Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΟΕ ΜΕ ΟΦΕΙΛΕΣ ΦΠΑ ΚΑΙ ΦΟΡΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!Νόμιμος εκπρόσωπος ΟΕ με Β' κατηγορίας βιβλία και αντικείμενο λιανική πώληση υποδημάτων θέλει να κάνει διακοπή εργασιών.Και όταν πήγε να ακυρώσει τα βιβλία και την ταμειακή του είπε η επόπτρια ότι δεν υπογράφει για ακύρωση αν δεν πληρώσει το ΦΠΑ.Σημειωτέον ότι χρωστάει 2 τρίμηνα του 2010, 3 τρίμηνα του 2011 και 3 τρίμηνα του 2012!Υπάρχει περίπτωση τα ΦΠΑ να μπουν σε ρύθμιση μαζί με τον φόρο εισοδήματος ή δεν πρόκειται να κλείσει ποτέ?Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να ζητήσεις να καταλογιστούν ως βεβαιωμένα μετά από "τυπικό" έλεγχο και μετά να κάνεις διακοπή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι επειδή δεν τα πλήρωσε σβήστηκαν από το τάξις και φαίνεται σαν να μην έχει καταθέσει καθόλου τις περιοδικές.Και αν τις πάει χειρόγραφα θα πρέπει να πληρωθούν επιτόπου.Πως θα καταλογιστούν ως βεβαιωμένα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνει καταλογισμός απαιτείται να διενεργηθεί σχετικός έλεγχος, επομένως εκδοση εντολής ελέγχου και συνενόηση με τον ελεγκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το φπα κανονικά δεν διακανονίζεται... ούτε με προσωρινό.....

 

Αλλά τέτοια ώρα, τέτοια λόγια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ο ΦΠΑ θα καταλογισθεί με ότι σημαίνει αυτό (δηλαδή υπάρχει και το ενδεχόμενο άσκησης ποινικής διώξεως), αλλά χωρίς καταλογισμό δεν μπορεί να γίνει διακοπή , όταν "λείπουν δηλώσεις".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

εχω κι εγώ μια ανάλογη περίπτωση με μια ατομικη με δυο υποκαταστηματα και αναρωτιέμαι μπορει να κλεισει το ένα υποκαταστημα εχωντας οφειλες απο ΦΠΑ ή θα πρεπει να παει σε πρωσωρινο να του βεβαιωθουν τα ποσα , να τα ρυθμισει και να κλείσει το υποκαταστημα? Σημειοτέον ότι το άλλο υποκαταστημα και το κεντρικό θα μείνουν ανοιχτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κι εγώ μια ανάλογη περίπτωση με μια ατομικη με δυο υποκαταστηματα και αναρωτιέμαι μπορει να κλεισει το ένα υποκαταστημα εχωντας οφειλες απο ΦΠΑ ή θα πρεπει να παει σε πρωσωρινο να του βεβαιωθουν τα ποσα , να τα ρυθμισει και να κλείσει το υποκαταστημα? Σημειοτέον ότι το άλλο υποκαταστημα και το κεντρικό θα μείνουν ανοιχτά.

 

Η διακοπή εργασιών υποκαταστήματος γίνεται με δήλωση μεταβολής της επιχείρησης. Δεν είναι ίδια η περίπτωσή σας με τα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ο ΦΠΑ θα καταλογισθεί με ότι σημαίνει αυτό (δηλαδή υπάρχει και το ενδεχόμενο άσκησης ποινικής διώξεως), αλλά χωρίς καταλογισμό δεν μπορεί να γίνει διακοπή , όταν "λείπουν δηλώσεις".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διακοπή εργασιών υποκαταστήματος γίνεται με δήλωση μεταβολής της επιχείρησης. Δεν είναι ίδια η περίπτωσή σας με τα παραπάνω.

αυτο ξέρω κι εγώ αλλα πήγα στο κώδικα να κλεισω τη ταμειακή και τα στοιχεια και μου λένε πηγαινε στον ελεγχο να παρεις το εντυπακι που περνας απο τα τμηματα για να βεβαιωσουν οτι εχουν υποβληθει οι δηλωσεις , επειδη μου ελειπε κι ενα στοιχειο δεν εκανα την περιοδια (θα παω τη τριτη)  Αραγε θα με αφησουν να  κλεισω το υποκαταστημα οταν οφειλεται ΦΠΑ?

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που ρώτησα στον ΚΒΣ για διακοπή υποκαταστήματος ατομικής με οφειλές ΦΠΑ μου είπαν ότι για δεν παίζει ρόλο η οφειλή ΦΠΑ στη διακοπή υποκαταστήματος, μόνο στην διακοπή εργασιών της επιχείρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασε από τα τμήματα και αυτά ας βεβαιώσουν επί του εντύπου ότι θέλουν, εσύ την διακοπή του υποκαταστήματος θα την κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασε από τα τμήματα και αυτά ας βεβαιώσουν επί του εντύπου ότι θέλουν, εσύ την διακοπή του υποκαταστήματος θα την κάνεις.

Αμάν μ' αυτό το έντυπο.... Tu quoque, SOTHRIS, mi fili? Ε τότε, πέσε Καίσαρ...   (W. Shakespeare's  "Julius Caesar", Act 3. Sc. 1)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...