Προς το περιεχόμενο

Ελεγχος χρηματικών ποσών που έχουν μεταφερθεί στο εξωτερικό.. καλά κρασιά!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ! Δηλαδή, αν κατάλαβα σωστά μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτό το χρηματικό ποσό για δικαιολόγηση ανάλωσης. Μπορώ επομένως να χρησιμοποιήσω το 1/3 (3 επιζώντες συνδικαιούχοι). Χρειάζεται να κάνω συμπληρωματική δήλωση φόρου κληρονομιάς και για τους άλλους δύο; (αν καταλαβαίνω σωστά η Συμπληρωματική Δήλωση Φόρου Κληρονομιας γίνεται για να 'εγγραφεί' το συγκεκριμένο ποσό, ως προερχόμενο από κληρονομιά- ακόμη κι αν απαλλάσεται της φορολογίας-, αλλά τότε γιατί δεν μπορεί να το δηλώσει ολόκληρο ο ένας από τους 3 συνδικαιούχους αν οι άλλοι 2 το αποδέχονται; ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από μένα .Να  ρωτήσω και να ζητήσω την γνώμη κάποιου πιο έμπειρου?:

Υπάρχει Έμβασμα ισόποσο με εισαγωγή συναλλάγματος-λόγω λανθασμένης εισαγωγής- .Τα εισοδήματα δεν καλ΄υπτουν τα υπόλοιπα τεκμήρια .Υπάρχει πρόβλημα δηλ. μήπως την καλέσουν και πληρώσει την διαφορά απο τα τεκμήρια σαν διαφορά για το έμβασμα?????Μπορεί κάποιος να μου δώσει μιά γνώμη.

Ευχαριστώ και καλή δ΄θναμη σε όλους μας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα

έχω μια περίπτωση που για να δικαιολογήσω τα χρήματα πρέπει να κάνω συμπληρωματικές δηλώσεις για τους τόκους που ελάμβαναν κάθε χρόνο. Στην εφορία μου είπαν ότι πρέπει να κανω συμπληρωματικές δηλώσεις.

Πρέπει να τις καταθέσω στην εφορία και να πληρώσω πρόστιμο περίπου 60 ευρώ για κάθε δήλωση. Ισχύει??

αφού τους τόκους δεν ήμουν υποχρεωμένη να τους δηλώνω γιατί τώρα πρέπει να πληρώσω και πρόστιμο??

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από μένα .Να  ρωτήσω και να ζητήσω την γνώμη κάποιου πιο έμπειρου?:

Υπάρχει Έμβασμα ισόποσο με εισαγωγή συναλλάγματος-λόγω λανθασμένης εισαγωγής- .Τα εισοδήματα δεν καλ΄υπτουν τα υπόλοιπα τεκμήρια .Υπάρχει πρόβλημα δηλ. μήπως την καλέσουν και πληρώσει την διαφορά απο τα τεκμήρια σαν διαφορά για το έμβασμα?????Μπορεί κάποιος να μου δώσει μιά γνώμη.

Ευχαριστώ και καλή δύναμη σε όλους μας .

ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΨΗ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέχρι 31 Ιανουαρίου είναι η προθεσμία για να υποβληθουν τυχόν συμπληρωματικές δηλώσεις (αν δεν κάνω λάθος). τα εμπορικά εμβάσματα (ο καθένας τον πόνο του) που δεν χρειάζονται τίποτα τι προθεσμία έχουν? πάντως τα κ..... τηλέφωνα που μας δίνουν για να επικοινωνούμε είναι συνέχεια απασχολημένα ή τα έχουν "κατεβάσει" γιατί δεν μπορεί χθες από τις 10:30 το πρωι μέχρι τις 3:00 το μεσημέρι να παίρνω συνέχεια και να μιλάει και μάλιστα πήρα και το απόγευμα γύρω στις 7:00 (για δοκιμή) και πάλι μιλούσε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nas προστιμο γιατι να πληρωσεις ? προκυπτει φορος ?

 

Συμφωνα με το αρθρο 4 ττου 2523/97 παραγραφος 1:

Τα πρόσωπα που παραβαίνουν τις υποχρεώσεις τους που απορρέουν από την κείμενη φορολογική νομοθεσία υπόκεινται για κάθε παράβαση σε πρόστιμο που ορίζεται από εκατόν δεκαεπτά (117) Ευρώ μέχρι χίλια εκατόν εβδομήντα (1.170) Ευρώ. Το πρόστιμο αυτό επιβάλλεται στις περιπτώσεις που δεν προβλέπεται η επιβολή πρόσθετου φόρου ή δεν προκύπτει ποσό φόρου για καταβολή......Δεν επιβάλλεται το πρόστιμο του πρώτου εδαφίου επί ανακρίβειας της δήλωσης, εφόσον το ύψος της προκύπτουσας διαφοράς κύριου και συμπληρωματικού φόρου, τέλους ή εισφοράς ανέρχεται μέχρι του ποσού για το οποίο αμελείται η βεβαίωση κατά τις κείμενες διατάξεις

 

Προσωπικα δε θα δεχομουν κανενα προστιμο και ειδικα για την περιπτωση των εμβασματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γραμματεις στο υπουργειο λενε ατυπα οτι λογικα απο τα τηλεφωνηματα καταλαβαινουν οτι δεν εχει νοημα να κλεισει η εφαρμογη.

Ουτως η αλλως και η παραταση μεχρι 31 Ιανουαριου ειναι ατυπη.

Οποτε μην περιμενετε ανακοινωση.

Μαλλον ατυπη θα ειναι κ η νεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρωτο προβλημα αφορα την αδυναμια των τραπεζων να δωσουν βεβαιωσεισ τοκων. πριν το 2008,μολονοτι ειναι συμβατικη τους υποχρεωση

και περιεχεται στου ορους συναλλαγων  που οι ιδιες εχουν καταρτισει..

σε περιπτωση παρατεταμενων αρνησεων καλο θα ηταν να ζητηθουν αντιγραφα του λογαριασμου και μετα εξωδικα με αιτημα την παροχη των βεβαιωσεων

με την επιφυλαξη καθε δικαιωματος προς αποζημιωση  εαν δεν παρασχεθουν οι βεβαιωσεις και υποστει καποιος ,εκ τουτου,ζημια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα

έχω μια περίπτωση που για να δικαιολογήσω τα χρήματα πρέπει να κάνω συμπληρωματικές δηλώσεις για τους τόκους που ελάμβαναν κάθε χρόνο. Στην εφορία μου είπαν ότι πρέπει να κανω συμπληρωματικές δηλώσεις.

Πρέπει να τις καταθέσω στην εφορία και να πληρώσω πρόστιμο περίπου 60 ευρώ για κάθε δήλωση. Ισχύει??

αφού τους τόκους δεν ήμουν υποχρεωμένη να τους δηλώνω γιατί τώρα πρέπει να πληρώσω και πρόστιμο??

ευχαριστώ

ΔΕΝ πληρώνεις κανένα πρόστιμο όταν κάνεις συμπληρωματική για να δηλώσεις τόκους καταθέσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nas προστιμο γιατι να πληρωσεις ? προκυπτει φορος ?

 

Συμφωνα με το αρθρο 4 ττου 2523/97 παραγραφος 1:

Τα πρόσωπα που παραβαίνουν τις υποχρεώσεις τους που απορρέουν από την κείμενη φορολογική νομοθεσία υπόκεινται για κάθε παράβαση σε πρόστιμο που ορίζεται από εκατόν δεκαεπτά (117) Ευρώ μέχρι χίλια εκατόν εβδομήντα (1.170) Ευρώ. Το πρόστιμο αυτό επιβάλλεται στις περιπτώσεις που δεν προβλέπεται η επιβολή πρόσθετου φόρου ή δεν προκύπτει ποσό φόρου για καταβολή......Δεν επιβάλλεται το πρόστιμο του πρώτου εδαφίου επί ανακρίβειας της δήλωσης, εφόσον το ύψος της προκύπτουσας διαφοράς κύριου και συμπληρωματικού φόρου, τέλους ή εισφοράς ανέρχεται μέχρι του ποσού για το οποίο αμελείται η βεβαίωση κατά τις κείμενες διατάξεις

 

Προσωπικα δε θα δεχομουν κανενα προστιμο και ειδικα για την περιπτωση των εμβασματων.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Και εγώ αυτό είπα στον έφορο και του εξήγησα ότι δεν μπορώ να δηλώσω κάτι το οποίο είχα δικαίωμα να μην το δηλώσω και τώρα επειδή το ζητάνε να πληρώσω πρόστιμο για αυτό. Μου είπε ότι καλό ήταν να τα έχω δηλώσει γιατί τώρα δεν μπορούν να δεχτούν τους τόκους αν δεν υπάρχουν στην δήλωση. Άρα πρέπει να υποβάλω συμπληρωματική με πρόστιμο για κάθε χρονιά και έτσι δεν μου παραλαμβάνει τον φάκελο με τα δικαιολογητικά. Τι μου προτείνετε να κάνω?? ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρωτο προβλημα αφορα την αδυναμια των τραπεζων να δωσουν βεβαιωσεισ τοκων. πριν το 2008,μολονοτι ειναι συμβατικη τους υποχρεωση

και περιεχεται στου ορους συναλλαγων  που οι ιδιες εχουν καταρτισει..

σε περιπτωση παρατεταμενων αρνησεων καλο θα ηταν να ζητηθουν αντιγραφα του λογαριασμου και μετα εξωδικα με αιτημα την παροχη των βεβαιωσεων

με την επιφυλαξη καθε δικαιωματος προς αποζημιωση  εαν δεν παρασχεθουν οι βεβαιωσεις και υποστει καποιος ,εκ τουτου,ζημια

ΓΕΝΙΚΩΣ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΝΑ ΣΟΥ ΧΟΡΗΓΗΣΟΥΝ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ! ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΗΡΗΣΗΣ ΑΡΧΕΙΟΥ? ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ, ΝΑ ΠΑΣ ΠΕΙ ΓΙΑ ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ? ΤΩΡΑ ΑΝ ΑΥΤΕΣ ΔΕΝ ΤΗΡΟΥΝ, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ Ή ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΨΑΞΟΥΝ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΧΟΡΗΓΗΣΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΖΗΤΑΜΕ ΠΡΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΕΦΑΝΤΕΣ, ΘΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ 30ΕΤΙΑΣ? ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ Ο NEILOS ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΕΞΩΔΙΚΑ ΚΤΛ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει καποιος το προστιμο για ανακριβή δηλωση  που προκυπτει επιπλεον φορος (πριν αφορολογητο)?

Προκειται για οικονομικά έτη 2007 και μετά. Είναι 2% τον μήνα και φτάνει μέχρι το 200% ή το 120% του

φόρου?

 

Αν ο επιπλέον φόρος ήταν 300 ευρώ για το 2007 πχ, τι θα πρέπει να πληρωθεί σήμερα σε πρόστιμα?

 

Υπάρχει περίπτωση το πρόστιμο αυτό να διαπραγματευτεί με τον προιστάμενο της ΔΟΥ?

Η΄ θεωρείται τελικό και δεν αλλάζει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ! Δηλαδή, αν κατάλαβα σωστά μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτό το χρηματικό ποσό για δικαιολόγηση ανάλωσης. Μπορώ επομένως να χρησιμοποιήσω το 1/3 (3 επιζώντες συνδικαιούχοι). Χρειάζεται να κάνω συμπληρωματική δήλωση φόρου κληρονομιάς και για τους άλλους δύο; (αν καταλαβαίνω σωστά η Συμπληρωματική Δήλωση Φόρου Κληρονομιας γίνεται για να 'εγγραφεί' το συγκεκριμένο ποσό, ως προερχόμενο από κληρονομιά- ακόμη κι αν απαλλάσεται της φορολογίας-, αλλά τότε γιατί δεν μπορεί να το δηλώσει ολόκληρο ο ένας από τους 3 συνδικαιούχους αν οι άλλοι 2 το αποδέχονται; ευχαριστώ και πάλι.

Καλησπέρα  η δήλωση φόρου κληρονομιάς θα χρησιμοποιηθεί ως δικαιολογητικό για την δήλωση φόρου εισοδήματος. Δυστυχώς η εφορια δεν δέχεται οτι ολα τα λεφτα πάνε σε έναν συνδικαιούχο όπως όταν δηλώνεις τους τόκους τόττε τους διαιρεί με τον αριθμό των συνδικαιούχων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναγνωστης ειπε:

Λογικα θα μεινει μεχρι 15 ανοιχτο

 

ΕΣΤΩ ΑΝΕΠΙΣΗΜΑ, ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΤΕ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΟΕΡΧΕΣΤΕ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΑΠΟ 'ΜΕΣΑ' ? ΔΙΟΤΙ ΤΗΛ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΜΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα  η δήλωση φόρου κληρονομιάς θα χρησιμοποιηθεί ως δικαιολογητικό για την δήλωση φόρου εισοδήματος. Δυστυχώς η εφορια δεν δέχεται οτι ολα τα λεφτα πάνε σε έναν συνδικαιούχο όπως όταν δηλώνεις τους τόκους τόττε τους διαιρεί με τον αριθμό των συνδικαιούχων.

Ευχαριστώ! Κατανοητό, απλώς στέκομαι στο παράλογο της ιστορίας -αν ένας συνδικαιούχος δεν είναι και κληρονόμος,τότε δεν μπορεί να κάνει δήλωση φόρου κληρονομιάς (...), και επομένως να χρησιμοποιήσει το (ήδη φορολογημένο, θεωρώ,) εισόδημα που βρίσκεται στον κοινό λογαριασμό ως ανάλωση! Μπορεί φυσικά να το αναλώσει με άλλο τρόπο, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία! Να πω και τη δική μου εμπειρία. Πήγα σήμερα στη ΔΟΥ Ψυχικού για να εντοπίσω παλαιότερες δηλώσεις μου - δεν έχουν πριν από το 2000, ή τουλάχιστον αυτό μου είπαν.  Μόνο εκκαθαριστικά. Ευτυχώς δέχονται αντίγραφα δηλώσεων και ας μην είναι σφραγισμένα -για όποιον έστελνε δηλώσεις με συστημένο ταχυδρομείο και κρατούσε αντίγραφα. Κατάλαβα πάντως (και πάλι) τι θα πει να πέσεις σε άνθρωπο και τί σε στραβάδι..το αποτέλεσμα εκεί ήταν 50-50... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ

Ευχαριστώ! Κατανοητό, απλώς στέκομαι στο παράλογο της ιστορίας -αν ένας συνδικαιούχος δεν είναι και κληρονόμος,τότε δεν μπορεί να κάνει δήλωση φόρου κληρονομιάς (...), και επομένως να χρησιμοποιήσει το (ήδη φορολογημένο, θεωρώ,) εισόδημα που βρίσκεται στον κοινό λογαριασμό ως ανάλωση! Μπορεί φυσικά να το αναλώσει με άλλο τρόπο, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία! Να πω και τη δική μου εμπειρία. Πήγα σήμερα στη ΔΟΥ Ψυχικού για να εντοπίσω παλαιότερες δηλώσεις μου - δεν έχουν πριν από το 2000, ή τουλάχιστον αυτό μου είπαν.  Μόνο εκκαθαριστικά. Ευτυχώς δέχονται αντίγραφα δηλώσεων και ας μην είναι σφραγισμένα -για όποιον έστελνε δηλώσεις με συστημένο ταχυδρομείο και κρατούσε αντίγραφα. Κατάλαβα πάντως (και πάλι) τι θα πει να πέσεις σε άνθρωπο και τί σε στραβάδι..το αποτέλεσμα εκεί ήταν 50-50... 

 

 

Ευχαριστώ! Κατανοητό, απλώς στέκομαι στο παράλογο της ιστορίας -αν ένας συνδικαιούχος δεν είναι και κληρονόμος,τότε δεν μπορεί να κάνει δήλωση φόρου κληρονομιάς (...), και επομένως να χρησιμοποιήσει το (ήδη φορολογημένο, θεωρώ,) εισόδημα που βρίσκεται στον κοινό λογαριασμό ως ανάλωση! Μπορεί φυσικά να το αναλώσει με άλλο τρόπο, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία! Να πω και τη δική μου εμπειρία. Πήγα σήμερα στη ΔΟΥ Ψυχικού για να εντοπίσω παλαιότερες δηλώσεις μου - δεν έχουν πριν από το 2000, ή τουλάχιστον αυτό μου είπαν.  Μόνο εκκαθαριστικά. Ευτυχώς δέχονται αντίγραφα δηλώσεων και ας μην είναι σφραγισμένα -για όποιον έστελνε δηλώσεις με συστημένο ταχυδρομείο και κρατούσε αντίγραφα. Κατάλαβα πάντως (και πάλι) τι θα πει να πέσεις σε άνθρωπο και τί σε στραβάδι..το αποτέλεσμα εκεί ήταν 50-50... 

 

ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΗΛΩΣΗ ΦΟΡΟΥ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ  ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙ ΤΟ ΕΜΒΑΣΜΑ? ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΝΑΛΓΕΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΣΤΟ ΕΤΟΣ ΘΑΝΑΤΟΥ Ή ΣΤΟ ΕΤΟΣ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΘΑ ΕΓΓΡΑΦΕΙ ΣΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ Φ.Ε

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ωρα δηλαδη συνηθως δινουν παραταση?

στις 14.00?

το ηλεκτρονικο προφανως παει μεχρι βραδυ

χαρτια στην εφορια μπορουμε να παμε κ την επομενη μερα?

λεμε τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ρεθυμνο αναγνωστης:

Παιδιά Καλησπέρα, μόλις τώρα έκανα μία βλακεία και δεν ξέρω εάν φτιάχνεται ...

 
Έχω πελάτη ο οποίος έχει εμβάσματα εξωτερικού από ενδοκοινοτικές συναλλαγές. Μπήκα στο οικονομικό έτος 2010 καταχώρησα το εμπορικό έμβασμα και αντί να πατήσω ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ στο μενού για να καταχωρήσω και τα επόμενα άλλα δύο έτη που έχω πάτησα Οριστική υποβολή με συνέπεια το σύστημα να μην με αφήνει να κάνω πλέον καμία κίνηση!!!!!!!!! 
 
 
Και τώρα τι μπορώ να κάνω? Εάν πάρω τηλέφωνο στο Υπουργείο θα το ξεκλειδώσουν ? Τι πρέπει να κάνω έχω τρελαθεί ? Τα ποσά είναι μεγάλα !!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

απο ρεθυμνο αναγνωστης:

Παιδιά Καλησπέρα, μόλις τώρα έκανα μία βλακεία και δεν ξέρω εάν φτιάχνεται ...

 
Έχω πελάτη ο οποίος έχει εμβάσματα εξωτερικού από ενδοκοινοτικές συναλλαγές. Μπήκα στο οικονομικό έτος 2010 καταχώρησα το εμπορικό έμβασμα και αντί να πατήσω ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ στο μενού για να καταχωρήσω και τα επόμενα άλλα δύο έτη που έχω πάτησα Οριστική υποβολή με συνέπεια το σύστημα να μην με αφήνει να κάνω πλέον καμία κίνηση!!!!!!!!! 
 
 
Και τώρα τι μπορώ να κάνω? Εάν πάρω τηλέφωνο στο Υπουργείο θα το ξεκλειδώσουν ? Τι πρέπει να κάνω έχω τρελαθεί ? Τα ποσά είναι μεγάλα !!!!

 

ηρέμησε...

πάρε αύριο πρωί τηλέφωνο στο taxisnet, 2104802552 νομίζω, δές το στο gsis. Πές τους την περίπτωση και θα σου δώσουν έναν αριθμό φάξ να τους στείλεις γραπτώς το αίτημα και θα στο ανοίξουν. Ετσι τουλάχιστον έγινε σε περίπτωση που άκουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν να μεταφέρω προσωπική Εμπειρία ....

Σε τέσσερις πελάτες είχε έλθει η πρόσκληση ... καθένας κ διαφορετική περίπτωση !!!

Παω λοιπόν προχτές κ χθές εκεί στο Ισόγειο του ΚΕΠΥΟ πουχουν βάλει 3-4 ανθρώπους να δίδουν απαντήσεις !!!

Είχε πολύ πλακα λέμε....όσο περίμενα στην ουρα ένας τυπος ειχε έλθει απο τα Καμμένα Βουρλα με τη γυναίκα του παρέα γιατί κόντευε να πάθει συγκοπή δεν μπορουσε να τους πετυχει στο τηλεφωνο... οι περισσότεροι πουβλεπα ήταν αλλοδαποί εργαζόμενοι στη χωρα που στελνανε τα λεφτά στην πατρίδα τους (Νο  κόμεντς).

Στην ουσία τώρα τα παιδιά που είναι εκεί για να βοηθήσουν τους "Προσκληθέντες" ήταν ΑΨΟΓΑ ...δε κανω καμια πλάκα τους αξιζουν ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για την υπομονή κ το κουράγιο τους...

Ομως δεν έχουν ουτε αυτοι πληροφόρηση....δρουν με τις οποιες γνώσεις τους....Δε κανω πλάκα πηρα για τα ιδια θεματα διαφορετικές απαντησεις απο διαφορετικους ανθρωπους....τι να κανουν κι αυτοι ...επαρκεις οδηγιες δεν υπαρχουν ....φτιαχτηκε μια εφαρμογή "στα πεταχτα"....μα ειναι δυνατόν ναχει τα στοιχεια μονο απο το 2004 κι έπειτα ??? Μα ειναι δυνατο να μην έχει προβλεφτει η περιπτωση των Θανόντων συζυγων ...να μην συναθροίζονται τα αλληλοκαλυπτόμενα εισοδηματα ?? Μα ειναι δυνατον να μη σου λεει τη σου ζηταει να καλύψεις ???  Τι να πει κανείς ....και για ναχουμε καλό ρώτημα γιατί δε ζητάνε πρώτα απ όλα τους Φόρους των Αναλογούντων Τόκων ΓΙΑΤΙ ???

Τέλος πάντων ... μάλλον αύριο θα βγεί καποια διευκρινιστική εγκύκλιος (η πείρα μας αυτο λέει κ μάλλον θα δώσουνε κ κανα διμηνο παραταση ... δε βγαίνει αλλιώς ... ας μη συζητήσουμε το γιατι δεν αξιζει το εχουν αναφερει άλλοι παραπανω)

Θαθελα προσωπικα να ευχαριστήσω έναν άνθρωπο  τον κο Ανδριανό (το επωνυμο το αφήνω δε θαθελε) εργαζόμενος εκεί ο οποίος ....άκουσον άκουσον ... εμφανιστηκε ο ανθρωπος για να τσεκαρει τι "παιζει"  είδε ανθρώπους στην ουρά και λέει ο άνθρωπος ...."Βρε παιδια τόση ώρα εδώ καθεστε στην ουρά...να κερασω ένα νερο ένα καφε μια πορτοκαλάδα" ....μάλλον οι άνθρωποι που είναι εκεί πραγματικά είναι απο ... Καλή Πάστα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...