Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΤΕΛΩΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ 2013


agelos1982

Ερώτηση

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ....ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΤΙ ΘΑ ΙΣΧΥΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΤΩΝ ΤΕΛΩΝ ΣΕ ΠΕΛΑΤΕΣ Ή ΜΗ?ΘΑ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΛΕΦΤΑ ΕΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΠΕΝΤΕ ΕΥΡΩ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΟΔΗΓΙΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ ΜΑΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

3 ευρω ομως ακουγεται ψιλικατζιδικο...εγω ειμαι της αποψης για τα τελη κυκλοφοριας να μην χρεωνουμε τιποτα και οταν ερθει για τη δηλωση να του θυμιζουμε και την παροχη που του καναμε παιρνοντας του εκει κατατι παραπανω στο συνολο...

και είσαι σίγουρη πως θα έρθει για τη δήλωση????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ελευθερια

Ένα παράδειγμα:

Αν πας σε ένα φωτοτυπάδικο και κάνεις 1000 σελίδες φωτοαντίγραφα ή εκτύπωση

μπορεί να σου πάρει έστω 50 €. Αν εκτυπώσεις 1-2 σελίδες δε θα σου πει "δε κάνει τίποτα" αλλά θα σου πάρει 0,10 €.

Τι λέτε;

Σωστά μόνο το φωτοτυπάδικο θα ζητήσει για 1-2 σελίδες 0.10 € ενώ εσεις απο οτι διάβασα θέλετε 5 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και είσαι σίγουρη πως θα έρθει για τη δήλωση????

Το ΣΔΟΕ όμως δεν θα θεωρήσει την παρεχόμενη υπηρεσία "ψιλικατζίδικη" και θα ζητάει έκδοση ΑΠΥ για την εκτύπωση τελών κυκλοφορίας(βάσει της ip-email)

.

Μήπως θα μπούμε στην διαδικασία ΑΠΥ "δωρεάν"(αυτοπαράδωση)??

Επομένως τίποτα τζάμπα ,διαφορετικά δεν ασχολούμαστε καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ΣΔΟΕ όμως δεν θα θεωρήσει την παρεχόμενη υπηρεσία "ψιλικατζίδικη" και θα ζητάει έκδοση ΑΠΥ για την εκτύπωση τελών κυκλοφορίας(βάσει της ip-email)

.

Μήπως θα μπούμε στην διαδικασία ΑΠΥ "δωρεάν"(αυτοπαράδωση)??

Επομένως τίποτα τζάμπα ,διαφορετικά δεν ασχολούμαστε καθόλου.

Και χαμάληδες του κράτους και μην πω τίποτα άλλο...δεν νομίζω να το πάει εκεί το Σ.Δ.Ο.Ε., άνθρωποι είναι και αυτοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωστά μόνο το φωτοτυπάδικο θα ζητήσει για 1-2 σελίδες 0.10 € ενώ εσεις απο οτι διάβασα θέλετε 5 ευρω.

Ναι κοπέλα μου εμείς θέλουμε 5 ευρώ....αλλά δεν ήμαστε φωτοτυπάδικο!!! και από τα 5 ευρώ δε θα μείνουν ούτε τα 3 δικά μας λόγω απυ.....πηγες σε κανένα φωτοτυπάδικο και σου έκοψαν απυ ή ταμειακής για 10 λεπτά?? ότι θέλει λέει ο καθένας εδώ.... τίποτα δε θα είναι τσάμπα...ΤΕΛΟΣ ΠΙΑ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ελευθερία

Ναι κοπέλα μου εμείς θέλουμε 5 ευρώ....αλλά δεν ήμαστε φωτοτυπάδικο!!! και από τα 5 ευρώ δε θα μείνουν ούτε τα 3 δικά μας λόγω απυ.....πηγες σε κανένα φωτοτυπάδικο και σου έκοψαν απυ ή ταμειακής για 10 λεπτά?? ότι θέλει λέει ο καθένας εδώ.... τίποτα δε θα είναι τσάμπα...ΤΕΛΟΣ ΠΙΑ......

Πρώτο έχω παει σε φωτοτυπάδικο και μου έχουν κόψει απόδειξη 10-20 λεπτά. Δεύτερο δεν ειπα τζάμπα συγκρινα τις τιμές του παραδείγματος σας. Τριτον δεν ξέρω ποσο σας κρατανε λόγω απυ (μαλλον 23 % αλλα μπορει να κάνω λαθος). Άρα έχουμε κόστος +23% φπα. Τέταρτον θα πρέπε να λαμβετε υποψην οτι άλλος λογιστής μπορεί να τα κάνει με λιγότερα λεφτά ή τζάμπα στους τακτικούς πελάτες τους με αποτέλεσμα οταν εγω για παραδειγμα μιλήσω με τον φιλο μου και του πώ οτι πλήρωσα 5 ευρώ για την εκτύπωση των τελών, αυτός θα μου πει οτι ο δικό του λογιστή δεν του πήρε τιποτα ή του πηρε 1 ευρώ. Επομένως θα τον χάσετε απο πελάτη εφόσον δεν υπάρχει ενας ενιαίο τιμοκατάλογός για τις υπηρεσίες των λογιστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί μιζεριάζουμε από τώρα;

Έχετε δίκιο, και οι μεν (χρέωση της υπηρεσίας) και οι δε (όχι χρέωση και αυξημένο το κόστος της δήλωσης)

Η μέση λύση είναι, σε αυτούς που κρατάμε βιβλία έτσι κι αλλιώς να μην το χρεώσουμε εφόσον παίρνουμε (γκούχ!) κάποιο ποσό το μήνα έτσι κι αλλιώς, αλλά στους ιδιώτες ένα ποσό της τάξης 3-5€ δικαιολογείται. Το βασικό είναι, και ελέω απουσίας συλλογικών οργάνων, μιλήστε με τους συναδέλφους στη γειτονιά-χωριό-πόλη σας και συμφωνήσετε κοινή γραμμή.

Τα 3 Ευρώ είναι συμβολικό ποσό, δε νομίζω να μη δεχτεί κανείς να τα πληρώσει.

Και να επιμείνετε να τα πληρώσουν σε γκισέ τράπεζας ωστε να υπάρχει έγκυρο αποδεικτικό, γιατί η απλή εκτύπωση από το internet δεν είναι ισχυρό αποδεικτικό.

Παρεμπιπτόντως, Ελευθερία, στο φωτοτυπάδικο είναι η δουλειά τους να βγάλουν είτε 1 είτε 1000 φωτοτυπίες. Σε μας είναι χαμαλίκι που φορτώνει το υπουργείο. Είναι σοβαρή η διαφορά, και έχει πραγματικό αντίκτυπο στην εργασία μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://www.fpress.gr/o-sfigmos/item/5051-sta-elta-i-exoflisi-telon-kykloforias

Στα Ελληνικά Ταχυδρομεία θα γίνει και φέτος η εξόφληση των τελών κυκλοφορίας αυτοκινήτων και μοτοσικλετών, Ι.Χ. και Δ.Χ., με βάση σχετική απόφαση του υπουργείου Οικονομικών.

Τα Ελληνικά Ταχυδρομεία συμβάλλουν στη διευκόλυνση των πολιτών, που μπορούν να εξοφλήσουν τα τέλη κυκλοφορίας χωρίς καμία πρόσθετη επιβάρυνση στο εκτεταμένο δίκτυο των Ταχυδρομικών Καταστημάτων και των Ταχυδρομικών Πρακτορείων που καλύπτει ολόκληρη τη χώρα και να παραλάβουν την απόδειξη πληρωμής που θα χρησιμοποιήσουν ως αποδεικτικό της εξόφλησης.

Όσοι δεν έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο ώστε να εκτυπώσουν τα σχετικά ειδοποιητήρια, έχουν τη δυνατότητα να εξοφλήσουν τα τέλη κυκλοφορίας 2013 προσκομίζοντας στα ΕΛΤΑ μόνο τον ΑΦΜ και την άδεια κυκλοφορίας του οχήματός τους.

Υπενθυμίζεται ότι από φέτος καταργήθηκε η υποχρέωση προμήθειας του σχετικού σήματος, και τα τέλη θα εξοφλούνται στο δίκτυο των ΕΛΤΑ με αποδεικτικό εξόφλησης την απόδειξη πληρωμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ελευθερία

http://www.fpress.gr...lon-kykloforias

Στα Ελληνικά Ταχυδρομεία θα γίνει και φέτος η εξόφληση των τελών κυκλοφορίας αυτοκινήτων και μοτοσικλετών, Ι.Χ. και Δ.Χ., με βάση σχετική απόφαση του υπουργείου Οικονομικών.

Τα Ελληνικά Ταχυδρομεία συμβάλλουν στη διευκόλυνση των πολιτών, που μπορούν να εξοφλήσουν τα τέλη κυκλοφορίας χωρίς καμία πρόσθετη επιβάρυνση στο εκτεταμένο δίκτυο των Ταχυδρομικών Καταστημάτων και των Ταχυδρομικών Πρακτορείων που καλύπτει ολόκληρη τη χώρα και να παραλάβουν την απόδειξη πληρωμής που θα χρησιμοποιήσουν ως αποδεικτικό της εξόφλησης.

Όσοι δεν έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο ώστε να εκτυπώσουν τα σχετικά ειδοποιητήρια, έχουν τη δυνατότητα να εξοφλήσουν τα τέλη κυκλοφορίας 2013 προσκομίζοντας στα ΕΛΤΑ μόνο τον ΑΦΜ και την άδεια κυκλοφορίας του οχήματός τους.

Υπενθυμίζεται ότι από φέτος καταργήθηκε η υποχρέωση προμήθειας του σχετικού σήματος, και τα τέλη θα εξοφλούνται στο δίκτυο των ΕΛΤΑ με αποδεικτικό εξόφλησης την απόδειξη πληρωμής.

Αυτό είναι το σωστό και ελπίζω να γίνει γιατι 5 ευρω στην εποχη μας ειναι 1.5 ώρα δουλειας. Ο μισθός εχει παει στα 500 ευρω (να χαιρόμαστε του βουλευτές μας) που αντιστοιχει περιπου 3 ευρώ την ώρα. Να στοιχίζει η εκτύπωση τελών 5 ευρώ που σε 10 λεπτα θα ειναι έτοιμη μου φαίνεται παρα πολυ.Άσε που μας έχουν τρελανει γενικα: 1 ευρω για συνταγή εοπυ, 1 ευρώ να πάρεις τηλέφωνο στον εοπυ, 25 ευρώ για εισαγωγή σε νοσοκομειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1 ευρω για συνταγή εοπυ, 1 ευρώ να πάρεις τηλέφωνο στον εοπυ, 25 ευρώ για εισαγωγή σε νοσοκομειο.

θα ισχύει 1.1.2014 μεχρι τοτε .........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό είναι το σωστό και ελπίζω να γίνει γιατι 5 ευρω στην εποχη μας ειναι 1.5 ώρα δουλειας. Ο μισθός εχει παει στα 500 ευρω (να χαιρόμαστε του βουλευτές μας) που αντιστοιχει περιπου 3 ευρώ την ώρα. Να στοιχίζει η εκτύπωση τελών 5 ευρώ που σε 10 λεπτα θα ειναι έτοιμη μου φαίνεται παρα πολυ.Άσε που μας έχουν τρελανει γενικα: 1 ευρω για συνταγή εοπυ, 1 ευρώ να πάρεις τηλέφωνο στον εοπυ, 25 ευρώ για εισαγωγή σε νοσοκομειο.

Το πως φαίνεται στον καθένα η δουλειά και η ειδίκευση του άλλου είναι τελικά & αυτό που μας έχει πάει πίσω.

Αφού μπορείτε να κοστολογίσετε τη δουλειά γιατί δεν την κάνετε κι εσείς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ας περιμενουμε να δουμε τι θα βγαλει και ο συλλογος τον λογιστων . Αλλα απο οτι προβλεπω ουτε που θα ασχοληθει με το θεμα. Εδω αλλα και αλλα που ειναι πιο σοβαρα και δεν περνει θεση κανενας συλλογος , λετε να παρουν θεση σε αυτο? μηπως ειδατε πουθενα τιμες για την απογραφη στο ΓΕΜΗ? μηπως ειδατε πουθενα ελαχιστο κοστος δηλωσης Φ.Ε? μηπως ειδατε πουθενα εγγραφη στο taxisnet για εκδοση κλειδαριθμου? εγω παντως δεν ειδα πουθενα.... Οπως τους ενημερωσα οτι η εγγραφη στο ΓΕΜΗ εχει κοστος ετσι και τωρα θα τους ενημερωσω οτι οποιαδηποτε κινηση ειτε για τελη κυκλοφοριας ειτε για οτιδηποτε αλλο βαλει το ΥΠΟΙΚ θα υπαρχει κοστος. θελεις ελα - δεν θελεις αντε στο καλο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ελευθερία

Το πως φαίνεται στον καθένα η δουλειά και η ειδίκευση του άλλου είναι τελικά & αυτό που μας έχει πάει πίσω.

Αφού μπορείτε να κοστολογίσετε τη δουλειά γιατί δεν την κάνετε κι εσείς ?

Λυπάμαι αλλα την δουλειά σας δεν την κοστολογώ έγω αλλα το κράτος. Οταν ο μισθός έχει παει 500 ευρώ (απο το κράτος οχι απο μενα) αυτο θα έχει αντυκτυπο σε όλους. Οταν ολοι οι πελάτες σας σιγά σιγά θα παιρνούν 500 ευρώ τότε θα καταλάβετε τι θέλω να πω.

Παρεπιμπόντως δεν έχω αυτοκίνητο και επίσης ξέρω απο υπολογιστες μια χαρα άρα θα τα εκτύπωνα μόνη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λυπάμαι αλλα την δουλειά σας δεν την κοστολογώ έγω αλλα το κράτος. Οταν ο μισθός έχει παει 500 ευρώ (απο το κράτος οχι απο μενα) αυτο θα έχει αντυκτυπο σε όλους. Οταν ολοι οι πελάτες σας σιγά σιγά θα παιρνούν 500 ευρώ τότε θα καταλάβετε τι θέλω να πω.

Παρεπιμπόντως δεν έχω αυτοκίνητο και επίσης ξέρω απο υπολογιστες μια χαρα άρα θα τα εκτύπωνα μόνη μου.

Προσωπικά αυτό θα ήθελα και εγώ.Ειλικρινά πιστέψτε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το πως φαίνεται στον καθένα η δουλειά και η ειδίκευση του άλλου είναι τελικά & αυτό που μας έχει πάει πίσω.

Αφού μπορείτε να κοστολογίσετε τη δουλειά γιατί δεν την κάνετε κι εσείς ?

Αγαπητή συνονόματη,

Αυτό ακριβώς είναι το κοστολόγιο περίπου 3,61-4,00€ μεικτά στοv κατώτατο η ώρα.

Αν εσένα το κοστολόγιο δεν βγαίνει στείλτε στην τράπεζα η στην εφορία το πελάτη σου ,γνωστό σου, φίλο σου . Η αν δεν θες να το κανείς έτσι στην ψύχρα δώσε του επιλογή η σε μένα με 20€ η στην τράπεζα και τελείωσε το θέμα.

Δεν μπορεί να έχουμε και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο.

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τόσο ντόρος για το τίποτα?? Τι είναι 5 ευρώ για την εκτύπωση?? Αλλά όλοι έτσι έχουμε μάθει....να πάμε στο λογιστή-λογίστρια...στο λογιστικό γραφείο...να τους βγάζουμε εκτός δουλειάς...να τους απασχολούμε.....μία για εκτύπωση τελών...μία για φωτοτυπίες Ε1,Ε9...μία για εκτύπωση δόσεων φόρου εισοδήματος....συν όλα τα άλλα που έρχονται.....και να τα απαιτούμε και τσάμπα?? για μία δήλωση που κάνουμε όλο το χρόνο με 35 έως 50 ευρώ?? έλεος πια.... ο τελευταίος που πρέπει να πληρωθεί είναι ο λογιστής κι αν περισέψουν χρήματα....που συνήθως για εμάς δεν περισσεύουν δυστυχώς.....

Και να πω στην φίλη την επισκέπτρια την Ελευθερία.....το χάος που έχουν δημιουργήσει οι κυβερνήσεις...δε θα το πληρώσουμε εμείς!!!! Εύχομαι από καρδιάς να βρεθεί κάποιος τρόπος όπως στα ΕΛΤΑ.....για την πληρωμή και να μας αφήσουν ήσυχους να κάνουμε τη δουλειά μας...γιατί δεν πρόκειται να προλάβουμε ποτέ με όσα μας έχουν φορτώσει!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ελευθερία

Τόσο ντόρος για το τίποτα?? Τι είναι 5 ευρώ για την εκτύπωση?? Αλλά όλοι έτσι έχουμε μάθει....να πάμε στο λογιστή-λογίστρια...στο λογιστικό γραφείο...να τους βγάζουμε εκτός δουλειάς...να τους απασχολούμε.....μία για εκτύπωση τελών...μία για φωτοτυπίες Ε1,Ε9...μία για εκτύπωση δόσεων φόρου εισοδήματος....συν όλα τα άλλα που έρχονται.....και να τα απαιτούμε και τσάμπα?? για μία δήλωση που κάνουμε όλο το χρόνο με 35 έως 50 ευρώ?? έλεος πια.... ο τελευταίος που πρέπει να πληρωθεί είναι ο λογιστής κι αν περισέψουν χρήματα....που συνήθως για εμάς δεν περισσεύουν δυστυχώς.....

Και να πω στην φίλη την επισκέπτρια την Ελευθερία.....το χάος που έχουν δημιουργήσει οι κυβερνήσεις...δε θα το πληρώσουμε εμείς!!!! Εύχομαι από καρδιάς να βρεθεί κάποιος τρόπος όπως στα ΕΛΤΑ.....για την πληρωμή και να μας αφήσουν ήσυχους να κάνουμε τη δουλειά μας...γιατί δεν πρόκειται να προλάβουμε ποτέ με όσα μας έχουν φορτώσει!!!!

Δυστυχώς το το χάος που έχουν δημιουργήσει οι κυβερνήσεις θα το πληρώσουμε ΕΜΕΙΣ και είναι μονο η αρχή. Θέμα χρόνο ειναι να πάμε σε μισθους βουλγαρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://www.fpress.gr...lon-kykloforias

Στα Ελληνικά Ταχυδρομεία θα γίνει και φέτος η εξόφληση των τελών κυκλοφορίας αυτοκινήτων και μοτοσικλετών, Ι.Χ. και Δ.Χ., με βάση σχετική απόφαση του υπουργείου Οικονομικών.

Τα Ελληνικά Ταχυδρομεία συμβάλλουν στη διευκόλυνση των πολιτών, που μπορούν να εξοφλήσουν τα τέλη κυκλοφορίας χωρίς καμία πρόσθετη επιβάρυνση στο εκτεταμένο δίκτυο των Ταχυδρομικών Καταστημάτων και των Ταχυδρομικών Πρακτορείων που καλύπτει ολόκληρη τη χώρα και να παραλάβουν την απόδειξη πληρωμής που θα χρησιμοποιήσουν ως αποδεικτικό της εξόφλησης.

Όσοι δεν έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο ώστε να εκτυπώσουν τα σχετικά ειδοποιητήρια, έχουν τη δυνατότητα να εξοφλήσουν τα τέλη κυκλοφορίας 2013 προσκομίζοντας στα ΕΛΤΑ μόνο τον ΑΦΜ και την άδεια κυκλοφορίας του οχήματός τους.

Υπενθυμίζεται ότι από φέτος καταργήθηκε η υποχρέωση προμήθειας του σχετικού σήματος, και τα τέλη θα εξοφλούνται στο δίκτυο των ΕΛΤΑ με αποδεικτικό εξόφλησης την απόδειξη πληρωμής.

Η πολιτική που θα ακολουθήσω εγώ - αν δεν ισχύει το 1ο θα προτείνω το 2ο κτλπ:

1. Θα δίνω τους κωδικούς να το εκτυπώσουν μόνοι τους.

2. Θα προτείνω τα ΕΛΤΑ.

3. Όποιος θέλει από εμένα θα χρεώνεται:

α) επαγγελματίας που πληρώνει: 0 ευρώ.

β) επαγγελματίες που δεν πληρώνουν και ιδιώτες: 5 ευρώ. Η χρέωση αυτή δεν αφορά το μελάνι + το κόστος ενός φύλλου - αυτό τουλάχιστον σε μένα δεν κοστίζει ούτε 1,5 λεπτό. Αλλά αφορά κυρίως το χρόνο που θα μου φάει ο κάθε πελάτης που θα μπει για το σήμα αλλά θα θυμηθεί 150 διαφορετικά πράγματα.

Για το πετρέλαιο θέρμανσης θα το δουλέψω λίγο να δω πόσο χρόνο θέλει και θα χρεώσω αναλόγως με βάσει και τα παραπάνω - υποθέτω εξαρτάται και από το πόσα τιμολόγια πετρελαίου - αν αφορά πολυκατοικία με πολλούς ενοίκους ή όχι (νομίζω το σημαντικότερο) και όλα όσα λέω παραπάνω (ποιος μου το ζητάει).

Τώρα αν άλλος λογιστής το/τα κάνει τσάμπα, δικαίωμά του.

Τώρα αν άλλος λογιστής θέλει να το κάνει τσάμπα τώρα και να τσιμπήσει λίγο στη δήλωση, επίσης δικαίωμά του (το θεωρώ λάθος πάντως).

Δεν βλέπω θέματα αθέμιτου ανταγωνισμού, ο καθένας τιμολογεί όπως πιστεύει ότι είναι καλύτερα για το γραφείο του.

Και για ΓΕ.ΜΗ μια και λέμε για χρεώσεις χρέωσα τους πάντες από 100 ευρώ (μόνο ένα καταστατικό) έως 300 ευρώ (για περιπτώσεις κωδικοποίησης), πάλι ανάλογα την περίπτωση, τη δουλειά, και τον πελάτη - και όλα τα παραπάνω αφορούν προσωπικές εταιρείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω επειδη για αλλη μια φορα τα εχω παρει και αγρια μαλιστα και ενεκα και των συγκυριων,ξερετε τι θα κανω? απλα <τον Αλεκο>. δεν λεω σε κανεναν τιποτα... οτι βγαινουν ΚΑΙ με αυτον τον τροπο. ας τα αναζητησουν αλλιως ας πληρωσουν προστιμο :angry: ,και ας πανε να ρωτησουν και να τα βρουνε οπου θελουν ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΟΠΩς ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ. και αν..καποιος μου το κανει θεμα ,θα του πω :

<αα..ναι.... :) δεν στο ειπα ,διοτι ,ετσι και αλλιως δεν εχεις προβλημα ,μπορεις να τα πληρωσης και στην τραπεζα με την αδεια σου κανονικα οπως καθε χρονο πηγαινε και πληρωσετα>.σιγα μην τους πηγαινουμε και τα παιδια στο παρκο!!!ακου τα τελη κυκλοφοριας!! στο τελος με αυτα που μας εχουν φορτωσει, θα βαζουμε και υπενθυμησεις για να θυμομαστε τις δικες τους προσωπικες υποθεσεις!!! και ολα αυτα <χωρις κερδος κερατα.> τα εχαψα ολα ,ε αυτο δεν θα το χαψω ...με τιποτα διοτι δεν χωνευεται ουτε με σοδα!! :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω επειδη για αλλη μια φορα τα εχω παρει και αγρια μαλιστα και ενεκα και των συγκυριων,ξερετε τι θα κανω? απλα <τον Αλεκο>. δεν λεω σε κανεναν τιποτα... οτι βγαινουν ΚΑΙ με αυτον τον τροπο. ας τα αναζητησουν αλλιως ας πληρωσουν προστιμο :angry: ,και ας πανε να ρωτησουν και να τα βρουνε οπου θελουν ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΟΠΩς ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ. και αν..καποιος μου το κανει θεμα ,θα του πω :

<αα..ναι.... :) δεν στο ειπα ,διοτι ,ετσι και αλλιως δεν εχεις προβλημα ,μπορεις να τα πληρωσης και στην τραπεζα με την αδεια σου κανονικα οπως καθε χρονο πηγαινε και πληρωσετα>.σιγα μην τους πηγαινουμε και τα παιδια στο παρκο!!!ακου τα τελη κυκλοφοριας!! στο τελος με αυτα που μας εχουν φορτωσει, θα βαζουμε και υπενθυμησεις για να θυμομαστε τις δικες τους προσωπικες υποθεσεις!!! και ολα αυτα <χωρις κερδος κερατα.> τα εχαψα ολα ,ε αυτο δεν θα το χαψω ...με τιποτα διοτι δεν χωνευεται ουτε με σοδα!! :angry:

Θα συμφωνήσω μαζί σου σιγά σιγά θα ασχολούμαστε και με τα βρακιά τους τσάμπα...

Αλλά όποιος θέλει ας βάλει όχι 5€ αλλά 100€ και να τα πάρει και θα ναι και μάγκας...τι ψάχνουμε τώρα όπως έχω ξαναπεί ο κόσμος πληρώνει τους γιατρούς, τους δικηγόρους, τους συμβολαιογράφους, και τους μηχανικούς...η σχέση μαζί τους είναι πλέον εθιμικά ερωτική ακόμα και αν ανοίξουν τα πάντα γι αυτούς... και επαναλαμβάνω οι συμβολαιογράφοι χρεώνουν αντίγραφα συμβολαίων (Φ/Α, σφραγίδα στρογγυλή και υπογραφή) και δεν ντρέπονται καθόλου να παίρνουν λεφτά :)... Το 2007 ήρθε πελάτης σε μένα και μου πε να του βγάλω μια αντικειμενική εκτός ΑΠΑΑ (ένα έντυπο Κ), με το αιτιολογικό ότι ο συμβολαιογράφος θέλει λεφτά για τη δουλειά αυτή...Του απαντώ ευγενικά ότι δε γνωρίζω απ αυτά (αυτοδηλώθηκα άσχετος, ενώ έχω προγραμματάκι έτοιμο)...Τι άλλο θέλετε να σας πω?...

Καλές χρεώσεις λοιπόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί κλαιγόμαστε? γιατί παραπονιόμαστε? Αφού στο τέλος πάλι τσάμπα θα το κάνουμε.

Κοιτάξτε να μαζέψουμε κανα φράγκο λέω εγώ γιατί σε λίγο καιρό γι αυτό θα είμαστε: χαμαλίκια, εκτυπώσεις άντε να μας αφήσουν να κάνουμε καμία φορολογική δήλωση μισθωτού. Όλα τα άλλα θα τα βλέπουμε να μας τα παίρνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ψηφιζω καντο οπως ο Γριβας. ειναι η καλυτερη λυση , να τους ξηγουμαστε να μην παρεξηγουμαστε. να καταλαβουν οτι τιποτα δεν ειναι τζαμπε ολε. λενε εχω λογιστη ολο αποριες ρωτανε ρωτανε ρωτανε και ξαναρωτανε και στο τελος δεν ρωτανε τι οφειλουν. και αν τους πιασει πχ πυρετος τα κανουν πανω τουσ και πανε στα doctoria και αφηνουν πενηνταρικα.(δε λεω υγεια πανω απ ολα , αλλα και εγω εχω παει σε Dr και πληρωσα και σεβαστηκα τις υπηρεσιες του) και εμεισ που με μια συμβουλη μπορουμε να τουσ γλυτωσουμε χιλιαρικα μας γραφουν. αρα Γριβας εχεις 1 like απο μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και χαμάληδες του κράτους και μην πω τίποτα άλλο...δεν νομίζω να το πάει εκεί το Σ.Δ.Ο.Ε., άνθρωποι είναι και αυτοί.

εμενα με γραψανε για αυτοπαραδωση (η δηλωση της κοπελας μου :wub: και για αλλες παρομοιες καταστασεις 6 στο συνολο) οποτε μην λες πολλα δεν ειναι ανθρωποι ειναι μουν....να :D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λυπάμαι αλλα την δουλειά σας δεν την κοστολογώ έγω αλλα το κράτος. Οταν ο μισθός έχει παει 500 ευρώ (απο το κράτος οχι απο μενα) αυτο θα έχει αντυκτυπο σε όλους. Οταν ολοι οι πελάτες σας σιγά σιγά θα παιρνούν 500 ευρώ τότε θα καταλάβετε τι θέλω να πω.

Παρεπιμπόντως δεν έχω αυτοκίνητο και επίσης ξέρω απο υπολογιστες μια χαρα άρα θα τα εκτύπωνα μόνη μου.

Υποθετικά μιλώντας , αν σε χρέωνα για τη δήλωση πχ 20 ευρώ αλλά στα έκανα μαντάρα θα ξαναρχόσουν σε μένα ή θα πήγαινες πχ στο Πέτρο με 100 ευρώ αλλά ξέρεις ότι θα κάνει δουλειά αστέρι ?? Πίστεψε με ότι οι καλύτεροι πελάτες που έχουμε είναι άνθρωποι καμένοι από τέτοιες υπηρεσίες ....... Αυτό που έγραψε ο Πέτρος θα ακολουθήσουμε σχεδόν όλοι , προσωπικά δε με χάλαγαν και 1 και 3 και 5 και 10 ευρώ μιας και οι καιροί είναι πολύ δύσκολοι αλλά ο χρόνος που θα χάσεις όταν οι προθεσμίες σε "νεκρά" υποτίθεται περίοδο για λογιστές σε πνίγουν είναι πιο σημαντικός ..... Χώρια που ούτε ευχαριστώ δεν θα ακούσεις μιας και όλοι θα έρθουν σε σένα για να γλύτωσουν ακόμη και τα 0,10 λεπτά του φωτοτυπάδικου ή ακόμηη και σε εσείς θα σκεφτοσασταν γαι σίγουρια να πάτε και από το Λογιστή και ας γνωρίζετε υπολογιστές , άλλωστε όλοι σας μας θεωρείται ένα είδος ΚΕΠ , με κύρια ευθύνη δική μας ...... Όταν πχ συνάδελφος και μάλιστα καλός έκανε τα ΓΕΜΗ τζάμπα απλά για να μη ΤΥΧΟΝ χάσει πελάτες από τους νέους συναδέλφους τι να λέμε .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...