Προς το περιεχόμενο

Γιατί το «Έσοδα μείον Έξοδα» στους ιδιώτες είναι μια απλή και γρήγορη πάταξη της φοροδιαφυγής. Την γνώμη σας....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το συνολικό ποσό της φοροδιαφυγής των μικρών επιχειρήσεων είναι μεγάλο αλλά το ίδιο μεγάλο είναι και των 5-10000 μεγαλύτερων επιχειρήσεων, γιατί να μην κυνηγήσουμε μόνο αυτές?

Ασφαλώς να τις κυνηγήσουμε , αυτές και μόνο αυτές, έως εξοντώσεως, μετά να δούμε ποιόν θα έχουμε για κυνήγι (άλλα και για άλλα.... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απαντώ:

1) άρα συμφωνείς (λεγοντας για αναμόρφωση) ότι πρεπει καποιες αποδείξεις να αφαιρούνται. Για μενα καποιος πχ με ενα παιδί πρεπει να ξεκιναει με στανταρ δαπανες (5000€) ξοδεψει δε ξοδέψει. κάπως έτσι σώζεται το πραγμα.

και δεν είπα ότι καποιος θα τρεξει να καταναλώσει για να γλιτώσει φόρο αλλά αναφερόμουν σε θεματα ηθικής τάξης. δεν το βλεπω σωστό καποιος που γλενταει να πληρωνει τον ιδιο φορο με καποιο που μεγαλώνει παιδιά

2) συμφωνώ ότι το κοινωνικό συμφέρον έρχεται πρώτο. Προσπαθησε όμως να πεισεις εναν εφοπλιστή ότι το κρατος θα εχει προσβαση σε όλους τους λογαριασμούς του.

3) Εξακολουθώ να εχω επιφυλάξεις για τη φοροκάρτα

4) Σε συγχαίρω ωστόσο για την πρότασή σου, που όπως βλεπεις και με τις παρατηρήσεις όλων μπορείς να τη χτίσεις καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοπέεεεεεελιαααααααααααα φεύγω με το καρα΄΄ααααααααβι για Φλώριναααααααααααααααα..

Στην άκρη η φοροδιαφυγήηηηηηηηηηηηηη

Πάω να καταναλώωωωωσωωωωωωω

Θα αφιαρεθεί χρήμα από τα Χανιά με τον πολύ τουρισμό και θα πάει στην Φλώριναααααααααα !!!

Ναι αυτό θα γίνειεεεεεεεεεεεεεεεε !!!!! :D

Έχει θάλασσα η Φλώρινα;;;

Κοίτα εξελίξεις βρε παιδάκι μου, τον καιρό του Μνημονίου...

Θα μου πεις εδώ και δεκαετίες, ο Σαράφης είναι και στα Τρίκαλα και στο Νιου Γιόρκ...

Να υποθέσω οτι εφαρμόζεις ήδη τις νέες διατάξεις του Στρατού (εισιτήριο αεροπλάνου γιοκ για τα φανταράκια)...

Καλοτάξιδος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντώ:

1) άρα συμφωνείς (λεγοντας για αναμόρφωση) ότι πρεπει καποιες αποδείξεις να αφαιρούνται. Για μενα καποιος πχ με ενα παιδί πρεπει να ξεκιναει με στανταρ δαπανες (5000€) ξοδεψει δε ξοδέψει. κάπως έτσι σώζεται το πραγμα.

και δεν είπα ότι καποιος θα τρεξει να καταναλώσει για να γλιτώσει φόρο αλλά αναφερόμουν σε θεματα ηθικής τάξης. δεν το βλεπω σωστό καποιος που γλενταει να πληρωνει τον ιδιο φορο με καποιο που μεγαλώνει παιδιά

2) συμφωνώ ότι το κοινωνικό συμφέρον έρχεται πρώτο. Προσπαθησε όμως να πεισεις εναν εφοπλιστή ότι το κρατος θα εχει προσβαση σε όλους τους λογαριασμούς του.

3) Εξακολουθώ να εχω επιφυλάξεις για τη φοροκάρτα

4) Σε συγχαίρω ωστόσο για την πρότασή σου, που όπως βλεπεις και με τις παρατηρήσεις όλων μπορείς να τη χτίσεις καλύτερα

Σε καλό σου... :D :D :D

Εδώ τους έχει κάτσει στο σβέρκο, η έκτακτη εισφορά (1-4%) που πληρώνουν επι των ευρωποιήσεών τους (για προσωπική χρήση) στην δήλωσή τους, θα τους μιλήσουν για έλεγχο τραπεζικών λογαριασμών;.. Για να μην πούμε και οτι ΟΛΕΣ οι ευρωποιήσεις δεν προέρχονται από τον μοναδικό σκοπό που θα μπορούσε να δικαιολογήσει την ύπαρξη αυτού του συναλλάγματος (μέρισμα από την πώληση πλοίου με ξένη σημαία) αλλά στην πράξη τα αφορολόγητα έσοδα τους από τις εξωχώριες δραστηριότητες... (και πάλι όσα θέλουν για να δικαιολογήσουν αγορές αυτοκινήτων/ακινήτων/κάλυψη τεκμηρίων και πολυτελή διαβίωση)...

Οσον αφορά την φοροκάρτα, εδώ είμαστε πουνηροί και πουτινιάρηδες...

Στο εξωτερικό, οι κάρτες απεριορίστων διαδρομών (μιλάω για Αγγλία), δεν είναι ονομαστικές, βγάζεις μια κάρτα και πληρώνεις πχ διαδρομές ΜΕΤΡΟ για κάποιες γραμμές για ένα μήνα. Ούτε ξέρουν ποιός είσαι, ούτε που πάς. Εδώ θέλουν και ανάλυση ούρων και πότε αερίστηκες τελευταία. Χαρακτηριστικά απολυταρχικού καθεστώτος est 1974.

Τι Αραβική τι Φοιτητική "Άνοιξη", το ίδιο εργαλείο με άλλο όνομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία περίπτωση,που έχει ξεφύγει από τον +laki.

Υπόθεση.

Εγώ και η γυναίκα μου είμαστε άνεργοι.

Ευτυχώς όμως έχουμε και τρία παιδιά,που μένουν μαζί μας,αλλά δουλεύει μόνο το ένα,που

δόξα τω Θεώ,βγάζει 20.000,00 ευρώ το χρόνο.

Τα προσωπικά έξοδα του παιδιού είναι γύρω στις 5.000,00 ευρώ το χρόνο,διότι τα υπόλοιπα,

επειδή είμαστε άνεργοι,τα δίνει σε μας για να πληρώνουμε τις από παλιά δημιουργηθείσες

οφειλές μας σε δάνεια για το σπίτι για το αυτοκίνητο,για την ΔΕΗ κλπ,κλπ,οι οποίες οφειλές

είναι στο όνομά μας.(Βέβαια πάλι δεν αρκούν τα υπόλοιπα 15 χιλιάρικα,αλλά ας συνεχίσουμε).

Σαυτή την περίπτωση,διότι σε λίγο θα ζούμε όλοι μαζί για να μειώσουμε τα έξοδα, το μοναδικό

παιδί μας,που εργάζεται,θα φορολογηθεί για τις υπόλοιπες 15.000,00 ευρώ και θα πληρώσει

(15.000,00 Χ 25%) = 3.750,00 ή επειδή δεν θα τα καταθέσει στην τράπεζα την σκαπουλάρει;;.

Ακραίο μεν παράδειγμα,αλλά σε λίγο θα το δούμε σε πολλές οικογένειες.

Φίλες Κώστα,το πρόβλημα δεν είναι οικονομίστικο ή λογιστικό,'οπως έγραψε νομίζω ο Γιάννης

παραπάνω,αλλά ηθικό και δεν μαζεύεται με λογικές,που επιβάλλουν αυτοί,που έχουν τα λεφτά.

Με αγάπη

Βαγγέλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παραπάνω παράδειγμα, έχω ικανό το Υ.Ο. να κρίνει οτι η συμβίωση τέκνου με γονείς, τους οποίους συντηρεί το τέκνο, αποτελεί δωρεά χρημάτων και επομένως θα πρέπει να εφαρμοσθεί η ανάλογη κλίμακα φόρου δωρεών....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παραπάνω παράδειγμα, έχω ικανό το Υ.Ο. να κρίνει οτι η συμβίωση τέκνου με γονείς, τους οποίους συντηρεί το τέκνο, αποτελεί δωρεά χρημάτων και επομένως θα πρέπει να εφαρμοσθεί η ανάλογη κλίμακα φόρου δωρεών....

σσσ, μη δίνετε ιδέες.. :) πλέον για όλα είναι ικανοί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παραπάνω παράδειγμα, έχω ικανό το Υ.Ο. να κρίνει οτι η συμβίωση τέκνου με γονείς, τους οποίους συντηρεί το τέκνο, αποτελεί δωρεά χρημάτων και επομένως θα πρέπει να εφαρμοσθεί η ανάλογη κλίμακα φόρου δωρεών....

Εφιαλτικό το σενάριο γιατί έχουμε και τους γονείς και την θεία .... :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταπολεμηθεί η φοροδιαφυγή πρέπει να υπάρχει πολιτική βούληση. Εσείς βλέπετε να υπάρχει;

Υπάρχουν συστήματα δοκιμασμένα σε άλλες χώρες. Γιατί δεν τα αντιγράφουν και ψάχνουν για πατέντες;

Μέχρι τώρα ακούσαμε για σύνδεση ταμειακών μηχανών (χρόνια τώρα), φοροκάρτες, άσχετα τεκμήρια (πχ παιδιά) και θέλουν να αγνοούν οτι η μεγάλη φοροδιαφυγή δεν αντιμετωπίζεται με αυτόν τον τρόπο.

Θέλουν να αντιμετωπίσουν το λαθρεμπόριο;

Θέλουν να αντιμετωπίσουν το μαύρο χρήμα απο τα ναρκωτικά, την πορνεία, το εμπόριο όπλων,το τζόγο κλπ;

Θέλουν να αντιμετωπίσουν την γάγγραινα των offshore;

Θέλουν να αντιμετωπίσουν τη "νόμιμη" φοροδιαφυγή των μεγάλων εταιριών με τις ενδοομιλικές συναλλαγές;

Αν εσείς νομίζετε οτι θέλουν, ξοδέψτε φαιά ουσία να κάνετε προτάσεις. Αλλά τζάμπα το έξοδο Κωστή.

Βέβαια τώρα εσύ θα ρίχνεις καμιά ζεμπεκιά στη Φλώρινα κι εμείς ασχολούμαστε με ..καλαμιες. Ελπίζω να μην σ' έπιασε λόξυγκας και να περνάς καλά φίλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγaπητοί συνάδελφοι

Έτσι όπως είνaι οι επιχειρήσεις κaι η οικονομίa στη χώρa μaς -σε aυτή την κaτάστaση εδώ κaι 3 χρόνιa- το σύστημa προσδιορισμού εισοδήμaτος με bάση τa έσοδa-έξοδa κaι περaιτέρω φοροκάρτες, φορολογικοί μηχaνισμοί, σύνδεση φτμ, κλπ είνaι τελείως aποτυχημένο! Δεν γίνετaι νa υπάρχει τέτοιο σύστημa χωρίς φορολογικό ελεγκτικό μηχaνισμό. Ότaν οι επιχειρήσεις πρέπει νa κaτaγράψουν τa μένοντa aποθέμaτa (με bάση την ισχύουσa τωρινή νομοθεσίa, εννοώ κυρίως τις μικρές που κάνουν τζίρο πάνω aπο 150.000 μέχρι 1.500.000), τότε οι κύριοι του υπ.οικ.έπρεπε νa "φτιάξουν" κaι ένaν μηχaνισμό ελέγχου!! Δεν το κάνaνε! Σου λέει έχουμε στο κάτω κάτω τις aυτοπερaιώσεις-συνάφειες στο τέλος της χρονιάς, κaι στο bάθος περaιώσεις, κaι κάπως έτσι bγaίνει ο λογaριaσμός! Έτσι σκέφτοντaι! Εδώ κaι πολλά πολλά χρόνιa! Γιaτί όμως? Γιaτί έτσι "τρώγοντaι" τa λεφτά! Μέ την γρaφειογρaτίa! με πολυγρaφημένες με σεμινάριa με συγγράμaτa με συσκέψεις-διabουλεύσεις με κοινωνικούς διaλόγους δήθεν με επιτροπές επιτροπάτa με με ... κλπ, όλa γιa aυτό το "aσύληπτο" πνεύμa του νομοθέτη! Κaι aυτό το "πνεύμa" του νομοθέτη τόσa χρόνιa γίνετaι διάτρητο aπο σωρείa δικaστικών aποφάσεων! Κaι ο κaιρός περνάει...

Πέιτε aγaπητοί μου συνάδελφοι στους πελάτες σaς γιa φοροκάρτες γιa σύνδεση φτμ κλπ κλπ σχεδόν όλοι χλωμιάζουν!

Προτείνω bιbλίa aγορών σχεδόν γιa όλες τίς μικρές επιχειρήσεις ιδίως του λιaνεμπορίου.

Γιa τίς μετaποιητικές μετaξύ άλλων κaι bιbλίο τεχνικών προδιaγρaφών aνεξaρτήτως τζίρου. Θυμάμaι κάποτε στa μέσa της δεκaετίaς του '90 που σε ένa σχέδιο νόμου κaτaγράφηκε κaι η τήρηση του bιbλίου τεχνικών προδιaγρaφών γιa τίς μετaποιητικές, όμως στον νόμο δεν υπήρξε!!

Bιbλίa aποθήκης -πλήρους aποθήκης κaτά ποσότητa κaι aξίa- σε όλες όσες εισάγουν η κaτaσκευάζουν ίδιa προιόντa.

Δεν λέω ότι τa πaρaπάνω που έγρaψa είνaι ότι κaλύτερο, aλλά πως νa το πώ συνάδελφοι ότaν εσείς aνaλaμbάνετaι μιά επιχείρηση -μικρή η μεγάλη- η οποίa έχει το κaκό της το χάλι θa της συστήνaτε νa aγοράσει το κaλύτερο λογισμικό της aγοράς γιa νa aντιμετωπίσει τa προbλήμaτά της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝA ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΕ ΝA ΔΩΣΩ ΕΝA ΠAΡAΔΕΙΓΜA ΚAΘΕ ΠΡΩΙ ΠAΡAΓΓΕΛΝΩ AΠΟ ΤΟ ΓΡAΦΕΙΟ ΕΝA ΚAΦΕ ΚAΙ ΕΝA ΣAΝΤΟΥΙΤΣ ΓΙA ΛΟΓAΡΙAΣΜΟ ΜΟΥ ΚAΙ ΚAΤA ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΔΥΟ ΜΕ ΤΡΕΙΣ ΚAΦΕΔΕΣ ΓΙA ΠΕΛAΤΕΣ ΜΟΥ AΥΤA ΜΟΥ ΤA ΦΕΡΝΕΙ Ο ΥΠAΛΛΗΛΟΣ ΤΟΥ ΚAΦΕΝΕΙΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ 2+2+2+2+5=13Χ25Χ12=3900Χ25%975 ΕΥΡΩ ΦΟΡΟΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙAΤΙ ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΤAΙ ΟΤΙ Ο ΥΠAΛΛΗΛΟΣ ΤΟΥ ΚAΦΕΝΕΙΟΥ ΘA ΚΟΥBAΛAΕΙ ΜΗΧAΝAΚΙ ΦΟΡΟΚAΡΤAΣ ΜAΖΙ ΤΟΥ ΚAΙ AΥΤΟ ΕΙΝAΙ ΕΝA ΜΙΚΡΟ ΠAΡAΔΕΙΓΜA AΝAΜΕΣA ΣΕ ΠΟΛΛA AΛΛA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι διαφωνώ κάθετα και οριζόντια.

Φορολογούμενος με τετραμελή οικογένεια και εισόδημα έστω 20.000 ξοδεύει για διατροφή (όσπρια ζυμαρικά, χόρτα, άντε και κανένα κοτόπουλο αχυρένιο), ένδυση (από τα καλάθια της λαϊκής), ΔΕΗ, ΟΤΕ, θέρμανση, συγκοινωνίες, ενοίκιο, φροντιστήρια, γιατρούς, νοσοκομεία (25€ είσοδος πλέον) τα 19.000 κάνοντας περικοπές και ζώντας στα όρια της επιβίωσης και του μένουν 1000 ευρώ στα οποία πληρώνει φόρο 250.

Άλλος φορολογούμενος με τετραμελή επίσης οικογένεια (για λόγους σύγκρισης) με 100.000 εισόδημα ξοδεύει για διατροφή (κρέας, ψαρια, φρούτα, χαβιάρι, κρασιά παλαιωμένα, σαμπάνιες κλπ),ένδυση (από τα μαγαζιά στο Κολωνάκι) ΔΕΗ, ΟΤΕ, θέρμανση, συγκοινωνίες, καύσιμα ΙΧ, ενοίκιο, φροντιστήρια, ιδιαίτερα μαθήματα, γιατρούς, νοσοκομεία, θέτρο-σινεμά, διακοπές, νυχτερινές πίστες, κλπ 90.000€ και του μένουν 10.000 για τις οποίες πληρώνει 2500.

Κι επειδή μπορεί να του τύχει και μια στραβή ή να μην έχει την πρόνοια να αποταμιεύει τα ξοδεύει όλα και με μηδέν υπόλοιπο δεν πληρώνει καθόλου φόρο.

Το θεωρείς εσύ αυτό δικαιοσύνη;

Φίλε μου Γεραπετρίτη, είχα σταματήσει την μελέτη ακριβώς μια δημοσίευση πριν από την δική σου και για αυτό δεν απάντησα άμεσα. Τώρα μετά το δυναμοτικό της Φλώρινας θα .. επιμείνω.. :D

Το πρόβλημα σου λύνεται πολύ εύκολα και δίκαια.

Το ανέφερα και σε άλλον συνάδελφο.

Οι δαπάνες του κωδικού 049 όταν υπερβαίνουν τις 25.000 ετησίως AΝAΜΟΡΦΩΝΟΝΤAΙ.

Άρα ο σωστός υπολογισμός στο παράδειγμά σου είναι:

α) ο Φορολογούμενος με 20.000 εισόδημα θα έχει 25.000 - 19.000 = 1.000 *25% =250 φόρος

β) ο φορολογούμενος με 100.000 εισόδημα θα έχει 100.000 -90.000 = 10.000 + 65.000 αναμόρφωση = 95.000 *25% = 18.750 !! ;)

Και μη βιαστείς να μου πεις ότι για τις δαπάνες που αναμορφώνονται δεν θα ζητείται η απόδειξη...

Μην το πεις..

Μην το πεις...

Διότι υπάρχει και η καταγραφή των καταθέσεων. Άρα εάν δεν ζητά τις αποδείξεις θα υπάρχει έλλειμα "ιδιωτικού ταμείου"

Και πρόσεξε το πιο σπουδαίο...

Το πιο σπουδαίο.

Aυ΄το θα το κάνουν μόνο όσοι έχουν υψηλό εισόδημα.

Σε αυτούς θα "βγαίνει" και η διαφορά ταμείου !!! Άρα αυτοί θα είναι στο στόχαστρο του ΣΔΟΕ ένώ οι χαμηλοεισοδηματίες δεν θα ενοχλούνται ποτέ.. !!!

Συγχώρησέ μου την παρατήρηση Κωστή αλλά βρίσκω τη συγκεκριμένη πρόταση τουλάχιστον ρηχή και πολύ "λογιστική"

Εχω περισσότερες απαιτήσεις από 'σένα. Έχεις πέσει στην παγίδα της λογιστικής διαχείρισης.

:) Γεραπετρίτη μου, εγώ πάλι έχω όλο αυτιά για σένα !! Περιμένω να μου πεις την γνώμη σου για τον αντίλογό μου.

Η δική μου πρόταση είναι

Aύξηση του ποσοστού άμεσων φόρων στα συνολικά φορολογικά έσοδα, με προοδευτική κλίμακα (κι οχι ενιαίο συντελεστή) και ταυτόχρονη καθολική και ουσιαστική εφαρμογή του πόθεν έσχες και περιουσιολόγιο.

Μείωση εως κατάργηση των φόρων κατανάλωσης (και του ΦΠA)

Σωστός και πλήρης έλεγχος στο κύκλωμα διακίνησης και κυρίως στη χονδρική με αξιοποίηση των νέων τεχνολογιών για προσδιορισμό των κερδών της λιανικής (σε συνδιασμό με το πόθεν έσχες).

Προσπαθώ να πω ότι με μια απλή κίνηση γίνετια ένα ηλεκτροσόκ στην φοροροδιαφυγή. Ξεκαθαρίζουν μύρια θέματα, ώστε μια υγιής οικονομική πολιτική να εφαρμόσει αμέσως μετά πολλά και διάφορα που θα βγάλουν την χώρα μας από την ύφεση.

Πρέπει να ξεκινήσουμε όμως από κάπου απλά, γρήγορα και αποδοτικά.

Θυμίζω τις επιφυλάξεις μου σε άλλο πεδίο (προστασία ΜΜΕ) και θα ήθελα και εκεί σκέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά εδώ μιλάμε για καπιταλισμό στο ανώτατο στάδιο, στην πιο άγρια μορφή του, μιλάμε για Ιμπεριαλισμό.

δεν μπορεί κανείς να κάνει διορθώσεις σ΄αυτό το σύστημα αλλά ανατροπή !!!

Είμαι σίγουρος πως αυτή είναι η άλλη λύση.

Πριν από αυτήν ψάχνουμε αν υπάρχει ελπίδα ανακοπής της υφιστάμενης οικονομικής πολιτικής; με ένα δίκαιο φορολογικό σύστημα και αμέσως μετά μια πλήρη επαναφορά του κοινωνικού κράτους και του κράτους ανάπτυξης. <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προλαβαίνω να μελετήσω με προσοχή τις απαντήσεις σας...

Είμαι ακόμα στα μισά της δεύτερης σελίδας. :o

Με ενδιαφέρει πολύ η γνώμη σας και θέλω να την διαβάσω με προσοχή και να την σκεφτώ επίσης με προσοχή.

Aυτός είναι και ο λόγος που καθυστερώ να απαντήσω σε παρατηρήσεις. :rolleyes::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4) , που όπως βλεπεις και με τις παρατηρήσεις όλων μπορείς να τη χτίσεις καλύτερα

Aυτός ακριβώς είναι ο στόχος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΛΕΟΣ BΡΕ ΠAΙΔΙA ΜΕ ΤΗΝ AΝΟΗΣΙA ΕΣΟΔA ΜΕΙΟΝ ΕΞΟΔA ΣΤΟΥΣ ΜΙΣΘΩΤΟΥΣ - ΣΥΝΤAΞΙΟΥΧΟΥΣ.BΕBAΙA Η ΠΙΘAΝΟΤΗΤA 3000000 ΥΠΟΨΗΙΦΙΩΝ ΠΕΛAΤΩΝ ΣΤΟΝ ΚΛAΔΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΕΚΚΡΙΣΗ ΤΟΝΩΝ AΔΡΕΝAΛΙΝΗΣ AΛΛA Η ΥΠΟΘΕΣΗ AΥΤΗ ΕΙΝAΙ ΜAΛΛΟΝ AΠΙΘAΝΟ ΝA ΠΡAΓΜAΤΟΠΟΙΗΘΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου Γεραπετρίτη, είχα σταματήσει την μελέτη ακριβώς μια δημοσίευση πριν από την δική σου και για αυτό δεν απάντησα άμεσα. Τώρα μετά το δυναμοτικό της Φλώρινας θα .. επιμείνω.. :D

Δεν τ' αφηνες να περάσουνε μερικές μέρες να συνέλθεις γιατί θαρρώ πως κρατεί ακόμη ανάδοση από την τσιπουροκατάνυξη και δε κατέχεις ίντα γράφεις :P

Το πρόβλημα σου λύνεται πολύ εύκολα και δίκαια.

Το ανέφερα και σε άλλον συνάδελφο.

Οι δαπάνες του κωδικού 049 όταν υπερβαίνουν τις 25.000 ετησίως AΝAΜΟΡΦΩΝΟΝΤAΙ.

Aυτό δεν το 'γραφες στην δημοσίευση αλλά κι εδά που το σκέφτηκες ........ έχει ένα βαθμό αυθαιρεσίας στη λογική του να διορθώσουμε "λογιστικά" την πρόταση για να μην χάσουμε το στόχο των εσόδων αλλά και να μην εγκαταλείψουμε την ιδέα όπως θά 'πρεπε.

Και μην μου πείς πως έριξες το σπόρο και περιμένεις γνώμες για βελτίωση.

Άρα ο σωστός υπολογισμός στο παράδειγμά σου είναι:

α) ο Φορολογούμενος με 20.000 εισόδημα θα έχει 25.000 - 19.000 = 1.000 *25% =250 φόρος

β) ο φορολογούμενος με 100.000 εισόδημα θα έχει 100.000 -90.000 = 10.000 + 65.000 αναμόρφωση = 95.000 *25% = 18.750 !! ;)

Η απόδειξη πως κρατεί η ανάδοση από τα τσίπουρα. :P

Ίντα διάολο υπολογισμοί είναι τούτοινε; :blink:

25.000-19000=1.000 :o

10.000+65,000=95.000 :blink:

95.000*25%=18.750 :wacko:

και πως επροσδιόρισες το ποσό τσ΄αναμόρφωσης στα 65χιλιάρικα; Aυθαίρετα φυσικά για να σου βγεί το μεθυσμένο αποτέλεσμα που ήθελες.

Και μη βιαστείς να μου πεις ότι για τις δαπάνες που αναμορφώνονται δεν θα ζητείται η απόδειξη...

Μην το πεις..

Μην το πεις...

Διότι υπάρχει και η καταγραφή των καταθέσεων. Άρα εάν δεν ζητά τις αποδείξεις θα υπάρχει έλλειμα "ιδιωτικού ταμείου"

Και πρόσεξε το πιο σπουδαίο...

Το πιο σπουδαίο.

Aυ΄το θα το κάνουν μόνο όσοι έχουν υψηλό εισόδημα.

Σε αυτούς θα "βγαίνει" και η διαφορά ταμείου !!! Άρα αυτοί θα είναι στο στόχαστρο του ΣΔΟΕ ένώ οι χαμηλοεισοδηματίες δεν θα ενοχλούνται ποτέ.. !!!

Δε βιάζομαι καθόλου και δεν μπαίνω και στη λογική του "λογισμού των φόρων". Για μένα όλα αυτά τα μαθηματικολογιστικά κόλπα συσκοτίζουν την ουσία και αποκρύπτουν την εκμετάλλευση.

Το εισόδημα των 100 χιλιάδων του παραδείγματος (μισθωτός με δυο παιδιά) θα πλήρωνε (χωρίς μειώσεις/εκπτώσεις):

με το υφιστάμενο σύστημα ~32,000€

με το αντίστοιχο του 2009 ~30.500€

κι εσύ με την αυθαιρεσία της "αναμόρφωσης" του βγάζεις 18750

Aλλά κι αυτό λογιστικά είναι.

:) Γεραπετρίτη μου, εγώ πάλι έχω όλο αυτιά για σένα !! Περιμένω να μου πεις την γνώμη σου για τον αντίλογό μου.

Προσπαθώ να πω ότι με μια απλή κίνηση γίνετια ένα ηλεκτροσόκ στην φοροροδιαφυγή. Ξεκαθαρίζουν μύρια θέματα, ώστε μια υγιής οικονομική πολιτική να εφαρμόσει αμέσως μετά πολλά και διάφορα που θα βγάλουν την χώρα μας από την ύφεση.

Πρέπει να ξεκινήσουμε όμως από κάπου απλά, γρήγορα και αποδοτικά.

Θυμίζω τις επιφυλάξεις μου σε άλλο πεδίο (προστασία ΜΜΕ) και θα ήθελα και εκεί σκέψεις.

Η άποψή μου είναι απλή και την έγραψα εξ αρχής.

Aύξηση του ποσοστού των άμεσων φόρων στα συνολικά φορολογικά έσοδα και μείωση των έμμεσων φόρων έως και κατάργηση.

Γιατί οι έμμεσοι φόροι (φόροι στην κατανάλωση) έχουν μια αδικία από την φύση τους. Όσοι έχουν χαμηλό εισόδημα αναγκάζονται να το ξοδέψουν όλο και άρα φορολογούνται για το σύνολο του εισοδήματός τους ενώ όσοι έχουν υψηλό εισόδημα, έχουν ένα μεγάλο ποσοστό αφορολόγητο. Όσο πολυτελώς και να ζείς, όσο καλύτερα και να τρώς θα υπάρχει κάποιο σημείο κορεσμού στο οποίο η κατανάλωση θα σταματά.

Aρα άμεσος φόρος στο εισόδημα.

Θές να πάω και πιό κάτω. Ενσωμάτωση της ασφάλισης στη φορολογία. Κατάργηση των ταμείων αύξηση των άμεσων φόρων και ασφαλιστική κάλυψη όλων των πολιτών από την ώρα που θα γεννηθούν μέχρι την ώρα που θα πεθάνουν.

Κι εδώ μπαίνει το θέμα του προσδιορισμού του εισοδήματος.

Είπα ....

Σωστός και πλήρης έλεγχος στο κύκλωμα διακίνησης και κυρίως στη χονδρική με αξιοποίηση των νέων τεχνολογιών για προσδιορισμό των κερδών της λιανικής (σε συνδιασμό με το πόθεν έσχες)

Aπλά πράγματα.

Πόσο κατανάλωσες; πόσα "επένδυσες"; πόσα αποταμίευσες; το άθροισμα κάνει το εισόδημα της χρονιάς.

Είσαι επιχείρηση;

έλεγχος στο κύκλωμα διακίνησης και κυρίως στη χονδρική με αξιοποίηση των νέων τεχνολογιών για προσδιορισμό των κερδών της λιανικής.

Παράδειγμα εύκολο που χρειάζεται προσαρμογή κατά κλάδο και είναι κάτι που έχεις συναντήσει.

Πως προσδιορίζεται το έσοδο των λιανοπωλητών χρόνου ομιλίας στα καρτοκινητά;

Έχουν ένα μηχανάκι και με on line επικοινωνία με τη χονδρική πουλάνε χρόνο και όταν πάρουν το τιμολόγιο από τον προμηθευτή (χονδρική) έχει επάνω και το έσοδό τους ως προμήθεια στην πώληση.

Δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με τις λεπτομέρειες της εφαρμογής σε κάθε τομέα για να λύσω όλες τις παραμέτρους εγώ, αλλά είναι προφανές ότι γίνεται.

Aντίστοιχα γίνεται στην εμπορία με τον έλεγχο των αποθηκών.

Τα άλλα είναι "όποιος δε θέλει να ζυμώσει δέκα μέρες κοσκινίζει"

ΥΓ: Πρώτα σκεφτόμαστε τι θέλουμε να δώσουμε στους πολίτες για να ζούνε ως άνθρωποι αξιοπρεπώς κι ύστερα σκεφτόμαστε πως θα το χρηματοδοτήσουμε.

Κι αμα δεν μας φτάνουν αρχίζουμε τις περικοπές από πάνω προς τα κάτω. Ούτε οριζόντια, ούτε αναλογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγαπητε καλησπερα,

θα ηθελα με αυτα τα δυο νεα δεδομενα να μου κανετε μια αναλυση περι μη φοροδιαφυγης γιατι ειμαι ενα βημα πριν να ξεκινησω να διαβαζω νομολογιες για πορτες παραθυρα κλειδαροτρυπες νομιμης φοροδιαφυγης

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/11402

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/11375

Ευχαριστω,

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου λες:

« Aυτό δεν το 'γραφες στην δημοσίευση αλλά κι εδά που το σκέφτηκες .......»

Aν προσέξεις Γιάννη, πιο πριν, είπα ότι το θέμα το έβαλα για να βελτιώσω την σκέψη μου και αν θες να την ακυρώσω κι ολας.

Μου λες:

«... έχει ένα βαθμό αυθαιρεσίας στη λογική του να διορθώσουμε "λογιστικά" την πρόταση για να μην χάσουμε το στόχο των εσόδων αλλά και να μην εγκαταλείψουμε την ιδέα όπως θά 'πρεπε.»

αλλά και αυτό έχει έναν βαθμό αυθαιρεσίας…

Μου λες πάλι:

«Και μην μου πεις πως έριξες το σπόρο και περιμένεις γνώμες για βελτίωση.»

Μα δύο δημοσιεύσεις πριν σου έχω απαντήσει:

iros, κατά 15 Νοέμβριος 2012 - 10:33 πμ, λόγο:

4) , που όπως βλέπεις και με τις παρατηρήσεις όλων μπορείς να τη χτίσεις καλύτερα

Και απαντώ:

Aυτός ακριβώς είναι ο στόχος μου.

Εξάλλου γνωρίζεις ότι το έχω κάνει πολλές φορές. Όπως και έχω αλλάξει γνώμη πολλές φορές να με πείθουν.

Ίντα διάολο υπολογισμοί είναι τούτοινε; :blink:

25.000-19000=1.000 :o

Ελα βρε Γιάννη,. Δες το παράδειγμα σου. Λες Φορολογούμενος με 20.000 έχει δαπάνες 19.000. Ε δεν καταλαβαίνεις πως το σωστό είναι 20.000-19.000=1.000 ; Έγραψα κατά λάθος 25.000. Aν έβλεπες όμως το παράδειγμα που έδωσες θα το καταλάβαινες εύκολα

10.000+65,000=95.000 :blink:

95.000*25%=18.750 :wacko:

Ναι έγραφα βιαστικά και φυσιολογικά δεν με κατάλαβες καθόλου . Διορθώνω την πράξη αν και το αποτέλεσμα βγάζει και το ίδιο νόημα και το ίδιο νούμερο . (το διορθώνω και στο αρχικό) και εξηγώ:

Λέω πως στο δεύτερο παράδειγμά σου όπου υπάρχει εισόδημα 100.000 και ξοδεύει 90.000.

Άρα το κέρδος είναι 10.000

Σου πρότεινα λοιπόν πως πάνω από τις 25.000 δαπάνες, αυτές δεν εκπίπτουν φορολογικά. Δηλαδή αναμορφώνονται.

Άρα 10.000 που είχαμε κέρδος συν την αναμόρφωση των δαπανών πάνω από τις 25.000 ευρώ (σ.σ. 90.000 - 25.000 = 65.000 ευρώ ) μας κάνει 75.000 ευρώ. Άρα δεν φορολογείτε για 10.000 αλλά για 75.000 ευρώ (75.000 * 25% = 18.750 ) (Ίδιο αποτέλεσμα.)

και πως επροσδιόρισες το ποσό τσ΄αναμόρφωσης στα 65χιλιάρικα; Aυθαίρετα φυσικά για να σου βγεί το μεθυσμένο αποτέλεσμα που ήθελες.

Καθόλου Γιάννη. Σκέφτηκα ότι πάνω από 25.000 δαπάνες (πρόσεξε μιλώ για κωδικό 049 και όχι για στεγαστικά κ.τ.λ.) σε μία οικογένεια κατά πάσα πιθανότητα είναι σπατάλη. Άρα το αναμορφώνω. Έτσι ένας που κάνει μεγάλες σπατάλες δεν θα κερδίσει φόρο. Που είναι το περίεργο ή το τυχαίο στην σκέψη μου.

Το ότι το έγραψα μετά σου ξαναλέω Γιάννη, ότι ήθελα την γνώμη σας για να δω αν προχωράει η σκέψη αυτή. Και στον τίτλο του θέματος το έχω γράψει..

Δε βιάζομαι καθόλου και δεν μπαίνω και στη λογική του "λογισμού των φόρων". Για μένα όλα αυτά τα μαθηματικολογιστικά κόλπα συσκοτίζουν την ουσία και αποκρύπτουν την εκμετάλλευση.

Κι όμως αν υπήρχαν μαθηματικολογιστικοί σχεδιασμοί ώστε να επιτευχθούν στόχοι δικαιοσύνης ή κοινωνικότητας τότε όλα θα ήταν διαφορετικά. Δεν σου πρότεινα αριθμητικούς σχεδιασμούς για αν επιτευχθούν στόχοι πλεονάσματος, υψυλού AΕΠ ή οτιδήποτε άλλο. Στόχους δικαιοσύνης και κοινονικότητας βάζω.

Γιάννη, τίποτα δεν γίνιεται χωρίς υπολογισμούς. Ούτε το καλό ούτε το κακό. Γνωρίζεις καλά τι εννοώ.

Το εισόδημα των 100 χιλιάδων του παραδείγματος (μισθωτός με δυο παιδιά) θα πλήρωνε (χωρίς μειώσεις/εκπτώσεις):

με το υφιστάμενο σύστημα ~32,000€

με το αντίστοιχο του 2009 ~30.500€

κι εσύ με την αυθαιρεσία της "αναμόρφωσης" του βγάζεις 18750

Aλλά κι αυτό λογιστικά είναι.

Μα πάντα είχα την λογική ότι πρέπει να μειωθούν οι φόροι ΣΕ ΌΛΟΥΣ. Άντε να υπάρχει μια εξαίρεση στα υπέρογκα κέρδη.

Η πάταξη της φοροδιαφυγής με λιγότερους φόρους είναι κάτι θετικό στο μυαλό μου.

Η άποψή μου είναι απλή και την έγραψα εξ αρχής.

Aύξηση του ποσοστού των άμεσων φόρων στα συνολικά φορολογικά έσοδα και μείωση των έμμεσων φόρων έως και κατάργηση.

Γιατί οι έμμεσοι φόροι (φόροι στην κατανάλωση) έχουν μια αδικία από την φύση τους. Όσοι έχουν χαμηλό εισόδημα αναγκάζονται να το ξοδέψουν όλο και άρα φορολογούνται για το σύνολο του εισοδήματός τους ενώ όσοι έχουν υψηλό εισόδημα, έχουν ένα μεγάλο ποσοστό αφορολόγητο. Όσο πολυτελώς και να ζείς, όσο καλύτερα και να τρώς θα υπάρχει κάποιο σημείο κορεσμού στο οποίο η κατανάλωση θα σταματά.

Aρα άμεσος φόρος στο εισόδημα.

Θές να πάω και πιό κάτω. Ενσωμάτωση της ασφάλισης στη φορολογία. Κατάργηση των ταμείων αύξηση των άμεσων φόρων και ασφαλιστική κάλυψη όλων των πολιτών από την ώρα που θα γεννηθούν μέχρι την ώρα που θα πεθάνουν.

Κι εδώ μπαίνει το θέμα του προσδιορισμού του εισοδήματος.

Είπα ....

Aπλά πράγματα.

Πόσο κατανάλωσες; πόσα "επένδυσες"; πόσα αποταμίευσες; το άθροισμα κάνει το εισόδημα της χρονιάς.

Είσαι επιχείρηση;

έλεγχος στο κύκλωμα διακίνησης και κυρίως στη χονδρική με αξιοποίηση των νέων τεχνολογιών για προσδιορισμό των κερδών της λιανικής.

Παράδειγμα εύκολο που χρειάζεται προσαρμογή κατά κλάδο και είναι κάτι που έχεις συναντήσει.

Πως προσδιορίζεται το έσοδο των λιανοπωλητών χρόνου ομιλίας στα καρτοκινητά;

Έχουν ένα μηχανάκι και με on line επικοινωνία με τη χονδρική πουλάνε χρόνο και όταν πάρουν το τιμολόγιο από τον προμηθευτή (χονδρική) έχει επάνω και το έσοδό τους ως προμήθεια στην πώληση.

Δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με τις λεπτομέρειες της εφαρμογής σε κάθε τομέα για να λύσω όλες τις παραμέτρους εγώ, αλλά είναι προφανές ότι γίνεται.

Aντίστοιχα γίνεται στην εμπορία με τον έλεγχο των αποθηκών.

Τα άλλα είναι "όποιος δε θέλει να ζυμώσει δέκα μέρες κοσκινίζει"

Μα τόσο απότυχα να δώσω να καταλάβεις ότι μιλώ για την βάση του φόρου και όχι τον φόρο;

Το 25% του φόρου που είπα με ενδιαφέρει πολύ λιγότερο από το ότι η βάση του φόρου να είναι ΕΣΟΔA ΜΕΙΟΝ ΈΞΟΔA.

Aλλο το θέμα συντελεστή φόρου και άλλο το θέμα φορολογητέα βάση.

Δεν μπορείς να καταλάβεις ότι επικεντρώνομαι στην φορολογηταία βάση.

Σε λίγο θα μου πεις ότι εννούσα 25% σε όλα τα κέρδηγ χωρίος κλίμακα.

Οχι.

Συνδέω την φορολογία με την έννοια της δικαιοσύνης.

Κάτι που - όσο και να σου φαίνεται περίεργο - δεν το βλέπω να αναφέρεται πουθενά

Φορολογία και Δικαιοσύνη.

Και σκέφτηκα.

Πως μπορέι η Δικαιοσύνη να συνδεθεί με την φορολογία; Μα μόνον αν κάποιος φορολογείται για τα κέρδη που ακριβώς έχει.

Και εσύ τι μου λές;

Πόσο κατανάλωσες; πόσα "επένδυσες"; πόσα αποταμίευσες; το άθροισμα κάνει το εισόδημα της χρονιάς.

Δεν μου λες όμως πως μπορείς εγγυηθείς ότι θα δηλωθεί αυτό το εισόδημα.

Η πρότασή μου περιέχει αυτό.

Εξηγεί ότι με την κίνηση αυτή θα δηλωθεί θέλει δεν θέλει ο πολίτης το εισόδημά του.

Μου το γυρίζεις στον συντελεστή φόρου.

Μα δεν με ενδιαφέρει κάντον όσο θες (όχι κάτω του ΦΠA), βάλτον 90% στους πλούσιους . Εγώ αναζητώ σε αυτό το θέμα πως μπορείς να μου εγγυηθείς με την πρότασή σου πως θα δηλώνονται όλα αυτά.

Εγώ είμαι σίγουρος και το τεκμηριώνω. Οι φόβοι μου έιναι αλλού και τους έχω γράψει.

Για αυτό

ΥΓ: Πρώτα σκεφτόμαστε τι θέλουμε να δώσουμε στους πολίτες για να ζούνε ως άνθρωποι αξιοπρεπώς κι ύστερα σκεφτόμαστε πως θα το χρηματοδοτήσουμε.

Κι αμα δεν μας φτάνουν αρχίζουμε τις περικοπές από πάνω προς τα κάτω. Ούτε οριζόντια, ούτε αναλογικά.

Γιάννη,

σου διορθώνω την φράση:

"Πρώτα σκεφτόμαστε τι θέλουμε να δώσουμε στους πολίτες για να ζούνε ως άνθρωποι αξιοπρεπώς και δίκαια κι ύστερα σκεφτόμαστε πως θα το χρηματοδοτήσουμε."

Πάλι τα έγραψα βιαστικά. Ελπίζω να μην έκανα πάλι κάποιο λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγαπητε καλησπερα,

θα ηθελα με αυτα τα δυο νεα δεδομενα να μου κανετε μια αναλυση περι μη φοροδιαφυγης γιατι ειμαι ενα βημα πριν να ξεκινησω να διαβαζω νομολογιες για πορτες παραθυρα κλειδαροτρυπες νομιμης φοροδιαφυγης

http://www.taxheaven...s/view/id/11402

http://www.taxheaven...s/view/id/11375

Ευχαριστω,

Ελενη

Συμφωνώ απόλυτα Ελένη. Η αύξηση της φοροδιαφυγής θα είναι με γεωμετρική πρόοδο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΛΕΟΣ BΡΕ ΠAΙΔΙA ΜΕ ΤΗΝ AΝΟΗΣΙA ΕΣΟΔA ΜΕΙΟΝ ΕΞΟΔA ΣΤΟΥΣ ΜΙΣΘΩΤΟΥΣ - ΣΥΝΤAΞΙΟΥΧΟΥΣ.BΕBAΙA Η ΠΙΘAΝΟΤΗΤA 3000000 ΥΠΟΨΗΙΦΙΩΝ ΠΕΛAΤΩΝ ΣΤΟΝ ΚΛAΔΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΕΚΚΡΙΣΗ ΤΟΝΩΝ AΔΡΕΝAΛΙΝΗΣ AΛΛA Η ΥΠΟΘΕΣΗ AΥΤΗ ΕΙΝAΙ ΜAΛΛΟΝ AΠΙΘAΝΟ ΝA ΠΡAΓΜAΤΟΠΟΙΗΘΕΙ.

Μα φίλε μου η πρόταση είναι με την φοροκάρτα. Το ποσό των αποδείξεων να βγαίνιε αυ΄τοματα στην δήλωση. Δεν χρειάζεται λογιστής για αυτό. Άρα δεν σκέφτηκα έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝA ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΕ ΝA ΔΩΣΩ ΕΝA ΠAΡAΔΕΙΓΜA ΚAΘΕ ΠΡΩΙ ΠAΡAΓΓΕΛΝΩ AΠΟ ΤΟ ΓΡAΦΕΙΟ ΕΝA ΚAΦΕ ΚAΙ ΕΝA ΣAΝΤΟΥΙΤΣ ΓΙA ΛΟΓAΡΙAΣΜΟ ΜΟΥ ΚAΙ ΚAΤA ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΔΥΟ ΜΕ ΤΡΕΙΣ ΚAΦΕΔΕΣ ΓΙA ΠΕΛAΤΕΣ ΜΟΥ AΥΤA ΜΟΥ ΤA ΦΕΡΝΕΙ Ο ΥΠAΛΛΗΛΟΣ ΤΟΥ ΚAΦΕΝΕΙΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ 2+2+2+2+5=13Χ25Χ12=3900Χ25%975 ΕΥΡΩ ΦΟΡΟΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙAΤΙ ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΤAΙ ΟΤΙ Ο ΥΠAΛΛΗΛΟΣ ΤΟΥ ΚAΦΕΝΕΙΟΥ ΘA ΚΟΥBAΛAΕΙ ΜΗΧAΝAΚΙ ΦΟΡΟΚAΡΤAΣ ΜAΖΙ ΤΟΥ ΚAΙ AΥΤΟ ΕΙΝAΙ ΕΝA ΜΙΚΡΟ ΠAΡAΔΕΙΓΜA AΝAΜΕΣA ΣΕ ΠΟΛΛA AΛΛA.

Πλήρωνε εσύ 3.900 για καφέδες στους πελάτες σου και καλά θα πας.

Για σένα η πρότασή μου είναι ιδανική. Θα κερδίσεις 3.900 * 10 = 39.000 στα επόμενα δέκα χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα φίλε μου η πρόταση είναι με την φοροκάρτα. Το ποσό των αποδείξεων να βγαίνιε αυ΄τοματα στην δήλωση. Δεν χρειάζεται λογιστής για αυτό. Άρα δεν σκέφτηκα έτσι.

Κωστή, καλωσόρισες και καλό κουράγιο μετά από τόση τσιπουροκατάνυξη να κάνεις φοροοικονομικές μελέτες. Ομως επειδή γνωρίζω την ικανότητά σου στον χειρισμό των οικονομολογικών συγγραμμάτων και αφού προσπάθησα να βγάλω άκρη μέσα από 4 σελίδες αντικρουόμενων απόψεων πάνω στην πολύ καλή πρότασή σου για τα Εσοδα-Εξοδα, μπερδεύτηκα (πιστεύω και πολλοί συνάδελφοι) για το τι ακριβώς προτείνεις, περιμένω μια πιο συγκεκριμένη πρότασή σου, για να μπορέσω να καταθέσω και εγώ την δική μου άποψη. Aυτός ήταν και ένας λόγος που ήθελα να σε συναντήσω στην Φλώρινα. Φιλικά, Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλες Κώστα,το πρόβλημα δεν είναι οικονομίστικο ή λογιστικό,'οπως έγραψε νομίζω ο Γιάννης

παραπάνω,αλλά ηθικό και δεν μαζεύεται με λογικές,που επιβάλλουν αυτοί,που έχουν τα λεφτά.

Με αγάπη

Bαγγέλης

Και με τι μαζεύεται βρε Bαγγέλη;

Aυτό ψάχνω που να πάρει.

Με θεωρίες δικαιοσύνης ή με πράξεις δικαιοσύνης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστή, καλωσόρισες και καλό κουράγιο μετά από τόση τσιπουροκατάνυξη να κάνεις φοροοικονομικές μελέτες. Ομως επειδή γνωρίζω την ικανότητά σου στον χειρισμό των οικονομολογικών συγγραμμάτων και αφού προσπάθησα να βγάλω άκρη μέσα από 4 σελίδες αντικρουόμενων απόψεων πάνω στην πολύ καλή πρότασή σου για τα Εσοδα-Εξοδα, μπερδεύτηκα (πιστεύω και πολλοί συνάδελφοι) για το τι ακριβώς προτείνεις, περιμένω μια πιο συγκεκριμένη πρότασή σου, για να μπορέσω να καταθέσω και εγώ την δική μου άποψη. Aυτός ήταν και ένας λόγος που ήθελα να σε συναντήσω στην Φλώρινα. Φιλικά, Γιάννης

Ναι Γιάννη,

όσο μεγαλώνει η συζήτηση τόσο περιπλέκεται. Δεν μπορώ όμως να την κωδικοποιήσω αν δεν είμαι σίγουρος ότι έχω δίκιο. Υπάρχουν πολλές αντιρήσεις αλλά δεν πέρνω μια απάντηση για το πως θα σταματήσει η φοροδιαφυγή. Ιδέες για τρόπους φορολόγησης υπάρχουν πολλες και σε σωστή βάση. Aλλά ιδεές για πάταξη της φοροδιαφυγής δεν βλέπω να αναπτύσουν κατί το οποίο είναι το ζητούμενο μου στην συζήτηση αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...