Προς το περιεχόμενο

ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ (ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΠΡΟΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ)


GK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

Σύμφωνα με το νέο Κ.Φ.Α.Σ. εμείς πρέπει από 1-1-2013 να εκδίδουμε προς τους  πελάτες μας τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών ?

Αυτό θα είναι αθεώρητο? .

εξακολουθεί η υποχρέωση να εκδίδουμε κάθε μήνα τιμολόγιο στους πελάτες Γ κατηγορίας ??

 

 

 

Για σχολιάστε ότι μας αφορά προσωπικά για το νέο κώδικα .

 

 

(ΥΓ) Δεν ξέρω αν έχουν ειπωθεί τα παραπάνω σε άλλη ενότητα αλλά επειδή περίμενα να είναι εδώ δεν έψαξα αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε τι διαφέρουν οι λογιστες από ένα σωρό άλλους επαγγελματίες ?

δεν έχουν λογιστή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ΥΓ) Δεν ξέρω αν έχουν ειπωθεί τα παραπάνω σε άλλη ενότητα αλλά επειδή περίμενα να είναι άδω δεν έψαξα αλλού.

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=89528&page=9#entry521694

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπόρεσα να βρώ αυτό που είχα ακούσει

οτι οι ελ. επαγγελματίες θα εκδίδουν τα τιμολόγια πλέον με την είσπραξη.

Το είδε κανείς πουθενά ....................αν και δεν νομίζω να έκαναν τέτοιο σωστό !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισχύει  όπως  και  πρώτα  παρά  μόνον  ο  ΚΦΑΣ   λέγει    με  εξαίρηση  την  περίπτωση  παροχής απο  τους  ασκούντες  ελευθέρο  επάγγελμα   προς  το  Δημόσιο  κια  τα Νομικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

Σύμφωνα με το νέο Κ.Φ.Α.Σ. εμείς πρέπει από 1-1-2013 να εκδίδουμε προς τους  πελάτες μας τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών ?

Αυτό θα είναι αθεώρητο? .

εξακολουθεί η υποχρέωση να εκδίδουμε κάθε μήνα τιμολόγιο στους πελάτες Γ κατηγορίας ??

 

 

 

Για σχολιάστε ότι μας αφορά προσωπικά για το νέο κώδικα .

 

 

(ΥΓ) Δεν ξέρω αν έχουν ειπωθεί τα παραπάνω σε άλλη ενότητα αλλά επειδή περίμενα να είναι εδώ δεν έψαξα αλλού.

Καλημέρα.

Από 1/1/2013 για τις συναλλαγές μας με τους πελάτες-επιτηδευματίες θα εκδίδουμε ΤΠΥ αθεώρητο.Για τους υπόλοιπους ΑΠΥ θεωρημένη.Στο ΤΠΥ θα περιγράφουμε αναλυτικά τις εργασίες μας (ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ, ΦΠΑ, Ε1,Ε2,Ε3 κλπ).Η θεωρημένη ΑΠΥ ισχύει έως 1/1/2014.Μετά κάτι άλλο θα διατάξει η Τρόικα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον, όπως μας τόνισαν και στο σεμινάριο, θα πρέπει πάντοτε να αναγράφονται αναλυτικά οι υπηρεσίες στο παραστατικό και όχι απλά να γίνεται αναφορά στο τυχόν συμφωνητικό που έχουμε υπογράψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον, όπως μας τόνισαν και στο σεμινάριο, θα πρέπει πάντοτε να αναγράφονται αναλυτικά οι υπηρεσίες στο παραστατικό και όχι απλά να γίνεται αναφορά στο τυχόν συμφωνητικό που έχουμε υπογράψει.

 

 

Δεν χρειάζονται να τα πουν στα σεμινάρια αυτά. Μια προσεκτική ματιά στις σχετικές διατάξεις είναι αρκετή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω κι εγώ ο αδαής..

Πως θα περιγράφετε την υπηρεσίες σας στο αθεώρητο Τιμολόγιο Παροχής που θα εκδίδετε μηνιαίως από δω και πέρα?

 

δώστε μου ένα παράδειγμα ανάλυσης.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω κι εγώ ο αδαής..

Πως θα περιγράφετε την υπηρεσίες σας στο αθεώρητο Τιμολόγιο Παροχής που θα εκδίδετε μηνιαίως από δω και πέρα?

 

δώστε μου ένα παράδειγμα ανάλυσης.. :)

 

Θα φτιάχνεις ένα αναλυτικό ημερολόγιο εργασιών (ημερομηνία, ώρα, περιγραφή εργασίας) για κάθε πελάτη σου, και κάθε μήνα θα το ενσωματώνεις στο τπυ.....

 

Εντάξει, θα βγαίνει το τπυ λες και έχεις ψωνίσει ετήσεις προμήθειες για την οικογένεια από το Μακρο, αλλά τι να κάνουμε... ο κώδικας πρέπει να απλουστευτεί.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας

Μηνιαίο Πάγιο Λογιστής to ALL-100

Έκπτωση αντί επιδότησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Από 1/1/2013 για τις συναλλαγές μας με τους πελάτες-επιτηδευματίες θα εκδίδουμε ΤΠΥ αθεώρητο.Για τους υπόλοιπους ΑΠΥ θεωρημένη.Στο ΤΠΥ θα περιγράφουμε αναλυτικά τις εργασίες μας (ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ, ΦΠΑ, Ε1,Ε2,Ε3 κλπ).Η θεωρημένη ΑΠΥ ισχύει έως 1/1/2014.Μετά κάτι άλλο θα διατάξει η Τρόικα.  

 

 

ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΔΗΛΑΔΗ  π.χ.ΥΠΟΒΟΛΗ ΦΠΑ,ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΒΙΒΛΙΟΥ κλπ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΑΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΡΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΜΑΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΛΑΤΗ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΒΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑΠΛΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ (ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΕΛΛΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΡΑΞΗ) ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΟΙ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΟΙ ΤΡΙΜΗΝΙΑΙΕΣ ΠΧ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΜΙΑ ΙΣΧΥ??? Ο ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε με γελούν τα μάτια μου σύμφωνα με τη παρ. 2 του άρθρου 6 πλέον θα πρέπει να εκδίδεται το τιμολόγιο μηνιαίως και δεν είναι εφικτή η έκδοσή του σύμφωνα με το συμφωνητικό που έχει συνταχθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας

Μηνιαίο Πάγιο Λογιστής i-DO-IT-ALL-100

Έκπτωση αντί επιδότησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε με γελούν τα μάτια μου σύμφωνα με τη παρ. 2 του άρθρου 6 πλέον θα πρέπει να εκδίδεται το τιμολόγιο μηνιαίως και δεν είναι εφικτή η έκδοσή του σύμφωνα με το συμφωνητικό που έχει συνταχθεί.

Γιατί μηναίως αφου θα καταχωρούμε παραστατικά μια φορά το τρίμηνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε με γελούν τα μάτια μου σύμφωνα με τη παρ. 2 του άρθρου 6 πλέον θα πρέπει να εκδίδεται το τιμολόγιο μηνιαίως και δεν είναι εφικτή η έκδοσή του σύμφωνα με το συμφωνητικό που έχει συνταχθεί.

 

 

Γιατί μηναίως αφου θα καταχωρούμε παραστατικά μια φορά το τρίμηνο;

 

Εντάξει..

 

Ο ένας περνάει μια φορά την βδομάδα , ο άλλος μια φορά το τρίμηνο ξέρω και κάποιους που δεν περνάνε καθόλου..

την κατάσταση μην ξεχνάτε να ενημερώνετε..  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι που περάσατε (καλά ;)) στα σεμινάρια, πείτε μου τι διάολο γίνεται με τα ΤΠΥ, γιατί με μπερδέψατε ηλικιωμένο άνθρωπο! Θα εκδίδουμε ένα κάθε μήνα, ανεξάρτητα από την κατηγορία βιβλίων, θα εκδίδουμε ένα μέχρι την ημερομηνία υποβολής ΦΠΑ, θα περιγράφουμε μέσα την ιστορία της ζωής μας, αντί του "φορολογιστικές εργασίες περιόδου", θα εκδίδουμε σύμφωνα με τα συμφωνητικά που έχουμε, θα ισχύουν αυτά τα συμφωνητικά από εδώ και πέρα, ΤΙ  ΙΣΧΥΕΙ  ΤΕΛΙΚΑ  ;;;

Οποιοι από σας (παρα)μορφώθηκαν στα σεμινάρια, ας μας πληροφορήσουν υπεύθυνα ή μήπως πρέπει να γεμίσουμε το ΚΑΦΑΣΙ που μας φόρτωσαν με ληγμένα ζαρζαβατικά και να τους το στείλουμε;; Λέω τώρα...

Και αργεί και η 24/1/2013 που κάνει ο κ. Αργυρός το επόμενο σεμινάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Από 1/1/2013 για τις συναλλαγές μας με τους πελάτες-επιτηδευματίες θα εκδίδουμε ΤΠΥ αθεώρητο.Για τους υπόλοιπους ΑΠΥ θεωρημένη.Στο ΤΠΥ θα περιγράφουμε αναλυτικά τις εργασίες μας (ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ, ΦΠΑ, Ε1,Ε2,Ε3 κλπ).Η θεωρημένη ΑΠΥ ισχύει έως 1/1/2014.Μετά κάτι άλλο θα διατάξει η Τρόικα.  

επειδη εχω αρκετες ΑΠΥ αυτες θα χρησιμοποιουνται μονο για χρεωσεις προς ιδιωτες ?Τωρα δηλαδη πρεπει να αγορασω ΤΠΥ για να χρεωνω επιτηδευματιες?δεν μπορω να

εξαντλησω πρωτα τις θεωρημενες ΑΠΥ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εχω αρκετες ΑΠΥ αυτες θα χρησιμοποιουνται μονο για χρεωσεις προς ιδιωτες ?Τωρα δηλαδη πρεπει να αγορασω ΤΠΥ για να χρεωνω επιτηδευματιες?δεν μπορω να

εξαντλησω πρωτα τις θεωρημενες ΑΠΥ?

Απο 1/1/2013 θα πρέπει να κόβουμε θεωρημένες ΑΠΥ μόνο για "ιδιώτες". Δεν μπορείς να κόψεις ΑΠΥ για τους υπόχρεους απεικόνισης συναλλαγών (παλιούς επιτηδευματίες)

*Υπάρχει η δυνατότητα χρήσης παλαιού τρόπου έκδωσης για την παρακάτω περίπτωση. (δεν γνωρίζω αν ισχύει για εμάς)

Δεδομένου ότι με την έναρξη ισχύος των διατάξεων του Κ.Φ.Α.Σ. (1/1/2013), δημιουργείται η υποχρέωση σε ορισμένες κατηγορίες υπόχρεων, έκδοσης των αποδείξεων λιανικής με τη χρήση Φορολογικών Μηχανισμών του ν. 1809/1988 (Φ.Τ.Μ ή Ε.Α.Φ.Δ.Σ.Σ.), επειδή εκδίδουν πλέον τις αποδείξεις λιανικής σύμφωνα με τις γενικές διατάξεις των άρθρων 7 και 9 του Κώδικα αυτού, καθώς επίσης και των διατάξεων του άρθρου 1 του ν. 1809/1988, παρέχεται η δυνατότητα προμήθειας των σχετικών μηχανισμών (Φ.Τ.Μ. ή Ε.Α.Φ.Δ.Σ.Σ.) του ν. 1809/1988 για την έκδοση των αποδείξεων λιανικής ή θεώρησης των εν λόγω αποδείξεων στις περιπτώσεις εξαιρέσεων από την υποχρεωτική χρήση των μηχανισμών αυτών (π.χ. φυσιοθεραπευτής), έως τις 28/2/2013, προκειμένου να διευκολυνθεί η διαδικασία υπαγωγής των εν λόγω υπόχρεων στο νέο καθεστώς.*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εχω αρκετες ΑΠΥ αυτες θα χρησιμοποιουνται μονο για χρεωσεις προς ιδιωτες ?Τωρα δηλαδη πρεπει να αγορασω ΤΠΥ για να χρεωνω επιτηδευματιες?δεν μπορω να

εξαντλησω πρωτα τις θεωρημενες ΑΠΥ?

Οι θεωρημένες ΑΠΥ θα σου χρειασθούν για ιδιώτες (μισθωτούς , συνταξιούχους, άνεργους, ανεπάγγελτους) και ασφαλώς θα τις κρατήσεις και θα της θεωρείς έως την 31/12/13.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί συνάδελφοι, από 1/1/13 μπορούμε να εκδίδουμε τιμολόγιο και από exel εφόσον είναι αθεώρητο;

Ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι θεωρημένες ΑΠΥ θα σου χρειασθούν για ιδιώτες (μισθωτούς , συνταξιούχους, άνεργους, ανεπάγγελτους) και ασφαλώς θα τις κρατήσεις και θα της θεωρείς έως την 31/12/13.

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο 1/1/2013 θα πρέπει να κόβουμε θεωρημένες ΑΠΥ μόνο για "ιδιώτες". Δεν μπορείς να κόψεις ΑΠΥ για τους υπόχρεους απεικόνισης συναλλαγών (παλιούς επιτηδευματίες)

*Υπάρχει η δυνατότητα χρήσης παλαιού τρόπου έκδωσης για την παρακάτω περίπτωση. (δεν γνωρίζω αν ισχύει για εμάς)

Δεδομένου ότι με την έναρξη ισχύος των διατάξεων του Κ.Φ.Α.Σ. (1/1/2013), δημιουργείται η υποχρέωση σε ορισμένες κατηγορίες υπόχρεων, έκδοσης των αποδείξεων λιανικής με τη χρήση Φορολογικών Μηχανισμών του ν. 1809/1988 (Φ.Τ.Μ ή Ε.Α.Φ.Δ.Σ.Σ.), επειδή εκδίδουν πλέον τις αποδείξεις λιανικής σύμφωνα με τις γενικές διατάξεις των άρθρων 7 και 9 του Κώδικα αυτού, καθώς επίσης και των διατάξεων του άρθρου 1 του ν. 1809/1988, παρέχεται η δυνατότητα προμήθειας των σχετικών μηχανισμών (Φ.Τ.Μ. ή Ε.Α.Φ.Δ.Σ.Σ.) του ν. 1809/1988 για την έκδοση των αποδείξεων λιανικής ή θεώρησης των εν λόγω αποδείξεων στις περιπτώσεις εξαιρέσεων από την υποχρεωτική χρήση των μηχανισμών αυτών (π.χ. φυσιοθεραπευτής), έως τις 28/2/2013, προκειμένου να διευκολυνθεί η διαδικασία υπαγωγής των εν λόγω υπόχρεων στο νέο καθεστώς.*

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...