Προς το περιεχόμενο

Οι εκλογές ΠΟΦΕΕ της 9-12-2012, η Γενική Συνέλευση και το Νέο Διοικητικό Συμβούλιο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικές διατάξεις

Αρθρο 11. :

1. Οι επαγγελματικές οργανώσεις όλων των βαθμίδων προσαρμόζουν τα καταστατικά τους στις διατάξεις του ν. αυτού το αργότερο μέσα σε ένα χρόνο από τη δημοσίευσή του.

Για την προσαρμογή των καταστατικών μέσα στην παραπάνω προθεσμία απαιτείται η πλειοψηφία που προβλέπει το άρθ. 5 παρ. 4.

Σε κάθε περίπτωση οι διατάξεις του ν. αυτού είναι επικρατέστερες από τις σχετικές διατάξεις των καταστατικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με πολύ ενδιαφέρον θα το μελετήσω και θα το διασταυρώσω(*1)  Γιάννη.
Σ' ευχαριστώ.

 

(*1) δεν εννοώ ότι αμφισβητώ ότι μου έγραψες παρά ότι θα ρωτήσω επί αυτών και κάποιο δικηγόρο.

 

Είσαι σίγουρος ότι το  ΚΚΕ επικαλείται αυτόν τον Νόμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι κάποιος που είναι από τους υποστηρικτής της άποψης ότι σωστά δεν έγιναν δεκτά τα ψηφοδέλτια να ανέβαζε και την νομολογία στην οποία βασίζεται, άστε να τα αντιπαραβάλουμε με αυτές που ανέβασε ο Γιάννης και έτσι  να αποκτήσουμε μια πιο σαφή εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστή 

 

είδα την γνωμάτευση του νομικού της ΕΦΕΕΑ 

 

και άσχετο 

 

εντύπωση κάνει το γεγονός ότι ο Δόβελος μάλλον τα έχει σπάσει εντελώς με την ηγετική ομάδα ρης ΠΟΦΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και άσχετο 

 

εντύπωση κάνει το γεγονός ότι ο Δόβελος μάλλον τα έχει σπάσει εντελώς με την ηγετική ομάδα ρης ΠΟΦΕΕ

 

Ναι. Η Θεσσαλονίκη (Δόβελος) είναι περίεργο να μην καταφέρει να βγάλει άτομο στο ΔΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη,

 

ενώ συμφωνώ ότι χρειαζόμαστε περισσότερα στοιχεία διαφωνώ στις εκφράσεις "στημένα" για έναν απλό λόγο.

 

Έστω ότι υπάρχει μικρή συμμετοχή και έτσι η "οργανωμένη" ομάδα νικάει. Μα το Θεό ποιός φταίει; Η Οργανωμένη ομάδα επειδή οργανώθηκε ή οι αποχές, οι αποχωρήσεις, οι μη εγγραφές ή ο καναπές και ο φραπές;

 

Σε παρακαλώ Γιάννη θέλω να το ξεκαθαρίσεις αυτό και αν συμφωνείς να αποφέυγουμε τέτοιες κουβέντες. Ξέρω ότι μπορέις να πεις αυτό που θέλεις με ζυγισμένα επιχειρήματα.

 

Φιλικά, Κωστής.

Κωστή, επαναλαμβάνω : Αν όμως απείχαν οι υπόλοιποι, τότε να υποθέσουμε ότι ήταν "στημένο" ; Λίγο δύσκολο, αλλά αν υπάρξουν προσφυγές κατά του κύρους των εκλογών, τότε θα κρίνει και θα αποφασίσει η αρμόδια αρχή.

Αυτό δεν σημαίνει ότι ισχυρίζομαι ότι ήταν στημένο. Αλλο η υπόθεση και άλλο η τεκμηρίωση του γεγονότος. Ελπίζω και εύχομαι να κριθεί απόλυτα σωστή η διαδικασία. Δεν εξέφρασα υπόνοια, απλή υπόθεση έκανα σε σχέση με τον μικρό αριθμό (αν υπήρξε, για αυτό ζήτησα ακριβείς αριθμούς) των συμμετεχόντων. Αν είχα τεκμήριο απόδειξης για "στημένα" θα είχα βγάλει την ντουντούκα. Δες την σειρά του συλλογισμού μου και τα ερωτήματα που θέτω και θα καταλάβεις και συ και οι συνάδελφοι ότι σαφώς δεν εννοώ "στήσιμο¨. Ομως επιμένω σε απάντηση στα ερωτήματα που έθεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός ξέρει συνάδελφοι, πόσοι ήταν οι αντιπρόσωποι και πόσοι ψήφισαν;

Μήπως έχετε και τις ψήφους;

 

Έτσι για να έχουμε ξεκάθαρο τοπίο συζήτησης.

 

 

 Δες την σειρά του συλλογισμού μου και τα ερωτήματα που θέτω και θα καταλάβεις και συ και οι συνάδελφοι ότι σαφώς δεν εννοώ "στήσιμο¨. Ομως επιμένω σε απάντηση στα ερωτήματα που έθεσα.

 

Οκ Γιάννη. το ίδιο λέμε.

Σύντομα πιστεύω ότι θα έχουμε ακριβή στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστή, επαναλαμβάνω : Αν όμως απείχαν οι υπόλοιποι, τότε να υποθέσουμε ότι ήταν "στημένο" ; Λίγο δύσκολο, αλλά αν υπάρξουν προσφυγές κατά του κύρους των εκλογών, τότε θα κρίνει και θα αποφασίσει η αρμόδια αρχή.

Αυτό δεν σημαίνει ότι ισχυρίζομαι ότι ήταν στημένο. Αλλο η υπόθεση και άλλο η τεκμηρίωση του γεγονότος. Ελπίζω και εύχομαι να κριθεί απόλυτα σωστή η διαδικασία. Δεν εξέφρασα υπόνοια, απλή υπόθεση έκανα σε σχέση με τον μικρό αριθμό (αν υπήρξε, για αυτό ζήτησα ακριβείς αριθμούς) των συμμετεχόντων. Αν είχα τεκμήριο απόδειξης για "στημένα" θα είχα βγάλει την ντουντούκα. Δες την σειρά του συλλογισμού μου και τα ερωτήματα που θέτω και θα καταλάβεις και συ και οι συνάδελφοι ότι σαφώς δεν εννοώ "στήσιμο¨. Ομως επιμένω σε απάντηση στα ερωτήματα που έθεσα.

 

Με βάση το τηρούμενο πρωτόκολλο ψηφοφορίας:

α) Για την εκλογή Οργάνων Διοίκησης και Εξελεγκτικής Επιτροπής  βρέθηκαν :

    211 ψηφοδέλτια εκ των οποίων 

    210 εγκυρα

    1 λευκό

β) Για την εκλογή Αντιπροσώπων στην Γ.Σ.Ε.Β.Ε.Ε. βρέθηκαν :

    193 ψηφοδέλτια εκ των οποίων

                                     193 εγκυρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση το τηρούμενο πρωτόκολλο ψηφοφορίας:

α) Για την εκλογή Οργάνων Διοίκησης και Εξελεγκτικής Επιτροπής  βρέθηκαν :

    211 ψηφοδέλτια εκ των οποίων 

    210 εγκυρα

    1 λευκό

β) Για την εκλογή Αντιπροσώπων στην Γ.Σ.Ε.Β.Ε.Ε. βρέθηκαν :

    193 ψηφοδέλτια εκ των οποίων

                                     193 εγκυρα 

 

Και πόσοι να είναι οι αντιπρόσωποι γενικά;

Μου φάινεται ότι είναι κοντά στους 250; Μα τότε υπήρχε τεράστια συμμετοχή. :huh:

 

Ξέρει κανείς πόσοι είναι οι αντιπρόσωποι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανθή και Γιάννη,

μου βάλατε κάποιες παραπομπές νόμου ο οποίος κάνει αναφορά στο τι γίνεται στους μεμονομένους υποψηφίους και τι στους συνδιασμούς. Κανένα πρόβλημα με τις οδηγίες αυτές.

 

Που στο καλό όμως γράφει ότι  απαγορεύεται το καταστατικό να αποφασίζει να  δέχεται μόνο μεμονομένους υποψηφίους (σ.σ. ενιαίο ψηφοδέλτιο) και ότι αν υποβάλλουν υποψηφιότητα συνδιασμοί είναι υποχρεωτικό να τους δεχθεί έστω κι αν αυτό είναι διαφορετικό με τα όσα γράφει το καταστατικό αυτό;

 

Ελπίζω να μην εννοείται ότι επειδή ο νόμος κάνει αναφορά και δίδει οδηγίες στο τι γίνεται με τους μεμονομένους υποψηφίους και στο τι γίνεται με τους συνδιασμούς,  αυτό να υποδηλώνει ότι υποχρεωτικά πρέπει να δέχτεί η Ομοσπονδία τους συνιδασμούς !!

 

Περιμένω την γνώμη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστή ,

εγώ σου παρέθεσα το νόμο .ΤΑ σημεία στα οποία πρέπει να επικεντρωθεις ειναι αυτα΄που γράφει ο Γιάννης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστή ,

εγώ σου παρέθεσα το νόμο .ΤΑ σημεία στα οποία πρέπει να επικεντρωθεις ειναι αυτα΄που γράφει ο Γιάννης.

 

Θα περιμένω την γνώμη του Γιάννη.

 

Φαντάσου να μου πει "εγώ σου παράθεσα τι επικαλέσθηκε η ΕΦΕΕΑ" :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση το τηρούμενο πρωτόκολλο ψηφοφορίας:

α) Για την εκλογή Οργάνων Διοίκησης και Εξελεγκτικής Επιτροπής  βρέθηκαν :

    211 ψηφοδέλτια εκ των οποίων 

    210 εγκυρα

    1 λευκό

β) Για την εκλογή Αντιπροσώπων στην Γ.Σ.Ε.Β.Ε.Ε. βρέθηκαν :

    193 ψηφοδέλτια εκ των οποίων

                                     193 εγκυρα 

Ευχαριστώ πολύ, συνάδελφε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΤΕΛΗΣ

Τελικές διατάξεις

Αρθρο 11. :

1. Οι επαγγελματικές οργανώσεις όλων των βαθμίδων προσαρμόζουν τα καταστατικά τους στις διατάξεις του ν. αυτού το αργότερο μέσα σε ένα χρόνο από τη δημοσίευσή του.

Για την προσαρμογή των καταστατικών μέσα στην παραπάνω προθεσμία απαιτείται η πλειοψηφία που προβλέπει το άρθ. 5 παρ. 4.

Σε κάθε περίπτωση οι διατάξεις του ν. αυτού είναι επικρατέστερες από τις σχετικές διατάξεις των καταστατικών.

Σε πληροφόρησαν όμως ότι υπάρχει απόφαση Εφετείου που επικυρώνει αντίστοιχη πρωτόδικη και  ορίζει για Επαγγελματική Ομοσπονδία:

"..Η μη τήρηση όμως του ενιαίου ψηφοδελτίου και του πλειοψηφικού συστήματος για την εξαγωγή των αποτελεσμάτων, αντίκειται στις προαναφερόμενες διατάξεις του καταστατικού του εναγομένου, η παράβαση δε αυτή που προαναφέρεται και έλαβε χώρα κατά τις αρχαιρεσίες της 21-25.10.20.. καθιστά την απόφαση της Κεντρικής Εφορευτικής Επιτροκής για την ανακήρυξη των επιτυχόντων ακυρώσιμη."

 

Mε Συνναδελφικούς και Αγωνιστικούς χαιρετισμούς

Νικόλαος Γ. Πατέλης

Μέλος του νέου Δ.Σ. της ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑΣ Ο.Φ.Ε.Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Νικόλαος Πατέλης

Ανθή και Γιάννη,

μου βάλατε κάποιες παραπομπές νόμου ο οποίος κάνει αναφορά στο τι γίνεται στους μεμονομένους υποψηφίους και τι στους συνδιασμούς. Κανένα πρόβλημα με τις οδηγίες αυτές.

 

Που στο καλό όμως γράφει ότι  απαγορεύεται το καταστατικό να αποφασίζει να  δέχεται μόνο μεμονομένους υποψηφίους (σ.σ. ενιαίο ψηφοδέλτιο) και ότι αν υποβάλλουν υποψηφιότητα συνδιασμοί είναι υποχρεωτικό να τους δεχθεί έστω κι αν αυτό είναι διαφορετικό με τα όσα γράφει το καταστατικό αυτό;

 

Ελπίζω να μην εννοείται ότι επειδή ο νόμος κάνει αναφορά και δίδει οδηγίες στο τι γίνεται με τους μεμονομένους υποψηφίους και στο τι γίνεται με τους συνδιασμούς,  αυτό να υποδηλώνει ότι υποχρεωτικά πρέπει να δέχτεί η Ομοσπονδία τους συνιδασμούς !!

 

Περιμένω την γνώμη σας.

"..η νομολογία μετά το 1998 αποκρυσταλλώθηκε οριστικά στο ότι τα σωματεία σαν το εναγόμενο δεν είναι συνδικαλιστικά, ώστε, ενάντια και στο καταστατικό τους να είναι υποχρεωτική η εφαρμογή κατά τις αρχαιρεσίες τους της απλής αναλογικής.."

 

Βοήθεια από τους αναγνώστες - από πρόσφατη απόφαση Εφετείου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο 

στην συγκεκριμένη περίπτωση ποιός αποφάσισε και έγιναν οι εκλογές με συνδιασμούς ενάντια στο καταστατικό ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"..η νομολογία μετά το 1998 αποκρυσταλλώθηκε οριστικά στο ότι τα σωματεία σαν το εναγόμενο δεν είναι συνδικαλιστικά, ώστε, ενάντια και στο καταστατικό τους να είναι υποχρεωτική η εφαρμογή κατά τις αρχαιρεσίες τους της απλής αναλογικής.."

 

Βοήθεια από τους αναγνώστες - από πρόσφατη απόφαση Εφετείου

 

Ευχαριστούμε τον απερχόμενο πρόεδρο που μας απάντησε για το τι είναι η ΠΟΦΕΕ !!!

Μάλλον  φιλοπρόοδο σύλλογο στήριξης του εκάστοτε υπουργού Οικονομικών (για να κάνουν τις  δουλειές τους) τον ονειρεύεται ,  (ας μην γκρινιάζουμε και φωνάζουμε κάθε φορά για το που είναι η ΠΟΦΕΕ όταν γίνεται κάτι !!!!) και ας σκεφτόμαστε άλλη φορά ποιους  στέλνουμε αντιπροσώπους σ’ αυτό το έκτρωμα.

Δεν μας λέει βέβαια αφού δεν είναι συνδικαλιστικό όργανο γιατί εκλέγει αντιπροσώπους στη ΓΕΣΕΒΕ !!!!

Μας αποκαλύπτει δε ότι το όλο πρόβλημα του είναι η απλή αναλογική η οποία βέβαια δεν τον αφήνει να κάνει παιχνίδι με τις  «πεντάδες του» !!! για τον πλήρη έλεγχο της ομοσπονδίας……

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

==========================

Πέτρο. έχω μπλέξει... :D

Δεν ξέρεις πόσες φορές έχω εξηγήσει ότι δεν είμαι ο Σταυρουλάκης ο Κώστας  που ήταν και στο προηγούμενο αλλά και στο νέο Διοικητικό συμβούλιο της ΠΟΦΕΕ.

Πρόκειται για συνάδελφο (και φίλο) από το Ηράκλειο.

 

Καλά πως την πάτησα έτσι.... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"..η νομολογία μετά το 1998 αποκρυσταλλώθηκε οριστικά στο ότι τα σωματεία σαν το εναγόμενο δεν είναι συνδικαλιστικά, ώστε, ενάντια και στο καταστατικό τους να είναι υποχρεωτική η εφαρμογή κατά τις αρχαιρεσίες τους της απλής αναλογικής.."

 

Βοήθεια από τους αναγνώστες - από πρόσφατη απόφαση Εφετείου

 Αν κατάλαβα καλά από όσα αναφέρατε κ.Πατέλη, η ΠΟΦΕΕ δεν είναι συνδικαλιστικό όργανο; Αν είναι έτσι, τότε γιατί παλεύουμε για τα δικαιώματα του κλάδου μας; Και αν πράγματι δεν είναι , τότε πως θα χαρακτηρισθεί; Νομίζω ότι μια εξήγηση της δυσνόητης αναφοράς σας είναι απαραίτητη, για να μπορέσουμε να εκφράσουμε την δική μας άποψη. Εκτος αν αναφέρεστε σε κάποιο άλλο σωματείο. Μάλλον περιπλέξατε την κατάσταση, ανιί να την αποσαφηνίσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κείμενο που παραθέτει ο Νίκος είναι απόσπασμα από την δικαστική απόφαση. 

 

μόνο που καλό θα ήταν 1.  να δούμε το σύνολο της απόφασης για να μπορούμε να καταλάβουμε γιατί μιλάει 

 

και 2. να μας πει ο Νίκος αν προσωπικά εκείνος αλλά και η υπόλοιπη ηγετική ομάδα της ΠΟΦΕΕ συμφωνούν με το ότι η ΠΟΦΕΕ δεν έιναι συνδικαλιστικό σωματείο (αλήθεια τι είναι ? όμιλος ανταλλαγής απόψεων?) και αν είναι υπέρ της απλής αναλογικής ή όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανθή και Γιάννη,

μου βάλατε κάποιες παραπομπές νόμου ο οποίος κάνει αναφορά στο τι γίνεται στους μεμονομένους υποψηφίους και τι στους συνδιασμούς. Κανένα πρόβλημα με τις οδηγίες αυτές.

 

Που στο καλό όμως γράφει ότι  απαγορεύεται το καταστατικό να αποφασίζει να  δέχεται μόνο μεμονομένους υποψηφίους (σ.σ. ενιαίο ψηφοδέλτιο) και ότι αν υποβάλλουν υποψηφιότητα συνδιασμοί είναι υποχρεωτικό να τους δεχθεί έστω κι αν αυτό είναι διαφορετικό με τα όσα γράφει το καταστατικό αυτό;

 

Ελπίζω να μην εννοείται ότι επειδή ο νόμος κάνει αναφορά και δίδει οδηγίες στο τι γίνεται με τους μεμονομένους υποψηφίους και στο τι γίνεται με τους συνδιασμούς,  αυτό να υποδηλώνει ότι υποχρεωτικά πρέπει να δέχτεί η Ομοσπονδία τους συνιδασμούς !!

 

Περιμένω την γνώμη σας.

 

Κωστή 

το μεμονομένοι υποψήφιοι δεν σημαίνει ενιαίο ψηφοδέλτιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστή

Νομίζω ότι έτσι χάνουμε το δάσος

Πέρα από το νόμιμο ή όχι των συνδυασμών, πέρα από το πώς προβλέπει ο νόμος τις εκλογές, υπάρχει και η ουσία και αυτή είναι ότι για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολύ.  

Εδώ πρέπει να επικεντρώσουμε την συζήτηση και όχι στο αν τελικά δέχτηκε η εφορευτική επιτροπή τους συνδυασμούς.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως μπορει να γινει κατι με τις παραθεσεις?

δυσκολευει πολυ να καταλαβουμε ποιος γραφει , ειναι που ειναι δυσκολο το θεμα απο μονο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...