Προς το περιεχόμενο

Νέος Λογιστής με αγχος και αναγκη απο συμβουλες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως αν θελει καποιος ας ερθει ....

αναλαμβανω εγω ολες τις αγγαρειες, που ουτως ή αλλως μονη μου τις κανω και ας κανει τα σοβαρα (δεν ξερω ακομα ποια ειναι αυτα).

 

Ηρθε και ο γιος μου μια φορα να δει τι δουλεια ειναι αυτη και δεν ξαναπατησε γιατι λεει του εδωσα μια βλακεια να κανει, να κοψει αποδειξεις για τις δηλωσεις που ειχα κανει. Την επομενη φορα που θα τον φωναξω θα ειναι για να κανει αυτος δηλωσεις και γω να κοβω τις αποδειξεις. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 103
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει ένα θέμα στο forum εδώ και αρκετό καιρό με τίτλο 'Επάγγελμα Λογιστής...τελικά αξίζει το κόπο?

 

Κανε μια αναζήτηση να το βρεις καθώς περιέχει πολλά εύστοχα post.

 

Απάντησε πρώτα σε αυτό το ερώτημα και μετά ψάχνεσαι με τις ανησυχίες  και τις συμβουλές...

 

Φιλικά πάντα,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί αυτά που περιγράφεις (τα οποία δεν σου κρύβω αλλά δυσκολεύομαι να τα παρακολουθήσω εξ αιτίας του τρόπου που τα γράφεις) μου φαίνονται να είναι κάτι από επιστημονική φαντασία ? 

 

δηλαδή κάποιος λογιστής σε έβαλε να καταχωρείς σε βιβλία έστω β κατηγορίας και δεν τον ένοιαζε αν το έκανες σωστά ή όχι ? 

λίγο τραβηγμένο δεν έιναι? 

 

και όταν λες ότι οι ιδιοκτήτες του βενζινάδικου ήταν άσχετοι, τι εννοείς ? άσχετοι σε τι ?

και κάτι ακόμα. αν δεν πήγαιναν για να κονομήσουν  όπως λες, τότε γιατί έκαναν την δουλειά αυτή? για την ψυχή της μάνας τους ? 

μήπως έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα ? 

 

και κάτι τελευταίο 

ειλικρινά αν ερχόσουν για δουλειά σε μένα, ακόμα και αν ήσουν ο γιος του έφορα, και τύχαινε να διαβάσω το πάρα πάνω κέιμενό σου αλλά και τα άλλα που έγραψες πριν, φοβάμαι ότι θα σε απέρριπτα. Και θα σε απέρριπτα όχι για τις απόψεις που εκφράζεις αλλά  γιατί αν και σπουδαγμένο παιδί δεν μπορείς να εκφράσεις στο χαρτί σωστά  κατανοητά και με σαφήνεια τις όποιες σκέψεις σου 

συγνώμη για την τελευταία παρατήρηση, δες το αν θες και ως παραξενιά μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Θα μάθουμε να πολεμάμε πολεμώντας!" είπε ο Πρόεδρος Μαο.

Μπες στην αρχή σε ενα γραφειο ή πηγαινε για κανενα 6μηνο βοηθός σε καποιο λογιστή, χωρις αμοιβή, εστω για τη χαμαλοδουλειά. Ομως για καθε δουλεια που σου αναθετουν, το βραδυ διάβασε ό,τι σχετικό υπαρχει για τη δουλειά που σου δώσανε! Ετσι θα συνδυασεις σιγα σιγα τη θεωρία με την πράξη.Ομως καθαρισε πρωτα με το Στρατό, γιατι αν πας αργοτερα θα διακοψεις μια εστω και μικρή απασχοληση που θα εχεις βρεί.

Οσο για την αγωνία "Ποτε θα τα μαθω όλα αυτα" σε πληροφορώ ότι κανω 50 χρόνια ως δικηγόρος Εργατικό και καθε φορά πρεπει να διαβασω...Τα τελευταια 3 χρονια ιδιως γινεται της παλαβής.

ΠΕΣΕ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΜΠΑΝΙΟ και

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

 

εγω εκανα αυτο που προτεινες, ημουν εγω κ ο εργοδοτης μου στο γραφειο, ο εργοδοτης εφευγε και ερχοταν μια φορα το μηνα, δε με πληρωνε αφου ετσι ηταν η συμφωνια, κ δεν ειχε παραπανο, αλλα οταν περασε ο χρονος και αρχισα και του ζητουσα να δινει τπτ η τουλαχιστον να με ασφαλισει τοτε μου ελεγε δεν ημουν καλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......................

και κάτι τελευταίο 

ειλικρινά αν ερχόσουν για δουλειά σε μένα, ακόμα και αν ήσουν ο γιος του έφορα, και τύχαινε να διαβάσω το πάρα πάνω κέιμενό σου αλλά και τα άλλα που έγραψες πριν, φοβάμαι ότι θα σε απέρριπτα. Και θα σε απέρριπτα όχι για τις απόψεις που εκφράζεις αλλά  γιατί αν και σπουδαγμένο παιδί δεν μπορείς να εκφράσεις στο χαρτί σωστά  κατανοητά και με σαφήνεια τις όποιες σκέψεις σου  και ορθογραφημένα

συγνώμη για την τελευταία παρατήρηση, δες το αν θες και ως παραξενιά μου 

 

 

Σχετικά είχαμε ξανασυζητήσει με αφορμή ένα άλλο θέμα.

 

Τι θα ρωτούσατε σε μια συνέντευξη για πρόσληψη έναν βοηθό λογιστή?

 

Αν δεν κάνω λάθος ο συνάδελφος Ioannis είχε και τότε τοποθετηθεί με αντίστοιχο τρόπο και ύφος.

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=88772&p=506331

 

Σ΄εκείνη τη συζήτηση ο συνάδελφος Αχιλλέας είχε δώσει το σωστό (κατά τη χνώμη μου) κριτήριο επιλογής.

 

Προσωπικά, θα τους έβαζα να γράψουν κάτι στο word, να κάνουν ένα φύλλο στο excel και να στήσουν ένα λογαριασμό e-mail.

 

 

Εκεί είχα γράψει......

 

Ενας άνθρωπος που έμαθε να μιλά και να γράφει σωστά, έχει περάσει από μια σχολή σχετική με το επάγγελμα, και έχει επαφή με τα σημερινά εργαλεία δουλειάς μπορεί να μάθει όσα χρειάζονται με την καθοδήγηση και εμπειρία του μεγαλύτερου.

 

ΥΓ: Εγώ πάντως με τα όσα χρόνια επαγγελματικής εμπειρίας κουβαλώ στην πλάτη, αν μπορούσα να πάω πίσω στην αρχή και ταυτόχρονα να μπορώ να δώ το σήμερα, θα επέλεγα άλλη δουλειά. Ακόμη και τώρα θα το επεδίωκα.

Αλλά σε μια πτωχευμένη χώρα και μια κατεστραμμένη οικονομία με ανεργία >25% και >53% στους νέους η συζήτηση μάλλον γίνεται για να γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγανακτηση,οργη,θυμο και δεν ξερω και εγω τι αλλο εκφραζει ο Γιαννης οπως και  ΟΛΟΙ οι νεοι πλεον...δουλεια ζηταει οχι να κλεψει...και γιατι εφτασαν οι νεοι σε αυτο το σημειο ολοι ξερουμε...αν δεν στηριχτουν οι νεοι αυτη η χωρα απλα δεν εχει ΜΕΛΛΟΝ...

πραγματικα εγω μπορω να τον καταλαβω...και εγω νεος ειμαι απλα είχα την τυχη να δουλεψω  και να μαθω 5-6 πραγματα για το επαγγελμα...

ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΤΑΚΡΙΝΕΤΕ...αλλωστε ολοι μας μπορει στο αμεσο μελλον να φτασουμε στο σημειο να κανουμε αυτο που κανει ο Γιαννης...να ζητησουμε δουλεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγανακτηση,οργη,θυμο και δεν ξερω και εγω τι αλλο εκφραζει ο Γιαννης οπως και  ΟΛΟΙ οι νεοι πλεον...δουλεια ζηταει οχι να κλεψει...και γιατι εφτασαν οι νεοι σε αυτο το σημειο ολοι ξερουμε...αν δεν στηριχτουν οι νεοι αυτη η χωρα απλα δεν εχει ΜΕΛΛΟΝ...

πραγματικα εγω μπορω να τον καταλαβω...και εγω νεος ειμαι απλα είχα την τυχη να δουλεψω  και να μαθω 5-6 πραγματα για το επαγγελμα...

ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΤΑΚΡΙΝΕΤΕ...αλλωστε ολοι μας μπορει στο αμεσο μελλον να φτασουμε στο σημειο να κανουμε αυτο που κανει ο Γιαννης...να ζητησουμε δουλεια...

 

 

Σωστά τα λές.

Αλλα η αγανάκτηση, ο θυμός, η οργή και δεν ξέρω εγώ τι άλλο που εκφράζεται μεμονωμένα από τον Γιάννη (και τον καθένα μας) δεν οδηγεί πουθενά.

Το να στρέφεται ο άνεργος εναντίον όσων έχουν δουλειά, ο ιδιωτικός υπάλληλος εναντίον των δημοσίων υπαλλήλων κι αυτοί εναντίον των ελεύθερων επαγγελματιών ή επιτηδευματιών, άλλους σκοπούς και επιδιώξεις εξυπηρετεί έστω και αθέλητα και λύση δεν φέρνει.

 

Αν και ακόμη δεν είμαστε σε θέση να κατανοήσουμε τι ακριβώς έχει γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας μπορεί να θυμώσει. Αυτό είναι εύκολο. 
Αλλά, το να θυμώσει κανείς με το σωστό άτομο, στο σωστό βαθμό και τη σωστή στιγμή, για τη σωστή αιτία και με τον σωστό τρόπο, αυτό δεν είναι εύκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Ιωάννη, κάποτε πήρα στη δουλειά μου κάποια που απλώς μου χτύπησε την πόρτα. Έμεινε 3 χρόνια (μετά παντρεύτηκε και, δυστυχώς, έφυγε). Κάποια άλλη φορά έβαλα "βύσμα" - όπως το λες -  για να πάει κάποια σε πρακτική. Ρώτα τον Χαλκιδεο να σου πει (Γιάννη, ζητώ και δημόσια συγγνώμη). Ο ιδιωτικός τομέας, φίλε μου, δεν είναι ούτε στρατός ούτε δημόσιο. Αξίζεις; Μένεις. Δεν αξίζεις; Φεύγεις. Τόσο απλά.

Καλό κουράγιο, υπομονή και καλή χρονιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά τα λές.

Αλλα η αγανάκτηση, ο θυμός, η οργή και δεν ξέρω εγώ τι άλλο που εκφράζεται μεμονωμένα από τον Γιάννη (και τον καθένα μας) δεν οδηγεί πουθενά.

Το να στρέφεται ο άνεργος εναντίον όσων έχουν δουλειά, ο ιδιωτικός υπάλληλος εναντίον των δημοσίων υπαλλήλων κι αυτοί εναντίον των ελεύθερων επαγγελματιών ή επιτηδευματιών, άλλους σκοπούς και επιδιώξεις εξυπηρετεί έστω και αθέλητα και λύση δεν φέρνει.

 

Αν και ακόμη δεν είμαστε σε θέση να κατανοήσουμε τι ακριβώς έχει γίνει.

Εχεις απολυτο δικιο ,πραγματικα αυτα που λες τα ελεγα το πρωι σε εναν πελατη μου(που στρεφεται δηλ  καθε κατηγορια επαγγελματια εναντιον της αλλης) ....απλα αυτη η χωρα πρεπει να επενδυσει στην νεα γενια γιατι πραγματικα δεν θα εχει μελλον...επειδη συναναστρεφομαι ως νεος με παιδια της ηλικιας μου η οργη ειναι τεραστια ...για αυτο και καταλαβαινω πολυ καλα τον Γιαννη...

οσο για το ΒΥΣΜΑ (πες το και γνωριμια) θα σου ανοιξει μια πορτα ( που στις μερες μας ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ) απλα σιγουρα δεν θα μπορεσει να σε κρατησει στον χωρο διαχρονικα αν δεν αξιζεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..................

. Ο ιδιωτικός τομέας, φίλε μου, δεν είναι ούτε στρατός ούτε δημόσιο. Αξίζεις; Μένεις. Δεν αξίζεις; Φεύγεις. Τόσο απλά.

Καλό κουράγιο, υπομονή και καλή χρονιά.

 

 

Αχιλλέα θα μου επιτρέψεις να σου πώ, πως ενίοτε είναι λίγο πιό σύνθετα. Εστω κι ως εξαίρεση στον κανόνα.

'Εχω δεί περιπτώσεις στον ιδιωτικό τομέα που......... ασ΄τα. μην τα γράφω.

 

Ούτε στον ιδιωτικό τομέα υπάρχει αξιοκρατία.  Ξέρω ότι συμφωνείς μαζί μου.

 

Πράγματι αυτό χρειάζεται....

Καλό κουράγιο, υπομονή και καλή χρονιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υστερα απο ενα χρονο εκτος των λογιστικων

Περσι δουλευα για 100 ευρω σε ενα λογιστηριο για να μαθω για 8 μηνες(λογω εγκυμοσυνης αλλης κοπελας) στη ΑΘηνα ο λογιστης με εγραφε εκε που ι δεν πιανει μελανι 

 

μονο μια αλλη εξωτερικη συνεργατης με βοηθουσε 1 φορα τη βδομαδα

 

 

περα απο τις καταχωρισεις  παρακολουθουσα   κ ενα ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ που οι ιδιοκτήτες ηταν ΑΣΚΕΤΟΙ κ μπήκαν για να κονομησουν

 

Το βενζιναδικο δεν στηθηκε ποτε απο το ΛΟΓΙΣΤΗ 

 

εγω μπηκα κ μια μικροτερη μου κ μου εμαθε το εμπορικο προγραμμα  χωρις να ξερει κ αυτη καλα

 

Το ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΤΑΝ ΤΡΑΓΙΚΟ Κ ΑΠΑΡΑΜΕΤΡΟΠΟΙΗΤΟ  εφτασα στο σημειο να πειραζω SQL βαση για να ξεμπλοκαρει

 

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΤΡΕΧΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ ΠΑΡΚΙΝΓκ οσον αφορα το ΚΒΣ

 

Πηγαινα το πρωι 6 με 10-12 στο βενζιναδικο εκανα καποιες εργασιες πχ κλεισιμο ταμειου  κ διαχειριστικα πραγματα

 

κ συνεχεια  καταχωρησεις Β κατηγοριας στο λογιστιριο  (δεν ημουν γρηγορος αλλα επειδη δεν μου διναν σημασια εμαθα να γινομαι πιο γρηγορος κατα τυχη δηλαδη)

 

 

ΟΠΟΤΕ ΡΩΤΑΓΑ ΚΑΤΙ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕ ΚΑΝ ΤΗ ΤΟΥ ΕΛΕΓΑ Κ ΟΥΡΛΙΑΖΕ  κ ,μετα ρωταγα την εξωτερικη συνεργατης(δοξα τω θεω ) κ μου βοηθαγε κ μαθαινα κατι

 

ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΛΗΡΟΦΟΥΣΑ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΝ ΕΠΙΑΝΕ ΠΑΝΙΚΟΣ

 

ΔΟΥΛΕΥΑ  6:30 - 7 σχεδον πολλες φορες 

 

 

Στο τελος του ζητησα οταν γυρισε η κοπελα  ναμεινω κανα μηνα ακομα για να δω κ φορολογικες δηλωσεις  κ να μαθω πιο σωστα διπλα στην κοπελα μου ειπε σε κανα 2 μηνες

 

αλλα δεν με κρατησε προτιμωντας να φερει το γιο ενος διευθηντη εφοριας  που δεν πάταγε κ ολες τις μέρες για να κάνει πρακτική

 

ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΓΩ ΕΜΕΙΝΑ  ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ αλλους 4 μηνες ΑΠ ΟΠΟΥ Κ ΠΑΡΕΤΗΘΗΚΑ  ΛΟΓΩ  Τραγικης ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ απο την συμπεριφορα των ιδιοκτητων  ως προς την επιχειρηση ( 1 χρονο η επιχειρηση δουλευε με παιδικες ασθενειες) κ επειδη δεν εβλεπα μελλον κ καθω ενιωθα οτι απλως κάλυπτα καταστάσεις που οφείλονταν σε λαθη αλλων .

 

 

 

 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙΤΕ ΑΛΛΑ ΧΤΥΠΑΓΑ ΤΑ 14 ωρα στο χαλαρο κ οτι έκανα το έκανα μόνος μου κ παραλληλα ειχα ακουσει πανω απο 10 χαρακτηρισμους

 

ΙΣΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΞΙΖΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΛΟΓΙΣΤΗΣ

 

 

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΑΖΟΝΑΣ ΑΠΛΑ ΠΙΚΡΟΧΟΛΟΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΜΠΛΟΚΑΚΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥ 2012

 

κ θελω να βοηθησω κ αλλα ατομα να τους ερθουν πιο ευκολα κ να μην τους κοστισει  ψυχολογικα κ σωματικα κ σας την λεω για απλα εχετε ξεχασει να νιωθετε τον αλλον ισως

(ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ 3 απο 5 ατομα που ηξερα σα φοιτητης οι 3 ειχαν γνωστο που συγγενη που τους εβαλε σε λογιστηριο)

 

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Αφού συμφωνήσω με τους Γιάννηδες (ΧΑΛΚΙΔΕΟ και ype) για τον τρόπο της γραπτής διατύπωσης των απόψεων σου , σε πληροφορώ , αν δεν το γνωρίζεις , οτι  οι συνάδελφοι stefanos, ype , ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ , ΧΡΥΣΑ , είναι εμπειρότατοι και δια των απαντήσεών τους στο Forum , έχουν βοηθήσει σημαντικά τόσον νεότερους όσον και παλαιότερους συναδέλφους .

Ε λοιπόν οι συνάδελφοι αυτοί οι οποίοι εξέφρασαν παραπλήσιες απόψεις με τίς δικές μου δεν είναι ούτε παλιάνθρωποι , ουτε άσχετοι, ούτε Υψηλότατοι (όπως με αποκάλεσες).

Επίσης στην εν λόγω απάντησή σου παρατήρησα οτι εστίασες την προσοχή σου σε ένα πρόγραμμα το οποίο κατά την άποψή σου δεν δούλευε σωστά.

Και το επισημαίνω διότι απο την μέχρι τώρα εμπειρία μου πολλοί νέοι κάνετε το σοβαρό - σοβαρότατο λάθος να νομίζετε οτι ένα σωστό πρόγραμμα θα σας λύση τα όποια προβλήματα άγνοιας έχετε .

Βεβαίως τα προγράμματα κάνουν κάποια πράγματα αυτόματα , με την διαφορά οτι ο Λογιστής δεν πρέπει να βασίζετε σε αυτό αλλά να γνωρίζει και τον τρόπο που γίνονται αυτά.

Καί άν πάς σε κάποιον άλλο εργοδότη και έχει διαφορετικό πρόγραμμα τί θα κάνεις ?

Θα μπορούσα να γράψω και περισσότερα , αλλά θέλω να ελπίζω , ότι είναι αρκετά για να προσγειωθείς στην πραγματικότητα.

Ιoanni η ζωή είναι σκληρή και ανάλγητη , και όσο ενωρίτερα το καταλάβεις τόσο το καλύτερο για σένα.

Και σε πληροφορώ ότι και εμείς οι "βολεμένοι" όπως μας αποκαλείς τρέχουμε για το μεροκάματο και έχουμε (τουλάχιστον εγώ) φάει πολλές σφαλιάρες στην ζωή μας .

Και μην νομίζεις ότι όταν ξεκινάγαμε τά πράγματα ήταν ευκολότερα απ' ότι είναι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε Ιoannis84 λυπάμαι πολύ που σκέφτεσαι με αυτόν τον τρόπο και πιο πολύ λυπάμαι γιατί πολλοί στην ηλικία σου σκέφτονται έτσι.

 

Τελειώνω μια σχολή και ψάχνω βύσμα - δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η λέξη, μου προκαλεί εμετό , μου γυρίζει το μυαλό , το λιγότερο που κάνει το βύσμα είναι να σε υποδουλώνει καταρχήν στον βυσματάρχη σου αλλά και στον ίδιο σου τον εαυτό.

 

Το ΑΕΙ ή ΤΕΙ που βγάλατε δεν είναι εκπαίδευση?

Θα βιαστείς να απαντήσεις όχι και θα συμφωνήσω εν μέρη αλλά όσο σπούδαζες και τα βίωνες έκανες καμία τοποθέτηση στις Γ.Σ.  για να εκφράσεις τα κακώς κείμενα ? Πήγες να ψηφίσεις σε εκλογές της σχολής? Και αν ναι ψήφιζες συνδυασμούς που αγωνίζονται για καλλίτερη δωρεάν παιδεία ή ψήφιζες τον συνδυασμό που σου κανόνιζε να περνάς τα μαθήματα και να σου κάνουν πάρτι υπερπαραγωγή ?

 

Πάμε τώρα στην πραγματικότητα – που δεν διαφέρει και πολύ από την φοιτητική κοινωνία.

 

Είσαι πτυχιούχος , οικονομικής κατεύθυνσης , ψάχνεις δουλειά

Αντί να ζηλεύεις τον άλλον που έχει βύσμα και εσύ δεν έχεις και να εκλιπαρείς τον καθένα να σε εκπαιδεύσει – λες και είναι υποχρεωμένοι – ψάξε, διάβασε , ρώτα , κανένας ακομπλεξάριστος δεν θα αρνηθεί να σου δώσει απάντηση.

 

 

Νομίζω πως είναι καιρός να μεγαλώσουμε , να αναλάβουμε τις ευθύνες μας σαν ενήλικες που είμαστε.

 

Ότι δεν μας αρέσει παλεύουμε να το αλλάξουμε , δεν μοιρολατρούμε ούτε απογοητευόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε Ιoannis84 λυπάμαι πολύ που σκέφτεσαι με αυτόν τον τρόπο και πιο πολύ λυπάμαι γιατί πολλοί στην ηλικία σου σκέφτονται έτσι.

 

Τελειώνω μια σχολή και ψάχνω βύσμα - δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η λέξη, μου προκαλεί εμετό , μου γυρίζει το μυαλό , το λιγότερο που κάνει το βύσμα είναι να σε υποδουλώνει καταρχήν στον βυσματάρχη σου αλλά και στον ίδιο σου τον εαυτό.

 

Το ΑΕΙ ή ΤΕΙ που βγάλατε δεν είναι εκπαίδευση?

Θα βιαστείς να απαντήσεις όχι και θα συμφωνήσω εν μέρη αλλά όσο σπούδαζες και τα βίωνες έκανες καμία τοποθέτηση στις Γ.Σ.  για να εκφράσεις τα κακώς κείμενα ? Πήγες να ψηφίσεις σε εκλογές τις σχολής? Και αν ναι ψήφιζες συνδυασμούς που αγωνίζονται για καλλίτερη δωρεάν παιδεία ή ψήφιζες τον συνδυασμό που σου κανόνιζε να περνάς τα μαθήματα και να σου κάνουν πάρτι υπερπαραγωγή ?

 

Πάμε τώρα στην πραγματικότητα – που δεν διαφέρει και πολύ από την φοιτητική κοινωνία.

 

Είσαι πτυχιούχος , οικονομικής κατεύθυνσης , ψάχνεις δουλειά

Αντί να ζηλεύεις τον άλλον που έχει βύσμα και εσύ δεν έχεις και να εκλιπαρείς τον καθένα να σε εκπαιδεύσει – λες και είναι υποχρεωμένοι – ψάξε, διάβασε , ρώτα , κανένας ακομπλεξάριστος δεν θα αρνηθεί να σου δώσει απάντηση.

 

 

Νομίζω πως είναι καιρός να μεγαλώσουμε , να αναλάβουμε τις ευθύνες μας σαν ενήλικες που είμαστε.

 

Ότι δεν μας αρέσει παλεύουμε να το αλλάξουμε , δεν μοιρολατρούμε ούτε απογοητευόμαστε.

φιλε μου καλο κουραγιο ,και εγω ξεκινησα αργα το επαγγελμα ,θελει πολλη δουλεια τα τελευταια χρονια δουλευω για μισθο πεινας σε λογιστικο γραφειο 11 ωρες την ημερα και σαββατα.και προσπαθω παραλληλα (ειμαι μπλοκακιας) να βρω δειλα δειλα και δικες μου δουλειες ,

παω βασικα σπιτι μου μονο για υπνο.

τα πραματα ειναι σκληρα ,κανενας δεν θα σου δειξει η θα σου δειξει μεχρι εκει που του κανεις την δουλεια του ,μονος σου θα ψαχτεις και μαλιστα πολυ.

εδω μεσα θα βρεις ανθρωπους που οταν εχουν το χρονο θα σε βοηθησουν .

οπως σου ειπαν θελει διαβασμα ,εγω βεβαια διαβαζω αλλα εχουν το δικο τους τροπο γραφεις αυτοι που νομοθετουν θελει

εξασκηση για να τους καταλαβεις .εγω ακομα δεν τα εχω καταφερει ..

να σαι καλα και πανω απ ολα να κοιτας την υγιεια σου γιατι αυτη η δουλεια ειναι αρρωστια και θελει να βαλεις ορια μονος σου αλλιως

.....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κ κυριοι ειναι χαρακτιρηστικο της ζωης ο βολεμενος να κατακρινει τον αβολευτο

 

 

κ μπορει να τρεχετε καθε μερα για το μισθο αλλα σας δωθηκε καποια στιγμη καποια ευκαιρια οταν το χρημα ετρεχε

 

 

τωρα οι νεοι ειναι σε απογνωση αυτοι που δεν εχου συστασεις η γνωστους  κ αυτο επειδη ΒΟΛΕΥΤΗΚΑΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ Κ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙΤΕ το τι λεω

 

Εμπρός της γης οι βολεμένοι (έλεος, το ακούσαμε κι αυτό...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέτε "Δόξα το Θεό" που τώρα πια υπάρχει αυτό το εργαλείο που λέγεται Internet και μπορείτε και βρίσκετε νόμους, αποφάσεις, εγκυκλίους, τρόπους καταχώρησης παραστατικών, θέματα που περιέχουν εμπειρία πολλών ετών παλαιοτέρων λογιστών, ελεγκτών, υπαλλήλων υπηρεσιών κλπ κλπ.

Ξέρετε κύριοι, τι τραβάγαμε για να βρούμε έναν νόμο ??? 

Σιγά μην είχαμε το θράσος να απαιτούμε να μας μάθουν και τη δουλεία!

Τεράστια προσπάθεια, ατελείωτες ώρες εργασίας και διαβάσματος, προσπαθώντας μόνιμα να αποδεικνύουμε τα αυταπόδεικτα για να μας δείξουν εμπιστοσύνη και να προχωρήσουμε.

 

... και μετά ελάτε να μας πείτε ότι εμείς "οι γέροι" που κατ'εσάς δεν θα έπρεπε να υπάρχουμε, τα βρήκαμε όλα εύκολα στη ζωή μας, και όλες οι πόρτες ήταν ανοιχτές, και οι λογιστές μας "χάριζαν" τις γνώσεις και ως εκ τούτου έχουμε κι εμείς σήμερα την υποχρέωση να την περάσουμε σ'εσάς τους αδικημένους νέους.

 

Μήπως να αρχειοθετήσουμε κιόλας να μη σας κουράζουμε ??? 

 

Αυτά για όλους όσους αισθάνονται Καϊλες ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά είχαμε ξανασυζητήσει με αφορμή ένα άλλο θέμα.

 

Τι θα ρωτούσατε σε μια συνέντευξη για πρόσληψη έναν βοηθό λογιστή?

 

Αν δεν κάνω λάθος ο συνάδελφος Ioannis είχε και τότε τοποθετηθεί με αντίστοιχο τρόπο και ύφος.

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=88772&p=506331

 

Σ΄εκείνη τη συζήτηση ο συνάδελφος Αχιλλέας είχε δώσει το σωστό (κατά τη χνώμη μου) κριτήριο επιλογής.

 

 

 

Εκεί είχα γράψει......

 

 

ΥΓ: Εγώ πάντως με τα όσα χρόνια επαγγελματικής εμπειρίας κουβαλώ στην πλάτη, αν μπορούσα να πάω πίσω στην αρχή και ταυτόχρονα να μπορώ να δώ το σήμερα, θα επέλεγα άλλη δουλειά. Ακόμη και τώρα θα το επεδίωκα.

Αλλά σε μια πτωχευμένη χώρα και μια κατεστραμμένη οικονομία με ανεργία >25% και >53% στους νέους η συζήτηση μάλλον γίνεται για να γίνεται.

 

 

 

 

Mε εχεις δει να γράφω κείμενο για σοβαρή χρήση ???? Γραφώ έτσι γιατί γραφώ συναισθηματικά φορτισμένα κ έχω σύνδρομο διασπασης προσοχής που το ανακάλυψα αργά (Στο ελληνικό σχολείο αυτα είναι άγνωστα)

 

Ξέρω φίλο μου πολύ καλο επαγγελματία  με χάλια ορθογραφία (το θυμάμαι απο τις σημειώσεις του ) να δουλέυει σε μεγάλο λογιστήριο της Καλλιθέας χρόνια.

Θέλει ορθογραφία οι Ορίζοντες η το Κεφάλαιο η το Softone η το TAXISNET;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε εχεις δει να γράφω κείμενο για σοβαρή χρήση ???? Γραφώ έτσι γιατί γραφώ συναισθηματικά φορτισμένα κ έχω σύνδρομο διασπασης προσοχής που το ανακάλυψα αργά (Στο ελληνικό σχολείο αυτα είναι άγνωστα)

 

Ξέρω φίλο μου πολύ καλο επαγγελματία  με χάλια ορθογραφία (το θυμάμαι απο τις σημειώσεις του ) να δουλέυει σε μεγάλο λογιστήριο της Καλλιθέας χρόνια.

Θέλει ορθογραφία οι Ορίζοντες η το Κεφάλαιο η το Softone η το TAXISNET;;;;;

 Φίλε Γιάννη 

Σου επεσήμανα και πιο πάνω το λάθος σου.

Τα λογιστικά προγράμματα δεν σου μαθαίνουν το επάγγελμα 

Θά έλεγα μάλιστα οτι σε αποκοιμίζουν.

Θυμάμαι παλαιότερα με πόση ευκολία κάναμε αριθμητικές πράξεις με τό χέρι

Τώρα που τις κάνουμε με το κομπιουτεράκι ή την αριθμομηχανή , δυσκολευόμαστε (τουλάχιστον εγώ)  να κάνουμε ακόμη και έναν απλό πολλαπλασιασμό με δεκαδικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει ορθογραφία οι Ορίζοντες η το Κεφάλαιο η το Softone η το TAXISNET;;;;;

 

Όχι, αλλά η νομοθεσία στην οποία στηρίζονται οι Ορίζοντες, το Softone ή το TAXISNET απαιτούν και ορθογραφία και καλή χρήση της ελληνικής γλώσσας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Φίλε Γιάννη 

Σου επεσήμανα και πιο πάνω το λάθος σου.

Τα λογιστικά προγράμματα δεν σου μαθαίνουν το επάγγελμα 

Θά έλεγα μάλιστα οτι σε αποκοιμίζουν.

Θυμάμαι παλαιότερα με πόση ευκολία κάναμε αριθμητικές πράξεις με τό χέρι

Τώρα που τις κάνουμε με το κομπιουτεράκι ή την αριθμομηχανή , δυσκολευόμαστε (τουλάχιστον εγώ)  να κάνουμε ακόμη και έναν απλό πολλαπλασιασμό με δεκαδικά

 

 

Δεν το ανεφερα για αυτο το λογο κ δεν με ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ το τι κάνεις αφού βρείς τη δουλέία αυτό που δέν ξεκαθαρίζετε στους νέους είναι τι κάνεις για να την βρείς πχ μερικοί είπατε ατέλειωτο ψάξιμο ή γνωριμίες .

 

Μολις τωρα πηρα να ρωτησω για δουλεια σε μια Εταιρεια Μεταφορων  στο Βοτανικο  κ ο τυπος μολις ακουσε που μενω

 

επαθε αμοκ  να λεει οχι κ δεν με αφηνε να μιλησω  ενω του εξηγουσα οτι δενειχα προβλημα με την αποσταση γιατι ποτε μου δεν εχω βρει κατι πιο κοντα πχ μεχρι κ στην πρακτικη μου πηγαινα απο Σταυρο Αγιας

Παρασκεύης Βουλιαγμένης  κ έφευγα  αργά τα απογέυματα

 

 

Οταν ο αλλος σκέφτετε έτσι υπάρχει περίπτωση  να βρει δουλεία όσο κ να ψάξεις

 

κ όταν ο άλλος είναι κολλημένος στη κοσμοθεωρία του υπάρχει περίπτωση να συνεννοηθείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τολμήσω να κάνω κι εγώ μια τοποθέτηση ή θα με πάρει κι εμένα η μπάλα φίλε Ioannis84;;;

 

Είμαι 32 χρονών (σχεδόν συνομήλικοι είμαστε), έχω κοντά στα 13 χρόνια στον κλάδο και με μεγάλη ακρίβεια έχω δικό μου γραφείο ακριβώς 10 χρόνια τώρα.

Δεν με βοήθησε κανείς, δεν είχα ποτέ μου κανένα βύσμα, ούτε και γνωριμίες κλπ κλπ κλπ.

 

Τέλειωσα δημόσιο ΙΕΚ το 2001, έκανα την πρακτική μου σε λογιστικό γραφείο επί 6 μήνες απλήρωτη και με απαίτηση του αφεντικού να πηγαίνουμε στη δουλειά ντυμένες και βαμμένες στην τρίχα (εγώ και η έτερη συμφοιτήτρια που έτυχε να πάμε μαζί), χωρίς να εισπράττουμε ούτε καν τα εισιτήρια του λεωφορείου μας. Επί 6 μήνες δεν είχαμε κάτσει σε γραφείο, παρά μόνο τρέχαμε για θεωρήσεις, ΦΠΑ κ.α., τις χρυσές εκείνες εποχές που δεν γινόταν τίποτα ηλεκτρονικά. Περιττό δε να πω, ότι φυσικά και δεν μας έδειξε ποτέ κανείς τίποτα. Έμαθα τη δουλειά μόνη μου, ψάχνοντας τα χειρόγραφα βιβλία και τα παραστατικά και ρωτώντας έναν παππού λογιστή που ερχόταν και έκλεινε το Συγκεντρωτικό Ημερολόγιο και Γενικό Καθολικό. Ο ζήλος που έδειξα και η ταχύτητα που μάθαινα, σε συνδυασμό με τους καλούς μου τρόπους μου έδωσαν δουλειά με μισθό κατώτερο του κατώτερου σαν αρχή. Σύντομα έγινα προϊσταμένη 8 ατόμων και δούλευα 15 ώρες την ημέρα, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία...

 

Ξεκίνησα το δικό μου γραφείο Γενάρη του 2003, με την υπογραφή ενός φίλου, ο οποίος ουδέποτε ασχολήθηκε ελλείψει χρόνου (λογιστής σε μεγάλη Α.Ε. και γονιός γαρ). Έφτυσα αίμα τα πρώτα χρόνια, καθώς δεν έβγαιναν ούτε καν τα στοιχειώδη έξοδα, ενώ παρακολουθούσα πάντα σεμινάρια, τελείωσα το πτυχίο και όπου να'ναι παίρνω και το μεταπτυχιακό μου, φυσικά με πάρα πολλές στερήσεις σε προσωπικό επίπεδο, καθώς υποστήριξη δεν είχα από πουθενά. Ωστόσο, πέρα από τις γνώσεις που απέκτησα μόνη μου αλλά και τον τρόπο που αντιμετωπίζω τη δουλειά μου (την οποία λατρεύω παρά το ζόρι που τραβάω!!!), παρόλη την κρίση αναπτύσσω συνεχώς το πελατολόγιό μου, γιατί ο κόσμος εκτιμά τις γνώσεις μου αλλά και τον χαρακτήρα μου και συνεχώς με στηρίζει. Ο καλός λογιστής πρέπει να είναι κι άλλα πράγματα πέρα από αυτό και ο μόνιμος στόχος μου είναι να έχω τα μάτια μου ανοιχτά στο τι χρειάζεται ο πελάτης!

 

Όσον αφορά τους μη πτυχιούχους, να πω επιπλέον ότι η βοηθός μου είναι πτυχιούχος φιλόλογος! Την είχα πάρει το 2004 για γραμματέα και κοντεύει να μάθει τη δουλειά καλύτερα από εμένα, ενώ παρόλο το γεγονός ότι έχει 2 μικρά παιδιά, με δική μου παρότρυνση και βοήθεια, τέλειωσε επίσης δημόσιο ΙΕΚ μόλις πριν λίγο καιρό. Αντίθετα, όταν κάποτε έφυγε (με μόνιμη προοπτική) και πήρα έναν πτυχιούχο ΤΕΙ ο οποίος μου τα είχε πει όλα καταπληκτικά σχετικά με το πόσο θέλει ν'ασχοληθεί με το επάγγελμα, μέσα στο δίμηνο που τον κράτησα έχασα πάσα ιδέα. Μπορώ να μπω σε πολλές λεπτομέρειες, αλλά θα περιοριστώ μόνο στα παράπονα που μου έκαναν οι πελάτες και οι εφοριακοί για το ότι δεν ήξερε ούτε να μιλήσει ούτε να συμπεριφερθεί σωστά.

 

Τέλος, όσον αφορά την εκπαίδευση, όσο καλή διάθεση και να έχεις, αν δεν έχεις χρόνο δεν μπορείς να αναλάβεις ένα τέτοιο βάρος. Σε μία περίπτωση που το δοκιμάσαμε, μας κατανάλωνε τόσο πολύ χρόνο που έμεναν όλες οι υποχρεώσεις πίσω και είμαι ένας άνθρωπος που έχω φοβερή διάθεση να βοηθήσω τους άλλους, καθώς το έχω ζήσει και γνωρίζω πως είναι το να μην έχεις κανέναν να σε καθοδηγήσει. Ωστόσο, μιας και η κρίση και οι συνεχείς υποχρεώσεις με αναγκάζουν να δουλεύω 12-15 ώρες την ημέρα ασταμάτητα (ναι, και Σαββατοκύριακα), δεν υπάρχει δυστυχώς η πολυτέλεια του χρόνου!

 

Ξέχασα να πω ότι η αρχειοθέτηση και οι καταχωρήσεις δεν είναι αγγαρεία. Δεν μου φάνηκε σαν τέτοια ούτε στα 19 μου που πήγα αμμισθί να δουλέψω σε μια Α.Ε. ούτε και τώρα που είμαι το "αφεντικό". Είναι αναπόσπαστο κομμάτι της δουλειάς μας και μάλιστα πολύ σημαντικό! Αν ζήσεις έλεγχο από Σ.Δ.Ο.Ε. (που δεν στο εύχομαι!) θα καταλάβεις τι εννοώ.

 

Φιλικά

 

Ναταλία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψυχραιμία..........!!!!!!!!

 

 

Όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε.

 

Είναι αλήθεια πως οι νέοι έχουν ελάχιστες ευκαιρίες σήμερα με τη χώρα υπό διάλυση και χωρίς κάποια ελπίδα για "ανάκαμψη". Είναι τραγικό ιδιαίτερα για το γεγονός ότι οι νέοι είναι το μέλλον και αυτό είναι ήδη υποθηκευμένο.

 

Όμως αλήθεια είναι ότι και οι μεγαλύτεροι δεν είναι "βολεμένοι"

Με τους μισθούς να πέφτουν με ταχύτητα, με την ανεργία να ανεβαίνει συνεχώς, με τα λουκέτα να πληθαίνουν, ποιός θα πεί ότι είναι καλά;

Σκέψου να είσαι νέος και να μη βρίσκεις δουλειά και ταυτόχρονα ο πατέρας σου να απολύεται.

Σκέψου να ψάχνεις λογιστικό γραφείο να δουλέψεις και τα μαγαζιά να κλείνουν ή/και οι αμοιβές των γραφείων να μειώνονται.

 

Ποιός είναι αλήθεια σε χειρότερη μοίρα; ο γιός  που δεν δουλεύει ή ο πατέρας που δεν έχει έσοδα να καλύψει τις ανάγκες του γιού;

 

 

ΥΓ: 1.  Για να μην νομίζετε οι νεώτεροι ότι εμείς ξεκινήσαμε στην εποχή των παχιών αγελάδων και μόλις περνούσαμε έξω από μαγαζί μας τραβούσαν μέσα για δουλειά θα σας πώ πως στην δική μου εποχή στις αγγελίες κατά 95% ζητούσαν βοηθό λογιστή με μηχανάκι.

2. Βαρέθηκα να ακούω ή να διαβάζω πως όσοι έχουν πτυχίο λογιστικής (ή γενικά πρακτικής κατεύθυνσης) δεν χρειάζεται να μιλάνε και να γράφουν σωστά Ελληνικά κι ότι αυτή είναι δουλειά των φιλολόγων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψυχραιμία..........!!!!!!!!

 

 

Όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε.

 

Είναι αλήθεια πως οι νέοι έχουν ελάχιστες ευκαιρίες σήμερα με τη χώρα υπό διάλυση και χωρίς κάποια ελπίδα για "ανάκαμψη". Είναι τραγικό ιδιαίτερα για το γεγονός ότι οι νέοι είναι το μέλλον και αυτό είναι ήδη υποθηκευμένο.

 

Όμως αλήθεια είναι ότι και οι μεγαλύτεροι δεν είναι "βολεμένοι"

Με τους μισθούς να πέφτουν με ταχύτητα, με την ανεργία να ανεβαίνει συνεχώς, με τα λουκέτα να πληθαίνουν, ποιός θα πεί ότι είναι καλά;

Σκέψου να είσαι νέος και να μη βρίσκεις δουλειά και ταυτόχρονα ο πατέρας σου να απολύεται.

Σκέψου να ψάχνεις λογιστικό γραφείο να δουλέψεις και τα μαγαζιά να κλείνουν ή/και οι αμοιβές των γραφείων να μειώνονται.

 

Ποιός είναι αλήθεια σε χειρότερη μοίρα; ο γιός  που δεν δουλεύει ή ο πατέρας που δεν έχει έσοδα να καλύψει τις ανάγκες του γιού;

 

 

ΥΓ: 1.  Για να μην νομίζετε οι νεώτεροι ότι εμείς ξεκινήσαμε στην εποχή των παχιών αγελάδων και μόλις περνούσαμε έξω από μαγαζί μας τραβούσαν μέσα για δουλειά θα σας πώ πως στην δική μου εποχή στις αγγελίες κατά 95% ζητούσαν βοηθό λογιστή με μηχανάκι.

2. Βαρέθηκα να ακούω ή να διαβάζω πως όσοι έχουν πτυχίο λογιστικής (ή γενικά πρακτικής κατέθυνσης) δεν χρειάζεται να μιλάνε και να γράφουν σωστά Ελληνικά κι ότι αυτή είναι δουλειά των φιλολόγων

 

 

Είχα δεί μια αγγελία καποτε

 

ζητείται Κοπέλα με μηχανάκι με εμπειρία για πρακτική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου δώσω μια συμβουλή διαφορετική από όσες έχεις ακούσει εδώ μέσα, μιας που ήμουν ακριβώς στην ίδια θέση με σενα πριν 2-3 χρόνια.

 

Καταρχάς, ας ξεκινήσουμε με μια παραδοχή: το πτυχίο που θα πάρεις δεν έχει ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ σχέση με την πραγματικότητα. Ο μόνος λόγος που το χρειάζεσαι και ο μόνος λόγος ύπαρξης του Πτυχίου γενικώς, είναι να ομορφαίνει τον τοίχο σου, ενώ παράλληλα δίνει χαρά στους δικούς σου που σε έκαναν "επιστήμονα". Αν περιμένεις να βρεις δουλειά από το πτυχίο σου και ειδικά εν έτει 2012, λυπάμαι που στο λέω αλλά μάλλον θα απογοητευθείς. ΔΕΝ θα βρεις δουλειά χωρίς βύσμα (σκέψου πόσοι άλλοι ψάχνουν) και ακόμα και αν βρεις, θα αμοίβεσαι ελάχιστα ενώ θα παράγεις σημαντικό όγκο εργασίας. Κοινώς, θα ξεπατώνεσαι για 400 ευρώ , χωρίς απαραίτητα να μαθαίνεις πράγματα.

 

Αυτή τη στιγμή έχεις όμως ένα όπλο στα χέρια σου. Την ΠΡΑΚΤΙΚΗ άσκηση. Σύντομα θα καταλάβεις ότι το εξάμηνο της πρακτικής είναι το σημαντικότερο εξάμηνο της σχολής. Θα δεις πολλούς συμφοιτητές σου να ψάχνουν για πρακτική σε τράπεζα, σε δήμους, στο ίδιο το ΤΕΙ, σε μεγάλες εταιρείες. ΑΓΝΟΗΣΕ ΤΟΥΣ! Επέλεξε ένα λογιστικό γραφείο για την πρακτική σου και θα με θυμηθείς. Μπορεί να σου φάνε τα λεφτά, μπορεί να σε πληρώσουν στο τέλος της πρακτικής, όμως θα μάθεις είτε θέλεις είτε όχι, σε αντίθεση με τη τράπεζα που θα βγάζεις φωτοτυπίες, ή τους δήμους και τα ΤΕΙ που θα τα ξύνεις όλη μέρα, ή τις μεγάλες εταιρείες που θα αποκτήσεις γνώσεις πάνω σε ένα μόνο κομμάτι της λογιστικής. Επιπλέον, στο λογιστικό έχεις πάντα τη πιθανότητα να σε κρατήσουν - μικρή μεν αλλά την έχεις.

 

Πήγαινε λοιπόν 6 μήνες στο λογιστικό και προσπάθησε να μάθεις. Ό,τι ακούς, σημείωνε το και τα βράδια διάβαζε σχετικά. Μην προσπαθήσεις να διαβάσεις χωρίς να έχεις πρακτική επαφή με το αντικείμενο, γιατί απλά θα πελαγώσεις. Παράδειγμα: σε βάζουν να κάνεις μια καταχώρηση τιμολόγια, εσύ μέσα από αυτό θα μάθεις τι είναι το τιμολόγιο, πότε θεωρείται και πότε όχι, τι είναι η θεώρηση, τι είναι το πιστωτικό, πότε ενημερώνονται τα βιβλία κτλ κτλ. Αν τύχεις και σε καλό συνάδελφο που έχει διάθεση, θα σε βοηθήσει κιόλας. Κράτα σημειώσεις πάντα. 

 

Πολλές φορές θα σου ζητήσουν να βγεις για δουλειές έξω, στην εφορία, το επιμελητήριο , τη τράπεζα. Μη το δεις ως αγγαρεία. Κανείς ΠΟΤΕ δεν έμαθε χωρίς να βγει έξω. Η μισή δουλειά σου γίνεται στο γραφείο, όταν "ετοιμάζεις" μια υπόθεση και η άλλη μισή στην εφορία πχ, όπου τη διεκπεραιώνεις. Προσπάθησε να επιδιώξεις τις εξωτερικές δουλειές, γιατί είναι ο πλέον εύκολος τρόπος να μάθεις τη δουλειά, έστω και με πολλαπλάσιο άγχος και πίεση. Γιατί, όταν θα πας στον Κώδικα για μια θεώρηση, και ο υπάλληλος σου πει "έχει λήξει η ασφαλιστική ενημερότητα", εκείνη την ώρα θα αναγκαστείς να μάθεις τι είναι αυτό και για ποιό λόγο χρειάζεται. 

 

Αν έχεις όρεξη, θα μάθεις πολλά σε έξι μήνες. Μετά πάρε το πτυχίο σου και προσπάθησε να βρεις μια δουλειά σε λογιστικό , έστω και δωρεάν και έστω για λίγους μήνες, για να εμπλουτίσεις τις γνώσεις σου. Παράλληλα, βγάλε την άδεια άσκησης επαγγέλματος σου. Όταν δεις τα σκούρα στην αγορά εργασίας, κάνε το μεγάλο βήμα και κάνε Έναρξη, έστω και από το σπίτι για να συμπληρώνεις φορολογικές δηλώσεις. Θα σου πουν "δεν είσαι έτοιμος" "που πας με 5 μήνες προυπηρεσία" "εγώ είμαι 10 χρόνια στη δουλειά και ακόμα μαθαίνω". Και πάλι αγνόησε τους. Αν έχεις μυαλό και θέληση θα τα καταφέρεις και αυτή τη φορά θα τα καταφέρεις για τον εαυτό σου. Όμως προσοχή:  Μη περιμένεις ότι θα ανοίξεις και από τη πρώτη μέρα θα έχεις ουρά τους πελάτες και σε καμιά περίπτωση μη το παίξεις businessman και χαλάσεις 20.000 για να επιπλώσεις το γραφείο ή το χώρο σου. Ξεκίνα με όσο λιγότερα έξοδα μπορείς, γιατί τα έσοδα σου θα είναι μηδαμινά. Δε χρειάζονται πολλά: ένα γραφείο, ένας υπολογιστής (που μπορείς να φέρεις από το σπίτι - να και μια ευκαιρία να μάθεις φορολογικά πως γίνεται αυτό), ένας καναπές (επίσης από το σπίτι) , δυό καρέκλες από πολυκατάστημα και ένας εκτυπωτής των 80 ευρώ. Όταν ξεκίνησα εγώ, είχα 1.000 ευρώ στο χέρι. Αγόρασα γραφείο, καρέκλα δικιά μου, καρέκλες πελατών, δεύτερο γραφείο, τραπεζάκι, 2 βιβλιοθήκες, μικρό εκτυπωτή ούτε καν laser και όλα τα υπόλοιπα από το σπίτι. Σκέψου ότι έκανα βαψίματα, στοκαρίσματα μόνος μου ενώ όταν άνοιξα δεν είχα a/c και το καλοκαίρι έλιωνα στη ζέστη, ενώ το χειμώνα πάγωνα. Πήγα να πάρω a/c με δόσεις και μου ζητάγανε εκκαθαριστικό 15.000 ευρώ - προφανώς νόμιζαν ότι μιλάνε με το Κόκκαλη. Έφαγα το κρύο, έφαγα τη ζέστη αλλά μάζεψα τα λεφτά και το πήρα. Θα μου πεις "καλά ρε φίλε δεν είχες 500 ευρώ για να πάρεις ένα a/c"; ΟΧΙ δεν είχα. Προτιμούσα να πληρώνω το ΤΕΒΕ πχ. 

 

Σιγά σιγά θα τα καταφέρεις, μόνο μην πάρουν τα μυαλά σου αέρα. Και μην ακους κανέναν, πίστεψε στον εαυτό σου και θα τα καταφέρεις. 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...