Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΡ. 24 ν4052/1-3-2012...ΠΡΟΣΘΕΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΠΙΣΤΡΟΦΩΝ ΣΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΦΑΡΜΑΚΕΙΩΝ


matthew85

Ερώτηση

Καλησπερα,

 

συμφωνα με το αρ.24 του ν. 4052/1-3-2012, καθιερωθηκε προσθετο κλιμακωτο ποσοστο επιστροφων σε καθε τιμολογιο ανω των 35.001 ευρω των φαρμακειων προς τα ασφαλιστικα ταμεια, το οποιο ποσοστο θα αναγραφεται στο τιμολογιο ως εκπτωση....διευκρινιζεται οτι η εκτπωση αυτη θα πρεπει οπωσδηποτε να αναγραφεί διοτι για τα ποσα αυτα δε θα υπαρξει εκκαθαριστικο απο τα ασφαλιστικα ταμεια..

 

και ερωτω εδω:

 

1. περα απο αυτη την εκτπωση που θα γινεται πανω στα τιμολογια, θα ερχεται παλι βεβαιωση απο τα ασφαλιστικα ταμεια ωστε να κοπει πιστωτικο τιμολογιο με 31/12? το συγκεκριμενο αρθρο δλδ αναφερεται σε διαφορετικο rebate?

 

2. στην αξια των 35.000 ευρω συμπεριλαμβανεται κ ο ΦΠΑ?

 

3. τι θα γινει με τα τιμολογια που κοπηκαν μεσα στο 2012 προς τα ταμεια και δεν εχει υπολογιστει η εκπτωση;

 

ευχαριστω εκ των προτερων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

τελικά τι έγινέ? εγώ με πελάτη φαρμακοπείο, έκοψα τιμολόγιο στο οποιο παρακράτησα όπωσ λέει ο Νόμος το επιπλέον rebate στο αιτούμενο ποσό (καθαρή αξία του τιμολογίου πριν την προσθήκη του ΦΠΑ. Το θέμα μου είναι ότι πριν λίγες μέρεσ μασ πήραν από το γραφείο παραλαβής των ΤΔΑ και μας ανέφεραν ότι θα πρέπει να κόβετε κανονικά το τιμολόγιο ΔΑ με τισ συνταγές του εκάστοτε μήνα  και κάπου στην περιγραφή να αναγράφουμε τα ποσά της έκπτωσης. Κάτι διαφορετικό από αυτό που λέει ο Νόμος! Μας είπαν ότι μας  κάνουν τι χάρη να περάσουν το τιμολόγιο μασ αλλά την επόμενη φορά να το κόψουμε διαφορετικά. Πήρα στο τμήμα εκκαθαρισης και δεν γνώριζαν τίποτα. Μου έδωσαν τηλέφωνο του τμήματος της διοίκησης 2106871750-755 που φυσικά δεν το σηκώνουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...