Προς το περιεχόμενο

Οι εκλογές ΠΟΦΕΕ της 9-12-2012, η Γενική Συνέλευση και το Νέο Διοικητικό Συμβούλιο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε καλέ μου  συνάδελφε , πότε στο διάολο είμασταν σαν κλάδος μια γροθιά και βγαίνεις σήμερα από τα ρούχα σου;

Έστω πότε ενέπνευσαν οι ηγεσίες μας για κάτι τέτοιο;

 

Στις διαβουλεύσεις με τους υπουργούς που όλοι αναθεματίζουμε; 

Όταν μας φτύνουν κι αυτοί καμώνονται πως βρέχει;

Όταν η εργασία μας  πλέον έχει γίνει σαδιστική ενασχόληση για extra μαζοχιστές κι αυτοί μας λένε

κάντε υπομονή "συνεργάτες"  , θα αποκτήσει κύρος , θα πιστοποιηθεί , θα κλείσουν οι Δ.Ο.Υ. και θα μεγαλώσει η πίτα ,

θα βγούμε στο ξέφωτο και θα δούμε και το μικρό σπίτι στο λιβάδι ,  ένας σωρός από αυταπάτες.

 

Πάρτε το απόφαση , όσο κι αν προσπαθήσουμε "συντεχνιακά" σαν κλάδος να προασπίσουμε νομικά τις επισφαλείς μας απαιτήσεις - αυτά ακούγαμε στο "ΗΛΕΚΤΡΑ'' - , από μαγαζιά που έφτασαν να κάνουν σεφτέ 20 € τη μέρα δεν θα πάρουμε  φράγκο. Και μικρή σημασία έχει ποιος θα είναι υπεύθυνος για το φορολογικό πιστοποιητικό , εμείς ή οι ορκωτοί; Το επάγγελμα ανοίγει , όπως ανοίγει σε κάθε κλάδο που υπήρχε ένας κάποιος προστατευτισμός   γιατί αυτό απαιτεί η διαιώνιση της κερδοφορίας του μεγάλου κεφαλαίου. Γιατί σε συνθήκες κρίσης έχουν ανάγκη από  νέες αγορές όπου θα μπορούν  να αναπαράγουν τα κέρδη τους (αυτή στο φινάλε είναι η ουσία της κρίσης , η υπερβολική συσσώρευση κερδών από λίγους που δεν μπορούν πια να αναπαράγουν την κερδοφορία τους γιατί η αγοραστική δύναμη των κομπάρσων-προβάτων έχει πιάσει πάτο , η φούσκα της πίστωσης σκάει  και τα εμπορεύματα μένουν στα ράφια , κι αν θέλετε το συζητάμε και παιρετέρω) , αυτό είναι το νομοτελειακό αλλά κι αν γουστάρεις άκου τα παραμύθια του Μαυραγάνη  . Θα ΄ρθουν οι ελεγκτικές και οι πολυεθνικές και θα σαρώσουν προσλαμβάνοντας εμάς ή τους ορκωτούς γα δουλάκια με μπλοκάκι ή βασικό, διάλεξε γιατί περιμένουν και στην ουρά. Και τότε εμείς θα στήσουμε συνεταιρισμούς και ζήτω που καήκαμε. Η  PRICEWATERHOUSECOOPERS θα αντέξει κι ένα και δύο χρόνια χασούρα μέχρι να σε πετάξει απ΄έξω , εσύ αντέχεις; 

 

Και χαλαστήκατε όλοι σήμερα... Κι αν θέλετε να το πάμε και παρακάτω , πότε οι Έλληνες ήταν ''μια γροθιά'' ; Το 1821 , στην κατοχή ή στη χούντα; 

 

Και να σου πω και το άλλο; Εγώ μια γροθιά νοιώθω λιγότερο με τον Ντουκάκη και περισσότερο με με μια νοσηλεύτρια  που μού ΄ρθε τον Μαϊο , τριανταπέντε χρονών με δυο παιδιά κι άντρα με αναπηρία άνω του 80% , με βεβαιώσεις αποδοχών από τρία νοσοκομεία για να τα φέρει βόλτα 18 ώρες στο μεροκάματο κάθε μέρα. Και της δίνω το εκκαθαριστικό 7.500,00€ και της λέω δεν είσαι η πρώτη που θα κλάψει μπροστά μου φέτος κι ας με γνωρίζεις μόλις δύο λεπτά και μου απαντά : Όχι δεν θα κλάψω μπροστά σας γιατί έχω αξιοπρέπεια , να στε σίγουρος όμως ότι θα κλαίω από την ώρα που θα γυρίσω την πλάτη μου μέχρι να φτάσω σπίτι.  

Συνάδελφε ,γεια σου .

Εγω χρησιμοποιώ την λέξη γροθιά,επειδή ποτέ δεν είμαστε, αλλά όλα τα άλλα που αναφέρεις

πιο κάτω γι να πετύχουμε τα θετικά και να αποφύγουμε τα αρνητικά θα πρέπει να είμαστε γροθιά

και απο κει και πέρα ο καθένας ας πιστεύει ότι γουστάρει , κομματικά αναφέρω,ο κλάδος είναι ένας

και θα πρέπει να είναι και αδιαίρετος.Ο ένας λέει ο τάδε έχει δίκιο ο άλλος οτι έχει ο δείνα ,εμένα δεν 

με ενδιαφέρει .πιός έχει,εμένα με νοιάζει το μέλλον του επαγγέλματος που διάλεξα για να ζήσω εγώ

και η οικογένειά μου και αυτοί μου λένε αν έπρεπε έτσι να γίνουνε οι εκλογές η αλλιώς,χεστήκαμε

και η βάρκα έγειρε.Δυστυχώς έχει χαθεί η ουσία,αλλά βλέπω οτι για τους καρεκλάκηδες αυτή είναι

η ουσία ,γιατί τους δίνει την δυνατότητα ύπαρξης,γιατί τους εξυπηρετεί ίσως τα κάθε είδους συμφέροντα.

Το κακό είναι οτι νομίζουν η κάνουν οτι νομίζουν οτι όλοι εμείς δεν καταλαβαίνουμε τι παίζει.

Έχουμε ξυπνήσει ρεεεεεεεεεεεεε ,αλλάξτε ρότα πρίν καταρρεύσουμε όλοι μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Eπειδή πολλοί ακομμάτιστοι έχουν μαζευτεί στο ΔΣ της ΠΟΦΕΕ (όπως λέει & ο κος Πατέλης σε μιά απάντησή του κάπου παραπάνω) & επειδή είμαστε πιά μεγάλα παιδιά για να δουλευόμαστε ας  απαντήσουν όλοι αυτοί οι "ακομμάτιστοι"

 

1.Το κάλεσμα της ΠΟΦΕΕ στην απεργία της 18/10/2012 "για να ενισχύσουμε την διαπραγματευτική θέση της κυβέρνησης"  τι είναι ?

2.Όταν είσαι ο κλάδος που αφενός πλήτεται απο τα μέτρα που παίρνονται & απο την άλλη καλείται να τα εφαρμόσει & δεν βγάζεις ούτε μια ανακοίνωση για τη σφαγή που γίνεται  πόσο ακομμάτιστος  είσαι?

3.Όταν άνοιξαν πια οι πόρτες για  να μας καταπιούν κάθε είδους εταιρίες που θα μπορεί να φτιάξει ο κάθε "επενδυτής" & σφυρίζεις αδιάφορα πόσο ακομμάτιστος είσαι?

4.Όταν δεν νοιώθεις την υποχρέωση να υποστηρίξεις όλους αυτούς που τους φτιάξαμε τις δηλώσεις & κλαίγανε με μαύρο δάκρυ για τους φόρους που δεν είχαν να πληρώσουν είσαι¨"ακομμάτιστος"?

5.Όταν η άποψη που προωθεί η ΠΟΦΕΕ είναι "να δούμε πως θα σώσουμε το τομάρι μας σαν κλάδος" τι είσαί?

 

Αν όλα αυτά & μύρια άλλα που πρεσβεύουν οι ¨ακομμάτιστοι" της ΠΟΦΕΕ & προτρέπουν ένα ολόκληρο κλάδο στην υποταγή & βλέπει τη σωτηρία σε κλαδικές-ατομικές λύσεις,τότε δεν χρειαζόμαστε "ακομμάτιστους", αλλά πλήρως κομματικοποιημένους σαν τους συναδέλφους της ΑΣΦΕΕ που με τις απόψεις τους (άσχετα αν συμφωνείς ή διαφωνείς) δείχνουν ότι σώζουν την αξιοπρέπεια ενός κλάδου & βοηθούν να σηκώσουμε καφάλι ενάντια σε ότι μας παίρνει τη ζωή..............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλο αυτό το παρασκήνιο Χρύσα υπάρχει και μεγαλώνει γιατί εμείς το αφήνουμε 

 

και μην μου πεις όχι, θυμήσου πριν από πόσα, δύο ? τρία χρόνια ? 

που λέγατε ότι όλοι μαζί θα πάτε στην ΕΦΕΕΘ 

 

Χρύσα, το ξέρεις ότι πολλές φορές έχουμε διαφωνήσει αλλά ρε γαμώτο αν πήγαιναν οι περισσότεροι συνάδελφοι στον σύλλογό τους.δεν νομίζεις ότι θα ήταν διαφορετικά ?

 

Γιαννη επειδη η ερωτηση σου πολλες φορες εμεινε μετεωρη και αναπαντητη εδω μεσα, γιατι προσωπικα σου εχω πει την αποψη μου, την μεταφερω με τη σειρα μου στους υπολοιπους 15-20 που ειμασταν σε εκεινη τη συναντηση και μαζι ειχαμε παρει αυτη την αποφαση.

Πραγματικα θα ηθελα κι εγω να μαθω γιατι τοσο καιρο δεν εγινε τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητές συναδέλφισσες και αγαπητοί συνάδελφοι,

πρόσφατα, μου δόθηκε η ευκαιρία να γνωρίσω πολλούς αξιόλογους συναδέλφους προσωπικά.

Μεταξύ αυτών των συναδέλφων, ήταν ο αξιόλογος και πολύ αγαπητός μου συνάδελφος, κ. Γιάννης Β. (PRESJOHN).

Αδράζω την ευκαιρία, να αναφερθώ στον παραπάνω συνάδελφο, από την απάντησή του σε κάποιο ερώτημά μου (δεν θεωρώ ότι είναι σκόπιμο να το αναφέρω).

Η μονολεκτική του απάντηση ήταν, "απογοήτευση".

 

Αυτή η λέξη και μόνο, θα ήταν και η απάντησή μου, αν κάποιος με ρωτούσε "γιατί νομίζεις ότι δεν  συμμετέχουν σε κάποιο συνδικαλιστικό όργανο οι περισσότεροι συνάδελφοι". Αίσθημα που προσωπικά αποκομίζω και με κάποιες από τις τοποθετήσεις στο παρόν θέμα.

 

Απογοήτευση.

Απογοήτευση συνάδελφοι ...

Μήπως κάνω λάθος ;

Μήπως είμαι ο μόνος που νοιώθω κάτι τέτοιο ;;;

Το εύχομαι ...

 

283230_460710427304060_1557455028_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητές συναδέλφισσες και αγαπητοί συνάδελφοι,

πρόσφατα, μου δόθηκε η ευκαιρία να γνωρίσω πολλούς αξιόλογους συναδέλφους προσωπικά.

Μεταξύ αυτών των συναδέλφων, ήταν ο αξιόλογος και πολύ αγαπητός μου συνάδελφος, κ. Γιάννης Β. (PRESJOHN).

Αδράζω την ευκαιρία, να αναφερθώ στον παραπάνω συνάδελφο, από την απάντησή του σε κάποιο ερώτημά μου (δεν θεωρώ ότι είναι σκόπιμο να το αναφέρω).

Η μονολεκτική του απάντηση ήταν, "απογοήτευση".

 

Αυτή η λέξη και μόνο, θα ήταν και η απάντησή μου, αν κάποιος με ρωτούσε "γιατί νομίζεις ότι δεν  συμμετέχουν σε κάποιο συνδικαλιστικό όργανο οι περισσότεροι συνάδελφοι". Αίσθημα που προσωπικά αποκομίζω και με κάποιες από τις τοποθετήσεις στο παρόν θέμα.

 

Απογοήτευση.

Απογοήτευση συνάδελφοι ...

Μήπως κάνω λάθος ;

Μήπως είμαι ο μόνος που νοιώθω κάτι τέτοιο ;;;

Το εύχομαι ...

 

283230_460710427304060_1557455028_n.jpg

 

 

Αγαπητέ μου Μπάμπη

 

Κατ' αρχήν σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

 

Πρέπει να πώ και εγώ ότι νοιώθω πολύ ευτυχής πού γνώρισα προσωπικά στην Φλώρινα ένα πολύ αξιόλογο και πολυτάλαντο συνάδελφο όπως είσαι εσύ,καθώς και αρκετές συναδέλφισες και συνάδελφους.

 

Θεωρώ υποχρέωση μου να αναφέρω το ερώτημα που μου είχες κάνει και αφορούσε τους λόγους της μακρόχρονης απουσίας μου

απο  τα συνδικαλιστικά δρώμενα του κλάδου μας,αφού επί αρκετά χρόνια τα "είχα δώσει όλα" στην ηγεσία φορέων(ΕΦΕΕΑ-ΠΟΦΕΕ

ΠΕΦΕ),σε βάρος της δουλειάς,της υγείας και της οικογένειας μου.

 

Η απογοήτευση ήταν πολύπλευρη και από "τα πάνω"(ηγετικές ομάδες -ομαδούλες με παρασκήνια) και από "τα κάτω"(αδράνεια

και μη συμμετοχή της βάσης των συναδέλφων στις διαδικασίες των Συλλόγων),έχοντας απέναντι μας μια πολιτική ηγεσία ανάλγητη

στα προβλήματα του κλάδου μας.

 

Στη φωτογραφία που εύστοχα δημοσιεύεις, η κάθε σωστή συνδικαλιστική "πεταλούδα"(και όχι οι γνωστές αποδημητικές

"πεταλουδίτσες"),δεν μπορεί να  ανέβει εύκολα την σκάλα(όχι της εξουσίας) και να επιλύσει προβλήματα, γιατί την εμποδίζουν

στην άκρη του σχοινιού τα διάφορα "βαρίδια".

 

Για την απογοήτευση που νοιώθεις ,δεν είσαι μόνος,αλλά η συντριπτική πλειοψηφία των συναδέλφων.

 

Ομως,

 

 

η σημερινή τραγική κατάσταση που ζούμε όλοι δεν έχει καμμία σχέση με τις καταστάσεις που ζήσαμε εμείς οι παλαιότεροι.

 

Σήμερα λοιπόν έχουμε πολλούς λόγους και επιβάλλεται, ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ,ενωμένοι με μπροστάρηδες τους ΝΕΟΥΣ,

                                       

                  να μετατρέψουμε την απογοήτευση σέ  ΟΡΓΗ-ΟΡΓΑΝΩΣΗ-ΑΓΩΝΑ για την ανατροπή της κατάστασης.

 

Αυτό μπορούμε να το πετύχουμε με πίστη και αισιοδοξία.

 

Το οφείλουμε στις επόμενες γενιές.

 

Φιλιά σε σένα και στην γλυκειά Κερά Μάρω

 

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ

 

Γιάννης Βούκας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PRESJOHN,HARYK,...Φιλοι και Φιλες προσωπικα δεν νοιωθω απογοητευση νοιωθω αηδια......Κατι πρεπει να γινει και θα γινει...!

Υ/Γ PRESJOHN δεν γνωριζα τους αγωνες σου ...και αισθανομαι απο καρδιας οτι οφειλω να σε συγχαρω και να σε ευχαριστησω για οσα προσφερες και για  οσα προκειται να προσφερεις για τον κλαδο...!    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PRESJOHN,HARYK,...Φιλοι και Φιλες προσωπικα δεν νοιωθω απογοητευση νοιωθω αηδια......Κατι πρεπει να γινει και θα γινει...!

Υ/Γ PRESJOHN δεν γνωριζα τους αγωνες σου ...και αισθανομαι απο καρδιας οτι οφειλω να σε συγχαρω και να σε ευχαριστησω για οσα προσφερες και για  οσα προκειται να προσφερεις για τον κλαδο...!    

 

 

Αγαπητέ συνάδελφε Θεμιστοκλή

 

Δεν έχεις άδικο γιά αυτό που νοιώθεις.

 

Εχεις όμως απόλυτο δίκιο ότι "κάτι πρέπει να γίνει" και σίγουρα "θα γίνει".Δεν πάει άλλο.

 

Θέλω να σε ευχαριστήσω για τα καλά σου λόγια,καθώς επίσης και για τις τοποθετήσεις σου, που παρακολουθώ και

να είσαι σίγουρος ότι και εσύ χαίρεις μεγάλης εκτίμησης απο τους συναδέλφους.

Και η δική σου προσφορά είναι σημαντική.

 

Καλές γιορτές

 

Φιλικά

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

283230_460710427304060_1557455028_n.jpg

 

 

Μπάμπη,

 

φυσιολογικά κάνεις τέτοιες αναφορές διότι το πάθος του συνταξιούχου φίλου μας (PresJhon) δεν το βλέπεις σχεδόν καθόλου στους νέους συνάδελφους ή ακόμα χειρότερα, γενικά στους συνάδελφους...

 

Ομως εδώ βρίσκεται η διαφωνία μου..  Την παρέθεσα και στον Χαλκιδαίο τυπικά, διότι ξέρω ότι το πιστεύει και αυτός. Και ο Βούκας.  Σε λίγο θα την πιστεύεις και εσύ Μπάμπη... όπως και η Χρύσα.... ακόμα και ο Στέφανος....

 

Θεωρώ ότι το πάθος για κοινή προσπάθεια είναι μια ανάγκη που υπάρχει στο 70% των συναδέλφων και απλά βρίσκεται σε λανθάνουσα κατάσταση. Βρίσκεται παρκαρισμένη στο πίσω μέρος του μυαλού τους σε μια στάση -ας πούμε - αναμονής.

 

Ενα τσάφ...

....μια αντίδραση...

..μια ανάσυρση....

 

είναι ικανή για μεγάλες αλλαγές....

 

 Βοηθός;

...Μα η ίδια η κρίση...

ο ίδιος ο επαναπροσδιορισμός των αξιών και στάσεων μας..

 

Και να μην θέλουμε, οι συνθήκες θα μας οδηγήσουν προς τα εκεί...

.... Εξάλλου δεν είμαστε αμερικανάκια....

...Έλληνες είμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάμπη,

 

φυσιολογικά κάνεις τέτοιες αναφορές διότι το πάθος του συνταξιούχου φίλου μας (PresJhon) δεν το βλέπεις σχεδόν καθόλου στους νέους συνάδελφους ή ακόμα χειρότερα, γενικά στους συνάδελφους...

 

Ομως εδώ βρίσκεται η διαφωνία μου..  Την παρέθεσα και στον Χαλκιδαίο τυπικά, διότι ξέρω ότι το πιστεύει και αυτός. Και ο Βούκας.  Σε λίγο θα την πιστεύεις και εσύ Μπάμπη... όπως και η Χρύσα.... ακόμα και ο Στέφανος....

 

Θεωρώ ότι το πάθος για κοινή προσπάθεια είναι μια ανάγκη που υπάρχει στο 70% των συναδέλφων και απλά βρίσκεται σε λανθάνουσα κατάσταση. Βρίσκεται παρκαρισμένη στο πίσω μέρος του μυαλού τους σε μια στάση -ας πούμε - αναμονής.

 

Ενα τσάφ...

....μια αντίδραση...

..μια ανάσυρση....

 

είναι ικανή για μεγάλες αλλαγές....

 

 Βοηθός;

...Μα η ίδια η κρίση...

ο ίδιος ο επαναπροσδιορισμός των αξιών και στάσεων μας..

 

Και να μην θέλουμε, οι συνθήκες θα μας οδηγήσουν προς τα εκεί...

.... Εξάλλου δεν είμαστε αμερικανάκια....

...Έλληνες είμαστε...

Μπάμπη, Κωστή, συγνώμη για την παρέμβαση, αλλά δεν βρήκα καταλληλότερο σημείο για να διατυπώσω και την δική μου, σύντομη άποψη : Κωστή (εμένα με ξέχασες;) αυτό το φωνάζω από την πρώτη μέρα που μπήκα στο forum. Επαναπροσδιορισμός, αναθεώρηση αξιών, αλλαγή νοοτροπίας, όπως ακριβώς γράφεις Κωστή, οπως είναι η αιτία της απογοήτευσής σου Μπάμπη και όπως συμβαίνει και στους πολύ καλούς και αγαπητούς συναδέλφους Χρύσα. Γιάννη Χαλκιδέο, Στέφανο, Θεμιστοκλή και τον μαχόμενο, έστω και σαν συνταξιούχο Γιάννη Βούκα. Για σκεφτείτε αν όλοι εμείς που κατά μερικούς, είμαστε έξω από τα χαρακώματα, μπαίναμε μπροστά και ξεκινούσαμε αυτό που επισημαίνεις τόσο εύστοχα Κρητικέ συνάδελφε. Αλλά Χριστούγεννα ήλθαν, ας τα χαρούμε όπως - όπως και θα τα ξαναπούμε πριν την Πρωτοχρονιά, έτσι για να μη γίνει στραβό το ποδαρικό... Καλά Χριστούγεννα σε όλες και όλους, από την - άδεια αυτήν την εποχή - Πάρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί εγώ πιστεύω οτι βρισκόμαστε όλοι πίσω απο κάτι μικροηγεμονίσκους που μας τάζουν

συνέχεια πράγματα ,οδηγώντας τις ενέργειές μας εκεί που εξυπηρετεί αυτούς?ποντάροντας

στην αγωνία μας για την επιβίωση.Εμείς δεν είμαστε που τους ψηφίσαμε και μάλιστα πρόσφατα?

Δεν είδα καμιά αξιόλογη αντίδραση,στην ψηφοφορία,η κάτι που να με παρασύρει προς τα μπρος.

Απλά διαπίστωσα και δεν ξέρω αν είμαι τόσο χαζός η βλέπω τα πράγματα στραβά οτι οι όλες ενέργειες

έγιναν να έχουν κάποιοι μια θέση εξουσίας ,τίποτα άλλο.Γιατί δεν τις αφήνουν αυτές τις θέσεις σε άλλα

πρόσωπα που ενδεχόμενα να τα κατάφερναν καλύτερα?Τι κρύβεται πίσω απο όλα αυτά?Αφου η αποτυχία

για το μέλλον του κλάδου μας είναι φανερή ,αφου δεν κατάφεραν την πιστοποίηση ,την οριοθέτηση ,γιατί

να μας ξαναεκπροσωπούν?γιατί τους ξαναδόσαμε αυτές τις θέσεις?

Δεν ζητάω κάτι το παράλογο ,ζητάω να δουλεύω σαν άνθρωπος και όχι σαν ζώο και μάλιστα χωρίς μέλλον.

Εύχομαι σε όλους χρόνια πολλά με υγεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάμπη,

 

φυσιολογικά κάνεις τέτοιες αναφορές διότι το πάθος του συνταξιούχου φίλου μας (PresJhon) δεν το βλέπεις σχεδόν καθόλου στους νέους συνάδελφους ή ακόμα χειρότερα, γενικά στους συνάδελφους...

 

Ομως εδώ βρίσκεται η διαφωνία μου..  Την παρέθεσα και στον Χαλκιδαίο τυπικά, διότι ξέρω ότι το πιστεύει και αυτός. Και ο Βούκας.  Σε λίγο θα την πιστεύεις και εσύ Μπάμπη... όπως και η Χρύσα.... ακόμα και ο Στέφανος....

 

Θεωρώ ότι το πάθος για κοινή προσπάθεια είναι μια ανάγκη που υπάρχει στο 70% των συναδέλφων και απλά βρίσκεται σε λανθάνουσα κατάσταση. Βρίσκεται παρκαρισμένη στο πίσω μέρος του μυαλού τους σε μια στάση -ας πούμε - αναμονής.

 

Ενα τσάφ...

....μια αντίδραση...

..μια ανάσυρση....

 

είναι ικανή για μεγάλες αλλαγές....

 

 Βοηθός;

...Μα η ίδια η κρίση...

ο ίδιος ο επαναπροσδιορισμός των αξιών και στάσεων μας..

 

Και να μην θέλουμε, οι συνθήκες θα μας οδηγήσουν προς τα εκεί...

.... Εξάλλου δεν είμαστε αμερικανάκια....

...Έλληνες είμαστε...

 

 

Γιατί εγώ πιστεύω οτι βρισκόμαστε όλοι πίσω απο κάτι μικροηγεμονίσκους που μας τάζουν

συνέχεια πράγματα ,οδηγώντας τις ενέργειές μας εκεί που εξυπηρετεί αυτούς?ποντάροντας

στην αγωνία μας για την επιβίωση.Εμείς δεν είμαστε που τους ψηφίσαμε και μάλιστα πρόσφατα?

Δεν είδα καμιά αξιόλογη αντίδραση,στην ψηφοφορία,η κάτι που να με παρασύρει προς τα μπρος.

Απλά διαπίστωσα και δεν ξέρω αν είμαι τόσο χαζός η βλέπω τα πράγματα στραβά οτι οι όλες ενέργειες

έγιναν να έχουν κάποιοι μια θέση εξουσίας ,τίποτα άλλο.Γιατί δεν τις αφήνουν αυτές τις θέσεις σε άλλα

πρόσωπα που ενδεχόμενα να τα κατάφερναν καλύτερα?Τι κρύβεται πίσω απο όλα αυτά?Αφου η αποτυχία

για το μέλλον του κλάδου μας είναι φανερή ,αφου δεν κατάφεραν την πιστοποίηση ,την οριοθέτηση ,γιατί

να μας ξαναεκπροσωπούν?γιατί τους ξαναδόσαμε αυτές τις θέσεις?

Δεν ζητάω κάτι το παράλογο ,ζητάω να δουλεύω σαν άνθρωπος και όχι σαν ζώο και μάλιστα χωρίς μέλλον.

Εύχομαι σε όλους χρόνια πολλά με υγεία.

 

 

Μπάμπη, Κωστή, συγνώμη για την παρέμβαση, αλλά δεν βρήκα καταλληλότερο σημείο για να διατυπώσω και την δική μου, σύντομη άποψη : Κωστή (εμένα με ξέχασες ;) αυτό το φωνάζω από την πρώτη μέρα που μπήκα στο forum. Επαναπροσδιορισμός, αναθεώρηση αξιών, αλλαγή νοοτροπίας, όπως ακριβώς γράφεις Κωστή, οπως είναι η αιτία της απογοήτευσής σου Μπάμπη και όπως συμβαίνει και στους πολύ καλούς και αγαπητούς συναδέλφους Χρύσα. Γιάννη Χαλκιδέο, Στέφανο, Θεμιστοκλή και τον μαχόμενο, έστω και σαν συνταξιούχο Γιάννη Βούκα. Για σκεφτείτε αν όλοι εμείς που κατά μερικούς, είμαστε έξω από τα χαρακώματα, μπαίναμε μπροστά και ξεκινούσαμε αυτό που επισημαίνεις τόσο εύστοχα Κρητικέ συνάδελφε. Αλλά Χριστούγεννα ήλθαν, ας τα χαρούμε όπως - όπως και θα τα ξαναπούμε πριν την Πρωτοχρονιά, έτσι για να μη γίνει στραβό το ποδαρικό... Καλά Χριστούγεννα σε όλες και όλους, από την - άδεια αυτήν την εποχή - Πάρο

 

Αγαπητοί κύριοι συνάδελφοι Κώστα, Γιάννη, Γιάννη, όταν άρχισα να γράφω την αρχική μου δημοσίευση, κατέληξα μετά από 15 λεπτά, να έχω γεμίσει περίπου 3 σελίδες !!!

Για άλλη μια φορά (και αφού δεν την έσβησα τελείως), την έκανα 5 αράδες. Θα ήθελα να γράψω πολλά αλλά ... ίσως το κάνω ... ίσως όχι ... άλλη φορά.

Για την ώρα όμως θα ήθελα μόνο αυτό να πω:

 

Καλά Χριστούγεννα σε όλους.

Πάντα με υγεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Πρόταση Ενεργοποίησης των Αντιπροσώπων με την χρήση ηλεκτρονικών μεθόδων

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=89651#entry522213

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

σημερινό μέιλ από τον συνάδελφο Νίκο Πατέλη , Α αντιπρόεδρο της ΠΟΦΕΕ 

 

 

 

Subject: ΑΝΟΙΚΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΣΤΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΚΑΙ ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΤΗ ΝΙΚΟΛΑΟ ΑΥΛΩΝΙΤΗ

 

 

Με την παρούσα, έστω και με καθυστέρηση, θέλω να εκφράσω τις ευχαριστίες μου στον Συνάδελφο Νικόλαο Αυλωνίτη, Πρόεδρο του Δ.Σ. της ΕΦΕΕ Αττικής που αποδέχθηκε το ηθικό βάρος να προφυλάξει, έστω και με τον τρόπο που επέλεξε, δηλαδή μέσω μιας ένστασης κατά της εκλογικής διαδικασίας, αυτό που ίσως

και ο ίδιος πρότεινε αλλά που σίγουρα και αυτός ψήφισε (σαν συνιδρυτής) και περιλάμβάνει το καταστατικό της ΠΟΦΕΕ.

 

Δηλαδή την ανάγκη να υπάρχει ΜΟΝΟΝ ένα ΕΝΝΙΑΙΟ ψηφοδέλτιο κατά την διαδικασία εκλογής των οργάνων της ώστε να αποφευχθεί η κομματικοποίηση της εκλογικής διαδικασίας.

 

Τώρα αυτό αυτό που απομένει είναι να βρει την παλληκαριά (που γνωρίζω ότι διαθέτει) και να ολοκληρώσει αύριο Πέμπτη 21/03/13 αυτό που ξεκίνησε ενώπιον του αρμόδιου Δικαστηρίου που θα συζητήσει την υπόθεση.

 

Η συζήτηση αύριο πρέπει να γίνει και να ολοκληρωθεί ώστε να πάψει η μικρή εκκρεμότητα που δημιουργήθηκε τον Δεκέμβριο από Συναδέλφους που θέλησαν να συμμετέχουν με ξεχωριστό ψηφοδέλτιο, η πλειοψηφία των οποίων δήλωσαν ότι ανήκουν σε συγκεκριμμένη πολιτική παράταξη.

 

Συνοδοιπόρε Νίκο,

πρέπει αύριο να τελειώσεις αυτό που ξεκίνησες ώστε να σταματήσει να αιωρείται η υποψία ότι το ΠΡΟΤΑΘΕΝ και απο σένα, ΨΗΦΙΣΘΕΝ και από σένα αλλά και ΕΛΕΓΧΘΕΝ από Νομικό και το Πρωτοδικείο, Καταστατικό της Ομοσπονδίας μας μπορεί να μην είναι 100% σύννομο.

 

Το οφείλεις στον εαυτό σου και σε όλους όσους έχουν εναποθέσει τις ελπίδες για την επίλυση των προβλημάτων του Κλάδου, που σήμερα και στο άμεσο μέλλον είναι οξυμένα, στην  αναγκαία ενότητα ΟΛΩΝ ΜΑΣ μέσα από την Π.Ο.Φ.Ε.Ε. .

 

Γιατί ΜΟΝΟΝ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΑΣ

 

Με εκτίμηση

και αγωνιστικούς χαιρετισμούς

ΝΙΚΟΛΑΟΣ Γ.ΠΑΤΕΛΗΣ

 

 

 

τι να θέλει να πει ο ποιητής ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερινό μέιλ από τον συνάδελφο Νίκο Πατέλη , Α αντιπρόεδρο της ΠΟΦΕΕ 

 

 

 

 

 

 

τι να θέλει να πει ο ποιητής ?

 

εσυ που πηρες το μεηλ και καταλαβαινεις απο ποιηση , δεν τον ρωτας να μας πεις και μας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να έγινε άραγε στο δικαστήριο της Πέμπτης; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικαστήριο έγινε... όπως και το άλλο το δικό μας... -_-

Εν αναμονή των αποφάσεων... :rolleyes:

 

Ειρήνη,Νίκο(Αυλωνίτη),Νίκο(Πατέλη) κλπ

 

Επειδή συνήθως οι δικαστικές αποφάσεις αργούν πολύ

 

μήπως να μας ενημερώνατε τι συζητήθηκε στις δικαστικές αίθουσες,ώστε να πάρουμε μιά γεύση?????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από την λίγη πληροφόρηση που έχω όχι πολλά 

 

κατέθεσαν δυο μάρτυρες (ένας από κάθε πλευρά) , ο πρόεδρος του δικαστηρίου είπε εξ αρχής και επανέλαβε αρκετές φορές ότι το ζήτημα είναι νομικό και περιμένουμε την απόφαση του δικαστηρίου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικαστήριο έγινε... όπως και το άλλο το δικό μας... -_-

Εν αναμονή των αποφάσεων... :rolleyes:

Ειρηνη για λεγε και για το δικο σας ειναι και δικο μου και ολων .Δηλαδη δεν πηγαν πασο οι  της ΕΦΕΕΕΑ .......για παρτε θεση ολοι εσεις που συμμετεχετε στα κοινα.Ετσι απλα ειμαι υπερ της ΕΦΕΕΕΑ η Οχι...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειρηνη για λεγε και για το δικο σας ειναι και δικο μου και ολων .Δηλαδη δεν πηγαν πασο οι  της ΕΦΕΕΕΑ .......για παρτε θεση ολοι εσεις που συμμετεχετε στα κοινα.Ετσι απλα ειμαι υπερ της ΕΦΕΕΕΑ η Οχι...?

 

Στο δικό μας δεν κατέθεσαν μάρτυρες, όπως ξέρεις η πρωτόδικη απόφαση έχει βγεί, και τώρα δικαζόταν η έφεση που είχε κάνει η Ε.Φ.Ε.Ε.Α. Μόνο έγγραφα καταθέσαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικό μας δεν κατέθεσαν μάρτυρες, όπως ξέρεις η πρωτόδικη απόφαση έχει βγεί, και τώρα δικαζόταν η έφεση που είχε κάνει η Ε.Φ.Ε.Ε.Α. Μόνο έγγραφα καταθέσαμε...

Η αποφαση  του  Εφετειου  ευχομαι να σας δικαιωσει...!

Υ/Γ Τους χαιρετισμους μου στους Φιλους και Φιλες της ΕΦΕΕΑΠ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...