Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
adel

Χαρτόσημο λόγω αγοράς από ιδιώτες

Question

Το χαρτόσημο (3,6%) επί τιμολογίου αγοράς από ιδιώτες πως υποβάλλεται. Μέσω ΔΟΥ ή μέσω TAXISNET. Επίσης εκτός του χαρτοσήμου υπάρχει και ΟΓΑ χαρτοσήμου ?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

μέσω ΔΟΥ.

Το ΟΓΑ χαρτοσήμου εμπεριέχεται στο 3,6%.

Καλησπέρα

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest logistis

Ποτε αποδιδεται πλεον το χαρτοσημο???

Ο ΚΦΑΣ δεν προβλεπει κατι. Ο ΚΒΣ ελεγε τον μηνα που ακολουθει το τριμηνο.

Τωρα ποτε???Αν θυμαμαι καλα ο κωδικας τελων χαρτοσημου λεει μεσα σε 5 μερες...

Τι ισχυει???

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 ισχύει ότι ίσχυε , ο ΚΦΑΣ δεν εχει σχεση με το χαρτόσημο δείτε τον ΚΤΧ για την ημερομηνία το ημερολογιο κ παλαιοτερα θέματα στο φορουμ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ποτε αποδιδεται πλεον το χαρτοσημο???

Ο ΚΦΑΣ δεν προβλεπει κατι. Ο ΚΒΣ ελεγε τον μηνα που ακολουθει το τριμηνο.

Τωρα ποτε???Αν θυμαμαι καλα ο κωδικας τελων χαρτοσημου λεει μεσα σε 5 μερες...

Τι ισχυει???

 

Ισχύουν οι διατάξεις του ΚΤΧ δεδομένου ότι δεν υπαρχει πλέον η προθεσμία από το άρθρο 39 παρ. 10 του ΚΒΣ, η οποία προθεσμία δεν "πέρασε" στον ΚΦΑΣ. Επομένως πάμε στο πενθήμερο του ΚΤΧ. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!! ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ, ΠΡΕΠΕΙ Ο ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑΣ ΝΑ ΕΚΔΟΣΕΙ ΚΑΙ ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ Η' ΑΠΑΛΛΑΣΕΤΑΙ ΕΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙ ΣΤΗΝ ΕΔΡΑ ΤΗΣ ΕΠΧΕΙΡΗΣΗΣ ΤΟΥ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!! ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ, ΠΡΕΠΕΙ Ο ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑΣ ΝΑ ΕΚΔΟΣΕΙ ΚΑΙ ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ Η' ΑΠΑΛΛΑΣΕΤΑΙ ΕΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙ ΣΤΗΝ ΕΔΡΑ ΤΗΣ ΕΠΧΕΙΡΗΣΗΣ ΤΟΥ?

 Εάν ο ιδιώτης προβεί ο ίδιος στην μεταφορά και παράδοση του εμπορεύματος με ίδιο μεταφορικό μέσο στην έδρα του υπόχρεου απεικόνισης συναλλαγών, ο υπόχρεος έχει τη δυνατότητα να μην εκδώσει Δελτίο Αποστολής, αλλά τιμολόγιο αγοράς ή άλλο ισοδύναμο τίτλο κτήσης αγαθών.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΠΟΛ 1004/2013

Η υποχρέωση έκδοσης του δελτίου αποστολής της περίπτωσης αυτής, αντικατέστησε ουσιαστικά, την υποχρέωση έκδοσης/τήρησης δελτίου/βιβλίου ποσοτικής παραλαβής της παραγράφου 1 του άρθρου 10 του προϊσχύσαντος Κ.Β.Σ. (π.δ. 186/1992). Το δελτίο αποστολής της περίπτωσης αυτής, μπορεί να μην εκδίδεται για τις παραλαβές αγαθών από πρόσωπα που δεν έχουν υποχρέωση έκδοσης τιμολογίου, όταν εκδίδεται, τίτλος κτήσης των αγαθών αυτών (χωρίς να αποκλείεται και η έκδοση, προαιρετικά, τιμολογίου αγοράς), κατά την έννοια των διατάξεων της παραγράφου 5 του άρθρου 6, όπως αυτές διευκρινίζονται κατωτέρω στο άρθρο 6 της παρούσας εγκυκλίου.

 

ΚΦΑΣ

δ) επί ποσοτικής παραλαβής σε επαγγελματική του εγκατάσταση, χωρίς στοιχείο διακίνησης, εμπορεύσιμων ή πάγιων αγαθών από οποιονδήποτε τρίτο για αγορά, πώληση, απλή διαμεσολάβηση προς πώληση, αποθήκευση, φύλαξη, χρήση καθώς και για επεξεργασία στην περίπτωση που ο αποστολέας είναι υπόχρεος απεικόνισης συναλλαγών ή αγρότης του ειδικού καθεστώτος. Όταν κατά την παραλαβή των αγαθών εκδίδεται άμεσα τιμολόγιο αγοράς δεν απαιτείται να εκδίδεται δελτίο αποστολής.
 

ΤΟ ΑΜΕΣΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΑΝ???

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Nαι Κωνσταντίνε, άμεσα...

 

υ.σ. οικονομία στο μελάνι κάνουν μπρε...

Αυτό πιστεύω κι εγώ διότι η ΠΟΛ είναι ερμηνευτική και δεν μπορεί να αλλάξει τον Νόμο..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

για αγορα μοτοσυκλετας απο ιδιωτη προβλεπεται να πληρωθει χαρτοσημο; εχω την εντυπωση οτι δεν πληρωνεται επειδη πληρωθηκαν τελη μεταβιβασης κανω λαθος;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

εαν σου ειναι ευκολο μπορεις να μου πεις που ειναι γιατι το βρηκα στο βιβλιο του σταματοπουλου αυτο αλλα δε με παραπεμπτει καπου πιο επισημα

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

εαν σου ειναι ευκολο μπορεις να μου πεις που ειναι γιατι το βρηκα στο βιβλιο του σταματοπουλου αυτο αλλα δε με παραπεμπτει καπου πιο επισημα

 

Δες εδώ

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/2405/hl/1300

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σε περίπτωση αγοράς εμπορευμάτων απο ιδιώτη (οχι παγίων) για τα οποία είχε εκδοθεί στοιχείο αυτοπαράδοσης απο τον προηγούμενο επιχειρηματία, ισχύει χαρτόσημο 3,6%;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...