Προς το περιεχόμενο

Ελεγχος χρηματικών ποσών που έχουν μεταφερθεί στο εξωτερικό.. καλά κρασιά!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΠΗΡΑ Σ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ 4 ΑΛΛΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΙΛΑΝΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ .ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΟΥΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΕΙΝΑΙ 210-4802033,4802616,4802061,4802064.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται σε ποιον υπαλληλο θα πεσεις.

Παντως ατομο που πηγε εφορια, του ειπαν να ξαναπερασει απο δευτερα, που ευελπιστουν να βγει εγκυκλιος.

Δεν δεχτηκαν τα χαρτια που ειχε χωρις εβαιωη απο τραπεζα (η τραπεζα δεν δινει γιατι εχει κλεισει).

Επισης ειπαν οτι καταθεσεις δεν καταθεσεις θα σε καλεσουν απο τον ελεγχο για να πας να δειξεις τα χαρτια σου, ή να πας συμπληρωματικα χαρτια.

Τα παραπανω μπορειτε και εσεις να τα επιβεβαιωσετε ή να πειτε γνωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα

 

εχω μια περιπτωση εμβασματος με συνδικαιουχο τη συζυγο

η εφαρμογη μου βγαζει θετικο υπολοιπο αποθεματος για τον συζυγο αλλα αρνητικο για την συζυγο

κατα την φορολογια εισοδηματος ο ενας συζυγος καλυπτει τον αλλο ,τουλαχιστον μεσα απο τις κοινες δηλωσεις τους

η ερωτηση μου εχει να κανει με το εξης

προχωραω και το αφηνω ετσι

η πρεπει να περιμενω διοτι ειναι λαθος της εφαρμογης και πρεπει να βγαινει αθροιστικα και για τους δυο το τελικο αποθεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμας μας ειπαν οτι θα βγει εγκυκλιος και θα αλλαξει κ η εφαρμογη.

Επισης ο Παντελης ο φοροτεχνικος ειπε σημερα στην TV , οτι θα τραβηξει μεχρι τελος χρονου.

Και απαντησε καποιος , ε οχι κ τελος χρονου, ιουλιο.....

Οποιος τα ακουσε μας επιβεβαιωνει

Δηλαδη με αυτα που ειπαν δηλωσεις δεν δηλωσεις δεν εχει κανενα προστιμο 45%, απλα θα σε καλεσουν για ελεγχο.

Αλλα και να δηλωσεις παλι θα σε καλεσουν για κανενα στοιχειο παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα

 

εχω μια περιπτωση εμβασματος με συνδικαιουχο τη συζυγο

η εφαρμογη μου βγαζει θετικο υπολοιπο αποθεματος για τον συζυγο αλλα αρνητικο για την συζυγο

κατα την φορολογια εισοδηματος ο ενας συζυγος καλυπτει τον αλλο ,τουλαχιστον μεσα απο τις κοινες δηλωσεις τους

η ερωτηση μου εχει να κανει με το εξης

προχωραω και το αφηνω ετσι

η πρεπει να περιμενω διοτι ειναι λαθος της εφαρμογης και πρεπει να βγαινει αθροιστικα και για τους δυο το τελικο αποθεμα?

μπορει καποιος που το εχει χειριστει να μου απαντησει

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΧΘΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΔΟΘΕΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ.  ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΕΚΕΙ ΣΤΟ HELPDESK ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΟΥΣ ΠΑΝΕ ΟΔΗΓΙΕΣ.

 

ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΕΡΔΗ ΟΠΑΠ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΣΕ 2-3 ΜΗΝΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΝΕ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΕΙΛΕ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ: ΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΙΧ ΤΑ ΔΗΛΩΝΕ ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕ ΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ. ΤΩΡΑ Ο ΠΙΝΑΚΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΕΝΟΣ ΣΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΙΧ.   ΠΡΙΝ ΤΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΜΟΝΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2000 ΚΥΒΙΚΑ ΕΙΧΕ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΕΤΣΙ.

 

ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΛΕΩ? Η ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΙΑΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ Ν.ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ                      

 

 Θεσσαλονίκη, 13-2-2013

ΠΡΟΣ

ΤΟΝ ΥΠΟΥΡΓΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

κ. ΣΤΟΥΡΝΑΡΑ ΙΩΑΝΝΗ

Κοινοποίηση:

1.     Υφυπουργό Οικονομικών κ. Γεώργιο Μαυραγάνη

 

ΘΕΜΑ:  Παράταση προθεσμίας υποβολής δικαιολογητικών για τα εμβάσματα που εστάλησαν στο εξωτερικό από 1-1-2009 έως 31-12-2011

Αξιότιμε κ. Υπουργέ,

 

 

  Οι φορολογούμενοι για να δικαιολογήσουν τα ποσά που έχουν μεταφέρει στο εξωτερικό κατά το χρονικό διάστημα από 1-1-2009 έως 31-12-2011 πρέπει να υποβάλλουν συμπληρωματικές δηλώσεις προηγούμενων ετών με τα εισοδήματα που έχουν απαλλαγή της φορολογίας ή έχουν φορολογηθεί με ειδικό τρόπο και δεν έχουν δηλωθεί στις αρχικές. Η συγκέντρωση των απαραίτητων δικαιολογητικών για την υποβολή των ως άνω δηλώσεων απαιτεί αρκετό χρόνο διότι οι τράπεζες δεν χορηγούν αμέσως τις βεβαιώσεις τόκων και λοιπών στοιχείων, οι  χρηματιστηριακές εταιρίες τα πινάκια αγοράς και πώλησης μετοχών κλπ. Η εκκαθάριση των ως άνω δηλώσεων είναι απαραίτητη προϋπόθεση για την ενημέρωση της ειδικής εφαρμογής που λειτουργεί στη Γ.Γ.Π.Σ. Όσοι από τους φορολογούμενους έχουν ατομικές επιχειρήσεις έστειλαν εμβάσματα στο εξωτερικό στα πλαίσια της επιχειρηματικής τους δραστηριότητας και θα πρέπει να δώσουν πλήρη στοιχεία για τις εισαγωγές τριών ετών, κάτι που είναι ιδιαίτερα χρονοβόρο.

Κύριε Υπουργέ,

          Πιστεύουμε ότι είναι πρέπει να δοθεί εύλογο χρονικό διάστημα στους φορολογουμένους ώστε να δοθούν ολοκληρωμένες εξηγήσεις για τα εμβάσματα που έχουν στείλει στο εξωτερικό. Θεωρούμε ότι είναι απαραίτητο να ανακοινωθεί άμεσα μία επίσημη παράταση της προθεσμίας υποβολής των ως άνω στοιχείων τουλάχιστον έως τις 31-3-2013.

 

          Με εκτίμηση,                

       Ο Γενικός Γραμματέας                                  Ο Πρόεδρος του Δ.Σ.

          Θ. ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ                                       Β. ΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει καποιος να με βοηθησει στο εξης?:

 

στο πικανα εχουν υπολογισει λαθος τα τεκμηρια κατοικιων (κυρια & εξοχικη)

 

στα τηλ δεν απαντανε, στη Δου δε γνωριζουν να μου πουν.

 

εχετε αρχειο των ποσων για τεκμηρια κατοικιων ωστε να τα υπολογισω εκ νεου απο ετος 2005?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bαλτε σκαι τωρα.

Λεει φοβουνται μην φυγουν οι καταθεσεις.

Ρε ζωα τωρα το καταλαβατε?

θα φυγουν κ δεν θα ξαναρθουν.

Αλλα αυτο θελουν να φτωχυνει η χωρα για να την αγορασουν για ενα κομματι ψωμι.

Αυτος ειναι ο στοχος τους. Αλλωστε μου το ελεγαν κορυφαια στελεχη real estate πριν χρονια,

Βρηκαν τον τροπο λοιπον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μεταφερει κανα μύριο και κάτι ψιλά

παίζει καμιά βεβαίωση ΟΠΑΠ , ΕΛΤΑ, ΔΕΗ, ΟΤΕ ???

 

 

Αργησες  Κίμωνα και σε πρόλαβαν άλλοι, αυτές οι βεβαιώσεις έχουν μεγάλη ζήτηση τελευταία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μεταφερει κανα μύριο και κάτι ψιλά

παίζει καμιά βεβαίωση ΟΠΑΠ , ΕΛΤΑ, ΔΕΗ, ΟΤΕ ???

ενα μυριο = 10.000 ....  τζαμπα η φασαρια..... :D  Αν ηταν  100 μυρια  επι 10.000  =1.000.000    θα αξιζε τον κοπο , .  :D να βοηθουσαμε...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργησες  Κίμωνα και σε πρόλαβαν άλλοι, αυτές οι βεβαιώσεις έχουν μεγάλη ζήτηση τελευταία.

 

 

:rolleyes:  :rolleyes: 

 

Αργησα φίλε ,

αργησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα μυριο = 10.000 ....  τζαμπα η φασαρια..... :D  Αν ηταν  100 μυρια  επι 10.000  =1.000.000    θα αξιζε τον κοπο , .  :D να βοηθουσαμε...???

 

:rolleyes: :rolleyes:

 

Μόνο 10 χιλιάρικα για το μύριο ???

 

Τζάμπα πράμα δηλαδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:rolleyes: :rolleyes:

 

Μόνο 10 χιλιάρικα για το μύριο ???

 

Τζάμπα πράμα δηλαδη

 

Μαλλον προλαβαίνεις, υπάρχει διαθέσιμο εμπόρευμα  <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:rolleyes: :rolleyes:

 

Μόνο 10 χιλιάρικα για το μύριο ???

 

Τζάμπα πράμα δηλαδη

εννοω οτι το ενα  μυριο( αρχαια μοναδα μετρησης ) ισουται με 10.000  ( εξ ου και  εκατο  επι ενα  μυριο  μας κανει .... 100 επι  10.000=1000.000.)..και δεν αξιζει τον κοπο  να ασχοληθουμε για  10.000   ..για δεκα  χιλιαρικακια..... :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι τραπεζες δεν μπορουν να δωσουν βεβαιωσεις τοκων για πριν το 2000.

δεν εχουν λογισμικο και βασεις δεδομενων.

ακομα και πριν το 2008 η εθνικη δεν μπορει,,δεν εχουν τετοια μηχανογραφηση.

 

 

το μονο που μπορουν να κανουν ειναι χειρογραφα να βαλλουν υπαλληλους να αντιπαραβαλλουν  με το ματι τις εγγραφες

των προθεσμιακων χωριστων λογαριασμων,,(ρεπος)πραξεις επι αυλων ττιλων,  με αυτες  του βιβλιαριου καταθεσεων.

 

αυτο στην πραξη ειναι αδυνατο γιατι και οι ιδιοι οι υπαλληλοι δεν δεχονται και εν παση περπτωσει τι μπορει να βρουν

μεσα στο χαος ειδικα στις μεγαλες τραπεζες.

 

αφου δεν εχουν βαση δεδομενων ειναι ολοσχερως αδυνατο να βρουν βεβαιωσεις τοκων αφου αυτοι δεν προκυπτουν απο τα

αντιγραφα κινησεως,διοτι δεν καταγραφονται  σ αυτα αυτα ως τοκοι,αλλα ως ΚΑΤΑΘΕΣΗ των ανεξαρτητων λογαριασμων των προθεσμιακων.

 

οταν πας στην τραπεζα και σου δινει για τρεις μηνες επιτοκιο 6% δεν ανοιγει μια προθεσμιακη αλλα το 6% προερχεται απο αθροισμα πολλων προθεσμιακων

στην διαρκεια τριων μηνων.

 

ειναι αδυνατο να δωσουν βεβαιωσεις  γιατι χρειαζονται να αντιπαραβαλλουν με το ματι 100αδες εγγραφες για τον καθενα ,και αυτο ειναι αδυνατο.

 

αν εχουν μηχανογραφικο σστημα την δινουν την βεβαιωση σε 5 ημερες.

αμα δεν εχουν βαση δεδομενων για το παρελθον,και οι περισσοτερες δεν εχουν με πρωτη και καλυτερη την εθνικη, δεν μπορουν ουτε σε 5 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα

 

εχω μια περιπτωση εμβασματος με συνδικαιουχο τη συζυγο

η εφαρμογη μου βγαζει θετικο υπολοιπο αποθεματος για τον συζυγο αλλα αρνητικο για την συζυγο

κατα την φορολογια εισοδηματος ο ενας συζυγος καλυπτει τον αλλο ,τουλαχιστον μεσα απο τις κοινες δηλωσεις τους

η ερωτηση μου εχει να κανει με το εξης

προχωραω και το αφηνω ετσι

η πρεπει να περιμενω διοτι ειναι λαθος της εφαρμογης και πρεπει να βγαινει αθροιστικα και για τους δυο το τελικο αποθεμα?

μπορει να βοηθησει καποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μεγαλυτερο προβλημα προκυπτει με τα repoς που παλιοτερα χρησιμοποιουσαν κατα κορο η εθνικη και η εμπορικη

επειδη σαν κρατικες τραπεζες ειχαν πληθωρα ομολογων και τα οποια στη δεκαετια του 90 απεδιδαν μεχρι 20%.

αυτα ησαν στην ουσια πραξεις επι αυλων τιτλων αγοραζες ενα ομολογο κρατικο απο την τραπεζα στην χ τιμη

και το πουλαγες μετα απο,συνηθως,τρεις μηνες στην χ+τοκοι τιμη..

αρχεια των πραξεων επι αυλων τιτλων δεν υπαρχτουν  πριν το 2000

αλλα και για οσα υπαρχουν μετα το 2000 παλι η τραπεζα δεν δινει βεβαιωση τοκων

για τον απλουστατο λογω οτια αρχεια της τραπεζας φαινεται μονο οτι αγοραζεςς ενα ομολογο πχ 10000 ευρω

και το πουλαγες μετα 3 μηνες 10.200 ευρω,δεν γραφει πουθενα στο computers τους οτι τα 200 ευρω αντιπροσωπευουν τοκους.

ωστε να μπορουν να εκτυπωσουν βεβαιωση τοκων 200 ευρω.

 

σημερα πλεον ολοκληρη ομαδα νομιμοτατων επενδυτων βαφτιζονται,απο αγνοια η προθεση φοροφυγαδες και διασυρονται

απο καθε ημιμαθη δημοσιογραφο,μολονοτι και νομιμοι ησαν και  στηριξαν με μεγαλο ρισκο ,κρατωντας τα λεφτα τους σε δραχμες ,

την πορεια προς το ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΑΙ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ? ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΣΕΚΟΥΡΩΝΟΥΝ? ΜΑ ΔΕΝ ΤΑ ΛΑΒΑΝ ΥΠ ΟΨΙΝ ΤΟΥΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΙ ΠΑΝΗΛ----ΟΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι θα ήθελα τη βοήθεια σας. Ο πελάτης μου έχει εμπορικά μόνο εμβάσματα. Αν δεν συμπληρώσω τίποτα με βάση τις οδηγίες μπροστά δεν προχωράει. Αν συμπληρώσω πάμε στη 2η σελίδα- φάση συμπληρώνω συνολικά ποσά και αιτιολογία "εμπορικό έμβασμα" κάνω οριστική υποβολή και μου βγάζει το μήνυμα "Το ποσό που δηλώσατε στην επιλογή Άλλο για τον υπόχρεο για το οικ. έτος 2012 δεν συμφωνεί με το ποσό των εμβασμάτων της κατάστασης προσδιορισμού κεφαλαίου". Τι κάνω λάθος; Παρακαλώ για τη βοήθειά σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...