Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΤΕΛΩΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ 2013


agelos1982

Ερώτηση

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ....ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΤΙ ΘΑ ΙΣΧΥΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΤΩΝ ΤΕΛΩΝ ΣΕ ΠΕΛΑΤΕΣ Ή ΜΗ?ΘΑ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΛΕΦΤΑ ΕΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΠΕΝΤΕ ΕΥΡΩ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΟΔΗΓΙΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ ΜΑΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Συνάδελφε skylogiannis δεν θέλω να το εκλάμψεις ως παρατήρηση αλλά απλώς οι νεώτεροι-ρες λογιστές αν θέλουν αν μή πάθουν το δικό μου πάθημα άν και η d- anastasia επιμένει γιά χρέωση όλα στό τέλος του έτους

ειπα οτι εξαρταται...αν αυτοι μου ερχονται τοσα χρονια για δηλωσεις τωρα τι να τους πω;;δωσε μου 3 ευρω...αστα για τη δηλωση θα πω...αν παλι ερθει νεος πελατης θα τον προγκηξω γαια 3 ευρω;;;θ κλλιεργησω το εδαφος και θα τον φαω στη δηλωση...αν δεν ερθει τοτε με γεια του με χαρα του...βεβαια ακομη ολ εξαρτωνται απο τα εξοδα του γραφειου....εγω εχω απαλλαγη απο ΟΑΕΕ γιτι δουλευω το πρωι σε λογιστηριο ΑΕ και στο γραφειο ειναι ο συζυγος μου που εχουμε το 4ετες προγραμμα...εξοδα γραφειου δηλ κατω απο 400 ευρω αυτη τη στιγμη..ολα ειναι σχετικα λοιπον
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε ολους

βασικος παραγοντας κοστους κατα την αποψη μου

ειναι ο χρονος που χανεται απο αυτη την υπηρεσια

και εμεις την αναπληρωνουμε με εργασια νυχτας.

Επισης ολοι γνωριζετε οτι οι τραπεζες οταν πληρωνουν το

φπα μετα απο καποια ημερομηνια χρεωνουν 15-20 ευρω για

το τιποτα μια κινηση ανεξαρτητου ποσου

τα συμπαιρασματα δικα σας ..

φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

Υποθετικά μιλώντας , αν σε χρέωνα για τη δήλωση πχ 20 ευρώ αλλά στα έκανα μαντάρα θα ξαναρχόσουν σε μένα ή θα πήγαινες πχ στο Πέτρο με 100 ευρώ αλλά ξέρεις ότι θα κάνει δουλειά αστέρι ?? Πίστεψε με ότι οι καλύτεροι πελάτες που έχουμε είναι άνθρωποι καμένοι από τέτοιες υπηρεσίες ....... Αυτό που έγραψε ο Πέτρος θα ακολουθήσουμε σχεδόν όλοι , προσωπικά δε με χάλαγαν και 1 και 3 και 5 και 10 ευρώ μιας και οι καιροί είναι πολύ δύσκολοι αλλά ο χρόνος που θα χάσεις όταν οι προθεσμίες σε "νεκρά" υποτίθεται περίοδο για λογιστές σε πνίγουν είναι πιο σημαντικός ..... Χώρια που ούτε ευχαριστώ δεν θα ακούσεις μιας και όλοι θα έρθουν σε σένα για να γλύτωσουν ακόμη και τα 0,10 λεπτά του φωτοτυπάδικου ή ακόμηη και σε εσείς θα σκεφτοσασταν γαι σίγουρια να πάτε και από το Λογιστή και ας γνωρίζετε υπολογιστές , άλλωστε όλοι σας μας θεωρείται ένα είδος ΚΕΠ , με κύρια ευθύνη δική μας ...... Όταν πχ συνάδελφος και μάλιστα καλός έκανε τα ΓΕΜΗ τζάμπα απλά για να μη ΤΥΧΟΝ χάσει πελάτες από τους νέους συναδέλφους τι να λέμε .......

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω κατι δεν μίλησα για φορολογικές δηλωσεις αλλα για εκτύπωση τελων. Οσον αφορά την δηλωση, εαν ειχα παει σε λογιστη που θα μου τα έκανε μανταρα εννοειταί και θα τον αλλάζα και θα πηγαινά σε καλυτερο αλλα οχι και τον 100 ευρω ( θα μου έπαιρνε το 1/5 του μισθού μου με αποτέλεσμα να ειχα πρόβλημα επιβίωσης). Έαν ειχα αυτοκίνητο και αφού ξέρω απο υπολογιστές δεν θα πήγαινα σε λογίστη, δεν είμαι τόσο γαιδούρα να ενοχλώ τον άνθρωπο για μια απλή εκτύπωση που μπορώ να την κάνω και μονή μου. Οσον αφορά το ΓΕΜΗ δεν έχω ιδέα τι είναι αλλα επαναλαμβάνω αναφέρομαι μονο στην εκτύπωση τελών και οχι σε υπηρεσίες λογιστή που χρειάζονται γνώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

................. Οσον αφορά το ΓΕΜΗ δεν έχω ιδέα τι είναι αλλα επαναλαμβάνω αναφέρομαι μονο στην εκτύπωση τελών και οχι σε υπηρεσίες λογιστή που χρειάζονται γνώσεις.

Συγνώμη,, εσύ τι δουλειά κάνεις? Πληρώνεσαι μόνο όταν παρέχεις υπηρεσίες που χρειάζονται γνώσεις, και όλη την υπόλοιπη απασχόλησή του την παρέχεις δωρεάν? Αν δηλαδή δουλέψεις σε εργοστάσιο ως ανειδίκευτη εργάτρια θα πας με 0 μισθό?

Εντάξει το ιδεώδες θα ήταν να ασχολούμαστε μόνο με αντικείμενα που είναι απαραίτητες οι γνώσεις μας, αλλά όπως έγιναν τα πράγματα, βλέπεις ότι ασχολούμαστε συστηματικά με εκτυπώσεις κλπ χαμαλίκια. Τώρα λοιπόν που δεν προέχει το πνευματικό στοιχείο στις υπηρεσίες μας, δεν πρέπει να πληρώσουμε το ενοίκιό μας, τα τηλέφωνά μας, το ίντερνετ, το τεβε μας?? Πως θα συνεχίσουμε να έχουμε αυτό το ριμάδι το γραφείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ελευθερια

Συγνώμη,, εσύ τι δουλειά κάνεις? Πληρώνεσαι μόνο όταν παρέχεις υπηρεσίες που χρειάζονται γνώσεις, και όλη την υπόλοιπη απασχόλησή του την παρέχεις δωρεάν? Αν δηλαδή δουλέψεις σε εργοστάσιο ως ανειδίκευτη εργάτρια θα πας με 0 μισθό?

Εντάξει το ιδεώδες θα ήταν να ασχολούμαστε μόνο με αντικείμενα που είναι απαραίτητες οι γνώσεις μας, αλλά όπως έγιναν τα πράγματα, βλέπεις ότι ασχολούμαστε συστηματικά με εκτυπώσεις κλπ χαμαλίκια. Τώρα λοιπόν που δεν προέχει το πνευματικό στοιχείο στις υπηρεσίες μας, δεν πρέπει να πληρώσουμε το ενοίκιό μας, τα τηλέφωνά μας, το ίντερνετ, το τεβε μας?? Πως θα συνεχίσουμε να έχουμε αυτό το ριμάδι το γραφείο?

Κάνω διδακτορικό και πίστεψε με ειμαι σε χειρότερη περίπτωση απο σένα. Δεν ειπα αυτοι που δουλεύουν σε εργοστάσιο να πάρουν μηδέν μισθό. Αυτο που ειπα είναι οτι μου φαίνεται πολλα καποιος να ζητάει 5 ευρώ για μια απλή εκτύπωση όπου είναι 5 λεπτά υπόθεση και κοστιζει πάρα πολυ λίγο. Εκανα αναφορά στις γνώσεις γιατι κάποιος αναφέρθηκε στο ΓΕΜΗ (δεν έχω ιδέα τι είναι) και οτι την κάνουν τζάμπα να μην χάσουν πελάτες και εγω του είπα οτι αναφέρομαι μονο για την εκτύπωση τελων και οχι για υπηρεσίες λογιστών. Επίσης δεν είπα να την κάνουν τζάμπα την εκτύπωση τελών αλλα 5 ευρώ αντιστοιχεί 1.5 ώρα δουλειας με τα σημερινά δεδομένα (κατώτατος μισθός 500 ευρώ). Καλύτερα να τσιμπήσεις λιγο την δηλωση λέγοντας στον πελάτη οτι συμπεριλαμβάνονται και όλες οι εκτυπώσεις που χρειάζονται. Ερώτηση: έαν πηγαίνατε στην εφορία και σας έλεγαν 5 ευρω την εκτύπωση, δεν θα λέγατε απο μέσας καλα 5 ευρώ η εκτύπωση? Θα το πληρώνατε τα 5 ευρώ όπως και πολλοι πελάτες σας αλλα θα το θεωρούσατε ακριβό. ΟΙ συμβολαιογράφοι το κάνουν πιο έξυπνα βάζουν ένα κιλό χαρτόσημα :rolleyes:. Οτι σας βάζουν χαμαλίκια αυτο είναι ένα θέμα που πρέπει να ασχοληθεί ο συλλογός σας. Εαν και απο οτι διάβασα τελικά οι εκτυπωσεις θα γίνονται μέσω ελληνικών ταχυδρομείων.Επίσης θα πρέπει να σκεφτείτε το εξής εσυ μπορεί να ζητήσεις 5 ευρώ, άλλος λογιστής 2 και άλλος τίποτα. Αυτο δεν θα φαίνεται και πολύ καλο στους πελατές σου. Σαν σύλλογο θα έπρεπε να βγάζατε ενα ενιαιο τιμοκατάλογο π.χ εκτύπωση τελών 5 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάνω διδακτορικό και πίστεψε με ειμαι σε χειρότερη περίπτωση απο σένα. Δεν ειπα αυτοι που δουλεύουν σε εργοστάσιο να πάρουν μηδέν μισθό. Αυτο που ειπα είναι οτι μου φαίνεται πολλα καποιος να ζητάει 5 ευρώ για μια απλή εκτύπωση όπου είναι 5 λεπτά υπόθεση και κοστιζει πάρα πολυ λίγο. Εκανα αναφορά στις γνώσεις γιατι κάποιος αναφέρθηκε στο ΓΕΜΗ (δεν έχω ιδέα τι είναι) και οτι την κάνουν τζάμπα να μην χάσουν πελάτες και εγω του είπα οτι αναφέρομαι μονο για την εκτύπωση τελων και οχι για υπηρεσίες λογιστών. Επίσης δεν είπα να την κάνουν τζάμπα την εκτύπωση τελών αλλα 5 ευρώ αντιστοιχεί 1.5 ώρα δουλειας με τα σημερινά δεδομένα (κατώτατος μισθός 500 ευρώ). Καλύτερα να τσιμπήσεις λιγο την δηλωση λέγοντας στον πελάτη οτι συμπεριλαμβάνονται και όλες οι εκτυπώσεις που χρειάζονται. Ερώτηση: έαν πηγαίνατε στην εφορία και σας έλεγαν 5 ευρω την εκτύπωση, δεν θα λέγατε απο μέσας καλα 5 ευρώ η εκτύπωση? Θα το πληρώνατε τα 5 ευρώ όπως και πολλοι πελάτες σας αλλα θα το θεωρούσατε ακριβό. ΟΙ συμβολαιογράφοι το κάνουν πιο έξυπνα βάζουν ένα κιλό χαρτόσημα :rolleyes:. Οτι σας βάζουν χαμαλίκια αυτο είναι ένα θέμα που πρέπει να ασχοληθεί ο συλλογός σας. Εαν και απο οτι διάβασα τελικά οι εκτυπωσεις θα γίνονται μέσω ελληνικών ταχυδρομείων.Επίσης θα πρέπει να σκεφτείτε το εξής εσυ μπορεί να ζητήσεις 5 ευρώ, άλλος λογιστής 2 και άλλος τίποτα. Αυτο δεν θα φαίνεται και πολύ καλο στους πελατές σου. Σαν σύλλογο θα έπρεπε να βγάζατε ενα ενιαιο τιμοκατάλογο π.χ εκτύπωση τελών 5 ευρώ.

Ελευθερία εσύ τώρα κάνεις το διδακτορικό σου...όταν τελειώσεις και ασχοληθείς με το επάγγελμα του λογιστή ...θα καταλάβεις... οπότε τα λόγια είναι περιττά!! Εύχομαι να εκτυπωθούν τα τέλη από τα ΕΛΤΑ να βρούμε την ησυχία μας......κι εγώ εκεί θα πάω για τα δικά μου!!! Ελπίζω να κατάλαβες......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ-ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΥ - ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΥ??????????????

ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΥΠΟΒΑΘΜΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΑΣ ?????

ΑΛΛΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ, ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ-ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΥ – ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΥ……….

Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΗΘΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟ ΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ. ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΓΟΡΑ ΕΧΟΥΜΕ………

ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΜΗΝ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΖΗΤΟΥΜΕ ΑΠΟ ΦΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΣΩΣΟΥΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ…….

ΚΑΙ ΤΟ ΞΑΝΑ ΛΕΩ……………

ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ-ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΥ - ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΥ??????????????

ΦΙΛΙΚΑ

ΝΙΚΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

Ελευθερία εσύ τώρα κάνεις το διδακτορικό σου...όταν τελειώσεις και ασχοληθείς με το επάγγελμα του λογιστή ...θα καταλάβεις... οπότε τα λόγια είναι περιττά!! Εύχομαι να εκτυπωθούν τα τέλη από τα ΕΛΤΑ να βρούμε την ησυχία μας......κι εγώ εκεί θα πάω για τα δικά μου!!! Ελπίζω να κατάλαβες......

Δεν έχω σχέση με το επάγγελμα του λογιστή, μπήκα στο site για να δω τι παίζει με τα καινουργια φορολογικά μέτρα και να φτιάξω την διάθεση μου :) . Θα πω κατι και ειναι το τελευταιο:

εάν ήσουν στην θέση των πελατών σου θα πίστευες αυτο που πιστεύω εγώ και εαν οι πελάτες σου ήταν στην θέση την δικιά σου πιθανότατα θα πίστευαν αυτο που πιστεύεις εσυ. Δηλαδη πάντα ο κάθένας κοιτάει την πάρτη του και τι εννοω. Παραδειγμα με τις απεργιες που γινόντουσαν: Απεργουσαν οι λιμενεργάτες, οι αγρότες φωναζαν τι πράγματα ειναι αυτα (γιατι χαλάγανε τα εμπορευματα τους). Μετα απο 3 μηνες οι αγροτές κλείναν τους δρομους με αποτέλεσμα πολλοι κόσμος (αναμεσα τους και οι λιμενεργάτες) να ταλαιπωρείται και να μην μπορει να παει στην δουλεια του και να φωναζει τι πράγματα ειναι αυτα. Συμπέρασμα οταν απεργούμε εμείς έχουμε δίκιο οταν απεργούν οι άλλοι έχουν άδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συναδελφοι αν καποιος κανει 1000 δηλωσεις θα εκτυπωση 1000 χαρτακια τελων κυκλοφοριας χαθηκε εεε η κανω λαθος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kalispera mipws kapoios mporei na me katatopisei gia na plirwsw ta teleei kukloforias( dioti den mporo na paw ... mono meso pc exw dunatotita) ? Sunoptika me 2 - 3 bimata PLS ??? apla mpaino kai sto taxis kai sto gsis.gr alla den bgazo akri. Mipws prepei prota na mpo se kapoia selida na kane egragi, na parw kapoio pass kai meta na paw sto taxis kai na balo ta/to pass???????????? PLSSS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΓΩ ΑΝΟΙΞΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΣ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΤΑ 5 ΕΥΡΩ ΚΟΣΤΟΣ.ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ 3.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΤΣΑΜΠΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΓΩ ΤΑ ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ.ΧΤΕΣ ΗΤΑΝ Η ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ ΔΟΣΕΩΝ ΑΥΡΙΟ ΤΑ ΕΝΟΙΙΚΙΑΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ.ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΙΣΧΥΡΟ ΠΟΥ ΝΑ ΟΡΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ...

Έστω ότι κατά την διάρκεια της έκδοσης των Τελών Κυκλοφορίας έρθουν διακόσια άτομα (200) για εκτύπωση

των Αποδείξεων και για κάθε μία απόδειξη θα εισπράξετε πέντε (5,00) ευρώ.

Έχουμε 200 Χ 5,00 = 1.000,00 ευρώ.

Μείον άμεσο "κόστος" : Για τα μελάνια 20,00 ευρώ για το χαρτί 5,00 ευρώ κλπ. 10,00 ευρώ (αγορά τεσσάρων (4)

μπλοκ ΑΠΥ.

Μείον ΦΠΑ 23% & Φ.Ε (χοντρικώς) 20% ( 1000,00:123%= 813,00) + (813,00 X 20%= 162,60) ΑΡΑ έχουμε :

1000,00-187,00 (ΦΠΑ) -162,60 (Φ.Ε) = 650,40 ευρώ στην τσέπη (όχι κέρδος).

Για όλη αυτή την δουλειά,που αν μέσα σ'όλα αυτά υπολογίσουμε το χάσιμο χρόνου,τον εκνευρισμό,γιατί μπορεί

να κολλάει το σύστημα όπως με το Ε9,την κάθε λίγο και λιγάκι διακοπή μας από τις τρέχουσες δουλειές και ένα

σωρό άλλα προβλήματα,που θα προκύψουν,μήπως θα ήταν λίγο καλύτερα να το κάναμε για την ψυχή των γονιών

μας και να μαζέψουμε μερικές ευχές,διότι από δω και πέρα μόνο ευχές θα μαζεύουμε, και αν (πρώτα ο Θεός)

το καλοκαίρι έρθουν για τις φορολογικές δηλώσεις να συνυπολογίσουμε και όλες τις καβουροδουλειές,που θα

μας φορτώσει όπως είπε και ο (Θωμάς) Skylogiannis το Υπουργείο της Οικονομίας.

ΣΗΜ. Υπολογίστε ΜΟΝΟ τον χρόνο,που χρειαζόμαστε για να κόψουμε τις ΑΠΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kalispera mipws kapoios mporei na me katatopisei gia na plirwsw ta teleei kukloforias( dioti den mporo na paw ... mono meso pc exw dunatotita) ? Sunoptika me 2 - 3 bimata PLS ??? apla mpaino kai sto taxis kai sto gsis.gr alla den bgazo akri. Mipws prepei prota na mpo se kapoia selida na kane egragi, na parw kapoio pass kai meta na paw sto taxis kai na balo ta/to pass???????????? PLSSS

Όσοι δεν έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο ώστε να εκτυπώσουν τα σχετικά ειδοποιητήρια, έχουν τη δυνατότητα να εξοφλήσουν τα τέλη κυκλοφορίας 2013 προσκομίζοντας στα ΕΛΤΑ μόνο τον ΑΦΜ και την άδεια κυκλοφορίας του οχήματός τους.

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

Kalispera mipws kapoios mporei na me katatopisei gia na plirwsw ta teleei kukloforias( dioti den mporo na paw ... mono meso pc exw dunatotita) ? Sunoptika me 2 - 3 bimata PLS ??? apla mpaino kai sto taxis kai sto gsis.gr alla den bgazo akri. Mipws prepei prota na mpo se kapoia selida na kane egragi, na parw kapoio pass kai meta na paw sto taxis kai na balo ta/to pass???????????? PLSSS

Στα Ελληνικά Ταχυδρομεία θα γίνει και φέτος η εξόφληση των τελών κυκλοφορίας αυτοκινήτων και μοτοσικλετών, Ι.Χ. & Δ.Χ., με βάση σχετική απόφαση του Υπουργείου Οικονομικών.

Τα Ελληνικά Ταχυδρομεία συμβάλλουν στη διευκόλυνση των πολιτών, που μπορούν να εξοφλήσουν τα τέλη κυκλοφορίας χωρίς καμία πρόσθετη επιβάρυνση στο εκτεταμένο δίκτυο των Ταχυδρομικών Καταστημάτων και των Ταχυδρομικών Πρακτορείων που καλύπτει ολόκληρη τη χώρα και να παραλάβουν την απόδειξη πληρωμής που θα χρησιμοποιήσουν ως αποδεικτικό της εξόφλησης.

Όσοι δεν έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο ώστε να εκτυπώσουν τα σχετικά ειδοποιητήρια, έχουν τη δυνατότητα να εξοφλήσουν τα τέλη κυκλοφορίας 2013 προσκομίζοντας στα ΕΛΤΑ μόνο τον ΑΦΜ και την άδεια κυκλοφορίας του οχήματός τους.

Από φέτος καταργήθηκε η υποχρέωση προμήθειας του σχετικού σήματος, και τα τέλη θα εξοφλούνται στο δίκτυο των ΕΛΤΑ με αποδεικτικό εξόφλησης την απόδειξη πληρωμής

http://www.imerisia....pubid=112946520

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι είναι δυνατόν να σκέφτεστε να ζητήσετε χρήματα από πελάτη σας για μία εκτύπωση ?

Σκεφτείτε ότι μπορεί να πάνε οπουδήποτε αλλού (ΚΕΠ, ΕΛΤΑ, γνωστοί, κτλ) και να το εκτυπώσουν δωρεάν .

Δεν βλέπουμε μόνο τσέπη, οι περισσότεροι από αυτούς μας στήριξαν στο ξεκίνημά μας διότι φαντάζομαι όλοι έχουμε κυρίως σταθερή πελατία την εποχή των δηλώσεων κάθε χρόνο.

Εγώ πάντως δεν θα ζητήσω τίποτα. Και θα κεράσω καφεδάκι να πούμε ο ένας στον άλλον το πόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι είναι δυνατόν να σκέφτεστε να ζητήσετε χρήματα από πελάτη σας για μία εκτύπωση ?

Σκεφτείτε ότι μπορεί να πάνε οπουδήποτε αλλού (ΚΕΠ, ΕΛΤΑ, γνωστοί, κτλ) και να το εκτυπώσουν δωρεάν .

Δεν βλέπουμε μόνο τσέπη, οι περισσότεροι από αυτούς μας στήριξαν στο ξεκίνημά μας διότι φαντάζομαι όλοι έχουμε κυρίως σταθερή πελατία την εποχή των δηλώσεων κάθε χρόνο.

Εγώ πάντως δεν θα ζητήσω τίποτα. Και θα κεράσω καφεδάκι να πούμε ο ένας στον άλλον το πόνο του.

Καλά κάνεις συναδέλφισσα.

Αλλά και όσοι ζητήσουμε χρήματα για οποιαδήποτε εξτρά υπηρεσία παράσχουμε όπως και να λέγεται αυτή καλά θα κάνουμε επίσης...

Αλλά είπαμε, το 90% αυτών θα τους στείλω στα ΕΛΤΑ.

Καλό είναι και το καφεδάκι με τους πελάτες, αλλά αν πλακώσουν όλοι εδώ πέρα και καφετέρια να είχα δεν χωράνε... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έστω ότι κατά την διάρκεια της έκδοσης των Τελών Κυκλοφορίας έρθουν διακόσια άτομα (200) για εκτύπωση

των Αποδείξεων και για κάθε μία απόδειξη θα εισπράξετε πέντε (5,00) ευρώ.

Έχουμε 200 Χ 5,00 = 1.000,00 ευρώ.

Μείον άμεσο "κόστος" : Για τα μελάνια 20,00 ευρώ για το χαρτί 5,00 ευρώ κλπ. 10,00 ευρώ (αγορά τεσσάρων (4)

μπλοκ ΑΠΥ.

Μείον ΦΠΑ 23% & Φ.Ε (χοντρικώς) 20% ( 1000,00:123%= 813,00) + (813,00 X 20%= 162,60) ΑΡΑ έχουμε :

1000,00-187,00 (ΦΠΑ) -162,60 (Φ.Ε) = 650,40 ευρώ στην τσέπη (όχι κέρδος).

Για όλη αυτή την δουλειά,που αν μέσα σ'όλα αυτά υπολογίσουμε το χάσιμο χρόνου,τον εκνευρισμό,γιατί μπορεί

να κολλάει το σύστημα όπως με το Ε9,την κάθε λίγο και λιγάκι διακοπή μας από τις τρέχουσες δουλειές και ένα

σωρό άλλα προβλήματα,που θα προκύψουν,μήπως θα ήταν λίγο καλύτερα να το κάναμε για την ψυχή των γονιών

μας και να μαζέψουμε μερικές ευχές,διότι από δω και πέρα μόνο ευχές θα μαζεύουμε, και αν (πρώτα ο Θεός)

το καλοκαίρι έρθουν για τις φορολογικές δηλώσεις να συνυπολογίσουμε και όλες τις καβουροδουλειές,που θα

μας φορτώσει όπως είπε και ο (Θωμάς) Skylogiannis το Υπουργείο της Οικονομίας.

ΣΗΜ. Υπολογίστε ΜΟΝΟ τον χρόνο,που χρειαζόμαστε για να κόψουμε τις ΑΠΥ.

δεν υπολόγισα πόσο κάνουν τα μελάνια και το χαρτί, αλλά δε βλέπω κάπου να έχεις υπολογίσει την απόσβεση των μηχανημάτων (εκτυπωτή,pc) , την αναλογία των εξόδων σύνδεσης του ίντερνετ, του ρεύματος, αλλά και του βασικότερου της εργατοώρας αυτού που θα ασχοληθεί μ'αυτη την εκτύπωση. Γιατί μη μου πείτε ότι το είχαμα στο πρόγραμμα όλο αυτό, και διαθέτουμε το χρόνο που χρειάζεται προσωπικά ο καθένας μας. (ή θα εργαστούμε υπερωριακά - νυχτερινά κλπ ή θα απασχολήσουμε βοηθούς, οι οποίοι θα αμοιφθούν κανονικά, δεν θα θεωρήσουνε ότι εξυπηρετούν κάποιον.

Εξ' άλλου όλη αυτή η συζήτηση δεν νομίζω να γίνεται μόνο με την εκτύπωση των τελών κυκλοφορίας, αλλά για όλες τις χαμαλοδουλειές που μας προσθέτουν συνεχως λόγω πρόσβασής μας στο taxis.

Άρα στους υπολογισμούς σου για τις 200 εκτυπώσεις τελών κυκλοφορίας, να προσθέσεις άλλες 200 εκτυπώσεις δόσεων τον Σεπτέμβρη, άλλες 200 εκτυπώσεις δόσεων καθυστερημένων που δεν θα πληρωθούν στην ώρα τους και θάρθουν για νέο χαρτάκι με προσαυξήσεις, θα προσθέσεις άλλες 200 μεταβολές μητρώου,,,,, και ούτω καθεξής....... τελειωμό δεν έχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι είναι δυνατόν να σκέφτεστε να ζητήσετε χρήματα από πελάτη σας για μία εκτύπωση ?

Σκεφτείτε ότι μπορεί να πάνε οπουδήποτε αλλού (ΚΕΠ, ΕΛΤΑ, γνωστοί, κτλ) και να το εκτυπώσουν δωρεάν .

Δεν βλέπουμε μόνο τσέπη, οι περισσότεροι από αυτούς μας στήριξαν στο ξεκίνημά μας διότι φαντάζομαι όλοι έχουμε κυρίως σταθερή πελατία την εποχή των δηλώσεων κάθε χρόνο.

Εγώ πάντως δεν θα ζητήσω τίποτα. Και θα κεράσω καφεδάκι να πούμε ο ένας στον άλλον το πόνο του.

& γιατί να μην πάνε δηλαδή ? χατίρι θα μας κάνουν που θα μας προτιμήσουν ? να πάνε (ΚΕΠ, ΕΛΤΑ, γνωστοί, κλπ) και να το εκτυπώσουν δωρεάν. Τους το απαγορέψαμε αυτό? Αυτό να το έλεγες αν μας άκουγες να λέμε ότι πρέπει νάρθουν υποχρεωτικά στα γραφεία μας. Εμείς δε λέμε κάτι τέτοιο. Λέμε ότι δεν είναι δουλειά μας. Έρχονται χατιρικά να τους εξυπηρετήσουμε. Κι εμείς λέμε "ναι να σε εξυπηρετήσουμε, αλλά με το αζημίωτο". Αυτό το αζημίωτο εξετάζουμε. Ποιο ποσό είναι αυτό που θα καλύψει όλα τα έξοδά μας και τη νόμιμη αμοιβή μας, για να είμαστε ικανοποιημένοι για την εξυπηρέτηση που θα κάνουμε, και να μη σιχτιρίζουμε κάθε φορά που βλέπουμε τον πελάτη μας - ο οποίος ήρθε 1 ή 100 φορές φτιάξαμε μία δήλωση εισοδήματος, έδωσε 40-50 ευρώ, και μετά όλο το χρόνο, όλο κάτι θέλει, όλο κάτι θέλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν υπολόγισα πόσο κάνουν τα μελάνια και το χαρτί, αλλά δε βλέπω κάπου να έχεις υπολογίσει την απόσβεση των μηχανημάτων (εκτυπωτή,pc) , την αναλογία των εξόδων σύνδεσης του ίντερνετ, του ρεύματος,

του ρεύματος? θα με τρελάνεις τελείως?

Έαν έρθεις κανένας συνταξιούχος μην ξεχάσεις να του χρεώσεις το νερο που θα σου ζητήσει. Στην περίπτωση που παει τουαλέτα μην ξεχάσεις να του χρεώσεις το χαρτι υγείας και το νερο για το καζανάκι.

Παλι καλά που το κάνανε μεσω ΕΛΤΑ και το πει ο Παπαδακης το πρώι γιατι αλλίως δεν τους βλέπω καλα τους συναξιούχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

του ρεύματος? θα με τρελάνεις τελείως?

Έαν έρθεις κανένας συνταξιούχος μην ξεχάσεις να του χρεώσεις το νερο που θα σου ζητήσει. Στην περίπτωση που παει τουαλέτα μην ξεχάσεις να του χρεώσεις το χαρτι υγείας και το νερο για το καζανάκι.

Παλι καλά που το κάνανε μεσω ΕΛΤΑ και το πει ο Παπαδακης το πρώι γιατι αλλίως δεν τους βλέπω καλα τους συναξιούχους.

όχι δεν θα τους χρεώσω σ'αυτά που ανάφέρεις. Είναι ανθρώπινες ανάγκες που τους έτυχαν στο γραφείο μου, και ως συνάνθρωπός τους θα τους εξυπηρετήσω. Αν όμως αύριο ο Υπ. Οικονομικών τους αναγκάσει για να πηγαίνουν τουαλέτα να χρησιμοποιούν τους κωδικούς πρόσβασης του taxis, κι έρχονται μαζεμένοι όλοι ,,, καμμίά διακοσαριά γερόντια,, βέβαια τότε ισχύουν όσα είπα παραπάνω. Δεν θα είναι κάτι που εγώ επέλεξα να τους προσφέρω. Θα είναι μία αναγκαστική υπηρεσία που πρέπει να κοστολογηθεί.

Όσο για τους συνταξιούχους ή μη συνταξιούχους, ούτε εγώ τους βλέπω καλά.

Αλλά για αυτό δεν φταίμε εμείς, που δεν θέλουμε ή δεν μπορούμε να πληρώσουμε το κενό που αφήνουν οι κρατικές υπηρεσίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα σας, θα ηθελα να ρωτησω κατι.

Πηγα να εκτυπωσω να τελη κυκλοφοριας του πτοκινητοατερα μου. Εχει ενα αυτοκινητο 50-50 με τη μητερα μου 1242 κυβικων, δηλαδη τα τελη κυκλοφοριας ειναι 135 ευρω.

Ομως οταν τα εκτυπωνω βγαζει 135 για τον καθενα, δηλαδη 270!!!

Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λες να τα πληρώνεις και τα δυο.....?

Εσύ τι λες ...?

Πως το σκέφτεσαι..?

Εννοειτα πως οχι, αλλα ποιο απο τα 2 πρεπει να πληρωθει? Για τον αλλο θα φαινεται οτι εχει οφειλη στην εφορια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αρκεί να προσκομίσεις το ένα από τα δυο...

Δεν τίθεται θέμα οφειλής για τον άλλο...(έτσι θέλω πιστεύω δηλαδή γιατί με δαύτους δεν είσαι σίγουρος για τίποτα..!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λες να τα πληρώνεις και τα δυο.....?

Εσύ τι λες ...?

Πως το σκέφτεσαι..?

Aυτη η ΠΟΛ 1206 καπου λεει :

......β) Μέσω των εισπρακτικών φορέων, εφόσον διαθέτουν την σχετική υποδομή.

Οι υπόχρεοι οφείλουν να προσκομίζουν την άδεια κυκλοφορίας του οχήματος για το οποίο θα καταβληθούν τα τέλη κυκλοφορίας ή φωτοαντίγραφο αυτής και να γνωστοποιούν τον Aριθμό Φορολογικού Μητρώου (A.Φ.Μ.) του ιδιοκτήτη του οχήματος ή ενός εκ των συνιδιοκτητών, σε περίπτωση συνιδιοκτησίας.

Aρα για το ιδιο αυτοκινητο,προκυπτει οτι πληρωνωνται μονο απο τον εναν και λογικο ειναι , διοτι τα τελη αφορουν το οχημα και δεν γινεται το ιδιο οχημα να πληρωση δυο ή τρεις φορες!

http://www.taxexperts.gr/el/%25CE%259D%25CE%25BF%25CE%25BC%25CE%25BF%25CE%25B8%25CE%25AE%25CE%25BA%25CE%25B7/%25CE%259D%25CF%258C%25CE%25BC%25CE%25BF%25CE%25B9_-_%25CE%25A0%25CE%259F%25CE%259B_2012/%25CE%25A0%25CE%259F%25CE%259B._1206_-_13%252F11%252F2012_-_%25CE%2591%25CE%25BD%25CE%25AC%25CE%25B8%25CE%25B5%25CF%2583%25CE%25B7_%25CE%25B5%25CE%25AF%25CF%2583%25CF%2580%25CF%2581%25CE%25B1%25CE%25BE%25CE%25B7%25CF%2582_%25CF%2584%25CE%25B5%25CE%25BB%25CF%258E%25CE%25BD_%25CE%25BA%25CF%2585%25CE%25BA%25CE%25BB%25CE%25BF%25CF%2586%25CE%25BF%25CF%2581%25CE%25AF%25CE%25B1%25CF%2582_%25CE%25AD%25CF%2584%25CE%25BF%25CF%2585%25CF%2582_2013_%25CE%25BA%25CE%25B1%25CE%25B9_%25CE%25BA%25CE%25B1%25CE%25B8%25CE%25BF%25CF%2581%25CE%25B9%25CF%2583%25CE%25BC%25CF%258C%25CF%2582_%25CE%25B4%25CE%25B9%25CE%25B1%25CE%25B4%25CE%25B9%25CE%25BA%25CE%25B1%25CF%2583%25CE%25AF%25CE%25B1%25CF%2582_%25CE%25B5%25CE%25AF%25CF%2583%25CF%2580%25CF%2581%25CE%25B1%25CE%25BE%25CE%25B7%25CF%2582_%25CF%2584%25CE%25B5%25CE%25BB%25CF%258E%25CE%25BD_%25CE%25BA%25CF%2585%25CE%25BA%25CE%25BB%25CE%25BF%25CF%2586%25CE%25BF%25CF%2581%25CE%25AF%25CE%25B1%25CF%2582_

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γεια σας και από μένα

μετά από πολύ σκέψη για το πόσο θα χρεώσω για τα τέλη κυκλοφορίας παίρνοντας υπόψη τα εξής

ότι με κόβουν από την δουλειά μου για να βγάλω τέλη κυκλοφορίας , και μετά άντε ξανά να βάλω το μυαλό μου πάλι στην σειρά

ότι δεν είμαι χαμάλης του Υπουργείου Οικονομικών

ότι δεν κάνω σε κάποιον μία δήλωση τον χρόνο και μετά τον παντρεύομαι..

ότι κανένας δεν είναι διατεθημένος να πληρώσει

ότι δεν έχω χρόνο να κόβω και αποδείξεις

ότι οι τράπεζες απαιτούν να τα εκτυπώνουμε εμείς (και σήμερα το πρωί τα πήρα πολύ άσχημα )

και το βασικό ότι έχω μία οικογένεια που δεν την βλέπω καθόλου

διαβάζοντας λοιπόν την ΠΟΛ 1206/13-11-2012

είδα ότι , δεν έχω καμία ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ

και AΠΟΦAΣΙΣA

να μην εκτυπώνω τέλη κυκλοφορίας, ήδη έβαλα και ανακοίνωση στο γραφείο, να πηγαίνουν στην τράπεζα με την άδεια κυκλοφορίας και το AΦΜ τους

και θέλω να ελπίζω ότι θα ησυχάσω.....

θα δουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...