Jump to content

Ελεγχος χρηματικών ποσών που έχουν μεταφερθεί στο εξωτερικό.. καλά κρασιά!

Recommended Posts

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΟΡΟΙΔΕΨΑ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ! Η ΚΑΘΕ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΗ! ΚΑΙ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΜΟΥ Σ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΧΑ ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΣΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΕΝΔΙΑΣΜΟ ΣΤΟ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ ΕΚΤΟΣ ΧΩΡΑΣ!

... Λοιπόν μολις στειλαμε άλλη μία...Εχουμε κ ταξίδι στη Λομβαρδία κ πρέπει να ξεμπεδεύουμε !!!

Το Σύστημα δείχνει α/α εκει γυρω στο 14520 .

Εαν υπολογίσουμε κ τις αναιρέσεις δεν πιστεύω ναναι πάνω απο 10000 μέχρι τωρα οι υποβολές ...

Will see ....

ΚΑΛΗ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ Π.Ε.Φ.Ε.. ΠΑΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΠΑΛΙ, ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΟΜΩΣ ΑΚΟΜΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ. ΛΟΓΙΚΟ ΒΕΒΑΙΑ (ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ) ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΤΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΣΤΙΣ 20 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΤΩΡΙΝΗ ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΗ ΗΜΕΡ-ΝΙΑ. ΕΙΔΟΜΕΝ!!

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει ρε παιδιά αλλά σε επικοινωνία που έιχα με την ΠΕΦΕ μου είπαν πως αύριο ( τι πρωτότυπο) θα ανακοινωθεί άτυπη παράταση....

Είδομεν...

εσυ τι λες , ξερου ή δεν ξερουν?

εγω πιστευω ξερουν

εδω κανονισαν ολοκληρο σεμιναριο στις 20

Σε ορισμενους εχουν πει οι τραπεζες οτι θα τους δωσουν βεβαιωσεις τον Μαιο.

Αλλοι παλι, δεν εχουν εκκαθαριστει οι δηλωσεις τους , ακομα κ αν τις εχουν κανει 2 βδομαδες πριν.

Ερώτηση αν κάποιος συνάδελφος έχει αντιμετωπίσει αντίστοιχη περίπτωση. 

Έλληνας κάτοικος εξωτερικού (Ευρωπαική Ένωση), σε κάθε ταξίδι του στην Ελλάδα έφερνε ένα χρηματικό ποσό χωρίς να το δηλώνει (δεν ήταν υποχρεωμένος) για την κάλυψη αναγκών των γονιών του που ζούσαν στην Ελλάδα. Τα εισοδήματά του στο εξωτερικό είναι περίπου 300.000 ευρώ. Όταν απεβίωσαν οι γονείς του, το 2011 έστειλε τα υπόλοιπα (102.000 €) με έμβασμα στο τόπο κατοικίας του. Στις δηλώσεις του εδώ δεν φαίνεται καμία εισαγωγή συναλλάγματος. Το 1999 δεν υπήρχε λογαριασμός με τέτοιο απόθεμα.

καλησπέρα.πελάτης έστειλε έμβασμα το 2011 30000 ευρώ τα οποία μετά από 1 μήνα τα έφερε πίσω.εαν βάλω στο οικονομικό 2012 30000 αποστολή εμβασμάτων και 30000 εισαγωγή εμβασμάτων στην ιδια χρονιά βγάζει τελικό διαθέσιμο υπόλοιπο το 2012  -450 ευρω σε αυτόν και +15000 ευρώ στη σύζυγο.αθροιστικά (λογικά) είναι θετικό πρόσημο και είναι εντάξει;;;;;ή πρέπει να δικαιολογήσω και που τα βρήκε τα 30000 ευρώ;γιατί εαν πρέπει να δικαιολογήσω μπαινω σε διαδικασία βεβαιώσεων από πριν  το 1998 όπου και τα είχε φέρει απο εξωτερικό...μια βοήθεια παιδιά γιατί χανόμαστε

τελικα εχει κανεις ιδεα τι κανουμε οταν δε μπορουμε να αποδειξουμε οτι ειχαμε καταθεσεις 1999?( ενω ειχαμε ποσο που υπερκαλυπτει τα εμβασματα)

η τραπεζα δε μπορει να μας δωσει βεβαιωσεις παρα μονο για ενα απο τους λογαριασμους & αυτο γιατι της προσκομισα δικη της βεβαιωση εκεινου του ετους(1999),

Καλησπέρα σε όλους ,

έχω ένα πελάτη ο οποίος έβγαλε 730.000,00 € στο έμβασμα έχει το όνομα του και της γυναίκας του .

Η πρόσκληση ήρθε στο όνομα του άνδρα . Τώρα σχετικά με το διαθέσιμο κεφάλαιο ο άνδρας έχει 720.000,00 και η σύζυγος 20.000,00 .

Στην συμπλήρωση της κατάστασης προσδιορισμού κεφαλαίων τι πρέπει να βάλω ??

Στο ποσό εμβάσματος να βάλω και στους δύο ή μόνο στον ένα ? Πρέπει να τα μοιράσω δια δυο ??? 'Η να βάλω το σύνολο του εμβάσματος στον άνδρα και να δηλώσω συνδικαιούχο τη σύζυγο?

Τα χρήματα από ρευστοποίηση ομολόγων του δημοσίου τα καταχωρούμε στην στην ηλεκτρονική πλατφόρμα στο πεδίο που αναφέρει "αφορολόγητα ή ακατ ειδικό τρόπο φορολογηθέντα ποσά?. 

Ετσι ειπαν, απο πανω γιαυτο εκαναν κ το σεμιναριο στις 27

Λες να μην ξερουν?

Φαντασου μονο να εχεις να παρεις βεβαιωσεις απο τραπεζα κυπρου.

Ειναι κλειστες.

Α και οσοι ειχατε δραχμες μην τις μετατρεπετε σε ευρω. Παλι δραχμες θα γινουν. Χαχαχαχα. Χαμος θα γινει. Τα λεγαμε.