Προς το περιεχόμενο

ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΧΩΡΙς ΘΕΩΡΗΣΗ ΒΙΒΛΙΟΥ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα! Πάω να κανω μια διακοπή και ανακαλύπτω ότι η εν λογω επιχείρηση είχε κανει εναρξη το 2006 διακοπή το 2006

επανεναρξη το 2007 και χρησιμοποιησε το εσοδων εξοδων που ειχε θεωρησει το 2006 .

Τώρα μου ζητανε προστιμο για ολα τα χρονια απο το 2007 ως 2012 .

Πριν ενα χρόνο είχα ξανακάνει μια ιδια διακοπή και κανείς δεν ανέφερε τίποτα για πρόστιμο!

Τελικά τι ισχύει;

Προσπαθω να επικοινωνήσω με το υπουργειο και δεν απαντουν!

Αν σας έχει τύχει........................!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν καταλαβα καλα μετα την νεα εναρξη λειτουργησε κανονικα με εσοδα εξοδα? ΕΑν ειναι ετσι, προφανως και δεν μπορουσε να χρησιμοποιησει το παλαιο βιβλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Πάω να κανω μια διακοπή και ανακαλύπτω ότι η εν λογω επιχείρηση είχε κανει εναρξη το 2006 διακοπή το 2006

επανεναρξη το 2007 και χρησιμοποιησε το εσοδων εξοδων που ειχε θεωρησει το 2006 .

Τώρα μου ζητανε προστιμο για ολα τα χρονια απο το 2007 ως 2012 .

Πριν ενα χρόνο είχα ξανακάνει μια ιδια διακοπή και κανείς δεν ανέφερε τίποτα για πρόστιμο!

Τελικά τι ισχύει;

Προσπαθω να επικοινωνήσω με το υπουργειο και δεν απαντουν!

Αν σας έχει τύχει........................!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Εάν είναι έτσι όπως τα λέτε και χρησιμοποιήθηκε το παλιό βιβλίο που είχε ακυρωθεί, τότε προφανώς η εφορία καταλογίζει πρόστιμο λόγω μη τήρησης βιβλίου. Δεν μπορείτε να κάνετε κάτι γι' αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΕΛΙΚΑ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ! ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΤΥΠΙΚΗ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΧΩΡΙς ΠΡΟΣΤΙΜΟ! ΑΛΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟΥς ΞΑΝΑΠΑΡΩ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρόμοια περίπτωση...

 

διακοπή με χαμένο χειρόγραφο βιβλίων εσόδων-εξόδων..

 

έγινε κανονικά η διακοπή χωρίς πρόστιμο...

 

βέβαια ο υπάλληλος μου ζήτησε να το προσκομίσω...όταν του είπα πως είναι χαμένο...

 

" ας το βρει ο έλεγχος " μου απάντησε..

 

καλησπέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

ΑΦΟΥ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΔΕΝ ΑΚΥΡΩΝΟΝΤΑΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Μήπως εννοείται "δεν σκίζονται" όπως τα στοιχεία; Πάντα στην τελευταία σελίδα που έχει ενημερωθεί, βάζουν σφραγίδα κατά την ακύρωση στον Κώδικα. 

Τώρα αν του πούμε ότι χάθηκε, όπως λέει ο συνάδελφος παραπάνω και ο υπάλληλος αδιαφορήσει, όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βιβλία σαφώς και δεν ακυρώνονται απλώς επιδεικνύονται κατά την ακύρωση λοιπών στοιχείων.Αλλά είναι όντως ασήμαντη παράβαση και δε θα έπρεπε να συζητούν για πρόστιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

HARYK να σας στειλω αποδεικτικο ακυρωσης βιβλιου ?  σε μερικες ΔΟΥ ειναι για κλαματα....

πολ 1153/5-11-2011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HARYK να σας στειλω αποδεικτικο ακυρωσης βιβλιου ?  σε μερικες ΔΟΥ ειναι για κλαματα....

 

:)

 

Καλησπέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KITSO με αυτη πηγα βρε αφου στο ειπα....απλα εχω ηδη 3 διακοπες στην ιδια ΔΟΥ με ακυρωση βιβλιων  :D

 

Και σε μένα συγκεκριμένη ΔΟΥ πάντα μου ζητάει το βιβλίο για να ελέγξει (λέει) τυχόν συναλλαγές που έπρεπε να μπουν σε συγκεντρωτικές καταστάσεις. Διαγράφει δε την τελευταία σελίδα και βάζει και στρογγυλή σφραγίδα, έτσι για να έχει όλη την επισημότητα που του αρμόζει. Βεβαίωση ακύρωσης φυσικά δεν δίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...