Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΜΕΡΙΚΗΣ & ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ ΑΠΟΣΧΟΛΗΣΗ


Alexisk

Ερώτηση

Καλησπέρα σε όλους....Έχω κάποιες απορίες που τις "κουβαλάω καιρό" και ψάχνω επίσης καιρό και θα ήθελα να δω αν αυτά που έχω καταλάβει είναι σωστά:

1) Μερική αποσχόληση:Για τον υπολογισμό των ημερών ασφ. συγκρίνουμε το ημερομίσθιο με το Τεκμαρτό της 1ης ασφ. κλάσης. Εάν μεγαλύτερο ή ίσο τότε 25 μέρες ασφάλισης εάν η επιχείρηση λειτουργεί όλο τον μήνα και άν λειτουργεί σε 5μερη βάση ανάλογα τις εργάσιμες του μήνα. Εάν μικρότερο τότε μηνιαίος μισθός διά Τ.ημερ 1ης Α.Κ = ημέρες ασφάλισης με στρογγυλοποίηση πρός τα πάνω.

2) Εκ περιτροπής αποσχόληση: μηνιαίος μισθός διά Τ.ημερ 1ης Α.Κ = ημέρες ασφάλισης με στρογγυλοποίηση πρός τα πάνω.

3) Υπολογισμός μισθού = μισθός * ώρες εβδομαδιαίας αποσχόλησης/ 40.

4) Σε μερική απασχόληση άνω των τεσσάρων ωρών ημερησίως υπολογίζονται σαν ολόκληρες μέρες στην ασφάλιση ΙΚΑ. Δηλαδή 25 ημέρες ασφάλισης?

5) Σε μερική απασχόληση με ωράριο μικρότερο των τεσσάρων ωρών υπολογίζεται προσαύξηση στον μισθό κατά 7,5%?

6) Εάν επιτηδευματίας εργάζεται αποδεδειγμένα με σύμβαση εξαρτημένης εργασίας τότε το εισόδημα του θεωρείται από μισθωτές υπηρεσίες?

Ξεκίνησα νέο θέμα λόγου ότι τα ερωτήματα ποικίλουν. Όποιος έχει όρεξη και διάθεση ας απαντήσει : ) !!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα σε όλους....Έχω κάποιες απορίες που τις "κουβαλάω καιρό" και ψάχνω επίσης καιρό και θα ήθελα να δω αν αυτά που έχω καταλάβει είναι σωστά:

1) Μερική αποσχόληση:Για τον υπολογισμό των ημερών ασφ. συγκρίνουμε το ημερομίσθιο με το Τεκμαρτό της 1ης ασφ. κλάσης. Εάν μεγαλύτερο ή ίσο τότε 25 μέρες ασφάλισης εάν η επιχείρηση λειτουργεί όλο τον μήνα και άν λειτουργεί σε 5μερη βάση ανάλογα τις εργάσιμες του μήνα. Εάν μικρότερο τότε μηνιαίος μισθός διά Τ.ημερ 1ης Α.Κ = ημέρες ασφάλισης με στρογγυλοποίηση πρός τα πάνω.

2) Εκ περιτροπής αποσχόληση: μηνιαίος μισθός διά Τ.ημερ 1ης Α.Κ = ημέρες ασφάλισης με στρογγυλοποίηση πρός τα πάνω.

3) Υπολογισμός μισθού = μισθός * ώρες εβδομαδιαίας αποσχόλησης/ 40.

4) Σε μερική απασχόληση άνω των τεσσάρων ωρών ημερησίως υπολογίζονται σαν ολόκληρες μέρες στην ασφάλιση ΙΚΑ. Δηλαδή 25 ημέρες ασφάλισης?

5) Σε μερική απασχόληση με ωράριο μικρότερο των τεσσάρων ωρών υπολογίζεται προσαύξηση στον μισθό κατά 7,5%?

6) Εάν επιτηδευματίας εργάζεται αποδεδειγμένα με σύμβαση εξαρτημένης εργασίας τότε το εισόδημα του θεωρείται από μισθωτές υπηρεσίες?

Ξεκίνησα νέο θέμα λόγου ότι τα ερωτήματα ποικίλουν. Όποιος έχει όρεξη και διάθεση ας απαντήσει : ) !!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους....Έχω κάποιες απορίες που τις "κουβαλάω καιρό" και ψάχνω επίσης καιρό και θα ήθελα να δω αν αυτά που έχω καταλάβει είναι σωστά:

1) Μερική αποσχόληση:Για τον υπολογισμό των ημερών ασφ. συγκρίνουμε το ημερομίσθιο με το Τεκμαρτό της 1ης ασφ. κλάσης. Εάν μεγαλύτερο ή ίσο τότε 25 μέρες ασφάλισης εάν η επιχείρηση λειτουργεί όλο τον μήνα και άν λειτουργεί σε 5μερη βάση ανάλογα τις εργάσιμες του μήνα. Εάν μικρότερο τότε μηνιαίος μισθός διά Τ.ημερ 1ης Α.Κ = ημέρες ασφάλισης με στρογγυλοποίηση πρός τα πάνω.

2) Εκ περιτροπής αποσχόληση: μηνιαίος μισθός διά Τ.ημερ 1ης Α.Κ = ημέρες ασφάλισης με στρογγυλοποίηση πρός τα πάνω.

3) Υπολογισμός μισθού = μισθός * ώρες εβδομαδιαίας αποσχόλησης/ 40.

4) Σε μερική απασχόληση άνω των τεσσάρων ωρών ημερησίως υπολογίζονται σαν ολόκληρες μέρες στην ασφάλιση ΙΚΑ. Δηλαδή 25 ημέρες ασφάλισης?

5) Σε μερική απασχόληση με ωράριο μικρότερο των τεσσάρων ωρών υπολογίζεται προσαύξηση στον μισθό κατά 7,5%?

6) Εάν επιτηδευματίας εργάζεται αποδεδειγμένα με σύμβαση εξαρτημένης εργασίας τότε το εισόδημα του θεωρείται από μισθωτές υπηρεσίες?

Ξεκίνησα νέο θέμα λόγου ότι τα ερωτήματα ποικίλουν. Όποιος έχει όρεξη και διάθεση ας απαντήσει : ) !!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Καλησπέρα

Για τις ερωτήσεις 1 και 2 συμβουλευτείτε την εγκύκλιο του ΙΚΑ, 95 του 1992.

Για τις 3 και 4, ναι.

Για την 5, όχι. Με το άρθρο 17 του ν.3899/10, καταργήθηκε η προσαύξηση 7,5% του ωρομισθίου, εργαζομένων με μειωμένο ωράριο για λιγότερες από τέσσερις ώρες και που προβλεπόταν στο άρθρο 2 του ν.3846/2010.

Η 6 είναι ερώτηση παγίδα;

Αν υπάρχει σύμβαση εξαρτημένης εργασίας εργαζομένου, το εισόδημα που αποκτά, είναι εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες.

Με βάση το άρθρο 45 του ΚΦΕ:

1.Εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες είναι το εισόδημα που προκύπτει κάθε ένα οικονομικό έτος από μισθούς, ημερομίσθια, επιχορηγήσεις, επιδόματα, συντάξεις και γενικά από κάθε παροχή που χορηγείται περιοδικά με οποιαδήποτε μορφή είτε σε χρήμα είτε σε είδος ή άλλες αξίες για παρούσα ή προηγούμενη υπηρεσία ή για οποιαδήποτε άλλη αιτία, το οποίο αποκτάται από μισθωτούς γενικά και συνταξιούχους

...

Καλό απόγευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω μπερδευτεί με τα ένσημα εκ περιτροπής και ταυτόχρονα μερικής απασχόλησης...

 

Έχω εργαζόμενη υπάλληλο αισθητικό, με πτυχίο ΤΕΙ αισθητικής, που δουλεύει τέσσερις ημέρες την εβδομάδα, ΔΕ-ΤΕΤ-ΠΕ-ΠΑ από δύο ώρες τη μέρα.

Μέχρι στιγμής ο παλιός συνάδελφος έβαζε ένσημα όσες οι εργάσιμες ημέρες και υπολόγιζε τις εισφορές πάνω στο ποσό που προέκυπτε.

 

Κατ αρχήν η συγκεκριμένη υπάλληλος πρέπει να αμείβεται με μηνιαίο μισθό. Ο μισθός της για τον Ιανουάριο ήταν 133,63 μικτά. Δε θα έπρεπε τα ένσημα να υπολογιστούν στο ημέρες * της πρώτης ΤΗ (ημέρες x 8,03 = .... €) ;;;; ή δεν ισχύει αυτό επειδή η απασχόληση είναι 4 φορές την εβδομάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λογικά οι ημέρες ασφάλισης πρέπει να είναι 133,63/11,06=12,08 άρα 13 ημέρες ασφάλισης και πρέπει να υπολογιστούν εισφορές στο γινόμενο

  ημέρες παρουσιας*8,03.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λογικά οι ημέρες ασφάλισης πρέπει να είναι 133,63/11,06=12,08 άρα 13 ημέρες ασφάλισης και πρέπει να υπολογιστούν εισφορές στο γινόμενο

  ημέρες παρουσιας*8,03.... 

 

 

Συμφωνώ... για την ακρίβεια έχω το εξής πρόβλημα:

Το ωρομίσθιό και ημερομίσθιό της είχε υπολογιστεί με βάση τα 586,08 (ημερομίσθιο 7,04, ωρομίσθιο 3,52).

Όμως στον πίνακα προσωπικού παρατηρώ ότι την έχει δηλωμένη σαν ημερομίσθια (ημερομίσθιο 7,04), μάλλον από λάθος, χωρίς να έχει δηλώσει μηνιαίο μισθό, με ωρομίσθιο 3,52.

 

Δεδομένου όμως ότι οι υπολογισμοί έγιναν στα 586,08 και ότι έχει πτυχίο ΤΕΙ, θεωρώ πως πρέπει να αντιμετωπιστεί ως υπάλληλος με μηνιαίο μισθό. Από κει και πέρα συμφωνώ ότι ο μισθός της θα πρέπει να διαιρείται με το 11,06 για να προκύπτουν τα ένσημα, και οι εισφορές να είναι ημέρες παρουσίας επί 8,03.

 

Οι μηνιαίες αποδοχές πως πρέπει να υπολογιστούν ώστε να είναι ορθές; δηλαδή για 4 ημέρες ην εβδομάδα, από 2 ώρες την ημέρα;

Το πρόγραμμα της epsilon κάνει αναγωγή ημερών και ωρών, και την αντιμετωπίζει ως ωρομίσθια

 

 

Ενώ συμφωνά με αυτό ο μισθός βγαίνει 117,2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ... για την ακρίβεια έχω το εξής πρόβλημα:

Το ωρομίσθιό και ημερομίσθιό της είχε υπολογιστεί με βάση τα 586,08 (ημερομίσθιο 7,04, ωρομίσθιο 3,52).

Όμως στον πίνακα προσωπικού παρατηρώ ότι την έχει δηλωμένη σαν ημερομίσθια (ημερομίσθιο 7,04), μάλλον από λάθος, χωρίς να έχει δηλώσει μηνιαίο μισθό, με ωρομίσθιο 3,52.

 

Δεδομένου όμως ότι οι υπολογισμοί έγιναν στα 586,08 και ότι έχει πτυχίο ΤΕΙ, θεωρώ πως πρέπει να αντιμετωπιστεί ως υπάλληλος με μηνιαίο μισθό. Από κει και πέρα συμφωνώ ότι ο μισθός της θα πρέπει να διαιρείται με το 11,06 για να προκύπτουν τα ένσημα, και οι εισφορές να είναι ημέρες παρουσίας επί 8,03.

 

Οι μηνιαίες αποδοχές πως πρέπει να υπολογιστούν ώστε να είναι ορθές; δηλαδή για 4 ημέρες ην εβδομάδα, από 2 ώρες την ημέρα;

Το πρόγραμμα της epsilon κάνει αναγωγή ημερών και ωρών, και την αντιμετωπίζει ως ωρομίσθια

 

 

Ενώ συμφωνά με αυτό ο μισθός βγαίνει 117,2

 

Έλυσα το θέμα σε συνεργασία με την epsilon.

 

Η λογική είναι ότι υπολογίζουμε μισθό με βάση τις ημέρες παρουσίας και σε δεύτερη φάση τα ασφαλιστικά θα προκύψουν από τη διαίρεση του μισθού με το 11,06.

Απλά εκεί που σκάλωσα είναι ότι υπολογίζει τις εισφορές στα ασφαλιστικά*8,03 και όχι ημέρες παρουσίας*8,03.

Στην προκειμένη περίπτωση βέβαια οι ασφαλιστικές *8,03 είναι μικρότερες από τις μικτές, οπότε βάση υπολογισμού εισφορών έχει τις μικτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΣΛΑΒΩ ΕΝΑΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΕΠΙΣΙΤΙΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΓΑΣΘΕΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΤΣΙΚΝΟΠΕΜΠΤΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΗ ΔΕΥΤΕΡΑ( 2 ΗΜΕΡΕΣ Χ 7 ΩΡΕΣ) ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ 20/2/2014-3/3/2014(ΚΑΘΑΡΗ ΔΕΥΤΕΡΑ) ΚΑΙ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα θέλω να προσλάβω έναν υπάλληλο γραφείου με 3 φορές την εβδομάδα απο 8ωρες και με μισθό του πλήρως απασχολουμενου 586,08 

 

1) η επιθεώρηση μου λέει θα κάνεις ώρες εβδομάδας 24 * ωρομίσθιο 3,52 * 4,1666 =351,99 μισθό χωρίς όμως να μου λεει τι ασφαλιστικά θα βάλω.

 

2) το ΙΚΑ λέει εγώ θέλω ωρομίσθιο * ώρες * ήμερες πραγματικής απασχόλησης διαφορετικές κάθε μήνα.

 

θα ήθελα μια βοήθεια για το παραπάνω απο την αρχη , δηλαδή τι θα γράφατε στον πίνακα μισθό η ωρομίσθιο (η epsilon λεει ωρομίσθιο) και μετα πως θα βγαζατε ασφαλιστικες και μισθο καθε μηνα . ευχαριστω πολυ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα θέλω να προσλάβω έναν υπάλληλο γραφείου με 3 φορές την εβδομάδα απο 8ωρες και με μισθό του πλήρως απασχολουμενου 586,08 

 

1) η επιθεώρηση μου λέει θα κάνεις ώρες εβδομάδας 24 * ωρομίσθιο 3,52 * 4,1666 =351,99 μισθό χωρίς όμως να μου λεει τι ασφαλιστικά θα βάλω.

 

2) το ΙΚΑ λέει εγώ θέλω ωρομίσθιο * ώρες * ήμερες πραγματικής απασχόλησης διαφορετικές κάθε μήνα.

 

θα ήθελα μια βοήθεια για το παραπάνω απο την αρχη , δηλαδή τι θα γράφατε στον πίνακα μισθό η ωρομίσθιο (η epsilon λεει ωρομίσθιο) και μετα πως θα βγαζατε ασφαλιστικες και μισθο καθε μηνα . ευχαριστω πολυ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ημερομίσθιο/ημερήσια μικτή αμοιβή 28,16 ευρώ και ασφαλιστικές όσες και οι πραγματικές ημέρες απασχόλησης τον μήνα.

Νομίζω πως είναι και το πιο δίκαιο για όλους.


Υ.Γ. Εκ των υστέρων.
Τελικό συμπέρασμα μου εδώ:

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=89092&p=613702
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

καλημέρα θέλω να προσλάβω έναν υπάλληλο γραφείου με 3 φορές την εβδομάδα απο 8ωρες και με μισθό του πλήρως απασχολουμενου 586,08 

 

1) η επιθεώρηση μου λέει θα κάνεις ώρες εβδομάδας 24 * ωρομίσθιο 3,52 * 4,1666 =351,99 μισθό χωρίς όμως να μου λεει τι ασφαλιστικά θα βάλω.

 

2) το ΙΚΑ λέει εγώ θέλω ωρομίσθιο * ώρες * ήμερες πραγματικής απασχόλησης διαφορετικές κάθε μήνα.

 

θα ήθελα μια βοήθεια για το παραπάνω απο την αρχη , δηλαδή τι θα γράφατε στον πίνακα μισθό η ωρομίσθιο (η epsilon λεει ωρομίσθιο) και μετα πως θα βγαζατε ασφαλιστικες και μισθο καθε μηνα . ευχαριστω πολυ  

καλημερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ημερομίσθιο/ημερήσια μικτή αμοιβή 28,16 ευρώ και ασφαλιστικές όσες και οι πραγματικές ημέρες απασχόλησης τον μήνα.

Νομίζω πως είναι και το πιο δίκαιο για όλους.

 

καλημέρα στον πίνακα τι ποσό θα βάλω και κάθε μήνα θα αλλάζω ασφαλιστικές με τον ίδιο μισθό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 

καλημέρα θέλω να προσλάβω έναν υπάλληλο γραφείου με 3 φορές την εβδομάδα απο 8ωρες και με μισθό του πλήρως απασχολουμενου 586,08 

 

1) η επιθεώρηση μου λέει θα κάνεις ώρες εβδομάδας 24 * ωρομίσθιο 3,52 * 4,1666 =351,99 μισθό χωρίς όμως να μου λεει τι ασφαλιστικά θα βάλω.

 

2) το ΙΚΑ λέει εγώ θέλω ωρομίσθιο * ώρες * ήμερες πραγματικής απασχόλησης διαφορετικές κάθε μήνα.

 

θα ήθελα μια βοήθεια για το παραπάνω απο την αρχη , δηλαδή τι θα γράφατε στον πίνακα μισθό η ωρομίσθιο (η epsilon λεει ωρομίσθιο) και μετα πως θα βγαζατε ασφαλιστικες και μισθο καθε μηνα . ευχαριστω πολυ  

καλημερα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

To διάβασα άλλα πάλι δεν έβγαλα άκρη τι πρέπει να κάνω ,έχω μιλήσει με 4 συνάδελφους και ο καθένας έχει διαφορετική άποψη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα θέλω να προσλάβω έναν υπάλληλο γραφείου με 3 φορές την εβδομάδα απο 8ωρες και με μισθό του πλήρως απασχολουμενου 586,08 


 


1) η επιθεώρηση μου λέει θα κάνεις ώρες εβδομάδας 24 * ωρομίσθιο 3,52 * 4,1666 =351,99 μισθό χωρίς όμως να μου λεει τι ασφαλιστικά θα βάλω.


 


2) το ΙΚΑ λέει εγώ θέλω ωρομίσθιο * ώρες * ήμερες πραγματικής απασχόλησης διαφορετικές κάθε μήνα.


 


θα ήθελα μια βοήθεια για το παραπάνω απο την αρχη , δηλαδή τι θα γράφατε στον πίνακα μισθό η ωρομίσθιο (η epsilon λεει ωρομίσθιο) και μετα πως θα βγαζατε ασφαλιστικες και μισθο καθε μηνα . ευχαριστω πολυ


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτο που λεει η επιθεωρηση ,(η εψιλον θα σου εμφανισει και τον μισθο και το ωρομισθιο) και για μενα τα ενσημα ειναι ημερες παρουσιας *1,2 (πανω απο 2 ημερες με πληρη ωραριο) με σταθερο μισθο (υπαλληλος) 351,99

οπότε θα βάλω μισθό στον πίνακα και κάθε μήνα θα αλλάζω τις ημέρες ασφάλισης , γιατί αν το κάνω έτσι σε έλεγχο το ΙΚΑ μετράει μέρες * ώρες * ωρομίσθιο και σε κάποιους μήνες δεν θα συμφωνεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

καλημέρα θέλω να προσλάβω έναν υπάλληλο γραφείου με 3 φορές την εβδομάδα απο 8ωρες και με μισθό του πλήρως απασχολουμενου 586,08 

 

1) η επιθεώρηση μου λέει θα κάνεις ώρες εβδομάδας 24 * ωρομίσθιο 3,52 * 4,1666 =351,99 μισθό χωρίς όμως να μου λεει τι ασφαλιστικά θα βάλω. 

 

2) το ΙΚΑ λέει εγώ θέλω ωρομίσθιο * ώρες * ήμερες πραγματικής απασχόλησης διαφορετικές κάθε μήνα.

 

θα ήθελα μια βοήθεια για το παραπάνω απο την αρχη , δηλαδή τι θα γράφατε στον πίνακα μισθό η ωρομίσθιο (η epsilon λεει ωρομίσθιο) και μετα πως θα βγαζατε ασφαλιστικες και μισθο καθε μηνα . ευχαριστω πολυ

 

μισθός = 586,08*24/40=351,65

 

ασφάλεια 1 για κάθε πραγματική ημέρα εργασίας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτο που λεει η επιθεωρηση ,(η εψιλον θα σου εμφανισει και τον μισθο και το ωρομισθιο) και για μενα τα ενσημα ειναι ημερες παρουσιας *1,2 (πανω απο 2 ημερες με πληρη ωραριο) με σταθερο μισθο (υπαλληλος) 351,99

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αφου δουλευει 3 μερες καθε εβδομαδα με πανω απο 4 ωρες καθε μερα δικαιουτε και την προσαυξηση του σαββατου γιαυτο λεω *1,2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μισθός = 586,08*24/40=351,65

 

ασφάλεια 1 για κάθε πραγματική ημέρα εργασίας..

μαλλον δεν καταλαβαίνω εγω καλά .

μου λες 351,65 οποτε στον πινακα προσωπικού θα βαλω 351,65 μισθο , οταν υπολογιζω τον μηνα ομως η ημερες αλλαζουν π.χ μαρτιος εχει 13 εργασιμες οποτε οταν κανει ελεγχο το ικα θα μου πει 13*8*3,52=366,08 ενω εγω θα εχω 351,65 . οποτε θα ειμαι λαθος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν ηταν ημερομισθιος ναι θα αλλαζε αλλα τον εχεις ως εμμισθο υπαλληλο (αρα σταθερο μισθο καθε μηνα)

 

σκεψου οτι και ενας πληρους απασχολησης μισθωτος δεν δουλευει καθε μηνα 25 ημερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν ηταν ημερομισθιος ναι θα αλλαζε αλλα τον εχεις ως εμμισθο υπαλληλο (αρα σταθερο μισθο καθε μηνα)

 

σκεψου οτι και ενας πληρους απασχολησης μισθωτος δεν δουλευει καθε μηνα 25 ημερες

Οποτε και σε αυτον θα πρεπει να του βαζω τα ιδια ενσημα καθε μηνα τα οποια ποια θα ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...