Προς το περιεχόμενο

ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ (ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΠΡΟΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ)


GK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις πρώτες που έκοψα για το 2013 έγραψα: έναντι τιμολόγησης εργασιών δυνάμει του συμφωνητικού με αριθμό πρωτοκόλλου χχχχ που υποβλήθηκε στη ΔΟΥ χχχχ την ημερομηνία χχχχχ και τέλος (και στο συμφωνητικό φυσικά περιγράφονται όλα όσα γράφει παραπάνω ο διαχειριστής). Σκέφτομαι να το βγάλω και σε σφραγιδάκι γιατί είχε καταντήσει κουραστικό να γράφει τα ίδια. Σε σφραγιδάκι έχω βγάλει μόνο το ΕΠΙ ΠΙΣΤΩΣΕΙ :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πως και εγώ μία γνώμη με την οποία θα διαφωνήσουν όλοι  (μπορεί ακόμα και εγώ)

 

Κάθε υπηρεσία θα πρέπει να τιμολογείται με την ολοκλήρωσή της ως γνωστόν ...

 

Αρα

 

Υπηρεσίες τήρησης - ενημέρωσης βιβλίων (ανά τρίμηνο η μήνα ανάλογα με την κατηγορία βιβλίων) Μαζί με δηλώσεις ΦΠΑ

Υπηρεσίες μισθοδοσίας - ΑΠΔ κλπ (ανά μήνα ) Εξυπακούεται..

Υπηρεσίες κατάρτισης ισολογισμού (κλείσιμο αποσβέσεις - αποτελέσματα  κλπ) (ανά έτος) Με την υποβολή των καταστάσεων

Υπηρεσίες σύνταξης και υποβολής δηλώσεων εισοδήματος  (ανά έτος)  Με την υποβολή των καταστάσεων

Υπηρεσίες υποβολής εκκαθαριστικών - οριστικών - Συκγεντρωτικών δηλώσεων (ανά έτος)  Με την υποβολή των καταστάσεων

Υπηρεσίες υποβολής σύνταξης - ελέγχου και υποβολής ΦΠΑ (ανά μήνα ή τρίμηνο)  Μαζί με τα βιβλία

Γιατί να μη συμφωνήσουμε ; Για πολύ λιγότερα έγραψαν πέρυσι συναδέλφους και έγιναν σκηνές απείρου κάλους ! Στην παράνοια θα απαντήσεις με παράνοια, δεν χωρά η λογική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας, σχετικά το ip όπως αναφέρθηκε πιο πάνω θα υπάρξει μεγάλο θέμα , προσωπικά εγώ στο γραφείο μου τις δηλώσεις ατομικές τις έστελνα ηλεκτρονικά όπου τους είχα βγάλει κωδικούς πριν ξυπνήσει το υπ.οικ. να καθιερώσει αυτό τον τρόπο από το 2009.το 2012 έφυγαν αρκετοί ήτε τις εκαναν μόνοι τους είτε πήγαν αλλού με συνέπεια όχι μόνο να έχουν τους ίδιους κωδικούς αλλά και το email μου.Αυτό τι συνεπάγεται θα μου πουν ότι την δήλωση του 2012 την έκανα εγώ.Επίσης να σας πω το πιο εξωφρενικό.Εχουν φύγει πελάτες επιτηδευματίες από εμένα και έχουν αλλάξει λογιστή και ακόμη φανταστείτε οι νέοι συνάδελφοι που τους ανέλαβαν δεν μπήκαν τον κόπο να αλλάξουν το email και τα μυνήματα  για τις οφειλές του να έρχονται σε μένα.Τι να πω , για άλλη μια φορά θα προσπαθήσουμε να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ΕΛΕΦΑΝΤΕΣ.Θα ήθελα το σχόλιό σας. Ευχαριστώ.

Συναδέλφισσα, βάζεις ένα πολύ σοβαρό θέμα : Ναι δυστυχώς, αρκετοί συνάδελφοι (όχι όλοι) δεν αλλάζουν το email εσκεμμένα για να μη συσχετίζονται με τις δηλώσεις που υποβάλλουν. Προσωπικά έχω κουρασθεί να ζητώ από συναδέλφους να αλλάζουν το mail όπως κάνω εγώ, αν έλθει  πελάτης από άλλον συνάδελφο. Και δεν είμαι υποχρεωμένος να ειδοποιώ πρώην πελάτες μου για κλήσεις ληξιπρόθεσμων χρεών, που φθάνουν στον υπολογιστή μου., αλλά από επαγγελματικό φιλότιμο το κάνω. Το καλύτερο είναι να στείλεις μήνυμα στην ΓΓΠΣ ότι το τάδε USERNAME δεν έχει πλέον επαγγελματική σχέση μαζί σου, όπως κάνω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαρακηνέ,Καλησπέρα, σ'ευχαριστώ για την παράθεσή σου, γιατί λίγο έλλειψε να πιστέψω ότι μόνο εγώ αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα.Εσκεμμένα ή μη, να μην αλλάζουν τα email ? Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι πρέπει να αποδείξω ότι δεν είναι πελάτης μου σε γενόμενο έλεγχο? σ'ευχαριστώ για την υπόδειξή σου δεν το είχα σκεφτεί να στείλω μήνυμα. Σ'ευχαριστώ  και πάλι για τον χρόνο σου.Καλή σας νύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδέλφισσα, βάζεις ένα πολύ σοβαρό θέμα : Ναι δυστυχώς, αρκετοί συνάδελφοι (όχι όλοι) δεν αλλάζουν το email εσκεμμένα για να μη συσχετίζονται με τις δηλώσεις που υποβάλλουν. Προσωπικά έχω κουρασθεί να ζητώ από συναδέλφους να αλλάζουν το mail όπως κάνω εγώ, αν έλθει  πελάτης από άλλον συνάδελφο. Και δεν είμαι υποχρεωμένος να ειδοποιώ πρώην πελάτες μου για κλήσεις ληξιπρόθεσμων χρεών, που φθάνουν στον υπολογιστή μου., αλλά από επαγγελματικό φιλότιμο το κάνω. Το καλύτερο είναι να στείλεις μήνυμα στην ΓΓΠΣ ότι το τάδε USERNAME δεν έχει πλέον επαγγελματική σχέση μαζί σου, όπως κάνω εγώ.

 

Γιάννη αυτά που γράφεις για τα mail είναι σωστά και πράγματι συμβαίνουν στην πράξη σε όλους μας.

 

Το θέμα που τέθηκε παραπάνω αφορά την ip,δηλαδή την ηλεκτρονική ταυτότητα του κάθε pc από το οποίο υποβάλλονται

οι κάθε είδους δηλώσεις στο taxis.

 

Το πραγματικό πρόβλημα όμως δεν είναι με ip,αλλά με το ....IQ των υπευθύνων του ΥΟ για πολλές περιπτώσεις.

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδέλφισσα, βάζεις ένα πολύ σοβαρό θέμα : Ναι δυστυχώς, αρκετοί συνάδελφοι (όχι όλοι) δεν αλλάζουν το email εσκεμμένα για να μη συσχετίζονται με τις δηλώσεις που υποβάλλουν. Προσωπικά έχω κουρασθεί να ζητώ από συναδέλφους να αλλάζουν το mail όπως κάνω εγώ, αν έλθει  πελάτης από άλλον συνάδελφο. Και δεν είμαι υποχρεωμένος να ειδοποιώ πρώην πελάτες μου για κλήσεις ληξιπρόθεσμων χρεών, που φθάνουν στον υπολογιστή μου., αλλά από επαγγελματικό φιλότιμο το κάνω. Το καλύτερο είναι να στείλεις μήνυμα στην ΓΓΠΣ ότι το τάδε USERNAME δεν έχει πλέον επαγγελματική σχέση μαζί σου, όπως κάνω εγώ.

Καλημέρα και απο μένα !!

Σχεδόν σε όλους μας συμβαίνει αυτό -να μην αλλάζουν τα mail οι νέοι... συνάδελφοι.

Σε ερώτηση μου στο  ΚΕΠΥΟ για το πως να χειριστούμε αυτές τις ειδοποιήσεις μου απάντησαν απλά να τις αγνοήσουμε και πως  και mail τους στέλνουμε δεν λαμβάνεται υπ' όψιν γιατι πηγαίνει αυτόματα στην δηλωμένη διεύθυνση.Οπότε άν δεν αλλάξουν οι νεοι την διεύθυνση στο σύστημα ειναι καταχωρημένη η δικιά μας και εξακολουθούν να ειδοποιούν σ' αυτήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από όλα αυτά...Αξίζει εν έτει 2013 να είναι κανείς λογιστής?Και τελικά τι ακριβώς συμβαίνει με τον ΚΦΑΣ? Έχω αντιμετωπίσει όλα τα σχετικά θέματα...Αλλά προσωπικά μετά από όλα αυτά ΒΑΡΕΘΗΚΑ και δεν αξίζει τον κόπο πια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ Κ.Φ.Α.Σ.

43. Σε Λογιστικό γραφείο, όπου δεν υπάρχουν συμβάσεις έργου με τους επαγγελματίες- πελάτες, το ΤΠΥ, σύμφωνα με τον νέο ΚΦΑΣ, θα κόβεται με την ολοκλήρωση της εργασίας και θα αναφέρεται σε αυτό κάθε εργασία που έχει πραγματοποιηθεί.  Αυτό συνεπάγεται να κόβεται κάθε τρίμηνο με την ενημέρωση βιβλίων και την έκδοση και αποστολή ΦΠΑ, καθώς και κάθε φορά που θα πραγματοποιείται μια εργασία από το γραφείο (αποστολή εκκαθαριστικής φπα, συγκεντρωτικών καταστάσεων, δηλώσεων, ΑΠΔ, κλπ)...?

Απάντηση

Όπως ορίζεται με την ΠΟΛ 1036/2013 :

2. Χρόνος έκδοσης τιμολογίων από ασκούντες ελευθέριο επάγγελμα προς το Δημόσιο και Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου

Με τις διατάξεις της περίπτωσης β΄ της παραγράφου 4 του άρθρου 7 του Κ.Φ.Α.Σ. , μεταξύ άλλων ορίζεται ότι, η απόδειξη λιανικών συναλλαγών για την παροχή υπηρεσιών από τους ασκούντες ελευθέριο επάγγελμα προς το Δημόσιο και τα Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου, εκδίδεται με κάθε επαγγελματική τους είσπραξη.

Δεδομένου ότι, από 1.1.2013 οι ασκούντες ελευθέριο επάγγελμα εκδίδουν αθεώρητα τιμολόγια και προς το Δημόσιο και τα Νομικά πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου, είναι προφανές ότι, η προαναφερόμενη διάταξη καταλαμβάνει τις περιπτώσεις αυτές, δηλαδή το τιμολόγιο για την παροχή υπηρεσιών από τους ασκούντες ελευθέριο επάγγελμα προς το Δημόσιο και τα Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου, εκδίδεται με κάθε επαγγελματική τους είσπραξη.

Ακόμη με την ΠΟΛ 1004/2013 :

Παράγραφοι 14 και 15.

Χρόνος έκδοσης τιμολογίου.

α) Με τις διατάξεις της παραγράφου 14, ορίζεται ο χρόνος έκδοσης του τιμολογίου (πώλησης αγαθών, παροχής υπηρεσιών, επί επιστροφής αγαθών, εκτέλεσης τεχνικών έργων ή εγκαταστάσεων κ.λπ.), από υπόχρεο απεικόνισης συναλλαγών προς άλλο υπόχρεο.

Οι διατάξεις της παραγράφου αυτής, είναι ομοίου περιεχομένου με τις προϊσχύσασες της παραγράφου 14 του άρθρου 12 του Κ.Β.Σ. (Π.Δ. 186/1992) και δεν χρήζουν περαιτέρω διευκρινίσεων.

( Διατάξεις παρ.14 άρθρου 12 :Στην περίπτωση παροχής υπηρεσίας το τιμολόγιο εκδίδεται με την ολοκλήρωση της παροχής. Όταν η παροχή υπηρεσίας διαρκεί, εκδίδεται τιμολόγιο κατά το χρόνο που καθίσταται απαιτητό μέρος της αμοιβής, για το μέρος αυτό και την υπηρεσία που παρασχέθηκε. Πάντως, το τιμολόγιο δεν μπορεί να εκδοθεί πέραν της διαχειριστικής περιόδου που παρασχέθηκε η υπηρεσία. )

β) Με τις διατάξεις της παραγράφου 15, ορίζεται ο χρόνος έκδοσης του τιμολογίου για τις περιπτώσεις που προαναφέρονται, από υπόχρεο απεικόνισης συναλλαγών προς το Δημόσιο και τα λοιπά νομικά πρόσωπα μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα της παραγράφου 1 του άρθρου 3 του Κ.Φ.Α.Σ..

Δεν υφίστανται ουσιώδεις μεταβολές, σε σχέση με τις αντίστοιχες διατάξεις των παραγράφων 15 και 17 του άρθρου 12 του προϊσχύσαντος Κ.Β.Σ. (Π.Δ. 186/1992), με μόνη εξαίρεση τη μεταβολή που επέρχεται ως προς το χρόνο τιμολόγησης των πανεπιστημιακών συγγραμμάτων, ο οποίος συνδέεται πλέον με την οριστικοποίηση των πωλήσεων αυτών από τις αρμόδιες αρχές.

Συνεπώς το ΤΠΥ όταν εκδίδεται προς άλλους υπόχρεους απεικόνισης συναλλαγών  εκδίδεται με την ολοκλήρωση της παροχής της υπηρεσίας, όταν δε η παροχή υπηρεσίας διαρκεί, εκδίδεται τιμολόγιο κατά το χρόνο που καθίσταται απαιτητό μέρος της αμοιβής, για το μέρος αυτό και την υπηρεσία που παρασχέθηκε. Ενώ για τις συναλλαγές προς το Δημόσιο και τα Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου, το ΤΠΥ εκδίδεται με κάθε επαγγελματική τους είσπραξη.

Τέλος, σύμφωνα με το έγγραφο Δ15Β 1030452 ΕΞ 21.2.2013 , του Υπουργείου Οικονομικών, προβλέπεται ότι:

“Με τις διατάξεις των παραγράφων 10 και 11 του άρθρου 6 του Κ.Φ.Α.Σ. ορίζεται το περιεχόμενο του τιμολογίου. Ειδικότερα, στην παράγραφο 11 προσδιορίζονται «τα πλήρη στοιχεία της συναλλαγής» μεταξύ των οποίων είναι και το είδος των υπηρεσιών, χωρίς να αναφέρεται εάν η περιγραφή του είδους πρέπει να είναι αναλυτική ή συνοπτική.

Από τα ανωτέρω αναφερθέντα προκύπτει ότι εν προκειμένω η περιγραφή του είδους των υπηρεσιών μπορεί να είναι αναλυτική ή συνοπτική, ενώ δεν απαγορεύεται και η παραπομπή σε τυχόν σύμβαση”.

Η ομάδα της AST BOOKS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πως και εγώ μία γνώμη με την οποία θα διαφωνήσουν όλοι  (μπορεί ακόμα και εγώ)

 

Κάθε υπηρεσία θα πρέπει να τιμολογείται με την ολοκλήρωσή της ως γνωστόν ...

 

Αρα

 

Υπηρεσίες τήρησης - ενημέρωσης βιβλίων (ανά τρίμηνο η μήνα ανάλογα με την κατηγορία βιβλίων)

Υπηρεσίες μισθοδοσίας - ΑΠΔ κλπ (ανά μήνα )

Υπηρεσίες κατάρτισης ισολογισμού (κλείσιμο αποσβέσεις - αποτελέσματα  κλπ) (ανά έτος)

Υπηρεσίες σύνταξης και υποβολής δηλώσεων εισοδήματος  (ανά έτος)

Υπηρεσίες υποβολής εκκαθαριστικών - οριστικών - Συκγεντρωτικών δηλώσεων (ανά έτος)

Υπηρεσίες υποβολής σύνταξης - ελέγχου και υποβολής ΦΠΑ (ανά μήνα ή τρίμηνο)

Τέτοια να γράφεις αρχηγέ μου να τα βλέπουν τα τσακάλια του ΣΔΟΕ και να μας κόβουν τους κώλους,πλάκα κάνω..........

αλλά για την ουσία αν υπάρχει συμφωνητικό για ετήσια παροχή ,γιατί να ισχύουν αυτά που αναγράφεις?Ετσι είναι 

και πολλές φορές η πραγματικότητα τόσο......... το χρόνο,που θα ολοκληρώνεται και η ετήσια υπηρεσία,γιατί αν δεν υποβληθεί

η εκ/κη φπα ,οριστική φμυ,δήλωση εισοδήματος ,πως θα θεωρηθεί οτι ολοκληρώθηκε η υπηρεσία,γιατί στην πραγματικότητα

αν κάποιος λογιστής φύγει απο μια εταιρεία ,ο άλλος που θα κάνει όλα τα παραπάνω ,δεν θα τα κάνει απο την αρχή?άρα η υπηρεσία

είναι ετήσια σε κάθε περίπτωση,αλλά ποιός να το υποστηρίξει αυτό,οι συνδικαλιστές μας .......................γενικά μην τους βάζετε ιδέες..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοια να γράφεις αρχηγέ μου να τα βλέπουν τα τσακάλια του ΣΔΟΕ και να μας κόβουν τους κώλους,πλάκα κάνω..........

αλλά για την ουσία αν υπάρχει συμφωνητικό για ετήσια παροχή ,γιατί να ισχύουν αυτά που αναγράφεις?Ετσι είναι 

και πολλές φορές η πραγματικότητα τόσο......... το χρόνο,που θα ολοκληρώνεται και η ετήσια υπηρεσία,γιατί αν δεν υποβληθεί

η εκ/κη φπα ,οριστική φμυ,δήλωση εισοδήματος ,πως θα θεωρηθεί οτι ολοκληρώθηκε η υπηρεσία,γιατί στην πραγματικότητα

αν κάποιος λογιστής φύγει απο μια εταιρεία ,ο άλλος που θα κάνει όλα τα παραπάνω ,δεν θα τα κάνει απο την αρχή?άρα η υπηρεσία

είναι ετήσια σε κάθε περίπτωση,αλλά ποιός να το υποστηρίξει αυτό,οι συνδικαλιστές μας .......................γενικά μην τους βάζετε ιδέες..........

Γιάννη, αυτά τα τσακάλια που αναφέρεις, που πέρυσι μας σακάτεψαν κυριολεκτικά, ρώτησαν αν έχω συμβάσεις και στην άρνησή μου είπαν ότι και οι άλλοι που είχαν , δεν τις υπολογίζουμε γιατί είναι εικονικές... Και ότι η παροχή μας ολοκληρώνεται κάθε εβδομάδα! Σκέψου τι θα γίνει εφέτος. Και από ότι διάβασα σήμερα αρχηγός θα είναι ο Χάρης μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη, αυτά τα τσακάλια που αναφέρεις, που πέρυσι μας σακάτεψαν κυριολεκτικά, ρώτησαν αν έχω συμβάσεις και στην άρνησή μου είπαν ότι και οι άλλοι που είχαν , δεν τις υπολογίζουμε γιατί είναι εικονικές... Και ότι η παροχή μας ολοκληρώνεται κάθε εβδομάδα! Σκέψου τι θα γίνει εφέτος. Και από ότι διάβασα σήμερα αρχηγός θα είναι ο Χάρης μας...

Το να λές κάτι εικονικό είναι σχετικό ,το να το αποδείξεις είναι το μανίκι,αλλά εδώ μπαίνει το τι κάνουν οι κεφαλές μας..........και κατ

επέκταση εμείς ως πρός την πίεση τους ,γιατί όταν το φάμε το μανίκι , μετά είναι αργά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να δούμε την ουσία ,

 

πχ. για Ε.Π.Ε. με συμφωνητικό που λέει η ετήσια αμοιβή είναι  4.000 ευρώ  και αναφέρεται η τιμολόγηση θα γίνεται στο τρίμηνο.

 

εκδίδω 4 ΤΠΥ των 1.000 ευρώ ανά τρίμηνο ,αποδίδω ΦΠΑ στο τρίμηνο και σε όλα αναφέρω επί πιστώσει. Οταν δεήσει ο κύριος και πληρωθώ εκδίδω απόδειξη είσπραξης για το ποσό που έλαβα.

 

στην λογιστική ΕΠΕ που έχω τις Α.Ε. εκδίδω στο μήνα δηλ. ανά φορολογική περίοδο ΦΠΑ και ομοίως για την είσπραξη απόδειξη.

 

Βλέπετε κάποια παράβαση ?

 

Νομίζω ότι  η συχνότητα έκδοσης των τιμολογίων πρέπει να σχετίζεται με την ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΠΟΔΟΣΗΣ Φ.Π.Α. δηλ. μήνας/τρίμηνο . Διαφορετικά που "ρίχνεις" το κράτος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιά είναι η γνώμη σας για το τρίμηνο Ιανουάριος-Φεβρουάριος-Μάρτιος,που

δεν ενημέρωσα βιβλίο,

δεν είχα μισθοδοσία,

έστειλα μόνο το Δ τρίμηνο του ΦΠΑ,το οποίο είχα τιμολογήσει έως τον Δεκέμβρη του 2012,

και δεν παρείχα καμοιά υπηρεσία (σε κάποιους πελάτες..τρίμηνους),

πρέπει να κόψω απόδειξη?

Όχι πως θα τη γλιτώσω βέβαια στο τέλος της χρήσης,αλλά με κάποιους πελάτες δεν πάει άλλο...πρώτα να τους πληρώνω εγώ,και μετά αυτοί με το.. σταγονόμετρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιά είναι η γνώμη σας για το τρίμηνο Ιανουάριος-Φεβρουάριος-Μάρτιος,που

δεν ενημέρωσα βιβλίο,

δεν είχα μισθοδοσία,

έστειλα μόνο το Δ τρίμηνο του ΦΠΑ,το οποίο είχα τιμολογήσει έως τον Δεκέμβρη του 2012,

και δεν παρείχα καμοιά υπηρεσία (σε κάποιους πελάτες..τρίμηνους),

πρέπει να κόψω απόδειξη?

Όχι πως θα τη γλιτώσω βέβαια στο τέλος της χρήσης,αλλά με κάποιους πελάτες δεν πάει άλλο...πρώτα να τους πληρώνω εγώ,και μετά αυτοί με το.. σταγονόμετρο. 

Γνώμη μου είναι επειδή μου "έτυχε" ακόμη και στα μηδενικά να εκδόσεις τιμολόγιο.Σε εμένα τα "τσακάλια" πήραν την ΑΠΥ και τα ΦΠΑ ,ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΕΣ,ΔΗΛΩΣΕΙΣ, και έκαναν αντιπαράθεση για κάθε τι που είχα υποβάλλει αν έχει εκδοθεί ΑΠΥ.Δεν είχα συμφωνητικά αλλά είχα αρκετούς με μηδενικά ΦΠΑ που μου τα έχουν παρατήσει κι εγώ απλώς καταθέτω μηδενικά και μερικοί δεν εμφανίζονται καν ούτε για τη δήλωση.Τηλεφωνούν άλλος απ΄το εξωτερικό άλλος από εδώ και παρακαλούν να τα στείλω μηδενικά.Έτσι έκοβα μία ΑΠΥ για όλο τον χρόνο γράφοντας "λογιστικές εργασίες έτους " χωρίς να πληρώνομαι.Γι ΄αυτούς λοιπόν πλήρωσα γερά κι έτσι τους έδιωξα.

Τώρα κι όταν δεν πληρώνομαι εκδίδω τιμολόγιο. Βέβαια κατά την γνώμη μου έπρεπε για να διασφαλίζουμε και την αμοιβή μας να γίνεται κατάθεση σε λογαριασμό μας μέσα σε κάποιο χρονικό περιθώριο αλλιώς να έχουμε τη δυνατότητα να ακυρώνουμε την υποβολή των δηλώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕLΕΝΑΗ,

δεν λέω πως δεν θα τιμολογήσω κάτι ή κάποιους,

απλώς στο συγκεκριμένο τρίμηνο λόγω ΚΦΑΣ η ενημέρωση του βιβλίου έγινε τον Απρίλιο,

και δεν έστειλα τίποτε,άρα η τιμολόγηση του τριμήνου αυτού θεωρώ πως μπορεί να γίνει τον Απρίλιο,αφού τότε πραγματικά δούλεψα.

Με τον ΚΒΣ,αυτό ήταν αδύνατο καθώς το βιβλίο τουλάχιστον έπρεπε να ενημερωθεί κάθε μήνα

Εκτός και αν θα πρέπει ντε και καλά να κόβω αποδείξεις,ανεξάρτητα από το αν παρέχω υπηρεσία ή όχι..    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου λοιπόν άλλαξε η προθεσμία ενημέρωσης εκδίδεις το ΤΠΥ μέχρι την υποβολή του ΦΠΑ.Αν δεν υποβάλλεις ΦΠΑ ή δεν ενημερώνεις το βιβλίο γιατί να εκδόσεις παραστατικό?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου λοιπόν άλλαξε η προθεσμία ενημέρωσης εκδίδεις το ΤΠΥ μέχρι την υποβολή του ΦΠΑ.Αν δεν υποβάλλεις ΦΠΑ ή δεν ενημερώνεις το βιβλίο γιατί να εκδόσεις παραστατικό?  

καλησπερα και απο μενα.

και με τη ημερομηνια εκδιδεις το ΤΠΥ με 31/3 ή με ημερομηνια που θα στειλεις το ΦΠΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AN TO ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΕΤΗΣΙΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 300 ΕΥΡΩ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΚΔΙΔΕΙΣ ΚΑΘΕ ΤΡΙΜΗΝΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΑΣΧΕΤΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 300

 

2. Με την παράγραφο 11 του άρθρου αυτού, τροποποιήθηκε το πρώτο εδάφιο της παραγράφου 1 του άρθρου 58 του Κ.Φ.Ε. Μετά την τροποποίηση αυτή, η παρακράτηση του φόρου με συντελεστή είκοσι τοις εκατό (20%) στο  ακαθάριστο εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα, θα γίνεται από τις δημόσιες υπηρεσίες, τους ΟΤΑ, τα ΝΠΔΔ, κοινωφελή ιδρύματα, δημόσιες επιχειρήσεις, επιχειρήσεις κοινής ωφελείας, τράπεζες και πιστωτικά ιδρύματα, συλλόγους και επιχειρήσεις γενικά  όταν η συναλλαγή  υπερβαίνει τα τριακόσια  ευρώ (300). Για το όριο των τριακοσίων ευρώ (300) λαμβάνεται υπόψη, η αξία του εισοδήματος κατά συναλλαγή, με βάση  το προβλεπόμενο στοιχείο που εκδίδεται  σύμφωνα με τις διατάξεις του Κ.Β.Σ., χωρίς να λαμβάνεται υπόψη ο ΦΠΑ.  Επίσης, το όριο των τριακοσίων ευρώ ανά συναλλαγή, συνδέεται με την αξία της πράξης ή των παρεχόμενων υπηρεσιών, όπως προκύπτει από την τυχόν υπογραφείσα σύμβαση ή οποιοδήποτε άλλο πρόσφορο στοιχείο (Υπουργικές αποφάσεις περί ελαχίστων αμοιβών κλπ.) και όχι με την τμηματική εξόφληση της συναλλαγής. Οι παραπάνω διατάξεις ισχύουν σύμφωνα με την περίπτωση η΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 92 του νόμου αυτού, για συναλλαγές που γίνονται από 1/1/2011 και μετά.

αν δεν εχει υπογραφει συμβαση η συμφωνητικο η οπως αλλοιως το λενε , το παραπανω κειμενο ερμηνευεται με απλα ελληνικα, οτι αν ετησιως η αμοιβη ειναι 600 ευρω και ανα μηνα εισπραττεται το ποσο των 50 ευρω, θα πρεπει να παρακρατειται 20 ευρω ανα διμηνο, δηλαδη στο χρονο 120 , απο το λογο και μονο οτι η συνολικη ετησια αμοιβη των 600 ευρω ξεπερναει το οριο των 300?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν εχει υπογραφει συμβαση η συμφωνητικο η οπως αλλοιως το λενε , το παραπανω κειμενο ερμηνευεται με απλα ελληνικα, οτι αν ετησιως η αμοιβη ειναι 600 ευρω και ανα μηνα εισπραττεται το ποσο των 50 ευρω, θα πρεπει να παρακρατειται 20 ευρω ανα διμηνο, δηλαδη στο χρονο 120 , απο το λογο και μονο οτι η συνολικη ετησια αμοιβη των 600 ευρω ξεπερναει το οριο των 300?

σωστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

 

Σε Ε1 πελάτη, ο οποίος έχει και Ε3 και φπα αυτοπεραίωσης?

Κόβουμε ΑΛΠ για το Ε1 και ΤΠΥ για Ε3?

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν εχει υπογραφει συμβαση η συμφωνητικο η οπως αλλοιως το λενε , το παραπανω κειμενο ερμηνευεται με απλα ελληνικα, οτι αν ετησιως η αμοιβη ειναι 600 ευρω και ανα μηνα εισπραττεται το ποσο των 50 ευρω, θα πρεπει να παρακρατειται 20 ευρω ανα διμηνο, δηλαδη στο χρονο 120 , απο το λογο και μονο οτι η συνολικη ετησια αμοιβη των 600 ευρω ξεπερναει το οριο των 300?

ΣΩΣΤΟΣ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη όμως και εφόσον οι νόμοι ερμηνεύονται στενά λέει: από την τυχόν υπογραφείσα σύμβαση

Κατά τον χρόνο έκδοσης ΑΠΥ ολοκληρώνεται μία παροχή και καθίσταται απαιτητή η αμοιβή της. Αν δεν έχει υπογραφεί  σύμβαση η συμφωνητικό, η μελλοντική συνέχιση της παροχής είναι αβέβαιη και τυπικά.

Αν ήταν έτσι τότε σε κάθε ΑΠΥ θα πρέπει να παρακρατούμε φόρο γιατί ίσως μας ξανα-εκδόσει  ο ελεύθερος επαγγελματίας.                             ...Άσε που δεν υπάρχουν πια ΑΠΥ (και τι θα κάνουμε θα ψάχνουμε το επάγγελμα στο τιμολόγιο αν είναι ανήκει στα ελευθέρια επαγγέλματα…) 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...