Προς το περιεχόμενο

ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗ ΣΤΟ EXCEL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πατάς sto Excell εκτύπωση

 

σου βγάζει το μενού , πάνω δεξιά έχει properties / ιδιότητες ( σου ανοίγει το μενού του εκτυπωτή )

 

εκεί κάπου λέει σελίδα , νομίζω είναι στο εφέ , απο Α4 σε Α5

 

βάζεις το Α5 στον πάνω οδηγό

 

το απόγευμα θα είμαι στο γραφείο έχω τον ίδιο εκτυπωτή να σου πω λεπτομέρειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πας σε αυτό το μενού κι εκεί έχει

 

Σελίδα / εφέ / φινίρισμα , από οτι θυμάμαι είναι στο ΕΦΕ, κι εκεί έχει από Α4 σε Α5 ,

 

το απόγευμα θα είμαι στο γραφείο να κοιτάξω που ακριβός είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok δεσ το οταν  μπορείς γιατί δεν το βρίσκω.

 

ευχαριστώ 

 

λοιπόν πας στο ΕΦΕ

 

εκτύπωση εγγράφου σε.. κι εκεί διαλέγεις το χαρτί που θες

 

%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πρόβλημα εάν εκτυπώσουμε αντίγραφο σε χαρτί άλλου χρώματος (π.χ απαλό κίτρινο) αντί στελέχους,για ευκολία στην αρχειοθέτηση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

STAGAFOT ενα μεγάλο ευχαριστώ απο εμένα για το αρχείο σου!
Του έχω κάνει κάποιες αλλαγές-βελτιώσεις που ενδεχομένως να τις χρειαστούν κάποιοι συνάδελφοι.

Να το ανεβάσω εδώ ή σε καινούριο TOPIC;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 months later...
  • 9 months later...

STAGAFOT ενα μεγάλο ευχαριστώ απο εμένα για το αρχείο σου!

Του έχω κάνει κάποιες αλλαγές-βελτιώσεις που ενδεχομένως να τις χρειαστούν κάποιοι συνάδελφοι.

Να το ανεβάσω εδώ ή σε καινούριο TOPIC;

Το έχεις ανεβάσει ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Οχι δεν το έχω ανεβάσει περίμενα την έγκριση του STAGAFOT, εφόσον πρόκειται για κάτι που δημιούργησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

Καλημέρα,

 

Καθώς παλιός μηχανογράφος και νέος λογιστής έχω την απορία, χρησιμοποιείται το εργαλείο αυτό με φορολογικό μηχανισμό κανονικά;

συγνώμη δεν πρέπει να έχει ειδική σφραγίδα λάβει και πρωτόκολλο; ( θυμάμαι ότι υπήρχε ειδική διαδικασία που είχα πάει εγώ ο ίδιος στην Κάνιγγος με την σφραγίδα της εταιρείας τότε που διένειμε αυτό το software για να μπορέσει το πρόγραμμα να τυπώνει τιμολόγια )

 

Επίσης στο εξέλ καταχωρείτε τα έσοδα αλλά φαντάζομαι μεταφέρονται σε ένα πρόγραμμα ή στα χειρόγραφα. σωστά; θέλω να πώ δεν μένει εκεί και τελείωσε και αν ο έλεγχος ελθει θα του τυπώσετε φύλλα. ή κάτι έχω χάσει; :wacko:  :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 months later...

Καινοτόμο και οικονομικό πρόγραμμα εμπορικής διαχείρισης και ηλεκτρονικής τιμολόγησης i-spirit

Το λογισμικό i-spirit είναι desktop εφαρμογή. Αυτό σημαίνει ότι εγκαθίσταται στον υπολογιστή, στο lap top ή στο tablet σας και με αυτόν το τρόπο προσφέρει περισσότερη ασφάλεια στον επιχειρηματία και την επιχείρηση που τη χρησιμοποιεί.

Η καινοτομίες που προσφέρει το πρόγραμμα ηλεκτρονικής τιμολόγησης i-spirit σε σχέση με τα υπόλοιπα προγράμματα τιμολόγησης είναι:

  1. Ο χρόνος που απαιτεί για την εγκατάσταση, την παραμετροποίηση και την έκδοση απόδειξης ή τιμολογίου είναι μόλις 4 λεπτά. 
    1. Η εφαρμογή είναι μόλις 29mb.Έχει δική της βάση δεδομένων και δεν έρχεται σε αντιπαράθεση με άλλες εφαρμογές που ήδη είναι εγκατεστημένες στον υπολογιστή
    2. Λειτουργεί με οποιαδήποτε γενιά  windows από τα xp και έπειτα.
    3. Δεν απαιτεί ιδιαίτερη εκπαίδευση γιατί είναι προ-παραμετροποιημένο από την επιστημονική μας ομάδα και έχει προσαρμοστεί στις νέες λογιστικές και ψηφιακές απαιτήσεις (ΚΦΑΣ, ΕΛΠ, αποστολή ΜΥΦ).
      1. Δείτε το video
  2. Τα αντίγραφα ασφαλείας δημιουργούνται αυτόματα.
    1. Η αυτόματη διαδικασία αντιγράφων ασφαλείας που προσφέρει το λογισμικό διασφαλίζει τον επιχειρηματία με τους παρακάτω τρόπους:
      1. Υπάρχει η δυνατότητα να επιλέξει εξωτερική συσκευή αποθήκευσης δεδομένων ή τον προσωπικό του χώρο αποθήκευσης στο web (dropbox- Google drive- One drive)
      2. Το λογισμικό i-spirit μετά από κάθε καταχώρηση, δημιουργεί  αυτόματα μοναδικά αντίγραφα ασφαλείας. Συγχρονίζει τα δεδομένα ασφαλείας του μόλις συνδεθεί στο ιντερνετ η συσκευή σας (tablet, lap top ή desktop)
      3. Παρέχεται η δυνατότητα στον εξουσιοδοτημένο χειριστή  θέλει να ανατρέξει και να επαναφέρει προηγούμενο αντίγραφο ασφαλείας.
      4. Αν η συσκευή που είναι εγκατεστημένο το λογισμικό, χαλάσει - καταστραφεί ή κλαπεί κοκ, ο επιχειρηματίας που έχει τη άδεια χρήσης, επικοινωνέι με το γραφείο μας και του δίνουμε δεύτερη ενεργοποίηση ώστε να ανακτήσει τα δεδομένα του.
        1. Δείτε το video 
  3. Αποστολή των οριστικοποιημένων δεδομένων (παραστατικών πωλήσεων αγορών και εξόδων)  στη Γ.Γ.Π.Σ και στο λογιστικό του γραφείο.
    1. Η έκδοση των ηλεκτρονικών τιμολογίων που παρέχει το πρόγραμμα τιμολόγησης. συντάσσει ηλεκτρονικά τις καταστάσεις Κ.Ε.Π.Υ.Ο - Μ.Υ.ΦΤο λογιστικό γραφείο έχει ένα σημείο που παραλαμβάνει τα παραστατικά πωλήσεων από τον πελάτη του. Με αυτόν το τρόπο διασφαλίζει τη περίπτωση λάθους ή απώλειας των παραστατικών. 
      1. Δημιουργεί το πρόγραμμα αυτόματα το xml που ζητάει η Γενική γραμματεία πληροφοριακών συστημάτων και ο χειριστής το αποστέλλει αφού το ελέγξει στο λογιστικό γραφείο ώστε να το αποστείλει ή να το εισάγει στο λογισμικό που ο λογιστής χρησιμοποιεί.
      2. Υπάρχουν έτοιμες αναφορές ώστε να συνταχθούν οι λογιστικές καταστάσεις σύμφωνα με τα Ελληνικά λογιστικά πρότυπα από την εφαρμογή.
      3. Αποστέλλει ηλεκτρονικά το αρχείο αγορών και πωλήσεων (csv) στο λογιστικό γραφείο. Αυτά τα αρχεία εισάγονται από όλα τα σύγχρονα προγράμματα διαχείρισης που χρησιμοποιούν τα λογιστικά γραφεία.
        1. Δείτε το video
  4. Προσφέρει δωρεάν υπολογιστικά φύλλα κειμενογράφο (απόλυτα συμβατά με το excel και το word της Μicrosoft εφ ΄σον είναι της ίδιας εταιρείας),  και τέσσερα διαφορετικά ημερολόγια για την οργάνωση του χρόνου και των πόρων της κάθε επιχείρησης.
    1. Δείτε το video
  5. Είναι το οικονομικότερο πρόγραμμα ηλεκτρονικής τιμολόγησης 
    1. Προσφέρει τις 4 από τις 5 εκδώσεις του εντελώς δωρεάν
    2. Έχει «κλειδωμένη» τιμή στην υποστήριξη (μόνο 0,55€ την ημέρα).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται...

Επαγγέλματα που εκδίδουν λιανικές συναλλαγές χωρίς  τη χρήση φορολογικού μηχανισμού και φορολογικής ταμειακής μηχανής

Οι κατηγορίες που εξαιρούνται από τη χρήση φορολογικού μηχανισμού για την έκδοση αποδείξεων λιανικών συναλλαγών είναι οι επιχειρήσεις που εκδίδουν τις «αποδείξεις παροχής υπηρεσίας» όπως τις ανάφερε κάποτε ο ΚΒΣ οι οποίες μετονομάστηκαν σε Α.Λ.Σ δηλαδή αποδείξεις λιανικών συναλλαγών.  

Ο λόγος που απαλλάχτηκαν από τη διάταξη οι παραπάνω επιχειρήσεις είναι για να ενταχθούν στο ηλεκτρονικό τιμολόγιο, τις ηλεκτρονικές πληρωμές από τα P.O.S  και την ηλεκτρονική του αποστολή αυτών στη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών συστημάτων.

Η διασταύρωση όμως των εσόδων θα γίνεται αυστηρότερα και θέλει πολύ προσοχή στα παρακάτω επίπεδα:

  1. Το σύνολο των πωλήσεων που δήλωσαν στον Φ.Π.Α με το σύνολο των εισπράξεων από τα P.O.S
  2. Το άθροισμα των πωλήσεων σε σχέση με λοιπούς οργανισμούς που εμπλέκονται
    1. ​Πχ ΕΟΠΥΥ, ηλεκτρονική συνταγογράφηση, καταχώρηση δαπανών από τον λήπτη κοκ.
  3. Τη δήλωση του Ε3 και του ΦΠΑ από το λογιστή 
  4. Το σύνολο των δαπανών σε σχέση με τα έσοδα (περιουσιολόγιο) κοκ

Σημαντικό είναι να αναφερθεί ότι για την απαλλαγή από το φορολογικό μηχανισμό, είναι προϋπόθεση, στις εκδιδόμενες αποδείξεις αναγράφουν και το ονοματεπώνυμο και τη διεύθυνση του πελάτη και στη περίπτωση του parking να αναγράφεται η πινακίδα του αυτοκινήτου.

 

Αναλυτικά μπορείτε να δείτε τις κατηγορίες επαγγελμάτων που δεν είναι υπόχρεοι σε χρήση φορολογικού μηχανισμού η φορολογικής ταμειακής μηχανής  εδώ

Εξαιρούνται από τη διάταξη :

τα ΤΑΞΙ

ilektroniki_timologisi_i-spirit_1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε μας έπρηξες!

 

ΟΚ το είδαμε! 

 

ρίξε κι εσύ μια ματιά εδώ: http://www.taxheaven...tion=boardrules

 

 

Υ.Γ.: και πάψε να κάνεις like στον εαυτό σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...