Προς το περιεχόμενο

Νέος Λογιστής με αγχος και αναγκη απο συμβουλες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα σου δώσω μια συμβουλή διαφορετική από όσες έχεις ακούσει εδώ μέσα, μιας που ήμουν ακριβώς στην ίδια θέση με σενα πριν 2-3 χρόνια.

 

Καταρχάς, ας ξεκινήσουμε με μια παραδοχή: το πτυχίο που θα πάρεις δεν έχει ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ σχέση με την πραγματικότητα. Ο μόνος λόγος που το χρειάζεσαι και ο μόνος λόγος ύπαρξης του Πτυχίου γενικώς, είναι να ομορφαίνει τον τοίχο σου, ενώ παράλληλα δίνει χαρά στους δικούς σου που σε έκαναν "επιστήμονα". Αν περιμένεις να βρεις δουλειά από το πτυχίο σου και ειδικά εν έτει 2012, λυπάμαι που στο λέω αλλά μάλλον θα απογοητευθείς. ΔΕΝ θα βρεις δουλειά χωρίς βύσμα (σκέψου πόσοι άλλοι ψάχνουν) και ακόμα και αν βρεις, θα αμοίβεσαι ελάχιστα ενώ θα παράγεις σημαντικό όγκο εργασίας. Κοινώς, θα ξεπατώνεσαι για 400 ευρώ , χωρίς απαραίτητα να μαθαίνεις πράγματα.

 

Αυτή τη στιγμή έχεις όμως ένα όπλο στα χέρια σου. Την ΠΡΑΚΤΙΚΗ άσκηση. Σύντομα θα καταλάβεις ότι το εξάμηνο της πρακτικής είναι το σημαντικότερο εξάμηνο της σχολής. Θα δεις πολλούς συμφοιτητές σου να ψάχνουν για πρακτική σε τράπεζα, σε δήμους, στο ίδιο το ΤΕΙ, σε μεγάλες εταιρείες. ΑΓΝΟΗΣΕ ΤΟΥΣ! Επέλεξε ένα λογιστικό γραφείο για την πρακτική σου και θα με θυμηθείς. Μπορεί να σου φάνε τα λεφτά, μπορεί να σε πληρώσουν στο τέλος της πρακτικής, όμως θα μάθεις είτε θέλεις είτε όχι, σε αντίθεση με τη τράπεζα που θα βγάζεις φωτοτυπίες, ή τους δήμους και τα ΤΕΙ που θα τα ξύνεις όλη μέρα, ή τις μεγάλες εταιρείες που θα αποκτήσεις γνώσεις πάνω σε ένα μόνο κομμάτι της λογιστικής. Επιπλέον, στο λογιστικό έχεις πάντα τη πιθανότητα να σε κρατήσουν - μικρή μεν αλλά την έχεις.

 

Πήγαινε λοιπόν 6 μήνες στο λογιστικό και προσπάθησε να μάθεις. Ό,τι ακούς, σημείωνε το και τα βράδια διάβαζε σχετικά. Μην προσπαθήσεις να διαβάσεις χωρίς να έχεις πρακτική επαφή με το αντικείμενο, γιατί απλά θα πελαγώσεις. Παράδειγμα: σε βάζουν να κάνεις μια καταχώρηση τιμολόγια, εσύ μέσα από αυτό θα μάθεις τι είναι το τιμολόγιο, πότε θεωρείται και πότε όχι, τι είναι η θεώρηση, τι είναι το πιστωτικό, πότε ενημερώνονται τα βιβλία κτλ κτλ. Αν τύχεις και σε καλό συνάδελφο που έχει διάθεση, θα σε βοηθήσει κιόλας. Κράτα σημειώσεις πάντα. 

 

Πολλές φορές θα σου ζητήσουν να βγεις για δουλειές έξω, στην εφορία, το επιμελητήριο , τη τράπεζα. Μη το δεις ως αγγαρεία. Κανείς ΠΟΤΕ δεν έμαθε χωρίς να βγει έξω. Η μισή δουλειά σου γίνεται στο γραφείο, όταν "ετοιμάζεις" μια υπόθεση και η άλλη μισή στην εφορία πχ, όπου τη διεκπεραιώνεις. Προσπάθησε να επιδιώξεις τις εξωτερικές δουλειές, γιατί είναι ο πλέον εύκολος τρόπος να μάθεις τη δουλειά, έστω και με πολλαπλάσιο άγχος και πίεση. Γιατί, όταν θα πας στον Κώδικα για μια θεώρηση, και ο υπάλληλος σου πει "έχει λήξει η ασφαλιστική ενημερότητα", εκείνη την ώρα θα αναγκαστείς να μάθεις τι είναι αυτό και για ποιό λόγο χρειάζεται. 

 

Αν έχεις όρεξη, θα μάθεις πολλά σε έξι μήνες. Μετά πάρε το πτυχίο σου και προσπάθησε να βρεις μια δουλειά σε λογιστικό , έστω και δωρεάν και έστω για λίγους μήνες, για να εμπλουτίσεις τις γνώσεις σου. Παράλληλα, βγάλε την άδεια άσκησης επαγγέλματος σου. Όταν δεις τα σκούρα στην αγορά εργασίας, κάνε το μεγάλο βήμα και κάνε Έναρξη, έστω και από το σπίτι για να συμπληρώνεις φορολογικές δηλώσεις. Θα σου πουν "δεν είσαι έτοιμος" "που πας με 5 μήνες προυπηρεσία" "εγώ είμαι 10 χρόνια στη δουλειά και ακόμα μαθαίνω". Και πάλι αγνόησε τους. Αν έχεις μυαλό και θέληση θα τα καταφέρεις και αυτή τη φορά θα τα καταφέρεις για τον εαυτό σου. Όμως προσοχή:  Μη περιμένεις ότι θα ανοίξεις και από τη πρώτη μέρα θα έχεις ουρά τους πελάτες και σε καμιά περίπτωση μη το παίξεις businessman και χαλάσεις 20.000 για να επιπλώσεις το γραφείο ή το χώρο σου. Ξεκίνα με όσο λιγότερα έξοδα μπορείς, γιατί τα έσοδα σου θα είναι μηδαμινά. Δε χρειάζονται πολλά: ένα γραφείο, ένας υπολογιστής (που μπορείς να φέρεις από το σπίτι - να και μια ευκαιρία να μάθεις φορολογικά πως γίνεται αυτό), ένας καναπές (επίσης από το σπίτι) , δυό καρέκλες από πολυκατάστημα και ένας εκτυπωτής των 80 ευρώ. Όταν ξεκίνησα εγώ, είχα 1.000 ευρώ στο χέρι. Αγόρασα γραφείο, καρέκλα δικιά μου, καρέκλες πελατών, δεύτερο γραφείο, τραπεζάκι, 2 βιβλιοθήκες, μικρό εκτυπωτή ούτε καν laser και όλα τα υπόλοιπα από το σπίτι. Σκέψου ότι έκανα βαψίματα, στοκαρίσματα μόνος μου ενώ όταν άνοιξα δεν είχα a/c και το καλοκαίρι έλιωνα στη ζέστη, ενώ το χειμώνα πάγωνα. Πήγα να πάρω a/c με δόσεις και μου ζητάγανε εκκαθαριστικό 15.000 ευρώ - προφανώς νόμιζαν ότι μιλάνε με το Κόκκαλη. Έφαγα το κρύο, έφαγα τη ζέστη αλλά μάζεψα τα λεφτά και το πήρα. Θα μου πεις "καλά ρε φίλε δεν είχες 500 ευρώ για να πάρεις ένα a/c"; ΟΧΙ δεν είχα. Προτιμούσα να πληρώνω το ΤΕΒΕ πχ. 

 

Σιγά σιγά θα τα καταφέρεις, μόνο μην πάρουν τα μυαλά σου αέρα. Και μην ακους κανέναν, πίστεψε στον εαυτό σου και θα τα καταφέρεις. 

 

στμφωνω μαζι σου φιλος, σαν να βλεπω εμενα αλλα ακομη δε βγαζω τα εξοδα του γραφειου δυστυχως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 103
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στμφωνω μαζι σου φιλος, σαν να βλεπω εμενα αλλα ακομη δε βγαζω τα εξοδα του γραφειου δυστυχως!

Eδω ανθρωποι 40 χρονω κ βαλε  έχουν κλείσει λογιστικά γραφεια

 

εγω πχ κρατάω το μπλοκάκι μονο κ μονο μπας κ βρω κατι καλύτερο που θα βοηθήσει να μαθω αν κ δεν το βλέπω ....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στμφωνω μαζι σου φιλος, σαν να βλεπω εμενα αλλα ακομη δε βγαζω τα εξοδα του γραφειου δυστυχως!

 

Κι εγώ φίλε μου παλεύω κάθε μέρα για τα έξοδα. Για λεφτά στη τσέπη ούτε λόγος. Τα βλέπεις κι από τους πελάτες σου, όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε. Σκέφτομαι όμως την άλλη πλευρά, εκείνη του μισθωτού λογιστή, που παίρνει 500 ευρώ, δηλαδή πιο πολλά από εμένα αλλά πάλι δε μπορεί να κάνει τίποτα απολύτως όπως πχ να φτιάξει σπίτι κτλ, και επιπλέον έχει και άγχος για προβλήματα που ΔΕΝ είναι δικά του αλλά του εργοδότη του, δουλεύει κι αυτός 10ωρα και βάλε και κάθε βράδυ ξαπλώνει στο κρεβάτι και λέει "μια ζωή και σήμερα".  Προτιμώ να αγχώνομαι για τα δικά μου κι ας μην πληρώνομαι. Άλλωστε τουλάχιστον έχω μια πιθανότητα εξέλιξης , αν υποθέσουμε πως τα πράγματα φτιάξουν κάποτε. 

 

Όταν νιώθεις απογοήτευση, είναι σημαντικό να κοιτάς έξω και να βλέπεις τι γίνεται στην αγορά. Το ότι έχω γραφείο αυτή τη στιγμή, άρα δουλειά, έστω και με φέσια και με κυνηγητό, όχι απλά είναι καλό, είναι ευλογία. Ας το χαρούμε λοιπόν όσο το έχουμε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 2 τελευταια με καναν να νιωσω καλυτερα τουλαχιστον δεν βραζω μονος μου στο ζουμί μου κουράγιο!!

 

δείτε κ τα χάλια μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή δύναμη συνάδελφοι.

 

Εύχομαι να μη το βάλετε κάτω ποτέ και για κανένα λόγο.

 

Να 'στε πάντα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ φίλε μου παλεύω κάθε μέρα για τα έξοδα. Για λεφτά στη τσέπη ούτε λόγος. Τα βλέπεις κι από τους πελάτες σου, όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε. Σκέφτομαι όμως την άλλη πλευρά, εκείνη του μισθωτού λογιστή, που παίρνει 500 ευρώ, δηλαδή πιο πολλά από εμένα αλλά πάλι δε μπορεί να κάνει τίποτα απολύτως όπως πχ να φτιάξει σπίτι κτλ, και επιπλέον έχει και άγχος για προβλήματα που ΔΕΝ είναι δικά του αλλά του εργοδότη του, δουλεύει κι αυτός 10ωρα και βάλε και κάθε βράδυ ξαπλώνει στο κρεβάτι και λέει "μια ζωή και σήμερα".  Προτιμώ να αγχώνομαι για τα δικά μου κι ας μην πληρώνομαι. Άλλωστε τουλάχιστον έχω μια πιθανότητα εξέλιξης , αν υποθέσουμε πως τα πράγματα φτιάξουν κάποτε. 

 

Όταν νιώθεις απογοήτευση, είναι σημαντικό να κοιτάς έξω και να βλέπεις τι γίνεται στην αγορά. Το ότι έχω γραφείο αυτή τη στιγμή, άρα δουλειά, έστω και με φέσια και με κυνηγητό, όχι απλά είναι καλό, είναι ευλογία. Ας το χαρούμε λοιπόν όσο το έχουμε ;)

 

αυτο μου λενε οι δικοι μου, να σαι καλα φιλος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νιώθω ότι πολλοί συνάδελφοι παραπάνω με κάλυψαν και με το παραπάνω. Αλλά ίσως μια και έχω λίγο ελεύθερο χρόνο αυτή τη στιγμή, θα γράψω και την προσωπική μου εμπειρία και συμβουλή (?).

 

Για την ιστορία, είμαι οριακά κάτω των 30, με την τύχη να είμαι λογιστής 2ης γενιάς, κοινώς βολεμένος όπως λέει και ένας συνάδελφος παραπάνω (οπότε κατά τύχη έκανα φέτος για τις 6 κύριες εβδομάδες των δηλώσεων 100+ ώρες την εβδομάδα), και ούτε μιας δεκαετίας εμπειρία... Νιώθω τυχερός, και έτσι είναι, αλλά για το πόσο μου χαρίστηκε οτιδήποτε είναι μεγάλη κουβέντα την οποία προτιμώ να μην την κάνω εδώ - αυτό που αναγνωρίζω είναι ότι αν δεν είχα κατεύθυνση από τους γονείς για το συγκεκριμένο επάγγελμα θα έκανα κάτι διαφορετικό, αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι μου αρέσει ιδιαίτερα η δουλειά μου.

 

Την σημερινή ημέρα υπάρχει όχι απλώς μεγάλη ανεργία, υπάρχει τεράστια ανεργία... Και πρωτοεμφανίστηκε όχι τώρα, αλλά εδώ και μερικά χρόνια (κυρίως από το τέλος του 2009 - ο δείκτης μέτρησής μου είναι οι απαντήσεις σε αγγελία για θέση εργασίας και νομίζω είναι αλάνθαστος).

 

Θα πω πρώτα από όλα ότι η θέση του βοηθού λογιστή για πάρα πολλά χρόνια ήταν μια μεταβατική δουλειά (και καλώς ήταν).

Για έναν απλό λόγο, ήταν μια δύσκολη δουλειά, χωρίς φοβερές απολαβές - καμία σχέση με θέση σε δημόσιο ή απλά σε λογιστήριο κάποιας εταιρείας, μικρής ή μεγάλης - ή απλά θα αναλάμβαναν πολύ καλύτερο και μεγαλύτερο ρόλο στο λογιστικό γραφείο. Αλλά οι περισσότεροι που πέρασαν από τέτοια δουλειά έμαθαν (αν ήθελαν) αρκετά πράγματα (και φυσικά το να κάνεις συνεχώς ενημέρωση βιβλίων είναι βαρετό από ένα επίπεδο και μετά).

 

Μερικά χρόνια πριν χρειαζόμασταν άτομο με μηχανάκι για εξωτερικές δουλειές - στο παρελθόν (έχουν περάσει από αυτή τη θέση αυτή πολλοί και λογικό είναι) τύχαινε να θέλει να μάθει και λίγα λογιστικά το άτομο αυτό ή απλά να συμπληρώσει επιπλέον ώρες εργασίας και έκανε και λίγες καταχωρήσεις. Να μην τα πολυλογώ, δεν θυμάμαι το έτος, νομίζω ήταν το 2007, βάλαμε αγγελία για άτομο με μηχανάκι για εξωτερικές δουλειές (όχι βοηθό λογιστή), ο οποίος αν ήθελε θα μπορούσε να απασχοληθεί και εντός γραφείου. Δεν μπορούσαμε να βρούμε άτομο με τίποτα... Γιατί; Δεν απαντούσε ΚΑΝΕΝΑΣ στην αγγελία μας (2-3 που ήρθαν είχαν πρόβλημα, και όταν λέω πρόβλημα εννοώ πρόβλημα σοβαρό ψυχικής υγείας όσο απίστευτο και αν ακούγεται). Ο λόγος ήταν όπως συνηδειτοποίησα λίγο αργότερα ότι κανένας έλληνας δεν καταδεχόνταν να δουλέψει σε τέτοια δουλειά, ενώ οι αλλοδαποί δούλευαν delivery βραδινά που ήταν ευκολότερη δουλειά και με φιλοδώρημα γερό. 1 μήνα αργότερα αγγελία για βοηθό λογιστή, βροχή τα τηλέφωνα - δεν λέω ότι είναι μεμπτό να κάνεις δουλειά γραφείου (και εγώ αυτή θέλω), αλλά γιατί τόσο σνομπάρισμα τότε για μια δουλειά χωρίς ιδιαίτερο άγχος όπως είναι εξωτερικές εργασίες σε ΔΟΥ κτλπ ; Θα μου πείτε, μιλάω για το 2007.... Φυσικά δεν ίσχυει το ίδιο και σήμερα, αν και δεν ξέρω γιατί έχουμε το ίδιο άτομο για χρόνια.

 

 

Πλέον, η επιλογή βοηθού, είναι, και ντρέπομαι που το παραδέχομαι, σαν τα καλλιστεία, θα πάρεις τον αφρό του αφρού, γιατί η προσφορά είναι τόσο καλή και τόσο μεγάλη, που απλά θα πάρεις τον καλύτερο, ο οποίος καλύτερος λόγω της απίστευτης ανεργίας, που παλιότερα θα ερχόταν μόνο για κανένα τετράμηνο-εξάμηνο το πολύ στο γραφείο πριν πάει να δουλέψει στην pricewaterhouse (λέω ένα παράδειγμα αλλά έχουν περάσει και τέτοιοι από το γραφείο μας και μπράβο στα παιδιά) και προφανώς άλλες απαιτήσεις θα είχε για αποδοχές ακόμα και για πρώτη δουλειά, τώρα έρχεται με σκυμμένο το κεφάλι και αυτοπροτείνει μόνος μου εξαιρετικά μικρές αμοιβές. Έχω πάρει ουκ ολίγα mail προσφοράς εργασίας χωρίς καθόλου αμοιβές (που δεν είναι καθόλου σωστό αλλά δεν μπορώ και να τους κατηγορήσω...). 

Όσο για το αν κάποιος νέος μπορεί να φαίνεται πολύ ικανότερος από κάποιον που δουλεύει ήδη στο γραφείο μου; Προφανώς, αλλά επειδή καμιά φορά (να μην πω πολλές) τα φαινόμενα απατούν, και επειδή αυτόν που έχεις στο γραφείο σου (και ας μην έχει IQ 140 όπως είπε και συνάδελφος παραπάνω), κάτι έχει μάθει να κάνει, ξέρεις τι περιμένεις από αυτόν (καλά και κακά), και ξέρεις και σε τι να τον προσέξεις, δεν τον αλλάζεις εύκολα, και από πλευράς στυγνού επαγγελματισμού, και από πλευράς ανθρώπινης να μην προσλαμβάνεις και να απολύεις χωρίς να κοιτάς τον άνθρωπο πίσω από τους αριθμούς.... Νομίζω είναι σαφές αυτό.

 

Για το θέμα των γνωριμιών: Για θέση εργασίας για εξωτερικές δουλειές, 9/10 φορές έχει έρθει άνθρωπος μέσω αγγελίας και όχι μέσω γνωριμιών (το ξαναείπα, μέχρι πρότινος οι έλληνες σνόμπαραν αυτές τις θέσεις εργασίας). Για θέση βοηθού λογιστή η αναλογία είναι περίπου 70-30 (απλή αγγελία - γνωριμία). Προφανώς άλλα λογιστικά γραφεία προσλαμβάνουν 100% γνωστούς και μόνο. Τη σημερινή ημέρα πάντως, συμφωνώ ότι το 70-30 αλλάζει υπέρ της γνωριμίας, χωρίς να σημαίνει ότι μακροπρόθεσμα η γνωριμία λέει και κάτι... Η γνωριμία δεν κράτησε τη θέση κανενός, η ικανότητα, το ενδιαφέρον, το φιλότιμο και η εργατικότητα το έκαναν... 

 

 

 

 

 

Η συμβουλή μου για κάθε νέο ελεύθερο επαγγελματία λογιστή - πέρα από τις συμβουλές πολλών συναδέλφων που είναι θεωρώ σχεδόν όλες σωστές  μιας και δεν την ανέφερε κάποιος άλλος.

 

Διαφήμιση στο Internet και site. Καλή διαφήμιση στο internet και καλό site (εγώ έμεινα στο site - μόλις τις τελευταίες μέρες ξόδεψα κάποια χρήματα και για διαφήμιση). Η τάση είναι ολοένα και αυξανόμενη στο θέμα της ζήτησης.

Μου έχει φέρει τα τελευταία χρόνια το 90% των νέων πελατών σε αριθμο. Ως επί το πλείστον μικρές επιχειρήσεις και νέες, αλλά δεν νομίζω ότι είναι καιρός για να είμαστε επιλεκτικοί... Προφανώς ότι οι λίγες καλές δουλειές που προέκυψαν τα τελευταία χρόνια ΔΕΝ είναι μέσω του site αλλά από σύσταση (συνήθως υπάρχοντος πελάτη), αλλά το μέλλον βρίσκεται εκεί, ειδικά για το χτίσιμο μιας πελατειακής βάσης ή επέκταση μιας υπάρχουσας (όπως στην περίπτωσή μου - εγώ το λέω διατήρηση γιατί απλά καλύπτω τους πολλούς που κλείνουν), εν μέσω πάρα πολλών διακοπών εργασιών (το Μ4 έντυπο δουλεύει διπλές βάρδιες...).

 

Υ.Γ: Ο φίλος μου που έφτιαξε το site του γραφείου, μου είπε ότι έχει πάρει 2-3 τηλέφωνα από συναδέλφους που θέλουν να αντιγράψουν εντελώς το site μου (!), δεν το συνιστώ, ο καθένας πρέπει να βάλει τα δικά του πιστεύω και απόψεις στο site, δίνοντας τον πρώτο λόγο όμως (πολύ σημαντικό) σε κάποιον που κάνει επαρκώς αυτή την δουλειά (να φτιάχνει site), γιατί καλώς ή κακώς, σε όλους αρέσει το ένα ή το άλλο, αλλά ο ειδικός ξέρει τι θα κρατήσει έναν υποψήφιο πελάτη πάνω από 3 δευτερόλεπτα στο site.

 

Επίσης έχω απαντήσει σε άπειρα άκυρα τηλεφωνήματα, συνήθως με μπερδεύουν με την υπηρεσία ΗΦΑΙΣΤΟΣ (σήμερα με πήρε ένας βενζινάς από την Εύβοια και έκανε παράπονα για μια επιστολή από το υπουργείο που έλαβε....) και αρκετά συχνά με το taxis (άπειροι μου ζητούν να τους βγάλω κλειδάριθμο μέσω mail - απλά δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσοι...), και φυσικά πολλοί τσαμπατζήδες ρωτάνε ότι τους κατέβει κυρίως για δηλώσεις. Αλλά νομίζω ότι είναι μέσα στο πρόγραμμα.

 

Το site έφερε έναν νέο πελάτη στο πρώτο έτος λειτουργίας του, 2-3 στο δεύτερο και πολλούς στο τρίτο. Ειλικρινά αν είχα τον χρόνο να γράψω αρθράκια σε αυτό θα πίστευα ότι με παίρνει να βγάζω και μεροκάματο από διαφημίσεις (που δεν με ενδιαφέρει). Και δεν είμαστε κανένα μεγάλο γραφείο να σημειωθεί, και φυσικά το να έρθουν 10 νέοι πελάτες με μικρές ατομικές επιχειρήσεις μπορεί να μην πιάνουν με τίποτα το επίπεδο αμοιβών για εμάς που θα χρεώναμε σε μια ΑΕ ή μια αρκετά μεγαλύτερη επιχείρηση τέλος πάντων, αλλά όπως ξαναλέω, δουλειά θέλουν όλοι, και τι καλύτερο για να ξεκινήσει κανείς από το να κρατάει βιβλία μικρών επιχειρήσεων;

 

Ειναι η καλύτερη μακρόχρονη επένδυση που έχουμε κάνει στο γραφείο και δεν κοστίζει ιδιαίτερα (site υπάρχουν και από 150 ευρώ, δε λέω να κάνετε αυτό - υπάρχουν πολλά sites λογιστών, τα περισσότερα απαράδεκτα σε εμφάνιση και περιεχόμενο - αλλά το κόστος δεν είναι απαγορευτικό). Όταν το φτιάξετε, προσέχτε το SEO του, είναι το κλειδί σε όλα, το πως θα ανέβει δεν είναι απλό, αλλά με καθοδήγηση (!) μπορείτε οι ίδιοι να το ανεβάσετε (μερικές απλές συμβουλές και καλό "στήσιμο" από αυτόν που θα το φτιάξει και αυτό είναι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παρόλο που είναι νέα στο επάγγελμα, συμφωνώ στις περισσότερες τοποθετήσεις  των πιο έμπειρων συναδέλφων.

 

Φυσικά και πρέπει να ξεκινήσεις από τα βασικά πρώτα: αρχειοθετήσεις ,καταχωρήσεις,τρέξιμο στις δημόσιες υπηρεσίες και τόσα αλλα!

Αν δεν μάθεις αυτά πώς θα πας παρακάτω?

 

Αν δουν ότι έχεις θέληση για την δουλειά,τότε σίγουρα θα σου δείξουν και άλλα πράγματα. Πρέπει όμως κυρίως μόνος σου να ΕΠΙΔΙΩΞΕΙΣ να μάθεις, αλλιώς κανείς δεν θα σε πιάσει από το χέρι να σου δείξει.

 

Θελω όμως να πω ότι συμφωνώ στο εξής με τον Ιωάννη: Οι νέοι (και όχι μόνο) συνάδελφοι, όσο άξιοι ή μορφωμένοι κι αν είναι ,

και όσο καλά κι αν ξέρουν να εκφράζονται γραπτώς ή προφωρικώς,  ΣΙΓΟΥΡΑ δεν τους δίνονται οι εργασιακές ευκαιρίες που θα έπρεπε.

 

Αυτό συμβαίνει για έναν πολύ βασικό λόγο. Κανένας τομέας δεν πάει καλά πια στην χώρα μας και πολλές επιχ/σεις κλείνουν.

Έτσι και τα λογιστικά γραφεία δεν έχουν πια τόση δουλειά όσο παλαιότερα γι'αυτό και δεν αντέχουν πλέον οικονομικά ώστε να πάρουν κάποιον νέο στη δουλειά ,ακόμα κι αν αυτός αξίζει.

Άλλα πάλι τον παίρνουν με πολύ λίγα χρηματα ή και με καθόλου χρήματα.

 

Βέβαια υπάρχει και το άλλο θέμα: σε κάποια λογιστικά γραφεία ''δεν αρέσει'' να μαθαίνουν και πολλά οι ασκούμενοι, καθώς φοβούνται μήπως μελλοντικά τους πάρουν την δουλειά.

 

Και το βύσμα υπάρχει και η γνωριμία και όλα ,όπως υπάρχουν άλλωστε και σε όλα τα επαγγέλματα.

Καλως ή κακώς οι γνωριμίες και το να είσαι κοινωνικός ειναι πολύ σημαντικά για το επάγγελμα μας.

 

Χρειάζεται ψυχραιμία ,επαφή με ανθρώπους του επαγγέλματος και πίστη στον εαυτό σου. Να είσαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ λόγος για το τίποτα.

Απλά είναι τα πράγματα ,πολύ απλά νιώθεις οτι είσαι έτοιμος να ανοίξεις τα φτερά σου,

τα ανοίγεις και πετάς. Ετσι είναι η ζωή,τον δρόμο τον βρίσκεις μόνος μην ελπίζεις σε κανέναν

γιατί ,κάποτε ρώτησαν τον λύκο γιατί είναι ο σβέρκος του χοντρός και απάντησε γιατί κάνω τη

δουλειά μου μοναχός.

Επομένως αν νιώθεις οτι έχεις τον κατάλληλο σβέρκο προχώρα,αν όχι κάνε οτι σου είπαν όλοι

οι προλαλήσαντες,λογιστές και οχι μόνο.

Και να ξέρεις κανείς δεν πάει χαμένος,αλλά θέλει υπομονή και αυτιά να ακούς και μάτια να διαβάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

 

Όπως είδα πήρες πολλές απαντήσεις και από όλη την  "γκάμα" συμβουλών. Οπότε μια ακόμα δεν βλάπτει να έχεις υπόψην  σου.

α)Ο  χώρος είναι δύσκολος αλλά οι καλοί χωρούν

β)Τα ευρύτερα οικονομικά (και η λογιστική εντός του όρου οικονομικά) είναι η τελευταία "επιστήμη" που "πεθαίνει" και η πρώτη που ξεκινάει σε ανάκαμψη

γ) Η ελεγκτική και το επάγγελμα του ορκωτού ελεγκτή πλέον δεν απαιτεί ΑΕΙ (γιατί κατάλαβα ότι είσαι από ΤΕΙ)

δ) Οι οργανωμένες ελεγκτικές είναι οι μόνες που κάνουν προσλήψεις και ακόμα αυτή την κρίσιμη περίοδο (λόγω κυρίως των φορολογικών πιστοποιητικών) που μπορεί να είσαι αρχικά "σκλαβάκι" αλλά οι καλοί χωρούν όπως προείπα.

 

Έχε το υπόψην  σου συνεπώς μιας και είσαι ακόμα μικρός γαιτί η μικρή ηλικία και η σωστή πληροφόρηση είναι το βασικότερο

 

ΜΦΧ

 

Δ 

Μηπως εισαι καθηγητης μου?γιατι με εφαγε να παω για ελεγκτης λογιστης:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους σας!

Με αλλους συμφωνουσα με αλλους οχι,αλλα σημασια εχει οτι ολοι σας ειπατε μια συμβουλη,αρα ενδιαφερθηκατε:)

Δεν με ενδιαφερει να πληρωθω...δεν μου αξιζει, αφου δεν  ξερω ακομη!Η πληρωμη μου ειναι ομως πνευματικη και πρακτικη...Μπορει να μην αξιζω χρηματα αλλα απο την στιγμη που πραγματικα θελω να μαθω και κανω οτι μπορω,πρεπει και αυτος που θα προσφερθει να με βοηθησει...πιστευω οτι ολοι μας πρεπει να βοηθαμε τους επομενους...καποτε το χρειαστηκατε κι εσεις...καποτε θα το χρειαστουν και τα παιδια μας...κι αν οταν το χρειαστηκατε δεν σας φερθηκαν σωστα...μην το κανετε κι εσεις...

ευχομαι καλες γιορτες σε ολους σας!

ευχαριστω πολυ και παλι!

κι οταν χρειαστω πρακτικη ελπιζω να με βοηθησετε:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ενα ατομο γράφει  βοηθήστε είμαι νέος κ θέλω να γίνω λογιστής

 

 

ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΕΝΑ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΑΝΤΕ ΕΙΝΑΙ ΒΥΣΜΑ Κ  ΓΝΩΡΙΜΙΕΣ

 

ΟΛΟΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΡΙΝΩ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΑΤΟΜΑ ΣΑν Κ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΨΑΧΝΟΥΝ ΧΡΟΝΙΑ  Η ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΝ

 

ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ να μην τους κοστίσει ΨΥΧΙΚΑ κ ΣΩΜΑΤΙΚΑ !!

 

όλες οι άλλες συμβουλές είναι για το μετά  .

 

 

ΟΛΟΙ ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΣΑ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΘΕΙ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ Κ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗΣ ΕΥΚΑΙΡΕΙΑ

 

 

πχ εγω η μονο σωστή που μου δόθηκε ηταν στη πρακτική  μου κ δεν μπορούσα να συνεχίσω (έτσι νόμιζα τότε) γιατι ηθελα να παω φαντάρος κ να τελειώνω με τη πτυχιακή)

 

 

 

 

ΥΓ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΩ

 

ΣΑΦΕΣΤΑ Κ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΓΓΑΡΕΙΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΑΥΤΕΣ Κ ΟΤΑΝ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ κ να σε μαθαινει

 

κ οχι απλως να σε πετανε σε μια γωνια για να κανεις τς ΑΓΓΑΡΕΙΕΣ

Αγαπητέ καλησπέρα,

Δεν είναι αγγαρεία να παίρνεις ένα χαρτί στα χέρια σου και να μπορείς μέσα σε λιγότερο από 10δευτερα να το χαρακτηρίζεις και ειδικά το έξοδο.και όπως λέει η Ειρήνη παραπάνω το χειρόγραφο είναι μεγάλη σχολή γιατί σε μαθαίνει να σκέφτεσαι .Το 1993 έγραφα συγκεντρωτική με το χέρι το 2012 το PC μου έδωσε χρόνο εκτέλεσης εργασίας 15δευτερα.

ΚΑΝΕ ΕΡΩΤΉΣΕΙΣ ΣΥΝΈΧΕΙΑ ΠΆΡΕ ΑΠΑΝΤΉΣΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕ, πάντα θα βρεις πρόθυμο άνθρωπο να σου δώσει απάντηση αρκεί να μην του ζητάς μασημένη τροφή.
Όπως επαναλαμβάνει ο κ.Μπάμπης κάνεις δεν ξέρει να σας πει τι να κάνετε και ούτε τις δικές δυνατότητες εξάλλου το κουφό βατράχι ανέβηκε στην κορυφή γιατί δεν άκουγε αυτούς που του έλεγαν ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΑ.
 
 
Ευχαριστω,
Ελενη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αγαπητέ καλησπέρα,

Δεν είναι αγγαρεία να παίρνεις ένα χαρτί στα χέρια σου και να μπορείς μέσα σε λιγότερο από 10δευτερα να το χαρακτηρίζεις και ειδικά το έξοδο.και όπως λέει η Ειρήνη παραπάνω το χειρόγραφο είναι μεγάλη σχολή γιατί σε μαθαίνει να σκέφτεσαι .Το 1993 έγραφα συγκεντρωτική με το χέρι το 2012 το PC μου έδωσε χρόνο εκτέλεσης εργασίας 15δευτερα.

ΚΑΝΕ ΕΡΩΤΉΣΕΙΣ ΣΥΝΈΧΕΙΑ ΠΆΡΕ ΑΠΑΝΤΉΣΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕ, πάντα θα βρεις πρόθυμο άνθρωπο να σου δώσει απάντηση αρκεί να μην του ζητάς μασημένη τροφή.
Όπως επαναλαμβάνει ο κ.Μπάμπης κάνεις δεν ξέρει να σας πει τι να κάνετε και ούτε τις δικές δυνατότητες εξάλλου το κουφό βατράχι ανέβηκε στην κορυφή γιατί δεν άκουγε αυτούς που του έλεγαν ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΑ.
 
 
Ευχαριστω,
Ελενη

 

 

 

Ξερετε παρα πολυ καλά  περισσοτερο απο μένα  οτι υπαρχουν θεσεις σε λογιστηρια καθαρα για τιμολογηση κ καταχωρισεις(κ μπορεις να δουλευεις ολη μερα για β κατηγοριας)

ενα κομματι που εμενα μου αρεσει κ δε θεωρω αγγαρεια

 

αλλα το να κανεις μονο αυτο κ να μην σε αφηνουν εστω να χωθεις σε κατι αλλο  ΜΕ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑ  η με δικη τους εκπαιδευση δεν σε παει πουθενα.

 

Γιατί εάν δεν σε αφήσουν να ασχοληθείς με κάτι άλλο  θα φτάσεις να δουλέυεις 5 χρονια κ  να μην έχεις παρει μυρωδιά  εχω δεί τετοια παραδείγματα

 

 

Κ όταν μιλάω για αγγαρείες ειναι μιλάω για αρχειοθέτηση να παίρνεις καφέδες να πλήρώνεις προσωπικούς λογαριασμούς δεν νομίζω οτι αυτα σε κάνουν λογιστή.

 

Κ επίσης να μήν σε βλέπει ο άλλος μόνο σα μηχανή καταχωρίσεων κ να απαιτέι απο τις πρώτες 3 μέρες να του βγάζεις συγκεκριμένη ποσότητα σε σε συγκεκριμένο χρονικό όριο .

κ να μην καταλαβαίνει ότι ένας νέος θέλει κ λίγο χρόνο να ζεσταθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ioanni84 δεν νομίζω οτι σήμερα υπάρχε γραφείο ή εταιρεία που θα πλήρωσει άτομο για να το έχει να παίρνει καφέδες. Σάφως για δουλείες όπως την αρχειοθέτηση ή τις εξωτερικές δουλείες θα επιλεχθεί κάποιος που είναι λιγότερο παραγωγικός στο γραφείο, αυτός δηλαδή που έχει λιγότερες γνώσεις, άλλα και η αρχειοθέτηση όπως και οι δουλείες σε Εφορία, ΙΚΑ, επιμελητήρια και δεν ξέρω που άλλου είναι και αυτές μεγάλο σχολείο. Τον υπόλοιπο χρόνο που θα έχεις στο γραφείο μαθαίνεις τα ύπολοιπα. Όσο για τον φίλο/η  ologistis που ξεκίνησε το θέμα είναι κάλο που ψάχνεσαι, αλλά προς Θεού μην αγχώνεσαι από τώρα, έχεις πολλά χρόνια αγχούς μπροστά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ioanni84

Οι επαγγελματίες της ....Πολιτικής σου στερούν το ΔΙΚΑΙΩΜΑ στην εργασία.Εκεί η οργή σου....ΟΧΙ όμως ....στους μελλοντικούς

συναδέλφους.....Δέν ειναι ΔΙΚΑΙΟ ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου στους νέους συναδέλφους.

Φύγετε παιδιά, δεν θα υπάρξει προοπτική στην Ελλάδα, για πολλά χρόνια.

Τώρα που είστε νέοι, χωρίς υποχρεώσεις, ξεκινήστε κάπου αλλού τη ζωή σας.

Προσωπικά, αν ήμουν στη θέση σας θα πήγαινα Καναδά ή Αυστραλία.

 

Μακάρι να κάνω λάθος, αλλά αυτή είναι η γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα !

οχι δεν θα φυγουμε...δεν θα κανουμε σε κανεναν την χαρη να φυγουμε!

και μην διωχνετε το μελλον του τοπου που ειμαστε εμεις...

δεν ξερω για εσας αλλα εγω πιστευω θα ξαναστρωσουν τα πραματα...

 

στηριξτε τους νεους συναδελφους...το μονο που ψαχνουν ειναι γνωση για να κανουν κι αυτοι την ζωη τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και την να την κάνεις την γνώση όταν δεν θα υπάρχει πελάτης για να στην πληρώσει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει τωρα...ποτε δεν θα υπαρχει??καποια στιγμη ολα θα γυρισουν παλι...και μονο οσοι εχουν γνωση θα επιβιωσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ioanni84

Οι επαγγελματίες της ....Πολιτικής σου στερούν το ΔΙΚΑΙΩΜΑ στην εργασία.Εκεί η οργή σου....ΟΧΙ όμως ....στους μελλοντικούς

συναδέλφους.....Δέν ειναι ΔΙΚΑΙΟ ..

 

 

Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω..... λίγο.

Οι "επαγγελματίες" της πολιτικής είναι ο φανερός κρίκος της εκμεταλλευτικής αλυσίδας. Εκφραστές μιας ταξικής εξουσίας που ακόμη κι όταν, ως τέτοιοι, φαίνονται επικυρίαρχοι και ξεκομμένοι γραφειοκράτες, κατά βάση εκπροσωπούν και υπηρετούν ταξικά συμφέροντα.

Στην πυρκαγιά τον πυροσβεστήρα τον στρέφεις στη βάση της φωτιάς, στην εύφλεκτη ύλη, όχι στις φλόγες.

 

 

και την να την κάνεις την γνώση όταν δεν θα υπάρχει πελάτης για να στην πληρώσει ?

 

 

Αυτή τη φορά Γιάννη θα διαφωνήσω μαζί σου.

 

Η γνώση είναι δύναμη ακόμη κι αν δεν την αγοράζει κανείς.

 

Είναι σαν τη σανίδα στη θάλασσα που σε κρατάει στην επιφάνεια ζωντανό έστω κι αν δε σε ταξιδεύει. Όταν έρθει όμως το κύμα μπορείς να σηκωθείς μαζί της πιό ψηλά και να πας πιό μακριά.

 

Στη δική μας δουλειά βέβαια δεν ξέρω αν μιλάμε για γνώση ή απλώς για πληροφορίες που περνάνε γρήγορα και μένουν πίσω.

Μιλώ για φοροτεχνικά, εργατικά, ασφαλιστικά.

Με δυό νόμους διαγράψαμε όσα ξέραμε για τα εργασιακά. Νόμους αποφάσεις εγκυκλίους, νομολογία...... όλα άχρηστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O πελάτης δεν θα έχει λεφτά να πληρώσει τον λογιστή, τον γιατρό, τον δικηγόρο, τον μηχανικό κ.λπ. Τι θα γίνει? Να φύγουμε όλοι?  Και μετά πίσω τι θα μείνει?

 

Το θετικό είναι ότι ο λογιστής ως επάγγελμα είναι παροχή και δεν χρειάζεται ούτε εμπόρευμα ,ούτε να δώσει πολλά λεφτά σε μηχανήματα.

 

Δεν είναι και γιατρός να χρειαστεί μηχανήματα αξίας 100.000 ευρώ .

 

Για τον συνάδελφο που άνοιξε το θέμα..έχω να του πω..

 

Πίστη στον εαυτό σου , να έχεις στόχους ,να μην μιζιεριάζεις  αλλά να πεισμώνεις , και  άκου προσεκτικά όλους τους συναδέλφους εδώ μέσα που είναι αξιόλογοι και σε συμβουλεύουν σαν δικό τους παιδί και δεν νομίζω να είχες βύσμα σε αυτό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διάβασα το θέμα ..... Αλλα τα πράγματα είναι απλά ....

 

Δουλειά στο αντικείμενο μας (αλλά και πέρα από αυτό , βλέπε 1002 καταστάσεις , εκτυπώσεις κλπ) προβλέπεται και στο μέλλον, αλλά με 2-3 σημαντικές αλλαγές ......Θεωρώ λοιπόν ότι, στο άμεσο μέλλον, κυρίως τα έσοδα μας θα είναι από τους ιδιώτες από ότι από τις μικρομεσαίες επιχείρησεις (όσες από αυτές κρατηθούν τέλος πάντων) , ακόμη και από αυτούς όμως η πίτα ολοένα θα μικραίνει για τον απλούστατο λόγο της μείωσης των εισοδημάτων (σε αντίθεση όμως με τον όγκο εργασίας) .... Επίσης πιστεύω ότι μάλλον ήρθε η ώρα αν όχι της εξειδίκευσης σίγουρα της συνεργασίας γραφείων ακόμη και διαφορετικών αντικειμένων (νομικοί , μηχανικοί κλπ) . Βέβαια μη ξεχνάμε ότι σιγά σιγά μπαίνουν και οι τράπεζες στο παιχνίδι οπότε παίζει να παλεύουμε όλοι μαζί για μια θέση 500 ευρώ .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ημουν στη σχολη με ψαρωναν οι καθηγητες οταν πηγαινα να τους ρωτησω κατι ΠΕΡΙ ΥΨΗΛΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ   κτλπ οτι πρεπει ΟΛΟΙ κ οταν λεμε ΟΛΟΙ να μαθουν ΣΩΣΤΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ

 

τα ιδια λεγαν κ περσι το ΜΑΙΟ οπου υστερα απο 5 χρονια γυρισα να ζητησω συστατικες ειχα πχ 2 εργασιες με 9   αλλα τωρα τους εβλεπα σα γραφικους  κ αυτομουντζωνομαι που τους πίστευα

(πχ δεν συνεχισα να εργαζομαι σε πολυ καλη εταιρεια παρτ ταιμ για να τελειώσω το υπερτατο θέμα μου στη πτυχιακη κ να παω φανταρος) ή (άτομα για αυτόυς κατάπτυστα να δουλέυον για χρόνια σε εταιρείες είτε να τωρα ελέυθεροι με περισσότεροι εμπειρία απο την δική μου .)

 

 

Αυτο που θέλω να πω οπως μερίκοι με κατάκριναν η οπώς αλλοι θα με κατακρίνου γιατι δέν είχα τι ικανότητα να πως στους γονείς μου ειστε ΒΛΑΚΕΣ που με στελενετε στο ΤΕΙ γιατι η Λογιστικη μαθαίνετε στη πράξη πρέπει να πάω να δουλέψω (ειρωνικα το λέω που να ξέραν κ να ξέρα)

 

Ότι ο καθένας βλέπει τα πράγματα απο την οπτική του το Βολέμα του κ το Ξεβόλεμα του  . Αλλα δεν σημαίνει οτι είναι κ ΚΑΝΟΝΑΣ.

 

Έχω μπλέξει με επχηρηματία που να με κατηγορεί οτι ενω είχα παει σα υπαλληλος γραφείου με γνωση Soft one  έπρεπε να κατεβαίνω κ να δώ πως δούλεβαν τα μηχανήματα  της επιχείρησης του χωρίς να μου το πεί

 

κ

Σε άλλον που ένω ήξερε οτι ξέρω λογιστικλα κ με είχαν στείλει απο το λογιστήριο δεν ήθελε να ανακατέβομαι  σε τίποτα (φωναζε ) κ ήθελε μονο να συμπληρώνω ένα χειρόγραφο μπακαλοχαρτο.

 

 

Είναι κ θέμα τύχης να πέσεις στο σωστό άτομο κ να είσαι κ συ στη σωστή κατάσταση κ ο καθένα μπορεί να λεεί οτι θέλει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...