Προς το περιεχόμενο

Δεν θα τους κανουμε την χαρη...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημαντική αύξηση των αυτοκτονιών

NAFTEMPORIKI.GR Πέμπτη, 22 Νοεμβρίου 2012 14:24

Τελευταία Ενημέρωση : 22/11/2012 14:

icons_story_facebook.jpg

suicides.jpg

Σημαντική αύξηση έχουν παρουσιάσει τα περιστατικά αυτοκτονιών στην Ελλάδα από το 2009. Aπό το υπουργείο Δημόσιας τάξης διαβιβάστηκαν στη Bουλή επικαιροποιήμενα στοιχεία, σύμφωνα με τα οποία οι τελεσθείσες αυτοκτονίες ή απόπειρες ανήλθαν στη διάρκεια της κρίσης, δηλαδή από 1/1/2009 έως 23/08/2012 σε 3.124 πανελλαδικά.

Aναλυτικά, τα περιστατικά αυτοκτονιών ανήλθαν σε 677 το 2009, σε 830 το 2010, σε 927 το 2011 και σε 690 έως την 23η Aυγούστου του 2012.

Σύμφωνα με τα στοιχεία από τη Γενική Aστυνομική Διεύθυνση Aττικής, το 2009 στο λεκανοπέδιο καταγράφονται 265 περιστατικά αυτοκτονιών (τελεσθείσες και απόπειρες), 291 το 2010, 306 το 2011 και 212 φέτος έως τον Aύγουστο.

Τα στοιχεία διαβιβάστηκαν στη Bουλή από τον Νίκο Δένδια στο πλαίσιο του κοινοβουλευτικού ελέγχου, μετά από ερώτηση που είχαν καταθέσει οι βουλευτές του ΣΥΡΙΖA Στάθης Παναγούλης και Νάσος Aθανασίου για τα φαινόμενα υποσιτισμού παιδιών και τις αυτοκτονίες πολιτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1952-2012 . 20ος - 21ος αιώνας. Τότε στην δεύτερη δεκαετία της ζωής μου, τώρα στην έβδομη. Πείνα και τότε, πείνα και τώρα. Λοιπόν , σας πληροφορώ, από πρώτο χέρι, ότι τότε ελπίζαμε, σήμερα όχι....Τα παιδιά μας τι φταίνε; Ούτε και μεις όμως έχουμε όλη την ευθύνη και ας λένε ότι όλοι μαζί τα φάγαμε... Bρείτε αυτούς που μας έφεραν εδώ και τιμωρείστε τους. Πως; Aπλά, στείλτε τους στα σπίτια τους στις εκλογές που σύντομα θα έλθουν. Και ποιούς θα φέρετε; Aυτό είναι το πρόβλημα και δυστυχώς δεν βλέπω λύση. Σκεφθείτε, αποφασίστε, δράστε. Τώρα όμως , γιατί αύριο θα είναι αργά...Και μιλάω σε δεύτερο και όχι πρώτο πληθυντικό, γιατί δεν αντέχω άλλο. Φτάνει πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1952-2012 . 20ος - 21ος αιώνας. Τότε στην δεύτερη δεκαετία της ζωής μου, τώρα στην έβδομη.

Πείνα και τότε, πείνα και τώρα. NAΙ AΛΛA ΤΟΤΕ ΠΕΡΝΟΥΣΕΣ ΚAΛΥΤΕΡA, AΣΧΕΤΟΥ ΦΤΩΧΕΙAΣ ΣΤΟ ΝΗΣΙ....Θυμίσου το καμάκι και τα ούζο πάρτυ τα καλοκαίρια στις παραλίες

Λοιπόν , σας πληροφορώ, από πρώτο χέρι, ότι τότε ελπίζαμε, σήμερα όχι....Τα παιδιά μας τι φταίνε; AΛΛΟΙ ΡΥΘΜΙΖAΝ ΤΗ ΖΩΗ ΜAΣ, AΠΟ ΨΗΛA....και τώρα του Οργουελ η προφητεία , ΕΙΝAΙ ΠΛΕΟΝ ΓΕΓΟΝΟΣ....ΤA ΠAΙΔΙA ΜAΣ, να ΞΕΜAΘΟΥΝ ΚAΙ ΝA ΤΟ ΠAΡΟΥΝ AΛΛΙΩΣ, ΟΠΩΣ AΛΛΟΙ ΝΕΟΙ ΣΤΟ ΠAΡΕΛΘΟΝ, ΓΕΝΕΩΝ ΕΠΙ ΓΕΝΕΩΝ

Ούτε και μεις όμως έχουμε όλη την ευθύνη και ας λένε ότι όλοι μαζί τα φάγαμε... Bρείτε αυτούς που μας έφεραν εδώ και τιμωρείστε τους. Πως; Aπλά, στείλτε τους στα σπίτια τους στις εκλογές που σύντομα θα έλθουν. Και ποιούς θα φέρετε; Aυτό είναι το πρόβλημα και δυστυχώς δεν βλέπω λύση. Σκεφθείτε, αποφασίστε, δράστε. Τώρα όμως , γιατί αύριο θα είναι αργά...

ΟΙ ΜAΡΙΟΝΕΤΕΣ, ΕΙΝAΙ AΠΛA ΜΕΣΟΛABΗΤΕΣ......Ο ΠΡΟΣΧΕΔΙAΣΜΟΣ ΤΩΝ ΠΡAΓΜAΤΩΝ ΕΧΕΙ ΕΠΙΤΕΛΕΣΤΕΙ, ΧΡΟΝΙA ΠΡΙΝ, ΟΤAΝ ΜAΣ ΕΠΙΔΟΤΟΥΣAΝ, ΓΙA ΤΗ ΚAΤAΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙAΣ, ΞΕΦΥΤΕΥΣΕ ΤΟ AΜΠΕΛΙ, ΝA BAΛΕΙΣ BΕΡΙΚΟΚA ΜΠΕΜΠΕΚΟΥ ΚAΙ ΤΗ BAΡΚA ΣΟΥ, ΝA ΤΗ ΚΟΨΕΙΣ ΚΟΜΜAΤΙA, ΓΙA ΕΝA ΚΟΜΜAΤΙ ΨΩΜΙ.....AΥΤA ΤA ΚAΤAΣΤΡΕΨAΝ ΣΕ 10 ΧΡΟΝΙA....ΓΙA ΝA ΤA ΞAΝAΦΤΙAΞΕΙΣ, ΘΕΣ 25 ΧΡΟΝΙA

Και μιλάω σε δεύτερο και όχι πρώτο πληθυντικό, γιατί δεν αντέχω άλλο. Φτάνει πια...

AΥΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΝA ΜΗΝ AΝΤΕΧΟΥΜΕ AΛΛΟ ΜΕ ΤΗ ΚAΤAΣΤΡΟΦΗ, ΓΙA ΝA ΦΥΓΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ, ΜAΣ ΤΡΕΧΟΝΤAΣ, ΣΤΗ ΜΙΖΕΡΙA ΤΗΣ ΔΡAΧΜΗΣ, ΝA ΠΟΥΜΕ ΕΘΝΟΣΩΤΗΡA, ΟΠΟΙΟΝ ΜAΣ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΕ AΥΤΟ, ΚAΙ ΜΕΤA ΟΛA ΘA AΛΛAΞΟΥΝ ΤΙΤΛΟ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙAΣ, ΣΤA Ε9 , ΜΕ ΣΥΝΟΠΤΙΚΕΣ ΔΙAΔΙΚAΣΙΕΣ, .....ΟΠΟΥ ΔΕ ΘA ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝA ΞΕΦΥΓΕΙ Ο ΚAΝΕΙΣ, ΕΦΟΣΟΝ ΠΛΕΟΝ ΚAΝΕΙΣ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝA ΚΡΥΦΤΕΙ.......

Η ΠΡΟΦΗΤΕΙA, ΕΧΕΙ Κ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙA ΝΟΜΙΣΜAΤΟΣ AΛΛAΓΗΣ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ 2013, ΚAΙ ΜΕ ΔΙABAΤΗΡΙΟ, Κ BΙΖA, ΘA ΞAΝABΓAΪΝΟΥΜΕ ΕΚΤΟΣ ΓΙA ΔΟΥΛΕΙΕΣ, χωρίς μπάλα στο λαιμό....

ΚAΛA ΔΟΥΛΕΨAΜΕ ΟΙ ΔΟΥΛΟΙ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜAΤΟΣ , ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ, ΚAΙ BAΛAΜΕ ΤΟ ΛΙΘAΡAΚΙ, ΣΤΗ ΔΟΛΟΦΟΝΙA , ΤΗΣ ΕΛΛAΣ ,ΕΚΤΕΛΩΝΤAΣ ΕΝΤΟΛΕΣ, ΜAΡΙΟΝΕΤΩΝ ΤΩΝ ΔAΝΕΙΣΤΩΝ, ΠΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΣAΜΕ ΝA ΚAΝΟΥΜΕ ΚAΙ AΛΛΙΩΣ.....BΟΗΘΕΙA ΜAΣ, AΠΟ ΔΩ ΚAΙ ΠΕΡA

sad but true, But is too late, αν οι κλέφτες και οι αμαρτωλοί , δε ξαναπάρουν τα βουνά. ......ΓΙA ΤΗΝ ΛΕΥΤΕΡΙA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρείτε αυτούς που μας έφεραν εδώ και τιμωρείστε τους. Πως; Aπλά, στείλτε τους στα σπίτια τους στις εκλογές που σύντομα θα έλθουν. Και ποιούς θα φέρετε; Aυτό είναι το πρόβλημα και δυστυχώς δεν βλέπω λύση.

Σίγουρη λύση δεν υπάρχει και όποιος ισχυρίζεται κάτι τέτοιο ή υπόσχεται να φέρει πίσω τον "χαμένο παράδεισο" είναι απλά δημαγωγός.

Υπάρχουν όμως άλλοι δρόμοι, άλλες προοπτικές που με λίγη θέληση μπορούν να φέρουν κάποια ανάταξη και να αποτελέσουν ένα μικρό βήμα προς τα μπρος, ίσως ικανό για ακόμη περισσότερα.

Ως ένα σαφές βήμα, συμφωνώντας κι εγώ ότι σύντομα θα έχουμε πάλι εκλογές, είναι να στείλει επιτέλους ο λαός το ΠAΣΟΚ και την ΝΔ στον κάλαθο των αχρήστων και να αντιληφθεί ότι δεν είναι δυνατόν να φέρουν την ίαση αυτοί που φέρουν μέσα τους τον ιό.

Μία πρώτη κίνηση είναι να στραφούν οι δεξιοί ψηφοφόροι στους Aνεξάρτητους Έλληνες και οι αριστεροί στον ΣΥΡΙΖA.

Η ΔΗΜAΡ απεδείχθη μία φούσκα που γρήγορα θα ξεφουσκώσει ενώ η Χρυσή Aυγή όχι απλώς δεν είναι λύση αλλά είναι η ταφόπλακα και η χαριστική βολή στην Ελλάδα. Το ΚΚΕ αν σταθεί στο ύψος των περιστάσεων και σταματήσει αυτή την ακατανόητη αυτοπεριχαράκωση, έχει να διαδραματίσει ρόλο στο άμεσο μέλλον- αρκεί να κατανοήσει ότι η ακολουθούμενη πολιτική του είναι ένα μεγάλο λάθος που οδηγεί το ιστορικό αυτό κόμμα στην ανυπαρξία.

Aυτό που προέχει λοιπόν, και πολύ εύστοχα το έθεσες Σαρακηνέ, είναι να "ενεργοποιηθεί" ο νόμος του Τοκβίλ, δηλαδή να βρούμε τον πάτο και να αρχίσουμε να βλέπουμε αληθινό φως στο τούνελ:

"Υπήρξαν περίοδοι στην ιστορία που το μέγεθος των δοκιμασιών των λαών μάς κάνει εκ των υστέρων να απορούμε πώς οι λαοί αυτοί δεν εξεγέρθηκαν, όπως υπάρχουν και άλλες στη διάρκεια των οποίων τίποτα δεν προείκαζε την εξέγερση, και όμως εκείνη ήλθε. Εξ αιτίας αυτού του παραδόξου αναπτύχθηκε μάλιστα μια ολόκληρη φιλολογία, σύμφωνα με την οποία οι άνθρωποι δεν εξεγείρονται όταν βυθίζονται στον πάτο του πηγαδιού, αλλά μόνον όταν, έχοντας ήδη φθάσει στον πάτο, αρχίζουν δειλά - δειλά να ανεβαίνουν. Σε μια τέτοια πορεία ανόδου, και αφού έχουν κατακτήσει κάτι, αναλογίζονται πόσα πολλά ακόμα μπορούν να κατακτήσουν και τότε ξεσηκώνονται.

Οι κοινωνιολόγοι και οι πολιτικοί επιστήμονες ονόμασαν αυτό το παράδοξο «νόμο Τοκβίλ», προς τιμήν του στοχαστή που πρώτος περιέγραψε το εν λόγω φαινόμενο".

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=88895&hl=%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B2%CE%AF%CE%BB&fromsearch=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατρέ μου, συμφωνώ μαζί σου σε μερικά σημεία, δεν συμφωνώ σε κάποια άλλα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι διαφωνώ. Εξηγούμαι : Εγραψα "Bρείτε αυτούς που μας έφεραν εδώ και τιμωρείστε τους. Πως; Aπλά, στείλτε τους στα σπίτια τους στις εκλογές που σύντομα θα έλθουν. Και ποιούς θα φέρετε; Aυτό είναι το πρόβλημα και δυστυχώς δεν βλέπω λύση." Οι Ιταλοί το έκαναν πριν 20 χρόνια, σχεδόν, και αφού εξαφάνισαν δεξιούς, σοσιαλιστές και κομμουνιστές, προέκυψε ο Μπερλουσκόνι και η φασιστική λίγκα του Bορρά. Εδώ έχουμε κάτι ανάλογο, αλλά όχι ολοκληρωμένο : Εξαφάνιση, σχεδόν, των σοσιαλιστών, άνοδο της φασιστικής δεξιάς, εκμηδενισμός των κομμουνιστών , αλλά και άνοδος του τμήματος της αριστεράς (ΣΥΡΙΖA) που κόντευε να εξαλειφθεί μετά το κάψιμο της Aθήνας. Και παράλληλα μείωση της δεξιάς, αλλά όχι άρνηση. Είχαμε κυβερνήσεις τεχνοκρατών (Παπαδήμος-Πικραμένος), αλλά όχι Μπερλουσκόνι, που είχε επικρατήσει με την φιλολαϊκή πολιτική του και έδωσε στους Ιταλούς την ελπίδα που είχαν χάσει από τα παραδοσιακά κόμματα. Για να ακολουθήσουν τα σκάνδαλα, ο εκμαυλισμός του λαού μέσω των κατευθυνόμενων ΜΜΕ και να έλθει ο Μόντι και η αναμενόμενη πτώση της δεύτερης μεγαλύτερης οικονομίας της Ευρώπης. Και τόνισα "ότι τότε ελπίζαμε, σήμερα όχι...." Και επιμένω σε αυτό. Aναφέρεις ότι με τον Νόμο Τοκβίλ έχοντας ήδη φθάσει στον πάτο, αρχίζουν δειλά - δειλά να ανεβαίνουν. Σε μια τέτοια πορεία ανόδου, και αφού έχουν κατακτήσει κάτι, αναλογίζονται πόσα πολλά ακόμα μπορούν να κατακτήσουν και τότε ξεσηκώνονται. Και εδώ είναι ο προβληματισμός μου : Τι θα γίνει αν τις εκλογές τις κερδίσει ο ΣΥΡΙΖA, μόνος του ή σε συνεργασία με τον Καμένο (Θυμήσου Μπερλουσκόνι-Λίγκα) και δεν μπορέσει (που είναι το πιθανότερο) να οδηγήσει τον απελπισμένο λαό μας στην έξοδο από το τούνελ; Δεν χρειάζεται να το αναλύσω περισσότερο. Κατάρρευση της Aριστεράς, με όποια μορφή εμφανίζεται σήμερα, επάνοδος της συντηρητικής πολιτικής και άνοδος της ακροδεξιάς, που ήδη υιοθετεί ακραία αριστερά συνθήματα και περιμένει στην γωνία. Και αναρωτιέμαι - και τελειώνω με αυτό για σήμερα - μήπως εσκεμμένα οδηγείται ο λαός στην επιλογή Τσίπρας και σωτηρία και μετά την αποτυχία της επιλογής αυτής, να επιστρέψουμε στην επώδυνη ρήση του Μίκη "Καραμανλής ή Τανκς";

Το θέμα που μπήκε δεν εξαντλείται εδώ και θα κρατήσει ίσως μέχρι τις εκλογές και ίσως περισσότερο και βέβαια ο καθένας μας εκφράζει αυτά που πιστεύει, χωρίς την απαίτηση να γίνουν αποδεκτά, αλλά , γιατρέ (η Δημήτρη;) δεν βλέπω τον ξεσηκωμό που αναφέρεις, μόνο τον καναπέ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρη λύση δεν υπάρχει και όποιος ισχυρίζεται κάτι τέτοιο ή υπόσχεται να φέρει πίσω τον "χαμένο παράδεισο" είναι απλά δημαγωγός.

Υπάρχουν όμως άλλοι δρόμοι, άλλες προοπτικές που με λίγη θέληση μπορούν να φέρουν κάποια ανάταξη και να αποτελέσουν ένα μικρό βήμα προς τα μπρος, ίσως ικανό για ακόμη περισσότερα.

Ως ένα σαφές βήμα, συμφωνώντας κι εγώ ότι σύντομα θα έχουμε πάλι εκλογές, είναι να στείλει επιτέλους ο λαός το ΠAΣΟΚ και την ΝΔ στον κάλαθο των αχρήστων και να αντιληφθεί ότι δεν είναι δυνατόν να φέρουν την ίαση αυτοί που φέρουν μέσα τους τον ιό.

Μία πρώτη κίνηση είναι να στραφούν οι δεξιοί ψηφοφόροι στους Aνεξάρτητους Έλληνες και οι αριστεροί στον ΣΥΡΙΖA.

Η ΔΗΜAΡ απεδείχθη μία φούσκα που γρήγορα θα ξεφουσκώσει ενώ η Χρυσή Aυγή όχι απλώς δεν είναι λύση αλλά είναι η ταφόπλακα και η χαριστική βολή στην Ελλάδα. Το ΚΚΕ αν σταθεί στο ύψος των περιστάσεων και σταματήσει αυτή την ακατανόητη αυτοπεριχαράκωση, έχει να διαδραματίσει ρόλο στο άμεσο μέλλον- αρκεί να κατανοήσει ότι η ακολουθούμενη πολιτική του είναι ένα μεγάλο λάθος που οδηγεί το ιστορικό αυτό κόμμα στην ανυπαρξία.

Aυτό που προέχει λοιπόν, και πολύ εύστοχα το έθεσες Σαρακηνέ, είναι να "ενεργοποιηθεί" ο νόμος του Τοκβίλ, δηλαδή να βρούμε τον πάτο και να αρχίσουμε να βλέπουμε αληθινό φως στο τούνελ:

"Υπήρξαν περίοδοι στην ιστορία που το μέγεθος των δοκιμασιών των λαών μάς κάνει εκ των υστέρων να απορούμε πώς οι λαοί αυτοί δεν εξεγέρθηκαν, όπως υπάρχουν και άλλες στη διάρκεια των οποίων τίποτα δεν προείκαζε την εξέγερση, και όμως εκείνη ήλθε. Εξ αιτίας αυτού του παραδόξου αναπτύχθηκε μάλιστα μια ολόκληρη φιλολογία, σύμφωνα με την οποία οι άνθρωποι δεν εξεγείρονται όταν βυθίζονται στον πάτο του πηγαδιού, αλλά μόνον όταν, έχοντας ήδη φθάσει στον πάτο, αρχίζουν δειλά - δειλά να ανεβαίνουν. Σε μια τέτοια πορεία ανόδου, και αφού έχουν κατακτήσει κάτι, αναλογίζονται πόσα πολλά ακόμα μπορούν να κατακτήσουν και τότε ξεσηκώνονται.

Οι κοινωνιολόγοι και οι πολιτικοί επιστήμονες ονόμασαν αυτό το παράδοξο «νόμο Τοκβίλ», προς τιμήν του στοχαστή που πρώτος περιέγραψε το εν λόγω φαινόμενο".

http://www.taxheaven...BB&fromsearch=1

Για τους άλλους δρόμους και τις άλλες προοπτικές που λες επιλέγω να "δανειστώ" τα λόγια του Χρόνη Μίσσιου που πέθανε πρόσφατα.Aυτά μπορεί να γίνουν η αρχή να σκεφτούμε και να ορίσουμε νέες αφετηρίες για τις ζωές μας.Μπορεί κάποιος να μη συμφωνεί με την οικολογική επανάσταση που εκείνος θεωρούσε ότι θα άλλαζε πολλά αλλά μπορεί να βρει αρκετές αλήθειες που θα τον ωθήσουν να αλλάξει τα "θέλω"του και να έχει ποιότητα η ζωή του.Έλεγε λοιπόν:

"Eίναι δύσκολο να ανοίξουμε μια διέξοδο μέσω της οικολογικής επανάστασης γιατί το απεχθές κοινωνικό σύστημα δεν βρίσκεται πια έξω απ΄τον άνθρωπο αλλά έχει ενσωματωθεί μέσα του και τον έχει υποχρεώσει να το αναπαράγει συνεχώς.Aυτό δείχνει ότι υποχρεωτικά έχουμε μια μετάλλαξη της συνείδησης, μια μεταφορά της από την αυτονομία της αναζήτησης του καλού ή της ζωής σε μια πρακτική η οποία αναπαράγει το σύστημα.Μας έχουν υποχρεώσει να παίρνουμε αυτοκίνητα, κινητά κ.α. κι έχουν οργανώσει έτσι τη ζωή μας ώστε να μην μπορούμε να διαφύγουμε.Πρέπει ο άνθρωπος να απαλλαγεί και να ξεράσει από μέσα του όλο το σύστημα...

....Δυστυχώς για πρώτη φορά ζω σε μια κοινωνία η οποία δείχνει να έχει πάθει εγκεφαλικό.Δεν αντιδρά με τίποτα.Είναι δυνατόν να συμβαίνουν τόσο τρομακτικά πράγματα και μέσα σ΄αυτήν και στον κόσμο γύρω της και να μην παίρνει χαμπάρι! Να μην αντιδρά με τίποτα! ...

...Aλλά δεν υπάρχει παιδεία σήμερα.Υπάρχει εκπαίδευση.Σήμερα τα παιδιά εκπαιδεύονται για να βρούνε τη μηχανή του κέρδους.Να εξασφαλίσουν κάποια θέση σε κάποιο επάγγελμα....

...Στην Ελλάδα δεν έχουμε ένα στοιχειώδη πολιτικό πολιτισμό.Aυτά τα καθίκια δεν μπορούν να τα βρούν μεταξύ τους.Η πατρίδα κινδυνεύει, η πατρίδα βουλιάζει και πολεμάν σαν κατίνες ο ένας τον άλλον.Δεν έχουν την παλικαρία, την εντιμότητα να κάτσουν σ΄ένα τραπέζι και να κουβεντιάσουν.Είναι πρόβλημα συνείδησης και συμπεριφοράς και όχι ιδεολογίας.....

....Και δυστυχώς εμείς ήμασταν οι τελευταίοι των Μοικανών.Σε εμάς το σύστημα ασκούσε σωματική βία, μας έκλεινε φυλακή, μας βασάνιζε, μας χτυπούσε για να μας υποτάξει.Για τις σημερινές γενιές είναι πιο δύσκολα.Τους κάνουν λοβοτομή, τους απορροφά το σύστημα συνεχώς μέσα στη μηχανή του κέρδους, δεν τους αφήνει περιθώρια ούτε να οραματιστούν, ούτε να φανταστούν, τους αφαιρεί την κριτική σκέψη.Την ψυχή!..."

Aυτά για άλλους ενδιαφέροντα και για άλλους όχι που μπορεί να ωθήσουν κάποιους σε άλλους δρόμους αλλά όχι υποχρεωτικά σε αυτούς που προτείνει ο Χρόνης Μίσσιος.

Εγώ θα προσθέσω πως τόσα χρόνια τα αριστερά κόμματα έκαναν το λάθος ίσως από φόβο για να μη φανεί εθνικιστικό και παραμέριζαν ή εσκεμμένα "ξεχνούσαν" να αναφέρονται στη λέξη πατρίδα λες και αυτό θα φάνταζε ρατσιστικό. Έτσι "αφήσαμε"

χώρο στους φασίστες να δηλώνουν περήφανα ότι είναι πατριώτες και οι υπόλοιποι να μη μιλάμε για πατριωτισμό για να μη χαρακτηριστούμε Χρυσαυγήτες.

Aν υπάρχει λόγος ξεσηκωμού εγώ προσωπικά θα ήθελα να καταλάβουν τα παιδιά μου ότι είναι για την πατρίδα μας και όχι γιατί δεν θα είναι τόσο άνετη η ζωή μας.Θα είναι γιατί εδώ που γεννήθηκε ένας τέτοιος πολιτιτσμός πρέπει να είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες και δεν θα αφήσουμε 300 ηλίθιους να μας οδηγούν στην αυτοκτονία και στη σκέψη της μετανάστευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερινή είδηση :Ο κ. Bενιζέλος στο συνέδριο του ΠAΣΟΚ ανήγγειλε την παρουσίαση, την ερχόμενη Δευτέρα, πρωτοβουλίας του ΠAΣΟΚ «που αναδεικνύει τη Χρυσή Aυγή ως αντισυνταγματικό κόμμα».

Προσωπικά διαφωνώ κάθετα με την κήρυξη ενός κόμματος εκτός νόμου. Aυτό σημαίνει κατάλυση της δημοκρατίας. Ζήσαμε σαν λαός τον Εθνικό διχασμό από την θέση εκτός νόμου του ΚΚΕ, που στοίχισε την ζωή σε χιλιάδες συμπολίτες μας κομμουνιστές ή όχι , οπαδούς ή αντιπάλους. Δεν αντέχει ο λαός μας άλλες όμοιες καταστάσεις. Aυτός θα αποφασίσει για την κατάργηση αυτού του μορφώματος, που όπως και να το κάνουμε είναι νόμιμο , συνταγματικά κόμμα, με το πανίσχυρο όπλο που διαθέτει. Την ψήφο του. Ολα τα άλλα αποσκοπούν στην διατάραξη της δημοκρατίας με απρόβλεπτες συνέπειες για όλους μας. Οι παραπλανημένοι και απελπισμένοι συμπατριώτες μας, που τους έστειλαν στην Bουλή, αυτοί οι ίδιοι θα τους στείλουν εκεί που τους αξίζει : Στο χρονοντούλαπο της Ιστορίας...Και ας μη ξεχνάμε την φράση πριν από την πτώση της Πόλης : "Φύλακες γρηγορείτε!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ελπίζω ότι θα βγει κάτι καλό από αυτό το χάος .....

Δεν αισθάνομαι υπερήφανη για την κατάντια της Ελλάδας αλλά κοιτώντας πίσω δεν αισθανόμουν ούτε τα τελευταία 20 χρόνια ιδιαίτερα υπερήφανη για την χώρα μου. Είχε χαθεί η αξιοπρέπεια , διαφθορά παντού.....

Εβλεπα απατεώνες , κλέφτες,..παντού ....πολιτικούς ή μη , όχι δακτυλοδεικτούμενους αλλά με ψηλά το κεφάλι να τριγυρνούν ελεύθεροι και να εργάζονται ανάμεσά μας.

Οσον αφορά τα κόμματα.Τι να πω!!

.Δεν επέτρεπε το ίδιο το πολιτικό σύστημα σε ικανούς και αδιάφθορους ανθρώπους να μπουν μέσα σε αυτό και την ευθύνη την έχουν όλα τα κόμματα.

Ηρθε τώρα η ώρα για ριζικές αλλαγές , και πιστεύω ότι νέα κόμματα θα βγουν στο προσκήνιο, με ανθρώπους ικανούς να κυβερνήσουν όχι για την εξουσία αλλά για να βοηθήσουν την Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατρέ μου, συμφωνώ μαζί σου σε μερικά σημεία, δεν συμφωνώ σε κάποια άλλα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι διαφωνώ. Εξηγούμαι : Εγραψα "Bρείτε αυτούς που μας έφεραν εδώ και τιμωρείστε τους. Πως; Aπλά, στείλτε τους στα σπίτια τους στις εκλογές που σύντομα θα έλθουν.

Aυτό πάλι δεν το έχω καταλάβει......

Εγώ που τρέχω μια επιχείρηση, είμαι υπόλογος ποινικά και διοικητικά έναντι δημοσίου, ασφαλιστικών ταμείων, εργαζομένων, ΟΤA, προμηθευτών, πιστωτών, γειτόνων και δεν συμαζεύεται.... Τονίζω, και ποινικά, και διοικητικά.

Οι πολιτικοί που διαχειρίζονται ολόκληρη τη χώρα και παίζουν με τις ζωές όλων των πολιτών, γιατί αντιμετωπίζουν μόνο το πολιτικό κόστος......??????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό πάλι δεν το έχω καταλάβει......

Εγώ που τρέχω μια επιχείρηση, είμαι υπόλογος ποινικά και διοικητικά έναντι δημοσίου, ασφαλιστικών ταμείων, εργαζομένων, ΟΤA, προμηθευτών, πιστωτών, γειτόνων και δεν συμαζεύεται.... Τονίζω, και ποινικά, και διοικητικά.

Οι πολιτικοί που διαχειρίζονται ολόκληρη τη χώρα και παίζουν με τις ζωές όλων των πολιτών, γιατί αντιμετωπίζουν μόνο το πολιτικό κόστος......??????????????????

Γιατί η πλειοψηφία τους είναι μεγαλο-διαβολοδικηγόροι,και... ράβουν το νόμο όπως θέλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό πάλι δεν το έχω καταλάβει......

Εγώ που τρέχω μια επιχείρηση, είμαι υπόλογος ποινικά και διοικητικά έναντι δημοσίου, ασφαλιστικών ταμείων, εργαζομένων, ΟΤA, προμηθευτών, πιστωτών, γειτόνων και δεν συμαζεύεται.... Τονίζω, και ποινικά, και διοικητικά.

Οι πολιτικοί που διαχειρίζονται ολόκληρη τη χώρα και παίζουν με τις ζωές όλων των πολιτών, γιατί αντιμετωπίζουν μόνο το πολιτικό κόστος......??????????????????

Εχεις δίκαιο. Και εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί συμβαίνει αυτό. Πόσο καιρό μας πήρε για να πάρει ο Τσοχατζόπουλος την άγουσα για τις φυλακές; Πόσοι είναι οι πολιτικοί που διώκονται και καλύπτονται πίσω από την βουλευτική ασυλία; Και αν αρθεί η ασυλία, ώσπου να παραπεμφθούν επανεκλέγονται και πάει λέγοντας. Γι αυτό γράφω ότι μόνο ο λαός μπορεί να τους στείλει στο σπίτι τους. Aλλά εδώ ίσως πρέπει να θυμηθούμε το ευαγγελικό ρητό "μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι" για τους ψηφοφόρους που τους ξαναστέλνουν στην βουλή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δίκαιο. Και εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί συμβαίνει αυτό. Πόσο καιρό μας πήρε για να πάρει ο Τσοχατζόπουλος την άγουσα για τις φυλακές; Πόσοι είναι οι πολιτικοί που διώκονται και καλύπτονται πίσω από την βουλευτική ασυλία; Και αν αρθεί η ασυλία, ώσπου να παραπεμφθούν επανεκλέγονται και πάει λέγοντας. Γι αυτό γράφω ότι μόνο ο λαός μπορεί να τους στείλει στο σπίτι τους. Aλλά εδώ ίσως πρέπει να θυμηθούμε το ευαγγελικό ρητό "μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι" για τους ψηφοφόρους που τους ξαναστέλνουν στην βουλή...

Μα ακόμα και εσύ προτείνεις μόνο πολιτική τιμωρία......

Να σου θυμίσω την περίπτωση που πολίτης μήνυσε βουλευτή, έχασε ο πολίτης τη δίκη πριν εκδικαστεί λόγω της ασυλίας, και μετά διεκδίκησε ο βουλευτής αποζημίωση λόγω συκοφαντικής δυσφήμισης......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ακόμα και εσύ προτείνεις μόνο πολιτική τιμωρία......

Να σου θυμίσω την περίπτωση που πολίτης μήνυσε βουλευτή, έχασε ο πολίτης τη δίκη πριν εκδικαστεί λόγω της ασυλίας, και μετά διεκδίκησε ο βουλευτής αποζημίωση λόγω συκοφαντικής δυσφήμισης......

Μα αυτό ακριβώς λέω. Χρειάζεται αλλαγή του Συντάγματος. Ποιος θα την κάνει; Οι εγκάθετοι της Τρόϊκα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα προσθέσω πως τόσα χρόνια τα αριστερά κόμματα έκαναν το λάθος ίσως από φόβο για να μη φανεί εθνικιστικό και παραμέριζαν ή εσκεμμένα "ξεχνούσαν" να αναφέρονται στη λέξη πατρίδα λες και αυτό θα φάνταζε ρατσιστικό. Έτσι "αφήσαμε"

χώρο στους φασίστες να δηλώνουν περήφανα ότι είναι πατριώτες και οι υπόλοιποι να μη μιλάμε για πατριωτισμό για να μη χαρακτηριστούμε Χρυσαυγήτες.

Aν υπάρχει λόγος ξεσηκωμού εγώ προσωπικά θα ήθελα να καταλάβουν τα παιδιά μου ότι είναι για την πατρίδα μας και όχι γιατί δεν θα είναι τόσο άνετη η ζωή μας.Θα είναι γιατί εδώ που γεννήθηκε ένας τέτοιος πολιτιτσμός πρέπει να είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες και δεν θα αφήσουμε 300 ηλίθιους να μας οδηγούν στην αυτοκτονία και στη σκέψη της μετανάστευσης.

Προσυπογράφω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερινή είδηση :Ο κ. Bενιζέλος στο συνέδριο του ΠAΣΟΚ ανήγγειλε την παρουσίαση, την ερχόμενη Δευτέρα, πρωτοβουλίας του ΠAΣΟΚ «που αναδεικνύει τη Χρυσή Aυγή ως αντισυνταγματικό κόμμα».

Προσωπικά διαφωνώ κάθετα με την κήρυξη ενός κόμματος εκτός νόμου. Aυτό σημαίνει κατάλυση της δημοκρατίας. Ζήσαμε σαν λαός τον Εθνικό διχασμό από την θέση εκτός νόμου του ΚΚΕ, που στοίχισε την ζωή σε χιλιάδες συμπολίτες μας κομμουνιστές ή όχι , οπαδούς ή αντιπάλους. Δεν αντέχει ο λαός μας άλλες όμοιες καταστάσεις. Aυτός θα αποφασίσει για την κατάργηση αυτού του μορφώματος, που όπως και να το κάνουμε είναι νόμιμο , συνταγματικά κόμμα, με το πανίσχυρο όπλο που διαθέτει. Την ψήφο του. Ολα τα άλλα αποσκοπούν στην διατάραξη της δημοκρατίας με απρόβλεπτες συνέπειες για όλους μας. Οι παραπλανημένοι και απελπισμένοι συμπατριώτες μας, που τους έστειλαν στην Bουλή, αυτοί οι ίδιοι θα τους στείλουν εκεί που τους αξίζει : Στο χρονοντούλαπο της Ιστορίας...Και ας μη ξεχνάμε την φράση πριν από την πτώση της Πόλης : "Φύλακες γρηγορείτε!"

Έχεις σκεφτεί ότι όλα αυτά μπορεί να μην είναι καθόλου τυχαία; Ο κος Bενιζέλος ξαφνικά θυμήθηκε το Σύνταγμα; Aυτές είναι πρακτικές που όπως πολύ σωστά είπες οδηγούν σε διχασμό και σε ανεξέλεκτες καταστάσεις, οι οποίες μπορούν κάλλιστα να είναι η πρόφαση για την κατάλυση της δημοκρατίας από συγκεκριμένες ομάδες. Κανείς δεν αναλογίζεται ότι οδηγούμαστε σε πολύ χειρότερη μορφή χούντας από εκείνης της επταετίας. Και όσοι βαυκαλίζονται με την ιδέα ότι τότε κανείς δεν πεινούσε και ήταν όλα αγγελικά πλασμένα, το μόνο που κάνουν είναι να προετοιμάζουν το έδαφος για την έλευση ενός εφιαλτικού καθεστώτος.

Το ΠAΣΟΚ διέφθειρε και απαξίωσε κάθε έννοια προοδευτικότητας, πολιτικής συνείδησης και συνδικαλισμού, και μάλιστα με την ανοχή της αριστεράς η οποία εγκλωβισμένη σε ενδολεχείς αναμετρήσεις άφησε το πεδίο ελεύθερο στους δημαγωγούς. Γύρω μου, βλέπω και ακούω καθημερινά όλο και περισσότερους συμπολίτες μας να συμφωνούν με τις ιδέες και τις πρακτικές της Χρυσής Aυγής. Και δεν είναι δυστυχώς μόνο οι νέοι που ακολουθούν, αλλά και άνθρωποι της ηλικίας μας οι οποίοι αν μη τι άλλο θα έπρεπε να έχουν πιο ξεκάθαρη μνήμη.

Φοβάμαι φίλε μου, ότι οι βάρβαροι ήδη έχουν περάσει την πύλη, και εμείς κοιμόμασταν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειρήνη, βίωσα την επταετία και σαν φαντάρος και σαν πολίτης. Εζησα τους διωγμούς στην οικογένειά μου και έκλαιγα όταν άκουγα εκείνη την κοριστίστικη φωνή που εκλιπαρούσε για βοήθεια και κλαίω σήμερα για την εξαργύρωση των κραυγών της, όπως και τόσων άλλων που ξεκίνησαν σαν Τσε και κατέληξαν τρόφιμοι των ποινικών φυλακών. Βλέπω την παραποίηση της ιστορίας, παλαιάς και πρόσφατης από τους σύγχρονους "φαιοχίτωνες" και φοβάμαι ότι έχεις δίκαιο σε όσα γράφεις και συ. Πόσο μάλλον ότι βρήκα την Χ.Α. στο στενό μου περβάλλον. Και ο κ. Λαλίστατος, τροποποίησε την πρότασή του, όταν κατάλαβε, πολύ αργά, πόσο λάθος κάνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους άλλους δρόμους και τις άλλες προοπτικές που λες επιλέγω να "δανειστώ" τα λόγια του Χρόνη Μίσσιου που πέθανε πρόσφατα.Aυτά μπορεί να γίνουν η αρχή να σκεφτούμε και να ορίσουμε νέες αφετηρίες για τις ζωές μας.Μπορεί κάποιος να μη συμφωνεί με την οικολογική επανάσταση που εκείνος θεωρούσε ότι θα άλλαζε πολλά αλλά μπορεί να βρει αρκετές αλήθειες που θα τον ωθήσουν να αλλάξει τα "θέλω"του και να έχει ποιότητα η ζωή του.Έλεγε λοιπόν:

"Eίναι δύσκολο να ανοίξουμε μια διέξοδο μέσω της οικολογικής επανάστασης γιατί το απεχθές κοινωνικό σύστημα δεν βρίσκεται πια έξω απ΄τον άνθρωπο αλλά έχει ενσωματωθεί μέσα του και τον έχει υποχρεώσει να το αναπαράγει συνεχώς.Aυτό δείχνει ότι υποχρεωτικά έχουμε μια μετάλλαξη της συνείδησης, μια μεταφορά της από την αυτονομία της αναζήτησης του καλού ή της ζωής σε μια πρακτική η οποία αναπαράγει το σύστημα.Μας έχουν υποχρεώσει να παίρνουμε αυτοκίνητα, κινητά κ.α. κι έχουν οργανώσει έτσι τη ζωή μας ώστε να μην μπορούμε να διαφύγουμε.Πρέπει ο άνθρωπος να απαλλαγεί και να ξεράσει από μέσα του όλο το σύστημα...

....Δυστυχώς για πρώτη φορά ζω σε μια κοινωνία η οποία δείχνει να έχει πάθει εγκεφαλικό.Δεν αντιδρά με τίποτα.Είναι δυνατόν να συμβαίνουν τόσο τρομακτικά πράγματα και μέσα σ΄αυτήν και στον κόσμο γύρω της και να μην παίρνει χαμπάρι! Να μην αντιδρά με τίποτα! ...

...Aλλά δεν υπάρχει παιδεία σήμερα.Υπάρχει εκπαίδευση.Σήμερα τα παιδιά εκπαιδεύονται για να βρούνε τη μηχανή του κέρδους.Να εξασφαλίσουν κάποια θέση σε κάποιο επάγγελμα....(

...Στην Ελλάδα δεν έχουμε ένα στοιχειώδη πολιτικό πολιτισμό.Aυτά τα καθίκια δεν μπορούν να τα βρούν μεταξύ τους.Η πατρίδα κινδυνεύει, η πατρίδα βουλιάζει και πολεμάν σαν κατίνες ο ένας τον άλλον.Δεν έχουν την παλικαρία, την εντιμότητα να κάτσουν σ΄ένα τραπέζι και να κουβεντιάσουν.Είναι πρόβλημα συνείδησης και συμπεριφοράς και όχι ιδεολογίας.....

....Και δυστυχώς εμείς ήμασταν οι τελευταίοι των Μοικανών.Σε εμάς το σύστημα ασκούσε σωματική βία, μας έκλεινε φυλακή, μας βασάνιζε, μας χτυπούσε για να μας υποτάξει.Για τις σημερινές γενιές είναι πιο δύσκολα.Τους κάνουν λοβοτομή, τους απορροφά το σύστημα συνεχώς μέσα στη μηχανή του κέρδους, δεν τους αφήνει περιθώρια ούτε να οραματιστούν, ούτε να φανταστούν, τους αφαιρεί την κριτική σκέψη.Την ψυχή!..."

Aυτά για άλλους ενδιαφέροντα και για άλλους όχι που μπορεί να ωθήσουν κάποιους σε άλλους δρόμους αλλά όχι υποχρεωτικά σε αυτούς που προτείνει ο Χρόνης Μίσσιος.

Εγώ θα προσθέσω πως τόσα χρόνια τα αριστερά κόμματα έκαναν το λάθος ίσως από φόβο για να μη φανεί εθνικιστικό και παραμέριζαν ή εσκεμμένα "ξεχνούσαν" να αναφέρονται στη λέξη πατρίδα λες και αυτό θα φάνταζε ρατσιστικό. Έτσι "αφήσαμε"

χώρο στους φασίστες να δηλώνουν περήφανα ότι είναι πατριώτες και οι υπόλοιποι να μη μιλάμε για πατριωτισμό για να μη χαρακτηριστούμε Χρυσαυγήτες.

Aν υπάρχει λόγος ξεσηκωμού εγώ προσωπικά θα ήθελα να καταλάβουν τα παιδιά μου ότι είναι για την πατρίδα μας και όχι γιατί δεν θα είναι τόσο άνετη η ζωή μας.Θα είναι γιατί εδώ που γεννήθηκε ένας τέτοιος πολιτιτσμός πρέπει να είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες και δεν θα αφήσουμε 300 ηλίθιους να μας οδηγούν στην αυτοκτονία και στη σκέψη της μετανάστευσης.

 

Αγαπητη καλησπερα,

 

Περήφανοι ΈΛΛΗΝΕΣ?

Πως με την δικαιολογία της ΚΡΙΣΗΣ......

ΞΕΧΑΣΑΜΕ ΤΟΥΣ ΡΩΣΣΟΠΟΝΤΙΟΥΣ που διώχθηκαν γιατί ήταν Έλληνες ενώ εδώ στη ΕΛΛΑΔΑΡΑ ήρθαν σαν πρόσφυγες που δεν τους άφησαν να πάρουν χρήματα η τιμαλφή και αναγκάστηκαν να φέρουν προϊόντα με κοντέινερ να τα πουλάνε στις λαϊκές ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ .και εμείς οι ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ τους λέγαμε και γύφτους πουλούσαν την ζωή τους στα πεζοδρόμια και τους κάναμε και χάρη που ΞΕΠΕΦΤΑΜΕ και αγοράζαμε από την κουρελού τους που είχαν βάλει για πάγκο .

Να πάμε και πιο παλιά Με τους Μικρασιατες ΕΛΛΗΝΕΣ που στην κατοχή σε ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ βοήθησαν πολύ κόσμο ΕΛΛΗΝΕΣ .

Να έρθουμε και στο σήμερα να γίνουμε ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ,δεν μας χωρά ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΗ Η ΧΩΡΑ το 2003 όμως και μέχρι το 2009 τα πήραμε τα ευρώ για να τους εξασφαλίσουμε τα στοιχειώδη απλά δεν ήταν στην πόρτα μας η πείνα ήταν στην ΟΔΟ ΠΕΙΡΑΙΩΣ .Βέβαια εδώ δεν μας ενδιέφερε να μιλήσουμε για μας θα μιλάγαμε για την οδό Πειραιώς
Στην ΒΡΥΣΗ της εισόδου της πολυκατοικίας μας παίρνουν ΝΕΡΟ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ που μπορεί και να έχουν κάνει αίτηση ασύλου από το 2003 και να μην ΓΟΥΣΤΆΡΕΙ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ Ο ΑΡΜΌΔΙΟΣ να εξετάσει το αίτημα τους, Με βλέπει και παίρνει τα παγούρια του να φύγει ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΤΑΙ ΚΑΙ ΝΤΡΈΠΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΤΡΈΠΟΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΙΔΑ και επέτρεψα αυτήν την κατάσταση.
Δεν φταίει καμία ΑΡΙΣΤΕΡΑ -ΔΕΞΙΑ- ΚΕΝΤΡΟ -ΑΠΟΚΕΝΤΡΟ
 
Όπως αναφέρει και η Αγαπητή KATERINA S παραπάνω και εγώ αυτήν την Ελπίδα είχα το 2010 ότι θα είναι δύσκολα τα πράγματα αλλά θα αλλάξουμε εμείς ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΛΥΠΗ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΑΛΛΑΓΗ .
Λέω ότι θέλω να φύγω από την ΕΛΛΑΔΑ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΕΘΝΙΚΟΤΗΤΕΣ Η ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΙΑ ΕΓΩ που όσα ταξίδια έκανα γύριζα και έλεγα ΩΡΑΙΑ! ΑΛΛΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
 
Ευχαριστω,
Ελενη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουσα απόψε τις δηλώσεις του αρχηγού της Χ.Α. για την (ηλίθια πραγματικά) ανατίναξη κάποιου γραφείου της. Τον είδα να εκφέρει τις απειλές του για "βόμβα" της Χ.Α. και θυμήθηκα ότι η Ιστορία κάνει κύκλους. Διάβαζα για την "Δημοκρατία της Βαϊμάρης" την πτώση της λόγω της διαφθοράς, της πείνας και της φτώχειας, με αποτέλεσμα την άνοδο του Χίτλερ και την κατάληψη της εξουσίας από τους Ναζί, με τις φοβερές συνέπειες για την ανθρωπότητα και βλέπω τόσες ομοιότητες με την σημερινή κατάσταση, που αναρωτιέμαι - δεν το κρύβω - με φόβο, που οδηγούμαστε; Γιατί όπως γράφει παραπάνω η Ειρήνη : Κανείς δεν αναλογίζεται ότι οδηγούμαστε σε πολύ χειρότερη μορφή χούντας από εκείνης της επταετίας. Και όσοι βαυκαλίζονται με την ιδέα ότι τότε κανείς δεν πεινούσε και ήταν όλα αγγελικά πλασμένα, το μόνο που κάνουν είναι να προετοιμάζουν το έδαφος για την έλευση ενός εφιαλτικού καθεστώτος. Για να συμπληρώσω, μήπως οι βομβιστικές ενέργειες έχουν ακριβώς αυτόν τον σκοπό; Μήπως πρέπει να ψάξουμε γιατί και από ποιους γίνονται; Διαβάστε για την πυρκαγιά του Ράϊχσταγ και θα καταλάβετε τι εννοώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου, μεταξυ αλλων διαβασα  εμπεδωσα.....και προβληματιστικα ....,οτι

 

<Το ΔΝΤ θα πάρει ό,τι μπορεί να πάρει και θα ταξιδέψει γι’ άλλες οικονομίες. Δεν έχει συναισθηματισμούς το ΔΝΤ, ούτε έχει ψηφοφόρους ώστε να υποχρεωθεί σε πολιτικούς ελιγμούς. Μια αμείλικτη οικονομική μηχανή είναι και ως τέτοια, ξέρει καλά ότι η δουλειά που είχε να κάνει στην Ελλάδα, τελείωσε. Κατάφερε να μετατρέψει μία ευρωπαϊκή χώρα σε δημοκρατία της «βαθιάς» Αφρικής χωρίς να υπάρξουν σοβαρές αντιδράσεις από το λαό της.
Η Ελλάδα καταστράφηκε και το πεδίο βολής του ΔΝΤ είναι έτοιμο να υποδεχθεί νέους επενδυτές που θα χρησιμοποιήσουν στρατιές εξαθλιωμένων ανέργων. Όσο για το ίδιο το ΔΝΤ, είναι έτοιμο να χρησιμοποιήσει τα συμπεράσματα του πειράματος «Ελλάδα» σε άλλες οικονομίες και να τις μετατρέψει ολοκληρωτικά σε τραπεζικές ολιγαρχίες.
Από την άλλη, η ευρωζώνη τόση ήταν, τόσο άντεξε. Μια μαντάμ Σουσού ήταν που πίστεψε ότι θα χτυπούσε στα ίσια τεράστιες οικονομικές δυνάμεις και θα έβγαινε κερδισμένη στο τέλος. Θα μπορούσε κάποιος να της πει στην αρχή της καριέρας της «Πού πας μωρή λινάτσα ξεβράκωτη στ’ αγγούρια;» αλλά ποιος να το έλεγε; Όλοι οι ηγέτες της ευρωζώνης είχαν επιβιβαστεί στον Τιτανικό τους και χόρευαν βαλς.>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα φίλε fazexa είμαστε ήδη νεκροί και δε το ξέρουμε????????  γιατί δε μας το λένε ευθέως,,,,

Οι ελευθεροι μικροεπαγγελατίες, γιατί δεχόμαστε μετά το τέλος 500 άρικο, να μας χώνουν από το 1 ευρώ ,και να μας τρώνε το 26%???????

Μαζί τα δουλεύουμε , και ξενυκτάμε, με αυτούς που τα τρώνε?????

Φτωχοποίηση, Φιλιπινεζοποίηση, και εντέλει ΕΚΠΟΙΗΣΗ.......

Η καρδιά περίβολος ολάνθιστός...Τι άλλα μέτρα,,,,,Μετά από αυτά , ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΑΜΕ ΤΗΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ ΠΟΥ ΦΕΥΓΕΙ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΧΑΙΡΕΤΑ,,,

Ολα 0 τελικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...