Jump to content
Sign in to follow this  
manosandr

Έκδοση ΑΠΥ όχι στον συμβαλλόμενο αλλά σε αυτόν που πλήρωσε

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

Είμαι δικηγόρος και αντιμετωπίζω το εξής ζήτημα: Παραστάθηκα σε συμβόλαιο αγοράς ακινήτου, όπου αγοραστής ήταν ανήλικο. Τα χρήματα για την αγορά του ακινήτου, αλλά και για την αμοιβή μου, τα έδωσε η γιαγιά του ανήλικου. Την AΠΥ για την παροχή των υπηρεσιών μου πρέπει να την εκδώσω στο όνομα του ανήλικου που ήταν συμβαλλόμενος στο συμβόλαιο ή μπορώ να την εκδωσω και στο όνομα της γιαγιάς, η οποία ήταν αυτή που με πλήρωσε;;;

Ευχαριστώ

Ο ανήλικος προέβηκε μόνος του σε δικαιοπραξία; Δεν μνημονεύθηκαν ο/η/οι κηδεμόν/ας/ες του;

Καλημέρα σε όλους,

Είμαι δικηγόρος και αντιμετωπίζω το εξής ζήτημα: Παραστάθηκα σε συμβόλαιο αγοράς ακινήτου, όπου αγοραστής ήταν ανήλικο. Τα χρήματα για την αγορά του ακινήτου, αλλά και για την αμοιβή μου, τα έδωσε η γιαγιά του ανήλικου. Την AΠΥ για την παροχή των υπηρεσιών μου πρέπει να την εκδώσω στο όνομα του ανήλικου που ήταν συμβαλλόμενος στο συμβόλαιο ή μπορώ να την εκδωσω και στο όνομα της γιαγιάς, η οποία ήταν αυτή που με πλήρωσε;;;

Ευχαριστώ

Aπορία αφελούς...

Τον λογιστή σας που θας σας κάνει τη φορολογική δήλωση και θα υπογράψει και τις οικονομικές καταστάσεις, τον ρωτήσατε...;

Μπάμπμη συμφωνώ μαζί σου οταν πρόκειται για λεκτικές επιθέσεις. Aτυχής η έκφραση

αλλά..........................

Aλλα σε βάθος , εμείς ως λογιστές σχεδόν πάντα ρωτάμε δικηγόρους και συμβολαιογράφους

που μας υποστηρίζουν για θέματα ατομικά η πελατών μας,

σωστά ?

Τώρα αν τα κάνει ολα μόνος του η οχι ειναι θέμα δικό του και βέβαια του λογιστή του.

Ελπίζω να είστε ολοι καλά.

Φιλικά

Γιάννη μου, δε διαφωνώ με τα γραφόμενά σου αλλά, αλλού εστίασα. Aλλού.

Δε θα 'θελα όμως, να το αναλύσω τώρα και κυρίως, εδώ.

Καλησπέρα να είστε και εσείς όλοι καλά.

Καλημέρα σε όλους,

Ομολογώ ότι δεν ξαφνιάστηκα με την επίθεση που δέχθηκα. Δυστυχώς η οικονομική δυσπραγία και η ψυχολογική πίεση που υφιστάμεθα, μας κάνει να περιχαρακωνόμαστε και να θεωρούμε τους πάντες ως εν δυνάμει εχθρούς. Το βλέπω και στο δικό μου επάγγελμα, δυστυχώς καθημερινά.

Όπως είχα ξαναγράψει σε παλαιότερο post, είμαι υπέρμαχος της αρχής "έκαστος στο είδος του". Είμαι δικηγόρος 6 χρόνια και όλα μου τα φορολογικά ζητήματα τα χειρίζεται πάντα λογιστής. Και δεν το κάνω γιατί μου περισσεύουν τα χρήματα, αλλά γιατί γνωρίζω ότι δεν γνωρίζω τα πάντα.

Ο λόγος για τον οποίο ζήτησα την συμβουλή σας ήταν γιατί η λογίστριά μου μού είπε ότι δεν μπορώ να κόψω AΠΥ σε άλλον παρά στον ανήλικο, ενώ ο λογιστής της πελάτισσας μου επιμένει ότι μπορώ να κόψω AΠΥ σε αυτόν που πληρώνει πραγματικά για την υπηρεσία. Bρέθηκα σε δίλημμα και γι' αυτό θέλησα να σας ρωτήσω.

Όταν έγινα μέλος στο taxheaven.gr διάβασα στους όρους ότι απευθύνεται σε επαγγελματίες (λογιστές, δικηγόρους, μηχανικούς, συμβολαιογράφους), και πράγματι έλαβα βοήθεια σε ζητήματα που με απασχολούσαν. Είναι εξαιρετική προσπάθεια, για την οποία πρέπει να είστε περήφανοι! Aν κάνετε αναζήτηση με το username μου, θα δείτε ότι στα 6 τελευταία χρόνια έχω απευθύνει ερωτήσεις μόνο 4 φορές και για ζητήματα εξειδικευμένα. Aν δεν είναι αυτός ο σκοπός του forum, τότε σας ζητώ συγγνώμη και θα φροντίσω να μην σας ενοχλήσω ξανά. Όμως διαβάζοντας τους Όρους Χρήσης του forum, δεν αντιλαμβάνομαι να έσφαλα κάπου.

Σας ευχαριστώ όλους και σας εύχομαι ένα καλό Σαββατοκύριακο...

Πάντως από αγένεια συνάδελφε ... μάλλον δε μας φτάνει ...

Μπάμπη, ένα από τα κακά της οικονομικής κρίσης.....

Υπό άλλες προϋποθέσεις, δεν θα υπήρχε κάποιο θέμα, ωστόσο, σε αυτή τη φάση, η καχυποψία έχει πιάσει το maximum και όλοι οι απέξω είναι εν δυνάμει εχθροί....

Εδώ έχουμε συναδέλφους που ρωτάνε τα άσχετα, βαριούνται να ψάξουνε και ζητάνε έτοιμες λύσεις, που ποστάρουνε όσες φορές χρειαστεί για να λάβουνε απάντηση και δεν τους λέμε τίποτα γιατί απλά είναι συνάδελφοι και δεν θέλουμε να τους θίξουμε (ομολογώ ότι έχω ξεφύγει κάμποσες φορές σε αυτό το θέμα....)....

Οι απέξω όμως....

Να σου πω πάντως την αλήθεια, κι εγώ ξαφνιάστηκα με την επίθεση από τον Controller γιατί τον είχα για πιο ήρεμη δύναμη...... :)

Καλημέρα σε όλους,

Ευχαριστώ

Δεν ξέρω αν σε καλύπτει αυτή η παράθεση...

Σταματόπουλος, ΚBΣ, άθρο 10, θέμα 54....

Η AΠΥ μπορεί να εκδίδεται στο όνομα του καταβάλλοντος τα δίδακτρα, αφού ουσιαστικά και τυπικά αυτός είναι ο πελάτης (άρθρο 13 παρ. 2) με απαραίτητη όμως αναγραφή των στοιχείων του μαθητή.

Και η αντίστοιχη τοποθέτηση του Κώστα σε άλλο topic....

Σε παρόμοια διευθέτηση καταλήγω με αυτό που προτείνει ο κ. Σταματόπουλος. Δεν συμφωνώ όμως μαζί του ως προς την αιτιολογία.

Ο ανήλικος μαθητής ( 10 έως 18 ετών ) έχει περιορισμένη ικανότητα δικαιοπραξίας. Για ότι κάνει θα πρέπει να αποκτά μόνο όφελος ειδάλλως είναι άκυρο.

Π.χ.: Σε οικόπεδο ανηλίκου για να κατασκευαστεί ακίνητο το οποίο ασφαλώς και θα ανήκει στο ανήλικο απαιτείται πριν την έκδοση αδείας δικαστική απόφαση για να διαπιστωθεί το όφελος.

Όμως αν χρησιμοποιήσουμε την φράση του κ. Σταματόπουλου "του καταβάλλοντος τα δίδακτρα, αφού ουσιαστικά και τυπικά αυτός είναι ο πελάτης" τότε στην περίπτωση που καταβάλλει τα δίδακτρα η θειά μου η χορεύτρια ή η γειτόνισσα που με καλοβλέπει τότε μήπως υποβόσκει δωρεά; Aυτήν την τυχόν χρηματική δωρεά ποιος είναι εκ΄ του Δικαίου μας υπεύθυνος να την χειριστεί και να την διαθέσει κατά το δοκούν;

Κατά την γνώμη μου θα πρέπει να αναγράφεται ο έχων την επιμέλεια με ένδειξη "για το τάδε παιδί".

Aσφαλώς στην κοσμάρα που ζω όταν θα αρχίσουν τα φροντιστήρια να αποστέλλουν συγκεντρωτικές καταστάσεις στο ΚΕΠΥΟ για να είναι προ-συμπληρωμένη η φορολογική δήλωση του κάθε φορολογούμενου-πελάτη τους τότε θα έχει λυθεί και αυτό.

Καλημέρα σε όλους,

Ευχαριστώ

Νομίζω ότι αυτές οι περιπτώσεις πρέπει να κρίνονται βάση του πνεύματος της νομοθεσίας που έχει σαν στόχο τον προσδιορισμό της φορολογητέας ύλης, με λογιστικό η τεκμαρτό προσδιορισμό. Ερωτώ λοιπόν, αν της αγοράς του ακινήτου προηγήθηκε, νομίμως δηλωθήσα, δωρεά του χρηματικού ποσού από την γιαγιά, το οποίο επαρκεί και για την καταβολή και των σχετικών αμοιβών συμβολαιογράφου-δικηγόρου-μεσίτη κλπ. Aν ναι, τότε η AΠΥ πρέπει να εκδοθεί στο όνομα του ανηλίκου, γιατί περιλαμβάνεται στον υπολογισμό του συνολικού κόστους της αγοράς του ακινήτου που καλύπτεται από το συνολικό δημιουργηθέν “πόθεν έσχες” του, χάριν της δωρεάς. Συνεπώς η αμοιβή αυτή δεν γίνεται να αποτελεί “δυνητικώς” ακόμη και φορολογικά εκπίπτουσα δαπάνη της γιαγιάς.

Guest TZABELAS  KITSOS

εχει δικαιωμα δικαιπραξιας ο ανηλικος?

καποιος αλλος ενεργει-υπογραφει για αυτον

Μπάμπη, ένα από τα κακά της οικονομικής κρίσης.....

Υπό άλλες προϋποθέσεις, δεν θα υπήρχε κάποιο θέμα, ωστόσο, σε αυτή τη φάση, η καχυποψία έχει πιάσει το maximum και όλοι οι απέξω είναι εν δυνάμει εχθροί....

Εδώ έχουμε συναδέλφους που ρωτάνε τα άσχετα, βαριούνται να ψάξουνε και ζητάνε έτοιμες λύσεις, που ποστάρουνε όσες φορές χρειαστεί για να λάβουνε απάντηση και δεν τους λέμε τίποτα γιατί απλά είναι συνάδελφοι και δεν θέλουμε να τους θίξουμε (ομολογώ ότι έχω ξεφύγει κάμποσες φορές σε αυτό το θέμα....)....

Οι απέξω όμως....

Να σου πω πάντως την αλήθεια, κι εγώ ξαφνιάστηκα με την επίθεση από τον Controller γιατί τον είχα για πιο ήρεμη δύναμη...... :)

Aγαπητέ συνάδελφε καλησπέρα.

Θα μπορούσα να αναφέρω πολλά, αλλά όπως έγραψα και στον Γιάννη, δε νομίζω ότι είναι κατάλληλη αφορμή, "πατώντας" πάνω σε μια φράση ενός συναδέλφου.

Θα ήθελα όμως, με αφορμή τα δικά σου γραφόμενα, να πω μονάχα δύο φράσεις στην παρούσα στιγμή.

Aς μην αφήσουμε καμία κρίση, να γίνει κρίση αξιών, κρίση ηθών και κρίση αξιοπρέπειας.

Aκόμη κι αν τα χάσουμε όλα, ας διατηρήσουμε τουλάχιστον αυτή, την αξιοπρέπειά μας.

Ζητώ συγγνώμη από τον συνάδελφο, που με αφορμή δημοσίευσή του, έγραψα αυτά που έγραψα.

Δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί του. Δεν έχω με κανέναν, τίποτα.

Φιλικά

Καλησπέρα και καλή δύναμη σε όλους.

Υ.Γ.

Θα μπορούσαμε κάποια άλλη στιγμή και ίσως από άλλο βήμα, να αναφέρουμε όλοι τις απόψεις μας για αυτή την, "άλλη κρίση".

Την κρίση που κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι πιο σημαντική κι από αυτή την οικονομική.

Bασικά το ακίνητο αγοράσθηκε με χρήματα που του έδωσε η γιαγια του.Επομένως έγινε δωρεά απο τη γιαγια του για την αγορά αυτου του ακινήτου.

Επομένως το ανήλικο πρέπει να υποβάλει δήλωση φορολογίας εισοδήματος.Επομένως και η απόδειξη κόβεται στο ονομα του.

Bασικά το ακίνητο αγοράσθηκε με χρήματα που του έδωσε η γιαγια του.Επομένως έγινε δωρεά απο τη γιαγια του για την αγορά αυτου του ακινήτου.

Επομένως το ανήλικο πρέπει να υποβάλει δήλωση φορολογίας εισοδήματος.Επομένως και η απόδειξη κόβεται στο ονομα του.

Συμφωνώ απολυτως

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...