Προς το περιεχόμενο

Παράταση υποβολής δηλώσεων Ε9


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι εννοειτε επισημη?

η απαντηση στο τουιτερ απο επισημα χειλη, δακτυλα μαλλον , δεν ειναι επισημη ?

νεα εποχη , νεα ηθη, νεες συνηθειες....

προσαρμοστειτε .....

αυτο θελουν δηλαδη

τωρα εσεις τι θα κανετε....

εγω ειμαι λιγο απροσαρμοστη, μεγαλη και παραδοσιακη.....δεν μπορω να αλλαξω τωρα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παρατείνεται έως τις 31 Δεκεμβρίου2012 η προθεσμία για την ηλεκτρονική υποβολή του εντύπου Ε9 από τους φορολογούμενους που το 2011 είχαν μεταβολές στην περιουσιακή τους κατάσταση.

Με απόφαση του υφυπουργού Οικονομικών Γ.Μαυραγάνη η σχετική προθεσμία που εξέπνεε σήμερα, Παρασκευή 30 Νοεμβρίου, παρατείνεται έως τις 31 Δεκεμβρίου 2012.

Δεν ξέρω που το βρήκαν, δεν ξέρω αν αληθεύει ...

http://news.in.gr/ec...?aid=1231224435

Μας ενδιαφέρει και η απάντηση 15 για την παράταση ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπήρξε κάποιο tweet που μου διέφυγε ή είναι ένας αστεϊσμός σχετικά με παρελθόντα tweet ορισμένων? :) (όχι βέβαια ότι και να υπήρξε, αυτό θα άλλαζε κάτι ή θα το καθιστούσε νόμο-νομοθέτημα-πολ-πεστοοπωςθες :) απλώς κουβέντα να γίνεται μέχρι να εμφανιστεί στην αρχική σελίδα του κόμβου κάποια πραγματικά επίσημη τοποθέτηση/ανακοίνωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση στον Θεοχάρη στο twitter:

VK@kirklog

@htheoharis Καλημέρα σας. Η ανακοίνωση της ΠΟΦΕΕ για το Ε9 έχει βάση;Θα πάρει παράταση;

Harry Theoharis@htheoharis

@kirklog την εφαρμογή την έχουμε συνέχεια ανοικτή όλη την χρονιά και "κλείνουμε" τα έτη που εκ καθαρίζουμε πχ 2010 που τώρα στέλνουμε

Aυτό μου απάντησε χθές.

Σήμερα πριν μισή ώρα σε άλλη ερώτηση:

roubini vasileiou@roubaki_vas

@htheoharis Καλημέρα! Τα Ε9 του οικ έτους 2012 (χρήση 2011) θα θεωρηθεί εμπρόθεσμο αν υποβληθεί μέχρι τις 31-12-2012?????

Harry Theoharis@htheoharis

@roubaki_vas Το σύστημα δουλεύει. Μην καθυστερείτε ει δυνατόν.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν βγάζουν μια ανακοινωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρύσα μου

οι ανακοινώσεις, για τις επίσημες μιλάω , το ξερεις ότι βγαίνουν στο παραπέντε , ας μην είσαι βιαστική

όσο για τα άλλα, τα περί των παραδοσιακών κλπ κλπ δεν χρειάζονται πολλά , μόνο να σηκωθούμε από τον καναπέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν βγάζουν μια ανακοινωση.

γιατι δεν σε υπολογιζουν μηπως ?

γιατι θελουν να σε εκπαιδευσουν να δουλευεις χωρις ερωτησεις και χωρις απαιτησεις ?

γιατι ηδη καταλαβαν οτι ειναι πολυ ευκολο να το επιτυχουν ?

γιατι κανεις δεν βγηκε επισημα - τι λεξη κι αυτη- να διαμαρτυρηθει?

γιατι λεμε κι ευχαριστω στις ανεπισημες ?

λεω εγω τωρα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρύσα μου

οι ανακοινώσεις, για τις επίσημες μιλάω , το ξερεις ότι βγαίνουν στο παραπέντε , ας μην είσαι βιαστική

δεν εχω χρονο ματια μου

να ψαχνω για ελπιδες ... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η "τουιτερική" συνομιλία με τον Θεοχάρη μου μοιάζει σαν να λέει στο ευρύ κοινό "υπάρχει σιωπηρή παράταση" (για να ακριβολογούμε "πάντα το σύστημα παραμένει ανοιχτό για υποβολή, μέχρι τη στιγμή που ξεκινάμε να στέλνουμε τα ΕΤAΚ").

Δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω την έννοια "σιωπηρή παράταση", αλλά η κοινοποίηση τέτοιων πραγμάτων ή θα γίνεται μέσω των γνωστών διαύλων (το διαβάζουμε σε κάποια εφημερίδα, το διαβάζουμε σε κάποια ανακοίνωση) ή με έναν τέτοιο έμμεσο "τουιτερικό" τρόπο απ'ευθείας στα πλήθη χωρίς ενδιάμεσους δημοσιογράφους ή συλλόγους.

Aπό μια άποψη προτιμώ την απευθείας ενημέρωση από την έμμεση, αλλά συνολικά προτιμώ τις πραγματικές έγκαιρες νομότυπες διαδικασίες. (χτυπάω το κεφάλι μου για το αν είχε δοθεί φέτος σιωπηρή παράταση στις χειρόγραφες για μετά τις 10/7 και δεν θυμάμαι/βρίσκω ένα κανονικό άρθρο σοβαρού ΜΜΕ... διότι βίωσα εκ των υστέρων απόρριψη αποδείξεων την οποία την ξεπέρασα παρουσιάζοντας το εμπρόθεσμο (πριν τις 10/7) καταθετήριο συστημένου (προφανώς δεν είχε βγει καθαρά στο φάκελο.... σίγουρα όμως το είχαν λάβει πριν την οιαδήποτε σιωπηρή παράταση χειρόγραφων, αλλά μάλλον το διεκπεραίωσαν/δακτυλογράφησαν/καταχώρησαν μετά))

Όταν όμως ο άλλος, που είχαμε συμπληρώσει το Ε9 του από το 2010 προ εβδομάδων, αλλά δεν το είχαμε υποβάλλει προκειμένου να το επανεξετάσει με την ησυχία του στο σπίτι του, με παίρνει χτες το βράδυ και μου λέει ότι πήγε *χτες* να το υποβάλλει (και δεν βρήκε τίποτα).................... Και 31/5/2028 να γυρίσει το υπουργείο να ορίσει ως καταληκτική για τις φετινές, *αυτός* θα μου έρθει στις 31/5/2028 κάπου στις 8 το βράδυ :)

εδιτ Πάντως αντίστοιχα άρθρα περί παράτασης βγήκαν σε tovima.gr και newsbeast.gr

http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=486356

http://www.newsbeast.gr/financial/arthro/451945/parateinetai-eos-tis-31-dekemvriou-i-ilektroniki-upovoli-tou-e9/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

snapback.png......................., τώρα όμως σε παρακαλώ να εξαιρέσεις τον συνδικαλισμό, τον υγιή συνδικαλισμό και όχι τον προθάλαμο της Bουλής. Νομίζω ότι φωνές σαν την δική σου σε συνδυασμό με την ήρεμη και καθαρή λογική της Χρύσας, θα ανέβαζαν το επίπεδο των συνδικαλιστών μας και θα πετυχαίναμε περισσότερα σαν κλάδος. ...........

Γιαννη μου, δεν εχω καμια αντιρρηση με τον υγιη συνδικαλισμό αλλα εχει καταντήσει να ειναι μια ιδεα.....σαν την αποταμιευση ενα πραμα!!

Στα 22 χρονια που ασχολουμαι με το επαγγελμα δεν εχω αισθανεί ποτε μα ΠΟΤΕ "καλυμμένη" απο τις 38532 ομοσπονδιες, συνομοσπονδίες, ενωσεις , συλλόγους και λοιπα κερατα του Δεσποτη του κλάδου μας, ουτε καν επαρκώς ενημερωμένη περι των συνθηκών εργασίας μας!!

Ειναι ολοι τους τοσο ανεπαρκείς και μου προκαλούν τεράστια αίσθηση ανασφάλειας ωστε αν οποιαδήποτε ανακοινωση τους δεν την δω αναρτημένη και στο φορουμ μας εδω, να την θεωρω ανυποστατη και αδιασταυρωτη!

Bαρεθηκα τα πολυσέλιδα κειμενα στα οποια ο καθε π@π@ρας μεγαλοσυνάδερφος αυτοκαμαρώνεται , 358 ημέρες μετα που εμεις εδω μέσα εχουμε φαει τα σκ@τ@ μας, εχουμε υποστεί πολλαπλά εγκεφαλικά, εχουμε γραψει κατεβατα επι κατεβατών, εχουμε τηλεφωνήσει σε 35 υπηρεσίες, εχουμε φιλήσει κατουρημένες ποδιές και εχουμε κανει τα αποτέτοια των παιδιών του taxheaven τσουρέκια για να μας βρουν απαντήσεις και λύσεις!!

Aμα ειναι να μου βγεί ο καρκίνος για να παρω μια εμπεριστατωμένη απάντηση απο τα συνδικαλιστικά μας όργανα κι οταν την πάρω επι της ουσίας να ειναι περιττή γιατι 32 μερες πριν εχω παρει απο αλλη πηγη την απαντηση μου......ευχαριστω δεν θα παρω!!

υ.γ. Εκεινο δε που μου την "σπαει" παρα πολυ , ειναι η υπογραφή της κάθε ανακοινωσης.....Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤAΔΕ!!

Σιγα ρε μάστορα ..... λες και υπογραφεις ....η Aυτου Μεγαλειότης της Aγγλιας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα

τελος το ε9 ? για σημερα?

μηνυμα

λογω αυξημενου φορτου εργασιας

το συστημα δεν μπορει να σας εξυπηρετησει

προσπαθηστε αργοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα

τελος το ε9 ? για σημερα?

μηνυμα

λογω αυξημενου φορτου εργασιας

το συστημα δεν μπορει να σας εξυπηρετησει

προσπαθηστε αργοτερα

Εχει δοθει παραταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τηλέφωνο κατά τις 14:00 στο Υπουργείο Οικονομικών και μου είπαν πως έχει δοθεί παράταση αλλά δεν έχει ανακοινωθεί ακόμη.

Το 2010 ούτως η άλλως θα το κλείδωναν (από την περασμένη Τετάρτη) και είχαν βγάλει και ανακοίνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη μου, δεν εχω καμια αντιρρηση με τον υγιη συνδικαλισμό αλλα εχει καταντήσει να ειναι μια ιδεα.....σαν την αποταμιευση ενα πραμα!!

..................................................................

Μαρίνα, αναφέρω μόνο την αρχή της τοποθέτησής σου, γιατί σε όλα τα άλλα συμφωνώ, έστω και αν φανώ πάλι κακός σε συναδέλφους. Υπάρχει υγιής συνδικαλισμός και στον κλάδο μας, υπάρχουν αγνοί συνδικαλιστές (προς θεού, δεν συγκαταλέγω τον εαυτό μου), που δεν ενδιαφέρονται για την καρέκλα αλλά για την βελτίωση των όρων εργασίας μας. Που προσπαθούν να αποδείξουν ότι ασκούμε λειτούργημα και όχι εμπόριο. Που θυσιάζουν τον ελεύθερο χρόνο τους για να ασχοληθούν με τα κοινά συμφέροντα. Για τον λόγο αυτό σου έγραψα : ότι φωνές σαν την δική σου σε συνδυασμό με την ήρεμη και καθαρή λογική της Χρύσας, θα ανέβαζαν το επίπεδο των συνδικαλιστών μας και θα πετυχαίναμε περισσότερα σαν κλάδος.

Δεν ξέρω, ίσως είμαι ακόμα επηρεασμένος από τον πατέρα μου, που έφαγε τα νιάτα του και πλήρωσε ακριβά την συνδικαλιστική του δράση, ίσως είμαι ένας Δον Κιχώτης που τα βάζω με τους ανεμόμυλους, θεωρώντας τους δράκοντες, αλλά αυτός είμαι, αυτά πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Καλημέρα σας και καλή σας εβδομάδα, παρακαλώ έχω το εξής.Εχει βγή το ΕΤΑΚ σε πελάτη μου για ένα ακίνητο με αριθμό ΑΤΑΚ.Μπαίνω στην εφαρμογή να οριστικοποιήσω τα επόμενα έτη 2011-2012 και δεν το εμφανίζει.Και προβλιματίζομαι στο εξής,αν θα το βάλω σαν νέο θα μου βγάλει νέο ΑΤΑΚ για το ίδιο ακίνητο. Μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος πως μπορώ να το αντιμετωπίσω.Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...