Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
WIL

Υπηρεσίες Εκπαίδευση μελλών ΔΣ Ανώνυμης εταιρίας από συνεργάτες άλλης ΑΕ πανω στο αντικείμενο εργασιών της (Φωτοβολταικά πάρκα) θα έχει ΦΠΑ.

Question

Ανώνυμη εταιρεία αποφασίζει να εκπαιδεύσει/ενημερώσει τα μέλη του ΔΣ πάνω στο αντικείμενο με το οποίο θα ασχοληθεί(φωτοβολατικά). Αναθέτει σε μία άλλη ΑΕ που είναι στον χώρο των φωτοβολταικών  να παρέχει αυτή την υπηρεσία της εκπαίδευσης μέσω κάποιων συνεργατών της( μηχανικων ) στον χώρο της πρώτης ΑΕ . Η υπηρεσία αυτή που θα παρέχει η δεύτερη ΑΕ και φυσικά θα χρεώσει και θα τιμολογήσει θα έχει ΦΠΑ; 

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Βάλε ΦΠΑ , για να είσαι μέσα,

Κανονικά η εκπαιδευσή δεν εχει ΦΠΑ , Αλλα θα πρέπει να κάνεις τροποποίηση καταστατικού , και μετάβολη στο μητρώο , υπηρεσίες εκπαίδευσης ΚΑΔ , ΚΤΛ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Βάλε ΦΠΑ , για να είσαι μέσα,

Κανονικά η εκπαιδευσή δεν εχει ΦΠΑ , Αλλα θα πρέπει να κάνεις τροποποίηση καταστατικού , και μετάβολη στο μητρώο , υπηρεσίες εκπαίδευσης ΚΑΔ , ΚΤΛ

 

 

Aνάλογα με την εκαπαίδευση υπάρχει απαλλαγή από τον ΦΠΑ. Δείτε σχετικά στον κώδικα ΦΠΑ (Ν 2859/2000) το άρθρο 22.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...