Προς το περιεχόμενο

ΠΩΣ ΚΑΤΑΧΩΡΕΊΤΑΙ Η ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΑΠΟ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΝΕΟΥΣ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥΣ ΟΑΕΔ ΣΕ ΒΙΒΛΙΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΜΠΟΡΕΊ ΚΆΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΉΣΕΙ ΠΩΣ ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΊΣΩ ΣΤΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΒΙΒΛΊΑ ΤΗΝ ΕΠΙΔΌΤΗΣΗ ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ ΟΑΕΔ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 625 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΉΝΑ?

 

ΔΙΆΒΑΣΑ ΟΤΙ ΕΊΝΑΙ ΑΦΑΙΡΕΤΙΚΟ ΤΗΣ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ... 

 

ΕΥΧΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αφαιρετικό της μισθοδοσίας είναι.

Καλησπέρα και χρόνια πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αφαιρετικό της μισθοδοσίας είναι.

Καλησπέρα και χρόνια πολλά

NAI ΣΩΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ...

ΑΡΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ ΜΙΑ ΠΡΟΤΥΠΗ ΜΕ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΛΕΣ ΤΗΝ 60.00.00 ΤΑΚΤΙΚΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΚΑΙ 60.01.00 ΕΡΓΟΔΟΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ... ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΩΝ ? ΜΕ ΜΕΙΟΝ ΤΟ ΠΟΣΟ? ΣΤΟ ΚΕΠΥΟ ΠΩΣ ΘΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΜΠΟΡΕΊ ΚΆΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΉΣΕΙ ΠΩΣ ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΊΣΩ ΣΤΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΒΙΒΛΊΑ ΤΗΝ ΕΠΙΔΌΤΗΣΗ ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ ΟΑΕΔ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 625 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΉΝΑ?

 

ΔΙΆΒΑΣΑ ΟΤΙ ΕΊΝΑΙ ΑΦΑΙΡΕΤΙΚΟ ΤΗΣ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ... 

 

ΕΥΧΡΙΣΤΩ

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΜΙΑ ΣΤΗΛΗ ΕΣΟΔΩΝ "ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΟΑΕΔ" ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΘΕΤΩ ΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΟ ΑΦΑΙΡΩ ΑΠΟ ΤΑ ΕΞΟΔΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΕΙΤΕ ΕΤΣΙ ΕΙΤΕ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΒΓΑΙΝΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΜΙΑ ΣΤΗΛΗ ΕΣΟΔΩΝ "ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΟΑΕΔ" ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΘΕΤΩ ΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΟ ΑΦΑΙΡΩ ΑΠΟ ΤΑ ΕΞΟΔΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΕΙΤΕ ΕΤΣΙ ΕΙΤΕ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΒΓΑΙΝΕΙ. το ίδιο αποτέλεσμα βγαίνει αλλά θα έίναι λάθος ο τυχόν ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΣ και σε τυχόν έλεγχο..

Η διάταξη λέει πως επιδότηση για εργοδοτικές εισφορές μπαίνει αφαιρετικό της μισθοδοσίας.

Θα φτιάξεις μία στήλη εσόδων "επιδοτήσεις" που δεν θα υπολογίζεται σαν έσοδο και δεν θα επηρεάζει το τελικό αποτέλεσμα για να φαίνεται στο βιβλίο και στο ΚΕΠΥΟ και το ίδιο ποσό θα αφαιρείται από της δαπάνες μισθοδοσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διάταξη λέει πως επιδότηση για εργοδοτικές εισφορές μπαίνει αφαιρετικό της μισθοδοσίας.

Θα φτιάξεις μία στήλη εσόδων "επιδοτήσεις" που δεν θα υπολογίζεται σαν έσοδο και δεν θα επηρεάζει το τελικό αποτέλεσμα για να φαίνεται στο βιβλίο και στο ΚΕΠΥΟ και το ίδιο ποσό θα αφαιρείται από της δαπάνες μισθοδοσίας.

ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΩ ΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ΟΠΟΥ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ πχ ΛΟΓΑΡΙΑΜΟΣ 74 ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ?ΔΕΝ ΑΥΞΑΝΩ ΕΤΣΙ ΤΟ ΤΖΙΡΟ?

ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ.ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΑΦΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΤΕΙ ΣΤΟ πχ ΛΟΓΑΡΙΣΜΟ 74 ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ 60 ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ?

ΣΤΟ ΚΕΠΥΟ ΘΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ Ή ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΕΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΩ ΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ΟΠΟΥ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ πχ ΛΟΓΑΡΙΑΜΟΣ 74 ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ? ΝΑΙ   ΔΕΝ ΑΥΞΑΝΩ ΕΤΣΙ ΤΟ ΤΖΙΡΟ? ΟΧΙ, γιατί δεν θα περαστεί στο Ε3 παρά μόνο στην πρώτη σελίδα στον κωδικό 904 ή 681

ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ.ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΑΦΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΤΕΙ ΣΤΟ πχ ΛΟΓΑΡΙΣΜΟ 74 ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ 60 ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ? δεν θα υπολογίζεις στα έσοδα παρά μόνο αφαιρετικό της μισθοδοσίας.

ΣΤΟ ΚΕΠΥΟ ΘΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ Ή ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΕΣ? ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΕΣ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΩ ΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ΟΠΟΥ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ πχ ΛΟΓΑΡΙΑΜΟΣ 74 ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ? ΝΑΙ   ΔΕΝ ΑΥΞΑΝΩ ΕΤΣΙ ΤΟ ΤΖΙΡΟ? ΟΧΙ, γιατί δεν θα περαστεί στο Ε3 παρά μόνο στην πρώτη σελίδα στον κωδικό 904 ή 681

ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ.ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΑΦΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΤΕΙ ΣΤΟ πχ ΛΟΓΑΡΙΣΜΟ 74 ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ 60 ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ? δεν θα υπολογίζεις στα έσοδα παρά μόνο αφαιρετικό της μισθοδοσίας.

ΣΤΟ ΚΕΠΥΟ ΘΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ Ή ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΕΣ? ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΕΣ!!!

 

 

Καλησπέρα συνάδελφε Κωνσταντίνε, καλή χρονιά.

Στην κατάσταση πελατών θα μπει η επιδότηση. Όχι προμηθευτών.

Χρόνια πολλά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι έχεις δίκιο κ. Μπάμπη . Καλή χρονιά επίσης σου εύχομαι.

1000 Συγνώμη  ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Κ. για το λάθος! ήταν την ώρα που έκλεινα και το έγραψα πολύ γρήγορα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

 

Διαβάζω το θέμα και έχω μπερδευτεί,Τιμολόγιο για επιδότηση 06/2/2013 , περίοδος επιδότησης 02/08/2012-30/10/2012. Η αφαιρετική εγγραφή μισθοδοσίας θα γίνει στο 2012? ή μπορεί να γίνει και στο 2013? Μιλάμε για βιβλία β κατηγορίας.Νομίχω ότι δεν είναι σωστό να γίνει στο 2013.

 

Σας ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το τιμολόγιο κόβεται με ημερομηνία 06/02/2013 βρίσκω λογικό να μπαίνει στη χρήση 2013. Η εκτύπωση των βιβλίων για τον Δεκέμβριο 2012 γίνεται μέχρι 31/01/2013, πώς θα καταχωρήσεις το τιμολόγιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δούμε το παρακάτω που είναι και η σωστή αντιμετόπιση.

 

5.4. Φορολογική μεταχείριση επιχορήγησης από ΟΑΕΔ για πρόσληψη προσωπικού - Μείωση δαπάνης
Όπως προαναφέρθηκε, για την είσπραξη αυτής της αποζημίωσης εκδίδεται αθεώρητο τιμολόγιο του άρθρου 12 παρ. 3.
Για την φορολογική αντιμετώπιση της άνω επιχορήγησης, με την εγκύκλιο ΠΟΛ.1147/22.5.2001, παρασχέθηκαν οι εξής διευκρινίσεις:
«1. Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 30 του Ν.2238/1994, ως ακαθάριστο εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις λαμβάνεται το σύνολο των ακαθάριστων εσόδων από τις κάθε είδους εμπορικές συναλλαγές αυτών.
2. Επίσης, με τις διατάξεις των παρ. 1, 2 και 6 του άρθρου 29 του Ν.1262/1982, ορίζεται ότι, για το σκοπό της καταπολέμησης της ανεργίας, με τη δημιουργία νέων θέσεων εργασίας, είναι δυνατό να επιχορηγούνται από τον ΟΑΕΔ επιχειρήσεις και γενικά εργοδότες, βάσει προγραμμάτων απασχόλησης που καταρτίζονται με αποφάσεις του Υπουργού Εργασίας μετά από γνώμη του Δ.Σ. του ΟΑΕΔ.
Περαιτέρω, με τα προγράμματα αυτά καθορίζονται, μεταξύ άλλων:
α) Το ποσό της επιχορήγησης κάθε προσλαμβανόμενου.
β) Ο χρόνος διάρκειας της επιχορήγησης για κάθε προσλαμβανόμενο.
γ) Οι κατηγορίες των επιχειρήσεων ή εργοδοτών που θα αφορά κάθε πρόγραμμα, καθώς και η ηλικία ή κατηγορία των προσώπων που μετά την πρόσληψή τους θα υπάγονται σ’ αυτό.
Το ποσό αυτής της παροχής συνιστά αφαιρετικό στοιχείο της δαπάνης για αμοιβές προσωπικού των επιχειρήσεων που επιδοτούνται.
3. Από τα παραπάνω προκύπτει ότι η επιχορήγηση που παίρνει μια επιχείρηση από τον ΟΑΕΔ για κάθε νεοπροσλαμβανόμενο, αποτελεί αφαιρετικό στοιχείο της δαπάνης για αμοιβές προσωπικού.
4. Στην πράξη παρατηρείται πολλές φορές η παραπάνω επιχορήγηση ή τμήμα αυτής να καταβάλλεται στην επιχείρηση σε μεταγενέστερο έτος από εκείνο που είχε πραγματοποιηθεί η πρόσληψη του προσωπικού, κατά το οποίο ενδέχεται η επιχείρηση να μην απασχολεί πλέον προσωπικό και συνεπώς να μην υπάρχουν δαπάνες μισθοδοσίας για να μειωθούν με το ποσό της επιχορήγησης.

5. Ύστερα από τα παραπάνω, αν η επιχείρηση εισπράξει κάποιο ποσό επιχορήγησης από τον ΟΑΕΔ για την πρόσληψη προσωπικού, σε έτος μεταγενέστερο από το έτος πρόσληψής του, χωρίς όμως να έχει καταβάλει μέσα σ’ αυτό το έτος δαπάνες για αμοιβές προσωπικού, γίνεται δεκτό ότι κατά τον λογιστικό προσδιορισμό των καθαρών κερδών της το ποσό αυτής της επιχορήγησης μειώνει τις λοιπές δαπάνες διαχείρισης της επιχείρησης, κατά τη χρήση μέσα στην οποία εισέπραξε το ποσό της υπόψη επιχορήγησης».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ,

 

Το πρόβλημα με τα βιβλία Δεκεμβρίου το έχω ήδη , αφού τα έχω εκυπώσει. Πιστεύω ότι και η απόφαση που ανέβαζει ο συνάδελφος KABONTOROS είναι ξεκάθαρη.Μπορεί να καταχωρηθεί και το επόμενο έτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Συναδελφοι επειδή είναι η πρώτη φορά που έχω τιμολόγιο απο επιχορηγηση ΟΑΕΔ για προσληψη προσωπικου(ειναι για φροντιστηριο εκτος ΦΠΑ). Πως γινετε να φτιαξω εναν λογαριασμο (μηχανογραφικο βιβλιο εσοδων-εξοδων) που να πηγαινει ταυτοχρονα τοσο στα εσοδα (ε3 904) οσο και στα εξοδα αφαιρετικα της μισθοδοσιας και ΚΕΠΥΟ πελατων???

Γιατι στο προγραμμα που εχω (DATA) μου ειπαν οτι δεν γινεται ταυτοχρονα και στα εσοδα και στα εξοδα. Μονο να φτιαξω 2 λογαριασμους.

Εσεις το περνατε και στην στηλη εσοδων ή μονο στα εξοδα???

Πως το αντιμετωπιζεται???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφοι επειδή είναι η πρώτη φορά που έχω τιμολόγιο απο επιχορηγηση ΟΑΕΔ για προσληψη προσωπικου(ειναι για φροντιστηριο εκτος ΦΠΑ). Πως γινετε να φτιαξω εναν λογαριασμο (μηχανογραφικο βιβλιο εσοδων-εξοδων) που να πηγαινει ταυτοχρονα τοσο στα εσοδα (ε3 904) οσο και στα εξοδα αφαιρετικα της μισθοδοσιας και ΚΕΠΥΟ πελατων???

Γιατι στο προγραμμα που εχω (DATA) μου ειπαν οτι δεν γινεται ταυτοχρονα και στα εσοδα και στα εξοδα. Μονο να φτιαξω 2 λογαριασμους.

Εσεις το περνατε και στην στηλη εσοδων ή μονο στα εξοδα???

Πως το αντιμετωπιζεται???

Εκεί που το πήγαινες καλά μετά μου τα χαλάς...

Κάνε πρώτα ένα search πριν ανοίξεις το λογ/σμο !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφοι επειδή είναι η πρώτη φορά που έχω τιμολόγιο απο επιχορηγηση ΟΑΕΔ για προσληψη προσωπικου(ειναι για φροντιστηριο εκτος ΦΠΑ). Πως γινετε να φτιαξω εναν λογαριασμο (μηχανογραφικο βιβλιο εσοδων-εξοδων) που να πηγαινει ταυτοχρονα τοσο στα εσοδα (ε3 904) οσο και στα εξοδα αφαιρετικα της μισθοδοσιας και ΚΕΠΥΟ πελατων???

Γιατι στο προγραμμα που εχω (DATA) μου ειπαν οτι δεν γινεται ταυτοχρονα και στα εσοδα και στα εξοδα. Μονο να φτιαξω 2 λογαριασμους.

Εσεις το περνατε και στην στηλη εσοδων ή μονο στα εξοδα???

Πως το αντιμετωπιζεται??

Μόνο στα έσοδα θα  καταχωρήσεις το τιμολόγιο και στο Ε3 δεν θα το προσθέσεις στά έσοδα και θα υπολογίσεις τα έξοδα μισθοδοσίας μείον την επιδότηση αυτό είναι η μία ερμηνεία στην διάταξη που λέει ότι είναι αφαιρετικό στοιχείο της δαπάνης μισθοδοσίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί που το πήγαινες καλά μετά μου τα χαλάς...

Κάνε πρώτα ένα search πριν ανοίξεις το λογ/σμο !!!

 

Λοιπον, στην πραξη. Το τιμολογιο αφορα το προγραμμα ανεργων πτυχιουχων εως 35 ετων. Ας πουμε οτι κοπηκε 1/6/2013 με 1000 ευρω.

1) ΣΤΗΛΗ ΕΣΟΔΩΝ.

Θα ανοιξω εναν λογαρισμο εσοδων, π.χ. 74 Επιχορηγηση ΟΑΕΔ. Εκει θα καταχωρησω με ημερομηνια 1/6/13 1000 ευρω. Το ποσο αυτο θα προστεθει στα υπολοιπα εσοδα (π.χ. παροχη υπηρεσιων 3.000 + επιχορηγηση οαεδ 1.000 =  συνολο εσοδων 4.000). Στο τελος ομως θα το διαχωρησω στο Ε3 και θα το βαλω στον κωδικο 904. Επισης τα 1.000 θα πανε ΚΕΠΥΟ πελατων.

Σωστα???

 

2) ΣΤΗΛΗ ΕΞΟΔΩΝ.

Στα εξοδα εχω ηδη τον 60 αμοιβες προσωπικου.

Ερωτηση: Θα καταχωρησω και στον 60 το τιμολογιο αφαιρετικα με ημερομηνια 1/6/13.(δηλαδη ταυτοχρονη εγγραφη στον 74 και αφαιρετικα στον 60)????

ή

στην μισθοδοτικη κατασταση που βγαζω καθε μηνα, θα υπολογισω την μισθοδοσια μειωμενη κατα 1.000 ευρω. Σε αυτο το παραδειγμα δηλαδη το τιμολογιο κοπηκε 1/6/13. Εγω την μισθοδοσια του Ιουνιου μπορει να την βγαλω 20/6/13. Θα ειναι : Αποδοχες προσωπικου 600 ευρω - επιχορηγηση οαεδ 1000 ευρω =   - 400 ευρω το οποιο και θα καταχωρησω, με δικαιολογητικο δηλαδη την μισθοδοτικη κατασταση και ημερομηνια 20/6/13???????

 

Το τραβηξα λιγο το θεμα, αλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε τις εγγραφες σου στη μισθοδοσια κανονικα χωρις να λαμβανεις υποψιν σου την επιδοτηση ( αλλωστε αφορα αλλες περιοδους)

στο τελος του χρονου , το συνολο των τιμολογιων της επιδοτησης  καντο ΜΙΑ αφαιρετικη κινηση απο τη μισθοδοσια και τελειωσες

ΜΗΝ αναλωνεσαι με τους τυπους.

Καλη συνεχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΤΕΛΙΚΑ :

Κανε τις εγγραφες σου στη μισθοδοσια κανονικα χωρις να λαμβανεις υποψιν σου την επιδοτηση ( αλλωστε αφορα αλλες περιοδους)

στο τελος του χρονου , το συνολο των τιμολογιων της επιδοτησης  καντο ΜΙΑ αφαιρετικη κινηση απο τη μισθοδοσια

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Καλησπέρα. Μου δώσανε από τον οαεδ σήμερα την αποφαση καταβολης επιχορήγησης ΝΕΕ με ημερομηνία 13/04/2016. τα 10 χιλιάρικα που πήρε ο δικαιούχος πριν 10 μέρες αφοροουν  έξοδα ετών 2014 και 2015. Σε ποιά χρήση θα το καταχωρήσω την επιδότηση και πως; Αφαιρετικά των εξόδων; Είμαι νέα στον χώρο και το συναντάω πρώτη φορά. Ευχαριστώ για την κατανόηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα. Μου δώσανε από τον οαεδ σήμερα την αποφαση καταβολης επιχορήγησης ΝΕΕ με ημερομηνία 13/04/2016. τα 10 χιλιάρικα που πήρε ο δικαιούχος πριν 10 μέρες αφοροουν  έξοδα ετών 2014 και 2015. Σε ποιά χρήση θα το καταχωρήσω την επιδότηση και πως; Αφαιρετικά των εξόδων; Είμαι νέα στον χώρο και το συναντάω πρώτη φορά. Ευχαριστώ για την κατανόηση.

Καλημέρα, κάποιος που να γνωρίζει το παραπάνω.Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα. Μου δώσανε από τον οαεδ σήμερα την αποφαση καταβολης επιχορήγησης ΝΕΕ με ημερομηνία 13/04/2016. τα 10 χιλιάρικα που πήρε ο δικαιούχος πριν 10 μέρες αφοροουν  έξοδα ετών 2014 και 2015. Σε ποιά χρήση θα το καταχωρήσω την επιδότηση και πως; Αφαιρετικά των εξόδων; Είμαι νέα στον χώρο και το συναντάω πρώτη φορά. Ευχαριστώ για την κατανόηση.

Θα τα καταχωρήσετε στην τρέχουσα χρονιά και θα  αφαιρεθούν από τις δαπάνες του τρέχοντος έτους 2016 , όταν θα υποβληθεί η δήλωση φορολογίας εισοδήματος το 2017 . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα τα καταχωρήσετε στην τρέχουσα χρονιά και θα  αφαιρεθούν από τις δαπάνες του τρέχοντος έτους 2016 , όταν θα υποβληθεί η δήλωση φορολογίας εισοδήματος το 2017 . 

Σε ευχαριστώ πολύ Σωτήρη. Καλημέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα τα καταχωρήσετε στην τρέχουσα χρονιά και θα  αφαιρεθούν από τις δαπάνες του τρέχοντος έτους 2016 , όταν θα υποβληθεί η δήλωση φορολογίας εισοδήματος το 2017 . 

Μια απορια και απο εμενα.

Εφοσον, αν ακομα δεν εχει υποβληθει η δηλωση δε θα μπορουσε να μειωσει τις δαπανες του ετους 2015 ;

Συμφωνα με τη παρ 2 αρθ 23 Ν 4308/2014 "Κρατικές επιχορηγήσεις εξόδων. Οι κρατικές επιχορηγήσεις που αφορούν έξοδα αναγνωρίζονται αρχικά ως υποχρεώσεις στην περίοδο που εισπράττονται ή στην περίοδο που καθίσταται οριστική η έγκρισή τους και υπάρχει βεβαιότητα ότι θα εισπραχθούν. Οι κρατικές επιχορηγήσεις που αφορούν έξοδα μεταφέρονται στα αποτελέσματα ως έσοδα στην περίοδο στην οποία τα επιχορηγηθέντα έξοδα βαρύνουν τα αποτελέσματα".  

Εχω ως δεδομενο οτι την εγκριση ενταξης στο προγραμμα την εχει ηδη λαβει, αρα θεωρητικα υπαρχει η βεβαιοτητα οτι το πσο επιδοτησης θα εισπραχθει.

Η απορια εχει να κανει με δικη μου επιδοτηση για απασχοληση προσωπικου μονο για το 2015 και το ποσο ειναι μεγαλυτερο απο τις δαπανες που προυπολογιζω για το ετος 2016

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εχω ως δεδομενο οτι την εγκριση ενταξης στο προγραμμα την εχει ηδη λαβει, αρα θεωρητικα υπαρχει η βεβαιοτητα οτι το πσο επιδοτησης θα εισπραχθει.

 

ISIDORA η βεβαιοτητα είσπραξης στην ουσία δημιουργήθηκε 13/04/16 που εγκρίθηκε η πρόταση. Μέχρι τότε δεν ήταν τίποτα βεβαιομένο. απλά τα στοιχεία είχαν υποβληθεί στην υπηρεσία και περιμέναμε τον έλεγχο και την έγκριση της επιχορήγησης.οπότε στην προκειμένη περίπτωση θα καταχωρηθεί στο 2016 όπως είπε ο Σωτήρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...