Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΤΕΛΩΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ 2013


agelos1982

Ερώτηση

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ....ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΤΙ ΘΑ ΙΣΧΥΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΤΩΝ ΤΕΛΩΝ ΣΕ ΠΕΛΑΤΕΣ Ή ΜΗ?ΘΑ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΛΕΦΤΑ ΕΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΠΕΝΤΕ ΕΥΡΩ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΟΔΗΓΙΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ ΜΑΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Oxi δεν ξεκινησε ακομα αλλα ερχεται συντομα.

πιστευω υπαρχουν δυο κατηγοριες πελατων. αυτοι που στο τελος ρωτανε τι οφειλω και αυτοι που οπως λεει και ο Σαρμπελ ''δεξια κοιταζει αριστερα'' .

να λεμε ασε οτι νομιζεις για το χαρτι και το μελανι?

γιατι νομιζουν κανουν μια δηλωση το χρονο αφηνοντας 30 η 40 η 50 ευρω μεικτα(βγαλε τα 10 ευρω φπα και 26% φορο εισοδηματος αρα δεν μενει τπτ) και μασ εχουν χαμαληδες ετησιως και οταν ζηταμε κατι extra ξινιζουν.

δηλαδη.....αντε βγαλε ακρη συναδελφε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παιζει ρολο ο χαρακτηρας του καθε πελατη...βεβαια αν του ζητησεις χρηματα για μια απλη εκτυπωση εχεις το ρισκο να τον χασεις τον Ιουνιο που θα προσελθει για τη δηλωση του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βρηκα αυτο http://www.ikep.gr/teleytaia-nea/diafora-nea/teli-kykloforias-2013.html

Το γραφείο μας αναλαμβάνει όλη την διαδικασία της εξόφλησης των τελών Κυκλοφορίας με κόστος 3 € ανά όχημα για τον κωδικό της ΕΦΟΡΙΑΣ και συν 3 € για την πληρωμή στην τράπεζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βρηκα αυτο http://www.ikep.gr/t...orias-2013.html

Το γραφείο μας αναλαμβάνει όλη την διαδικασία της εξόφλησης των τελών Κυκλοφορίας με κόστος 3 € ανά όχημα για τον κωδικό της ΕΦΟΡΙΑΣ και συν 3 € για την πληρωμή στην τράπεζα

πιστεύετε ότι ο κόσμος τσιμπάει έτσι απλά; Δεν νομίζω ότι με αυτήν την κίνηση θα έχουν κάποιο ώφελος από την συγκεκριμένη διαδικασία στο συγκεκριμένο γραφείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το θεμα ειναι οτι οπως λεει και ο kosmaslog εχουμε καταντησει χαμαληδες και επειδη πηραμε τα λεφτα με τη δηλωση θα πρεπει να κανουμε ολες τις αλλες δουλειες τσαμπα?

η εφαρμογη δεν ανοιξε ακομα αλλα απο σημερα βλεπω μια κινητικοτητα δλδ ρωταει κοσμος κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με προβληματίζουν και μένα όλα αυτά που λέτε και θα ήθελα να προσθέσω το εξής.

Η τάση δείχνει ότι όλο και περισσότερες υπηρεσίες θα γίνονται ηλεκτρονικές.

Δες τέλη κυκλοφορίας, επίδομα πετρελαίου θέρμανσης, αναμόρφωση των δόσεων

και εκτύπωση νέου εκκαθαριστικού, σε λίγο καιρό από ότι είδα θα γίνεται ηλεκτρονικά

και η ρύθμιση των χρεών με ταυτότητα πληρωμής στην τράπεζα. Κατά τη γνώμη μου

όλα τα παραπάνω μπορούν να γίνουν και από κάποιον που είναι εξοικειωμένος

με τις ηλεκτρονικές συναλλαγές χωρίς να είναι λογιστής. Όμως επειδή, κακά τα ψέμματα,

πολλοί άνθρωποι δεν έχουν αυτή τη δεξιότητα σε ποιον θα καταφύγουν για όλες

τις χρηματικές τους υποχρεώσεις και συναλλαγές; Στο δικηγόρο; Στο συμβολαιογράφο;

Στον ανηψιό τους που "λύνει και δένει" στους υπολογιστές;

Όχι, αλλά στο λογιστή. Προσωπικά δεν με πειράζει να εξυπηρετώ τους πελάτες μου

αλλά αναπόφευκτα το κόστος ανεβαίνει λόγω αναλώσιμων (χαρτί - εκτύπωση) και εργασίας.

Οπότε τι επιλογές υπάρχουν;

α) επειδή έχεις πιο συχνή επαφή με τους πελάτες "δικαιολογείται" καλύτερα η τιμολόγηση που ήδη κάνεις και είσαι ευχαριστημένος;

β) ανεβάζεις σταδιακά τις τιμές σου για να συμπεριλάβεις το νέο κόστος; Δύσκολο σε τέτοια εποχή.

γ) χρεώνεις μικροποσά για τις extra συναλλαγές;

γ) κάνεις με τα ίδια λεφτά πιο πολύ δουλειά για όλους τους πελάτες και δε μιλάς καθόλου;

δ) κάτι άλλο;

Το θέμα πιστεύω είναι

1. το αν οι πελάτες θεωρούν ότι αυτό που τους κάνεις έχει αξία ικανή για να πληρώσουν

και

2. αν υπάρχει συνέπεια σε αυτό που κάνουν όλοι οι συνάδελφοι λογιστές.

Ένα παράδειγμα:

Αν πας σε ένα φωτοτυπάδικο και κάνεις 1000 σελίδες φωτοαντίγραφα ή εκτύπωση

μπορεί να σου πάρει έστω 50 €. Αν εκτυπώσεις 1-2 σελίδες δε θα σου πει "δε κάνει τίποτα" αλλά θα σου πάρει 0,10 €.

Δε θα σου κακοφανεί γιατί θα έχεις το μυαλό σου ότι όπου και να πας κάτι θα δόσεις.

Αν πεις όμως στον πελάτη 50 για τη δήλωση και μετά σου πει δε μου εκτυπώνεις και μια αναμόρφωση δόσεων, άντε αφού μπήκες στον κόπο και τέλη κυκλοφορίας, δες σε παρακαλώ και το επίδομα θέρμανσης, ρύθμισε μου αυτό το χρέος.. :) Έχουν εξαφανιστεί και τα παραδοσιακά έντυπα...

Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν λέει να μην πέρνουμε τίποτα.Δεν είναι μόνο το μελάνι και το χαρτί,αλλά η κίνηση στο γραφείο και το οτι πρέπει να αφήνω κάθε λίγο αυτό που κάνω και να διακόπτω.Θέλουμε να έχουμε δουλεία αλλά να μήν πληρωνόμαστε.Απλά να έχουμε κίνηση στο γραφείο?Χώρτασα απ αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και η δική μου άποψη κάπως έτσι έχει...

αν δε γίνει κάποτε η αρχή, και επειδή όλα κάποια στιγμή θα γίνονται ηλεκτρονικά, θα κανταντήσουμε να τα κάνουμε όλα δωρεάν..

πρέπει κάποια στιγμή να γίνει βίωμα στον άλλον ότι θα πάω στον λογιστή, θα εξυπηρετηθώ, θα αποφύγω τις ουρές και όλα αυτά με 3 ευρώ..ποσό ενδεικτικό..

το πρόβλημα είναι ότι στις τοπικές κοινωνίες αυτό πρέπει να τηρηθεί απ όλους..γιατί μετά αυτοί που θα το τηρούν θα βγουν εκτεθειμένοι..στα καφενεία αυτά συζητιούνται..θα λέει ο ένας...εμένα δεν με πήρε τίποτα...3 ευρώ με πήρε θα λέει ο άλλος..πρόβλημα..είναι θέμα πιστεύω των κατά τόπους συλλόγων και συννενόηση μεταξύ των μελών αυτών..

ούτως ή άλλως τα 50 ή τα 100 ευρώ που παίρναμε από τα μαγαζάκια αρχίζουν και λιγοστεύουν...και θα λιγοστέψουν ακόμα περισσότερο λόγω των αυξανόμενων διακοπών-παύσεων..

και για αντικαταστήσουμε ένα μέρος των εσόδων αυτών πρέπει κάποια στιγμη να τιμολογούμε και την λιανική..

καλή σας μέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

5 ευρώ εννοείτε με απόδειξη ....... Αιτιολογία απόδειξης πχ εκτύπωση τελών κυκλοφορίας μέσω διαδικτύου με χρήση των κωδικών taxis .

Σε φωτοτυπάδικα έχουν ήδη ταμπέλα για εκτυπώσεις μέσω ίντερνετ ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ο παραπάνω Συνάδελφος-σα λέγει να μην χρεώνουμε τίποτε για εκτύπωση πετρέλαια , τέλη κυκλοφορίας , Τ. Οφειλής , Τ.Ρ. Οφειλής, μισθωτήρια ενοικίασης, αγορά παραβόλων και να τα χρεώνουμε τέλος του έτους, έκανα πολλά χατίρια παραπλήσια με παραπάνω αναγραφόμενα ,αλλά όταν ήρθαν να τους κάνω τις Δηλώσεις με είπαν εσύ ζητάς 30 ή 40 ή 50 ευρώ άλλος - παίρνει 15 και 20ευρώ και μη τους είδα, δέν με πείραξε που έφυγαν αλλά δεν εκτίμησαν αυτά που τους έκανα τζάμπα

Αλλά έτσι είναι η ελεύθερη αγορά , την πάτησα και τώρα έβαλα μυαλό όχι να τούς σκοτώσω αλλά τουλάχιστον να βγάζω τα έξοδα του χαρτιού, μελάνης και άς μη τους κάνω την δήλωση αφού θα βρουν αργότερα με 10ευρώ και 5 ευρώ τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βαγγέλη, κατά τη δική μου ταπεινή άποψη, αν πεις 5€ στον πελάτη που του κάνεις τη δήλωση, σε αυτή την περίοδο που μετράει και το σεντ, άθελά σου τον διώχνεις. Μη ξεχνάς πως ο άλλος, γείτονάς σου, λογιστής μπορεί και να μη χρεώσει τίποτα για αυτή την υπηρεσία. Δεν εννοώ σε καμία περίπτωση να κάνουμε αυτή τη δουλειά χωρίς αμοιβή. Νομίζω πως τα 3€ έχουν πάνω από 100% κέρδος και χτυπάει αλλιώς στο αυτί του πελάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σοβαρα ζητημα ειναι οπως σωστα ανεφερε παραπανω συναδελφος τι θα γινει με αυτα που συζητανε μεταξυ τους στα καφενεια. γιαυτο θελουμε εναν ισχυρο συλλογο ετσι ωστε να ειμαστε καλυμενοι.

αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι απλα δεν εκτιμουν την υπηρεσια του λογιστη λεγοντασ κουβεντες πχ ε ωρε σιγα τι εκανες δυο νουμερα συμπληρωσες χωρις να υπολογιζουν το τι διαβασμα εχουμε ριξει ηδη. ετσι μαθανε. δεν αλλαζουν.....

συν οτι εκει που θα εισαι στην εφαρμογη ε9 θα σου σπανε την εργασια στη μεση και ολο θα μπαινω-βγαινεις στο συστημα κοβοντας την εργασια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν αναφέρεσαι σε μένα δε είπα ποτέ αν πρέπει να χρεώνουμε ή όχι. Εξέφρασα έναν προβληματισμό για συζήτηση. Αυτό που είπα είναι ότι δεν μας συμφέρει να χρεώνει ο ένας και ο άλλος όχι. Η ελεύθερη αγορά μπορεί κάλλιστα να εφαρμοστεί στο ύψος του ποσού της χρέωσης (θεμιτό) και όχι στην ύπαρξη της χρέωσης ή όχι.

ο παραπάνω Συνάδελφος-σα λέγει να μην χρεώνουμε τίποτε για εκτύπωση πετρέλαια , τέλη κυκλοφορίας , Τ. Οφειλής , Τ.Ρ. Οφειλής, μισθωτήρια ενοικίασης, αγορά παραβόλων και να τα χρεώνουμε τέλος του έτους, έκανα πολλά χατίρια παραπλήσια με παραπάνω αναγραφόμενα ,αλλά όταν ήρθαν να τους κάνω τις Δηλώσεις με είπαν εσύ ζητάς 30 ή 40 ή 50 ευρώ άλλος - παίρνει 15 και 20ευρώ και μη τους είδα, δέν με πείραξε που έφυγαν αλλά δεν εκτίμησαν αυτά που τους έκανα τζάμπα

Αλλά έτσι είναι η ελεύθερη αγορά , την πάτησα και τώρα έβαλα μυαλό όχι να τούς σκοτώσω αλλά τουλάχιστον να βγάζω τα έξοδα του χαρτιού, μελάνης και άς μη τους κάνω την δήλωση αφού θα βρουν αργότερα με 10ευρώ και 5 ευρώ τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

3 ευρω ομως ακουγεται ψιλικατζιδικο...εγω ειμαι της αποψης για τα τελη κυκλοφοριας να μην χρεωνουμε τιποτα και οταν ερθει για τη δηλωση να του θυμιζουμε και την παροχη που του καναμε παιρνοντας του εκει κατατι παραπανω στο συνολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

χρεωση κανονικα.Αυτα του τυπου τι κανεις τελειωσανε.Οπου πηγαινεις πληρωνεις.Αναλογα τα κυβικα χρεωνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

3 ευρω ομως ακουγεται ψιλικατζιδικο...εγω ειμαι της αποψης για τα τελη κυκλοφοριας να μην χρεωνουμε τιποτα και οταν ερθει για τη δηλωση να του θυμιζουμε και την παροχη που του καναμε παιρνοντας του εκει κατατι παραπανω στο συνολο...

Δηλαδή να μη γίνουμε ψιλικατζίδες (κατά συνέπεια όλες οι μικροδουλειές τζάμπα).

Οι προμηθευτές μας (μελάνια, χαρτικά κλπ που θα απαιτηθούν) πως θα πληρωθούν;

Ή θα περιμένουν να εισπράξουμε στη δήλωση; ..........................................................

Εγώ θεωρώ πως το κόστος μιας εργασίας, είτε είναι 0,01 €, είτε είναι 100,00 €, είτε δεν ξέρω και 'γω πόσο, πρέπει να το πληρωνόμαστε ... αλλοιώς για ποιο λόγο να παρέχουμε την υπηρεσία. Για ποιο λόγο να δουλεύουμε στο φινάλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε skylogiannis δεν θέλω να το εκλάμψεις ως παρατήρηση αλλά απλώς οι νεώτεροι-ρες λογιστές αν θέλουν αν μή πάθουν το δικό μου πάθημα άν και η d- anastasia επιμένει γιά χρέωση όλα στό τέλος του έτους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΓΩ ΑΝΟΙΞΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΣ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΤΑ 5 ΕΥΡΩ ΚΟΣΤΟΣ.ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ 3.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΤΣΑΜΠΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΓΩ ΤΑ ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ.ΧΤΕΣ ΗΤΑΝ Η ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ ΔΟΣΕΩΝ ΑΥΡΙΟ ΤΑ ΕΝΟΙΙΚΙΑΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ.ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΙΣΧΥΡΟ ΠΟΥ ΝΑ ΟΡΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...