Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗΣ Ο.Ε ΣΕ Ι.Κ.Ε.


artinos

Ερώτηση

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!

 

Πρόσφατα χρειάστηκε να γίνει μετατροπή μιάς Ο.Ε σε Ι.Κ.Ε και απευθύνθηκα στο ΓΕΜΗ γιά την διαδικασία μετατροπής.

Εκεί μου εξήγησαν πως λόγω της μετατροπής σε ΙΚΕ θα έπρεπε να γίνει από την Υ.Μ.Σ. Σε ερώτημά μου πως θα γίνει

η μετατροπή από την ΥΜΣ δεδομένου πως εμείς δεν θέλουμε νέα έναρξη αλλά μετατροπή της μορφής εταιρείας σε άλ-

λη, στην οποία λογικά θα διατηρηθεί το ίδιο ΑΦΜ,μου απαντήθηκε πως η διαδικασία καταχώρησης ΙΚΕ γίνεται μόνο από

την ΥΜΣ με την χορήγηση νέου ΑΦΜ και πως λόγω του πρόσφατου της διαδικασίας θα κάνουν ερώτημα στο ΓΕΜΗ πώς

θα πραγματοποιηθεί.Επειδή εδώ και 30 ημέρες δεν έχω λάβει ακόμη κάποια απάντηση και από το άρθρο 107 του Ν.4072

του 2012 δεν διευκρινίζεται επακριβώς η διαδικασία μήπως κάποιος συνάδελφος έχει εμπειρία από ανάλογη διαδικασία?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Επαναφέρω το ερώτημα γιατί με ενδιαφέρει και εμένα...

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!

 

Πρόσφατα χρειάστηκε να γίνει μετατροπή μιάς Ο.Ε σε Ι.Κ.Ε και απευθύνθηκα στο ΓΕΜΗ γιά την διαδικασία μετατροπής.

Εκεί μου εξήγησαν πως λόγω της μετατροπής σε ΙΚΕ θα έπρεπε να γίνει από την Υ.Μ.Σ. Σε ερώτημά μου πως θα γίνει

η μετατροπή από την ΥΜΣ δεδομένου πως εμείς δεν θέλουμε νέα έναρξη αλλά μετατροπή της μορφής εταιρείας σε άλ-

λη, στην οποία λογικά θα διατηρηθεί το ίδιο ΑΦΜ,μου απαντήθηκε πως η διαδικασία καταχώρησης ΙΚΕ γίνεται μόνο από

την ΥΜΣ με την χορήγηση νέου ΑΦΜ και πως λόγω του πρόσφατου της διαδικασίας θα κάνουν ερώτημα στο ΓΕΜΗ πώς

θα πραγματοποιηθεί.Επειδή εδώ και 30 ημέρες δεν έχω λάβει ακόμη κάποια απάντηση και από το άρθρο 107 του Ν.4072

του 2012 δεν διευκρινίζεται επακριβώς η διαδικασία μήπως κάποιος συνάδελφος έχει εμπειρία από ανάλογη διαδικασία?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα και από εμένα συνάδελφε.

 

Το θέμα με ενδιαφέρει και εμένα . Μπορεί Ο.Ε. με δύο εταίρους 80% & 20% να μετασχηματιστεί σε ΙΚΕ ΕΠΕ? Σε ποιον νόμο προβλέπονται οι προϋποθέσεις και διαδικασίες μετασχηματισμών?

 

Σας ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα και σε σας συναδελφοι

 

μηπως εχει γνωμη κανεις σας γιατι οι λογιστες δεν ενδιαφερονται η ακομη και αποφευγουν να κανουν εστω και κουβεντα για τις ΙΚΕ ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα και σε σας συναδελφοι

 

μηπως εχει γνωμη κανεις σας γιατι οι λογιστες δεν ενδιαφερονται η ακομη και αποφευγουν να κανουν εστω και κουβεντα για τις ΙΚΕ ??

 

Εσείς ως συνάδελφος δεν μπορείτε να απαντήσετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

άρθρο 107

....

 4. Με τη συντέλεση της μετατροπής η μετατρεπόμενη εταιρεία συνεχίζεται με τη μορφή της ιδιωτικής κεφαλαιουχικής εταιρείας. Η νομική προσωπικότητα συνεχίζεται και οι εκκρεμείς δίκες συνεχίζονται στο όνομα της εταιρείας υπό τη νέα της μορφή, χωρίς να επέρχεται διακοπή της δίκης. Οι διοικητικές άδειες που είχαν εκδοθεί υπέρ της μετατρεπόμενης εταιρείας συνεχίζουν να υφί στανται.

 5. Οι ομόρρυθμοι εταίροι της ομόρρυθμης ή ετερόρρυθμης εταιρείας, η οποία μετατράπηκε σε ιδιωτική κεφαλαιουχική εταιρεία, εξακολουθούν να ευθύνονται επί πέντε (5) έτη μετά τη μετατροπή εις ολόκληρον και απεριόριστα για τις εταιρικές υποχρεώσεις που γεννήθηκαν μέχρι την καταχώριση της μετατροπής στο Γ.Ε.ΜΗ., εκτός αν οι δανειστές της εταιρείας συγκατατέθηκαν εγγράφως στη μετατροπή της εταιρείας.

 

Επίσης δείτε εδώ http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/14074

 

Δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

Απαντώ στο αρχικό ερώτημα του artinos, ότι παρά τις αναφορές στο νόμο και εγκυκλίους για μετατροπή άλλης μορφής εταιρειών σε ΙΚΕ δεν είναι εφικτό να γίνει. Αυτό γιατί υπάρχει η διατύπωση "με την χορήγηση νέου ΑΦΜ". Έκανα ερώτημα στο νομικό σύμβουλο του ΓΕΜΗ το Νοέμβριο αν θυμάμαι καλά και μου είχε πει ότι το έθεσαν σαν θέμα να συμπεριληφθεί στα τελευταία νομοσχέδια , να ψηφιστεί μια διευκρίνιση και να λυθεί το πρόβλημα. Μετά την ψήφιση του φορολογικού τηλεφώνησα ξανά και μου απάντησαν ότι δεν ψηφίστηκε κάτι ακόμη. Άρα περιμένουμε. Το πόσο μεγάλο είναι το πρόβλημα το δικό σου και το δικό μου δεν δείχνει να τους πολυαπασχαλεί. Σε ένα - δυο χρόνια θα το λύσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Nαι ετσι είναι δυστυχώς  και μάλιστα στο υπουργείο ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ψελίζουν διάφορες σαχλαμάρες ως διακιολογίες  πχ εμείς ενημερώσαμε τους συλόγγους των φοροτεχνικών, τους συλλόγους των συμβολαιογράφων και κάτι άλλα χαζά και περίεργα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φρέσκια απάντηση από το νομικό σύμβουλο του ΓΕΜΗ πριν δύο λεπτά. Το θέμα βρίσκεται στη νομοπαρασκευαστική επιτροπή (αποτελείται από νομικούς όπως μου είπε, οι οποίοι και θα αποφασίσουν την τελική του μορφή για να συμπεριληφθεί σε νομοσχέδιο προς ψήφιση!!!!).Όπως είπα σε δύο χρόνια θα έχει λυθεί το πρόβλημα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη νικητας

Επαναφέρω το ερώτημα γιατί με ενδιαφέρει και εμένα...

καλησπερα σας,

ενδιαφερομαι και εγω για την ιδια περιπτωση, αλλα δεν εχω βγαλει ακρη ακομη.

μηπως γνωριζετε εσεις αν μεχρι σημερα εχει ηδη γινει μετατροπη απο ΟΕ σε ΙΚΕ καπου εν Ελλαδι ??

θα με ενδιεφερε αμεσα για αντιπαραθεση διαδικασιας

ευχαριστω πολυ

Νικητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα σας,

ενδιαφερομαι και εγω για την ιδια περιπτωση, αλλα δεν εχω βγαλει ακρη ακομη.

μηπως γνωριζετε εσεις αν μεχρι σημερα εχει ηδη γινει μετατροπη απο ΟΕ σε ΙΚΕ καπου εν Ελλαδι ??

θα με ενδιεφερε αμεσα για αντιπαραθεση διαδικασιας

ευχαριστω πολυ

Νικητας

μηπως εχετε ψαξει την μετατροπη πρωτα απο ο.ε. σε επε και κατοπιν σε ικε που ειναι ευκολη τελικα??

δεν εχω ασχοληθει λεπτομερως σε κοστη και διαδικασια ακομη

εσεις ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μηπως εχετε ψαξει την μετατροπη πρωτα απο ο.ε. σε επε και κατοπιν σε ικε που ειναι ευκολη τελικα??

δεν εχω ασχοληθει λεπτομερως σε κοστη και διαδικασια ακομη

εσεις ??

 

 

Πριν από οποιαδήποτε ενέργεια καλό θα ήταν να ρωτήσετε στο ΓΕΜΗ της περιοχή σας , αν μπορούν να διαχειρισθούν αυτή την περίπτωση. Είναι ο ασφαλέστερος τρόπος για να αποφύγετε το εκγκεφαλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σαφως και γινεται ,αλλα εχει το τρεξιμο της στο γεμη

2 εκανα μεσα στο 2015 ,απλα θελεις και ενα δικηγορο με γνωση στο εμπορικο 

και πολυ πηγαινε ελα δου-γεμη

σην πρωτη φαση ειναι η μετατροπη και μετα εχει ενα διαστημα 2 μηνων νομιζω για να οριστικοποιηθει το νεο νομικο προσωπο (ικε) λογω αλλαγης ευθυνων απο οε σε ικε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

μήπως μπορεί κάποιος συνάδελφος να μας δώσει βήμα βήμα τη διαδικασία μετατροπής της ΟΕ σε ΙΚΕ (κάποιος που έχει περάσει τη διαδικασία), καθώς και το χρόνο κατά προσέγγιση της μετατροπής;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

μήπως μπορεί κάποιος συνάδελφος να μας δώσει βήμα βήμα τη διαδικασία μετατροπής της ΟΕ σε ΙΚΕ (κάποιος που έχει περάσει τη διαδικασία), καθώς και το χρόνο κατά προσέγγιση της μετατροπής;

Ευχαριστώ

Κατέθεσα 30/5/14 και σε συνενοηση με το γεμη παρέλαβα 1/7/14 (για να μην έχω και τίποτα θέματα με τις περιοδικές). Ένας μήνας απαιτείται σίγουρα για να προβάλει εναντίωση κάποιος πιστωτής (ν 4072).

Τίποτα σημαντικό, μια βόλτα πρέπει να πάει ένα καταστατικό σε ταμεία νομικων - προνοιας και ένα δεκαευρω απ' ότι θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλησπέρα

μερικά ερωτήματα που έχω για μια μετατροπή κατασκευαστικής ΟΕ με απλογραφικά βιβλία σε ΙΚΕ (πολύ μικρή επιχείρηση)

1.Θα πρέπει να συνταχθεί απογραφή+ισολογισμός σύμφωνα με τα ΕΛΠ...?

2.τα κτίσματα υπο κατασκευη που υπάρχουν σε οικόπεδο με αντιπαροχή όπου δεν έχει πουληθεί τίποτα θα θεωρηθεί ότι αυξάνουν το αρχικό κεφάλαιο..?

  εννοώ θα μπουν πχ αποθέματα 200.000 ευρώ στο ενεργητικό και 200.000 κεφάλαιο στο παθητικό ? (το αρχικό κεφάλαιο ήταν 10.000)

  αν ναι, θα φορολογηθεί σαν υπεραξία?

 

αν έκανε κάποιος μετατροπή από ΟΕ με απλογραφικά σε ΙΚΕ ας βοηθήσει ως προς τη λογιστική αντιμετώπιση του θέματος (εγγραφές κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όταν μετατρέπεται μία ΟΕ (απλογραφικά) σε ΙΚΕ πως γίνεται η φορολόγηση ?

 

Σπαστά , μέχρι δλδ τη μετατροπή με 26% και μετά με 29% ή όλο το φορολογικό έτος με 29% ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όταν μετατρέπεται μία ΟΕ (απλογραφικά) σε ΙΚΕ πως γίνεται η φορολόγηση ?

 

Σπαστά , μέχρι δλδ τη μετατροπή με 26% και μετά με 29% ή όλο το φορολογικό έτος με 29% ?

νομίζω με 29% διότι μετράει το τί είσαι την 31.12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωρίζει κάποιος σε ποιο νόμο βρίσκεται η σχετική διάταξη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωρίζει κάποιος σε ποιο νόμο βρίσκεται η σχετική διάταξη ?

Δεν ξέρω αν υπάρχει διάταξη για αυτό..Κοίτα λίγο στα άρθρα του 4172/2013 μήπως το αναφέρει κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βρήκα τα παρακάτω :

 

1) Άρθρο 8 , Ν.4172/2013 : 

 

Το φορολογικό έτος ταυτίζεται με το ημερολογιακό έτος. Για τα νομικά πρόσωπα ή τις νομικές οντότητες που τηρούν διπλογραφικά βιβλία το φορολογικό έτος μπορεί να λήγει στις 30 Ιουνίου. Σε καμία περίπτωση το φορολογικό έτος δεν μπορεί να υπερβαίνει τους δώδεκα (12) μήνες.

 

2) Άρθρο 6 , ΠΟΛ 1083/2009 : 

 

6. Μετά από όλα όσα αναφέρθηκαν πιο πάνω, συνάγεται, ότι κατά τη μετατροπή ομόρρυθμης ή ετερόρρυθμης εταιρείας σε Α.Ε. ή Ε.Π.Ε., με τις διατάξεις του άρθρου 67 του κ.ν.2190/1920 ή του άρθρου 53 του ν.3190/1955, αντίστοιχα, δεν επέρχεται κατάλυση του νομικού προσώπου της μετατρεπόμενης εταιρείας και επομένως, είναι δυνατή η εν λόγω μετατροπή και μπορεί το αποτέλεσμα να εξαχθεί λογιστικά, ακόμα κι αν αυτή τηρεί βιβλία Β' κατηγορίας του Κ.Β.Σ. Στην περίπτωση αυτή δεν συντάσσεται φορολογικός ισολογισμός κατά το χρόνο της μετατροπής και η δήλωση φορολογίας εισοδήματος που θα υποβάλει η προερχόμενη από το μετασχηματισμό Α.Ε. ή Ε.Π.Ε. θα περιλαμβάνει και τα αποτελέσματα των πράξεων της μετατραπείσας προσωπικής εταιρείας (από την έναρξη της διαχειριστικής περιόδου μέχρι την χορήγηση ΑΡΜΑΕ), κατ' αναλογία των όσων ισχύουν και στην περίπτωση μετατροπής Ε.Π.Ε. σε Α.Ε με τις διατάξεις του κ.ν.2190/1920. Τα ίδια ισχύουν και για την υποβολή της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος της Α.Ε. ή της Ε.Π.Ε. που προέρχεται από την μετατροπή, όταν η μετατρεπόμενη προσωπική εταιρεία έχει τηρήσει βιβλία Β' κατηγορίας του Κ.Β.Σ. αλλά τα αποτελέσματά της προσδιορίζονται λογιστικά, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 31 του ν.2238/1994. Επισημαίνεται, ότι κατά το χρόνο λήψης του ΑΡΜΑΕ πρέπει να διενεργηθεί απογραφή έναρξης, σύμφωνα με την παράγραφο 2 του άρθρου 27 του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων, στην οποία, εκτός των άλλων, καταχωρείται και το αποτέλεσμα (κέρδος ή ζημία) που προκύπτει από τα τηρούμενα βιβλία Β' κατηγορίας από την έναρξη της διαχειριστικής περιόδου μέχρι τον ανωτέρω χρόνο (λήψη ΑΡΜΑΕ).   

 

 

Συμπεραίνω ότι για το φορολογικό έτος 2015 η ΟΕ θα φορολογηθεί με το συντελεστή της.

 

Για το φορολογικό έτος 2016 η νέα εταιρεία ΙΚΕ , θα φορολογηθεί για όλη τη περίοδο (01/01/16-31/12/16) με το συντελεστή των ΙΚΕ.

 

Σημείωση : Η διαδικασία μετατροπής ξεκίνησε στα τέλη του 2015 , αλλά αναμένεται να ολοκληρωθεί εντός ολίγων ημερών , με τη δημοσίευση απ' το ΓΕΜΗ της 2ης ανακοίνωσης (οριστικής) για τη μετατροπή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωρίζει κάποιος σε ποιο νόμο βρίσκεται η σχετική διάταξη ?

 

Δείτε αν θέλετε την ΠΟΛ 1060/19-03-2015 , άρθρο 71 παρ. 9 . Το σκεπτικό που αναγράφει θα σας βοηθήσει στην κατανόηση του θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...