Προς το περιεχόμενο

Διακίνηση Εισαγώμενων Εμπορευμάτων για κατασκευή Φ/Β σταθμού σε Εργοτάξιο Πελάτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα - καλησπέρα.....

 

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τη διακίνηση εμπορευμάτων:

 

Επιχείρηση εμπορίας μηχανημάτων Φ/Β και του λοιπού εξοπλισμού αναλαμβάνει και το κατασκευαστικό κομμάτι των φωτοβολταικών σταθμών για λογαριασμό του πελάτη. Η επιχείρηση έχει έδρα τη Βόρεια Ελλάδα και κατασκευάζει τους φωτοβολταικούς σταθμούς συνήθως στα νησιά.

 

Τα μηχανήματα εισάγονται από Βουλγαρία (ΕΕ) και από Τουρκία και ταξιδεύουν ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ από το εξωτερικό μέχρι το τελωνείο της κάθε νήσου ώστε να διανεμηθούν από εκεί στο υποκατάστημα-εργοτάξιο του κάθε πελάτη.

 

Δεδομένου ότι όλα αυτά θα γίνουν με Απαλλαγή του ΦΠΑ για τον Επενδυτή-Κατασκευαστή του έργου ,

 

1) Πως πρέπει να γίνει η διακίνηση από το τελωνείο μέχρι το σημείο του κάθε σταθμού (υποκατάστημα πελάτη) ? Μπορεί να θεωρηθεί ότι συνοδεύονται  με το παραστατικό διακίνησης της μεταφορικής εταιρείας?

2) Ο πελάτης-επενδυτής του έργου έχει πάρει βεβαίωση απαλλαγής του ΦΠΑ για την επένδυση. Εμείς -  ως κατασκευαστές / εργολάβοι, μπορούμε με κάποιον τρόπο να εξαιρεθούμε για το ΦΠΑ των εισαγωγών από την Τουρκία, δεδομένου ότι αυτές θα τιμολογηθούν στο εσωτερικό με βάσει την Π. 2869/2389???

3) Κάποιες άλλες επισημάνσεις από συναδέλφους που έχουν εμπειρία από φωτοβολταικούς σταθμούς???

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Η διακίνηση θα γίνει με δελτίο αποστολής του εκτελωνιστή που θα αναλάβει τη διεκπεραίωση στο τελωνείο. Με αυτό το δελτίο επίσης, θα πιστωθεί η αποθήκη σας και αυτό θα μνημονεύεται στο τιμολόγιο πώλησης προς τον πελάτη σας.

 

2) Εσείς ως εισαγωγείς και πωλητές μπορείτε να απαλλαγείτε από το ΦΠΑ, το οποίο θα χρεωθεί σε εσάς στο τελωνείο μόνο αν έχετε δελτίο απαλλαγής από το ΦΠΑ σύμφωνα με την Α.Υ.Ο. ΠΟΛ 1262/1993.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Η διακίνηση θα γίνει με δελτίο αποστολής του εκτελωνιστή που θα αναλάβει τη διεκπεραίωση στο τελωνείο. Με αυτό το δελτίο επίσης, θα πιστωθεί η αποθήκη σας και αυτό θα μνημονεύεται στο τιμολόγιο πώλησης προς τον πελάτη σας.

 

2) Εσείς ως εισαγωγείς και πωλητές μπορείτε να απαλλαγείτε από το ΦΠΑ, το οποίο θα χρεωθεί σε εσάς στο τελωνείο μόνο αν έχετε δελτίο απαλλαγής από το ΦΠΑ σύμφωνα με την Α.Υ.Ο. ΠΟΛ 1262/1993.

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Χρονια Πολλά και καλές γιορτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Η διακίνηση θα γίνει με δελτίο αποστολής του εκτελωνιστή που θα αναλάβει τη διεκπεραίωση στο τελωνείο. Με αυτό το δελτίο επίσης, θα πιστωθεί η αποθήκη σας και αυτό θα μνημονεύεται στο τιμολόγιο πώλησης προς τον πελάτη σας.

 

2) Εσείς ως εισαγωγείς και πωλητές μπορείτε να απαλλαγείτε από το ΦΠΑ, το οποίο θα χρεωθεί σε εσάς στο τελωνείο μόνο αν έχετε δελτίο απαλλαγής από το ΦΠΑ σύμφωνα με την Α.Υ.Ο. ΠΟΛ 1262/1993.

 

Καλά Χριστούγεννα! Χρόνια Πολλά σε όλους, εορτάζοντες και μη!

Να είμαστε γεροί και του χρόνου πάλι όλοι εδώ οι ίδιοι και ακόμα περισσότεροι....

 

Επαναφέρω το δεύτερο θέμα:  Μιλώντας με εκτελωνιστή, μου ανέφερε ότι η διαδικασία αυτή γίνεται με κάποιου είδους ΕΚΧΩΡΗΣΗ της εισαγωγής στο όνομα του Επενδυτή (ο οποίος έχει και τη βεβαίωση απαλλαγής για την αγορά στο εσωτερικό). Αυτό όμως προυποθέτει ότι του κοινοποιούνται όλα τα έγραφα της Εισαγωγής (Τιμολόγια, Δελτία αποστολής κλπ του Οίκου του Εξωτερικού) πράγμα που σημαίνει ότι ο πελάτης μας θα γνωρίζει σε ποια τιμή αγοράζουμε εμείς (ως εισαγωγείς) από τον Οίκο του Εξωτερικού (κάτι που νομίζω κανείς έμπορος δεν θέλει να δείχνει στους πελάτες του) και το κέρδος μας από τη μεταξύ μας συναλλαγή!!!!!!.

 

Είναι αλήθεια? Γνωρίζετε αν πρέπει να κάνω εγώ κάποια γνωστοποίηση στη δική μου ΔΟΥ για την παραπάνω "Εκχώρηση" ή γίνονται όλα υπηρεσιακά, μετά από ενέργειες του εκτελωνιστή????

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά Χριστούγεννα! Χρόνια Πολλά σε όλους, εορτάζοντες και μη!

Να είμαστε γεροί και του χρόνου πάλι όλοι εδώ οι ίδιοι και ακόμα περισσότεροι....

 

Επαναφέρω το δεύτερο θέμα:  Μιλώντας με εκτελωνιστή, μου ανέφερε ότι η διαδικασία αυτή γίνεται με κάποιου είδους ΕΚΧΩΡΗΣΗ της εισαγωγής στο όνομα του Επενδυτή (ο οποίος έχει και τη βεβαίωση απαλλαγής για την αγορά στο εσωτερικό). Αυτό όμως προυποθέτει ότι του κοινοποιούνται όλα τα έγραφα της Εισαγωγής (Τιμολόγια, Δελτία αποστολής κλπ του Οίκου του Εξωτερικού) πράγμα που σημαίνει ότι ο πελάτης μας θα γνωρίζει σε ποια τιμή αγοράζουμε εμείς (ως εισαγωγείς) από τον Οίκο του Εξωτερικού (κάτι που νομίζω κανείς έμπορος δεν θέλει να δείχνει στους πελάτες του) και το κέρδος μας από τη μεταξύ μας συναλλαγή!!!!!!.

 

Είναι αλήθεια? Γνωρίζετε αν πρέπει να κάνω εγώ κάποια γνωστοποίηση στη δική μου ΔΟΥ για την παραπάνω "Εκχώρηση" ή γίνονται όλα υπηρεσιακά, μετά από ενέργειες του εκτελωνιστή????

 

Ευχαριστώ.

 

 

 

Και κάτι ακόμα....

Τα Δελτία Αποστολής των Εκτελωνιστών δεν αναγράφουν συγκεκριμένα τις ποσότητες (σε τεμάχια) των εισαγωμένων ειδών (αναφέρουν μόνο "κόλλες" ή "παλέτες", άρα κρίνω σκόπιμο (και για την κατωχύρωση της απαλλαγής αλλά και για τη συμφωνία με τον ΚΒΣ) να εκδώσουμε σαν επιχείρηση δικά μας Δελτία Αποστολής (άλλωστε το άρθρο 11 αναφέρει ότι εναλλακτικά επιτρέπεται η μεταφορά με το Δελτίο Αποστολής του Διακινητή για Ενδοκοινοτικές Αποκτήσεις, χωρίς να κάνει λόγο για Εισαγωγές από Τρίτ. Χώρες).

 

Επομενως, εφόσον τα εμπορεύματα φτάσουν απο το εξωτερικό στο λιμάνι του Πειραιά (ως πρώτο σημείο εισόδου στη χώρα), και η μεταφορά τους γίνει με ναυλωμένο μεταφορικό σκάφος από τον Πειραιά προς τα νησιά, όπου γίνονται τα έργα, θα πρέπει να εκδοθεί ΕΝΑ  Δελτίο Αποστολής από τον εισαγωγέα-επιχείρησής μας,  με Τόπο Αποστολής : Λιμάνι ΠΕΙΡΑΙΑ και Τόπο Παράδοσης το συγκεκριμένο σημείο-εργοτάξιο στο αγροτεμάχιο??? (και η εταιρεία μας-ο Εισαγωγέας - έχει έδρα τη Θεσσαλονίκη, ωστόσο θεώρησα στην εφορία Δελτία Αποστολής με διαφορετικές σειρές Α,Β,Γ και έκανα και τη γνωστοποίηση για χρήση ΠΑΝΤΟΥ).

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...