Προς το περιεχόμενο

Καταστάσεις ΠΟΛ1195/2012 έως 20/12/2012


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή συνάδελφε εσενα οποιος γονιος σου εφερνε αποδείξεις απο μαθήματα των παιδιών του ,τον ρωτούσες ποιες εχει εξωφλησει και ποιές όχι για να τις βάλεις στην δήλωση του??????

Μήπως εκανες το ιδιο και με τις υπολοιπες δαπάνες ( με αποδείξεις ή τιμολόγια) που σου έφερνε π.χ. για ανέγερση οικοδομής ή παροχης απο ηλεκτρολογους  ,υδραυλικούς κλπ?

Όχι βέβαια, αφού ανέφεραν πάνω εξωφλήθει...όσες έγραφαν επί πιστώσει (ελάχιστες) ζητούσα την απόδειξη πληρωμής.

 

Άνω των 1.500,00 ευρώ ζητούσα καταθετήριο, ή φωτοτυπία της επιταγής.Εδώ μου έφερε πελάτης από οδοντίατρο 2 ΑΠΥ 7.000,00 ευρώ, και 5.000,00 ευρώ (εμφύτεψη δοντιών) αντίστοιχα και επειδή τον πλήρωσε μετρητά δεν του τις έβαλα στο Ε-1 και με φορολογητέο εισόδημα 48.000,00 ευρώ!!!! Φυσικά δεν ασχολήθηκα με τις γενικές αποδείξεις που πρόσθεταν οι ίδιοι και μου τις έφερναν σε ένα φάκελο όπου απ΄έξω έγραφαν μόνοι τους το ποσό    (ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΧΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΠΡΙΝ ΜΕ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΜΕ ΤΟΝ 3842/10 )

 

ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 215
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι βέβαια, αφού ανέφεραν πάνω εξωφλήθει...όσες έγραφαν επί πιστώσει (ελάχιστες) ζητούσα την απόδειξη πληρωμής.

 

Άνω των 1.500,00 ευρώ ζητούσα καταθετήριο, ή φωτοτυπία της επιταγής.Εδώ μου έφερε πελάτης από οδοντίατρο 2 ΑΠΥ 7.000,00 ευρώ, και 5.000,00 ευρώ (εμφύτεψη δοντιών) αντίστοιχα και επειδή τον πλήρωσε μετρητά δεν του τις έβαλα στο Ε-1 και με φορολογητέο εισόδημα 48.000,00 ευρώ!!!! Φυσικά δεν ασχολήθηκα με τις γενικές αποδείξεις που πρόσθεταν οι ίδιοι και μου τις έφερναν σε ένα φάκελο όπου απ΄έξω έγραφαν μόνοι τους το ποσό    (ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΧΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΠΡΙΝ ΜΕ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΜΕ ΤΟΝ 3842/10 )

 

ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ....

 

Υπερβολές...

Αλλά ο καθένας έχει το δικό του τρόπο εργασίας οπότε...

 

 

Την εν λόγω κατάσταση δεν την έχω στείλει και δεν βλέπω να ασχολούμαι αν δεν αλλάξει κάτι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες τα Αποστόλη

 

Απλά για τους τύπους ... Οι περισσότεροι που διακαώς το επιθυμούσαν , δεν ξύπνησαν μια μέρα και το είπαν αυτό .... Δυστυχώς ακόμη και σε αυτό το κομμάτι η συμβολή των "αντικειμενικών" ΜΜΕ ήταν καθοριστική (όχι ότι δεν υπήρχαν και οι αφορμές όμως ..)...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια πρακτική ερώτηση?Έχει υποβάλλει κανένας απ'όσους μιλάμε εδω μέσα την εν λόγω κατάσταση?Αν ναι,την υπέβαλλε χωρίς ΑΦΜ?Ειλικρινά έχω εκνευριστεί τόσο πολύ με την προχειροδουλειά τους που δεν 'εχω καμία όρεξη να ασχοληθώ μαζί τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολές...

Αλλά ο καθένας έχει το δικό του τρόπο εργασίας οπότε...

 

 

Την εν λόγω κατάσταση δεν την έχω στείλει και δεν βλέπω να ασχολούμαι αν δεν αλλάξει κάτι....

Υπερβολές...

κ. ΓΡΙΒΑ  ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ   ΤΑ ΠΛΗΡΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ... :ph34r:

Αλλά ο καθένας έχει το δικό του τρόπο εργασίας οπότε..  ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι, ίσως επειδή είμαι παλιός στο επάγγελμα. ίσως επειδή είμαι της παλιάς σχολής, αλλά όλη αυτή η κατάσταση μου θυμίζει εκείνα τα πελώρια τζουκ-μποξ, που ρίχναμε ένα κέρμα και μας έπαιζαν τον δίσκο που επιλέγαμε. Καμιά φορά μας έτρωγαν το κέρμα και τους ρίχναμε καρπαζιές για να το παίξουν. Πείτε μου, γιατί έχω την αίσθηση ότι το τζουκ-μποξ είμαστε εμείς και κάποιοι μας κάνουν πλάκα και αν πάμε να φάμε το κέρμα, μας πλακώνουν στις φάπες; Η μήπως κάνω λάθος;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΛΕΩΝΙΔΑΣ

Συνάδελφοι μόλις έστειλα μία κατάσταση, τελίκα δεν είναι τόσο δύσκολο. Το φροντιστήριο Μ.Ε. μου έδωσε λίστα ΕΠΩΝΥΜΟ, ΟΝΟΜΑ ( αντί ΑΦΜ ) ΚΑΙ ΠΟΣΟ σε τρεις στείλες ( από το μαθητολόγιο , είχε γράψει το πατρώνυμο του παιδίου ) σε EXCEL, έκανα την επάληθευση με τα ακκαθάριστα έσοδα έτους 2011, χρησιμοποιήσα το πρόγραμμα του taxisnet της μετατροπης και την έστειλα. Τώρα τι διασταύρωση θα κάνουν.... προβλημά τους!!!! Την έκανα διοτί ο άνθρωπος πληρωνεί καλά!Διαφορετικα δεν θα έχανα το χρόνο μου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ...ΣΕ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ ΠΟΥ ΚΟΒΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΥΠΟΧΡΕΟΣ ΔΕ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ Η ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ?

ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΥΠΟΧΡΕΟΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣΜΕΝΟΙ, ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΚΑΘΕ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΚΥΡΗ ΛΙΣΤΑ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕ ΘΑ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΙΜΕΥΣΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ??????????

ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ Η ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ??????

ΔΗΛΑΔΗ ΕΛΕΟΣ...ΠΟΣΟ ΜΥΑΛΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΖΗΤΑΝΕ ΑΧΡΗΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕ ΘΑ ΕΛΕΓΞΟΥΝ ΠΟΤΕ, Η ΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΕΛΕΓΞΟΥΝ ΤΙ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΝ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Κατερινα

Συνάδελφοι, ίσως επειδή είμαι παλιός στο επάγγελμα. ίσως επειδή είμαι της παλιάς σχολής, αλλά όλη αυτή η κατάσταση μου θυμίζει εκείνα τα πελώρια τζουκ-μποξ, που ρίχναμε ένα κέρμα και μας έπαιζαν τον δίσκο που επιλέγαμε. Καμιά φορά μας έτρωγαν το κέρμα και τους ρίχναμε καρπαζιές για να το παίξουν. Πείτε μου, γιατί έχω την αίσθηση ότι το τζουκ-μποξ είμαστε εμείς και κάποιοι μας κάνουν πλάκα και αν πάμε να φάμε το κέρμα, μας πλακώνουν στις φάπες; Η μήπως κάνω λάθος;;;;Συνάδελφε το καλύτερο σχόλειο... και με διαφορά, που έχω διαβάσει για την " κατάστασή μας".  Εύχομαι να είστε πάντα εύστροφος και να  μην χάσετε το χιούμορ σας. Καλές γιορτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας! Τελικά κάποιος που παραδίδει μαθήματα κατ' οίκον με μπλοκάκι παροχής πρέπει να στείλει κατάσταση ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αφμ δεν είναι απαραίτητος..

Γράφουμε το όνομα αυτού που πληρώνει..

Άρα βάζω τα ονομ/μα των μαθητών όπως αναγράφονται πάνω στις αποδείξεις ας κάνουν ότι διασταύρωση θέλουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι, ίσως επειδή είμαι παλιός στο επάγγελμα. ίσως επειδή είμαι της παλιάς σχολής, αλλά όλη αυτή η κατάσταση μου θυμίζει εκείνα τα πελώρια τζουκ-μποξ, που ρίχναμε ένα κέρμα και μας έπαιζαν τον δίσκο που επιλέγαμε. Καμιά φορά μας έτρωγαν το κέρμα και τους ρίχναμε καρπαζιές για να το παίξουν. Πείτε μου, γιατί έχω την αίσθηση ότι το τζουκ-μποξ είμαστε εμείς και κάποιοι μας κάνουν πλάκα και αν πάμε να φάμε το κέρμα, μας πλακώνουν στις φάπες; Η μήπως κάνω λάθος;;;;

 

 

Ναι συνάδελφε,λάθος κάνεις.

 

Στα τζουκ-μποξ πρώτα έριχνες κέρμα και μετά έπαιζε. Αν σου το 'τρωγε τού 'ριχνες καμιά μπας και το βγάλει.

 

Εμάς μας πλακώνουν στις φάπες προκαταβολικά (συνυπευθυνότητα) ώστε να παίζουμε ασταμάτητα χωρίς να ρίξουν κέρμα.

 

Μου θυμίζει  τις ιστορίες που μου ΄λεγαν οι γονείς μου. Όταν ήταν μικροί και δεν είχαν ύδρευση στα σπίτια τα παιδιά κουβάλαγαν το νερό από τη βρύση με τη στάμνα. Αν την έσπαγαν τις μάζευαν.

Στο τέλος έγινε συνήθεια να τις μαζεύουν προκαταβολικά. Πρίν πάνε στη βρύση για να προσέχουν μη σπάσουν τη στάμνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συνάδελφε,λάθος κάνεις.

 

Στα τζουκ-μποξ πρώτα έριχνες κέρμα και μετά έπαιζε. Αν σου το 'τρωγε τού 'ριχνες καμιά μπας και το βγάλει.

 

Εμάς μας πλακώνουν στις φάπες προκαταβολικά (συνυπευθυνότητα) ώστε να παίζουμε ασταμάτητα χωρίς να ρίξουν κέρμα.

 

Μου θυμίζει  τις ιστορίες που μου ΄λεγαν οι γονείς μου. Όταν ήταν μικροί και δεν είχαν ύδρευση στα σπίτια τα παιδιά κουβάλαγαν το νερό από τη βρύση με τη στάμνα. Αν την έσπαγαν τις μάζευαν.

Στο τέλος έγινε συνήθεια να τις μαζεύουν προκαταβολικά. Πρίν πάνε στη βρύση για να προσέχουν μη σπάσουν τη στάμνα.

Σωστά, και ο Χότζας έδερνε την γυναίκα του κάθε πρωϊ για αυτά που θα έκανε την υπόλοιπη μέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συνάδελφοι, ίσως επειδή είμαι παλιός στο επάγγελμα. ίσως επειδή είμαι της παλιάς σχολής, αλλά όλη αυτή η κατάσταση μου θυμίζει εκείνα τα πελώρια τζουκ-μποξ, που ρίχναμε ένα κέρμα και μας έπαιζαν τον δίσκο που επιλέγαμε. Καμιά φορά μας έτρωγαν το κέρμα και τους ρίχναμε καρπαζιές για να το παίξουν. Πείτε μου, γιατί έχω την αίσθηση ότι το τζουκ-μποξ είμαστε εμείς και κάποιοι μας κάνουν πλάκα και αν πάμε να φάμε το κέρμα, μας πλακώνουν στις φάπες; Η μήπως κάνω λάθος;;;;Συνάδελφε το καλύτερο σχόλειο... και με διαφορά, που έχω διαβάσει για την " κατάστασή μας".  Εύχομαι να είστε πάντα εύστροφος και να  μην χάσετε το χιούμορ σας. Καλές γιορτές.

 

Σε ευχαριστώ καλή μου συναδέλφισα, απλά πρέπει να γελάσουμε λίγο, μήπως ανέβει το ηθικό μας... Σου εύχομαι καλές γιορτές επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΑΡΝΑΟΥΤΟΓΛΟΥ ΘΩΜΑΣ

ΟΙ ΠΑΙΔΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ ΕΝΤΑΣΣΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΑΥΤΗ;ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ Σ ΄ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΝ ΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΣΤΟ ΜΑΘΗΤΟΛΟΓΙΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΚΟΜΜΕΝΗ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ Ο ΣΤΑΘΜΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΕΤΑΑ ΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΒΑΖΟΥΜΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΙ ΠΑΙΔΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ ΕΝΤΑΣΣΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΑΥΤΗ;ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ Σ ΄ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΝ ΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΣΤΟ ΜΑΘΗΤΟΛΟΓΙΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΚΟΜΜΕΝΗ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ Ο ΣΤΑΘΜΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΕΤΑΑ ΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΒΑΖΟΥΜΕ;

Όχι δεν εντάσσονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά, αντί να καθόμαστε να αρπάζουμε καρπαζιές όπως προαναφέρθηκε, προτείνω να τις ρίχνουμε εμείς!!!

εγώ, δεν έχω στείλει, κι ούτε θα στείλω ΤΙΠΟΤΑ αν δεν μας δώσουν τον Μίτο της Αριάδνης στον λαβύρινθο που αυτοί δημιούργησαν !!!

κάθε λίγο και λιγάκι μας πετάνε κι ένα λαγό κι εμείς τρέχουμε να τον πιάσουμε... κι όλα αυτά χωρίς την πολυπόθητη πιστοποίηση!!! :angry: :angry: :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σίγουρο ότι αφορά και σχολές χορού ?

Συνάδελφοι καλημέρα,

Σε επικοινωνία που είχα σήμερα με τη ΓΓΠΣ, με ενημέρωσαν οτι οι Σχολές χορού απαλλάσσονται από την υποχρέωση υποβολής των καταστάσεων που ορίζει η ΠΟΛ.1195/2012

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ανώνυμος

Συνάδελφοι καλημέρα,

Σε επικοινωνία που είχα σήμερα με τη ΓΓΠΣ, με ενημέρωσαν οτι οι Σχολές χορού απαλλάσσονται από την υποχρέωση υποβολής των καταστάσεων που ορίζει η ΠΟΛ.1195/2012

 

 

Συνάδελφοι καλημέρα,

Σε επικοινωνία που είχα σήμερα με τη ΓΓΠΣ, με ενημέρωσαν οτι οι Σχολές χορού απαλλάσσονται από την υποχρέωση υποβολής των καταστάσεων που ορίζει η ΠΟΛ.1195/2012

 

 

ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ????? ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΤΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...