Προς το περιεχόμενο
  • 0

Γιατι πρεπει να πλωρωνω στον ΟΑΕΕ αφου δεν μου προσφερει τιποτα


nasy

Ερώτηση

Ξεκιναω ενα νεο θεμα γιατι πρεπει να πληρωνουμε ΟΑΕΕ αφου δεν μας προσφερει πλεον τιποτα ,ουτε ιατροφαρμακευτικα ουτε συνταξη . Με τα χρηματα αυτα θα πληρωνα σε μια ιδιωτικη εταιρεια και θα εκανα οτι προγραμμα ηθελα. Δεν ξερω αν νιωθετε το ιδιο εγω παντως εχω φτασει στα ορια μου τωρα θα μου το αυξησουν επειδη ειμαι παλια ασφαλισμενη . Θα ηθελα τις αποψεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Για τους ίδιους λόγους που η πόρνη πληρώνει τον νταβατζή της... Γιατί έτσι του αρέσει (του νταβαντζή).

Από την στιγμή που δεν υπάρχει η επιλογή μεταξύ α) ιδιωτικής ασφαλίσεως, β) κρατικής ασφαλίσεως, γ) μικτή ασφάλιση (συνταξιοδοτικό-νοσηλευτικό) ιδιωτικό-κρατικό ή δ) καθόλου ασφάλιση (και κόβεις το λαιμό σου), ουσιαστικά τρίτοι καθορίζουν πόσο πρέπει να "βγάλεις" για να καλύψεις τα έξοδά τους και όχι για την εξασφάλιση περίθαλψης-συντάξεως.... Ας όψεται η διάλυση των ταμείων, με την ατελή δωρεά των αποθεματικών τους, για δεκαετίες, στις τράπεζες (αρχικά δεν κατέβαλε η τράπεζα τόκο, μετά κατέβαλε τον μισό τόκο... και μιλάμε για εποχές με επιτόκιο καταθέσεως στο 20-25%...).

...Και μετά μου λες γιατί δεν σου γράφω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξεκιναω ενα νεο θεμα γιατι πρεπει να πληρωνουμε ΟΑΕΕ αφου δεν μας προσφερει πλεον τιποτα ,ουτε ιατροφαρμακευτικα ουτε συνταξη . Με τα χρηματα αυτα θα πληρωνα σε μια ιδιωτικη εταιρεια και θα εκανα οτι προγραμμα ηθελα. Δεν ξερω αν νιωθετε το ιδιο εγω παντως εχω φτασει στα ορια μου τωρα θα μου το αυξησουν επειδη ειμαι παλια ασφαλισμενη . Θα ηθελα τις αποψεις σας.

διοτι αγαπητη συναδελφε, αν δεν πληρωσεις, δεν θα μπορεσεις να θεωρησεις στοιχεια, συνεπως δεν θα μπορεσεις να δουλεψεις, κι ετσι θα μεινεις ανεργη................μονο γι αυτο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κι αν σου πω ότι συμφωνώ - που συμφωνώ - βλέπεις κάποιο τρόπο να αποφύγουμε αυτό το άχθος;

(ΣΗΜ: Καλύτερα να άνοιγες το θέμα στην ενότητα των Γενικών Συζητήσεων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ διαφωνώ..

Ας μου καταθέσουν τα 60 ευρώ για τα γυαλιά που αγόρασα πριν μήνες και μετά ας κλείσουν..

Θα έχω να λέω ότι πήρα κι εγώ κάτι.

Υ.Γ. Στ'αλήθεια διαφωνώ... αλλά δεν είναι του παρόντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γιατι εκει εργαζονται δημοσιοι υπαλληλοι και πρεπει να φανε και αυτοι....εξου και οι 100αδες οργανισμοι,ταμεια και παραταμεια , επικουρικα και παρεπικουρικα....αν διαλεγαμε απο μονοι μας την ασφαλιση μας σε σοβαρη ιδιωτικη εταιρεια αυτοι δεν θα ειχανε λογο υπαρξης και δεν θα υπηρχαν τοσα κτιρια με συνεπεια να ειχαμε εξοικονομξσει δαπανες....μα ειπαμε ολα γινονται για το κρατος για τους υπαλληλους της βολης και λοιπους συγγενεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα. Έχω τον ίδιο προβληματισμό και δεν μπορώ να βρώ λύση. Σκεφτόμουν αν μπορώ να κάνω διακοπή εργασιών και να κόβω απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης. Είμαι διαιτολόγος - διατροφολόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ διαφωνώ..

Ας μου καταθέσουν τα 60 ευρώ για τα γυαλιά που αγόρασα πριν μήνες και μετά ας κλείσουν..

Θα έχω να λέω ότι πήρα κι εγώ κάτι.

Υ.Γ. Στ'αλήθεια διαφωνώ... αλλά δεν είναι του παρόντος.

Καλά δεν τα πήρες (την επιταγή) στο χέρι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κι εγώ διαφωνώ.

Νομίζω ότι πρέπει να ξανα-ανακαλύψουμε τον τροχό.

Να αρχίσουμε από την αρχή και να βρούμε το ακριβές περιεχόμενο των εννοιών.

Εν προκειμένω της έννοιας "Κοινωνική Ασφάλιση"

κάπου εκεί μπορεί να δούμε τις σκοπιμότητες που εξυπηρετεί

.................. η διάλυση των ταμείων, με την ατελή δωρεά των αποθεματικών τους, για δεκαετίες, στις τράπεζες (αρχικά δεν κατέβαλε η τράπεζα τόκο, μετά κατέβαλε τον μισό τόκο... και μιλάμε για εποχές με επιτόκιο καταθέσεως στο 20-25%...).

...Και μετά μου λες γιατί δεν σου γράφω...

Ίσως τότε επιστρέψουμε και ακυρώσουμε το "Δεν υπάρχουν κοινωνίες παρά μόνο άτομα" της Θάτσερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα. Έχω τον ίδιο προβληματισμό και δεν μπορώ να βρώ λύση. Σκεφτόμουν αν μπορώ να κάνω διακοπή εργασιών και να κόβω απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης. Είμαι διαιτολόγος - διατροφολόγος.

Συμφωνα με το αρθρο 2 απαλασσομενοι τηρησης βιβλιων δεν μπορει να ειναι οι ελ επαγγελματιες...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ διαφωνώ..

Ας μου καταθέσουν τα 60 ευρώ για τα γυαλιά που αγόρασα πριν μήνες και μετά ας κλείσουν..

Θα έχω να λέω ότι πήρα κι εγώ κάτι.

Υ.Γ. Στ'αλήθεια διαφωνώ... αλλά δεν είναι του παρόντος.

Σε ρίξανε... 80 ευρώ είναι η επιδότηση και υποτίθεται οτι αφού τα αγοράσεις πας στο υποκατάστημα που ανήκεις και σου βγάζουν επιταγή Εμπορικής (αν θυμάμαι καλά) και τα εισπράτεις επιτόπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οι κακες γλωσσες ειναι οτι πολλοι τα αγοραζουν με μαυρα πχ με μια εκπτωση των 60 ευρω απο την αρχικη τιμη για να γλιτωσουν την γραφειοκρατια :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κι εγώ διαφωνώ.

Νομίζω ότι πρέπει να ξανα-ανακαλύψουμε τον τροχό.

Να αρχίσουμε από την αρχή και να βρούμε το ακριβές περιεχόμενο των εννοιών.

Εν προκειμένω της έννοιας "Κοινωνική Ασφάλιση"

κάπου εκεί μπορεί να δούμε τις σκοπιμότητες που εξυπηρετεί

Ίσως τότε επιστρέψουμε και ακυρώσουμε το "Δεν υπάρχουν κοινωνίες παρά μόνο άτομα" της Θάτσερ.

Έτσι ακριβώς, Γιάννη. Σε ένα λελογισμένο και ανταποδοτικό ασφαλιστικό σύστημα να συμμετάσχω. Αυτό όμως απαιτεί και μια τελείως διαφορετική κοινωνική και οικονομική δομή, έτσι δεν είναι;Σ' αυτό εδώ δεν θέλω -ούτε και μπορώ - να συμμετάσχω. Επειδή ακριβώς είναι προφανές ότι καταργεί τις κοινωνίες και δημιουργεί άτομα. Αλλά τα άτομα δεν μπορούν να ζήσουν εκτός κοινωνιών, οπότε;..........

ΥΓ: Σουλη, εγώ πήρα επιταγή, και μάλιστα 140 ευρά (60 για κοντά, 80 για μακριά) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έτσι ακριβώς, Γιάννη. Σε ένα λελογισμένο και ανταποδοτικό ασφαλιστικό σύστημα να συμμετάσχω. Αυτό όμως απαιτεί και μια τελείως διαφορετική κοινωνική και οικονομική δομή, έτσι δεν είναι;Σ' αυτό εδώ δεν θέλω -ούτε και μπορώ - να συμμετάσχω. Επειδή ακριβώς είναι προφανές ότι καταργεί τις κοινωνίες και δημιουργεί άτομα. Αλλά τα άτομα δεν μπορούν να ζήσουν εκτός κοινωνιών, οπότε;..........

ΥΓ: Σουλη, εγώ πήρα επιταγή, και μάλιστα 140 ευρά (60 για κοντά, 80 για μακριά) :P

Οπότε Αχιλλέα αγωνιζόμαστε για τον κοινωνικό μετασχηματισμό.......... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλά δεν τα πήρες (την επιταγή) στο χέρι ?

Σε ρίξανε... 80 ευρώ είναι η επιδότηση και υποτίθεται οτι αφού τα αγοράσεις πας στο υποκατάστημα που ανήκεις και σου βγάζουν επιταγή Εμπορικής (αν θυμάμαι καλά) και τα εισπράτεις επιτόπου.

οι κακες γλωσσες ειναι οτι πολλοι τα αγοραζουν με μαυρα πχ με μια εκπτωση των 60 ευρω απο την αρχικη τιμη για να γλιτωσουν την γραφειοκρατια :D

ΥΓ: Σουλη, εγώ πήρα επιταγή, και μάλιστα 140 ευρά (60 για κοντά, 80 για μακριά) :P

Αχ περασμένα μεγαλεία..

δεν ισχύουν πια αυτά .. αγάπες μου.. έχουμε αλλαγές τελευταία..

http://www.oaee.gr/annaouncdt.asp?annaounc_id=217&cat_id=0&banner_pgc=3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1. Εαν κάποιος ειναι νέος ασφαλισμένος (μετά την 1/1/93) παιρνει πλήρη απαλλαγή ΤΕΒΕ

εφ οσον κολλάει ΙΚΑ 1 ένσημο / εβδομάδα σε άλλη επιχείρηση.

2. (Δεν ξερω αν γινεται) 1/1 κάθε χρονο κοβω ολες τις αποδείξεις μου προς τους πελάτες για ολο τον χρόνο.

Μετά κάνουμε διακοπή μεχρι 31/12. Συνεχιζω φυσικά να τους εξυπηρετώ κανονικά.

Τον άλλο χρόνο (αν υπάρχουν γραφεία) πάλι τα ίδια.

Με τους κωδικούς taxis δεν ξέρω αν έχω προβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εμείς το πρέπει το έχουμε αντακαταστήσει με το "θέλω , αλλά δεν έχω καρδιά μου" ....... Και από ότι βλέπω μόνο εμείς δεν μπορούμε(όχι δεν θέλουμε) να το πλερώνουμε !!!!! :D Τουλάχιστον έχουμε τις ίδιες παροχές από το Κράτος ..... Το απόλυτο ΤΙΠΟΤΑ ...... :D :D Ά ναι και δε μπορούμε να θεωρήσουμε , αλλά ο καλός ο bro έκανε τα κονέ με τον νομοθέτη και έχωσε την άναλογη διάταξη ........

Σε λίγο που θα τα διαλύσουν όλα , η ασφάλιση σε ιδιωτική ετιαρεία θα φαίνεται η μοναδική λύση ...... Δυστυχώς σε ένα Κράτος που δεν υπηρετεί το πολίτη αλλά κυρίως Οικονομικές θεωρείες , έννοιες όπως Κοινωνική ασφάλιση , δωρεάν πρωτοάθμια (έστω) υγεία , λοιπές κοινωνικές παροχές δεν έχουν θέση ....... Θέση έχουν τα οικονομικά μοντέλα (συνήθως λανθασμένα) ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

...και τώρα αυτό φαίνεται ως μοναδική λύση, η ασφάλιση σε ιδιωτική εταιρεία. Είναι όμως λύση σίγουρη και βιώσιμη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΝΩ ΤΟ ΟΑΕΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΑΔΙΚΑ "ΧΑΡΑΤΣΙΑ" ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΥΣΤΗΡΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ

ΕΧΩ ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ "ΠΑΡΑΠΟΝΑ" ΤΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΝ ΠΟΥ ΥΠΑΓΟΝΤΑΙ Η ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΥΠΑΧΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΤΟΥ

ΠΑΡΑΔΟΞΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ !

ΒΕΒΑΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΑΝΑΔΙΑΝΕΜΗΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ΚΑΚΩΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ) ΚΑΘΕΙΣΤΑ ΑΔΥΝΑΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΗΣ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΟΑΕΕ ... ΧΩΡΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ-ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ

ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ "ΚΕΡΔΟΥΣ" ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΕΤΙΟΥ ΤΥΠΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΟΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΩ ΔΙΟΙΚΗΤΕΣ ΜΕ ΤΟ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ ΕΡΓΟ Κ ΕΠΟΠΤΕΙΑ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ Κ ΕΛΛΕΙΜΑΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

...και τώρα αυτό φαίνεται ως μοναδική λύση, η ασφάλιση σε ιδιωτική εταιρεία. Είναι όμως λύση σίγουρη και βιώσιμη ?

Φυσικά. Η μόνη άμυνα. σωστή "ΑΣΠΙΔΑ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχώς,σημερα δεν υπάρχει κρατική ασφάλιση.Πληρώνουμε χωρίς λόγο τα εκάστοτε ασφαλιστικά μας ταμεία που τωρα όλα θα πάνε στον ΕΟΠΠΥ.Ούτε υγεία διασφαλίζουμε ουτε και συνταξη.Θεωρώ ότι η στροφή σε μία ιδιωτική εταιρεία ασφάλισης είναι λύση,αρκεί να γίνει σωστή επιλογή αυτής (να είναι πολλά χρόνια στο χωρο της ασφαλισης,να εχει δωσει τις εξετάσεις της σε περιοδους κρισεων κλπ).Τώρα εάν γίνει η καταστροφή του κόσμου,δεν μπορώ να πω αν θα συνεχίσει να υπάρχει,όμως το ιδιο ισχύει και με τις κρατησεις του κρατους που μας κανει και ποτέ δεν θα τις παρουμε πίσω ετσι και αλλιώς.Είμαι οικονομικός σύμβουλος σε εταιρεία μεσιτών ασφαλειών,δεν εκπροσωπώ καμία συγκεριμένη,ο ρόλος μου είναι να εκπροσωπώ τον πελάτη και να του βρίσκω τι υπάρχει διαθεσιμο και με πόσο κόστος ανάλογα με τα βαλαντια του καθενός.Για ό,τι χρειαστείτε, ευχαριστως να βοηθήσω.

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...