Προς το περιεχόμενο
  • 0

ραβασακι απο εφορια για εμβασμα στο εξωτερικο


dodos

Ερώτηση

αν σε λογαριασμο του εξωτερικου εχει καποιος ενα ποσο το οποιο δεν μπορει να δικαιολογηθει με αναλωση κεφαλαιου απο προηγουμενες

χρονιες ,μπορει να επικαλεστει οτι τα χρηματα αυτα του τα εδωσε ο πατερας του που τα δικαιολογει αυτα τα χρηματα ,?

και απλα να πουν οτι δεν πληρωθηκε ο φορος για δωρεα ?

τι θα επιβαρυνθει με αυτο το τροπο?

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΑΛΛΑ ΑΘΟΡΥΒΑ...ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΦΥΓΟΥΝ
ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ ΓΙΑ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΛΟΓΑΡΓΙΑΣΜΩΝ.
 ετοιμαζουν ταυτοποιηση ολων των λογαριασμων με ΑΦΜ
 οπως στο εξωτερικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρακαλω κάποιος να μου απαντήσει . Εχω κληθεί για εμβάσματα μεταφορά μόνο 15000 ευρω απο τα δηλωθεί τα εισοδήματα 9-11 . Εχω εμβάσματα με αποδείξεις για το διαστημα αυτο απο τον θείο μου στον Καναδά πως μπορώ να το χειριστώ. Με τα εμβάσματα καλύπτεται το ποσο άνετα .. Παρακαλω για απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πέρα από τον ντόρο που γίνεται , η δική μου πεποίθηση είναι ότι μάλλον το Κράτος θα πάει για μαλλί και θα βγεί κουρεμένο ....... Υπάρχει περίπτωση δηλαδή κάποιος που δικαιολογεί τα ποσά αυτά να κινηθεί νομικά και να τα κάνει μπάχαλο όλα .... Μιλάμε για ελευθερία διακίνησης κεφαλαιού (καπιταλιστικό σύστημα μάλιστα) και για πολλά άλλα .....Επίσης κάποιος θα μπορούσε να πει ότι έβγαλα νόμιμα τα χρήματα γιατί δε κοιτάτε τις καταθέσεις στις εγχώριες τράπεζες και αίφνης να καταρεύσει το τραπεζικό σύστημα ...... :)  :)

 

Δείτε και ένα σχετικό άρθρο από το περιοδικό Λογιστής .....

 

Τρόπος δικαιολόγησης χρημάτων σε καταθέσεις τραπεζών εξωτερικού.doc

 

Η συνάδελφος που έχει οδηγίες από τη ΓΓΠΣ ντρέπεται να τις δημοσιεύσει να τις δούμε και εμείς ??? Ή διαδικάσια γίνεται μόνο με π.μ. ??? Και καλά οι άλλοι συνάδελφοι που πήραν τα π.μ. τίποτα και αυοτί ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη επισκέπτης

Προσπάθησα να καταλάβω με ποια κριτήρια έστειλαν τα ραβασάκια. Λοιπόν μετά από πολλές ενέργειες σε τράπεζες και υπουργείο, θα σας πω  τι κατάλαβα

1 Η Τράπεζα της Ελλάδας ζήτησε από όλες τις  τράπεζες να τους δώσουν στοιχεία για δικαιούχους εμβασμάτων εξωτερικού, επί πλέον ζήτησαν στοιχεία για τραπεζικές επιταγές και για ομόλογα εξωτερικού. Το ποσόν που βάζουν ως βάση είναι μάλλον τα 10.000 ευρώ

2. Το υπουργείο πήρε από την Τράπεζα της Ελλάδας τα στοιχεία με τα ποσά και ΑΦΜ του δικαιούχου (το πρώτο όνομα), Συνέκρινε τα ποσά με τι δήλωση κάνει ο δικαιούχος (εφ όσον είναι φυσικό πρόσωπο) και αν υπήρχε μεγάλη διαφορά έστειλε τα ραβασάκια.

3. Κανένας ούτε στις εφορίες, ούτε στο υπουργείο μπορεί να ξέρει οτιδήποτε για τα εμβάσματα (δεν έχουν πρόσβαση)

4. ΟΙ τράπεζες δίνουν στοιχεία για ότι τους ζητήσεις αλλά είναι τα αυτονόητα. Δεν ξέρουν τίποτα παραπάνω.

5. ΟΙ δικαιούχοι θα πρέπει να εξομολογηθούν στην απάντησή τους για ότι πιθανόν θα μπορούσε να είναι χρήματα στο εξωτερικό, μη γνωρίζοντας περί ποίου ποσού πρόκειται.

   (Μου θυμίζει ένα παλιό ανέκδοτο που κάποιος έδερνε την γυναίκα του καθημερινά και όταν τον ρώτησε ένας φίλος του το γιατί το κάνει, απάντησε ότι αυτός δε ξέρει αλλά     εκείνη σίγουρα θα ξέρει).

Τελικά είναι τόσες οι περιπτώσεις που η απάντηση δε θα είναι αυτή που έχουν σκεφτεί τα σαΐνια του υπουργείου, που πολύ φοβάμαι ότι θα βαλτώσει  η όλη  επιχείρηση.

Στόχος πάντως είναι να φοβηθούν όσοι έχουν λεφτά στις τράπεζες και να μη τα βγάλουν έξω.

Τελικά έχουμε ένα σύστημα που στηρίζεται στην ομαλή λειτουργία των τραπεζών (που διαχειρίζονται τα χρήματα μας, χωρίς να τα έχουν αν τους τα ζητήσουμε) και που οποιαδήποτε αναταραχή πρέπει να αποσβεστεί για να μη χρεοκοπήσουν οι τράπεζες και τιναχτούμε όλοι στον αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πέρα από τον ντόρο που γίνεται , η δική μου πεποίθηση είναι ότι μάλλον το Κράτος θα πάει για μαλλί και θα βγεί κουρεμένο ....... Υπάρχει περίπτωση δηλαδή κάποιος που δικαιολογεί τα ποσά αυτά να κινηθεί νομικά και να τα κάνει μπάχαλο όλα .... Μιλάμε για ελευθερία διακίνησης κεφαλαιού (καπιταλιστικό σύστημα μάλιστα) και για πολλά άλλα .....Επίσης κάποιος θα μπορούσε να πει ότι έβγαλα νόμιμα τα χρήματα γιατί δε κοιτάτε τις καταθέσεις στις εγχώριες τράπεζες και αίφνης να καταρεύσει το τραπεζικό σύστημα ...... :)  :)

 

Δείτε και ένα σχετικό άρθρο από το περιοδικό Λογιστής .....

 

attachicon.gifΤρόπος δικαιολόγησης χρημάτων σε καταθέσεις τραπεζών εξωτερικού.doc

 

Η συνάδελφος που έχει οδηγίες από τη ΓΓΠΣ ντρέπεται να τις δημοσιεύσει να τις δούμε και εμείς ??? Ή διαδικάσια γίνεται μόνο με π.μ. ??? Και καλά οι άλλοι συνάδελφοι που πήραν τα π.μ. τίποτα και αυοτί ???

 

 

Σωστές είναι οι αιτιάσεις όυ Απόστολε. Οπως δεν είναι τεκμήριο η κατάθεση στο εσωτερικό δεν είναι και η κατάθεση στο εξωτερικό. Οπως όμως η κατάθεση στο εξωτερικό είναι αιτία ελέγχου για ενδεχόμενη φοροδιαφυγή το ίδιο δεν πρέπει να συμβεί και με την κατάθεση στο εσωτερικό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είμαστε ο δικαιούχος που δικαιολογεί το ποσον κ 3 συνδικαιούχοι .Ο ένας δικαιολογεί μικρό ποσό.

Πώς θα βάλω τα ποσά;έστω 50000.

 

 

 

 

απο το υπουργειο μου το ειπαν

οτι ποσο αναλογοι πραγματικα στον καθενα βαζουμε

αλλα δεν δεχεται 0 και βαζουμε 0,01

Είμαστε ο δικαιούχος που δικαιολογεί το ποσον κ 3 συνδικαιούχοι .Ο ένας δικαιολογεί μικρό ποσό.

Πώς θα βάλω τα ποσά;έστω 50000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είμαστε ο δικαιούχος που δικαιολογεί το ποσον κ 3 συνδικαιούχοι .Ο ένας δικαιολογεί μικρό ποσό.

Πώς θα βάλω τα ποσά;έστω 50000.

δηλ.μόνο ο ένας δεν δικαιολογεί αν χρειάζεται να τα βάλουμε δια 4.Χρειάζεται;

Απαντήστε σας παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωστές είναι οι αιτιάσεις όυ Απόστολε. Οπως δεν είναι τεκμήριο η κατάθεση στο εσωτερικό δεν είναι και η κατάθεση στο εξωτερικό. Οπως όμως η κατάθεση στο εξωτερικό είναι αιτία ελέγχου για ενδεχόμενη φοροδιαφυγή το ίδιο δεν πρέπει να συμβεί και με την κατάθεση στο εσωτερικό ?

 

 

Μαζί σου ........ Γνωρίζω πολλές περιπτώσεις που τα δηλωθέντα εισοδήματα σε καμία περίπτωση δεν αντικατοπρίζονται σε τραπεζικούς λογαριασμούς , όχι ότι είναι προϊον φοροδιαφυγής αλλά πως μπορεί να γίνει έλεγχος σε τόσο μεγάλο βαθμό και με αμφίβολλά αποτελέσματα όταν μάλιστα και η ανταπόδειξη δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα ειδικά όταν μιλάμε για τραπεζικούς λογαριασμούς σταθερούς  ..... 

Εγώ δηλαδή αν είχα τέτοιο πρόβλημα και το φύσαγα το παραδάκι θα έσερνα το Ελληνικό Κράτος στα ευρωπαίκα δικαστήρια ....

 

Επίσης αν γίνει κάτι τέτοιο χαιρετάς τη τραπεζική σταθερότητα γιατί τότε οι περισσότεροι και μάλλιστα και αυτοί που δεν έχουν θέμα θα αποσύρουν καταθέσεις .... Από τη μια δηλαδή θέλεις σταθερό τραπεζικό σύστημα , από την άλλη κυνηγάς (στο χαμό) τις κινήσεις κεφαλαίων και από την παράλλη υπάρχει και η φημολογία ότι αν χρωστάς στο δημόσιο έστω και λίγο θα στα παίρνουν από τις καταθέσεις ...... Θέλω να πω ότι το υπουργείο δεν ξέρει τι θέλει ...

 

ΥΓ ΚΑι όχι δεν με απασχολεί.... Αν και με λογαριασμούς σε πολλές τις τράπεζες το συνολικό ποσό φτάνει δε φτάνει το (μισό)μηνιαίο μισθό ενός βουλευτή ..... :D  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είμαστε ο δικαιούχος που δικαιολογεί το ποσον κ 3 συνδικαιούχοι .Ο ένας δικαιολογεί μικρό ποσό.

Πώς θα βάλω τα ποσά;έστω 50000.

δηλ.μόνο ο ένας δεν δικαιολογεί αν χρειάζεται να τα βάλουμε δια 4  .Χρειάζεται δια 4 ;

Tους φόρους επί των τόκων τους πληρώσαμε δια 4 γιατί μόνο έτσι γινόταν μας είπαν στη Εφορία.

Παίζει ρόλο αυτό;

Απαντήστε σας παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΠΥΕΘΥΝΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΚΙΤΣΟ ΤΖΑΒΕΛΛΑ Η ΟΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.

ΕΧΩ ΚΑΤΟΙΚΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΥΠΕΒΑΛΛΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΗ ΔΟΥ ΚΑΤ.ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΥΟ ΤΕΛ.ΧΡΟΝΙΑ

ΕΧΕΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΑΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΤΑ ΕΜΒΑΣΜΑΤΑ.ΑΥΤΟΣ ΟΜΩΣ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ

ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΕΚΕΙ ΦΟΡ.ΔΗΛΩΣΕΙΣ.ΜΗΠΩΣ Η ΙΔΙΟΤΗΤΑ (ΚΑΤ.ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ)ΤΟΝ ΑΠΑΛΑΣΣΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΠΥΕΘΥΝΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΚΙΤΣΟ ΤΖΑΒΕΛΛΑ Η ΟΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.

ΕΧΩ ΚΑΤΟΙΚΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΥΠΕΒΑΛΛΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΗ ΔΟΥ ΚΑΤ.ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΥΟ ΤΕΛ.ΧΡΟΝΙΑ

ΕΧΕΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΑΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΤΑ ΕΜΒΑΣΜΑΤΑ.ΑΥΤΟΣ ΟΜΩΣ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ

ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΕΚΕΙ ΦΟΡ.ΔΗΛΩΣΕΙΣ.ΜΗΠΩΣ Η ΙΔΙΟΤΗΤΑ (ΚΑΤ.ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ)ΤΟΝ ΑΠΑΛΑΣΣΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ?

 

Και γιατί δεν κοιτάς το άρθρο 19 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παιδια σε εφορια που ο πελατης μου δικαιολογει τα ποσα των εμβασματων αφου ειχε κληρονομησει τα χρηματα απο τον ποατερα του το 2004 του λενε οτι θα κανουν και ελεγχο σε αυτον........και μαλιστα εχουν και το θρασος να λενε οτι δεν εχουν και ολες τισ δηλωσεις του αποβιωσαντα .........και μαλιστα θα κανουν ελεγχο και σε χρονιες που υπαρχει και παραγραφη.....τωρα εγω φταιω να τους κανω καμια αναφορα για παραβιαση καθηκοντος και καταχρηση εξουσιας????????????? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καταχωρήθηκε Σήμερα, 12:07 μμ

MAUPASSANT, on 11 Jan 2013 - 13:57, said:

ΑΠΥΕΘΥΝΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΚΙΤΣΟ ΤΖΑΒΕΛΛΑ Η ΟΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.

ΕΧΩ ΚΑΤΟΙΚΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΥΠΕΒΑΛΛΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΗ ΔΟΥ ΚΑΤ.ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΥΟ ΤΕΛ.ΧΡΟΝΙΑ

ΕΧΕΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΑΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΤΑ ΕΜΒΑΣΜΑΤΑ.ΑΥΤΟΣ ΟΜΩΣ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ

ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΕΚΕΙ ΦΟΡ.ΔΗΛΩΣΕΙΣ.ΜΗΠΩΣ Η ΙΔΙΟΤΗΤΑ (ΚΑΤ.ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ)ΤΟΝ ΑΠΑΛΑΣΣΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ?

Και γιατί δεν κοιτάς το άρθρο 19 ?

ΤΟ ΑΡΘΡΟ 19 ΠΩΣ ΤΟΝ ΑΠΑΛΑΣΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σημερα στειλανε στις γιαγιαδες. Πηγα ΚΕΠΥΟ. Εκανα αιτηση για ποσα και παραταση. Στο διαδρομο ακουσα μια να λεει: Ασε σημερα ειδα τα του πρωην μου. χαχαχα. Και γελαγε. Καταλαβετετε που βρισκονται τα στοιχεια μας. Αν ισχυει κατι αντιθετο ας μας το πουν. Αληθεια ο καθε υπαλληλος εχει προσβαση , οποτε θελει? Ετσι θα κανουν περιουσιολογιο? Με τοση ασφαλεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μαζί σου ........ Γνωρίζω πολλές περιπτώσεις που τα δηλωθέντα εισοδήματα σε καμία περίπτωση δεν αντικατοπρίζονται σε τραπεζικούς λογαριασμούς , όχι ότι είναι προϊον φοροδιαφυγής αλλά πως μπορεί να γίνει έλεγχος σε τόσο μεγάλο βαθμό και με αμφίβολλά αποτελέσματα όταν μάλιστα και η ανταπόδειξη δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα ειδικά όταν μιλάμε για τραπεζικούς λογαριασμούς σταθερούς  ..... 

Εγώ δηλαδή αν είχα τέτοιο πρόβλημα και το φύσαγα το παραδάκι θα έσερνα το Ελληνικό Κράτος στα ευρωπαίκα δικαστήρια ....

 

Επίσης αν γίνει κάτι τέτοιο χαιρετάς τη τραπεζική σταθερότητα γιατί τότε οι περισσότεροι και μάλλιστα και αυτοί που δεν έχουν θέμα θα αποσύρουν καταθέσεις .... Από τη μια δηλαδή θέλεις σταθερό τραπεζικό σύστημα , από την άλλη κυνηγάς (στο χαμό) τις κινήσεις κεφαλαίων και από την παράλλη υπάρχει και η φημολογία ότι αν χρωστάς στο δημόσιο έστω και λίγο θα στα παίρνουν από τις καταθέσεις ...... Θέλω να πω ότι το υπουργείο δεν ξέρει τι θέλει ...

 

ΥΓ ΚΑι όχι δεν με απασχολεί.... Αν και με λογαριασμούς σε πολλές τις τράπεζες το συνολικό ποσό φτάνει δε φτάνει το (μισό)μηνιαίο μισθό ενός βουλευτή ..... :D  :D

 

 

υπάρχουν και άλλα περίεργα. Ηρθε η επιστολή για την σύζυγο . Ερώτηση τι έστειλες στο εξωτερικό ? Απάντηση έστειλα έμβασμα 300.000 ευρώ . το 2010.Πολύ ωραία , στην εφαρμογή λοιπόν του ΥΠ. ΟΙΚ. με προσυμπληρωμένα τα στοιχεία για τα έτη 2004 εώς 2012 στο 2010 εμφανίζει διαθέσιμο εισόδημα για τον σύζυγο περίπου 1.800.000 ευρώ και για την ίδια 275.000 ευρώ. Τι στην ευχή έστειλαν την επιστολή ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

υπάρχουν και άλλα περίεργα. Ηρθε η επιστολή για την σύζυγο . Ερώτηση τι έστειλες στο εξωτερικό ? Απάντηση έστειλα έμβασμα 300.000 ευρώ . το 2010.Πολύ ωραία , στην εφαρμογή λοιπόν του ΥΠ. ΟΙΚ. με προσυμπληρωμένα τα στοιχεία για τα έτη 2004 εώς 2012 στο 2010 εμφανίζει διαθέσιμο εισόδημα για τον σύζυγο περίπου 1.800.000 ευρώ και για την ίδια 275.000 ευρώ. Τι στην ευχή έστειλαν την επιστολή ? 

gia tin diaforia ton 25.000 eyrw......na dilwsei syndikaiouxo ton syzygo.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

gia tin diaforia ton 25.000 eyrw......na dilwsei syndikaiouxo ton syzygo.....

  

 

Γιατί πρέπει να κάνει αυτή την ανοησία , αφού κοινή δήλωση υποβάλλουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σιγα σιγα να οργανωθουμε ηλεκτρονικα καταρχην
Αν θελετε στειλτε μονο τα email σας στο email: [email protected]
Να σας ςνημερωνουμε αμεσα για το θεμα.
Αν εχετε και εσεις καποια προταση στειλτε την στο email αυτο.
Η απαντηση θα ειναι αμεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Quiz: Ποιος βουλευτης που πουλαει φυλλα ενωμενα, φωναζε να σταλθουν τα ραβασακια?

Μηπως φταιει κ αυτος για το αισχος ραβασακι που σταλθηκε?

Εμεις τι ειδους ραβασακι λετε να του δωσουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρακαλω κάποιος να μου απαντήσει . Εχω κληθεί για εμβάσματα μεταφορά μόνο 15000 ευρω απο τα δηλωθεί τα εισοδήματα 9-11 . Εχω εμβάσματα με αποδείξεις για το διαστημα αυτο απο τον θείο μου στον Καναδά πως μπορώ να το χειριστώ. Με τα εμβάσματα καλύπτεται το ποσο άνετα .. Παρακαλω για απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτη την ηλιθιοτητα οτι η Κυπρος θα τα καταφερει οπως η Ελλαδα ποιος βλακας ουζος Σαμαριας την ειπε?
Λοιπον ειμαστε ηδη 42 ατομα και ανεβαινουμε.
Πιστευω αν μαζευτουμε αρκετοι θα αποκτησουμε δυναμη.
Στειλτε ιδεες και οποια δυνατη βοηθεια στο email [email protected]
Αν ειστε δικηγορος ή λογιστης κ εχετε συμβουλες ευπροσδεκτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα πλήρη στοιχεία 30.000 φορολογούμενων με καταθέσεις στο εξωτερικό έχει πλέον στη διάθεσή της η Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων του υπουργείου Οικονομικών. Οι φορολογούμενοι ταυτοποιήθηκαν πρόσφατα και αμέσως μετά την ψήφιση της διάταξης του πολυνομοσχεδίου του υπουργείου Οικονομικών που συζητείται στη Βουλή και προβλέπει την πλήρη άρση του τραπεζικού απορρήτου θα ξεκινήσουν φορολογικοί έλεγχοι.

Τα στοιχεία των καταθετών δόθηκαν στο υπουργείο Οικονομικών από ξένες τραπεζικές αρχές στο πλαίσιο εφαρμογής όρων σύμβασης που έχει υπογράψει η Ελλάδα με τον Οργανισμό Οικονομικής Συνεργασίας και Ανάπτυξης (ΟΟΣΑ). Παράλληλα, στο υπουργείο Οικονομικών έχουν δοθεί στοιχεία που αφορούν σε εισοδήματα Ελλήνων που κατοικούν και φορολογούνται στην Ελλάδα και οι οποίοι διαθέτουν ακίνητα στο εξωτερικό (κατά κύριο λόγο στο Λονδίνο) από τα οποία, μάλιστα, εισπράττουν μισθώματα.

Με τη ψήφιση της διάταξης για την άρση του τραπεζικού απορρήτου θα εκδοθεί υπουργική απόφαση για την εφαρμογή της και στη συνέχεια θα ζητηθούν τα στοιχεία των εμβασμάτων από τις τράπεζες. ΄Οπως σημειώνει στέλεχος του υπουργείου Οικονομικών, οι έλεγχοι θα ξεκινήσουν «από τα πάνω προς τα κάτω», δηλαδή θα ξεκινήσει ο φορολογικός έλεγχος με τους φορολογούμενους που έστειλαν στο εξωτερικό τα μεγαλύτερα ποσά και «όσο υπάρχουν απτά αποτελέσματα από το φορολογικό έλεγχο, θα κατεβαίνουμε και σε μικρότερα εμβάσματα».

Η Εφορία θα ελέγχει τα εξής στοιχεία:

-Εαν ο φορολογούμενος απάντησε καταφατικά στην ερώτηση της φετινής φορολογικής δήλωσης για το αν διαθέτει περιουσιακά στοιχεία στο εξωτερικό, όπως καταθέσεις και ακίνητα. Στην περίπτωση που διαπιστώνεται ότι απέκρυψε την ύπαρξη της εκτός συνόρων περιουσίας του, τότε θα αντιμετωπίζει τις κυρώσεις που προβλέπει η νομοθεσία περί ανακριβούς φορολογικής δήλωσης (πρόστιμο που ανέρχεται σε έως 1.170 ευρώ)

-Το πόθεν έσχες για τις τραπεζικές καταθέσεις που εντοπίσθηκαν μέσω των εμβασμάτων να έχουν μεταφερθεί στο εξωτερικό. Τα ποσά των καταθέσεων θα συγκρίνονται με τα εισοδήματα που έχει δηλώσει ο φορολογούμενος κατά την τελευταία τουλάχιστον 10ετία προκειμένου να διαπιστωθεί αν δικαιολογούνται. Στην περίπτωση που δεν δικαιολογούνται θα φορολογούνται με βάση τη φορολογική κλίμακα που ίσχυε το έτος κατά το οποίο αποκτήθηκαν. Στο υπουργείο Οικονομικών υπάρχουν σκέψεις να δοθεί η δυνατότητα σε όσους έχουν καταθέσεις στο εξωτερικό να καταβάλουν φόρο 10-15% επί του ποσού των καταθέσεων, προκειμένου να αποφύγουν το φορολογικό έλεγχο που μπορεί να οδηγήσει σε φορολόγηση έως και 45%.

-Εαν έχει αποδοθεί στην Ελλάδα ο φόρος επί των τόκων καταθέσεων που ανέρχεται σε 10%.

Ανώτατο στέλεχος του υπουργείου Οικονομικών σημειώνει ότι οι φορολογούμενοι που έχουν μεταφέρει στο εξωτερικό χρήματα τα οποία προέρχονται από εισόδημα που έχει φορολογηθεί, έχουν δηλώσει στη φορολογική τους δήλωση την ύπαρξη των καταθέσεων και έχουν αποδώσει το φόρο για τους τόκους που εισέπραξαν δεν έχουν κανένα λόγο να ανησυχούν για τους φορολογικούς ελέγχους που έρχονται.

Πηγή: Γενική Γραμματεία Ενημέρωσης – Γενική Γραμματεία Επικοινωνίας
 
http://www.forin.gr/articles/article/5757/stoixeia-gia-ellhnes-katathetes-ekswterikou#

Ενημερωθειτε αμεσα στελνοντας email στο [email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Διαβάζοντας τα πρακτικά παραδείγματα επί της εφαρμογής των εμβασμάτων και ειδικότερα στην περίπτωση των συνδικαιούχων σε λογαριασμό, έχω μια απορία (για την ακρίβεια σπάω το κεφάλι μου αλλά τίποτα):

 

Περίπτωση συνδικαιούχων σε λογαριασμό (μάνα, πατέρας, γιος και κόρη). Ένας εξ αυτών ενέβασε το ποσό και του ήρθε η πρόσκληση. Η λογική και η πραγματικότητα λέει ότι συνολικό ποσό φυσικά δεν έχει προέλθει ισόποσα (δηλ δια 4), καθώς ο ένας εργαζόταν 30 χρόνια και τώρα είναι συνταξιούχος (πατέρας), η γυναίκα παίρνει την ελάχιστη σύνταξη και τα παιδιά δουλεύουν 15 χρόνια, οπότε στην αποταμίευση (συγκέντρωση του ποσού) η συνεισφορά του καθενός είναι διαφορετική. Όλοι μαζί από τις υποβληθείσες δηλώσεις των τελευταίων 10-15 ετών καλύπτουν το ποσό και με το παραπάνω (σχεδόν διπλάσιο).

 

Ερώτηση: έστω ότι εγώ δεν κάνω επιμερισμό με ακριβή αναλογία (δια 4) και σπάω το ποσό αναλόγως με τα δηλωθέντα εισοδήματα, που έτσι είναι και το πραγματικό γεγονός, πως μπορεί να αποδειχθεί ότι ο επιμερισμός που έκανα δεν είναι αυθαίρετος?Με ποια στοιχεία θα μπορούσε να το στοιχειοθετήσω και να μην ισχυριστεί η φορολογική αρχή ότι εγώ το έκανα με αυτόν τον τρόπο γιατί έτσι με συνέφερε? (βασικό στοιχείο: πριν συγκεντρωθούν τα χρήματα στο κοινό λογαριασμό για να εμβαστούν, γυρνοβολούσαν σε διάφορους λογαριασμούς και τράπεζες στην ελλάδα με όλους τους συνδυασμούς συνδικαιούχων, οπότε από εκεί δεν μπορείς να βγάλεις άκρη).

 

Υ.Γ. Αυτονόητα, εδώ και 10 μέρες το τηλέφωνο στην πρόσκληση διαρκώς είναι κατειλημμένο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...