Προς το περιεχόμενο

ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΠΡΑΞΗΣ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΦΠΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το φπα του 2011 έγινε διακανονισμός (πράξη προσδιορισμού ΦΠΑ) ο οποίος θα πληρωθεί με δόσεις. Το ερώτημά μου είναι ποιές οι λογιστικές εγγραφές για το ΦΠΑ και τις προσαυξήσεις; Στο διπλότυπο είσπραξης από τη ΔΟΥ δεν αναγράφεται ξεχωριστά το ΦΠΑ και ξεχωριστά οι προσαυξήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια έγινε η εκκαθαριστική. Εκείνο που με προβληματίζει είναι πως θα χειριστώ τον λογαριασμό 82. Δηλαδή θα τον χρεώσω με τις προσαυξήσεις αλλά τι ακριβώς θα πιστώσω μιας και με κάθε πληρωμή δεν θα ξέρω τι ποσό αντιστοιχεί στις προσαυξήσεις ώστε να χρεώνω εκείνη τη στιγμή τον 82 και να πιστώνω τον 38?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ο λογαριασμός 38 θα πιστωθεί με το σύνολο του διπλοτύπου. Το καθαρό ποσό του ΦΠΑ που καταλογίσθηκε προκύπτει από την πράξη (οι πραξεις )καταλογισμού και από την εκκαθαριστική δήλωση που όπως λέτε υποβλήθηκε. Αν κάνετε μια διάιρεση του ποσού αυτού με τον αριθμό των δόσεων της ρύθμισης θα έχετε το καθαρό ποσό για την χρέωση του λογ. 54.

Ειπλόεν μια παρατήρηση, στην αρχική σας δημοσίευση, αν μου επιτέπετε :  μιλάμε για τον ΦΠΑ (αρσσενικού γέννους) και όχι για το ΦΠΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για το λάθος. Το πρόσεξα αφού το είχα δημοσιεύσει και πάντως σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Συγνώμη αν βρίσκομαι σε λάθος θέμα αλλά θα ήθελα την γνωμη σας.

Αγροτικος Συνεταιρισμός έκλεισε με την περαίωση του νόμου 3888/2010. Εκ των υστέρων ανακαλύψαμε μια απόφαση του υπουργείου που ελεγε οτι είχε γίνει λάθος ο υπολογισμος της περαίωσης στους αγροτικούς συνεταιρισμούς και ότι το επιπλέον ποσό που πλήρωσαν μπορεί να συμψηφιστεί με αλλες τυχόν οφειλές όπως φπα, φμυ, δακοκτονία κτλ. το ερώτημα μου είναι σε ποιο λογ/σμό του λογιστικου σχεδίου θα εμφανίσω αυτό το ποσό που μας χρωστάει στο δημόσιο???

όταν έκλεισε με την περαίωση πίστωσα με όλο το ποσό τον 54 και μετά όταν γινόταν οι πληρωμές των δόσεων τον χρέωνα. Θα ήταν σωστό να χρησιμοποιήσω πάλι λογ/σμο του 54 ο οποίος θα είναι χρεωμένος αυτή την φορά με το ποσό που μας χρωστάνε και κάθε φορά που προκύπτει φόρος πχ φπα να τον πιστώνω σε χρέωση του λογ/σμου του φπα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Συγνώμη αν βρίσκομαι σε λάθος θέμα αλλά θα ήθελα την γνωμη σας.

Αγροτικος Συνεταιρισμός έκλεισε με την περαίωση του νόμου 3888/2010. Εκ των υστέρων ανακαλύψαμε μια απόφαση του υπουργείου που ελεγε οτι είχε γίνει λάθος ο υπολογισμος της περαίωσης στους αγροτικούς συνεταιρισμούς και ότι το επιπλέον ποσό που πλήρωσαν μπορεί να συμψηφιστεί με αλλες τυχόν οφειλές όπως φπα, φμυ, δακοκτονία κτλ. το ερώτημα μου είναι σε ποιο λογ/σμό του λογιστικου σχεδίου θα εμφανίσω αυτό το ποσό που μας χρωστάει στο δημόσιο???

όταν έκλεισε με την περαίωση πίστωσα με όλο το ποσό τον 54 και μετά όταν γινόταν οι πληρωμές των δόσεων τον χρέωνα. Θα ήταν σωστό να χρησιμοποιήσω πάλι λογ/σμο του 54 ο οποίος θα είναι χρεωμένος αυτή την φορά με το ποσό που μας χρωστάνε και κάθε φορά που προκύπτει φόρος πχ φπα να τον πιστώνω σε χρέωση του λογ/σμου του φπα???

Υπάρχει ο 33.13 με τους υπολογαριασμούς του για τους προπληρωθέντες φόρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...