Προς το περιεχόμενο

Καληνυχτα Χωρις Συνορα...!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλό βράδυ σε όλους και σε όλες,

 

Στις 16 Μάη μήνα

 

σιγά μην περάσει η Μαρίνα σήμερα με αμάξι με τα πόδια πιθανό, ίσως και  με ποδήλατο αλλά με αυτοκίνητο με τίποτα :P

 

καλό βράδυ σε όλους και όλες κι από την Κρήτη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έγινε Χρύσα ?Πας μετανάστρια στην Αθήνα ?

Στελιοοοοοοοοοοο.....

 

κρυβε λογια .....

 

παω να κανονισω τη συναντηση ...... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη επιτυχια στους Κοζα Μοστρα και στον Αγαθωνα ....

 

καλη επιτυχια στα παιδια που αρχιζουν αυριο Πανελλαδικες και προπαντος καλη επιτυχια στις επιλογες που θα κανουν....

για τους καθηγητες δεν ξερω τι να πω, ας προσεχαν....

 

Καληνυχτα !!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

Π.Θαλασσινός ... Ανάθεμά σε

 

 

Σ'έχω ώρες ώρες μα το Θεό, τόσο πολύ ανάγκη, που τρέχουν απ'τα μάτια μου, θάλασσες και πελάγη

Στείλε ένα γράμμα μια συλλαβή, αν έχεις το Θεό σου, που κρέμομαι απ'τα χείλη σου, κι είμαι στο έλεός σου

Ανάθεμά σε, δε με λυπάσαι, που καίγομαι και λιώνω, που μ'έκανες και σ'αγαπώ, και τώρα μαραζώνω

Κλειδώθηκαν οι σκέψεις μου, μες στου μυαλού τα υπόγεια, αχ πόσα θέλω να σου πω, μα δεν υπάρχουν λόγια...

 

Καληνύχτα...  :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτου σου υπουργάρα μου..
ε ρε τι μου κάνεις πω πω πω
έτσι μου γουστάρεις
έτσι σ’ αγαπώ..

 

 

http://youtu.be/Pf1RyMMKYGE

 

ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ

Καταργούνται οι αποδείξεις και τα τεκμήρια από το 2014 και καθιερώνεται νέο σύστημα τεκμαρτού προσδιορισμού των εισοδημάτων.


Σύμφωνα με την εφημερίδα "Ημερησία", με το το νέο φορολογικό νομοσχέδιο που θα κατατεθεί τον Ιούνιο, καταργούνται τα δύο αυτά μέτρα που δεν συνέβαλαν στην αποκάλυψη των φοροφυγάδων.
Ο νέος Κώδικας Φορολογίας Εισοδήματος, φέρνει μεγάλες αλλαγές στο φορολογικό καθεστώς φυσικών και νομικών προσώπων.

Τα βασικά σημεία του νομοσχεδίου:

1. Καθιερώνεται νέο σύστημα υπολογισμού της μηνιαίας παρακράτησης φόρου σε μισθούς και συντάξεις. Με το νέο σύστημα εκατομμύρια μισθωτοί και συνταξιούχοι με μηνιαίες αποδοχές άνω των 800€ θα έχουν μεγαλύτερες κρατήσεις φόρου με αποτέλεσμα τα καθαρά ποσά αποδοχών τους να μειωθούν ως και 20%.

2. Καταργείται η έκπτωση 1,5% επί του μηνιαίου φόρου, που παρακρατείται από μισθούς και συντάξεις.

3. Αυξάνεται η προκαταβολή φόρου για όλες τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις και τους ελεύθερους επαγγελματίες από το 55% στο 90% του κύριου φόρου εισοδήματος και για τις Α.Ε. και τις ΕΠΕ από το 80% στο 90% του φόρου. Για τις νέες Ο.Ε. και Ε.Ε. η προκαταβολή φόρου αυξάνεται από το 27,5% στο 90%, ενώ για τις νέες Α.Ε. και ΕΠΕ ανεβαίνει από το 40% στο 90%.

4. Καταργείται το ευνοϊκό καθεστώς φορολόγησης των αποζημιώσεων που καταβάλλονται στους απολυόμενους εργαζόμενους. Οι αποζημιώσεις αυτές θα φορολογούνται πλέον με την κλίμακα φορολογίας των μισθωτών και των συνταξιούχων θα συναθροίζονται με τα λοιπά εισοδήματα από μισθωτές υπηρεσίες, με συνέπεια να επιβαρύνονται πλέον από το πρώτο ευρώ με φόρους που θα φθάνουν μέχρι το 42%. Σήμερα οι αποζημιώσεις για απολύσεις, απαλλάσσονται του φόρου μέχρι του ποσού των 60.000€.

5. Καθιερώνεται νέο μόνιμο σύστημα τεκμαρτού προσδιορισμού των εισοδημάτων όλων των επιχειρήσεων με την εφαρμογή των έμμεσων τεχνικών ελέγχου.

6. Καταργείται η φορολογική ελάφρυνση για τους νέους επαγγελματίες που καθιερώθηκε με τον τελευταίο φορολογικό νόμο και προβλέπει ότι οι νέοι επιτηδευματίες, δικαιούνται μειωμένης κατά 50% φορολόγησης για τα πρώτα 10.000 ευρώ του ετησίου εισοδήματός τους.

7. Καταργείται ο συμπληρωματικός φόρος, ο οποίος επιβάλλεται αυτοτελώς, με συντελεστές 1,5% και 3%, στα εισοδήματα από ακίνητα.

8. Προσδιορίζονται ρητά οι δαπάνες, που δεν αναγνωρίζονται για έκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδα των επιχειρήσεων.

9. Καθορίζεται νέο καθεστώς προβλέψεων για τις επισφαλείς απαιτήσει των επιχειρήσεων.

10. Η δήλωση φορολογίας εισοδήματος θα πρέπει να υποβάλλεται το αργότερο μέχρι την 1η Απριλίου του οικονομικού έτους, όμως ο φόρος θα πρέπει να καταβάλλεται πριν τη λήξη της προθεσμίας υποβολής της δήλωσης.

11. Απαλλάσσονται από την υποχρέωση υποβολής δήλωσης φορολογίας εισοδήματος οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι, που λαμβάνουν τις αποδοχές τους από μία μόνο πηγή, λόγω της φορολόγησης των εισοδημάτων τους στην πηγή.

12. Καταργούνται όλες οι διατάξεις με τις οποίες προβλέπεται ο προσδιορισμός των εισοδημάτων των φυσικών προσώπων με βάση τεκμήρια διαβίωσης και απόκτησης περιουσιακών στοιχείων, λόγω της έναρξης εφαρμογής "νέων έμμεσων τεχνικών ελέγχου", μέσω των οποίων καθιερώθηκαν νέου τύπου "τεκμήρια".

13. Καταργούνται οι διατάξεις που προβλέπουν την υποχρέωση των φορολογουμένων να καλύπτουν το 25% των ετησίων εισοδημάτων τους μέχρι τις 60.000€ με την αξία αποδείξεων λιανικής πώλησης ή παροχής υπηρεσιών που έχουν συλλέξει.

 

 

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27686&subid=2&pubid=113045238

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτου σου υπουργάρα μου..

ε ρε τι μου κάνεις πω πω πω

έτσι μου γουστάρεις

έτσι σ’ αγαπώ..

 

 

http://youtu.be/Pf1RyMMKYGE

 

ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ

Καταργούνται οι αποδείξεις και τα τεκμήρια από το 2014 και καθιερώνεται νέο σύστημα τεκμαρτού προσδιορισμού των εισοδημάτων.

Σύμφωνα με την εφημερίδα "Ημερησία", με το το νέο φορολογικό νομοσχέδιο που θα κατατεθεί τον Ιούνιο, καταργούνται τα δύο αυτά μέτρα που δεν συνέβαλαν στην αποκάλυψη των φοροφυγάδων.

Ο νέος Κώδικας Φορολογίας Εισοδήματος, φέρνει μεγάλες αλλαγές στο φορολογικό καθεστώς φυσικών και νομικών προσώπων.

Τα βασικά σημεία του νομοσχεδίου:

1. Καθιερώνεται νέο σύστημα υπολογισμού της μηνιαίας παρακράτησης φόρου σε μισθούς και συντάξεις. Με το νέο σύστημα εκατομμύρια μισθωτοί και συνταξιούχοι με μηνιαίες αποδοχές άνω των 800€ θα έχουν μεγαλύτερες κρατήσεις φόρου με αποτέλεσμα τα καθαρά ποσά αποδοχών τους να μειωθούν ως και 20%.

2. Καταργείται η έκπτωση 1,5% επί του μηνιαίου φόρου, που παρακρατείται από μισθούς και συντάξεις.

3. Αυξάνεται η προκαταβολή φόρου για όλες τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις και τους ελεύθερους επαγγελματίες από το 55% στο 90% του κύριου φόρου εισοδήματος και για τις Α.Ε. και τις ΕΠΕ από το 80% στο 90% του φόρου. Για τις νέες Ο.Ε. και Ε.Ε. η προκαταβολή φόρου αυξάνεται από το 27,5% στο 90%, ενώ για τις νέες Α.Ε. και ΕΠΕ ανεβαίνει από το 40% στο 90%.

4. Καταργείται το ευνοϊκό καθεστώς φορολόγησης των αποζημιώσεων που καταβάλλονται στους απολυόμενους εργαζόμενους. Οι αποζημιώσεις αυτές θα φορολογούνται πλέον με την κλίμακα φορολογίας των μισθωτών και των συνταξιούχων θα συναθροίζονται με τα λοιπά εισοδήματα από μισθωτές υπηρεσίες, με συνέπεια να επιβαρύνονται πλέον από το πρώτο ευρώ με φόρους που θα φθάνουν μέχρι το 42%. Σήμερα οι αποζημιώσεις για απολύσεις, απαλλάσσονται του φόρου μέχρι του ποσού των 60.000€.

5. Καθιερώνεται νέο μόνιμο σύστημα τεκμαρτού προσδιορισμού των εισοδημάτων όλων των επιχειρήσεων με την εφαρμογή των έμμεσων τεχνικών ελέγχου.

6. Καταργείται η φορολογική ελάφρυνση για τους νέους επαγγελματίες που καθιερώθηκε με τον τελευταίο φορολογικό νόμο και προβλέπει ότι οι νέοι επιτηδευματίες, δικαιούνται μειωμένης κατά 50% φορολόγησης για τα πρώτα 10.000 ευρώ του ετησίου εισοδήματός τους.

7. Καταργείται ο συμπληρωματικός φόρος, ο οποίος επιβάλλεται αυτοτελώς, με συντελεστές 1,5% και 3%, στα εισοδήματα από ακίνητα.

8. Προσδιορίζονται ρητά οι δαπάνες, που δεν αναγνωρίζονται για έκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδα των επιχειρήσεων.

9. Καθορίζεται νέο καθεστώς προβλέψεων για τις επισφαλείς απαιτήσει των επιχειρήσεων.

10. Η δήλωση φορολογίας εισοδήματος θα πρέπει να υποβάλλεται το αργότερο μέχρι την 1η Απριλίου του οικονομικού έτους, όμως ο φόρος θα πρέπει να καταβάλλεται πριν τη λήξη της προθεσμίας υποβολής της δήλωσης.

11. Απαλλάσσονται από την υποχρέωση υποβολής δήλωσης φορολογίας εισοδήματος οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι, που λαμβάνουν τις αποδοχές τους από μία μόνο πηγή, λόγω της φορολόγησης των εισοδημάτων τους στην πηγή.

12. Καταργούνται όλες οι διατάξεις με τις οποίες προβλέπεται ο προσδιορισμός των εισοδημάτων των φυσικών προσώπων με βάση τεκμήρια διαβίωσης και απόκτησης περιουσιακών στοιχείων, λόγω της έναρξης εφαρμογής "νέων έμμεσων τεχνικών ελέγχου", μέσω των οποίων καθιερώθηκαν νέου τύπου "τεκμήρια".

13. Καταργούνται οι διατάξεις που προβλέπουν την υποχρέωση των φορολογουμένων να καλύπτουν το 25% των ετησίων εισοδημάτων τους μέχρι τις 60.000€ με την αξία αποδείξεων λιανικής πώλησης ή παροχής υπηρεσιών που έχουν συλλέξει.

 

 

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27686&subid=2&pubid=113045238

τώρα εξηγούνται οι στενοί δεσμοί με την Κίνα, είναι για να νιώθουμε πρίγκιπες μετά τα νέα μέτρα :blink:  :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κλείσω τα μάτια - Βίκυ Μοσχολιού  (1971)

 

Στίχοι: Άκης Πάνου
Μουσική: Άκης Πάνου

 

 

Σε πότισα το πιο γλυκό μου δάκρυ, με πότισες τον πιο γλυκό καημό,
σε άγγιξα στου ονείρου μου την άκρη και στράγγιξα τον πρώτο στεναγμό.

Λαχτάρησα ζωή απ’ τη ζωή σου, λαχτάρησες το φως τ' αυγερινού,

στα σύννεφα περπάτησα μαζί σου κι ανοίξανε οι πόρτες τ’ ουρανού.

 

Θα κλείσω τα μάτια θ’ απλώσεις τα χέρια, να βρουν να φωλιάσουν λευκά περιστέρια,
αγάπη μου πρώτη αγάπη μεγάλη, θα κλείσω τα μάτια κι όπου με βγάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καίτη Χωματά - Θα διώξω τα σύννεφα (1967)

 

Στίχοι : Άκος Δασκαλόπουλος
Μουσική : Ηλέκτρα Παπακώστα

 

 

Τις νύχτες κυλάνε οι ώρες, τον ύπνο μου διώχν' η βροχή,

φοβάμαι μην σ' άρπαξαν μπόρες, κι απόμεινα εδώ μοναχή.

Την πόρτα χτυπάει αγέρας, το σπίτι βαραίνει σιωπή,
γυρεύω το φέγγος της μέρας, ζητώ τη δική σου φωνή.

Τις νύχτες κυλάνε οι ώρες, τον ύπνο μου δίν' η βροχή,

μη χάθηκες σ’ άγνωστες χώρες, μη σ’ έδεσαν ξένοι καημοί.
 

Να διώξω τα σύννεφα θα γίνω αγέρι, να φέγγω στο δρόμο σου θα γίνω αστέρι,
κι αν πάλι τ' απόβραδο καημό θα μου φέρει, θα μείνω στο δρόμο σου να γίνω φωτιά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα δικά σου μάτια μου - Γιάννης Πουλόπουλος (1969)

 

Στίχοι: Λευτέρης Παπαδόπουλος
Μουσική: Μίμης Πλέσσας

 

 

Νύσταξες άστρο μου φεγγάρι μου, στην αγκαλιά μου αποκοιμήσου,
ξύπνησες ήλιε αποβροχάρη μου, πάρε το γέλιο μου και πλύσου.

Όλα δικά σου μάτια μου, κι ο πόνος σου δικός μου,
είδαν πολλά τα μάτια μου, στις γειτονιές του κόσμου.

Δίψασες λεύκα μου κουράστηκες, ρίξε τις ρίζες σου σε μένα,
ήρθε βοριάς και ξεμαλλιάστηκες, πάρ’ την καρδούλα μου για χτένα.

 

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου,
είδαν πολλά τα μάτια μου, στις γειτονιές του κόσμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apres Toi - Vicky Leandros - Eurovision 1972

 

 

Μόνο εσύ - Βίκυ Λέανδρος (Παπαθανασίου) (1972-1990)

 

Στίχοι: Σέβη Τηλιακού

Μουσική: Mario Panas, Klaus Munro, Yves Dessca

 

 

Πριν να 'ρθεις να με βρεις εσύ, η ζωή μου κυλούσε σαν νερό μονότονα κι αργά.

Συντροφιές γύρω μου πολλές, κι όμως ένοιωθα πάντα, τόσο μόνη τις βραδιές.

Μόνο εσύ, φέρνοντάς μου τα δώρα της αγάπης, ήρθες μια μέρα.

Μόνο εσύ, μ' έχεις κάνει να νοιώθω, της ζωής μου την ομορφιά.

Μ΄ αγαπάς και δεν είμαι πια μόνη, μ΄ αγκαλιάζει κάθε σου βλέμμα.

 

Μόνο εσύ, τη φωτιά της αγάπης, μου ΄χεις φέρει στην καρδιά.

 

Αγαπημένο μου συναδέλφισσα.

Σ΄ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά.

 

Καλό βράδυ στην Κρήτη. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εσύ - Βίκυ Λέανδρος

 

Πριν έρθεις να με βρείς, η ζωή μου, κυλούσε σαν νερό, μονότονα, αργά.

Συντροφιές γύρω μου πολλές, κι όμως ένοιωθα πάντα, τόσο μόνη τις βραδιές,

Μόνο εσύ, φέρνοντάς μου τα δώρα της αγάπης, ήρθες μια μέρα,

μόνο εσύ μ' έχεις κάνει να νοιώθω, της ζωής την ομορφιά.

Μ΄ αγαπάς και δεν είμαι πια μόνη, μ΄ αγκαλιάζει το κάθε σου βλέμμα.

Μόνο εσύ, την φωτιά της αγάπης, μου ΄χεις φέρει στην καρδιά.

 

Αγαπημένο μου συναδέλφισσα.

Σ΄ευχαριστώ.

Καλό βράδυ στην Κρήτη. :)

παλιά αγαπημένα τραγούδια, καλό βράδυ συνάδελφε

καλό βράδυ σε όλους!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα τραγούδι για τους φίλους μου - Ν. ΜΙΧΑΣ , Δ. ΚΟΥΖΗΣ

 

 

Οι φίλοι μου παλεύουν γελαστοί, πονούν ματώνουν μα ελπίζουν,

το αύριο να έρθει να τους βρει, με χρώματα πολλά να ζωγραφίζουν.

Οι φίλοι μου διψάνε για ζωή, στα βλέφαρά τους κρύβετε μια σπίθα,

να ονειρεύονται απ' την αρχή, την ομορφιά που έσπασε η συνήθεια.

 

Τις όμορφες στιγμές δεν τις ξεχνάνε.

 

Αφιερωμένο.

Αφιερωμένο ιδιαίτερα, στις συναδέλφισσες και συναδέλφους, που βρεθήκαμε παρέα την χθεσινή βραδιά.

Να είστε όλοι καλά.  :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...