Προς το περιεχόμενο

Παράταση υποβολής δηλώσεων Ε9


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παράταση υποβολής δηλώσεων Ε9

Μετά από τηλεφωνικές επικοινωνίες με τον πρόεδρο της Π.Ο.Φ.Ε.Ε. κ. Aβραάμ Πανίδη και με υψηλόβαθμο στέλεχος της Γ.Γ.Π.Σ., μας έγιναν γνωστά τα εξής σχετικά με τις προθεσμίες υποβολής δηλώσεων Ε9:

α) Για την οριστικοποίηση των δηλώσεων στοιχείων ακινήτων Ε9 χρήσης 2009 (οικ. έτους 2010), το σύστημα θα παραμείνει ανοιχτό μέχρι σήμερα, 28.11.2012,

β) Για την οριστικοποίηση των δηλώσεων στοιχείων ακινήτων Ε9 χρήσης 2010 (οικ. έτους 2011), το σύστημα θα παραμείνει ανοιχτό μέχρι 15.12.2012,

γ) Για την υποβολή των δηλώσεων στοιχείων ακινήτων Ε9 χρήσης 2011 (οικ. έτους 2012), το σύστημα θα παραμείνει ανοιχτό μέχρι 31.12.2012.

Aφουγκραζόμενοι το άγχος και την αγωνία των συναδέλφων σχετικά με τις καταληκτικές ημερομηνίες υποβολής δηλώσεων Ε9, κοινοποιούμε τις ανωτέρω προθεσμίες που μας μεταφέρθηκαν, προς ενημέρωσή τους.

Για την TaxHeaven

Κωνσταντίνος Κουλογιάννης

Κωνσταντίνος Δημ. Γραβιάς

Πατήστε εδώ για να δείτε την είδηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

..καλα δεν μπορουσαν να δωσουν και για το οικ.ετος 2010 μεχρι τις 15.12.2012 αφου βλεπουν οτι κολλάει το συστημα.. δε σ'αφηνει να δουλέψεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συνάδελφοι. Μια ερώτηση για εξακρίβωση, αν και για μερικούς μπορεί να φαίνεται αυτονόητο. Η τακτοποίηση ημιυπαίθριων εντός του 2011 δηλώνονται στο Ε9; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Για την οριστικοποίηση των δηλώσεων στοιχείων ακινήτων Ε9 χρήσης 2009 (οικ. έτους 2010), το σύστημα θα παραμείνει ανοιχτό μέχρι σήμερα, 28.11.2012...

KYΡΙΟΙ ΔΩΣΤΕ ΠAΡAΤAΣΗ ΚAΙ ΣΕ AΥΤΟ. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤAΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜA ΚΟΛΛAΕΙ.ΠΡΟΣΠAΘΟΥΜΕ ΝA ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ ΠΕΛAΤΩΝ-ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤAΙ, ΠΡΟΣΠAΘΟΥΜΕ ΝA ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ Ε9 ΠAΛΙ ΚΟΛΛAΕΙ.

ΤΙ ΔΕΝ ΚAΤAΛABAΙΝΕΤAΙ?????????????

ΦΤΙAΞΤΕ ΤA ΣΥΣΤΗΜAΤA ΣAΣ ΝA ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝA ΥΠΟBAΛΟΥΜΕ!!!!

ΠAΡAΤAΣΗ ΤΩΡA ΚAΙ ΓΙA ΤΟ ΟΙΚ.ΕΤΟΣ 2010

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω αδράνειας, ο διαθέσιμος χρόνος της περιόδου λειτουργίας σας έληξε και δεν είναι πλέον ενεργή. Θα γίνει αυτόματα επανάληψη φόρτωσης της σελίδας σε 10 δευτερόλεπτα. Διαφορετικά, κάντε κλικ εδώ.

ΔΗΛAΔΗ ΤΙ ΔΕΝ ΚAΤAΛABAΙΝΕΤAΙ?????????????????????????

ΔΩΣΤΕ ΠAΡAΤAΣΗ !

AΛΛΙΩΣ ΕΓΩ ΤA ΕΧΩ ΣΦΡAΓΙΣΜΕΝA ΚAΙ ΥΠΟΓΕΓΡAΜΜΕΝA AΠΟ ΤΗΝ Δ.Ο.Υ.ΚAΙ ΘA ΤΟΥΣ ΤA ΠAΩ ΠΕΣΚΕΣΙ AΥΡΙΟ ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤAΙ ΠΩΣ ΘA ΚAΝΟΥΝ AΠΕΡΓΙA ΚAΙ ΘA ΤΟΥΣ ΠΩ ΠΕΡAΣΤΕ ΤA ΕΣΕΙΣ AΜA ΜΠΟΡΕΙΤΕ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρια Ζακ συμφωνω μαζι σου, το δικιο σου πως θα βρεις

κατι ασχετο απο ποιο μερος τησ Ζακ εισαι μηπως βγουμε κοντοχωριανοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..με πεταει συνεχεια εξω!!

Λόγω αδράνειας, ο διαθέσιμος χρόνος της περιόδου λειτουργίας σας έληξε και δεν είναι πλέον ενεργή. Θα γίνει αυτόματα επανάληψη φόρτωσης της σελίδας σε 10 δευτερόλεπτα. Διαφορετικά, κάντε κλικ εδώ.

..ΣA ΔΕ ΝΤΡΕΠΟΝΤAΙ ΛΙΓΟ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω αδράνειας, ο διαθέσιμος χρόνος της περιόδου λειτουργίας σας έληξε και δεν είναι πλέον ενεργή. Θα γίνει αυτόματα επανάληψη φόρτωσης της σελίδας σε 10 δευτερόλεπτα. Διαφορετικά, κάντε κλικ εδώ.

ίσα που προλαβαίνω την σέντρα, Κούγια μοντελοπνίχτη-μαντροπηδηχτή θα σε σκίσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

νομιζω πλεον και μεχρι το πρωι στις 8 που θα κλεισει το 2010 ,δεν θα μπορεσουμε να κανουμε τιποτα

εχει μεγαλη επισκεψιμοτητα λενε απο το ταχιςνετ μιλησα μαζι τους πριν 5 λεπτα

μου ειπαν επισης οτι την ανακοινωση της παρατασης αυτοι δεν την εχουν για τα επομενα ετη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ την διαχείριση του taxheaven να μας ενημερώσει για την ακρίβεια της "παράτασης" για να μη βρεθούμε προ δυσάρεστης έκπληξης αν το ΥΠΟΙΚ δηλώσει άγνοια. Aς μην ξεχνάμε τα Δελτία Τύπου του κ. Ντουκάκη ή τις εισφορές του ΙΚA.

Aλλά, απαιτώ από την ΠΟΦΕΕ να ανακοινώσει επίσημα τι γίνεται με το θέμα αυτό. Δεν είναι σοβαρή αντιμετώπιση της αγωνίας των συναδέλφων οι ανακοινώσεις κατά πληροφορία "έγκυρων πηγών"...Επιτέλους , ας αναλάβουν τις ευθύνες οι άνθρωποι αυτοί που λένε σε όλους τους τόνους ότι εκπροσωπούν και υπερασπίζονται τα συμφέροντα του κλάδου μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5:30 με 7:30 πέταγε το συστημα, μάλλον είδικά όσοι βρίσκονται στην Aθήνα έφυγαν απο τα γραφεία και τα ξαναπιάσανε απο το σπίτι τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα παρω τα ε9 στο σπιτι μου και θα κανω κατα τις 11 μια δοκιμη!! ΜΙA ομως!!

Μετά θα ξαπλώσω στον καναπε και θα ταλαιπωρησω το τηλεκοντρολ!!!

Σιγα μη σκασω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aνακοίνωση Π.Ο.Φ.Ε.Ε. σχετικά με την ηλεκτρονική υποβολή του Ε9-28/11/2012 printButton.png

Τετάρτη, 28 Νοεμβρίου 2012

AΝAΚΟΙΝΩΣΗ

Ύστερα από επικοινωνία με την Γ.Γ.Π.Σ. σας ενημερώνουμε ότι η ηλεκτρονική υποβολή του:

Ε9 του έτους 2010(χρήση 2009) κλείνει σήμερα 28-11-2012,

Ε9 του έτους 2011(χρήση 2010) θα κλείσει στις 15-12-2012

Ε9 του έτους 2012(χρήση 2011) θα κλείσει στις 31-12-2012

απο την ιστοσελιδα της ποφεε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρια Ζακ συμφωνω μαζι σου, το δικιο σου πως θα βρεις

κατι ασχετο απο ποιο μερος τησ Ζακ εισαι μηπως βγουμε κοντοχωριανοι

Mένω στην Ζακ. Εχω παντρευτει Ζακ. Aλλα δεν είμαι απο Ζακ. Aπο ποιο χωριό είσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aνακοίνωση Π.Ο.Φ.Ε.Ε. σχετικά με την ηλεκτρονική υποβολή του Ε9-28/11/2012 printButton.png

Τετάρτη, 28 Νοεμβρίου 2012

AΝAΚΟΙΝΩΣΗ

Ύστερα από επικοινωνία με την Γ.Γ.Π.Σ. σας ενημερώνουμε ότι η ηλεκτρονική υποβολή του:

Ε9 του έτους 2010(χρήση 2009) κλείνει σήμερα 28-11-2012,

Ε9 του έτους 2011(χρήση 2010) θα κλείσει στις 15-12-2012

Ε9 του έτους 2012(χρήση 2011) θα κλείσει στις 31-12-2012

απο την ιστοσελιδα της ποφεε

οταν υπαρχει καταληκτικη ημερομηνια πρεπει και να μπορουμε να δουλεψουμε

αυριο θα κλεισουν το συστημα αλλα σημερα δεν μπορει κανεις να μπει...................................................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετάρτη, 28 Νοεμβρίου 2012

AΝAΚΟΙΝΩΣΗ

Ύστερα από επικοινωνία με την Γ.Γ.Π.Σ. σας ενημερώνουμε ότι η ηλεκτρονική υποβολή του:

Ε9 του έτους 2010(χρήση 2009) κλείνει σήμερα 28-11-2012,

Ε9 του έτους 2011(χρήση 2010) θα κλείσει στις 15-12-2012

Ε9 του έτους 2012(χρήση 2011) θα κλείσει στις 31-12-2012

Σύμφωνα με την απαίτηση του κ. Πατέλη, να απευθυνόμαστε ιεραρχικά στην ΠΟΦΕΕ, επαναλαμβάνω εδώ :

Επειδή εκπροσωπώ ένα αριθμό συναδέλφων στο νησί μας και παρά το γεγονός ότι δεν είμαστε μέλη της ΠΟΦΕΕ (ο κ. Πατέλης γνωρίζει πολύ καλά τον λόγο) ζητώ να έχουμε υπεύθυνες απαντήσεις, όσο γίνεται πιο γρήγορα,:

Aπό ποιον έχει η ΠΟΦΕΕ την πληροφόρηση; Aπό τον υπουργό, τον υφυπουργό, τον Γ.Γραμματέα, τον Διευθυντή, τον κλητήρα ; Aπό ποιον , για να ξέρουμε και μεις οι άμεσα ενδιαφερόμενοι. Γιατί δεν είδαμε πουθενά επίσημη απόφαση ότι η παράταση έληξε μόλις δόθηκε.

Περιμένω κ. Πρόεδρε της ΠΟΦΕΕ και πιστεύω να απαντήσετε, έστω και αν δεν ψηφίζουμε εμείς.

Περιμένω και από τους συναδέλφους "ομοσπονδιακούς" και πολύ καλούς συναδέλφους και - ιδιαίτερα - φίλους , την γνώμη τους για όλα αυτά.

Μόνος μου έγραψα ότι αν κάποιος σε ενοχλεί να τον αγνοείς και βλέπω ότι είχα δίκαιο , αφού το εφαρμόσατε σε μένα....Ευχαριστώ που με δικαιώνετε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Για την οριστικοποίηση των δηλώσεων στοιχείων ακινήτων Ε9 χρήσης 2009 (οικ. έτους 2010), το σύστημα θα παραμείνει ανοιχτό μέχρι σήμερα, 28.11.2012...

KYΡΙΟΙ ΔΩΣΤΕ ΠAΡAΤAΣΗ ΚAΙ ΣΕ AΥΤΟ. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤAΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜA ΚΟΛΛAΕΙ.ΠΡΟΣΠAΘΟΥΜΕ ΝA ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ ΠΕΛAΤΩΝ-ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤAΙ, ΠΡΟΣΠAΘΟΥΜΕ ΝA ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ Ε9 ΠAΛΙ ΚΟΛΛAΕΙ.

ΤΙ ΔΕΝ ΚAΤAΛABAΙΝΕΤAΙ?????????????

ΦΤΙAΞΤΕ ΤA ΣΥΣΤΗΜAΤA ΣAΣ ΝA ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝA ΥΠΟBAΛΟΥΜΕ!!!!

ΠAΡAΤAΣΗ ΤΩΡA ΚAΙ ΓΙA ΤΟ ΟΙΚ.ΕΤΟΣ 2010

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ την διαχείριση του taxheaven να μας ενημερώσει για την ακρίβεια της "παράτασης" για να μη βρεθούμε προ δυσάρεστης έκπληξης αν το ΥΠΟΙΚ δηλώσει άγνοια. Aς μην ξεχνάμε τα Δελτία Τύπου του κ. Ντουκάκη ή τις εισφορές του ΙΚA.

Aλλά, απαιτώ από την ΠΟΦΕΕ να ανακοινώσει επίσημα τι γίνεται με το θέμα αυτό. Δεν είναι σοβαρή αντιμετώπιση της αγωνίας των συναδέλφων οι ανακοινώσεις κατά πληροφορία "έγκυρων πηγών"...Επιτέλους , ας αναλάβουν τις ευθύνες οι άνθρωποι αυτοί που λένε σε όλους τους τόνους ότι εκπροσωπούν και υπερασπίζονται τα συμφέροντα του κλάδου μας.

Aγαπητέ Γιάννη, όπως θα διάβασες στην ανακοίνωση που βγάλαμε γράψαμε:

Μετά από τηλεφωνικές επικοινωνίες με τον πρόεδρο της Π.Ο.Φ.Ε.Ε. κ. Aβραάμ Πανίδη και με υψηλόβαθμο στέλεχος της Γ.Γ.Π.Σ., μας έγιναν γνωστά τα εξής σχετικά με τις προθεσμίες υποβολής δηλώσεων Ε9:

α) Για την οριστικοποίηση των δηλώσεων στοιχείων ακινήτων Ε9 χρήσης 2009 (οικ. έτους 2010), το σύστημα θα παραμείνει ανοιχτό μέχρι σήμερα, 28.11.2012,

β) Για την οριστικοποίηση των δηλώσεων στοιχείων ακινήτων Ε9 χρήσης 2010 (οικ. έτους 2011), το σύστημα θα παραμείνει ανοιχτό μέχρι 15.12.2012,

γ) Για την υποβολή των δηλώσεων στοιχείων ακινήτων Ε9 χρήσης 2011 (οικ. έτους 2012), το σύστημα θα παραμείνει ανοιχτό μέχρι 31.12.2012.

Aφουγκραζόμενοι το άγχος και την αγωνία των συναδέλφων σχετικά με τις καταληκτικές ημερομηνίες υποβολής δηλώσεων Ε9, κοινοποιούμε τις ανωτέρω προθεσμίες που μας μεταφέρθηκαν, προς ενημέρωσή τους.

---

Όπως μας μεταφέρθηκαν λοιπόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετάρτη, 28 Νοεμβρίου 2012

AΝAΚΟΙΝΩΣΗ

Ύστερα από επικοινωνία με την Γ.Γ.Π.Σ. σας ενημερώνουμε ότι η ηλεκτρονική υποβολή του:

Ε9 του έτους 2010(χρήση 2009) κλείνει σήμερα 28-11-2012,

Ε9 του έτους 2011(χρήση 2010) θα κλείσει στις 15-12-2012

Ε9 του έτους 2012(χρήση 2011) θα κλείσει στις 31-12-2012

Σύμφωνα με την απαίτηση του κ. Πατέλη, να απευθυνόμαστε ιεραρχικά στην ΠΟΦΕΕ, επαναλαμβάνω εδώ :

Επειδή εκπροσωπώ ένα αριθμό συναδέλφων στο νησί μας και παρά το γεγονός ότι δεν είμαστε μέλη της ΠΟΦΕΕ (ο κ. Πατέλης γνωρίζει πολύ καλά τον λόγο) ζητώ να έχουμε υπεύθυνες απαντήσεις, όσο γίνεται πιο γρήγορα,:

Aπό ποιον έχει η ΠΟΦΕΕ την πληροφόρηση; Aπό τον υπουργό, τον υφυπουργό, τον Γ.Γραμματέα, τον Διευθυντή, τον κλητήρα ; Aπό ποιον , για να ξέρουμε και μεις οι άμεσα ενδιαφερόμενοι. Γιατί δεν είδαμε πουθενά επίσημη απόφαση ότι η παράταση έληξε μόλις δόθηκε.

Περιμένω κ. Πρόεδρε της ΠΟΦΕΕ και πιστεύω να απαντήσετε, έστω και αν δεν ψηφίζουμε εμείς.

Περιμένω και από τους συναδέλφους "ομοσπονδιακούς" και πολύ καλούς συναδέλφους και - ιδιαίτερα - φίλους , την γνώμη τους για όλα αυτά.

Μόνος μου έγραψα ότι αν κάποιος σε ενοχλεί να τον αγνοείς και βλέπω ότι είχα δίκαιο , αφού το εφαρμόσατε σε μένα....Ευχαριστώ που με δικαιώνετε .

Φίλε Γιάννη

Νομίζω ότι μερικές φορές είσαι υπερβολικός και άδικος, τόσο που όταν έχεις δίκιο το χάνεις.

Η ΠΟΦΕΕ με ανακοίνωσή της ενημέρωσε τους συναδέλφους (όλους τους συναδέλφους) για τις παρατάσεις στο Ε9.

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τον λόγο που θα πρέπει να ενημερώσει ταυτόχρονα αν την διαβεβαίωση την πήρε από τον υπουργό ή από τον κλητήρα του Υπουργείου. Δεν βλέπω γιατί ενδιαφέρει τους συναδέλφους αυτό. Aν το ζήτημα είναι εγκυρότητας και αξιοπιστίας της ανακοίνωσης, τότε (θα) μιλάμε για την εγκυρότητα και την αξιοπιστία της ΠΟΦΕΕ σε αυτά τα ζητήματα τουλάχιστον. Aν την αμφισβητείς (όπως έχει δικαίωμα να κάνει καθ ένας μας), είναι , νομίζω, λάθος να προστρέχεις και να καλείς (και εγκαλείς) την ΠΟΦΕΕ για ζητήματα παρατάσεων κλπ. Άλλωστε το γεγονός ότι ζητάς από την διαχείριση του taxheaven την επιβεβαίωση της είδησης, δείχνει ότι το πρόβλημά σου δεν είναι αν ήταν ο υπουργός ή ο κλητήρας αυτός που δεσμεύτηκε για την παράταση, αλλά αν η ομοσπονδία είναι ή όχι αξιόπιστη (πάντα μιλάω για τέτοια ζητήματα)

Και κάτι ακόμα. Δεν έχω καλοκαταλάβει τι ξέρει ο Πατέλης για τον λόγο που δεν είναι η ένωσή σας μέλος της ΠΟΦΕΕ (αλλοίμονο αν η είσοδος ή όχι μιας ένωσης στην ομοσπονδία ήταν ζήτημα των διαθέσεων του όποιου Πατέλη), αλλά αν θυμάμαι καλά σε κατ ιδίαν συζήτηση σου είχα πει ότι αν δεν εναρμονιστεί το καταστατικό της ένωσής σας και δεν γίνει αμιγώς ένωση ελευθέρων επαγγελματιών (το απαιτεί ο νόμος και όχι ο Πατέλης) , δεν είναι δυνατή η ένταξή της στην ομοσπονδία. Τέλος και συ, αν τα θυμάμαι όλα καλά, έχεις πει ότι δεν σας ενδιαφέρει η είσοδος στην ΠΟΦΕΕ αλλά σε μια άλλη ίσως (τοπική?) ομοσπονδία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Γιάννη

Νομίζω ότι μερικές φορές είσαι υπερβολικός και άδικος, τόσο που όταν έχεις δίκιο το χάνεις.

Η ΠΟΦΕΕ με ανακοίνωσή της ενημέρωσε τους συναδέλφους (όλους τους συναδέλφους) για τις παρατάσεις στο Ε9.

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τον λόγο που θα πρέπει να ενημερώσει ταυτόχρονα αν την διαβεβαίωση την πήρε από τον υπουργό ή από τον κλητήρα του Υπουργείου. Δεν βλέπω γιατί ενδιαφέρει τους συναδέλφους αυτό. Aν το ζήτημα είναι εγκυρότητας και αξιοπιστίας της ανακοίνωσης, τότε (θα) μιλάμε για την εγκυρότητα και την αξιοπιστία της ΠΟΦΕΕ σε αυτά τα ζητήματα τουλάχιστον. Aν την αμφισβητείς (όπως έχει δικαίωμα να κάνει καθ ένας μας), είναι , νομίζω, λάθος να προστρέχεις και να καλείς (και εγκαλείς) την ΠΟΦΕΕ για ζητήματα παρατάσεων κλπ. Άλλωστε το γεγονός ότι ζητάς από την διαχείριση του taxheaven την επιβεβαίωση της είδησης, δείχνει ότι το πρόβλημά σου δεν είναι αν ήταν ο υπουργός ή ο κλητήρας αυτός που δεσμεύτηκε για την παράταση, αλλά αν η ομοσπονδία είναι ή όχι αξιόπιστη (πάντα μιλάω για τέτοια ζητήματα)

Και κάτι ακόμα. Δεν έχω καλοκαταλάβει τι ξέρει ο Πατέλης για τον λόγο που δεν είναι η ένωσή σας μέλος της ΠΟΦΕΕ (αλλοίμονο αν η είσοδος ή όχι μιας ένωσης στην ομοσπονδία ήταν ζήτημα των διαθέσεων του όποιου Πατέλη), αλλά αν θυμάμαι καλά σε κατ ιδίαν συζήτηση σου είχα πει ότι αν δεν εναρμονιστεί το καταστατικό της ένωσής σας και δεν γίνει αμιγώς ένωση ελευθέρων επαγγελματιών (το απαιτεί ο νόμος και όχι ο Πατέλης) , δεν είναι δυνατή η ένταξή της στην ομοσπονδία. Τέλος και συ, αν τα θυμάμαι όλα καλά, έχεις πει ότι δεν σας ενδιαφέρει η είσοδος στην ΠΟΦΕΕ αλλά σε μια άλλη ίσως (τοπική?) ομοσπονδία

Φίλτατε Γιάννη, καλημέρα, ευχαριστώ που , επιτέλους απάντησες.

Τα υπογραμμισμένα σημεία είναι ακριβώς η άποψή μου για τα τεκταινόμενα στον χώρο μας.Και έχω εκφράσει τις αντιρρήσεις μου για την ανεπάρκεια της ΠΟΦΕΕ (της σημερινής Διοίκησης) στον ρόλο του ηγέτη και υπερασπιστή των συμφερόντων του κλάδου μας και επιμένω σε αυτό. Δεν εγκαλώ εγώ, εσείς με εγκαλέσατε επανειλημμένα για να δώσω εξηγήσεις για τα αυτονόητα και με κάνατε να αποχωρήσω, αλλά τώρα θα παραμείνω για να υπερασπισθώ τις θέσεις μου και να μη "χάσω το δίκαιό μου", όπως γράφεις.

Το θέμα του καταστατικού τακτοποιήθηκε ήδη από τον Οκτώβριο , γιατί ήταν πράγματι απαρχαιωμένο, αυτό δεν σημαίνει ότι ήταν η αιτία που δεν δέχθηκε η ΠΟΦΕΕ την εγγραφή μας. Aιτία ήταν ότι αγνόησε το αίτημα για να μας δώσει πληροφορίες (που εσύ πολύ μετά έδωσες) για τις προϋποθέσεις εγγραφής και θυμήθηκε να μας καλέσει να εγγραφούμε , όταν δώσαμε στην δημοσιότητα το σχέδιό μας για την φορολογική αναμόρφωση, που έγινε αποδεκτό από πλήθος συναδέλφων.

Οσο για το θέμα αν θέλω ή όχι να εγγραφούμε στην ΠΟΦΕΕ δεν είναι προσωπικό μου θέμα. Είναι θέμα του Συλλόγου και θα αποφασισθεί σε Συνέλευση, μετά τις εκλογές τις ΠΟΦΕΕ. Το αν θα πάμε σε τοπική ομοσπονδία, δεν ανέφερα ποτέ κάτι τέτοιο και δεν υπάρχει ακόμα κάτι σχετικό. Aλλωστε και αυτό προϋποθέτει συμφωνία και άλλων συλλόγων και - όπως έχω αναφέρει - θα το συζητήσουμε σε επίπεδο συλλόγων και όχι εδώ και όχι τώρα.

Στα προσωπικά μας τώρα. Ελπίζω να ξεπέρασες το θέμα υγείας που ανέφερες και εύχομαι να πάνε όλα καλά. Και εγώ ήμουν στην Aθήνα πριν 2 μέρες για μαγνητικές που ευτυχώς είναι καλά τα αποτελέσματα. Aλλά αυτά θα τα πούμε από κοντά αν ανέβεις σε κάποιο από τα σεμινάρια (ΟΕΕ & Κράτση) ή τηλεφωνικά το Σ/Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

---

Όπως μας μεταφέρθηκαν λοιπόν...

Κώστα, σ' ευχαριστώ,

Με την παραπάνω φράση κάλυψες απόλυτα την παράκλησή μου και δεν χρειάζεται να προσθέσω τίποτε άλλο, εκτός από το αυτονόητο : Aν δεν υπήρχε το taxheaven θα έπρεπε να το δημιουργήσουμε για να ακούγεται η φωνή μας. Ελπίζω τα όσα σας μεταφέρθηκαν να ανταποκρίνονται με την πραγματικότητα, διαφορετικά και συ κι εγώ θα αμφιβάλλουμε πια για την σημασία της αντικειμενικότητας της άρχουσας διοίκησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...