Jump to content

ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΕΠΙΧ/ΣΕΙΣ

Recommended Posts

ΑΓΑΠΗΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΜΟΥ ΣΧΕΔΟΝ 8 ΧΡΟΝΙΑ ΑΝ ΑΦΑΙΡΕΣΩ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟ.ΑΠΟ ΜΙΚΡΕΣ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΕΙΣΗΓΜΕΝΕΣ ΣΤΟ ΧΡΗΜΑΤΗΣΤΗΡΙΟ. ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΙΔΙΟΜΟΡΦΙΑΣ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΗ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ. ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΔΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΠΡΟΤΙΝΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΑ ΒΙΒΛΙΑ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΠΑΝΔΕΚΤΗ , ΓΡΗΓΟΡΑΚΟΥ, ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ, ΚΑΤΟΥΔΗ, ΝΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΛ. ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ.

ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΟΛΟΨΥΧΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ

Κι εγω δεν εχω βρεί πουθενα κάποιο βιβλίο που να πραγματεύεται το θέμα των τεχνικών και οικοδομικών επιχειρήσεων . Κι εγω όπως ανέφερε και ο παραπάνω συνάδερφος εχω φτιάξει εναν φάκελλο με τα διάφορα θέματα που προκύπτουν.

Θα ηταν καλό να υπήρχε ενα βιβλίο σαν βοήθημα. Αν κάποιος άλλος συνάδερφος εχει κάποιο συγκεκριμένο βιβλίο θα ήμουν ευγνώμων αν μου το πρότεινε.

Δύσκολο θέμα οι τεχνικές.

Κι εγω ασχολούμαι χρόνια και δεν καταφερα να βρω ένα βιβλιο που να αναφέρεται ειδικα σε αυτες.

Προτείνω να συγκεντρώσουμε ( μόλις βρούμε χρόνο!!!) στην ενότητα μελέτες οτιδήποτε έχουμε μάθει απο την εργασία μας πανω στις τεχνικες εταιρείες και θεωρούμε ότι μπορεί να βοηθήσει.

ΕΧΩ ΜΑΖΕΨΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟΥΣ ΚΑΙ ΑΡΘΡΑ-ΜΕΛΕΤΕΣ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΠΛΗΡΗΣ Η ΜΟΥ ΞΕΦΕΥΓΕΙ ΚΑΤΙ

ROXANNE ΠΟΛΛΗ ΚΑΛΗ Η ΙΔΕΑ ΣΟΥ.

Υπάρχει κάποιο του Μιλτιάδη Κάπου "Φορολογία Τεχικών Επιχειρήσεων" που

αναφέρει περιληπτικά αρκετά χρήσιμα πράγματα (η έκδοση που έχω είναι του 1995

και πραγματικά δεν γνωρίζω εάν υπάρχει και νεότερη).

ΕΓΩ ΒΡΗΚΑ ΜΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ 2001. ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΥΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΓΕΝΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΩΝ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΤΩΝ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΠΙΧ/ΣΕΙΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΑΛΛΑ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ.

ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟΝΟΗΤΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΤΟΥ ΤΙ ΠΑΙΖΕΤΑΙ

Η ιδέα της Roxanne είναι πολύ καλή και συμφωνώ . Πρέπει κάποια στιγμή να το οργανώσουμε γιατί μπορεί κατι που εχει ας πούμε η Roxanne δε θα το έχω εγω κλπ ή το αντίστροφο, οπότε θα υπάρξει βοήθεια για όλους μας .

Είμαι απόλυτα σύμφωνος με αυτή την ιδέα. Πιστεύω οτι το κενό σε βιβλιογραφία

είναι μεγάλο και με τις αλλαγές που πραγματοποιήθηκαν απο 1/1/2002 τόσο στη φορολογία όσο και στο χειρισμό των Κ/Ξ τεχνικών εργων και την επανάκριση των εργοληπτικών πτυχίων κάνει επιτακτική την ανάγκη συγκέντρωσης εμπειριων στο forum. Θα ήθελα τις απόψεις και άλλων συναδέλφων και του GUS

Θα ήθελα να επαναφέρω το θέμα σχετικά με τις τεχνικές εταιρίες και

την ιδέα της Roxxane. Θα παρακαλούσα για τις τοποθετήσεις συναδέλφων στο θέμα.

Ευχαριστώ

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ.

ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΣΤΟΝ GUS ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΜΙΑ ΕΝΟΤΗΤΑ ΟΠΟΥ ΘΑ ΜΑΖΕΥΟΥΜΕ ΕΓΚΥΚΛΙΟΥΣ,ΑΡΘΡΑ,ΜΕΛΕΤΕΣ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΛΟΚΑ ΘΕΜΑΤΑ.

Π.Χ. ΘΕΜΑ "ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΕΠΙΧ/ΣΕΙΣ" ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΤΟΥΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΑΡΧΕΙΑΚΟ ΥΛΙΚΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΖΕΨΕΙ . ΜΠΟΡΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΧΡΟΝΟ Ο GUS ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΕΚΔΟΤΙΚΟ ΟΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΕΙ

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΤΙ

Πρεπει να οργανωθούμε πάνω στο θέμα . Θα είναι καλό για όλους μας. Θα περιμένουμε και απο τον gus . Ισως θα έπρεπε να υπήρχε και κάποιος διαχωρισμός στην ενότητα ας πούμε η μια να είναι μόνο για οικοδομικές και η αλλη για τεχνικές δημοσίων έργων κλπ.

Επαναφέρτε το θέμα μόλις περάσει η δύσκολη περίοδος του τετραμήνου για να δούμε τι μπορεί να γίνει πάνω σε αυτό.

Για να μην γεμισουμε ενότητες ίσως να μπορούμε να επιλέγουμε αυτην των ερωτήσεων του αρθρου 34

• 4 years later...