Προς το περιεχόμενο

Νέος Λογιστής με αγχος και αναγκη απο συμβουλες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω παντως, δεν ξερω εαν εκανα σωστο η λαθος, υστερα απο καποιο διαστημα δουλευοντασ σε λογιστικο μη εχοντασ καποια αμοιβη, αποφασισα να κανω κατι δικο μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 103
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν ειπα αυτο  που γραφετε  το ιδιο  ειπε κ ενας αλλος συναδερφο σας πλυ πιο πανω

 

 

οσο για το δεν χαμπαριαζω  ευχαριστω πολυ !!

 

Εσεις ποτε πηρατε παιδι  να το εκπαιδευσετε κ ηταν απο γνωστο η ηταν απο αγγελια κ το πηρατε για να μαθει

 

Για να καταλάβω κάτι.....

 

Από που προκύπτει η υποχρέωσή μου να πάρω κάποιον για να τον εκπαιδεύσω.....??????

 

Και προφανώς προσέχω ποιον βάζω μέσα στο γραφείο μου. Χωρίς συστάσεις, έτσι με ένα απλό βιογραφικό, φυσικά και δεν..... Τι είναι το γραφείο, αμπέλι.......???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω κάτι.....

 

Από που προκύπτει η υποχρέωσή μου να πάρω κάποιον για να τον εκπαιδεύσω.....??????

 

Και προφανώς προσέχω ποιον βάζω μέσα στο γραφείο μου. Χωρίς συστάσεις, έτσι με ένα απλό βιογραφικό, φυσικά και δεν..... Τι είναι το γραφείο, αμπέλι.......???????

 

 

Εαν δε καταλαβατε οτι αυτο ειναι το αντικειμενο το συζητησης ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΠΛΕΟΝ ΘΕΛΕΙ ΒΥΣΜΑ

Κ ΑΥΤΟ ΜΟΛΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ

 

 

Γιατ παντα σε τετοια θεματα ποτε δεν απαντανε με ειλικρινεια κ λενε τα κλασσικα του στυλ προσπαθησε βρες λογιστηρο γερο στομαχι

 

Αλλα κανει δεν λεει πως θα βρεις το λογιστηριο οταν ολοι ειναι σα κ σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπα αυτο  που γραφετε  το ιδιο  ειπε κ ένας άλλος συνάδερφο σας πολυ πιο πανω

 

 

οσο για το δεν χαμπαριαζω  ευχαριστω πολυ !!

 

Εσεις ποτε πηρατε παιδι  να το εκπαιδευσετε κ ηταν απο γνωστο η ηταν απο αγγελια κ το πηρατε για να μαθει?? κ δεν ηταν παιδι γνωστου σας

 

Και πάρ' το λίγο αλλιώς...

 

Πες ότι έχεις γραφείο.....

 

Κατ' αρχήν θα ζορίζεσαι, με δηλώσεις, καταχωρήσεις, υποβολές, πληρωμές, ενημερώσεις, ελέγχους, προβλήματα και κάθε λογής καθημερινή εργασία.... Πιστεύεις πραγματικά ότι το μέλημά σου θα είναι να πάρεις κάποιον από την εφημερίδα να τον εκπαιδεύσεις....????

 

Και ποιον θα εμπιστευτείς στις καταχωρήσεις, που θα βρεις το χρόνο για έλεγχο των ενεργειών του, που θα ξέρεις αν είναι έμπιστος ή αν σου κάψει το γραφείο, από το οποίο ζεις και θα έχεις επενδύσει μια ζωή επάνω του.....??????

 

Ο καθένας φίλε έχει τα προβλήματά του....

 

Κοιτάζει να τα αντιμετωπίσει όπως καλύτερα μπορεί, κάθε φορά από εκεί που είναι προσπαθώντας πάντα για κάτι καλύτερο.... Δεν σου φταίνε οι άλλοι......

 

 

Εκτός αυτού, θα ήθελα να παρατηρήσω και κάτι άλλο......

 

Μιλάς για αγγαρείες, για καταχωρήσεις......

 

Δλδ δεν κατάλαβα..... Τι θέλεις να κάνεις ως εκπαιδευόμενος κάπου, να πας να κλείσεις ισολογισμό.......???? Να κάτσεις σε διευθυντική καρέκλα και να δίνεις εντολές......????

 

Σκοπός του γραφείου και του κάθε επαγγελματία είναι η επιβίωσή του...... Το ότι θες κάποιον να σε εκπαιδεύσει, συγγνώμη, αλλά αφορά εσένα και μόνο..... Δεν είναι αυτός ο σκοπός του κάθε επαγγελματία λογιστή..... Αν το κάνει, θα το κάνει για τους δικούς του λόγους.............. Αλλά δεν έχει καμία υποχρέωση..........

 

Επιμελητήριο υπάρχει, σεμινάρια διοργανώνει, να πας να καταρτιστείς. Το taxheaven έχει άπειρη γνώση, να διαβάζεις μια ζωή, και ανθρώπους να σε στηρίξουν στα πρώτα σου βήματα..... Ζυγίζεις, και κάνεις το κουμάντο σου.........

 

Σταμάτα να κλαίγεσαι, δεν σου φταίνε οι άλλοι..................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεσα στην ιδια σου τη παραγραφο αναιρεις αυτο που λες

 

 

ε δεν χρειαζεται βυσμα αλλα χρειαζεται γνωριμια (βυσμα) δεν ειναι  γιαννης ειναι γιαννακης

Νεαρέ φίλε, παρά τα χρόνια που μας χωρίζουν και το δικό σου αυτάρεσκο ύφος, σου απαντώ για πρώτη και τελευταία φορά, αφού σε παραπέμψω σε αυτά που σου γράφει - και πολύ σωστά - άλλος συνάδελφος:

Mήπως .... λέω μήπως 

 

είσαι πολύ νέος στην ηλικία και κυρίως στο επάγγελμα για να δίνεις τέτοιες στομφώδεις συμβουλές και να κρίνεις και κατακρίνεις ?

 Βλέπω, λοιπόν, ότι έχεις πρόβλημα με το "βύσμα" . Προφανώς έφαγες πόρτα από συναδέλφους και για τον λόγο αυτό καταφέρεσαι εναντίον μας. Μάθε ότι και εγώ ξεκίνησα σαν βοηθός και με κρίνανε από την δουλειά μου και έμεινα. Το ίδιο κάνω και εγώ με τους συνεργάτες που έρχονται να δουλέψουν στο γραφείο μου. Δεν τους κρίνω από το βύσμα , αλλά από τις ικανότητές τους. Το βύσμα, για να τελειώνω, θέλει την κατάλληλη υποδοχή και δεν είναι όρος της δουλειάς μας, ανώριμε νέε μου. Αλλο γνωριμία και άλλο βύσμα, όπως εσύ το εννοείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δε καταλαβατε οτι αυτο ειναι το αντικειμενο το συζητησης ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΠΛΕΟΝ ΘΕΛΕΙ ΒΥΣΜΑ

Κ ΑΥΤΟ ΜΟΛΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ

 

 

Γιατ παντα σε τετοια θεματα ποτε δεν απαντανε με ειλικρινεια κ λενε τα κλασσικα του στυλ προσπαθησε βρες λογιστηρο γερο στομαχι

 

Αλλα κανει δεν λεει πως θα βρεις το λογιστηριο οταν ολοι ειναι σα κ σας

 

 

Θεωρείς βύσμα δλδ ότι θα συστήσουν κάποιο......??????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ειπα εαν θελετε να σας απαντάω άλλα εσείς ξεκινήσατε την επίθεση πρώτος

 

 

επίσης επειδή ΕΡΓΑΖΕΣΤΕ σε εταιρίες τα ατομα που ΕΚΠΑΙΔΕΥΑΤΕ πως ήρθαν στην ΕΤΑΙΡΕΙΑ

Καμία Επίθεση 

Επειδή βλέπω τέτοιες απόψεις και σε πολλους άλλους συνομήλικούς σου , Να σε προσγειώσω ήθελα 

Μην νομίζετε οτι επειδή πήρατε το πτυχίο (αμφιβόλου αξίας αν είναι απο κανένα ΤΕΙ της πλάκας) , γίνατε αυτόματα και Λογιστές και    θα σας αναθέσουν την ευθύνη Λογιστηρίου. 

Οσον αφορά τά άτομα που εκπαίδευσα , είχα την τύχη να τα επιλέγω ο ίδιος , και κανένα μα κανένα δεν ήταν συγγενής , φίλος , ή γνωστός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη  δεν εχω χρονο μιλαω με αυταρεσκο υφος γιατι  καποιοι μιλανε με αυταρεσκο υφος  λογω εξασφαλισης της ζωης τους

 

 

 

Εαν κυριοι θελετε δωστε μου τις διευθυνσεις των λογιστηριων

 

κ σας στελνω καθε μηνα 20 ατομα ικανα  να ΕΚΠΑΙΔΕΥΕΤΕ

 

όλα τα αλλα ειναι λόγια

 

 

Κ κυριοι ειναι χαρακτιρηστικο της ζωης ο βολεμενος να κατακρινει τον αβολευτο

 

 

κ μπορει να τρεχετε καθε μερα για το μισθο αλλα σας δωθηκε καποια στιγμη καποια ευκαιρια οταν το χρημα ετρεχε

 

 

τωρα οι νεοι ειναι σε απογνωση αυτοι που δεν εχου συστασεις η γνωστους  κ αυτο επειδη ΒΟΛΕΥΤΗΚΑΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ Κ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙΤΕ το τι λεω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν απο γνωστό(που το πηρατε gia να κανετε χαρη σε γνωστο σας που σας δινει δουλειες) η απλα πηρατε κάποιο καλό παιδι που σας χτύπησε την πόρτα ???

Σαφώς το επάγγελμά μας είναι δύσκολο και θέλει γνωριμίες όπως και κάθε επάγγελμα...

Εμένα πάντως μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως όταν ξεκίνησα και είμαστε σχεδόν συνομήλικοι με πήραν ακριβώς με τον τρόπο που ζήτησα δουλειά χωρίς ΟΥΤΕ 1 ΒΥΣΜΑ, επειδή το ήθελα τόσο πολύ και πήγαινα ξανα και ξανά γιατί μου είχαν πει ΜΠΟΡΕΙ να χρειαστούμε!!!! εξάλου αξιοποίησα και τα προγράμματα του ΟΑΕΔ που υπήρχαν κατά καιρούς κάτι που ένας ΚΑΛΟΣ λογιστής όπως λες θα μπορούσε να αξιοποιήσει προς το συμφέρον του και να ρωτάει για δουλεια με άλλο "αέρα"!!!

 

το ότι αν η τύχη σου ή μοίρα δεν ήταν ευνοϊκή για σένα δεν πρέπει να τα ισοπεδώνεις όλα!!!

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη  δεν εχω χρονο μιλαω με αυταρεσκο υφος γιατι  καποιοι μιλανε με αυταρεσκο υφος  λογω εξασφαλισης της ζωης τους

 

 

 

Εαν κυριοι θελετε δωστε μου τις διευθυνσεις των λογιστηριων

 

κ σας στελνω καθε μηνα 20 ατομα ικανα  να ΕΚΠΑΙΔΕΥΕΤΑΙ

 

όλα τα αλλα ειναι λόγια

 

Μα βέβαια.....

 

Ζούμε για να εκπαιδεύουμε.........

 

Και γιατί μόνο 20...........?????????????    50 στείλε......

 

 

 

 

Υγ: τι ακούμε πάλι πρωί πρωί............. άκου όλα τα άλλα είναι λόγια...............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω αρκετές φορές πάρει στο γραφείο νέα παιδιά 

άλλες φορές μου τα πρότεινε κάποιος γνωστός μου και άλλες απλά μου χτύπησαν την πόρτα 

και στις δυο περιπτώσεις υπήρχαν παιδιά με όρεξη και με μυαλό και παιδιά που απλά πέρασαν και δεν ακούμπησαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Θα μάθουμε να πολεμάμε πολεμώντας!" είπε ο Πρόεδρος Μαο.

Μπες στην αρχή σε ενα γραφειο ή πηγαινε για κανενα 6μηνο βοηθός σε καποιο λογιστή, χωρις αμοιβή, εστω για τη χαμαλοδουλειά. Ομως για καθε δουλεια που σου αναθετουν, το βραδυ διάβασε ό,τι σχετικό υπαρχει για τη δουλειά που σου δώσανε! Ετσι θα συνδυασεις σιγα σιγα τη θεωρία με την πράξη.Ομως καθαρισε πρωτα με το Στρατό, γιατι αν πας αργοτερα θα διακοψεις μια εστω και μικρή απασχοληση που θα εχεις βρεί.

Οσο για την αγωνία "Ποτε θα τα μαθω όλα αυτα" σε πληροφορώ ότι κανω 50 χρόνια ως δικηγόρος Εργατικό και καθε φορά πρεπει να διαβασω...Τα τελευταια 3 χρονια ιδιως γινεται της παλαβής.

ΠΕΣΕ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΜΠΑΝΙΟ και

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ioannis84 έχει δίκιο σε ένα βαθμό αλλά το εκφράζει σίγουρα κάπως ανώριμα και λίγο αλαζονικά. Δεν έχουμε και πολλά χρόνια διαφορά στην ηλικία. Έχω παρά κάτι μήνες

10 χρόνια στο επάγγελμα εκ των οποίων τα 2μιση τελευταία δικό μου γραφείο. Τα προηγούμενα χρόνια που βαστούσε η αγορά ακόμα είχα την δυνατότητα να έχω 2 δουλειές

το πρωί σε εταιρείες και το απόγευμα σε λογιστήριο. Δεν βρήκα καμιά δουλειά με βύσμα. Φίλε Ιωάννη ευτυχώς ή δυστυχώς πρέπει να καταλάβεις οτι σε αυτήν την δουλειά οι γνωριμίες είναι απαραίτητες, και να ξεχωρίσεις στο μυαλό σου την γνωριμία απο το βύσμα. Επίσης το διάβασμα μπορεί να σου χτυπάει κάπως αλλά είναι απαραίτητο.απλά δεν γίνεται στην δουλειά μας χωρίς αυτό. Ακόμα κανείς δεν είναι φιλανθρωπικό σωματείο για να κάτσει να ασχοληθεί μαζί σου, και να σε βοηθήσει αν δεν του δείξεις εσύ ο ίδιος οτί το αξίζεις. Σε καταλαβαίνω στο ότι υπάρχει και πραγματικά άχρηστος επαγγελματικά  κόσμος που δουλεύει και οτι δεν υπάρχει δουλειά αυτή την εποχή. αλλά και τα γραφεία είναι ζόρικα, λόγω μείωσης αμοιβών και κακοπληρωρωτών πελατών κυρίως. Εγώ θα σου πρότεινα να τα δείς πιο χαλαρά τα πράγματα,και να έχεις στο νού σου οτι στο τέλος όποιος αξίζει την βρίσκει την άκρη.

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον φίλο Ioanni....Τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως τα λες....Τρανταχτό παράδειγμα εγώ...Απάντησα σε αγγελία για υπάλληλο γραφείου (την είχαν βάλει για λογαριασμό πελάτη τους)....και επειδη είχα γνώσεις σε λογιστικά, κατέληξα ως βοηθός Λογιστή και αργότερα Λογίστρια (τα έπαιρνα και εύκολα... :rolleyes: )....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον φίλο Ioanni....Τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως τα λες....Τρανταχτό παράδειγμα εγώ...Απάντησα σε αγγελία για υπάλληλο γραφείου (την είχαν βάλει για λογαριασμό πελάτη τους)....και επειδη είχα γνώσεις σε λογιστικά, κατέληξα ως βοηθός Λογιστή και αργότερα Λογίστρια (τα έπαιρνα και εύκολα... :rolleyes: )....

πότε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πότε;;;

Βρε Ιοαννι τι το ψαχνεις ? ότι κ να κάνεις αν δεν τα παίρνεις ευκωλα την σημερον ημέρα(κ χθες) τπτ δεν τσουλάει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ioannis  ειμαστε σχεδον συνομηλικοι.Αδικα καταφερεσαι εναντιον συναδελφων εδω περα.O agrevelos πολυ σωστα σου απαντησε ολα ειναι μεσα στο προγραμμα απο χαμαλοδουλειες

μεχρι καταχωρηση τιμολογιων.

Ενα να θυμασαι ολοι ξεκιναμε απο χαμηλα και στην πορεια φαινεται κατα ποσο ειμαστε επαρκεις για να ασκησουμε ενα ιδιαιτερως απαιτητικο επαγγελμα οπως το δικο μας.

Μια γνωριμια ή αλλιως βυσμα οπως το λες απλα θα σου ανοιξει μια πορτα,απο εκει και περα ειναι στο χερι σου να αποδειξεις αν και τι αξιζεις!

Μια τελευταια επισημανση σχετικα με το τι εχεις δει στα διαφορα λογιστηρια-γραφεια, υπαρχουν ατομα που ομολογουμενως δε σκαμπαζουν και πολλα...αλλα ξερεις οτι αν τους δωσεις μια δουλεια θα την φερουν εις περας.

Τοσο τους εδωσε ο Θεος τοσο μπορουνε .Τι να κανουμε δεν γεννηθηκαμε ολοι εξυπνοι και με IQ ανω του 140 για να πιανουμε πουλια στον αερα...

Φιλικα παντα χωρις ιχνος ειρωνιας η παρεξηγησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι εννοείς μάχιμη Λογιστική, αλλά σίγουρα οι καταχωρήσεις και η γνώση ελέγχου των παραστατικών είναι ο βασικότερος άξονας της εκπαίδευσης κάθε Λογιστή. Εγώ έχω κάνει σχεδόν τα πάντα, από καταχωρήσεις, φωτοτυπίες, εφορίες, εξαγωγές, τράπεζες, ότι μπορείς να φανταστείς,  μέχρι να αποκτήσω την εμπειρία ώστει να αναλάβω με ΔΙΙΚΗ ΜΟΥ ΕΥΘΥΝΗ κάποιον πελάτη. Και χρωστώ ευγνωμοσύνη στον άνθρωπο που με εκπαίδευσε, γιατί δεν ήταν υποχρεωμένος, κανείς δεν είναι. Και η πρώτη κίνηση που έκανα, ήταν να πάρω βιβλία και να διαβάζω. Και ούτε που μου πέρασε ποτέ από τη σκέψη, ότι ήταν υποτιμητικό να τηρώ χειρόγραφες καρτέλλες αποθήκης, και να κάνω καταχωρήσεις σε ημερολόγια κ.ο.κ. Αντίθετα είμαι ευγνώμων.

 


ΕΑΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΜΕ ΤΗ ΜΑΧΙΜΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΛΥΥΥ ΓΕΡΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ κ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΑ ΘΑ ΣΕ ΧΟΥΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΓΓΑΡΕΙΕΣ ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΝΑ ΣΟΒΑΡΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΠΕΝΔΥΣΟΥΝ ΑΠΑΝΩ ΣΟΥ Κ ΟΧΙ ΝΑ ΣΕ ΒΛΕΠΟΥΝ ΣΑ ΤΟ ΣΚΛΑΒΑΚΙ ΤΗΣ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗΣ


Εγω ειμαι 28 εχω ενα μπλοκακι κ κραταω μερικους πελατες κ απο το 2010 ειμαι μονιμως στο ψαξιμο να χωθω πιο καλα στα λογιστικα τρεχοντας απο δω κ απο κει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ενα ατομο γράφει  βοηθήστε είμαι νέος κ θέλω να γίνω λογιστής

 

 

ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΕΝΑ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΑΝΤΕ ΕΙΝΑΙ ΒΥΣΜΑ Κ  ΓΝΩΡΙΜΙΕΣ

 

ΟΛΟΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΡΙΝΩ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΑΤΟΜΑ ΣΑν Κ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΨΑΧΝΟΥΝ ΧΡΟΝΙΑ  Η ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΝ

 

ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ να μην τους κοστίσει ΨΥΧΙΚΑ κ ΣΩΜΑΤΙΚΑ !!

 

όλες οι άλλες συμβουλές είναι για το μετά  .

 

 

ΟΛΟΙ ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΣΑ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΘΕΙ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ Κ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗΣ ΕΥΚΑΙΡΕΙΑ

 

 

πχ εγω η μονο σωστή που μου δόθηκε ηταν στη πρακτική  μου κ δεν μπορούσα να συνεχίσω (έτσι νόμιζα τότε) γιατι ηθελα να παω φαντάρος κ να τελειώνω με τη πτυχιακή)

 

 

 

 

ΥΓ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΩ
 


ΣΑΦΕΣΤΑ Κ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΓΓΑΡΕΙΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΑΥΤΕΣ Κ ΟΤΑΝ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ κ να σε μαθαινει

 

κ οχι απλως να σε πετανε σε μια γωνια για να κανεις τς ΑΓΓΑΡΕΙΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σου ξανά λέω, ψάξε το με πρόσληψη ΟΑΕΔ, ακόμα τρέχουν προγράμματα...

Καλημέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναλέω το βλέπεις λανθασμένα.....

 

Άμα αξιζεις και γουστάρεις να προχωρήσεις, προχωράς και αφήνεις τους άλλους πίσω σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ενα ατομο γράφει  βοηθήστε είμαι νέος κ θέλω να γίνω λογιστής

 

 

ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΕΝΑ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΑΝΤΕ ΕΙΝΑΙ ΒΥΣΜΑ Κ  ΓΝΩΡΙΜΙΕΣ

 

ΟΛΟΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΡΙΝΩ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΑΤΟΜΑ ΣΑν Κ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΨΑΧΝΟΥΝ ΧΡΟΝΙΑ  Η ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΝ

 

ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ να μην τους κοστίσει ΨΥΧΙΚΑ κ ΣΩΜΑΤΙΚΑ !!

 

όλες οι άλλες συμβουλές είναι για το μετά  .

 

 

ΟΛΟΙ ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΣΑ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΘΕΙ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ Κ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗΣ ΕΥΚΑΙΡΕΙΑ

 

 

πχ εγω η μονο σωστή που μου δόθηκε ηταν στη πρακτική  μου κ δεν μπορούσα να συνεχίσω (έτσι νόμιζα τότε) γιατι ηθελα να παω φαντάρος κ να τελειώνω με τη πτυχιακή)

 

 

 

 

ΥΓ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΩ

 

ΣΑΦΕΣΤΑ Κ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΓΓΑΡΕΙΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΑΥΤΕΣ Κ ΟΤΑΝ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ κ να σε μαθαινει

 

κ οχι απλως να σε πετανε σε μια γωνια για να κανεις τς ΑΓΓΑΡΕΙΕΣ

Τί εννοείτε αγγαρείες ?

Τίς καταχωρήσεις ?

Τις αρχειοθετήσεις? (Μετά απο μερικά χρόνια θα αντιληφθείτε πόσο χρήσιμο είναι τό σωστό αρχείο , και εν τέλει πόσο υπεύθυνη εργασία είναι η αρχειοθέτηση)

Τις μεταβάσεις σε εφορίες ,Τράπεζες , επιμελητήρια και λοιπούς σχετικούς με το επάγγελμα  διαβόλους και τριβόλους ?

Και άν δεν τα κάνει αυτά ο βοηθός , ποιός θα τά κάνει ?

Και στη γωνιά που σε πετάνε και κάνεις κάτι σχετικό με το επάγγελμα , γιατί αυτό είναι αγγαρεία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναλέω το βλέπεις λανθασμένα.....

 

Άμα αξιζεις και γουστάρεις να προχωρήσεις, προχωράς και αφήνεις τους άλλους πίσω σου.

 

 

Υστερα απο ενα χρονο εκτος των λογιστικων

Περσι δουλευα για 100 ευρω σε ενα λογιστηριο για να μαθω για 8 μηνες(λογω εγκυμοσυνης αλλης κοπελας) στη ΑΘηνα ο λογιστης με εγραφε εκε που ι δεν πιανει μελανι 

 

μονο μια αλλη εξωτερικη συνεργατης με βοηθουσε 1 φορα τη βδομαδα

 

 

περα απο τις καταχωρισεις  παρακολουθουσα   κ ενα ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ που οι ιδιοκτήτες ηταν ΑΣΚΕΤΟΙ κ μπήκαν για να κονομησουν

 

Το βενζιναδικο δεν στηθηκε ποτε απο το ΛΟΓΙΣΤΗ 

 

εγω μπηκα κ μια μικροτερη μου κ μου εμαθε το εμπορικο προγραμμα  χωρις να ξερει κ αυτη καλα

 

Το ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΤΑΝ ΤΡΑΓΙΚΟ Κ ΑΠΑΡΑΜΕΤΡΟΠΟΙΗΤΟ  εφτασα στο σημειο να πειραζω SQL βαση για να ξεμπλοκαρει

 

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΤΡΕΧΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ ΠΑΡΚΙΝΓκ οσον αφορα το ΚΒΣ

 

Πηγαινα το πρωι 6 με 10-12 στο βενζιναδικο εκανα καποιες εργασιες πχ κλεισιμο ταμειου  κ διαχειριστικα πραγματα

 

κ συνεχεια  καταχωρησεις Β κατηγοριας στο λογιστιριο  (δεν ημουν γρηγορος αλλα επειδη δεν μου διναν σημασια εμαθα να γινομαι πιο γρηγορος κατα τυχη δηλαδη)

 

 

ΟΠΟΤΕ ΡΩΤΑΓΑ ΚΑΤΙ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕ ΚΑΝ ΤΗ ΤΟΥ ΕΛΕΓΑ Κ ΟΥΡΛΙΑΖΕ  κ ,μετα ρωταγα την εξωτερικη συνεργατης(δοξα τω θεω ) κ μου βοηθαγε κ μαθαινα κατι

 

ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΛΗΡΟΦΟΥΣΑ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΝ ΕΠΙΑΝΕ ΠΑΝΙΚΟΣ

 

ΔΟΥΛΕΥΑ  6:30 - 7 σχεδον πολλες φορες 

 

 

Στο τελος του ζητησα οταν γυρισε η κοπελα  ναμεινω κανα μηνα ακομα για να δω κ φορολογικες δηλωσεις  κ να μαθω πιο σωστα διπλα στην κοπελα μου ειπε σε κανα 2 μηνες

 

αλλα δεν με κρατησε προτιμωντας να φερει το γιο ενος διευθηντη εφοριας  που δεν πάταγε κ ολες τις μέρες για να κάνει πρακτική

 

ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΓΩ ΕΜΕΙΝΑ  ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ αλλους 4 μηνες ΑΠ ΟΠΟΥ Κ ΠΑΡΕΤΗΘΗΚΑ  ΛΟΓΩ  Τραγικης ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ απο την συμπεριφορα των ιδιοκτητων  ως προς την επιχειρηση ( 1 χρονο η επιχειρηση δουλευε με παιδικες ασθενειες) κ επειδη δεν εβλεπα μελλον κ καθω ενιωθα οτι απλως κάλυπτα καταστάσεις που οφείλονταν σε λαθη αλλων .

 

 

 

 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙΤΕ ΑΛΛΑ ΧΤΥΠΑΓΑ ΤΑ 14 ωρα στο χαλαρο κ οτι έκανα το έκανα μόνος μου κ παραλληλα ειχα ακουσει πανω απο 10 χαρακτηρισμους

 

ΙΣΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΞΙΖΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΛΟΓΙΣΤΗΣ

 

 

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΑΖΟΝΑΣ ΑΠΛΑ ΠΙΚΡΟΧΟΛΟΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΜΠΛΟΚΑΚΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥ 2012

 

κ θελω να βοηθησω κ αλλα ατομα να τους ερθουν πιο ευκολα κ να μην τους κοστισει  ψυχολογικα κ σωματικα κ σας την λεω για απλα εχετε ξεχασει να νιωθετε τον αλλον ισως

(ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ 3 απο 5 ατομα που ηξερα σα φοιτητης οι 3 ειχαν γνωστο που συγγενη που τους εβαλε σε λογιστηριο)

 

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο είπα και παραπάνω....

 

Προχωράς και αφήνεις τους άλλους πίσω σου....

 

Στο λογιστήριο που ξεκίνησα από τα 10 πράγματα που μου είπανε, τα 6 ήταν λάθος και το ανακάλυψα στην πορεία μετά από προσωπική προσπάθεια...

 

Χαρακτηριστικά, κλείσιμο ισολογισμού σε 1 εγγραφή (2, 6 και 7 σε 80, μτφ αποθεμάτων από 80, το υπόλοιπο στον 42), δεν έληγε σύμβαση ορισμένου χρόνου γιατί ήταν έγκυος και άλλα πολλά.......

 

Μπήκες σε μια ατέρμονη ψυχοφθόρα διαδικασία, και επειδή δεν είχες καλύτερη εναλλακτική, αναγκάστηκες να το ζήσεις.

 

Το φορτώνεις στις εμπειρίες σου και προχωράς. Δύσκολο, αλλά είναι μια διαδικασία που λίγο πολύ την έχουμε περάσει όλοι μας.

 

Και τονίζω, δεν σου φταίνε οι άλλοι.... Θα βρεις το δρόμο σου, υπομονή θέλει και ψάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΔΗΜΗΤΡΗΣ11974

Καλημέρα

 

Όπως είδα πήρες πολλές απαντήσεις και από όλη την  "γκάμα" συμβουλών. Οπότε μια ακόμα δεν βλάπτει να έχεις υπόψην  σου.

α)Ο  χώρος είναι δύσκολος αλλά οι καλοί χωρούν

β)Τα ευρύτερα οικονομικά (και η λογιστική εντός του όρου οικονομικά) είναι η τελευταία "επιστήμη" που "πεθαίνει" και η πρώτη που ξεκινάει σε ανάκαμψη

γ) Η ελεγκτική και το επάγγελμα του ορκωτού ελεγκτή πλέον δεν απαιτεί ΑΕΙ (γιατί κατάλαβα ότι είσαι από ΤΕΙ)

δ) Οι οργανωμένες ελεγκτικές είναι οι μόνες που κάνουν προσλήψεις και ακόμα αυτή την κρίσιμη περίοδο (λόγω κυρίως των φορολογικών πιστοποιητικών) που μπορεί να είσαι αρχικά "σκλαβάκι" αλλά οι καλοί χωρούν όπως προείπα.

 

Έχε το υπόψην  σου συνεπώς μιας και είσαι ακόμα μικρός γαιτί η μικρή ηλικία και η σωστή πληροφόρηση είναι το βασικότερο

 

ΜΦΧ

 

Δ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...