Προς το περιεχόμενο

FMY2013POL10102013


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ιδέα δεν έχουμε, δεν θα αναλάβουμε μια ζωή να βγάζουμε το φίδι από την τρύπα.

 

Και το πρόβλημα θα το έχουμε εμείς σε κάθε περίπτωση:

* εάν συμπεριλάβουμε το ποσό της επιστροφής, ο φόρος θα είναι μειωμένος για τους χαμηλόμισθους, άρα ο εργοδότης θα καταβάλει μεγαλύτερο μισθό (ευχαριστημένος εργαζόμενος -δυσαρεστημένος εργοδότης).

* εάν δεν το συμπεριλάβουμε, ο φόρος θα είναι μεγαλύτερος (ελέω ανυπαρξίας αφορολογήτου), άρα ο εργοδότης θα καταβάλει μικρότερο μισθό (ευχαριστημένος εργοδότης - δυσαρεστημένος εργαζόμενος).

 

Και σε κάθε περίπτωση ο μακάκας της υποθέσεως θα πρέπει να "εξηγεί" στον καθένα, το τι και πως και γιατί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί συνάδελφοι, με δεδομένα

 

(α) το ότι ακόμη δεν έχει εκδοθεί σε ΦΕΚ το ψηφισθέν φορολογικό νομοσχέδιο

(β) δεν έχει εκδοθεί η σχετική ΠΟΛ από το ΥΟ για την μηνιαία παρακράτηση ΦΜΥ

 

πως θα κάνετε την εκκαθάριση της μισθοδοσίας για τον Ιανουάριο;

Θα περάσετε τις κλίμακες του ΦΜΥ από το ψηφισθέν νομοσχέδιο και θα θεωρήσετε ότι την επιστροφή των 2.100 ευρώ θα την κάνει ο εκκαθαριστής μισθοδοσίας στο τέλος του μήνα, όπως δηλαδή το αρχειάκι που ανέβασε ο Λούκυ Λουκ; 

 

Νομίζω ότι αυτό θα γίνει στο τέλος, αλλοιώς δε θα το ανέφερε η εγκύκλιος επί του νομοσχεδίου (αν είναι δυνατόν!)

 

Βέβαια ποτέ μη λές ποτέ, εξάλλου πότε θα προλάβουν να προσαρμοστούν τόσα προγράμματα που κυκλοφορούν στην αγορά;

 

Εγώ πάντως έτσι και δεν έχει βγεί εγκύκλιος θα τα υπολογίσω με τον τρόπο μου αλλά δε θα τους κάνω εκκαθάριση, θα τα δώσω έναντι.

 

Και το πρόβλημα θα το έχουμε εμείς σε κάθε περίπτωση:

* εάν συμπεριλάβουμε το ποσό της επιστροφής, ο φόρος θα είναι μειωμένος για τους χαμηλόμισθους, άρα ο εργοδότης θα καταβάλει μεγαλύτερο μισθό (ευχαριστημένος εργαζόμενος -δυσαρεστημένος εργοδότης).

* εάν δεν το συμπεριλάβουμε, ο φόρος θα είναι μεγαλύτερος (ελέω ανυπαρξίας αφορολογήτου), άρα ο εργοδότης θα καταβάλει μικρότερο μισθό (ευχαριστημένος εργοδότης - δυσαρεστημένος εργαζόμενος).

 

Ο εργοδότης που έχει πρόβλημα; Ή στον εργαζόμενο θα τα δώσει ή στην εφορία, τα ίδια λεφτά δε θα δώσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εργοδότης που έχει πρόβλημα; Ή στον εργαζόμενο θα τα δώσει ή στην εφορία, τα ίδια λεφτά δε θα δώσει;

 

Το πρόβλημα είναι αυτό ακριβώς, όπως το γράφει πιο πάνω τόσο εύστοχα ο gkazan:

 

 

 
"Ιδέα δεν έχουμε, δεν θα αναλάβουμε μια ζωή να βγάζουμε το φίδι από την τρύπα.
 
Και το πρόβλημα θα το έχουμε εμείς σε κάθε περίπτωση:
* εάν συμπεριλάβουμε το ποσό της επιστροφής, ο φόρος θα είναι μειωμένος για τους χαμηλόμισθους, άρα ο εργοδότης θα καταβάλει μεγαλύτερο μισθό (ευχαριστημένος εργαζόμενος -δυσαρεστημένος εργοδότης).
* εάν δεν το συμπεριλάβουμε, ο φόρος θα είναι μεγαλύτερος (ελέω ανυπαρξίας αφορολογήτου), άρα ο εργοδότης θα καταβάλει μικρότερο μισθό (ευχαριστημένος εργοδότης - δυσαρεστημένος εργαζόμενος).
 
Και σε κάθε περίπτωση ο μακάκας της υποθέσεως θα πρέπει να "εξηγεί" στον καθένα, το τι και πως και γιατί...".
 
 
 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το πρόβλημα είναι αυτό ακριβώς, όπως το γράφει πιο πάνω τόσο εύστοχα ο gkazan:

 

 

 
"Ιδέα δεν έχουμε, δεν θα αναλάβουμε μια ζωή να βγάζουμε το φίδι από την τρύπα.
 
Και το πρόβλημα θα το έχουμε εμείς σε κάθε περίπτωση:
* εάν συμπεριλάβουμε το ποσό της επιστροφής, ο φόρος θα είναι μειωμένος για τους χαμηλόμισθους, άρα ο εργοδότης θα καταβάλει μεγαλύτερο μισθό (ευχαριστημένος εργαζόμενος -δυσαρεστημένος εργοδότης).
* εάν δεν το συμπεριλάβουμε, ο φόρος θα είναι μεγαλύτερος (ελέω ανυπαρξίας αφορολογήτου), άρα ο εργοδότης θα καταβάλει μικρότερο μισθό (ευχαριστημένος εργοδότης - δυσαρεστημένος εργαζόμενος).
 
Και σε κάθε περίπτωση ο μακάκας της υποθέσεως θα πρέπει να "εξηγεί" στον καθένα, το τι και πως και γιατί...".
 
 
 
 

 

ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΒΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΚΠΤΩΣΗ ΑΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ (Η ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΟΜΙΣΘΟΙ) Ο ΦΜΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΣ ΑΡΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΟΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΦΜΥ ΑΛΛΑ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ .

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΦΜΥ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ,ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΜΙΣΘΟ ΠΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΛΙΓΟΙ ΠΙΑ ΤΟΝ ΔΙΝΟΥΝ ,ΑΡΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟΥΣ ΕΡΧΕΤΑΙ (ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΒΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΚΠΤΩΣΗ ΑΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ (Η ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΟΜΙΣΘΟΙ) Ο ΦΜΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΣ ΑΡΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΟΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΦΜΥ ΑΛΛΑ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ .

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΦΜΥ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ,ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΜΙΣΘΟ ΠΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΛΙΓΟΙ ΠΙΑ ΤΟΝ ΔΙΝΟΥΝ ,ΑΡΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟΥΣ ΕΡΧΕΤΑΙ (ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ )

 

Δεν φτάνει που δεν με πληρώνεις με κρατάς και τον ΦΜΥ...  :ph34r:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φτάνει που δεν με πληρώνεις με κρατάς και τον ΦΜΥ...  :ph34r:

 

διαφωνεις σε αυτο ;

στο τελος θα του δωσουν και μια βεβαιωση  με συνολο αυτα που εχει βγαλει το λογιστηριο θα εχει παρει τα μισα στο χερι ,

τουλαχιστον θα εχει πληρωθει ο φμυ του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε ότι γινόταν στην αρχή της κρίσης (ας πούμε αρχές 2011). Φυσικά δεν μιλάμε για Μ.Μ.Ε. με 5 εργαζομένους αλλά με 20-30.

 

Lucky, ο εργοδότης (στα χαρτιά ο όρος βεβαίως, ούτε άνθρωπος κανονικά δεν θα έπρεπε να λέγεται) σου λέει όταν έρχεται η ώρα του ΦΜΥ:

 

"Γιατί πληρώνω τόσο; Τόσο ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ο εργάτης μου;" "Σιγά μην τα πληρώσω, εδώ δεν έχω λεφτά να πληρώσω ΦΠΑ, τρέχουν οι επιταγές και παλεύω να μαζέψω από τους πελάτες."

 

Του εξηγείς για πολλοστή φορά (γιατί πρόκειται για τον ορισμό του ΤΡΟΜΠΑ-ΜΑΛΑΚΑ) πως προκύπτει ο φόρος και την κλίμακα (βέβαια επειδή είναι μπουρτζόβλαχος στο μυαλό και τις γνώσεις, δεν καταλαβαίνει Χριστό) και έχει τα "νευράκια του". Φυσικά ξεχνά οτι στο τέλος εκείνου του διμήνου είχε πληρώσει τον εργαζόμενο τον μισθο που αναλογεί μετά και την αφαίρεση του ΦΜΥ... Αλλά έλα που επειδή εκείνος καταβάλει για λογαριασμό και των 2 φόρους και εισφορές ΙΚΑ-επικουρικών, νομίζει οτι βγαίνουν ΟΛΑ από την τσέπη του.

Εδώ ο εργαζόμενος είναι ευχαριστημένος, γιατί με την σωστή παρακράτηση του φόρου που έχουμε κάνει, στο τέλος με την υποβολή της φορολογικής δήλωσης, έχει και μια επιστροφή (λόγω των φοροαπαλλαγών που ίσχυαν, όχι λόγω επιπλέον παρακράτησης στο έτος) ή έστω μηδενικό υπόλοιπο και βγαίνει και ευχαριστημένος.

 

Ερχόμαστε στο σενάριο όπου "ξαφνικά" λόγω μεταβολής της κλίμακας φορολογίας μειώνεται η παρακράτηση και αυξάνεται ο καταβαλόμενος μισθός. Μόλις πας την μισθοδοτική κατάσταση στον εργοδότη, αρχίζει το κλαψομ...σμα.

"Τι έγινε; Άλλαξε η σύμβαση; Αφού πέρσι πήραν αύξηση; Τι; Νέα κλίμακα; Δηλαδή;" Φτού κι απ' την αρχή με τον ΤΡΟΜΠΑ να του τα ξαναεξηγείς. Πάλι οι ίδιες διαμαρτυρίες.

Στην περίπτωση αυτή, φυσικά, σου έρχεται και ο εργαζόμενος, ο οποίος κουτοπόνηρα σκέπτεται "Καλά γιατί μου αύξησε τον μισθό; Αφού ίδιες μέρες δούλεψα, μήπως είχε ξεχάσει να μου δώσει αύξηση από πρίν;" και αρχίζει και σε αυτόν το σεμινάριο, αφού όμως πρώτα έχει πάρει την γνώμη και την γνώση του ξαδέλφου του, του κολλητού του και ρώτησε και τον λογιστή του που του κάνει την δήλωση....

 

.... Εν τω μεταξύ εσύ, τσατάλια τα νεύρα γιατί δεν κάνεις δουλειά αλλά φοροτεχνικό και εργατικό σεμινάριο....

 

Και στο τελευταίο σενάριο, (που το βιώσαμε όλοι πέρσι με τις απανωτές αλλαγές αφορολογήτου), έρχεται ο εργαζόμενος τον Ιούλιο του 2012 και σου αρχίζει εκείνος την κλάψα... Πρώτα κλαίγεται στον εργοδότη, ο τελευταίος, για να το παίξει καλός, παίρνει τον εργαζόμενο από το χέρι και έρχεται να σου ζητήσει τον λόγο.

"Γιατί μου βγήκε τόσος φόρος; Δεν τα παρακράτησες σωστά; Μια ζωή έπαιρνα επιστροφή, τώρα μου τα παίρνει το κράτος; Αμα δεν ξέρεις να κάνεις την δουλειά σου, εγώ θα την πληρώσω;"...

Και προσπαθείς να του εξηγήσεις το πως και το γιατί... Και φεύγει κοιτώντας σε με μισό μάτι, χωρίς να σε πιστεύει...

 

Προσωπική άποψη από προσωπικά βιώματα: Επειδή τέτοιοι εργοδότες και εργαζόμενοι είναι οι δύο όψεις του ίδιου ΣΚΑΤΕΝΙΟΥ νομίσματος (γιατί αυτά έχουν αμφότεροι στο μυαλό τους), έπαψα να ασχολούμαι και να απολογούμαι και τους λέω να τα βγάλουν μόνοι τους αυτοί ορθότερα ή να πάνε αλλού να μου κάνουν επαλήθευση των υπολογισμών μου (Γιατί και έχω ακούσει οτι άλλοι πληρώνουν λιγότερα που έχουν άλλο λογιστή).

 

Κάτι τελευταίο για να δείξω οτι σε μερικές περιπτώσεις εργαζόμενος και εργοδότης είναι ότι τα σκατά και το φτυάρι: Σε επιχείρηση επεξεργασίας πλαστικών και αλουμινίου (κατασκευή πλαστικών 90% τζίρου, πωλήσεις αλουμινίου 10% τζίρου), απασχολούνται παρασκευαστές πλαστικών. Αμοίβονται με την σύμβαση ΠΛΑΣΤΙΚΩΝ (αφού σε αυτό τον τομέα δουλεύουν). Η σύμβαση πλαστικών προέβλεπε 2ετη αλλαγή κλιμακίου. Κάθε 2 έτη λοιπόν αυξανόταν ο μισθός τους, λόγω αλλαγής μισθολογικής κλίμακας.

 

Ε λοιπόν, όταν άλλαζα τους μισθούς τους, έρχονται ΟΛΟΙ, με πρώτους και καλύτερους τους ΑΛΒΑΝΟΥΣ, να ρωτήσουν "Γιατί δεν πήρα τριετία;". Και εγώ να σπαταλώ χρόνο και την υπομονή μου, εξηγώντας για πολλοστή φορά με ποιά σύμβαση αμοίβονται, πότε αλλάζει ο μισθός τους και οτι ΔΕΝ ανήκουν στους εργάτες Μετάλλου, όπως ανήκαν στην προηγούμενη εταιρεία επεξεργασίας σιδήρου... Γιατί, σαν ντεντέκτιβ, τους ρωτούσα από που και ως που λένε για τριετία και τότε θυμούνται την εταιρεία που δούλευαν και λόγω σύμβασης εργατών μετάλλου είχαν τριετίες ως επίδομα...

 

Κωλοεπάγγελμα διαλέξαμε....

 

Υ.Γ. Καλά βρε Lucky, πρωτάρηδες είμαστε; Δεν τους έχεις μάθει τόσα χρόνια τους "εργοδότες-επιχειρηματίες"; Αφού το ταμείο της επιχείρησης τους, το έχουν στην τσέπη τους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη αγχωνεσται, σε επικοινωνία μου με το ΟΕΕ με ενημέρωσαν ότι σύντομα ψηφίζεται και ο κώδικας δεοντολογίας ,και θα γίνουμε σαν τους δικηγόρους,με αυξημενο κυρος????? Πάντως μου ήρθε ένας νεαρός στον οποίο ανακοινώθηκε από το λογιστήριο της ετσιρειας ότι το 2100 μειωση,θα τους το κάνει η εφορία ,μαλλον ο συνάδελφος προτιμά νακανει το παραπάνω για να είναι κατοχυρομενος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατοχυρομένος έναντι ποίου ???

 

Απέναντι στον "μπουρτζόβλαχο" πελάτη/εργοδότη του (όπως γράφει και ο gkazan) θα βγει εκτεθειμένος.

Φανταστείτε τι θα γίνει όταν "ο περί ου ο λόγος" μάθει από τους φίλους-εργοδότες, που έχουν πιο "μάγκα" λογιστή ή "ατσίδα" λογίστρια, ότι αυτοί καταβάλουν λιγότερο ΦΜΥ (εξ'αιτίας των 2.100,00).  

Αν δε ο συνάδελφος τολμήσει να υποστηρίξει ότι το ποσόν παρακρατείται από τους εργαζόμενους και άρα δεν επιβαρύνεται η επιχείρηση, θα λάβει μία εκ των δύο απαντήσεων:

1. Το ποσόν αυτό το βάζω από την τσέπη μου - οι εργαζόμενοι πληρώνονται κανονικά, άρα ζημιώνομαι εγώ και το καρπώνονται αυτοί, λες και θα μου πούνε ευχαριστώ,   και

2. (Στην περίπτωση που γίνεται πράγματι παρακράτηση του ΦΜΥ): Γιατί να παίρνει ο εργαζόμενος λιγότερα χρήματα "στο χέρι" και να είναι δυσαρεστημένος, άρα και λιγότερο παραγωγικός ???

 

Για να μην αναφέρω το κλασικό - ίσως να μην το πει, αλλά θα το εννοήσει: "Φαντάσου και πόσα άλλα γίνονται που δεν προλαβαίνω να τα ελέγξω, και δυσαρεστούνται οι συνεργάτες μου ή πληρώνω κοροϊδίστικα χρήματα από δικά σου λάθη" - γι'αυτόν ότι και γίνει, φταίει ο γραφειοκράτης λογιστής.-

 

Άρα κατά την ταπεινή μου άποψη, ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΟΣ δεν μπορεί να είναι,

ΟΧΥΡΩΜΕΝΟΣ πίσω ή κάτω από κανένα γραφείο, ίσως ...

 

Καληνύχτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατοχυρομένος έναντι ποίου ???

 

Απέναντι στον "μπουρτζόβλαχο" πελάτη/εργοδότη του (όπως γράφει και ο gkazan) θα βγει εκτεθειμένος.

Φανταστείτε τι θα γίνει όταν "ο περί ου ο λόγος" μάθει από τους φίλους-εργοδότες, που έχουν πιο "μάγκα" λογιστή ή "ατσίδα" λογίστρια, ότι αυτοί καταβάλουν λιγότερο ΦΜΥ (εξ'αιτίας των 2.100,00).  

Αν δε ο συνάδελφος τολμήσει να υποστηρίξει ότι το ποσόν παρακρατείται από τους εργαζόμενους και άρα δεν επιβαρύνεται η επιχείρηση, θα λάβει μία εκ των δύο απαντήσεων:

1. Το ποσόν αυτό το βάζω από την τσέπη μου - οι εργαζόμενοι πληρώνονται κανονικά, άρα ζημιώνομαι εγώ και το καρπώνονται αυτοί, λες και θα μου πούνε ευχαριστώ,   και

2. (Στην περίπτωση που γίνεται πράγματι παρακράτηση του ΦΜΥ): Γιατί να παίρνει ο εργαζόμενος λιγότερα χρήματα "στο χέρι" και να είναι δυσαρεστημένος, άρα και λιγότερο παραγωγικός ???

 

Για να μην αναφέρω το κλασικό - ίσως να μην το πει, αλλά θα το εννοήσει: "Φαντάσου και πόσα άλλα γίνονται που δεν προλαβαίνω να τα ελέγξω, και δυσαρεστούνται οι συνεργάτες μου ή πληρώνω κοροϊδίστικα χρήματα από δικά σου λάθη" - γι'αυτόν ότι και γίνει, φταίει ο γραφειοκράτης λογιστής.-

 

Άρα κατά την ταπεινή μου άποψη, ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΟΣ δεν μπορεί να είναι,

ΟΧΥΡΩΜΕΝΟΣ πίσω ή κάτω από κανένα γραφείο, ίσως ...

 

Καληνύχτα...

ΗΘΙΚΟΝ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Ο μπουρτζόβλαχος βλάπτει σοβαρά την υγεία  :D 

Επι της ουσίας

Θα περιμένω μέχρι αύριο και αν δεν υπάρξει διευκρίνηση θα παρακρατήσω ΦΜΥ υπολογίζοντας και την αναλογία της έκπτωσης    των 2100

 

Υ.Γ. Ο δικός μου εργοδότης μπορεί να είναι λίγο καχύποπτος, αλλά μπουρτζόβλαχος δεν είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΒΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΚΠΤΩΣΗ ΑΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ (Η ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΟΜΙΣΘΟΙ) Ο ΦΜΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΣ ΑΡΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΟΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΦΜΥ ΑΛΛΑ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ .

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΦΜΥ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ,ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΜΙΣΘΟ ΠΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΛΙΓΟΙ ΠΙΑ ΤΟΝ ΔΙΝΟΥΝ ,ΑΡΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟΥΣ ΕΡΧΕΤΑΙ (ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΗ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ, ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΑΥΤΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ Η' ΘΑ ΑΡΚΕΣΤΟΥΜΕ ΣΤΗ ΜΕΙΩΣΗ ΤΩΝ €100 ΑΝΑ €1000 ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΑΝΩ ΤΩΝ €21000. ΜΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΘΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΣΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ ΤΗ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΤΟΥ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ. ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΟΙΟΣ ΝΟΙΑΣΤΗΚΕ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΤΩΡΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Καλά βρε Lucky, πρωτάρηδες είμαστε; Δεν τους έχεις μάθει τόσα χρόνια τους "εργοδότες-επιχειρηματίες"; Αφού το ταμείο της επιχείρησης τους, το έχουν στην τσέπη τους....

 

Σε όλες τις διαπιστώσεις που έκανες συμφωνώ και προσαυξάνω.

 

Ιδιαίτερα στην περίπτωση που ο ατσίδας "συνάδελφος" θα του βγάλει λόγω ανεπάρκειας ή σταρχιδισμού λιγότερο φόρο εκθέτοντας τους συναδέλφους που προσπαθούν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους.

 

Μήπως όμως είναι μάταιο να περιμένουμε τον επιχειρηματία να αλλάξει, αλλά πρέπει πρώτα να αλλάξουμε εμείς;

 

Όταν λέει κάτι ένας δικηγόρος ή ένας μηχανικός γιατί κάθονται όλοι σούζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλες τις διαπιστώσεις που έκανες συμφωνώ και προσαυξάνω.

 

Ιδιαίτερα στην περίπτωση που ο ατσίδας "συνάδελφος" θα του βγάλει λόγω ανεπάρκειας ή σταρχιδισμού λιγότερο φόρο εκθέτοντας τους συναδέλφους που προσπαθούν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους.

 

Μήπως όμως είναι μάταιο να περιμένουμε τον επιχειρηματία να αλλάξει, αλλά πρέπει πρώτα να αλλάξουμε εμείς;

 

Όταν λέει κάτι ένας δικηγόρος ή ένας μηχανικός γιατί κάθονται όλοι σούζα;

 

Γιατί δεν είναι ένας "λογιστάκος" σαν εμένα, που τρέχουν όλοι να ρωτήσουν στο τσάμπα, το μακρύ και το κοντό τους... Δεν πα να χω πτυχίο ΑΣΟΕΕ, μεταπτυχιακό Αγγλίας, 3 ξένες γλώσσες σε ανώτατο βαθμό, να έχω φάει τα σεμινάρια με το κουτάλι και να παίζω υπολογιστές και δίκτυα στα δάκτυλά μου... "Πάτησες πέντε νούμερα και έκανες μια εκτύπωση και θες 50 ευρώ για την δήλωση; Πολλά είναι, πάρε 30"..

 

Γιατί στους παραπάνω συντεχνιακούς επαγγελματίες, η κάστα τους, έχει φροντίσει να είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ η παρουσία τους και ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ η ελάχιστη αμοιβή τους ΚΑΙ η ασφάλισή τους...

 

Γιατί το Επιμελητήριό τους, δεν είναι ένα κρατικό ΣΚΟΥΠΙΔΙ, γεμάτο κρατικοδίαιτους υπαλλήλους και διοίκηση ΓΤΠΚΡ (Καβαλερία Ρουστικάνα η κατάληξη, έχουμε και ένα επίπεδο).

 

Και εν κατακλείδι, γιατί δεν μάθαμε εμείς να συμπεριφερόμαστε στους πελάτες μας όπως συμπεριφέρονται και οι παραπάνω επαγγελματίες: Βαρύγδουπα, με περιφρόνηση και ύφος "Και που σου μιλάω, πολύ σημασία σου δίνω", πολύ φανφάρα και ουσία μηδέν. Αυτή είναι η συμπεριφορά που τους αξίζει και έχουν μάθει από τους παραπάνω κλάδους... Ή μήπως έκατσε ο δικηγόρος να κάνει ανάλυση του Αστικού Κώδικα σημείο σημείο, για να εξηγήσει μια αγωγή στον πελάτη του (χωρίς να αμοιφθεί έτσι; ) ή ο μηχανικός να εξηγήσει τύπους Φυσικής και Μηχανικής για το πως έβγαλε το τοπογραφικό ή έκανε την μελέτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν είναι ένας "λογιστάκος" σαν εμένα, που τρέχουν όλοι να ρωτήσουν στο τσάμπα, το μακρύ και το κοντό τους... Δεν πα να χω πτυχίο ΑΣΟΕΕ, μεταπτυχιακό Αγγλίας, 3 ξένες γλώσσες σε ανώτατο βαθμό, να έχω φάει τα σεμινάρια με το κουτάλι και να παίζω υπολογιστές και δίκτυα στα δάκτυλά μου... "Πάτησες πέντε νούμερα και έκανες μια εκτύπωση και θες 50 ευρώ για την δήλωση; Πολλά είναι, πάρε 30"..

 

Γιατί στους παραπάνω συντεχνιακούς επαγγελματίες, η κάστα τους, έχει φροντίσει να είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ η παρουσία τους και ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ η ελάχιστη αμοιβή τους ΚΑΙ η ασφάλισή τους...

 

Γιατί το Επιμελητήριό τους, δεν είναι ένα κρατικό ΣΚΟΥΠΙΔΙ, γεμάτο κρατικοδίαιτους υπαλλήλους και διοίκηση ΓΤΠΚΡ (Καβαλερία Ρουστικάνα η κατάληξη, έχουμε και ένα επίπεδο).

 

Και εν κατακλείδι, γιατί δεν μάθαμε εμείς να συμπεριφερόμαστε στους πελάτες μας όπως συμπεριφέρονται και οι παραπάνω επαγγελματίες: Βαρύγδουπα, με περιφρόνηση και ύφος "Και που σου μιλάω, πολύ σημασία σου δίνω", πολύ φανφάρα και ουσία μηδέν. Αυτή είναι η συμπεριφορά που τους αξίζει και έχουν μάθει από τους παραπάνω κλάδους... Ή μήπως έκατσε ο δικηγόρος να κάνει ανάλυση του Αστικού Κώδικα σημείο σημείο, για να εξηγήσει μια αγωγή στον πελάτη του (χωρίς να αμοιφθεί έτσι; ) ή ο μηχανικός να εξηγήσει τύπους Φυσικής και Μηχανικής για το πως έβγαλε το τοπογραφικό ή έκανε την μελέτη...

ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!!

ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ...............ΔΥΣΤΗΧΩΣ...................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προγραμμα της μισθοδοσιας μετα τα 21.000 κανει αναλογικη μεινωση φορου και οχι σταθερη. 

 

Δηλαδη.. εαν καποιος εχει εισοδημα 21665,42 δεν αφαιρει 2.100 αλλα αφαιρει.. 2033,46 .\

 

Δηλαδη λεει.. οτι ανα 1000 κανουμε  μειωση 100 στα 665,42 αντιστοιχει μειωση  66,54 ..  αρα 2100 - 66,54 = 2033,46

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ονομα αρχείου: FMY2013POL10102013
Το αρχείο ανέβηκε από: Lucky_Luke
Το αρχείο καταχωρήθηκε: 04 Ιαν 2013
Αρχείο ανανεώθηκε: 25 Ιαν 2013
Κατηγορία αρχείου: Utilities - Excel files





Η τελευταία έκδοση βάσει της ΠΟΛ 1010/2013. Με επαληθευμένα όλα τα παραδείγματα της ΠΟΛ.

Η αλλαγή που έγινε, στο κελί Β15, το "rounddown" μετατράπηκε σε "round" σκέτο.

 

Οι ετήσιες καθαρές αποδοχές μεταβάλλονται στο κόκκινο κελί.

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε το αρχείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Γιώργος

Ονομα αρχείου: FMY2013POL10102013

Το αρχείο ανέβηκε από: Lucky_Luke

Το αρχείο καταχωρήθηκε: 04 Ιαν 2013

Αρχείο ανανεώθηκε: 25 Ιαν 2013

Κατηγορία αρχείου: Utilities - Excel files

Η τελευταία έκδοση βάσει της ΠΟΛ 1010/2013. Με επαληθευμένα όλα τα παραδείγματα της ΠΟΛ.

Η αλλαγή που έγινε, στο κελί Β15, το "rounddown" μετατράπηκε σε "round" σκέτο.

 

Οι ετήσιες καθαρές αποδοχές μεταβάλλονται στο κόκκινο κελί.

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε το αρχείο

 

 

Μπορείς να το ανεβάσεις και σε παλιότερη έκδοση του excel;

Σ' ευχαριστώ.

Τελικά μπόρεσα και το διάβασα. Τσεκάροντας το με κάποιο που έχω φτιάξει και τεστάροντας το και με τα παραδείγματα της εγκυκλίου φαίνεται ότι είναι OK!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ονομα αρχείου: FMY2013POL10102013

Το αρχείο ανέβηκε από: Lucky_Luke

Το αρχείο καταχωρήθηκε: 04 Ιαν 2013

Αρχείο ανανεώθηκε: 25 Ιαν 2013

Κατηγορία αρχείου: Utilities - Excel files

Η τελευταία έκδοση βάσει της ΠΟΛ 1010/2013. Με επαληθευμένα όλα τα παραδείγματα της ΠΟΛ.

Η αλλαγή που έγινε, στο κελί Β15, το "rounddown" μετατράπηκε σε "round" σκέτο.

 

Οι ετήσιες καθαρές αποδοχές μεταβάλλονται στο κόκκινο κελί.

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε το αρχείο

 

Respect!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...