Jump to content
  • 0

Φορολογείται το εισόδημα απο την πώληση ακινήτου ξεχωριστά απο τον φόρο μεταβίβασης; τι γίνεται αν δεν δηλωθεί το τίμημα πώλησης στο Ε1;


Fotiosvasileiou
 Share

Question

Το 2008 πωλήθηκε κατοικία. Οι φόροι μεταβίβασης πληρώθηκαν. Δεν δήλωσα το τίμημα στην φορολογική δήλωση αλλα δήλωσα την πώληση στο Ε9 κανονικά. Το τίμημα αναφέρεται στο συμβόλαιο και τα χρήματα κατατέθηκαν σε τραπεζικό λογαριασμό όπου οι τόκοι φορολογούνται κανονικά με 10%  κάθε χρόνο. Το εισόδημα απο την πώληση φορολογείται ξεχωριστά απο τον φόρο μεταβίβασης;  Θα υπάρξει πρόβλημα με το περιουσιολόγιο του 2013; και αν ναι τι πρέπει να κάνω για να είμαι καλυμμένος; 

Link to comment
Share on other sites

8 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

 Υποθέτω ότι είστε φυσικό πρόσωπο μη κατασκευαστής  και δεν εμπίπτετε στην πρίπτωση του άρθρου 28  ν 2238/94. Αν ναι δεν έχετε αποκτήσει εισόδημα από την πραξη αυτή και δεν οφείλετε φόρο εισοδήματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

 Υποθέτω ότι είστε φυσικό πρόσωπο μη κατασκευαστής  και δεν εμπίπτετε στην πρίπτωση του άρθρου 28  ν 2238/94. Αν ναι δεν έχετε αποκτήσει εισόδημα από την πραξη αυτή και δεν οφείλετε φόρο εισοδήματος.

Είμαι απόφοιτος Λογιστικής- και μου τέθηκε το ερώτημα - έγινε η πώληση του σπιτιού- τα χρήματά μπήκαν στον λογαριασμό του πρώην ιδιοκτήτη- πλήρωσε τους φόρους μεταβίβασης, δήλωσε την πώληση στο Ε9 αλλα δεν δήλωσε το τίμημα στο Ε1 . θα έχει κάποιο πρόβλημα τώρα με το περιουσιολόγιο - θα πρέπει μήπως να κάνει συμπληρωματική δήλωση για εκείνη την χρονιά?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Το εισόδημα αυτό απο πώληση ακινήτου ,αφου δεν είστε επιτηδευματίες,αν δεν μπεί στο ε1 δεν τρέχει

κάτι πρός το παρόν ,γιατί δεν φορολογείται.Τώρα δεν χρειάζεται να γίνει κάτι με το περιουσιολόγιο αν το

είχατε τακτοποιήσει με την πώληση.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ευχαριστώ πολύ! 

 

Χρειάζομαι τις έμπειρες απαντήσεις σας! Στην σχολή δεν τα μαθαίνουμε αυτά  ! 

Χα, και που είσαι ακόμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  :mellow: :mellow:

Καλό θα σου κάνει να βρεις ένα λογ. γραφείο αν μπορείς, έστω και 4ωρο για να τα βλέπεις στην πράξη!!

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ουπς, γράψε λάθος! νόμιζα πως έγραφες φοιτητής λογιστικής!! Τώρα είδα το απόφοιτος.

καλημέρα και καλή σταδιοδρομία!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...