Jump to content

Πέρασε το Νομοσχέδιο-ταφόπλακα με 153 υπέρ!

Recommended Posts

Παιδια δυστυχως.... μετα μεγαλης μου λυπης μολις πριν λιγο , ειδα οτι το Νομοσχεδιο που μας μας εξαθλιωση και θα μας αποτελειωση και σαν ανθρωπους και σαν εργαζομενους,περασε! στην βουλη με 153 ψηφους :( πουλημενοι ομοιροι της καρεκλας ,γλυφτρονια της εξουσιας, 150 ανθρωποι πως αποφασισατε εν μια νυχτι,για να υποθυκευσετε το μελλον 11.000.000 ανθρωπων και των απογονων αυτων?εεε :angry:

<Ζωη σε λογου μας> και καλα να παθουμε που τους ψηφισαμε.το οποιο μελλον πλεον διαγραφεται χωρις προοπτικη χωρις καμμια ελπιδα για ολους μας :( .τουλαχιστον η δικη μου ηλικια δεν προκειται να προλαβη.. να δη < ασπρη μερα >

συνταξη δεν βλεπω,διοτι δεν βλεπω να υπαρχη δουλεια.και να υπαρχει τα λεφτα που θα περνουμε δεν θα φτανουν για τα χαρατσια και τους φορους και αν ... τυχον .περισευει και κανενα ψιχουλο θα τρωμε ...αλλιως ... οποιος μεινει εξ αλλου μαλλον...αυτος ηταν και ο σκοπος τους ! η ωρα της κρισης αραγε...ειναι μακρια? :( .

• Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Θα γίνω σκληρός: όσοι από εσάς (ξανα)ψηφίσατε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ, όσοι δηλαδή με την ψήφο σας (ξανα)δώσατε δύναμη σε αυτούς τους αλήτες, πέρα από το ότι δεν δικαιούσθε να ομιλείτε για την κόλαση που θα έρθε

Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα. Εκεί που θα ήθελα να διαφοροποιηθώ και πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη και παρόλο που στο μεγαλύτερο ποσοστό συμφωνώ και ασπάζομαι αυτά που έχετε γράψει, είναι στο ότι

Είμαι από αυτούς που έκαναν "like" στη δημοσίευση του Δημήτρη, και όχι γιατί πιστεύω στη διχόμοια, αλλά γιατί θεωρώ ότι δεν υπάρχουν άλλα περιθώρια σιωπής. Και ο λόγος πλέον δεν είναι αποτελεσματικός

Posted Images

ΠΑΡΟΥΣΑ

Kάνω ν' αποφασίσω σκαλοπάτι να πατήσω

θολές και σκονισμένες μνήμες μου ζωντανές.

θεριά μου διψασμένα με κορμιά παραδεισένια

το δρόμο σας κοιτάζω ξυπνάω κι ανατριχιάζω.

'Αμα δεν είναι όπως τα θες

δεν έχεις λόγους κι αφορμές,

δεν κάνεις βήμα.

'Οσα κοστίζουν μια δραχμή

γι' άλλους κοστίζουν μια ζωή.

Δεν είναι κρίμα; Δεν είναι κρίμα;

Ελενη

69753_272807712822142_1928111970_n.jpg

Εύχομαι σε όλες και όλους καλό βράδυ.

Και δυστυχώς, φοβάμαι πως θα κρατήσει ... πολλά χρόνια.

Καλή δύναμη.

Που να την βρουμε την δυναμη βρε Μπαμπη? πλα...κα μας κανεις,ή παιζεις με τα χαλια μας?

καλη νυχτα ομως ουτε συζητηση :D

Που να την βρουμε την δυναμη βρε Μπαμπη? πλα...κα μας κανεις,ή παιζεις με τα χαλια μας?

καλη νυχτα ομως ουτε συζητηση :D

Αγαπητέ Νίκο.

Αν δεν υπήρχαν σ' αυτόν τον κόσμο παιδιά (όλου του κόσμου τα παιδιά), δε θα με ένοιαζε και πολύ.

Τώρα όμως είμαι, υποχρεωμένος να τη βρω.

Το ίδιο εύχομαι σε σένα και σε όλους.

Καλή δύναμη.

Μάλλον (αν αληθεύει) άρχισε και η εφαρμογή

Του παίρνουν το σπίτι για 934 ευρώ

Κανένα έλεος! Ούτε σε έναν άνεργο με τρία παιδιά, ο οποίος χρωστά στο δημόσιο 934,34 ευρώ.

Σύμφωνα με το Olympia.gr, το υπουργείο έδωσε εντολή στην εφορία της Μυτιλήνης να κατάσχει την κατοικία του οφειλέτη, η οποία σημειώνεται ότι είναι η πρώτη.

Υποτίθεται ότι ο πλειστηριασμός της πρώτης κατοικίας απαγορεύεται για οφειλές προς τις τράπεζες και τους ιδιώτες, αλλά όχι προς το δημόσιο.

Ο οφειλέτης, που κατοικεί σε χωριό της Λέσβου, αδυνατούσε να καταβάλει το αρχικό ποσό των 871,72 ευρώ, που αφορούσε μεταξύ άλλων δύο πρόστιμα του Λιμεναρχείου, το τέλος επιτηδεύματος και εισφορές προς την εφορία. Η συνολική οφειλή με τις ληξιπρόθεσμες οφειλές ανήλθε στα 934,34 ευρώ. Έτσι, λοιπόν, η εφορία κατάσχεσε το σπίτι, η αξία του οποίου εκτιμήθηκε στις 195.000 ευρώ, με τιμή προσφοράς τα 97.500 ευρώ και με τον πλειστηριασμό να αναμένεται το επόμενο διάστημα.

http://www.enikos.gr...a_934_eyrw.html

Μετα θα φταιει αυτος αν παρει μια καραμπινα και στησει στα τρια μετρα τον προισταμενο της ΔΟΥ. Παντως απο καποιο τετοιο περιστατικο (δυστυχως) θα γινει η κοινωνικη εκρηξη του λαου εναντιον της τρικοκοματικης φασιστικης συμαχιας......

Θα γίνω σκληρός: όσοι από εσάς (ξανα)ψηφίσατε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ, όσοι δηλαδή με την ψήφο σας (ξανα)δώσατε δύναμη σε αυτούς τους αλήτες, πέρα από το ότι δεν δικαιούσθε να ομιλείτε για την κόλαση που θα έρθει (δεν έχετε ιδέα τι ύφεση θα φέρουν αυτά τα μέτρα), πρέπει να κάνετε την αυτοκριτική σας και να σκεφτείτε βαθιά μέσα σας αν με τη στάση σας θεωρείτε τον εαυτό σας σκεπτόμενο πολίτη μίας σύγχρονης δημοκρατικής χώρας ή έναν υπήκοο της προβιομηχανικής εποχής ή ένα μέλος φυλής ιθαγενών της πιο βαθιάς ζούγκλας του Αμαζονίου.

Προσωπικά, και επειδή βλέπω την χώρα μου να καταστρέφεται, την γλυκιά μου πατρίδα να λεηλατείται και τον ελληνικό λαό να βιάζεται,

από σήμερα σας θεωρώ εχθρούς.

Εχθρούς του έθνους,

εχθρούς της δημοκρατίας,

εχθρούς της στοιχειώδους λογικής.

Από σήμερα δεν είμαστε ομοεθνείς, από σήμερα συγκατελέγεστε και εσείς (μαζί με αυτούς που ψηφίσατε) στους δοσίλογους, στους προδότες, στους μηδίσαντες, στους συνεργαζόμενους με τους τοκογλύφους, τους κερδοσκόπους και όλη αυτή την διεθνή των τζογαδόρων.

Είστε στην ίδια μοίρα με τους μαχαιροβγάλτες τραμπούκους της Χρυσής Αυγής. Είστε απέναντι.

Όσοι ακόμη είστε ζωντανοί στο μυαλό, σε όσους από εσάς καίει ακόμη άσβεστο το ιερό πυρ του υγιούς πατριωτισμού, μην είστε μόνοι, μην γυροφέρνετε και ψάχνετε τον γάιδαρο στα δόντια.

Όσοι είστε δεξιοί στηρίξτε τους Ανεξάρτητους Έλληνες, όσοι είστε αριστεροί και σας κορόιδεψε ο Κουβέλης ή ο Βενιζέλος, στηρίξτε ΣΥΡΙΖΑ και ΚΚΕ.

Στην επόμενη μάχη θα κριθεί το μέλλον της πατρίδας μας.

Σκεφτείτε τα παιδιά σας, το μέλλον σας, την Ελλάδα.

Θα γίνω σκληρός: όσοι από εσάς (ξανα)ψηφίσατε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ, όσοι δηλαδή με την ψήφο σας (ξανα)δώσατε δύναμη σε αυτούς τους αλήτες, πέρα από το ότι δεν δικαιούσθε να ομιλείτε για την κόλαση που θα έρθει (δεν έχετε ιδέα τι ύφεση θα φέρουν αυτά τα μέτρα), πρέπει να κάνετε την αυτοκριτική σας και να σκεφτείτε βαθιά μέσα σας αν με τη στάση σας θεωρείτε τον εαυτό σας σκεπτόμενο πολίτη μίας σύγχρονης δημοκρατικής χώρας ή έναν υπήκοο της προβιομηχανικής εποχής ή ένα μέλος φυλής ιθαγενών της πιο βαθιάς ζούγκλας του Αμαζονίου.

Προσωπικά, και επειδή βλέπω την χώρα μου να καταστρέφεται, την γλυκιά μου πατρίδα να λεηλατείται και τον ελληνικό λαό να βιάζεται,

από σήμερα σας θεωρώ εχθρούς.

Δημητρη, πως γινεται αυτο που λες? πως μπορεις να το κανεις?

αν το υιοθετησω θα μεινω μονη.....εντελως μονη.....ειναι οι πιο κοντινοι μου και αγαπημενοι ανθρωποι.

Ειναι μορφωμενοι, εξυπνοι, εργατικοι, τιμιοι , αξιοπρεπεις....

Μη μου πεις οτι δεν εχεις τετοιους στο περιβαλλον σου...

Δεν βγαζω ακρη

Τι παει στραβα ?

Το έχω γράψει πολλές φορές .....΄Όλοι έχουμε κάποιες προσωπικές απόψεις για το αν είναι σωστά ή όχι τα μέτρα , αν τα μνημόνια είναι για το καλό μας ή όχι κλπ ...... Πέρα από αυτό όμως .... Δεν σας κάνει εντύπωση ότι η υπεράσπιση των μέτρων έγινε και γίνεται κυρίως, με λυσαλέο πάθος από τα ΜΜΕ έντυπα και μη και ειδικά από τα "ανεξάρτητα" και "αντικειμενικά" από Τραπεζικούς κύκλους , από Μεγαλοβιομηχάνους και από πολιτικούς τύπου Βορίδη και Γεωργιάδη που εξαργυρώνουν τη ψήφιση με υπουργοποίηση που η ΔΗΜΑΡ είχε θέσει ως βέτο ........ Βέβαια και η ΔΗμαρ έκανε τη γαργάρα της με τα μέτρα σε αυτό θα κολήσει .....

Το παρών στη ψήφιση ισοδυναμεί με απουσία από το κοινωνικό πρόβλημα ......

Ξέχασα να αναφέρω ότι και ο κ.Κουβέλςη θα εξαργυρώσει αυτή τη στάση του με τη θέση του Προέδρου της Δημοκρατίας , με λίγα λόγια άλλη μια μαριονέτα σε υψηλή θέση .

έχω αυτό..

post-38160-0-60295800-1352367881_thumb.p

αλλά έχω και αυτό:

Βροντοφώναξε ΟΧΙ και ύψωσε την Ελληνική σημαία μέσα στο Κοινοβούλιο! Δείτε την εικόνα πιο κάτω...

Eίναι η Σταυρούλα Ξουλίδου βουλευτής Β Θεσσαλονίκης με τους Ανεξάρτητους Έλληνες

post-38160-0-98960700-1352367898_thumb.j

ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ...

Δημητρη, πως γινεται αυτο που λες? πως μπορεις να το κανεις?

αν το υιοθετησω θα μεινω μονη.....εντελως μονη.....ειναι οι πιο κοντινοι μου και αγαπημενοι ανθρωποι.

Ειναι μορφωμενοι, εξυπνοι, εργατικοι, τιμιοι , αξιοπρεπεις....

Μη μου πεις οτι δεν εχεις τετοιους στο περιβαλλον σου...

Δεν βγαζω ακρη

Τι παει στραβα ?

είναι όπως τα λες Χρύσα μου

αλλά εδώ μιλάμε για τα παιδιά μου

και τα δικά σου

και τα παιδιά του κόσμου όλου

ψηφίζω γιατρό

είναι όπως τα λες Χρύσα μου

αλλά εδώ μιλάμε για τα παιδιά μου

και τα δικά σου

και τα παιδιά του κόσμου όλου

ψηφίζω γιατρό

και γω γιατρο ψηφιζω, με δεκα χερια ...

αλλο που εξακολουθω να μην καταλαβαινω τι συμβαινει γυρω μου.

«ΜΙΛΗΤΟΥ AΛΩΣΙΣ»...

Stathis+skitso+01.jpg

Toυ ΣΤΑΘΗ*

Κι έτσι η Ελλάδα συνελήφθη! Και την έστειλαν να ζει εκεί πίσω στην εποχή πριν από τη Γαλλική Επανάσταση,

στην εποχή που δεν υπήρχαν Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας.

Ποιοι; κάτι μπάτσοι βουλευτές τρικολόρε ακροδεξιοί, συν κάτι καθώς πρέπει πεκινουά, συν

πενήντα «πεινασμένοι σκύλοι» - τσιράκια των «νταβατζήδων», σμπίροι της διαπλοκής, λακέδες των Γερμανών Τοκογλύφων, όλοι βουλευτές

της ανίερης τριάδας, πήραν την Ελλάδα και την «κρέμασαν στο τσιγκέλι» και ιδού

μια χώρα Ζητιάνων! Με τον αρχηγό ΓΕΕΘΑ να ’χει βασικό μισθό 1.873 ευρώ και τον ταγματάρχη 971 ευρώ. Μια Ειδική Οικονομική Ζώνη

με εκατομμύρια πολιτών να ζουν κάτω απ’ το όριο της φτώχειας, ναυαγοί μέσα στο πέλαγος της απελπισίας.

Ιδού, κ. Σαμαρά, η χώρα που θα παραδώσετε, 25 ευρώ το κεφάλι ο κάθε ασθενής για να διαβεί την πόρτα του Νοσοκομείου, ιδού, κ. Κουβέλη

η συμβολή σας στην όλο και πιο διευρυνόμενη κοινωνία της δυστυχίας. Ντροπή! Γιατρός με 25 χρόνια υπηρεσίας, διευθυντής Νοσοκομείου, να αμείβεται με 2.000 καθαρά τον μήνα, ενώ τα παπαγαλάκια που του «εξηγούν» ότι «δεν μπορεί να γίνει αλλοιώς» να λαμβάνουν 480.000 ευρώ τον χρόνο και 370.000 και, και, και...

Ιδού η Ελλάδα που προδώσατε και παραδώσατε στους Γερμανούς, κ. Σαμαρά, κ. Βενιζέλο, κ. Κουβέλη, μια σκλάβα, όπου δεν υπάρχει κατώτατο ημερομίσθιο! Οπου την επόμενη μέρα μπορεί αυτό το κατώτατο ημερομίσθιο να γίνει ακόμα κατώτερο,

Μια χώρα, όπου ακόμα κι ο υπερθετικός πάει προς τα κάτω, χωρίς πάτο.

Εδώ

στην τρίτη εθνική της ξεφτίλας φέρατε την πατρίδα όλοι εσείς που επισείετε διαρκώς τον κίνδυνο του χειρότερου

«πάρε 320 ευρώ μηνιάτικο» αλλοιώς δεν θα ’χεις καθόλου μηνιάτικο», εσύ κ. Βρούτση! Κι όλοι

εσείς που απευθύνεσθε στους πολίτες υποσχόμενοι προεκλογικώς το καλύτερο, για να τους απειλείτε αμέσως μετά με το χειρότερο.

Ομως, αυτοί που κρεμάνε πάνω απ’ το κεφάλι του λαού τη σπάθα του Δαμοκλή, να ξέρουν ότι κάποια μέρα ο λαός θα τους κρεμάσει απ’ τ’ αυτιά κουδούνια.

Κι ας μη μαραίνονται οι μιμόζες στο Mega όταν ο ΣΥΡΙΖΑ μιλά για «πραξικόπημα», διότι ακριβώς για κοινοβουλευτικό πραξικόπημα πρόκειται, όπως εκείνο που έκανε ο Γιωργάκης περνώντας το πρώτο Μνημόνιο από το Κοινοβούλιο με βάση τις 151 ψήφους κι όχι τις 180!

Πραξικόπημα συνιστά η έλευση ξένων Γκαουλάιτερ στα Υπουργεία, Γκαουλάιτερ

που χρειάζονται Ελληνες κάπο (ραγιάδες και γενίτσαρους) για να διεκπεραιώσουν τη νέα Κατοχή, για να αναγκάσουν τους πολίτες να σφίξουν κι άλλο το (ευρώ)ζωνάρι στους χειμαζόμενους πολίτες της

χώρας των ζητιάνων.

Η Ελλάδα καταστρέφεται. Αυτοί που έλεγαν ότι η συνταγή είναι λάθος (όπως ο κ. Σαμαράς) τώρα την εφαρμόζουν με μανία και μάνητα, με αναλγησία, μάλιστα τη «βελτιώνουν», σε μια πιο δηλητηριώδη, πιο ατελέσφορη σύνθεση. Τυχαία; Από βλακεία; - όχι! Εκτελούν

διαταγές. Της Μέρκελ. Των Τραπεζιτών. Με τον πιο ξετσίπωτο τρόπο - διότι ο κάπο γνωρίζει! Γνωρίζει ότι τα αφεντικά του θα τον φάνε - μπορεί να τον φάνε τελευταίο, αλλά θα τον φάνε! Οπως οι ναζί,

που, όταν έφευγαν απ’ την Ελλάδα, εκτελούσαν τους συνεργάτες τους. Για να μη μιλήσουν προκειμένου να σώσουν το τομάρι τους. Για να μη σπάσει η ομερτά και να μείνουν τα αίσχη κρυμμένα στην ντουλάπα με τους σκελετούς.

Ομως, ο εκ νέου εγκλεισμός της χώρας σε Στρατόπεδο Συγκέντρωσης, όπου η απλήρωτη «εργασία ελευθερώνει» είναι πεπερασμένος, έχει όριο το συρματόπλεγμα.

Μπορεί μέσα στο μυαλό του κ. Στουρνάρα τα τσιπάκια και τα καλώδια να λειτουργούν στον ρυθμό που τα πληκτρολογεί ο κ. Τόμσεν Μαζούχ και Μολώχ, όμως ο «θαυμαστός γενναίος κόσμος» που κατασκευάζουν θα καταρρεύσει πάνω στο κεφάλι τους.

Χθες, γράφηκε στον γερμανικό Τύπο ότι η δεύτερη μεγαλύτερη Γερμανική Τράπεζα, η Commerzbank, σκέφτεται να απολύσει 6.000 εργαζόμενους - τους οποίους, ως φαίνεται, ούτε η γερμανική οικονομία «αντέχει».

Για πόσο όμως ακόμα καιρό θα αντέχουν οι άνθρωποι τις οικονομίες που δεν τους «αντέχουν»;

Για πόσο θα ζουν οι γυναίκες και οι άνδρες, οι οικογένειες, οι απόμαχοι της εργασίας, οι κόρες και οι νέοι υπό το καθεστώς του φόβου για το χειρότερο; ως πότε

θα μπορεί ο κάθε κ. Σαμαράς, η κάθε κυρία Μέρκελ, ο κάθε κ. Ολάντ, να λένε στους λαούς τους: καθίστε να σας πηδήξουμε, διότι θα μπορούσαμε και να σας βιάσουμε!

Αν και, παρ’ ημίν, ακόμα κι αυτό «βελτιωμένο» μας το πασάρουν: καθίστε να σας βιάσουν οι ξένοι, για να σας πηδάμε κι εμείς....

*Δημοσιεύθηκε στο enikos.gr την Πέμπτη 8 Νοεμβρίου 2012

Εχθές λίγο πριν βγουν οι βουλευτές του συριζα εξω απο την βουλή

και λίγο πρίν αρχίσουν οι "βομβαρδισμοι" με τα χημικά ,

ενα συνθημα που δονουσε την ατμόσφαιρα ήταν το εξής:

Ουτε βενιζέλος , ούτε σαμαράς

ήρθε η ώρα της αριστεράς

Και σκεφτομουνα πως αν αυριο το πρωί γινοταν εκλογές

πάλι σαμαρας και βενιζελος θα σε κυβερνήσει ρε μεγάλε ,

τι θες και φωναζεις τωρα

δυστυχώς, όταν έρθει η ώρα της κάλπης, ο έλληνας θα ξαναφάει το παραμύθι-δίλλημα...ψήφο στην αριστερά ή ευρώ...το ξέρουν και οι δυο (εσωτερική-εξωτερική) "τρόικες" αυτό...γι αυτό δεν τους καίγεται καρφάκι..

δυστυχώς...για εμάς και πολύ περισσότερο για τα παιδιά μας..δυστυχώς..

Και εγω με τα τα τεσσερα....απολυτη ταυτηση.την οποια εστι και αλλιως ειχα απο πριν. δεν ψηφισα και δεν θα ψηφισω ποτε ,ΝΔ,ΔΗΜΑΡ και ΠΑΣΟΚ? προτιμω να μου κοπη το χερι! :angry:

Θα ήθελα τη γνώμη κάποιου φίλου που να έχει ψηφίσει Δημ.Αρ. ακόμη καλύταρα του καλού συνάδελφου Λούκι Λούκ ..... Δεν έχω ψηφίσει Δημ.Αρ. και θα ήθελα τη γνώμη κάποιου που την έχει ψηφίσει ......

Η εικόνα που ανέβασε ο Σούλις είναι τουλάχιστον εμετική ....... Ο κ.Λοβέρδος λέει ρίχνει και το γάντι στο Βενιζέλο .... Δυστυχώς ζούμε σε μια Χούντα , πραγματικά δεν το πίστευα ότι θα το ζούσα σε μια πολιτισμένη ενταγμένη σε αυτό που καλούμε Δυτικο(Ευρωπαίκη) χώρα .......

και δεν θα ψηφισω ποτε ,ΝΔ,ΔΗΜΑΡ και ΠΑΣΟΚ? προτιμω να μου κοπη το χερι! :angry:

Αυτό είπαν πολλοί εδώ στην Κρήτη και για αυτό το λόγο έχουμε υψηλό % σε αναπηρικές συντάξεις.

Θα γίνω σκληρός: όσοι από εσάς (ξανα)ψηφίσατε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ, όσοι δηλαδή με την ψήφο σας (ξανα)δώσατε δύναμη σε αυτούς τους αλήτες, πέρα από το ότι δεν δικαιούσθε να ομιλείτε ...

Tην ΔΗΜΑΡ την ξέχασες :D