Προς το περιεχόμενο
  • 0

Σχετικα με την Αγορανομική Διάταξη αρ. 4/28.11.2012


ΓΙΑΝΝΗΣ  Ι.

Ερώτηση

15 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Πάνω το θέμα γιατί είναι πολύ σημαντικό

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/15188

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οι επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών αναγράφουν σε εμφανές σημείο του τηρούμενου τιμοκαταλόγου, με κεφαλαία γράμματα, ιδίου μεγέθους με τις τιμολογούμενες υπηρεσίες, την ένδειξη: «Ο ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΛΑΒΕΙ ΤΟ ΝΟΜΙΜΟ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ (ΑΠΟΔΕΙΞΗ−ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ)» και εφόσον ο τιμοκατάλογος τηρείται και στην αγγλική γλώσσα και την ένδειξη: «CONSUMER IS ΝΟΤ OBLIGED TO PAY IF THE NOTICE OF PAYMENT HAS ΝΟΤ BEEN RECEIVED (RECEIPT − INVOICE)». Η ρύθμιση αυτή καταλαμβάνει και τα καταστήματα εστίασης και αναψυχής, με την ως άνω ένδειξη να αναγράφεται σε εμφανές σημείο του τιμοκαταλόγου με κεφαλαία γράμματα, ίδιου μεγέθους με τη γραμματοσειρά των προσφερόμενων ειδών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα,

Εχει δημοσιευτει σε ΦΕΚ η εν λογω διάταξη?

Αν ναι σε ποιο?

 

Συγγνώμη που ρωτάω. Όταν διαβάσατε την απόφαση δεν είδατε το νούμερο του ΦΕΚ;post-528-0-07946200-1355416531_thumb.jpg

 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα σας,

Την αποφαση την διαβασα σε χτεσινη διμοσιευση του taxheaven ,οπου δεν αναγραφοταν το ΦΕΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οταν ο εγκέφαλος της συνταξης, αναφέρει "προιόντων" τι εννοει???? 

 

Ολες οι εμπορικές επιχειρήσεις??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλά για όλα υπεύθυνος ο λογιστής έτσι ? Όλα αλλάζουν και όλα πρέπει να τα ξέρει και ενημερώνει ο λογιστής ! Ακόμα και οι αγορανομικές διατάξεις δικό  μας κομμάτι και αυτό ? Δεν ξέρω αν είμαι εγώ παράξενη αλλά ειλικρινά βαρέθηκα να πρέπει να τρέχω για κάθε βλακεία που αποφασίζουν και που στο κάτω κάτω δεν έχει να κάνει με την τήρηση των βιβλίων ούτε με τα φορολογικά που είναι στο πλαίσιο της δουλειάς μας. Και στο τέλος αν μας ξεφύγει κάτι από τα παρελκόμενα που μας φορτώνουν έχουμε να μας λέει ο πελάτης μα καλά δεν το ήξερες εσύ έπρεπε να με είχες ενημερώσει! Και ναι να σε ενημερώσω αλλά και εσύ πρέπει να με πληρώνεις αλλά αυτό είναι μια παράμετρος που συνήθως την ξεχνάνε ή δεν έχουν να την καλύψουν! Sorry αν είμαι λίγο ξεκάρφωτη αλλά τα έχω πάρει ΟΛΑ ΣΕ ΕΜΑΣ ΠΙΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΠΛΑ ΤΑ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ και όχι μόνο αυτό τα δεχόμαστε και ξεφτυλιζόμαστε ξεφτυλίζοντας τις τιμές και τη δουλειά μας !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλά για όλα υπεύθυνος ο λογιστής έτσι ? Όλα αλλάζουν και όλα πρέπει να τα ξέρει και ενημερώνει ο λογιστής ! Ακόμα και οι αγορανομικές διατάξεις δικό  μας κομμάτι και αυτό ? Δεν ξέρω αν είμαι εγώ παράξενη αλλά ειλικρινά βαρέθηκα να πρέπει να τρέχω για κάθε βλακεία που αποφασίζουν και που στο κάτω κάτω δεν έχει να κάνει με την τήρηση των βιβλίων ούτε με τα φορολογικά που είναι στο πλαίσιο της δουλειάς μας. Και στο τέλος αν μας ξεφύγει κάτι από τα παρελκόμενα που μας φορτώνουν έχουμε να μας λέει ο πελάτης μα καλά δεν το ήξερες εσύ έπρεπε να με είχες ενημερώσει! Και ναι να σε ενημερώσω αλλά και εσύ πρέπει να με πληρώνεις αλλά αυτό είναι μια παράμετρος που συνήθως την ξεχνάνε ή δεν έχουν να την καλύψουν! Sorry αν είμαι λίγο ξεκάρφωτη αλλά τα έχω πάρει ΟΛΑ ΣΕ ΕΜΑΣ ΠΙΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΠΛΑ ΤΑ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ και όχι μόνο αυτό τα δεχόμαστε και ξεφτυλιζόμαστε ξεφτυλίζοντας τις τιμές και τη δουλειά μας !

 

Τα επιμελητήρια θα έπρεπε , αλλά ο ρόλος τους είναι άλλος, μόνο για να εισπράτουν τις συνδρομές των μελών , να μοιράζουν τα προγράμματα σε κολλητούς , να πηγαίνουν ταξιδάκια για την "προώθηση" των επιχειρήσεων και να ζαλίζουν τους επαγγλεματίες λέγοντας ότι το ΓΕΜΗ είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ του λογιστή ..... :)

 

Αν το Υπουργείο έλεγε ότι πόσους πελάτες έχει το κάθε γραφείο , Χ σου δίνω ένα ποσό Ψ για κάθε πελάτη και μια μικρή συνδρομή από το φορολογούμενο ΟΛΕΣ και όταν λέω ΟΛΕΣ εννοώ ΟΛΕΣ οι δουλείες θα ήταν και τακτοποιημένες και στην ώρα τους και και και ........

 

Βέβαια αυτή τι στιγμή το Υπουργείο και τη Κυβέρνηση τη νοίαζει πως θα κλείσει τις επιχειρήσεις , ειδικά τις μικρομεσαίες και όχι πως θα τις κάνει πιο παραγωγικές και εξυγχρονισμένες .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν γραψουν τον πελατη για  τετοια παραβαση 

μπορει να στοιχειοθετηθει νομικη πλανη?  εφοσον δεν ενημερωθηκε ο ανθρωπος ποτε και απο κανεναν αρμοδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω ειμαι λογιστης, (ετσι λενε τα χαρτια μου) πρεπει να την αναρτησω?????

 

Αν δεν την εχω αναρτησει, θα χω αμαρτησει????

 

Κι αν εχω αμαρτησει, υπαρχει φοβος μην ερθει κανεις και με γα....σει????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Πωλούνται ταμπελάκια  Αγορανομική Διάταξη αρ. 4/28.11.2012 , αδιάβροχα  πλαστικοποιημένα φιλικά προς το περιβάλλον , τοποθέτηση αυθημερόν , πληροφορίες με πμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κυκλοφορεί ότι .. έπεσε πρόστιμο για μη τοποθέτηση ταμπελακίου , στην οδό Τσιμισκή στην Θεσσαλονίκη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα επιμελητήρια θα έπρεπε , αλλά ο ρόλος τους είναι άλλος, μόνο για να εισπράτουν τις συνδρομές των μελών , να μοιράζουν τα προγράμματα σε κολλητούς , να πηγαίνουν ταξιδάκια για την "προώθηση" των επιχειρήσεων και να ζαλίζουν τους επαγγλεματίες λέγοντας ότι το ΓΕΜΗ είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ του λογιστή ..... :)

 

Αν το Υπουργείο έλεγε ότι πόσους πελάτες έχει το κάθε γραφείο , Χ σου δίνω ένα ποσό Ψ για κάθε πελάτη και μια μικρή συνδρομή από το φορολογούμενο ΟΛΕΣ και όταν λέω ΟΛΕΣ εννοώ ΟΛΕΣ οι δουλείες θα ήταν και τακτοποιημένες και στην ώρα τους και και και ........

 

Βέβαια αυτή τι στιγμή το Υπουργείο και τη Κυβέρνηση τη νοίαζει πως θα κλείσει τις επιχειρήσεις , ειδικά τις μικρομεσαίες και όχι πως θα τις κάνει πιο παραγωγικές και εξυγχρονισμένες .......

 

 

Την διαφήμιση του Υπουργείου,για το ΓΕΜΗ, στα τηλεοπτικά κανάλια αυτές τις μέρες την έχετε προσέξει(πόσο επίκαιρη είναι)???

 

Καλεί τις εμπορικές επιχειρήσεις να εγγραφούν στο ΓΕΜΗ και τους...υπενθυμίζει ότι η προθεσμία λήγει στις....31/12/2012!

 

Τι άλλο να πείς???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...