Jump to content
  • 0

ΑΤΟΚΟΣ ΔΑΝΕΙΣΜΟΣ ΜΕΤΟΧΟΥ ΑΠΟ ΑΕ


Guest JKOUM

Question

Καλημερα συναδελφοι θα ηθελα να απασχολησω και εγω το forum με το εξης θεμα : Μπορει Α.Ε να δανεισει μετοχο με ατοκο δανεισμο και τι ενεργειες πρεπει να γινουν .Πιστευω οτι ειναι πολυ σοβαρο μετα τα προβληματα που υπαρχουν με το 38,00 και πρεπει να απασχολησει το FORUM ...

Link to post
Share on other sites

8 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Guest DIMITRIOS_2005

ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΑΤΟΚΟΣ ΔΑΝΕΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ

ΚΑΤΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΤΕΚΜΑΡΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΘΟΥΝ ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ΤΟΚΟΙ ΣΧΕΤΙΖΟΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΩΝ ΚΡΑΤΙΚΩΝ ΟΜΟΛΟΓΩΝ

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕΣ ΔΑΝΕΙΣΜΟ ΚΑΙ ΜΕΙΩΣΕΣ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΣΕ ΛΟΓΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ

ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΘΑΧΕΙΣ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΤΟΥ 38.00 ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΜΕΤΡΗΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ?

ΝΟΜΙΖΩ ΔΥΣΚΟΛΟ

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ :

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΑ ΜΕΤΡΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΠΙΤΑΓΗ ΣΤΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΘΑΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΑΠΟΨΕΙΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ

Link to post
Share on other sites
  • 0

Μελέτησε το άρθρο 23Α του Κ.Ν 2190/1920 "ΠΕΡΙ ΑΝΩΝΥΜΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ"

Δάνεια προς ιδρυτές-Μέλη Δ.Σ-Διευθυντές και θυγατρικές εταιρείες,για να

δεις αν ανήκεις σε κάποια από αυτές τις περιπτώσεις.

Πάντως σ΄αυτές τις περιπτώσεις τα δάνεια απαγορεύονται.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Kαι σε απαντηση του διμιτριος για τιν συγκεκριμενη ημερα ελεγχου του 38,00 εχο μεγαλη διαφορα ταμειου και αν το βρουν ετσι καηκαμε.......

Link to post
Share on other sites
  • 0
Μελέτησε το άρθρο 23Α του Κ.Ν 2190/1920 "ΠΕΡΙ ΑΝΩΝΥΜΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ"

Δάνεια προς ιδρυτές-Μέλη Δ.Σ-Διευθυντές και θυγατρικές εταιρείες,για να

δεις αν ανήκεις σε κάποια από αυτές τις περιπτώσεις.

Πάντως σ΄αυτές τις περιπτώσεις τα δάνεια απαγορεύονται.

ΑΝ ΕΜΠΙΠΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ Σ'ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΡΑΒΑΣΗ, ΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΟΓΙΖΕΙ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΠΟΙΑ ΔΙΑΤΑΞΗ???

Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest stefanos72

Tην παράβαση θα στην καταλογίσει ο εκάστοτε φορολογικός έλεγχος, για τα υπόλοιπα η απάντηση του FAFOUTIS σε καλύπτει.

Πάντως για να το θεωρήσει ο έλεγχος δάνειο θα πρέπει να το βλέπει για μεγάλο χρονικό διάστημα ανοικτό στα βιβλία σου, μεγάλο χρονικό διάστημα μπορεί να θεωρηθεί και μία εβδομάδα.

Η λύση με την προσωπική επιταγή, που εκφράστηκε παραπάνω, θα μπορούσε να γίνει δεκτή αν τηρηθούν οι παρακάτω προϋποθέσεις :

α. Ο μέτοχος με την ανάληψη των χρημάτων, δώσει την προσωπική επιταγή σε μικρό χρονικό διάστημα, εντός μίας μέρας. Η επιταγή θα πρέπει να είναι ημέρας και όχι μεταχρονολογημένη.

β. η επιταγή να εισπραχθεί και τα χρήματα είτε να κατατεθούν στο ταμείο ή σε τραπεζικό λογαριασμό ( το καλύτερο ).

Αν τηρηθούν όλα τα παραπάνω, τότε δεν μπορεί να θεωρηθεί δάνειο.

Σε αυτήν την περίπτωση όμως πρέπει να αποδωθεί χαρτόσημο 1% και ΟΓΑ χαρτοσήμου 0,20% βάσει των όσων ορίζονται στο Κώδικα χαρτοσήμου άρθρο 15 παρ.5γ, το οποίο πρέπει να αποδωθεί μέχρι την 15η μέρα του επόμενου μήνα, από αυτόν που αναφέρεται η εγγραφή στα βιβλία.

Επίσης, θα πρέπει να σημειωθεί ότι έαν η εγγραφή στα βιβλία ή από άλλα έγγραφα αποδεικνύεται ότι η κατάθεση ή η ανάληψη αφορά σύμβαση, πράξη κλπ. που υπόκειται σε μεγαλύτερο ή μικρότερο τέλος , τότε καταβάλλεται το προβλεπόμενο για την οικεία σύμβαση ή πράξη τέλος χαρτοσήμου. ( άρθρο 43 Ν.1041/80)

Άλλη μέθοδο, την οποία έχω δει ότι ακολουθείται, είναι η ενοικίαση τραπεζικής θυρίδας στο όνομα της εταιρείας, και προκειμένου να καλύψουν το έλλειμμα γίνεται η εγγραφή :

Χ 38.χχ.χχ.χχχχ Τραπεζική θυρίδα

Π 38.00.00.χχχχ Ταμείο

οπότε σε περίπτωση ελέγχου ο έχων το κλειδί της θυρίδας θα πρέπει να παέι με τους ελεγκτές στην τράπεζα και να ανοίξει την θυρίδα, προκειμένου να διαπιστωθεί αν υπάρχουν τα χρήματα.

Η τράπεζα τηρεί ημερολόγιο επισκέψεων της θυρίδας, οπότε από εκεί ο ελεγκτής μπορεί να διαπιστώσει ή όχι την παράβαση. Για αυτό και πολλά άλλα, τα οποία δεν μπορούν να αναλυθούν. αυτή η "λύση" δεν είναι σωστή.

Με εκτίμηση,

Στέφανος

Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest JKOUM

EΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΕΦΑΝΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ ΘΥΡΙΔΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΓΚΡΙΝΩ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΔΑΝΕΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΝΕΟΤΕΡΑ .

Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Επισκέπτης

Σε περίπτωση που έχουμε μια Ε.Π.Ε. και όχι Α.Ε. , επιτρέπεται ο άτοκος δανεισμός προς το διαχειριστή της Ε.Π.Ε. ?

Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Επισκέπτης-dods-
Σε περίπτωση που έχουμε μια Ε.Π.Ε. και όχι Α.Ε. , επιτρέπεται ο άτοκος δανεισμός προς το διαχειριστή της Ε.Π.Ε. ?

απ΄ότι ξέρω ούτε αυτό επιτρέπεται αλλά μπορεί να γίνει ανάληψη μετρητών έναντι διανομής κερδών (με την προυπόθεση ότι

η εταιρεία θα είναι κερδοφόρα, και επίσης στο τέλος της χρήσης θα είναι μηδενισμένοι ή πιστωτικοί οι λογαριασμοί 53.14.

Το έχω κανει πολλές φορές σε ΕΠΕ, και κανένας ελεγκτής δεν είπε κάτι. Πάντως σίγουρα με βάση το νόμο δεν επιτρέπεται η χορήγηση

δανείων απο ΑΕ προς οποιονδήποτε.

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...