Jump to content

ΠΩΣ ΚΑΤΑΧΩΡΕΊΤΑΙ Η ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΑΠΟ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΝΕΟΥΣ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥΣ ΟΑΕΔ ΣΕ ΒΙΒΛΙΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

Recommended Posts

Η απορια εχει να κανει με δικη μου επιδοτηση για απασχοληση προσωπικου μονο για το 2015 και το ποσο ειναι μεγαλυτερο απο τις δαπανες που προυπολογιζω για το ετος 2016

Αν η επιδότηση είναι μεγαλύτερη από τις δαπάνες , τότε το υπερβάλλον ποσό θα αυξήσει τα ακαθάριστα έσοδα και τα καθαρά κέρδη που θα φορολογηθούν.

1)Εχω καταχωρήσει κανονικά όλες τις δαπάνες μέσα στη χρήση

2) Το ποσό της επιδότησης έχω ανοίξει έναν λογαριασμό (Εσοδα από επιδότηση ΟΑΕΔ)

3) Το ποσό της επιδότησης του ΟΑΕΔ δεν το υπολογίζω στα ακαθάριστα έσοδα στο Ε3 αλλά το αναμορφών στο πίνακα αναμόρφωσης.

Καλημέρα. Πελάτης μου είχε ενταχθεί πέρσυ στο πρόγραμμα νέων ελεύθερων επαγγελματιών. Δεν έχει λάβει παραστατικό από τον ΟΑΕΔ. Πως θα καταχωρήσω την επιδότηση στο πρόγραμμα? Στο Ε3 ή στο Ε1?

1)Εχω καταχωρήσει κανονικά όλες τις δαπάνες μέσα στη χρήση

2) Το ποσό της επιδότησης έχω ανοίξει έναν λογαριασμό (Εσοδα από επιδότηση ΟΑΕΔ)

3) Το ποσό της επιδότησης του ΟΑΕΔ δεν το υπολογίζω στα ακαθάριστα έσοδα στο Ε3 αλλά το αναμορφών στο πίνακα αναμόρφωσης.

Ναι αλλά συνάδελφε οι συγκεκριμένες δαπάνες επιδοτούσαν δαπάνες απο άλλες χρήσεις εσείς πως αναμορφώνεται τις δαπάνες της παρούσας χρήσης και άσχετες με τις επιδοτούμενες δαπάνες? Νομίζω πως στην συγκεκριμένη περίπτωση πάει όλο το ποσό ως έσοδο , εκτός και εαν αναφέρεστε στην χρήση 2015 η αναμόρφωση και μόνο κατά το μέρος του επιδοτούμενων δαπανών και στο 2016 το υπόλοιπο ποσό πάλι αναμόρφωση εαν υπήρχαν επιδοτούμενες δαπάνες στο 2016 και το υπολειπόμενο ποσό της επιδότησης που αφορούσε το 2014 ως έσοδο στο 2016. Αλλά θα ήθελα και την δική σας άποψη σε αυτό .

Ισχύει αυτό που λες και είναι σωστό....αλλά το λογιστικό αποτέλεσμα θα είναι ίδιο...:)

Συμφωνώ μαζί σας αλλά αυτό επηρεάζει σε ένα πολύ σοβαρό θέμα, την απαλλαγή φπα μικρών επιχειρήσεων λόγο τζίρου, εκεί θέλει προσοχή.

με αυτό το θέμα μέχρι και τον Σαφαρή ρώτησα πέρυσι απάντηση δεν πήρα ,όσον αφορά τις επιδοτήσεις των ΝΕΕ. Τελικά με κανά 2 βιβλία που αγόρασα βρήκα μέσα το θέμα και κατέληξα ότι:

α) Οι επιδοτήσεις για κάλυψη δαπανών δεν αυξάνουν τα ακαθάριστα έσοδα οπότε εδώ λύνεται το θέμα με την φορολόγηση του 13% και την απαλλαγή από φπα διότι δεν λογίζονται μαζί με τον τζίρο από την επιχειρηματική δραστηριότητα.

β)Αποτελούν μειωτικό στοιχείο των δαπανών που επιχορηγήθηκαν. 

γ)Λαμβάνεται υπόψιν το ποσό της επιδότησης στην χρήση που έλαβαν μέρος και οι δαπάνες άσχετα πότε πληρώθηκε ταμειακά . Παράδειγμα δαπάνες 2015 -πληρωμή επιδότησης το 2016 για τις δαπάνες του 2015 . Άρα το ποσό της επιδότησης θα αποτελέσει μειωτικό στοιχείο για το 2015 για την οποία χρήση οι δαπάνες καθόρισαν το αποτέλεσμα.  Εδώ συνδέονται και τα ΕΛΠ με την αρχή αυτοτέλειας της χρήσης και την αρχή των δεδουλευμένων.

Έχω όμως την εξής απορία και δεν ξέρω τι είναι πιο σωστό. Το μειωτικό ποσό να τον βάλουμε αναμόρφωση και να τελειώνει ή να μειώσουμε τις δαπάνες. Απλώς αφαιρετική εγγραφή στο Ε3 δεν μου κάθεται καλά γιατί. Μια αναμόρφωση είναι πιο ξεκάθαρρη.

• 2 weeks later...

Εχω εναν πελατη που εγκριθηκε για το προγραμμα Ν.Ε.Ε. του Ο.Α.Ε.Δ (Επιχειρηματικοτητα Νεων Καινοτομια)

Εισεπραξε το ποσο των 10000 ευρω το ετος 2016.

Στον ΟΑΕΔ ως περιοδος αναφορας ειναι  28/11/2014 - 27/11/2015.

Συμφωνα με τα ΕΛΠ γνωριζετε ποτε πρεπει να καταχωρηθει ως εσοδο το ποσο αυτο ?

On 6/29/2016 at 2:09 ΜΜ, Dimex said:

Εχω εναν πελατη που εγκριθηκε για το προγραμμα Ν.Ε.Ε. του Ο.Α.Ε.Δ (Επιχειρηματικοτητα Νεων Καινοτομια)

Εισεπραξε το ποσο των 10000 ευρω το ετος 2016.

Στον ΟΑΕΔ ως περιοδος αναφορας ειναι  28/11/2014 - 27/11/2015.

Συμφωνα με τα ΕΛΠ γνωριζετε ποτε πρεπει να καταχωρηθει ως εσοδο το ποσο αυτο ?

Αρχικά το έσοδο αυτό αντιστοιχεί μέχρι το ποσό δαπανών που επηρεάζουν το αποτέλεσμα της κάθε χρήσης. Δηλαδή ένα μέρος το 2014 και άλλο μέρος το 2015. Το έσοδο αυτό δεν θα το βάλεις στην επιχειρηματική δραστηρίοτητα αλλά θα αφαιρέσεις στην κάθε χρήση αντίστοιχο ποσό δαπανών από τις συνολικές. 

Παράδειγμα: δαπάνες επιδοτούμενες 2014 2000 ευρώ άρα ποσό επιδότησης 2014 2000 ευρώ( άσχετα εάν πληρώθηκε το 2015 ή η απόφαση βγήκε το 2014 κτλπ.) οπότε τα έσοδα σου παραμένουν ως έχουν χωρίς να υπολογίσεις τα 2000 ευρω . και οι δαπάνες θα είναι εάν είχες 8000 συνολικές δαπάνες αφαιρείς τις 2000 που επιδοτήθηκαν και έτσι σου μένουν 6000 δαπάνες για να υπολογιστούν στο αποτέλεσμα.

Τώρα πως θα το εμφανίσεις αυτό στο βιβλίο σου δηλαδή την αφαιρετική εγγραφή ,δεν έχει διευκρινιστεί . Εγώ πάντως το έκανα με αναμόρφωση για να συμφωνεί με το Ε3

• 9 months later...

Καλησπέρα.Επιτηδευματίας είχε ακαθάριστα έσοδα το 2016  9200,00.Βγήκε το 2016  απόφαση επιδότησης οαεδ ΝΕΕ ύψους 8000,00  που αφορά δαπάνες του 2014 κ 2015.Με αυτά που διαβάζω μπορώ να κάνω τροποποιητικα ε3 κ ε1 χρήσης 2014 κ 2015 ώστε να μη τον βάλω στο κανονικό καθεστώς φπα.Τώρα είναι στο απαλλασόμενο καθεστώς φπα.Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις.Καλή συνέχεια.

8 ώρες πριν, 750 said:

Καλησπέρα.Επιτηδευματίας είχε ακαθάριστα έσοδα το 2016  9200,00.Βγήκε το 2016  απόφαση επιδότησης οαεδ ΝΕΕ ύψους 8000,00  που αφορά δαπάνες του 2014 κ 2015.Με αυτά που διαβάζω μπορώ να κάνω τροποποιητικα ε3 κ ε1 χρήσης 2014 κ 2015 ώστε να μη τον βάλω στο κανονικό καθεστώς φπα.Τώρα είναι στο απαλλασόμενο καθεστώς φπα.Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις.Καλή συνέχεια.

Δεν υπάρχει υποχρέωση τροποποιητικών για τα προηγούμενα έτη. Μείωσε τα έξοδα του 2016 με αναμόρφωση στο ποσό των 8.000 .

• 1 year later...

Καλησπέρα, όταν λέτε "αφαιρετικό των εξόδων" τι εγγραφή θα πρέπει να γίνει στο βιβλίο σε Β κατηγορίας βιβλία; 

Εγγραφή σαν έσοδο στον 74.03.00;