Προς το περιεχόμενο

Με έχουν ορίσει τακτικό ελεγκτή σε Α.Ε. για 3 χρονιές ,εν αγνοία μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνοντας στο ΦΕΚ για κάποιους ισολογισμούς, ξαφνικά ανακάλυψα ότι έχω οριστεί Ελεγκτής Α.Ε., επί 3 τουλάχιστον χρήσεις , εν αγνοία μου ,σε μια εντελώς άγνωστη σε μένα Α.Ε. και όπως καταλαβαίνετε , μετά από αυτό το γεγονός ,είμαι ιδιαίτερα θορυβημένος και εκνευρισμένος.

Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας ,για το πως να το χειριστώ με τον καλλίτερο τρόπο, ώστε να αποτρέψω οποιαδήποτε νομική μου ευθύνη ή όποια άλλης μορφής εμπλοκή μου .

σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όρισαν ελεγκτή τακτικό ή αναπληρωματικό;

Το μόνο θέμα υφίσταται εάν έχουν χρησιμοποιήσει το όνομά σου, ως ελεγκτή που υπέγραψε τις οικονομικές καταστάσεις και τις εκθέσεις Δ.Σ.. Και αν επιτρέπεται, που βρήκαν τα στοιχεία σου για να σε ορίσουν ως ελεγκτή; Γιατί χρειάζονται ΑΦΜ, Αριθμ.Αδείας Λογιστή, Διεύθυνση κλπ και εξ' όσων γνωρίζω, δεν μπορείς να τα βρείς όλα αυτά τόσο εύκολα (εάν έχεις ΑΦΜ, μπορείς να δεις την τάξη και όχι τον αριθμό της αδείας λογιστού).

Ίσως θα ήταν φρόνιμο να έρθεις σε επαφή με την διοίκηση, για να δεις ποιός τους προμήθευσε με τα δεδομένα αυτά, προτού το ερευνήσεις νομικώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έχουν ορίσει τακτικό ελεγκτή .

Τα στοιχεία μου πήραν πιθανώς , από συναδέλφους με τους οποίους έχουμε συνυπάρξει και συνεργαζόμαστε κανονικά σε ελέγχους Α.Ε. , εν προκειμένω βέβαια αρνούνται ότι έχουν δώσει αυτοί τα στοιχεία μου ,αλλά δεν είναι εκεί για μένα τώρα το θέμα ,δηλαδή στο που βρήκε η ΑΕ. τα στοιχεία μου.

Πιστεύω επίσης ότι αν κάνω την κίνηση να επικοινωνήσω με την Α.Ε. , πιθανόν να χρησιμοποιηθεί αυτή μου η κίνηση σαν "αποδεικτικό" ύπαρξης "σχέσης" μαζί τους ,οπότε δεν το κρίνω προς το παρόν ορθό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να κάνεις αίτηση στο τμημα εμπορίου που κατατέθηκε η έκθεση ελεγκτών και να πάρεις αντίγραφα των εγγράφων απο τον φάκελο που έχουν

Ο Τακτικός Ελεγκτής έισαι άλλωστε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έχουν ορίσει τακτικό ελεγκτή .

Τα στοιχεία μου πήραν πιθανώς , από συναδέλφους με τους οποίους έχουμε συνυπάρξει και συνεργαζόμαστε κανονικά σε ελέγχους Α.Ε. , εν προκειμένω βέβαια αρνούνται ότι έχουν δώσει αυτοί τα στοιχεία μου ,αλλά δεν είναι εκεί για μένα τώρα το θέμα ,δηλαδή στο που βρήκε η ΑΕ. τα στοιχεία μου.

Πιστεύω επίσης ότι αν κάνω την κίνηση να επικοινωνήσω με την Α.Ε. , πιθανόν να χρησιμοποιηθεί αυτή μου η κίνηση σαν "αποδεικτικό" ύπαρξης "σχέσης" μαζί τους ,οπότε δεν το κρίνω προς το παρόν ορθό.

Έχουν αποδεικτικό αποστολής επιστολής ορισμού σου ως τακτικού ελεγκτή;

Γιατί οι ορκωτοί μας ζητούσαν κάθε χρόνο την σχετική επιστολή, δεν αρκούσε απλά ο ορισμός τους μέσω της δημοσίευσης της Γ.Σ. στο ΦΕΚ και στην Νομαρχία.

Τώρα πως θα αποτελεί απόδειξη η οποιαδήποτε επικοινωνία σου με την ΑΕ, αυτό δεν το καταλαβαίνω. Δηλαδή αν τους στείλεις συστημένη επιστολή, με την οποία θα τους γνωστοποιείς τα πραγματικά γεγονότα (ορισμός σου ως ελεγκτή εν αγνοία σου, χωρίς επιστολή, ανακάλυψη του ορισμού σου μέσω ΦΕΚ κλπ), πως αυτό είναι "επιβαρυντικό" για την θέση σου;

Επιπλέον, πως "ψιλιάστηκες" και έψαξες και βρήκες οτι είσαι ορισμένος ελεγκτής στην συγκεκριμένη ΑΕ; Περίεργη ακούγεται η υπόθεση, μιας και εμπλέκεις και κάποιους συναδέφους σου, με τους οποίους συνεργαζόσαστε σε ελέγχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην επιλογή "αναζήτηση" στο site του εθνικού τυπογραφείου : www.et.gr , οποιοσδήποτε ορισμένος ελεγκτής Α.Ε. ,δώσει το ονομά του ,τότε βλέπει την σχετική ανακοίνωση της Α.Ε. στο ΦΕΚ.

Πιστεύω ότι ένα καλά συνταγμένο εξώδικο , θα βάλει κατ΄αρχήν το θέμα στις σωστές του "διαστάσεις" .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη μαλλον πρεπει να ψαχτουμε ολοι

τι εννοεις οποιοσδηποτε ελεγκτης αε?

αφου η αναζητηση γινεται με τα στοιχεια της εταιρειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαξα στο Εθνικό Τυπογραφείο, αναζήτηση με στοιχεία ελεγκτή δεν βρήκα.

Αν θες, παρακαλώ όπως επισυνάψεις τον σχετικό σύνδεσμο, θα είναι ένα καλό εργαλείο για να φυλάξουμε τα νώτα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη μαλλον πρεπει να ψαχτουμε ολοι

τι εννοεις οποιοσδηποτε ελεγκτης αε?

αφου η αναζητηση γινεται με τα στοιχεια της εταιρειας

Οποιοσδήποτε ελεγκτής ΑΕ , μή Ορκωτός (τουλάχιστον) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαξα στο Εθνικό Τυπογραφείο, αναζήτηση με στοιχεία ελεγκτή δεν βρήκα.

Αν θες, παρακαλώ όπως επισυνάψεις τον σχετικό σύνδεσμο, θα είναι ένα καλό εργαλείο για να φυλάξουμε τα νώτα μας.

http://www.et.gr/ind...emid=104&lang=el

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάλα όλα σε όρισαν ελεγκτή, ΑΠΥ δεν είναι υποχρεώμενοι να έχουν από έσενα και να γίνει η παρακράτηση υπερ ΟΕΕ, μήπως έχουν μηδενικό τζίρο?

καλά εύκολα βρίσκεσαι να είσαι ελεγκτής αναπληρωμάτικος, από γνωστούς , από copy paste Γ.Σ. αλλά τακτικός και χωρίς αμοιβή, περίεργο...

Ψάξε για λογιστή και ελεγκτές που είχε κατα τις χρήσεις και κάποιος είναι ο γνωστός οπότε bingo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτος tooltip.gif

Τεύχος
tooltip.gif

Α

B

Γ

Δ

Ν.Π.Δ.Δ.

Α.Π.Σ.

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ

Δ.Ε.Β.Ι.

Α.ΕΙ.Δ.

Α.Σ.Ε.Π.

ΑΕ-EΠΕ

Δ.Δ.Σ.

Ο.Π.Κ.

Υ.Ο.Δ.Δ.

Α.Α.Π.

Αριθμός ΦΕΚ:
Από έως

Λέξεις - κλειδιά
tooltip.gif
Ημερομηνία ΦΕΚ tooltip.gif Από calendar.gif έως calendar.gif

Ημερομηνία κυκλοφορίας tooltip.gif Από calendar.gif έως calendar.gif

Απόκρυψη κριτηρίων Καθαρισμός επιπλέον κριτηρίων

BAZEIS TO ONOMA ΣΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ -ΚΛΕΙΔΙ ΚΑΙ ΤΑ ΒΓΑΖΕΙ.ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.

Βρέθηκαν 1 αποτελέσματα σύμφωνα με τα κριτήριά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ευθύνη για το διορισμό των ελεγκτών την έχει το ΔΣ που προτείνει τον διορισμό τους στην τακτική Γενική Συνέλευση η οποία εγκρίνει...αν ανοίξεις θέμα υπάρχουν ευθύνες...εκτός αν ο λογιστής των εν λόγω ΑΕ συντάσσει και υποβάλλει ΦΑΣΟΝ πρακτικά ΔΣ και ΓΣ...

Για το διορισμό είναι υποχρεωτική η επιστολή που αναφέρει παραπάνω ο συνάδελφος gkazan...

Υποχρέωση για ΑΠΥ υπάρχει αφού η αμοιβή δεν μπορεί να ναι κατώτερη από 147 Ευρώ, απ τα οποία ο πόρος υπερ ΟΕΕ είναι 10%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Την ευθύνη για το διορισμό των ελεγκτών την έχει το ΔΣ που προτείνει τον διορισμό τους στην τακτική Γενική Συνέλευση η οποία εγκρίνει...αν ανοίξεις θέμα υπάρχουν ευθύνες...εκτός αν ο λογιστής των εν λόγω ΑΕ συντάσσει και υποβάλλει ΦΑΣΟΝ πρακτικά ΔΣ και ΓΣ...

Για το διορισμό είναι υποχρεωτική η επιστολή που αναφέρει παραπάνω ο συνάδελφος gkazan...

Υποχρέωση για ΑΠΥ υπάρχει αφού η αμοιβή δεν μπορεί να ναι κατώτερη από 147 Ευρώ, απ τα οποία ο πόρος υπερ ΟΕΕ είναι 10%.

εμενα με ειχαν βαλει 5 χρονια χωρις να το ξερω

και οταν ζητησα την αμοιβη μου εκοψε την καλημερα ο φιλος - λογιστης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ευθύνη για το διορισμό των ελεγκτών την έχει το ΔΣ που προτείνει τον διορισμό τους στην τακτική Γενική Συνέλευση η οποία εγκρίνει...αν ανοίξεις θέμα υπάρχουν ευθύνες...εκτός αν ο λογιστής των εν λόγω ΑΕ συντάσσει και υποβάλλει ΦΑΣΟΝ πρακτικά ΔΣ και ΓΣ...

Για το διορισμό είναι υποχρεωτική η επιστολή που αναφέρει παραπάνω ο συνάδελφος gkazan...

Υποχρέωση για ΑΠΥ υπάρχει αφού η αμοιβή δεν μπορεί να ναι κατώτερη από 147 Ευρώ, απ τα οποία ο πόρος υπερ ΟΕΕ είναι 10%.

Η υποχρέωση από που προκύπτει; Ελεγκτής είπε, όχι ορκωτός ελεγκτής.

Εξάλλου και η υποχρέωση για επιστολή προς τους ορκωτούς, προκύπτει από δική τους απαίτηση, και όχι από κάποιο νομοθέτημα (δεν μιλάμε για το φορολογικό πιστοποιητικό εδώ). Ο 2190 δεν αναφέρει πουθενά για επιστολή ανάθεσης ελέγχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υποχρέωση από που προκύπτει; Ελεγκτής είπε, όχι ορκωτός ελεγκτής.

Εξάλλου και η υποχρέωση για επιστολή προς τους ορκωτούς, προκύπτει από δική τους απαίτηση, και όχι από κάποιο νομοθέτημα (δεν μιλάμε για το φορολογικό πιστοποιητικό εδώ). Ο 2190 δεν αναφέρει πουθενά για επιστολή ανάθεσης ελέγχου.

Ειρήνη ο 2190 δεν αναφέρει πουθενά την υποχρέωση επιστολής, αλλά αυτοί που ορίσθηκαν ελεγκτές δεν πρέπει να το μάθουν ? μπορεί κάποιος από τους ορισθεντες να μη θέλει να ορισθεί ελεγκτής Απο εκεί και πέρα υπάρχει και το ζήτημα του τι έχει υποβληθεί στην αρμόδια διεύθυνση εταιριών με την υπογραφή αυτού που δεν ειδοποιήιηκε ότι έχει ορισθεί ελεγκτής.Ζήτημα ήθικής τάξεως . αλλά και ζήτημα ουσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειρήνη ο 2190 δεν αναφέρει πουθενά την υποχρέωση επιστολής, αλλά αυτοί που ορίσθηκαν ελεγκτές δεν πρέπει να το μάθουν ? μπορεί κάποιος από τους ορισθεντες να μη θέλει να ορισθεί ελεγκτής Απο εκεί και πέρα υπάρχει και το ζήτημα του τι έχει υποβληθεί στην αρμόδια διεύθυνση εταιριών με την υπογραφή αυτού που δεν ειδοποιήιηκε ότι έχει ορισθεί ελεγκτής.Ζήτημα ήθικής τάξεως . αλλά και ζήτημα ουσίας.

Σωτήρη θα συμφωνήσω μαζί σου ότι είναι ζήτημα ουσίας και επειδή έγινε λόγος τις τελευταίες μέρες για τους ορκωτούς +1 για τη διαδικασία που ακολουθούν όσον αφορά την επιστολή του ΔΣ... όποιος θέλει να διορίζεται ερήμην δικαίωμά του είναι πάλι...

Με την παρέμβασή μου παραπάνω λάθος χρησιμοποίησα τη λέξη υποχρεωτικό όπως τονίζει η Ειρήνη...αντί για υποχρεωτικό θα γραφα "θα ταν πολύ καλύτερα να μπαίνουν υπογραφές'' και αν το προέβλεπε ως διαδικασία και ο νόμος (2190) δεν θα δημιουργείτο το πρόβλημα του εκκινητή του θέματος να διορίζεται δηλαδή ερήμην...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γηράσκω αεί διδασκόμενος.

Ευχαριστώ.

Ειρήνη, υποχρέωση ξεϋποχρέωση, δεν μπορεί κανείς να χρησιμοποιεί τα στοιχεία ενός επαγγελματία, χωρίς την άδειά του (αν τώρα δεν παίρνει ο κάθε επαγγελματίας σοβαρά τον εαυτό του, άλλο θέμα και πρόβλημά του). Και αυτό για να το αποδείξει κάποιος, θα χρειαστεί έγγραφο με την υπογραφή του επαγγελματία. Προληπτικό μέτρο, να μην κάνει ο καθενας οτι γουστάρει.

Έχω ξαναγράψει την "ανησυχία" μου για το γεγονός οτι, μέσω ΓΓΠΣ, δεν μπορούμε να δούμε ποιοί χρησιμοποίησαν το ΑΦΜ μου, προκειμένου να αποστείλουν την φορολογική τους δήλωση, με ένδειξη αυτοπεραίωσης, ειδικά όταν φέτος, αρκετοί επιτηδευματίες, δεν προσήλθαν σε μένα για δήλωση. Ωστόσο, έχουν τα στοιχεία μου, από την ΑΠΥ που εξέδωσα πέρσι. Εδώ θα κληθώ να αποδείξω οτι δεν είμαι ελέφαντας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...