Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗΣ Ο.Ε ΣΕ Ι.Κ.Ε.


artinos

Ερώτηση

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!

 

Πρόσφατα χρειάστηκε να γίνει μετατροπή μιάς Ο.Ε σε Ι.Κ.Ε και απευθύνθηκα στο ΓΕΜΗ γιά την διαδικασία μετατροπής.

Εκεί μου εξήγησαν πως λόγω της μετατροπής σε ΙΚΕ θα έπρεπε να γίνει από την Υ.Μ.Σ. Σε ερώτημά μου πως θα γίνει

η μετατροπή από την ΥΜΣ δεδομένου πως εμείς δεν θέλουμε νέα έναρξη αλλά μετατροπή της μορφής εταιρείας σε άλ-

λη, στην οποία λογικά θα διατηρηθεί το ίδιο ΑΦΜ,μου απαντήθηκε πως η διαδικασία καταχώρησης ΙΚΕ γίνεται μόνο από

την ΥΜΣ με την χορήγηση νέου ΑΦΜ και πως λόγω του πρόσφατου της διαδικασίας θα κάνουν ερώτημα στο ΓΕΜΗ πώς

θα πραγματοποιηθεί.Επειδή εδώ και 30 ημέρες δεν έχω λάβει ακόμη κάποια απάντηση και από το άρθρο 107 του Ν.4072

του 2012 δεν διευκρινίζεται επακριβώς η διαδικασία μήπως κάποιος συνάδελφος έχει εμπειρία από ανάλογη διαδικασία?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Μάλιστα...

 

Στην περίπτωσή μου , λογικά απαντάει αυτό :

 

Τονίζεται, ότι αν η μετατροπή γίνεται με βάση τις διατάξεις του κ.ν.2190/1920 (άρθρο 67 παρ.2 ) ή τουΝ.3190/1955 (άρθρο 53) , χωρίς την εφαρμογή των πιο πάνω αναπτυξιακών νόμων, δεν γεννάται θέμα, γιατί έχουμε συνέχεια του νομικού προσώπου και υποβάλλεται μία δήλωση από την προερχόμενη από τη μετατροπή Α.Ε. ή Ε.Π.Ε. για ολόκληρη τη χρήση εντός της οποίας ολοκληρώθηκε η μετατροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μάλιστα...

 

Στην περίπτωσή μου , λογικά απαντάει αυτό :

 

Τονίζεται, ότι αν η μετατροπή γίνεται με βάση τις διατάξεις του κ.ν.2190/1920 (άρθρο 67 παρ.2 ) ή τουΝ.3190/1955 (άρθρο 53) , χωρίς την εφαρμογή των πιο πάνω αναπτυξιακών νόμων, δεν γεννάται θέμα, γιατί έχουμε συνέχεια του νομικού προσώπου και υποβάλλεται μία δήλωση από την προερχόμενη από τη μετατροπή Α.Ε. ή Ε.Π.Ε. για ολόκληρη τη χρήση εντός της οποίας ολοκληρώθηκε η μετατροπή.

άρα θα φορολογηθεί για όλο το 2015 με 26% η ΟΕ αν είχε απλογραφικά βιβλία και το 2016 η ΙΚΕ κανονικά με 29% εκτός αν αλλάξει κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωστά.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχουμε τα εξης δεδομένα.

εναρξη ΟΕ το 2008 με κεφάλαιο 10.000 ευρώ

ανέγερση οικοδομής με αντιπαροχή κοστος μέχρι σήμερα 200.000 ευρώ

πωλησεις 0 μηδεν

κατα την απογραφή έναρξης της ΙΚΕ (υποθέτοντας ότι δεν υπάρχουν άλλα κονδύλια για απλοποίηση) θα έχουμε στο ενεργητικό αποθεματα 200.000 και στο παθητικό κεφάλαιο 10.000

Η διαφορά των 190.000 θα μπει σαν κεφάλαιο, σαν υποχρεώσεις προς εταίρους, ή τι άλλο...?

θα προκύψει πιθανό τεκμήριο για τους εταίρους ή φόρος υπεραξίας, και πως θα φορολογηθεί ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι καλησπερα,

Ο.Ε. που διαθετει ακινητα θελει να μετατραπει σε ΙΚΕ. Απαιτείται η συνταξη του καταστατικου με συμβολαιογραφο? Καποιοι συμβολαιογραφοι μου απαντησαν πως χρειαζεται συμβολαιογραφο το καταστατικο. Καποιοι αλλοι ειπαν πως δεν ειναι απαραιτητο. Στο ΓΕΜΗ παντως μου ειπαν πως δε χρειαζεται η συνταξη του καταστατικου να γινει απο συμβολαιογραφο. Εχει κανει καποιος αντιστοιχη μετατροπη??

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, billsio είπε

Συναδελφοι καλησπερα,

Ο.Ε. που διαθετει ακινητα θελει να μετατραπει σε ΙΚΕ. Απαιτείται η συνταξη του καταστατικου με συμβολαιογραφο? Καποιοι συμβολαιογραφοι μου απαντησαν πως χρειαζεται συμβολαιογραφο το καταστατικο. Καποιοι αλλοι ειπαν πως δεν ειναι απαραιτητο. Στο ΓΕΜΗ παντως μου ειπαν πως δε χρειαζεται η συνταξη του καταστατικου να γινει απο συμβολαιογραφο. Εχει κανει καποιος αντιστοιχη μετατροπη??

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Καλησπέρα,

Τι εννοείτε διαθέτει ακίνητα? Έχει ιδιόκτητα ακίνητα η ΟΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι ιδιοκτητα. καποια ως παγια για τις αναγκες της επιχειρησης και καποια ως εμπορευμα για πουλημα. Παντως στην εγκυκλιο Αριθμ. πρωτ.: Κ2 – 5371/31.7.2013  που αφορα τις μετατροπες εταιριων σε ΙΚΕ δεν αναφερεται πουθενα οτι απαιτειται συμβολαιογραφος (εκτος απο ΕΠΕ σε ΙΚΕ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, billsio είπε

ναι ιδιοκτητα. καποια ως παγια για τις αναγκες της επιχειρησης και καποια ως εμπορευμα για πουλημα.

Όταν ακούμε ακίνητα, πάει το μυαλό μας στον συμβολαιογράφο. Όμως, επειδή δεν πρόκειται για νέο νομικό πρόσωπο και επειδή δεν έχουμε νέα εισφορά, θα συμφωνήσω με το ΓΕΜΗ που είναι και το πιο αρμόδιο για να απαντήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

@ponzi Και εγω την ιδια αποψη εχω. Αν καποιος συναδελφος εχει συναντησει ηδη παρομοια περιπτωση παρακαλω ας μας επιβεβαιωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω κάνει μετατροπή Ο.Ε. σε Ι.Κ.Ε. στις 18-01-2017. Η δήλωση του φορολογικού έτους θα θα υποβληθεί σαν Ι.Κ.Ε.στις 18-01-2017 θα μεταφερθούν οι εγγραφές της Ο.Ε (απλογραφικά) με μία εγγραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

@LYKOS1960 Η Ο.Ε. που μετατραπηκε ειχε καποια ακινητο? χρειαστηκατε συμβολαιογραφο? στο υποθηκοφυλακειο κανατε καποια ενημερωση π.χ. με το νεο καταστατικο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...