Jump to content
Sign in to follow this  
ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Γιατί το «Έσοδα μείον Έξοδα» στους ιδιώτες είναι μια απλή και γρήγορη πάταξη της φοροδιαφυγής. Την γνώμη σας....

Recommended Posts

Γιατί το «Έσοδα μείον Έξοδα» στους ιδιώτες είναι μια απλή και γρήγορη πάταξη της φοροδιαφυγής.

Κίνηση πρώτη:

Από 1/1/2013 οι ιδιώτες θα φορολογούνται έσοδα μείον έξοδα. Θα δηλώνουν τα έσοδα τους και θα αφαιρούνται από αυτά όλα τα έξοδα τους.

Στο αποτέλεσμα θα υπάρχει συντελεστής φορολόγησης με 25%. Σε μεγάλα κέρδη θα υπάρχει βεβαίως αύξουσα κλίμακα φορολόγησης

Επιπλέον θα γίνει καταγραφή των αποταμιεύσεων της 1/1/2012.

Επιπλέον δεν θα υπάρχει φορολογικό απόρρητο στις τράπεζες. Τα χρήματα κατά τη γνώμη μου δεν αποτελούν προσωπικό δεδομένο.

Παράδειγμα 1ο:

Μισθωτός με 20.000 ευρώ μαζεύει έξοδα και αποδείξεις ύψους 18.000 ευρώ.

Η διαφορά είναι 2.000 ευρώ * 25% φόρος = 500,00 φόρος

Παράδειγμα 2ο :

Ο ίδιος μισθωτός δεν δηλώνει τις δαπάνες τους και δεν μαζεύει αποδείξεις.

Άρα 20.000 έσοδα μείον μηδέν έξοδα μας κάνουν 20.000 κέρδη * 25% φόρος = 5.000 φόρος !!

Κίνηση δεύτερη.

Οι φορολογούμενοι όταν κινδυνεύουν με έναν τόσο μεγάλο φόρο θα τρέχουν πανικόβλητοι να ζητούν αποδείξεις. Δείτε τι φόρο θα πληρώσει ο ίδιος φορολογούμενος αν δεν δείξει τις δαπάνες του (Σύγκρινε παράδειγμα 1 με παράδειγμα 2)

Ερώτηση 1η:

Μα τι μου λες τώρα θα τρέχουμε να μαζεύουμε αποδείξεις; Και δεν θα υπάρχει μετά η ανταλλαγή των αποδείξεων ανάλογα με το συμφέρον του καθενός;

Απάντηση: Αυτό το λύνει η χρήση της φοροκάρτας. Με αυτόν τον τρόπο δεν θα μετρά τίποτα ο ιδιώτης και θα εμφανίζεται αυτόματα στην δήλωσή του το ποσό των δαπανών. Άρα δεν θα μπορεί και να ανταλλάσει.

Ερώτηση 2η:

Και μου λες ότι θα βάλουν όλα τα μαγαζιά μηχανάκια φοροκάρτας;

Απάντηση:

Ναι θα βάλουν θέλουν δεν θέλουν. Διότι αν ο πελάτης τους δεν έχει την έκπτωση φόρου 25% επί της δαπάνης - που θα του χαρίζει η φοροκάρτα - δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναψωνίσει από το μαγαζί. Και αν υπάρχει ένας καφενές στο χωριό τότε ο πελάτης μπορεί επειδή είναι μηδαμινό το ποσό να μην χρησιμοποιεί κάρτα. Δεν θα δημιουργηθεί κάποιο σοβαρό ποσό για να μην πηγαίνει στο καφενείο αυτό επειδή δεν έχει μηχανισμό. Όμως ακόμα και τα μινι μάρκετ ή τα βενζινάδικα των χωριών πρέπει να βάλουν και θα βάλουν φοροκάρτα θέλουν δεν θέλουν με ένα τέτοιο μέτρο.

Ερώτηση 3η:

Και το σύστημα του Taxis θα μπορεί να δεχθεί τα δεδομένα της κάρτας;

Απάντηση:

Όπως δέχονται τα δεδομένα του Ι.Κ.Α. με τις Α.Π.Δ. και τα εκατομμύρια δεδομένα, όπως δέχονται τα εκατομμύρια δεδομένα οι Τράπεζες και οι πολυεθνικές έτσι πρέπει να το δεχθεί και το Taxis net. Επιπλέον αν χρειάζεται δυνατότερο server ας τον ζητήσει δωρεάν από την Γερμανία – αφού η τελευταία λέει πως θέλει να βοηθήσει – γλιτώνοντας σε αυτήν τους συνεχείς δανεισμούς επειδή η φοροδιαφυγή κάνει ελλείμματα στον προϋπολογισμό.

Ερώτηση 4η:

Και ο επιτηδευματίας που φοροδιαφεύγει όταν του ζητηθεί απόδειξη δεν θα ζητήσει ΦΠΑ 23%;

Απάντηση:

Ναι αλλά με την πρόταση αυτή ο ιδιώτης θα γλιτώσει 25% άρα θα δεχθεί

Ερώτηση 5η:

Και γιατί μπαίνει φόρος 25% κατευθείαν χωρίς αφορολόγητα;

Απάντηση:

Στον ιδιώτη πρέπει να μπει υψηλός φόρος (25%) διότι αυτός εφαρμόζεται στα καθαρά κέρδη και όχι στα ακαθάριστα που ήταν πριν. Επίσης πρέπει να είναι μεγαλύτερος του ΦΠΑ (βλέπε 4ο ερώτημα).

Ερώτηση 6η:

Και αυτή η φορολόγηση δεν είναι αντικίνητρο για τις αποταμιεύσεις;

Απάντηση:

Η σωστή οικονομία είναι αυτή που αποταμιεύει φυσιολογικά και όχι αυτή που συσσωρεύει χρήμα δημιουργώντας το «ανενεργό χρήμα» Επίσης είναι αυτή που για ότι αποταμιεύει έχει πληρώσει φόρο.

Αποτέλεσμα:

Όλοι οι ιδιώτες θα κυνηγούν τις αποδείξεις. Δεν θα αγοράζουν πια χωρίς απόδειξη διότι αυτό θα είναι μεγάλη ζημιά για αυτούς. Σε συνδυασμό με τα όσα έχουν περάσει και έχουν βιώσει με την ελληνική φοροδιαφυγή θα είναι τόσο εντατική η αντίδρασή τους που η φοροδιαφυγή που συνδέεται με τον ιδιώτη θα παταχθεί άμεσα. Αντί ο επιτηδευματίας να έχει ένα ΣΔΟΕ κάθε 10 χρόνια θα έχει όλους τους πελάτες του που θα τον ελέγχουν…

Παρατήρηση:

Με αυτό το σύστημα ένας φορολογούμενος που δεν του έμεινε καθόλου αποταμίευση από τα έσοδα και τα έξοδα του ελεγχόεμνου έτους δεν πληρώνει φόρο.

Πιστεύω ότι αυτό είναι δίκαιο και ηθικό

Οι φόβοι μου:

Η εξάλειψη των Μικρομεσαίων Επιχειρήσεων. (βλέπε συνημμένο αρχείο με σχετικό άρθρο) Δεν υπάρχει όμως λύση σε αυτό;

255 Sta epomena oneira mas den tha Yparxoun Mikromesaies Epixeiriseis.pdf

Πελατης: ποσο στοιχιζει ατυτο..?

..... 100 euro με αποδειξη και 75 euro χωρις αποδειξη... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: αντε και 65 euro :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: και αποδειξη 50 euro :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Δυστυχώς η διοίκηση το πάει αντίστροφα ,πόθεν έσχες λέει σε όλα,δηλαδή θα αποδώσει μετά απο 200 χρόνια και αν αποδώσει,

ενώ όπως γράφει ο Κώστας ,θα είχε άμεσα αποτελέσματα ,φπα -εισόδημα κλπ. αλλά.........

Πάντως άποψή μου είναι ότι πέρα από την όποια πάταξη της φοροδιαφυγής, αυτός ο τρόπος φορολόγησης θα ήταν δικαιότερος για όλους μας. Προτιμώ να φορολογούμαι για τα "κέρδη" μου (πραγματικό απόθεμα) παρά να φορολογούμαι για το εισόδημά μου.

Όσο για τον πελάτη που θα προτιμήσει τα 75 euro έναντι των 100 με απόδειξη, θα είναι επιλογή του να εκμεταλλευτεί τα 25 euro σήμερα και να τα πληρώσει στον φόρο εισοδήματος την επόμενη χρονιά.

Δυστυχώς η διοίκηση το πάει αντίστροφα ,πόθεν έσχες λέει σε όλα,δηλαδή θα αποδώσει μετά απο 200 χρόνια και αν αποδώσει,

ενώ όπως γράφει ο Κώστας ,θα είχε άμεσα αποτελέσματα ,φπα -εισόδημα κλπ. αλλά.........

Πιστεύω ότι το πάει αντίστροφα γιατί κάθε χρονιά αποφασίζει "κατά το δοκούν" που θα "χτυπήσει" για περισσότερα έσοδα, ενώ αν υιοθετήσει αυτό το σύστημα, δεν θα μπορεί δικαιολογημένα να το τροποποιεί συνέχεια.

Να μην αναφερθώ στο θέμα της δήλωσης των καταθέσεων, οι πρώτοι που θα αντιδράσουν είναι οι μικρομεσαίοι (και ο Μίχαλος). :)

Προσθέτω στο κείμενο και την εξής παρατήρηση:

Με αυτό το σύστημα ένας φορολογούμενος που δεν του έμεινε καθόλου αποταμίευση από τα έσοδα και τα έξοδα του ελεγχόεμνου έτους δεν πληρώνει φόρο.

Πιστεύω ότι αυτό είναι δίκαιο και ηθικό.

Καταχωρήθηκε 18 Μάιος 2012 - 02:19 μμ

Αφορολογητο 15000 εως 30000 φορος 10% εως 50000 φορος 15% απο 50000 φορος 20 % 50000 -70000 φορος 25%....ανα 20000 φορος επι πλεον 5%

Επιστροφη του 20% του εμπεριεχομενου ΦΠΑ αποδειξεων

Μειωση Εργοδοτικων Εισφορων 10%

Καταργηση Ανωτατης κλασης εισφορες στο συνολο των Μικτων Αποδοχων

Για οφειλετες ΟΑΕΕ προαιρετικα παραιτηση της συνταξιοδοτησης για τα χρονια οφειλων και διαγραφη του χρεους.

Συντελεστες Φορολογησης ΝΠ 15% μερισμα 5%

Φορολογηση ΜΙΚΤΩΝ ΚΕΡΔΩΝ συντελεστης 2%

Αποθηκη Ανεξαρτητου τζιρου κατα την εισαγωγη και εξαγωγη( κατα ποσοτητα και αξια)

Παραγωγη Κοστολογιου (καταθεση τεχνικων προδιαγραφων) για τις παραγωγικες επιχειρησεις ανεξαρτητου τζιρου και Αποθκηκη( ετοιμων-ημιετοιμων)

Καταργηση των Δικαιολογητικων ...για θεωρηση

Μειωση ΦΠΑ 19% και 9% για ειδη Διατροφης

Δασμοι επιπλεον ποσοστο για εισαγωγες απο τριτες χωρες ετοιμων-ημιετοιμων εμπορευματων με εξαιρεση τις Α,Β υλες απαλλαγη δασμων ( ΦΠΑ κανονικα)

....

Θα μπορούσαν οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις να μην κλείσουν αν "λογικοποιήσουν" <= αδόκιμο μεν αλλά ... τα κέρδη τους.

Ας είμαστε ειλικρινείς: οι Έλληνες επιτηδευματίες -κατά προτίμηση οι μικροβιοτέχνες και οι έμποροι - θέλουν να παίρνουν το μεγαλύτερο κέρδος με την λιγότερη προσπάθεια/κόστος/εργασία/έξοδα.

Θέλουν ει δυνατόν σε 5 χρόνια, να χτίσουν σπίτι, να σπουδάσουν παιδιά, να αγοράσουν 1-2 ακριβά αυτοκίνητα, κανένα ταχυπλοάκι, διακοπές εις τας Ευρώπας, και όχι μόνον, κλπ κλπ

Αν επενδύσουν στην οργάνωση, και στην μακροζωία της επιχείρησής τους - και όχι στην αρπαχτή, τότε θα επιβιώσουν, και μαζί με αυτούς και εμείς.

Θα μπορούσαν οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις να μην κλείσουν αν "λογικοποιήσουν" <= αδόκιμο μεν αλλά ... τα κέρδη τους.

Ας είμαστε ειλικρινείς: οι Έλληνες επιτηδευματίες -κατά προτίμηση οι μικροβιοτέχνες και οι έμποροι - θέλουν να παίρνουν το μεγαλύτερο κέρδος με την λιγότερη προσπάθεια/κόστος/εργασία/έξοδα.

Θέλουν ει δυνατόν σε 5 χρόνια, να χτίσουν σπίτι, να σπουδάσουν παιδιά, να αγοράσουω 1-2 ακριβά αυτοκίνητα, κανένα ταχυπλοάκι, διακοπές εις τας Ευρώπας, και όχι μόνον, κλπ κλπ

Αν επενδύσουν στην οργάνωση, και στην μακροζωία της επιχείρησής τους - και όχι στην αρπαχτή, τότε θα επιβιώσουν, και μαζί με αυτούς και εμείς.

Αυτή είναι μια διέξοδος στο ερώτημα.

Είναι όμως τόσο πολύπλοκα τα πράγματα που μια λάθος πορεία μπορέι εύκολα να οδηγήσει στην καταστροφή.

Καταχωρήθηκε 18 Μάιος 2012 - 02:19 μμ

Αφορολογητο 15000 εως 30000 φορος 10% εως 50000 φορος 15% απο 50000 φορος 20 % 50000 -70000 φορος 25%....ανα 20000 φορος επι πλεον 5%

Επιστροφη του 20% του εμπεριεχομενου ΦΠΑ αποδειξεων

Μειωση Εργοδοτικων Εισφορων 10%

Καταργηση Ανωτατης κλασης εισφορες στο συνολο των Μικτων Αποδοχων

Για οφειλετες ΟΑΕΕ προαιρετικα παραιτηση της συνταξιοδοτησης για τα χρονια οφειλων και διαγραφη του χρεους.

Συντελεστες Φορολογησης ΝΠ 15% μερισμα 5%

Φορολογηση ΜΙΚΤΩΝ ΚΕΡΔΩΝ συντελεστης 2%

Αποθηκη Ανεξαρτητου τζιρου κατα την εισαγωγη και εξαγωγη( κατα ποσοτητα και αξια)

Παραγωγη Κοστολογιου (καταθεση τεχνικων προδιαγραφων) για τις παραγωγικες επιχειρησεις ανεξαρτητου τζιρου και Αποθκηκη( ετοιμων-ημιετοιμων)

Καταργηση των Δικαιολογητικων ...για θεωρηση

Μειωση ΦΠΑ 19% και 9% για ειδη Διατροφης

Δασμοι επιπλεον ποσοστο για εισαγωγες απο τριτες χωρες ετοιμων-ημιετοιμων εμπορευματων με εξαιρεση τις Α,Β υλες απαλλαγη δασμων ( ΦΠΑ κανονικα)

....

Θεμιστοκλή κουράστηκες και έβαλες στο τέλος τελείες..

Για αυτό επειμε΄νω σε κάτι πολύ πιο απλό.

Συνάδερφε η ιδέα της κάρτας θα εφαρμοστεί ούτως η άλλως (πιστεύω με το νέο φορολογικό)

Η φορολόγηση των κερδών και στους ιδιώτες δίκαιη μεν ανεφάρμοστη δε λόγω τρόικας

Αποδείξεις ούτως ή αλλως όλες οι μεγάλες επιχειρήσεις κόβουν (Το πως αποφεύγουν την φορολογία είναι γνωστό σε όλους μας)

Το συνολικό ποσό της φοροδιαφυγής των μικρών επιχειρήσεων είναι μεγάλο αλλά το ίδιο μεγάλο είναι και των 5-10000 μεγαλύτερων επιχειρήσεων, γιατί να μην κυνηγήσουμε μόνο αυτές? ή μόνο τα πετρέλαια λέω εγώ τώρα.ή τις νόμιμες και ηθικές offshore.ή να στελεχωθούν οι ελεγκτικοί μηχανισμοί( Σε κάθε ΔΟΥ αναλογιστείτε ότι μόνο το 10% είναι ελεγκτές)

Λύσεις υπάρχουν αλλά δεν υπάρχει δυστυχώς η πολιτική θέληση να τις εφαρμόσουν

Μπορεί να καταναλώνει τρέχον εισόδημα, αλλά μπορεί και παλαιές αποταμιεύσεις, δάνεια, δωρεές, εκποιήσεις "παγίων" στοιχείων ...... Υπάρχει πρόβλημα με τη μεθοδολογία που προτείνεις.

Αν θέλουμε να είμαστε δίκαιοι θα πρέπει όλα να λειτουργούν όχι με την έκδοση απόδειξης,αλλά με την έξόφλησή της.

Αγοράζω ένα αυτοκίνητο και το πληρώνω με δόσεις έως και δυο και παραπάνω χρόνια,πότε θα αφαιρέσω τη δαπάνη αυτή?

Κάνω τη δήλωσή μου,παίρνω την απόδειξη από το λογιστή αλλά τον φεσώνω (αυτό ισχύει και τώρα βέβαια).

Πιστεύω πως θέλουν να τα παίρνουν από εκεί που μπορούν,και δεν τους ενδιαφέρει και πολύ να είναι δίκαιο το σύστημα.

Οι περισσότεροι σήμερα έχουν έσοδα λιγότερα από τα έξοδα που θα ήθελαν να κάνουν.Για να πληρώσουν δε τους φόρους τους αναγκάζονται να περικόψουν έξοδα.Αν ήξεραν πως ότι τους περισέψει θα το φορολογηθούν,θα κατανάλωναν περισσότερο για να μην πληρώσουν τίποτα.Αυτό βέβαια θα γίνονταν με παραστατικό, και μακροπρόθεσμα θα απέδιδε.

To ποιο δίκαιο φορολογικό σύστημα είναι το παρακάτω:

Αφάιρεση από το καθαρό είσόδημα 3000 ευρώ για τον φορολογόμενο την σύζυγο και 2000 ευρω για κάθε τέκνο και κάθε προστατευόμενο μέλος και το υπόλοιπο που απομένει φορολόγηση με 25% μια και εξω χωρίς κλίμακα.Και περαν των 3000 και 2000 ευρω δεν αναγνωρίζεται κανένα άλλο έξοδο.Και βέβαια τα τεκμήρια σε ισχύ.

Γιατί 3000 ευρώ το άτομο?

Γιατί το κρατος πιστευει ότι με 3000 ευρω μπορεί να ζήσει ανετα ενας φορολογούμενος. :)

Εξακολουθώ να διαφωνώ με το Κωστή . :)

Αυτή τι στιγμή στο εμπόριο και στα μαγαζιά της γειτονίας λειτουργεί το τεφτέρι , άρα ο επιτηδευματίας γίνεται σαν το λογιστή θα κόβει αποδείξεις για ποσά που δεν θα έχει εισπράξει και ο καταναλώτης θα έχει έκπτωση για χρήματα που δε δίνει και σου γράφω το απλό παράδειγμα και δεν αναφέρομαι στο ότι η αποταμίευση (που πλέον είναι όνειρο όπως λες) καταντάει σχεδόν κακουργηματική πράξη και τιμωρείται με φόρο και δε σου λέω να δίνεις και χαρτζιλίκι σε εγγόνια τέκνα και λοιπά ...... Νομίζω ότι δεν είναι απλό και επίσης νομίζω ότι κάπου και εσύ βλέπεις τη φοροδιαφυγή σαν τη μη έκδοση απόδειξης όταν η φοροδιαφυγή έχει πολλές μορφές και στην ουσία η φοροδιαφυγή που γίνεται (τουλάχιστον τώρα) από τους μικρομεσαίους ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ στην αγορά είτε με την περαιτέρω κατανάλωση είτε με την πληρωμή οφειλών , άρα στην ουσία κινείται έστω και διαστρεβλομένα όλο το κύκλωμα της αγοράς .

Επαναλαμβάνω θέλουμε καινοτομίες αλλά πρώτα πρέπει να δούμε ότι η πραγματικότητα λέει πως κύρια αιτία για την φοροδιαφυγή στα μικρομεσαία στρώματα είτε με τη μορφή της μη έκδοσης αποδείξεως είτε με την μορφή της απόκρυψης δαπανών και εισοδήματος είναι η υψηλή και στα ορία της εξαθλίωσης φορολογία έμμεση και άμεση και η μη ανταποδοτικότητα της .

Χώρια ότι δημιουργείς νέο κόστος για τις επιχειρήσεις που δυσκολεύονται να βγάλουν ακόμη και το νερό .......

Αλήθεια στην Αμερική που λένε ότι ισχύει αυτό το σύστημα δεν υπάρχει αφορολογήτο , γιατί από τα λίγα που γνωρίζω είναι ότι υπάρχει στα 25 χιλ. και στα 30 χιλ αν είσαι παντρεμένος ?

κύρια αιτία για την φοροδιαφυγή στα μικρομεσαία στρώματα είτε με τη μορφή της μη έκδοσης αποδείξεως είτε με την μορφή της απόκρυψης δαπανών και εισοδήματος είναι η υψηλή και στα ορία της εξαθλίωσης φορολογία έμμεση και άμεση και η μη ανταποδοτικότητα της .

Δεν είμαι βέβαιος για αυτό Απόστολε. Υπήρξαν εποχές κατά την οποία η φορολογία ήταν χαμηλή, στην πραγματικότητα εθελοντική, αλλά η φοροδιαφυγή ήταν παρούσα. Είναι πολυπλοκότερο το ζήτημα.

καλημερα

έχω τις εξής παρατηρήσεις:

1) σύμφωνα με τα παραπανω αν καποιος εχεις 10.000€ εισοδημα και ξοδευει 5000 για γαλατα και εξοδα παιδιου κτλ κτλ θα πληρωνει τον ιδιο φορο με καποιον που εχει 10000 εισοδημα και ξοδεψε 5000 για μπουζουκια.

Παλι θα πεσουμε στο τρικακι να αφαιρούνται αποδείξεις και παλι θα εχουμε την ίδια γραφειοκρατία.

2) Ποιος μου λέει ότι τα στοιχεια από τις φοροκάρτες δεν θα "δίνονται" σε επιχειρήσεις? γιατί καποιος να γνωρίζει τις καταναλωτικές μου συνήθειες στην τελική?

3) ειναι πολύ δύσκολο όλοι να βαλουν μηχανακι για φοροκαρτα

Καλημερα σε ολους . Διαβασα προσεκτικα αυτα που περιεγραψε ο Κωνσταντινος . Συμφωνω και επαυξανω . Μονο που ολα αυτα ειναι συμπληρωματικα . Ο μοναδικος τροπος να ελεγξεις τη φοροδιαφυγη ειναι ο ελεγχος και η διασταυρωση. Τι χρειαζεσαι ? Μια καλη ομαδα απο controllers με πολυ καλη γνωση του αντικειμενου , οι οποιοι να ελεγχουν . Τραπεζικου λογαριασμους με πωλησεις , ατομικους λογαριασμους με εισπραξεις και οτι αλλο μπορει να φανταστει ο ανθρωπινος νους . Υπαρχουν δοξασοι ο θεος , δεκαδες τροποι και εργαλεια . Αυτο εκανα οταν ημουνα σε Γαλλικη Πολυεθνικη και ειχα κατω απο εμενα 22 χωρες . Τα υπολοιπα που αναφερονται ειναι καλα , αλλα απλως συμπληρωματικα . Για να γινει αυτο , πρεπει να υπαρχει πολιτικη βουληση και κρατικοι λειτουργοι που να εχουν διαθεση να δουλεψουν , να αξιολογουνται σε καθημερινη βαση βασει αποτελεσματων .

ΑΝ δεν γινει ετσι ,δεν υπαρχει η παραμικρη περιπτωση να εξαλειφθει η φοροδιαφυγη .

Θα έπρεπε μαζί με το σύστημα έσοδα μείον έξοδα, να υπήρχε και ένα μίνιμουμ ποσό αφορολόγητο στο οποίο θα συμπεριλαμβάνονται έξοδα χωρίς τη χρήση φοροκάρτας. Υπάρχει κανείς που δεν έχει καθημερινά μικροέξοδα 10 ευρώ, όπως μετακινήσεις (εισητήρια-ΤΑΧΙ), κολατσιό (καφέ κλπ); Να μην βάλουμε και το χαρτζηλίκι των παιδιών για το σχολείο... Και τι θα γίνει με το ενοίκιο, τις ασφάλειες, τα έξοδα περίθαλψης, τα φροντιστήρια, τα γυμναστήρια κ.ο.κ., αυτά δεν είναι πραγματικό έξοδα; Δεν πρέπει να εκπίπτει ολόκληρο το ποσό; Γιατί στην Αμερική την οποία επικαλούνται ως πρότυπο, εκπίπτουν τα ΠΑΝΤΑ!!!

Θεωρω ανηθικο το να αναγκαζεις καποιον να καταναλωσει και οχι να αποταμιευσει σε μια ελευθερη οικονομια. Το "ανενεργο χρημα" οπως λες ειναι αυτο που κραταει τα επιτοκια στο επιπεδο που ειναι. Μειωση των αποταμιευσεων δημιουργει μειωση ρευστοτητας στις τραπεζες και αυξηση των επιτοκιων με τις γνωστες συνεπειες. Μπορει εκ πρωτης οψεως το συστημα να φαινεται δικαιο, αλλα τι να το κανω αν κλεισει τις μισες επιχειρησεις και οδηγησει σε μεγαλυτερη υφεση?

Δινεις κινητρο για αδηλωτη εργασια. Κινητρο στον εργαζομενο. "Μαυρα θα τα παιρνω, μαυρα θα τα ξοδευω." Σε ολο και περισσοτερους θα αρεσει η ιδεα.

Οσον αφορα τη φοροδιαφυγη σε προηγουμενο ποστ μου. Η φοροδιαφυγη ειναι που κραταει πολλες επιχειρησεις ανοικτες. Ειναι θεμα επιβιωσης πλεον. Θα ηθελες μηδεν φοροδιαφυγη και τις μισες επιχειρησεις κλειστες? :) Γεγονοτα αναφερω, δεν παιρνω θεση.

Σωτήρη έχεις δίκιο , αλλά και πάλι η ευθύνη ανήκει κυρίως στο Κράτος και στη Διοίκηση χώρια που οι καταστάσεις έχουν αλλάξει και ο κόσμος δεν θέλει μπελάδες, δεν θέλει να τον λένε κλέφτη και είμαι σίγουρος ότι έχουν καταλάβει πλέον όλοι ότι πληρώνοντας θα έχεις και την ανταπόδοση .

Και ας το πάρουμε διαφορετικά ....

Έχω μισθό 20000 χιλ, βγάλτε λογαριασμούς , ενοίκια και βασικές πολύ βασικές ανάγκες , παράλληλα επείδη θέλω να έχω κάτι για ώρα ανάγκης ή ακόμη και για να προικήσω τα παιδιά κάνω το σκ@τ0 μου παξιμάδι και περνάω ζόρια για να μου μείνουν 5000 χιλ , θεωρείς δίκαιο να μου το φορολογήσει αυτό ?

Άλλο παράδειγμα έχω 20000 χιλ. αλλά όπως ανέφερε και ο Σωτήρης παραπάνω επειδή είχα καβάντζες χαλάω 25000 τι γίνεται θα μου επιστρέψει φόρο το Κράτος ?? Άρα πάλι επιβραβεύεται αυτός που έχει χρήμα ......

Επίσης αν υποθέσουμε ότι επειδή σπρώχνεις το κόσμο στη κατανάλωση έχει το κράτος αυξημένα έσοδα από τον ΦΠΑ αλλά και από την Φορολογία εισοδήματος γιατί θα πρέπει να ξαναφορολογείς το πολίτη και γιατί να έχεις τις άθλιες συνθήκες που επικρατούν τώρα ή μήπως αυτό θέλουν για να τα διορθπωσουν ..

Πιο σωστό νομίζω είναι ο συνδυσμός όλων αυτών που αναφέρουμε , δηλαδή και μεγάλη μείωση φόρων και σιγά σιγά η είσοδος της φοροκάρτας με τα ανάλογα ανταποδοτικά οφέλη για κίνητρο και διασφάλιση ότι τα δεδομένα θα είναι μόνο για τις Κρατικές υπηρεσίες ... Αν νομίζείς ότι κάτι από αυτά θα γίνει τότε μαζί σου . Δυστυχώς η Διοίκηση μας έχει συνηθίσει ότι κοιτάει πως θα πάρει τα χρήματα και όχι πως θα κάνει τη ζωή μας κάλύτερη .

Να μη σου αναφέρω ότι αυτή η ιδέα στηρίζεται στη κατανάλωση που η νέα τάξη πραγμάτων ή αλλιώς η νεοφιλελεύθερες πολιτικές την αφορίζουν και μας τα πρήζουν για οικονομία παραγωγής και όχι κατανάλωσης ........

Κανονικά πρέπει να αφαιρούνται τα πάντα. Όπως ενοίκιο οικίας, ενοίκιο παιδιού που σπουδάζει, ιατρικά έξοδα, ασφάλειες, φροντιστήρια, στεγαστικό δάνειο α' κατοικίας. Θα μπορούσε για ένα υπόλοιπο πχ 1000 ευρώ φόρος 0% για 5000 ευρώ φόρος 10%, για μέχρι 15.000 υπόλοιπο ο φόρος να είναι 25% και πάνω από 15.000 υπόλοιπο με 40%. Μείωση του ΦΠΑ σε 10% σε είδη διατροφής και 20% στα λοιπά είδη και των ασφαλιστικών εισφορών, αναγκαστικά υποχρεωτική χρήση της φοροκάρτας και πάνω από κάποιο ποσό η συναλλαγή μέσω χρεωστικής ή πιστωτικής κάρτας.

Εγώ πάλι διαφωνώ κάθετα και οριζόντια.

Φορολογούμενος με τετραμελή οικογένεια και εισόδημα έστω 20.000 ξοδεύει για διατροφή (όσπρια ζυμαρικά, χόρτα, άντε και κανένα κοτόπουλο αχυρένιο), ένδυση (από τα καλάθια της λαϊκής), ΔΕΗ, ΟΤΕ, θέρμανση, συγκοινωνίες, ενοίκιο, φροντιστήρια, γιατρούς, νοσοκομεία (25€ είσοδος πλέον) τα 19.000 κάνοντας περικοπές και ζώντας στα όρια της επιβίωσης και του μένουν 1000 ευρώ στα οποία πληρώνει φόρο 250.

Άλλος φορολογούμενος με τετραμελή επίσης οικογένεια (για λόγους σύγκρισης) με 100.000 εισόδημα ξοδεύει για διατροφή (κρέας, ψαρια, φρούτα, χαβιάρι, κρασιά παλαιωμένα, σαμπάνιες κλπ),ένδυση (από τα μαγαζιά στο Κολωνάκι) ΔΕΗ, ΟΤΕ, θέρμανση, συγκοινωνίες, καύσιμα ΙΧ, ενοίκιο, φροντιστήρια, ιδιαίτερα μαθήματα, γιατρούς, νοσοκομεία, θέτρο-σινεμά, διακοπές, νυχτερινές πίστες, κλπ 90.000€ και του μένουν 10.000 για τις οποίες πληρώνει 2500.

Κι επειδή μπορεί να του τύχει και μια στραβή ή να μην έχει την πρόνοια να αποταμιεύει τα ξοδεύει όλα και με μηδέν υπόλοιπο δεν πληρώνει καθόλου φόρο.

Το θεωρείς εσύ αυτό δικαιοσύνη;

Συγχώρησέ μου την παρατήρηση Κωστή αλλά βρίσκω τη συγκεκριμένη πρόταση τουλάχιστον ρηχή και πολύ "λογιστική"

Εχω περισσότερες απαιτήσεις από 'σένα. Έχεις πέσει στην παγίδα της λογιστικής διαχείρισης.

Η δική μου πρόταση είναι

Αύξηση του ποσοστού άμεσων φόρων στα συνολικά φορολογικά έσοδα, με προοδευτική κλίμακα (κι οχι ενιαίο συντελεστή) και ταυτόχρονη καθολική και ουσιαστική εφαρμογή του πόθεν έσχες και περιουσιολόγιο.

Μείωση εως κατάργηση των φόρων κατανάλωσης (και του ΦΠΑ)

Σωστός και πλήρης έλεγχος στο κύκλωμα διακίνησης και κυρίως στη χονδρική με αξιοποίηση των νέων τεχνολογιών για προσδιορισμό των κερδών της λιανικής (σε συνδιασμό με το πόθεν έσχες).

Εγώ πάλι διαφωνώ κάθετα και οριζόντια.

Φορολογούμενος με τετραμελή οικογένεια και εισόδημα έστω 20.000 ξοδεύει για διατροφή (όσπρια ζυμαρικά, χόρτα, άντε και κανένα κοτόπουλο αχυρένιο), ένδυση (από τα καλάθια της λαϊκής), ΔΕΗ, ΟΤΕ, θέρμανση, συγκοινωνίες, ενοίκιο, φροντιστήρια, γιατρούς, νοσοκομεία (25€ είσοδος πλέον) τα 19.000 κάνοντας περικοπές και ζώντας στα όρια της επιβίωσης και του μένουν 1000 ευρώ στα οποία πληρώνει φόρο 250.

Άλλος φορολογούμενος με τετραμελή επίσης οικογένεια (για λόγους σύγκρισης) με 100.000 εισόδημα ξοδεύει για διατροφή (κρέας, ψαρια, φρούτα, χαβιάρι, κρασιά παλαιωμένα, σαμπάνιες κλπ),ένδυση (από τα μαγαζιά στο Κολωνάκι) ΔΕΗ, ΟΤΕ, θέρμανση, συγκοινωνίες, καύσιμα ΙΧ, ενοίκιο, φροντιστήρια, ιδιαίτερα μαθήματα, γιατρούς, νοσοκομεία, θέτρο-σινεμά, διακοπές, νυχτερινές πίστες, κλπ 90.000€ και του μένουν 10.000 για τις οποίες πληρώνει 2500.

Κι επειδή μπορεί να του τύχει και μια στραβή ή να μην έχει την πρόνοια να αποταμιεύει τα ξοδεύει όλα και με μηδέν υπόλοιπο δεν πληρώνει καθόλου φόρο.

Το θεωρείς εσύ αυτό δικαιοσύνη;

Συγχώρησέ μου την παρατήρηση Κωστή αλλά βρίσκω τη συγκεκριμένη πρόταση τουλάχιστον ρηχή και πολύ "λογιστική"

Εχω περισσότερες απαιτήσεις από 'σένα. Έχεις πέσει στην παγίδα της λογιστικής διαχείρισης.

Ναι αλλά τα 90.000 που κατανάλωσε θα φορολογηθούν σπαστά σε άλλους.