Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΜΕΡΙΚΗΣ & ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ ΑΠΟΣΧΟΛΗΣΗ


Alexisk

Ερώτηση

Καλησπέρα σε όλους....Έχω κάποιες απορίες που τις "κουβαλάω καιρό" και ψάχνω επίσης καιρό και θα ήθελα να δω αν αυτά που έχω καταλάβει είναι σωστά:

1) Μερική αποσχόληση:Για τον υπολογισμό των ημερών ασφ. συγκρίνουμε το ημερομίσθιο με το Τεκμαρτό της 1ης ασφ. κλάσης. Εάν μεγαλύτερο ή ίσο τότε 25 μέρες ασφάλισης εάν η επιχείρηση λειτουργεί όλο τον μήνα και άν λειτουργεί σε 5μερη βάση ανάλογα τις εργάσιμες του μήνα. Εάν μικρότερο τότε μηνιαίος μισθός διά Τ.ημερ 1ης Α.Κ = ημέρες ασφάλισης με στρογγυλοποίηση πρός τα πάνω.

2) Εκ περιτροπής αποσχόληση: μηνιαίος μισθός διά Τ.ημερ 1ης Α.Κ = ημέρες ασφάλισης με στρογγυλοποίηση πρός τα πάνω.

3) Υπολογισμός μισθού = μισθός * ώρες εβδομαδιαίας αποσχόλησης/ 40.

4) Σε μερική απασχόληση άνω των τεσσάρων ωρών ημερησίως υπολογίζονται σαν ολόκληρες μέρες στην ασφάλιση ΙΚΑ. Δηλαδή 25 ημέρες ασφάλισης?

5) Σε μερική απασχόληση με ωράριο μικρότερο των τεσσάρων ωρών υπολογίζεται προσαύξηση στον μισθό κατά 7,5%?

6) Εάν επιτηδευματίας εργάζεται αποδεδειγμένα με σύμβαση εξαρτημένης εργασίας τότε το εισόδημα του θεωρείται από μισθωτές υπηρεσίες?

Ξεκίνησα νέο θέμα λόγου ότι τα ερωτήματα ποικίλουν. Όποιος έχει όρεξη και διάθεση ας απαντήσει : ) !!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

εγω υπολογιζω σε 4ωρη καθημερινη 25 ενσημα (με τον κινδυνο να πεσει κουρεμα απο το ικα) και σε πανω απο 3 ημερες εκ περιτροπης *1,2 με την ιδια λογικη.

περισσοτερο τρεμω στην ιδεα να κανει προσφυγη καποιος εργαζομενος για παραπανω ενσημα παρα να κοψει ενσημα το ικα το οποιο δεν βλεπω να εχει επιπτωσεις προστιμων κλπ.καθε διορθωση ευπροσδεκτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν έχετε υπομονή δείτε το θέμα για τον αγώνα που είχαν κάνει οι συνάδελφοι.

Η τελευταία ανάρτηση του Στέφανου ήταν και η κατάληξη από πλευράς ΙΚΑ:
   http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=74133&p=555678

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

περισσοτερο τρεμω στην ιδεα να κανει προσφυγη καποιος εργαζομενος για παραπανω ενσημα παρα να κοψει ενσημα το ικα το οποιο δεν βλεπω να εχει επιπτωσεις προστιμων κλπ.καθε διορθωση ευπροσδεκτη...

Αν πείτε στον επιχειρηματία να θέσει έγγραφο ερώτημα στον διευθυντή του ΙΚΑ του κι ο δεύτερος, στην επίσημη απάντηση που θα σας δώσει, απαντήσει:

«Έως 22 ημέρες», τότε είστε καλυμμένος κι εσείς και ο πελάτης σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας καλύπτει όμως κι αυτό:
http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/14153

 

3.2.2 ΜΙΣΘΩΤΟΙ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΙ ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

 

α) Αν ο μισθωτός απασχολείται όλες τις εργάσιμες ημέρες του μήνα ,αλλά με μειωμένο ωράριο τότε πρέπει να συγκρίνουμε τον ημερήσιο μισθό με το ποσό του τεκμαρτού ημερομισθίου(Τ.Η) της πρώτης ασφαλιστικής κλάσης και τότε έχουμε:

 

α1) Ημερήσιος μισθός ίσος ή μεγαλύτερος από το ποσό του Τ.Η. της πρώτης ασφαλιστικής κλάσης ,τότε στον μισθωτό αναγνωρίζονται 25 ημέρες εργασίας αν η επιχείρηση εργάζεται όλες τις ημέρες του μήνα και 21 ή 22 ημέρες εργασίας αν η επιχείρηση εργάζεται 5νθήμερο,δηλαδή όσες πραγματικά εργάζεται.

 

α2) αν ο ημερήσιος μισθός είναι μικρότερος από το Τ.Η. της πρώτης ασφαλιστικής τότε στον μισθωτό αναγνωρίζονται τόσες ημέρες εργασίας ,όσες προκύπτουν από τη διαίρεση του μηνιαίου μισθού με το ποσό του Τ.Η. της πρώτης ασφαλιστικής κλάσης .
Αν η επιχείρηση εφαρμόζει 5νθήμερο τότε δεν μπορεί να του αναγνωρισθούν περισσότερες από 21 ή 22 ημέρες.

 

β) αν ο μισθωτός απασχολείται μόνο ορισμένες ημέρες της εβδομάδας ,συγκρίνουμε και πάλι τον ημερήσιο μισθό με το ποσό του τεκμαρτού ημερομισθίου της πρώτης ασφαλιστικής κλάσης και έχουμε:

 

β1) αν ο ημερήσιος μισθός είναι ίσος ή μεγαλύτερος από το ποσό του Τ.Η. της πρώτης ασφαλιστικής κλάσης ,τότε αναγνωρίζονται στο μισθωτό τόσες ημέρες όσες πραγματικά εργάζεται

 

β2) αν ο ημερήσιος μισθός είναι μικρότερος από το ποσό του Τ.Η. της πρώτης ασφαλιστικής κλάσης, τότε αναγνωρίζονται στο μισθωτό τόσες ημέρες όσες προκύπτουν από τη διαίρεση του μηνιαίου ποσού του Τ.Η. της πρώτης ασφαλιστικής κλάσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το εγχειρίδιο όμως δεν έχει νομική ισχύ.

 

Ο νόμος 1892/90 λέει:

"Κατ' εξαίρεση στην ασφάλιση του μερικώς
απασχολουμένου, ανεξαρτήτως του αν αμείβεται με μισθό ή
ημερομίσθιο αναγνωρίζονται όλες οι ημέρες εργασίας που
πραγματοποιεί σε κάθε μισθολογική περίοδο, εφαρμοζομένων
αναλόγως και των διατάξεων για την αναγνώριση
περισσότερων ημερών εργασίας επί πενθήμερης εβδομαδιαίας
εργασίας."

 

και η εγκύκλιος 95/1992 του ΙΚΑ λέει:

"Ειδικότερα οι μερικώς απασχολούμενοι και αμειβόμενοι με ημερήσιο μισθό ίσο
ή μικρότερο από την 1η ειδική ασφαλιστική κλάση, η οποία θεσπίζεται με την παρ.3
του κοινοποιούμενου άρθρου, όπως ισχύει κάθε φορά, θα αναγνωρίζουν στην ασφάλιση
όλες τις ημέρες εργασίας, που πραγματοποιούν σε κάθε μισθολογική περίοδο.
Από τη διάταξη αυτή δεν προκύπτει κανένας χρονικός περιορισμός. Κατά συνε-
πεια όλοι ΟΙ απασχολούμενοι για χρόνο μικρότερο του νομίμου ωραρίου και αμειβό-
μενοι με ημερήσιο μισθό μέχρι την 1η ειδική ασφαλιστική κλάση, θα αναγνωρίζουν
στην ασφάλιση όλες τις ημέρες που απασχολούνται."

 

Άρα, τουλάχιστον στην περίπτωση που είναι μικρότερο της πρώτης ειδικής δεν διαιρούμε, αλλά αναγνωρίζονται όλες οι εργάσιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω μια ερώτηση για να μην δημιουργώ νέο θέμα , σε περίπτωση που  ένας εργαζόμενος απασχολείτε με σε μια επιχείρηση με πρόγραμμα ΔΕ έως ΣΑΒ για τρις ή τέσσερις ώρες την ημέρα πόσα ένσημα δικαιούται?  Εάν δικαιούται όσες  εργάζεται δηλαδή και τα Σάββατα τότε αυτά θα είναι  24 με 27 οπότε θα μπορεί να παίρνει απαλλαγή από το τέβε.  Ποια η γνώμη σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν πείτε στον επιχειρηματία να θέσει έγγραφο ερώτημα στον διευθυντή του ΙΚΑ του κι ο δεύτερος, στην επίσημη απάντηση που θα σας δώσει, απαντήσει:

«Έως 22 ημέρες», τότε είστε καλυμμένος κι εσείς και ο πελάτης σας.

και μετα ερχεται μια αποφαση δικαστηριου ομοια με αυτην του δικαστηριου χαλκιδας που δικαιωσε τον ασφαλισμενο εναντι του ικα και αντι 22 του αναγνωρισε 25 με την διαφορα οτι ο αντιδικος δεν θα ειναι το ικα αλλα ο εργοδοτης και κατ επεκταση και εγω σαν λογιστης του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω μια ερώτηση για να μην δημιουργώ νέο θέμα , σε περίπτωση που  ένας εργαζόμενος απασχολείτε με σε μια επιχείρηση με πρόγραμμα ΔΕ έως ΣΑΒ για τρις ή τέσσερις ώρες την ημέρα πόσα ένσημα δικαιούται?  Εάν δικαιούται όσες  εργάζεται δηλαδή και τα Σάββατα τότε αυτά θα είναι  24 με 27 οπότε θα μπορεί να παίρνει απαλλαγή από το τέβε.  Ποια η γνώμη σας?

καλημερα εγω ετσι το εχω κανει και ειμαι οκ με την απαλλαγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σήμερα παρακολούθησα την ημερίδα για τα νέα εργασιακά/ασφαλιστικά που πραγματοποιήθηκε στο Divani Caravel Hotel.

Ο κος Βασίλης Πρασσάς ανέφερε παράδειγμα παρόμοιο με την περίπτωση του μέλους TAXSOLUTION, επίσης μοίρασε βιβλιαράκι με όλα τα θέματα της ημερίδας, στο οποίο και υπάρχει ανάλογο πινακάκι.
Επίσης, αναφέρθηκαν οι διαφορές μεταξύ ΣΕΠΕ και ΙΚΑ στον υπολογισμό του μισθού.

Ετσι λοιπόν, στη δική σας περίπτωση (TAXSOLUTION):

καλημέρα θέλω να προσλάβω έναν υπάλληλο γραφείου με 3 φορές την εβδομάδα απο 8ωρες και με μισθό του πλήρως απασχολουμενου 586,08 

 

1) η επιθεώρηση μου λέει θα κάνεις ώρες εβδομάδας 24 * ωρομίσθιο 3,52 * 4,1666 =351,99 μισθό χωρίς όμως να μου λεει τι ασφαλιστικά θα βάλω.

 

2) το ΙΚΑ λέει εγώ θέλω ωρομίσθιο * ώρες * ήμερες πραγματικής απασχόλησης διαφορετικές κάθε μήνα.

 

θα ήθελα μια βοήθεια για το παραπάνω απο την αρχη , δηλαδή τι θα γράφατε στον πίνακα μισθό η ωρομίσθιο (η epsilon λεει ωρομίσθιο) και μετα πως θα βγαζατε ασφαλιστικες και μισθο καθε μηνα . ευχαριστω πολυ  

 


α) Στον πίνακα προσωπικού δηλώνετε το ωρομίσθιο = Μισθός:25=ημερομίσθιο:40/6
που αποτελεί και τη βάση υπολογισμού για το ημερομίσθιο και τις μηνιαίες καταβαλλόμενες αποδοχές στον εργαζόμενο.

β)
Ισχύει το >=3 τότε +1 στις ασφαλιστικές ημέρες της εβδομάδας, όμως όχι περισσότερες των 22 ημερών μηνιαίως κι ας έχουν γίνει δικαστήρια που δικαίωσαν τις 25 ημέρες.



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

α) Στον πίνακα προσωπικού δηλώνετε το ωρομίσθιο = Μισθός:25=ημερομίσθιο:40/6

που αποτελεί και τη βάση υπολογισμού για το ημερομίσθιο και τις μηνιαίες καταβαλλόμενες αποδοχές στον εργαζόμενο.

 

  :D

 

β) Ισχύει το >=3 τότε +1 στις ασφαλιστικές ημέρες της εβδομάδας, όμως όχι περισσότερες των 22 ημερών μηνιαίως κι ας έχουν γίνει δικαστήρια που δικαίωσαν τις 25 ημέρες.

 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

β) Ισχύει το >=3 τότε +1 στις ασφαλιστικές ημέρες της εβδομάδας, όμως όχι περισσότερες των 22 ημερών μηνιαίως κι ας έχουν γίνει δικαστήρια που δικαίωσαν τις 25 ημέρες.

 

δηλ ειτε 18 μερες δουλεψεις ειτε 22 θα παρεις 22 ενσημα?(για το ικα εννοειτε οτι ειναι ετσι )

 

υγ.παλι καλα για το +1 ειμαι οκ,τωρα για τα 25 που βαζω σε καθημερινη 4ωρη βλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στο 25 καθημερινη 4ωρη , εγω το ειχα 25 καθημερινη 5 ωρη και ο ελεγκτης μου τα εσβησε ολα και ειπε για 22 ενσημα και κατεθεσα συμπληρωματικο δελτιο με 22 ενσημα...υπαρχουν αποφασεις δικαστηριου κλπ μα το ΙΚΑ δεχεται 22 ενσημα αν δεν ειναι 8ωρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στο 25 καθημερινη 4ωρη , εγω το ειχα 25 καθημερινη 5 ωρη και ο ελεγκτης μου τα εσβησε ολα και ειπε για 22 ενσημα και κατεθεσα συμπληρωματικο δελτιο με 22 ενσημα...υπαρχουν αποφασεις δικαστηριου κλπ μα το ΙΚΑ δεχεται 22 ενσημα αν δεν ειναι 8ωρο

 

Το ΙΚΑ τον χαβά του. Παρανομεί συνειδητά αφού χάνει όλα τα δικαστήρια. Απλά ταλαιπωρεί τους ασφαλισμένους χωρίς λόγο.

Γιατί τότε στον ημερομίσθιο θέλει 25 ημέρες για Δώρο Χριστουγέννων και όχι 22; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ΙΚΑ τον χαβά του. Παρανομεί συνειδητά αφού χάνει όλα τα δικαστήρια. Απλά ταλαιπωρεί τους ασφαλισμένους χωρίς λόγο.

Γιατί τότε στον ημερομίσθιο θέλει 25 ημέρες για Δώρο Χριστουγέννων και όχι 22; 

 

Θες απάντηση...????

 

Γιατί οι εισφορές στα 25 ημερομίσθια είναι περισσότερες από αυτές στα 22.......

 

Αυτό λέγεται "λόγοι δημοσίου συμφέροντος".............

 

Σε κάλυψα....?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θες απάντηση...????

 

Γιατί οι εισφορές στα 25 ημερομίσθια είναι περισσότερες από αυτές στα 22.......

 

Αυτό λέγεται "λόγοι δημοσίου συμφέροντος".............

 

Σε κάλυψα....?????

 

Μονά κερδίζω ζυγά χάνεις ... ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τη θυμάμαι τη περίπτωσή σου.... χαρακτηριστικά.....

 

 

2 πράγματα...

 

1ον, πολλές φορές έχω πει πάνω στα νεύρα μου για μηνύσεις, παράβαση καθήκοντος, κατάχρηση εξουσίας κτλ εναντίον των ελεγκτών... Άμα ηρεμήσω, μου περνάει... Στη δική σου περίπτωση, αν είχα συμβάσεις κατατεθημένες στην επιθεώρηση και πίνακες προσωπικού, στο λόγο μου, θα κινόμουν εναντίον του ελεγκτή, του προϊσταμένου εσόδων και του διευθυντή του ικα για κατάχρηση εξουσίας και παράβαση καθήκοντος, ζητώντας αποζημίωση για την ηθική βλάβη που μου προξένησαν ως επαγγελματία. Σου δίνω το λόγο μου... κι ας μου κόστιζε...

 

2ον, άμα τυχόν δει ξανά αυτόν τον ελεγκτή, να του πεις ότι ένας συνάδελφος από το Κρήτη μου είπε να σου μεταφέρω να πας να γ@μηθείς......

 

 

 

Από κει και πέρα, όμως, τι να λέμε.....

Ωραίος ο εκ Κρήτης ορμώμενος,αλλά ποντάρουν στο οτι δεν έχουμε τον χρόνο ούτε την όρεξη να τους τρέξουμε δικαστικά.αλλά 

το φτύσιμο στην μούρη μπροστά στην διευθύντρια το έφαγε και δεν είπε και κουβέντα, γιατί θα έτρωγε και κλωτσιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα εμμισθος πενθημερο οκταωρο που εργαστηκε μονο 5 ημερες  τον μαιο δευτερα εως παρασκευη με μισθο 586,08 θα του βαλω ενσημα 6 και αμοιβη 586,08/25*6=140,66 η 3,52 ωρομισθιο*8ωρες*5ημερες=140,80 . ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα εμμισθος πενθημερο οκταωρο που εργαστηκε μονο 5 ημερες  τον μαιο δευτερα εως παρασκευη με μισθο 586,08 θα του βαλω ενσημα 6 και αμοιβη 586,08/25*6=140,66 η 3,52 ωρομισθιο*8ωρες*5ημερες=140,80 . ευχαριστω

 

 

Οι δύο πράξεις συμφωνούν κουμπάρε αρκεί να βάλεις στο ωρομίσθιο κι άλλα δεκαδικά (είναι 3,5165). Για ξανακάντο!  :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι δύο πράξεις συμφωνούν κουμπάρε αρκεί να βάλεις στο ωρομίσθιο κι άλλα δεκαδικά (είναι 3,5165). Για ξανακάντο!  :ph34r:

τα ε9 φταίνε . ευχαριστώ γιατρέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα γιατρε , αν δουλευε ομως 3 ημερες μονο δηλαδη προσληψη 26/05 και αποχωρηση 28/05 θα του εδινα 4 ασφαλιστικα και σαν αμοιβη 586.08/25*4=93,77 η  3.51648*8*3=84,40. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα γιατρε , αν δουλευε ομως 3 ημερες μονο δηλαδη προσληψη 26/05 και αποχωρηση 28/05 θα του εδινα 4 ασφαλιστικα και σαν αμοιβη 586.08/25*4=93,77 η  3.51648*8*3=84,40. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

καλησπερα γιατρε , αν δουλευε ομως 3 ημερες μονο δηλαδη προσληψη 26/05 και αποχωρηση 28/05 θα του εδινα 4 ασφαλιστικα και σαν αμοιβη 586.08/25*4=93,77 η  3.51648*8*3=84,40. ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...