Προς το περιεχόμενο

Καληνυχτα Χωρις Συνορα...!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξημερώνει Κυριακή - Γιάννης Πουλόπουλος (1969)

 

Στίχοι: Λευτέρης Παπαδόπουλος
Μουσική: Μίμης Πλέσσας

 

index.jpg

 

 

Ο παλιός φωνόγραφος, πάνω στο τραπέζι,
άρχισε να παίζει, μες στη σιγαλιά.

Κι η καρδιά σου έλιωσε κι έγινε ένα δάκρυ,
στων ματιών την άκρη, σα ροδοσταλιά.

 

Ο παλιός φωνόγραφος,πάνω στο τραπέζι,
έπαψε να παίζει, μέσα στη νυχτιά.

Το τραγούδι τέλειωσε, μα η λύπη μένει,
σα ναυαγισμένη, στη θολή ματιά
.

 

Ξημερώνει Κυριακή, μη μου λυπάσαι.
Είναι όμορφη η ζωή, να το θυμάσαι ...

 

Αφιερωμένο, ιδιαίτερα στις λυπημένες φατσούλες της κοινότητας. :(

 

Καληνύχτα σε όλες και όλους.

Να έχετε μια όμορφη Κυριακή.

 

:(
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτου σου υπουργάρα μου..

ε ρε τι μου κάνεις πω πω πω

έτσι μου γουστάρεις

έτσι σ’ αγαπώ..

 

 

http://youtu.be/Pf1RyMMKYGE

 

ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ

Καταργούνται οι αποδείξεις και τα τεκμήρια από το 2014 και καθιερώνεται νέο σύστημα τεκμαρτού προσδιορισμού των εισοδημάτων.

Σύμφωνα με την εφημερίδα "Ημερησία", με το το νέο φορολογικό νομοσχέδιο που θα κατατεθεί τον Ιούνιο, καταργούνται τα δύο αυτά μέτρα που δεν συνέβαλαν στην αποκάλυψη των φοροφυγάδων.

Ο νέος Κώδικας Φορολογίας Εισοδήματος, φέρνει μεγάλες αλλαγές στο φορολογικό καθεστώς φυσικών και νομικών προσώπων.

Τα βασικά σημεία του νομοσχεδίου:

1. Καθιερώνεται νέο σύστημα υπολογισμού της μηνιαίας παρακράτησης φόρου σε μισθούς και συντάξεις. Με το νέο σύστημα εκατομμύρια μισθωτοί και συνταξιούχοι με μηνιαίες αποδοχές άνω των 800€ θα έχουν μεγαλύτερες κρατήσεις φόρου με αποτέλεσμα τα καθαρά ποσά αποδοχών τους να μειωθούν ως και 20%.

2. Καταργείται η έκπτωση 1,5% επί του μηνιαίου φόρου, που παρακρατείται από μισθούς και συντάξεις.

3. Αυξάνεται η προκαταβολή φόρου για όλες τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις και τους ελεύθερους επαγγελματίες από το 55% στο 90% του κύριου φόρου εισοδήματος και για τις Α.Ε. και τις ΕΠΕ από το 80% στο 90% του φόρου. Για τις νέες Ο.Ε. και Ε.Ε. η προκαταβολή φόρου αυξάνεται από το 27,5% στο 90%, ενώ για τις νέες Α.Ε. και ΕΠΕ ανεβαίνει από το 40% στο 90%.

4. Καταργείται το ευνοϊκό καθεστώς φορολόγησης των αποζημιώσεων που καταβάλλονται στους απολυόμενους εργαζόμενους. Οι αποζημιώσεις αυτές θα φορολογούνται πλέον με την κλίμακα φορολογίας των μισθωτών και των συνταξιούχων θα συναθροίζονται με τα λοιπά εισοδήματα από μισθωτές υπηρεσίες, με συνέπεια να επιβαρύνονται πλέον από το πρώτο ευρώ με φόρους που θα φθάνουν μέχρι το 42%. Σήμερα οι αποζημιώσεις για απολύσεις, απαλλάσσονται του φόρου μέχρι του ποσού των 60.000€.

5. Καθιερώνεται νέο μόνιμο σύστημα τεκμαρτού προσδιορισμού των εισοδημάτων όλων των επιχειρήσεων με την εφαρμογή των έμμεσων τεχνικών ελέγχου.

6. Καταργείται η φορολογική ελάφρυνση για τους νέους επαγγελματίες που καθιερώθηκε με τον τελευταίο φορολογικό νόμο και προβλέπει ότι οι νέοι επιτηδευματίες, δικαιούνται μειωμένης κατά 50% φορολόγησης για τα πρώτα 10.000 ευρώ του ετησίου εισοδήματός τους.

7. Καταργείται ο συμπληρωματικός φόρος, ο οποίος επιβάλλεται αυτοτελώς, με συντελεστές 1,5% και 3%, στα εισοδήματα από ακίνητα.

8. Προσδιορίζονται ρητά οι δαπάνες, που δεν αναγνωρίζονται για έκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδα των επιχειρήσεων.

9. Καθορίζεται νέο καθεστώς προβλέψεων για τις επισφαλείς απαιτήσει των επιχειρήσεων.

10. Η δήλωση φορολογίας εισοδήματος θα πρέπει να υποβάλλεται το αργότερο μέχρι την 1η Απριλίου του οικονομικού έτους, όμως ο φόρος θα πρέπει να καταβάλλεται πριν τη λήξη της προθεσμίας υποβολής της δήλωσης.

11. Απαλλάσσονται από την υποχρέωση υποβολής δήλωσης φορολογίας εισοδήματος οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι, που λαμβάνουν τις αποδοχές τους από μία μόνο πηγή, λόγω της φορολόγησης των εισοδημάτων τους στην πηγή.

12. Καταργούνται όλες οι διατάξεις με τις οποίες προβλέπεται ο προσδιορισμός των εισοδημάτων των φυσικών προσώπων με βάση τεκμήρια διαβίωσης και απόκτησης περιουσιακών στοιχείων, λόγω της έναρξης εφαρμογής "νέων έμμεσων τεχνικών ελέγχου", μέσω των οποίων καθιερώθηκαν νέου τύπου "τεκμήρια".

13. Καταργούνται οι διατάξεις που προβλέπουν την υποχρέωση των φορολογουμένων να καλύπτουν το 25% των ετησίων εισοδημάτων τους μέχρι τις 60.000€ με την αξία αποδείξεων λιανικής πώλησης ή παροχής υπηρεσιών που έχουν συλλέξει.

Θανάση, καλημέρα. Αυτό δεν ήταν καληνύχτα, εφιάλτης ήταν. Με έκανες να μη κοιμηθώ καθόλου και αποφάσισα τα εξής δύο:

1) Να μην πάρω σύνταξη (τι να την κάνω; μισό κιλό πατάτες θα είναι, από το μποστάνι θα βγάλω πιο πολλές) και

2) Να κερδίσω το τζακ ποτ, όποιο νάναι (θα πεις ότι πρέπει να παίζω, αυτό είναι άλλο θέμα).

 Βάλε κάτι καλύτερο φίλε μου. Π.Χ. Σύνταξη στα 40, Μείωση του φόρου στο 1/4 για κέρδη πάνω από 100.000, δωρεάν ηλεκτρικό ρεύμα, τηλέφωνα, αύξηση επιτοκίου καταθέσεων στο 28% (τόσο ήταν το 1983). 

Και μετά από αυτά, ξύπνησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειναι και η Καληνυχτα μας Φιλοι και Φιλες σαν την Ρωμιοσυνη...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.youtube.com/watch?v=zsgcXZzu6io

 

 

 

Καληνυχτα σας και σας ευχομαι παντα να sway σε οποιοδηποτε ρυθμο επιθυμειτε.

 

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.youtube.com/watch?v=zsgcXZzu6io

 

 

 

Καληνυχτα σας και σας ευχομαι παντα να sway σε οποιοδηποτε ρυθμο επιθυμειτε.

 

Ελενη

Τι μου θύμισες Ελένη ! Ανέμελη νιότη, καλοκαιρινό σινεμά, αξέχαστα χρόνια και τόσο μακρινά...

Καληνύχτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

Ελευθερία Αρβανιτάκη ... Ερωτικό

 

 

Καημός αλήθεια να περνώ του έρωτα πάλι το στενό, ώσπου να πέσει η σκοτεινιά μια μέρα του θανάτου.

Στενό βαθύ και θλιβερό, που θα θυμάμαι για καιρό τι μου στοιχίζει στην καρδιά, το ξαναπέρασμά του.

Ας είν΄ωστόσο, τι ωφελεί, γυρεύω πάντα το φιλί, στερνό φιλί, πρώτο φιλί και με λαχτάρα πόση.

Γυρεύω πάντα το φιλί, αχ καρδιά μου, που μου το τάξανε πολλοί, κι όμως δεν μπόρεσε κανείς, ποτέ να μου το δώσει.

Ίσως μια μέρα όταν χαθώ, γυρνώντας πάλι στο βυθό και με τη νύχτα μυστικά γίνουμε πάλι ταίρι.

Αυτό το ανεύρετο φιλί, που το λαχτάρησα πολύ, σαν μια παλιά της οφειλή να μου το ξαναφέρει...

 

.................... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αγαπούσε το νερό

Μα ο ουρανός με ζούσε

Κι όταν μετρούσα τι μπορώ

Η γη δεν με χωρούσε

Κυνήγησα τις ομορφιές

Μα μ' έκλεψε η λύπη

Οι αλήθειες μου: εσύ όταν κλαις

Και της καρδιάς μου οι χτύποι

Όσα κομμάτια κι μπορέσεις να ενώσεις

Δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις

Στα είπα όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αγαπούσε το νερό

Μα ο ουρανός με ζούσε

Κι όταν μετρούσα τι μπορώ

Η γη δεν με χωρούσε

Κυνήγησα τις ομορφιές

Μα μ' έκλεψε η λύπη

Οι αλήθειες μου: εσύ όταν κλαις

Και της καρδιάς μου οι χτύποι

Όσα κομμάτια κι μπορέσεις να ενώσεις

Δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις

Στα είπα όλα

Καλό ξημέρωμα Χρύσα :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό ξημέρωμα Χρύσα :P :P :P

ενταξει βρε Στελιο....

μας χτυπαει η μοιρα μας η κακομοιρα, μας χτυπας και συ ....

7,30 ειναι η ωρα τι ηθελες ακομα στις καλησπερες να εισαι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει βρε Στελιο....

μας χτυπαει η μοιρα μας η κακομοιρα, μας χτυπας και συ ....

7,30 ειναι η ωρα τι ηθελες ακομα στις καλησπερες να εισαι ?

 

Με συγχωρείς Χρύσα ,

έχεις δίκιο

με μπέρδεψε η διαφορά ώρας με τη Θεσσαλονίκη :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείς Χρύσα ,

έχεις δίκιο

με μπέρδεψε η διαφορά ώρας με τη Θεσσαλονίκη :lol: :lol: :lol:

ειμαι ακομα με ωρα Αθηνας....

ξεχασα να το αλλαξω, ασε που δεν θελω κιολας ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χασαμε τ αρεοπλανο, το βαπορι και το τραμ......

Στελιο νυχτωσε να πω καληνυχτα στην παλιοπαρεα ?????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χασαμε τ αρεοπλανο, το βαπορι και το τραμ......

Στελιο νυχτωσε να πω καληνυχτα στην παλιοπαρεα ?????????

Εντάξει , προχώρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι θέλεις η Χρύσα μας ,

 

 

:) :) :) :) :) :)

 

 

Καλό βράδυ σε όλους και σε όλες ,

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...