Προς το περιεχόμενο

Γ.Ε.ΜΗ.- ατομικες επιχειρησεις καταληκτικη ημερομηνια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλημέρα συνάδελφοι.

 

Κι εγώ που ρώτησα χτες στο Εμπορικό Επιμελητήριο μου είπαν ότι ακόμη δεν έχουν καμία ενημέρωση για τις ατομικές επιχ/σεις

και ότι αν έχουν κάτι νεότερο θα το αναρτήσουν στο www.businessportal.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά πάω να αυτοαπογραφώ και βγάζει την νομική μορφή όπου πρέπει να επιλέξω ΟΕ,ΕΕ,ΕΠΕ,ΑΕ,ΣυνΠε .

Αφού είναι φυσικό πρόσωπο! Τι να επιλέξω; Μήπως πάω λάθος;

 

Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ.τι ακριβώς πρέπει να κάνω.Και κάποιοι ελεύθεροι επαγγελματίες που έχουν απαλλαγή από επιμελητήριο και δεν τους βρίσκει, τι γίνεται;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με ενοχλεί η ημερομηνία λήξης που αναφέρουν (μου δημιουργεί ένα πρόσθετο άγχος) για τις ατομικές και αφού τέλος πάντον δεν ισχύει ας την κάνουν επ' αόριστο.Βαρέθηκα να βλέπω παντού καταληκτικές ημερομηνίες και μετά να ψάχνω ΑΝ ισχύουν !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ίσχυαν οι ημερομηνίες θα έπρεπε τουλάχιστον να δώσουν παράταση κι ας λένε στο τηλ. ότι θέλουν..., αλλά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας αφού αναφέρει ρητά:" Σε κάθε περίπτωση, η Υπηρεσία Γ.Ε.ΜΗ. μπορεί να καλεί τους δυνητικά υπόχρεους αυτοαπογραφής εντός πέντε (5) μηνών από την παρέλευση της προθεσμίας"

 

Υ.Σ.: οι δικοί μου πελάτες πάντως είχαν όλοι αριθμό ΓΕΜΗ και πιστεύω πολλοί λίγοι δεν θα έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/12040

ΣΗΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ότι: Για την Ηλεκτρονική αυτοαπογραφή των Ατομικών Επιχειρήσεων και των λοιπών των δυνητικά υπόχρεων αυτοαπογραφής θα εκδοθεί νεότερη ανακοίνωση. 
 

Σε περίπτωση που υπάρχει ανάγκη για άμεση απογραφή (καταχώριση στο ΓΕΜΗ) των ατομικών επιχειρήσεων και των λοιπών των δυνητικά υπόχρεων απογραφής, αυτή μπορεί να γίνεται μέσω της κατά περίπτωση αρμόδιας Υπηρεσίας Γ.Ε.ΜΗ. (των Επιμελητηρίων), όπου πρέπει να υποβάλλουν δικαιολογητικά (όπως ταυτότητα και την έναρξη επιτηδεύματος μαζί με τις τυχόν μεταβολές της) προκειμένου να δημιουργηθεί η Μερίδα τους στο ΓΕΜΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΑΠΟΓΡΑΦΟΜΑΣΤΕ ΟΙ ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΓΓΡΑΜΕΝΟΙ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΧΑΖΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΘΑ ΛΕΤΕ ΑΛΛΑ ΜΟΛΙΣ ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΖΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΒΑΖΟΥΝ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΣ ΜΑΣ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΟΥΣ Κ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑ ΤΡΕΧΟΥΜΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι οι ελεύθεροι επαγγελματίες.

Πάρ ' το λίγο από την αρχή το θέμα και θα σου λυθούν οι απορίες.

Αλλά μην πολύ αγχώνεσαι . . . ούτε αυτοί ξέρουν τι τους γίνεται..!!

κοίτα εδώ: http://www.businessportal.gr/announcements.html και θα καταλάβεις!!!!!!!! :(:unsure::blink:

 

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!!!!!! :lol:  :lol:  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κάθε δυνητικά υπόχρεος μπορεί ήδη από σήμερα να ελέγχει κατά πόσον έχει ήδη ΑρΓΕΜΗ (δηλ. είναι καταχωρισμένος στο ΓΕΜΗ) μπαίνοντας στο διαδικτυακό τόπο www.businessregistry.gr, επιλέγοντας το πεδίο ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ και πληκτρολογώντας το ΑΦΜ της επιχείρησής του. Για τη διαδικασία αυτή δεν απαιτείται όνομα χρήστη και κωδικός πρόσβασης. Εάν υπάρχει ΑρΓΕΜΗ για την επιχείρηση ο δυνητικά υπόχρεος μπορεί να επιλέξει είτε να κάνει τη διαδικασία της αυτοαπογραφής (εντός των νομίμων προθεσμιών) είτε όχι. Εάν όμως από τον έλεγχο δεν υπάρχει ΑρΓΕΜΗ για την επιχείρηση, τότε με την έναρξη των προθεσμιών ο ενδιαφερόμενος πρέπει να προχωρήσει στην καταχώρισή τηπολύ χρήσιμη πληροφορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο κάθε δυνητικά υπόχρεος μπορεί ήδη από σήμερα να ελέγχει κατά πόσον έχει ήδη ΑρΓΕΜΗ (δηλ. είναι καταχωρισμένος στο ΓΕΜΗ) μπαίνοντας στο διαδικτυακό τόπο www.businessregistry.gr, επιλέγοντας το πεδίο ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ και πληκτρολογώντας το ΑΦΜ της επιχείρησής του. Για τη διαδικασία αυτή δεν απαιτείται όνομα χρήστη και κωδικός πρόσβασης. Εάν υπάρχει ΑρΓΕΜΗ για την επιχείρηση ο δυνητικά υπόχρεος μπορεί να επιλέξει είτε να κάνει τη διαδικασία της αυτοαπογραφής (εντός των νομίμων προθεσμιών) είτε όχι. Εάν όμως από τον έλεγχο δεν υπάρχει ΑρΓΕΜΗ για την επιχείρηση, τότε με την έναρξη των προθεσμιών ο ενδιαφερόμενος πρέπει να προχωρήσει στην καταχώρισή τηπολύ χρήσιμη πληροφορία

 

καλημερα σε όλους.μπήκα στην παραπάνω διεύθυνση και πήγα στη διαχείρηση αλλά μου λέει ότι δεν έχω εγκαταστήσει το πιστοποιητικο.μπορεί να με βοηθήσει κάποιος,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την τη θες τη διαχείρηση? (και σε εμένα το ίδιο μήνυμα μου βγάζει)

στο πεδίο ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ πρέπει να πας.

δοκίμασε εδώ: https://www.businessregistry.gr/Publicity.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/12040

ΣΗΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ότι: Για την Ηλεκτρονική αυτοαπογραφή των Ατομικών Επιχειρήσεων και των λοιπών των δυνητικά υπόχρεων αυτοαπογραφής θα εκδοθεί νεότερη ανακοίνωση. 

 

Σε περίπτωση που υπάρχει ανάγκη για άμεση απογραφή (καταχώριση στο ΓΕΜΗ) των ατομικών επιχειρήσεων και των λοιπών των δυνητικά υπόχρεων απογραφής, αυτή μπορεί να γίνεται μέσω της κατά περίπτωση αρμόδιας Υπηρεσίας Γ.Ε.ΜΗ. (των Επιμελητηρίων), όπου πρέπει να υποβάλλουν δικαιολογητικά (όπως ταυτότητα και την έναρξη επιτηδεύματος μαζί με τις τυχόν μεταβολές της) προκειμένου να δημιουργηθεί η Μερίδα τους στο ΓΕΜΗ.

Καλημέρα,

 

Είχα αφήσει το θέμα εδώ. Τελικά απογράφουμε υποχρεωτικά τις ατομικές ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει αυτό:

ΣΗΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ότι : Για την Ηλεκτρονική αυτοαπογραφή των Ατομικών Επιχειρήσεων και των λοιπών των δυνητικά υπόχρεων αυτοαπογραφής θα εκδοθεί νεότερη ανακοίνωση. Σε περίπτωση που υπάρχει ανάγκη για άμεση απογραφή (καταχώριση στο ΓΕΜΗ) των ατομικών επιχειρήσεων και των λοιπών των δυνητικά υπόχρεων απογραφής, αυτή μπορεί να γίνεται μέσω της κατά περίπτωση αρμόδιας Υπηρεσίας Γ.Ε.ΜΗ. (των Επιμελητηρίων), όπου πρέπει να υποβάλλουν δικαιολογητικά (όπως ταυτότητα και την έναρξη επιτηδεύματος μαζί με τις τυχόν μεταβολές της) προκειμένου να δημιουργηθεί η Μερίδα τους στο ΓΕΜΗ.

 

και υπάρχει και αυτό:

  1. Για τις Ατομικές επιχειρήσεις, τους Ευρωπαϊκούς Ομίλους Οικονομικού Σκοπού, τις Ευρωπαϊκές Συνεταιριστικές Εταιρείες και τα φυσικά πρόσωπα που ασκούν εμπορία, η προθεσμία παρατείνεται:
    • Μέχρι την 21η Ιανουαρίου 2013 για τους υπόχρεους που ο Α.Φ.Μ. τους λήγει στο 1, 2,3,4.
    • Μέχρι την 15η Φεβρουαρίου 2013 για τους υπόχρεους που ο Α.Φ.Μ. τους λήγει στο 5,6,7,8,9, 0.

τα συμπεράσματα δικά σου.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι οι ελεύθεροι επαγγελματίες.

Πάρ ' το λίγο από την αρχή το θέμα και θα σου λυθούν οι απορίες.

Αλλά μην πολύ αγχώνεσαι . . . ούτε αυτοί ξέρουν τι τους γίνεται..!!

κοίτα εδώ: http://www.businessportal.gr/announcements.html και θα καταλάβεις!!!!!!!! :(:unsure::blink:

 

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!!!!!! :lol:  :lol:  :lol:

Eυχαριστώ!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ατομικές επιχειρήσεις που δεν χρειάζεται εγγραφή της σε επιμελητήριο (όπως πχ. Καθηγητής Χορού), τίθεται θέμα αυτοαπογραφής ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά γιατί τα μπλέκετε έτσι?

 

Η αυτοαπογραφή  στο ΓΕΜΗ δεν αφορά ούτε τους ελεύθερους επαγγελματίες ούτε τις επιχ/σεις παροχής υπηρεσιών.

Αφορά μόνο τις εμπορικές επιχ/σεις.

 

Έτσι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά γιατί τα μπλέκετε έτσι?

 

Η αυτοαπογραφή  στο ΓΕΜΗ δεν αφορά ούτε τους ελεύθερους επαγγελματίες ούτε τις επιχ/σεις παροχής υπηρεσιών.

Αφορά μόνο τις εμπορικές επιχ/σεις.

 

Έτσι δεν είναι?

 

Δεν είναι και απόλυτα ακριβές αυτό συναδέλφισσα, κατά την άποψή μου ... :(

Π.χ. προσωπικές εταιρείες που ασκούν ελευθέριο επάγγελμα, δεν είναι (ήταν) υπόχρεες σε απογραφή;

 

Άποψή μου πως ναι ...

 

Καλησπέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΧΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
 

Ποιοι και σε ποιες προθεσμίες μπορούν να αυτοαπογραφούν προαιρετικά; Αν δεν προχωρήσουν σε αυτοαπογραφή, πώς θα επιβεβαιωθούν τα στοιχεία τους στο ΓΕΜΗ;
Δυνατότητα προαιρετικής αυτοαπογραφής έχουν
α) τα φυσικά πρόσωπα που είναι έμποροι και διαθέτουν επαγγελματική κατοικία ή εγκατάσταση ή ασκούν εμπορία μέσω κύριας ή δευτερεύουσας εγκατάστασης στην ημεδαπή,
 

Η εταιρεία μου είναι παροχής υπηρεσιών όχι εμπορική. Οφείλω να την αυτοαπογράψω;
Ναι, οφείλετε. Σύμφωνα με την Υπουργική Απόφαση Κ1-941/2012 αυτοαπογράφονται η ομόρρυθμη και ετερόρρυθμη (απλή ή κατά μετοχές) εταιρεία, o αστικός συνεταιρισμός, στον οποίο περιλαμβάνεται ο αλληλοασφαλιστικός και ο πιστωτικός συνεταιρισμός, η εταιρεία περιορισμένης ευθύνης και η ανώνυμη εταιρεία, ανεξαρτήτως του αντικειμένου των εργασιών της. Αυταπογράφονται επίσης τα υποκαταστήματα και πρακτορεία στην ημεδαπή των αλλοδαπών εταιρειών που αναφέρονται στο άρθρο 1 της Οδηγίας 68/151/ΕΟΚ (ΕΕΕΚ L. 65), όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 1 της Οδηγίας 2003/58/ΕΚ (ΕΕΕΚ L. 221) και έχουν έδρα σε κράτος - μέλος της Ευρωπαϊκής Ενωσης (Ε.Ε.), καθώς και τα υποκαταστήματα ή πρακτορεία στην ημεδαπή των αλλοδαπών εταιρειών που έχουν έδρα σε τρίτη χώρα και νομική μορφή ανάλογη με εκείνη των αλλοδαπών εταιριών που αναφέρεται στην προηγούμενη περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΧΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

 

Ποιοι και σε ποιες προθεσμίες μπορούν να αυτοαπογραφούν προαιρετικά; Αν δεν προχωρήσουν σε αυτοαπογραφή, πώς θα επιβεβαιωθούν τα στοιχεία τους στο ΓΕΜΗ;

Δυνατότητα προαιρετικής αυτοαπογραφής έχουν

α) τα φυσικά πρόσωπα που είναι έμποροι και διαθέτουν επαγγελματική κατοικία ή εγκατάσταση ή ασκούν εμπορία μέσω κύριας ή δευτερεύουσας εγκατάστασης στην ημεδαπή,

 

Η εταιρεία μου είναι παροχής υπηρεσιών όχι εμπορική. Οφείλω να την αυτοαπογράψω;

Ναι, οφείλετε. Σύμφωνα με την Υπουργική Απόφαση Κ1-941/2012 αυτοαπογράφονται η ομόρρυθμη και ετερόρρυθμη (απλή ή κατά μετοχές) εταιρεία, o αστικός συνεταιρισμός, στον οποίο περιλαμβάνεται ο αλληλοασφαλιστικός και ο πιστωτικός συνεταιρισμός, η εταιρεία περιορισμένης ευθύνης και η ανώνυμη εταιρεία, ανεξαρτήτως του αντικειμένου των εργασιών της. Αυταπογράφονται επίσης τα υποκαταστήματα και πρακτορεία στην ημεδαπή των αλλοδαπών εταιρειών που αναφέρονται στο άρθρο 1 της Οδηγίας 68/151/ΕΟΚ (ΕΕΕΚ L. 65), όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 1 της Οδηγίας 2003/58/ΕΚ (ΕΕΕΚ L. 221) και έχουν έδρα σε κράτος - μέλος της Ευρωπαϊκής Ενωσης (Ε.Ε.), καθώς και τα υποκαταστήματα ή πρακτορεία στην ημεδαπή των αλλοδαπών εταιρειών που έχουν έδρα σε τρίτη χώρα και νομική μορφή ανάλογη με εκείνη των αλλοδαπών εταιριών που αναφέρεται στην προηγούμενη περίπτωση.

 

 

Δεν είναι και απόλυτα ακριβές αυτό συναδέλφισσα, κατά την άποψή μου ... :(

Π.χ. προσωπικές εταιρείες που ασκούν ελευθέριο επάγγελμα, δεν είναι (ήταν) υπόχρεες σε απογραφή;

 

Άποψή μου πως ναι ...

 

Καλησπέρα

 

 

Συγνώμη συνάδελφοι, δικό μου λάθος που δεν το διευκρίνισα.

Επειδή παραπάνω αναφερόμασταν σε Ατομικές επιχ/σεις, κι εγώ στις ατομικές αναφερόμουν. Οι ατομικές εμπορικές αυτοαπογράφονται.

Επειδή δεν ξέρω (έως τώρα τουλάχιστον) να ισχύει αυτό και για τις ατομικές παρ.υπηρ.ή ελεύθ.επαγγελματίες. Αν και πάλι κάνω λάθος διορθώστε με. :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την τη θες τη διαχείρηση? (και σε εμάνα το ίδιο μήνυμα μου βγάζει)

στο πεδίο ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ πρέπει να πας.

δοκίμασε εδώ: https://www.businessregistry.gr/Publicity.aspx

καλημέρα.έβαλα τα στοιχεια του πελατη μου.ονομ/μο και αφμ. και μου λέει πως δεν υπάρχουν εγγραφές.άρα πρέπει να κάνω την αποφραφή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα.έβαλα τα στοιχεια του πελατη μου.ονομ/μο και αφμ. και μου λέει πως δεν υπάρχουν εγγραφές.άρα πρέπει να κάνω την αποφραφή?

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/14576

 

Ποιοι και σε ποιες προθεσμίες μπορούν να αυτοαπογραφούν προαιρετικά; Αν δεν προχωρήσουν σε αυτοαπογραφή, πώς θα επιβεβαιωθούν τα στοιχεία τους στο ΓΕΜΗ;

Δυνατότητα προαιρετικής αυτοαπογραφής έχουν

α) τα φυσικά πρόσωπα που είναι έμποροι και διαθέτουν επαγγελματική κατοικία ή εγκατάσταση ή ασκούν εμπορία μέσω κύριας ή δευτερεύουσας εγκατάστασης στην ημεδαπή,

β) οι ευρωπαϊκοί όμιλοι οικονομικού σκοπού, που προβλέπονται από τον Κανονισμό 2137/1985/ΕΟΚ (ΕΕΕΚ L. 199, διορθωτικό L. 247) και έχουν την έδρα τους στην ημεδαπή,

γ) οι ευρωπαϊκές εταιρείες που προβλέπονται στον Κανονισμό 2157/2001/ΕΚ (ΕΕΕΚ L. 294) και έχουν την έδρα τους στην ημεδαπή,

δ) οι ευρωπαϊκές συνεταιριστικές εταιρείες που προβλέπονται στον Κανονισμό 1435/2003/ΕΚ (ΕΕΕΚ L. 207) και έχουν την έδρα τους στην ημεδαπή,

ε) τόσο οι υποχρεωτικά όσο και οι δυνητικά αυτοαπογραφόμενοι (παρ. 1 και 5 αντίστοιχα του άρθρου 1 της Κ1-941/12) ως προς τα υποκαταστήματα που διατηρούν στην ημεδαπή και

στ) άλλα φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή ενώσεις προσώπων που έχουν την κύρια εγκατάσταση ή την έδρα τους στην αλλοδαπή και δεν εμπίπτουν στις περιπτώσεις ζ’ και η’ της παρ. 1 του άρθρου 1 του ν. 3419/2005, ως προς τα υποκαταστήματα ή πρακτορεία μέσω των οποίων ασκούν εμπορία στην ημεδαπή. (εφεξής και όλοι μαζί δυνητικά υπόχρεοι αυτοαπογραφής)

Η αυτοαπογραφή των δυνητικά υπόχρεων μπορεί να γίνει είτε ηλεκτρονικά είτε μέσω της κατά περίπτωση αρμόδιας Υπηρεσίας Γ.Ε.ΜΗ., η δε προθεσμία για την αυτοαπογραφή τους είναι από 1/11/2012 έως και 30/12/2012. Ο κάθε δυνητικά υπόχρεος μπορεί ήδη από σήμερα να ελέγχει κατά πόσον έχει ήδη ΑρΓΕΜΗ (δηλ. είναι καταχωρισμένος στο ΓΕΜΗ) μπαίνοντας στο διαδικτυακό τόπο www.businessregistry.gr, επιλέγοντας το πεδίο ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ και πληκτρολογώντας το ΑΦΜ της επιχείρησής του. Για τη διαδικασία αυτή δεν απαιτείται όνομα χρήστη και κωδικός πρόσβασης. Εάν υπάρχει ΑρΓΕΜΗ για την επιχείρηση ο δυνητικά υπόχρεος μπορεί να επιλέξει είτε να κάνει τη διαδικασία της αυτοαπογραφής (εντός των νομίμων προθεσμιών) είτε όχι. Εάν όμως από τον έλεγχο δεν υπάρχει ΑρΓΕΜΗ για την επιχείρηση, τότε με την έναρξη των προθεσμιών ο ενδιαφερόμενος πρέπει να προχωρήσει στην καταχώρισή της.

Σε κάθε περίπτωση, η Υπηρεσία Γ.Ε.ΜΗ. μπορεί να καλέσει τους δυνητικά υπόχρεους αυτοαπογραφής εντός πέντε (5) μηνών από την παρέλευση της ανωτέρω προθεσμίας να επιβεβαιώσουν τα στοιχεία που έχουν ήδη καταχωριστεί στη Μερίδα τους. Εάν οι δυνητικά υπόχρεοι αυτοαπογραφής δεν έχουν ήδη προβεί οι ίδιοι στις ενέργειες της αυτοαπογραφής και δεν ανταποκριθούν στην πρόσκληση της αρμόδιας υπηρεσίας Γ.Ε.ΜΗ., θεωρείται παράλειψη εγγραφής στο Γ.Ε.ΜΗ. και επισύρει τις κυρώσεις του άρθρου 17 του ν. 3419/2005, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει, ήτοι πρόστιμο από 600 έως 30.000 ευρώ ανάλογα με τη βαρύτητα και τη συχνότητα της παράβασης. Αν σχετική πρόσκληση δεν απευθυνθεί, οι δυνητικά αυτοαπογραφόμενοι θεωρούνται εγγεγραμμένοι στο Γ.Ε.ΜΗ. από την παρέλευση της ως άνω προθεσμίας (δηλ. από την 30/12/2012) και διορθώσεις των καταχωρισθέντων στοιχείων γίνονται σύμφωνα με το άρθρο 9 του ν. 3419/2005.

 

.

.

...Σε κάθε περίπτωση επισημαίνεται στα φυσικά πρόσωπα που είναι υπόχρεοι εγγραφής στο Γ.Ε.ΜΗ. ότι μπορούν να ελέγξουν μέσω της ιστοσελίδας www.businessregistry.gr από το πεδίο «Δημοσιότητα»

 

εάν υποχρεούται για αυτοαπογραφή βέβαια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΥΤΟΑΠΟΓΡΑΦΗ ΣΤΟΥΣ ΜΗ ΕΧΟΝΤΕΣ ΑΡ. ΜΗΤΡΩΟΥ ΓΕΜΗ?

ΑΦΟΥ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΞΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΤΟΜΙΚΕΣ...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμένουμε να εκδοθεί νεότερη ανακοίνωση. . . :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...
  • 4 months later...

Επαναφέρω το θέμα μήπως υπάρχει κάποιο νεότερο για ατομικές επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών. 

 

Έχει βγει κάποια νεότερη εγκύκλιος/απόφαση που να ρυθμίζει το εν λόγω θέμα ή πάμε ακόμη με την παρ.2 του άρ.1 του Ν.3419/05, δηλ. φυσικά πρόσωπα ΜΗ έμποροι είναι δυνητικά υπόχρεοι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...