Προς το περιεχόμενο

Πέρασε το Νομοσχέδιο-ταφόπλακα με 153 υπέρ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα γίνω σκληρός: όσοι από εσάς (ξανα)ψηφίσατε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ, όσοι δηλαδή με την ψήφο σας (ξανα)δώσατε δύναμη σε αυτούς τους αλήτες, πέρα από το ότι δεν δικαιούσθε να ομιλείτε για την κόλαση που θα έρθει (δεν έχετε ιδέα τι ύφεση θα φέρουν αυτά τα μέτρα), πρέπει να κάνετε την αυτοκριτική σας και να σκεφτείτε βαθιά μέσα σας αν με τη στάση σας θεωρείτε τον εαυτό σας σκεπτόμενο πολίτη μίας σύγχρονης δημοκρατικής χώρας ή έναν υπήκοο της προβιομηχανικής εποχής ή ένα μέλος φυλής ιθαγενών της πιο βαθιάς ζούγκλας του Αμαζονίου.

Προσωπικά, και επειδή βλέπω την χώρα μου να καταστρέφεται, την γλυκιά μου πατρίδα να λεηλατείται και τον ελληνικό λαό να βιάζεται,

από σήμερα σας θεωρώ εχθρούς.

Εχθρούς του έθνους,

εχθρούς της δημοκρατίας,

εχθρούς της στοιχειώδους λογικής.

Από σήμερα δεν είμαστε ομοεθνείς, από σήμερα συγκατελέγεστε και εσείς (μαζί με αυτούς που ψηφίσατε) στους δοσίλογους, στους προδότες, στους μηδίσαντες, στους συνεργαζόμενους με τους τοκογλύφους, τους κερδοσκόπους και όλη αυτή την διεθνή των τζογαδόρων.

Είστε στην ίδια μοίρα με τους μαχαιροβγάλτες τραμπούκους της Χρυσής Αυγής. Είστε απέναντι.

Όσοι ακόμη είστε ζωντανοί στο μυαλό, σε όσους από εσάς καίει ακόμη άσβεστο το ιερό πυρ του υγιούς πατριωτισμού, μην είστε μόνοι, μην γυροφέρνετε και ψάχνετε τον γάιδαρο στα δόντια.

Όσοι είστε δεξιοί στηρίξτε τους Ανεξάρτητους Έλληνες, όσοι είστε αριστεροί και σας κορόιδεψε ο Κουβέλης ή ο Βενιζέλος, στηρίξτε ΣΥΡΙΖΑ και ΚΚΕ.

Στην επόμενη μάχη θα κριθεί το μέλλον της πατρίδας μας.

Σκεφτείτε τα παιδιά σας, το μέλλον σας, την Ελλάδα.

Συμφωνώ μαζί σου σε πολύ μεγάλο βαθμό.Έχω μόνο μια ερώτηση. Άλλος ένας εμφύλιος???Και το αποτέλεσμα???Για το λόγο αυτό περιμένω και μια απάντηση στο ερώτημα της Χρύσας.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ντόχτορα εγώ δεν ψήφισα ΝΔ και ΠΑΣΟΚ εντάξει;

:unsure::huh::D:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημητρη, πως γινεται αυτο που λες? πως μπορεις να το κανεις?

αν το υιοθετησω θα μεινω μονη.....εντελως μονη.....ειναι οι πιο κοντινοι μου και αγαπημενοι ανθρωποι.

Ειναι μορφωμενοι, εξυπνοι, εργατικοι, τιμιοι , αξιοπρεπεις....

Μη μου πεις οτι δεν εχεις τετοιους στο περιβαλλον σου...

Δεν βγαζω ακρη

Τι παει στραβα ?

Δυστυχώς Χρύσα.... έτσι είναι. Και ήδη εγώ τουλάχιστον νοιώθω "μόνος"

Υποχρεωτικά συμβιώνω με το περιβάλλον μου αλλά είμαι μόνος.

Είπα κάποια στιγμή σε κάποιον για την κακή κατάσταση της δουλειάς μου και κουνώντας συγκαταβατικά και με κατανόηση το κεφάλι, μου είπε.. "κουράγιο"

Του απάντησα πως δε με βρήκε καμιά θεομηνία ή καμιά ανίατη αρρώστια για να με συμπονεί αλλά αυτό που περνάω έχει γίνει και με τη δική του ψήφο και δεν τον απαλλάσσει από την ευθύνη αυτή το γεγονός ότι είναι κι εκείνος σε αντίστοιχα χάλια.

Από τότε "συνεργαζόμαστε" κρατώντας ισορροπίες. Συνεργαζόμαστε αλλά δεν συνεννοούμαστε.

Δεν σταματώ όμως να τους λέω ότι φταίνε ακόμη κι αν είναι οι κοντινοί συγγενείς μου.

ΥΓ: Ολο και περισσότερο τείνω να πιστέψω ότι η έννοια που έχουν σήμερα λέξεις όπως οι χαρακτηρισμοί που δίνεις στους ανθρώπους, είναι πολύ "σχετική"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Δυστυχώς Χρύσα.... έτσι είναι. Και ήδη εγώ τουλάχιστον νοιώθω "μόνος"

Ελα στην παρεα της Καληνυχτας και δεν θα αισθανεσαι μονος φιλε ....!..ype

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Δυστυχώς Χρύσα.... έτσι είναι. Και ήδη εγώ τουλάχιστον νοιώθω "μόνος"

Ελα στην παρεα της Καληνυχτας και δεν θα αισθανεσαι μονος φιλε ....!..ype

Ευχαριστώ συνάδελφε.

Είμαι μαζί σας τα πρωινά...... και τα απογεύματα ενίοτε

Τα βράδυα αποφεύγω τον η/υ όπως ο διάολος το λιβάνι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2011 (χωρίς γραβάτα) "Έξω, έχουν αρχίσει και καταλαβαίνουν, εδώ, μέσα τι θα γίνει"

2012 (με γραβάτα)

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=YT1ziEf2Dj0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντος ΔΟΚΤΟΡ ενώ συμφωνώ με όσα είπες δεν μπορώ να ρίξω τις ίδιες ευθύνες σ`αυτούς που συνειδητά ψηφίζουν τους προδότες με ,τους παππούδες που ακούν απο τις ειδήσεις οτι δεν θα πληρωθούν την σύνταξη τους αν δέν βγούν οι <<καλοί>>...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα.

Εκεί που θα ήθελα να διαφοροποιηθώ και πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη και παρόλο που στο μεγαλύτερο ποσοστό συμφωνώ και ασπάζομαι αυτά που έχετε γράψει, είναι στο ότι θα πρέπει να προσέξουμε όλοι, την παγίδα που μας έχουν στήσει αριστουργηματικά, με περίτεχνο τρόπο και που καραδοκεί σε κάθε μας βήμα.

Αυτή την παγίδα, που προσπαθούν με διάφορα τεχνάσματα, στημένη ομολογουμένως από εξαίρετους "επιστήμονες" του είδους, να μας ρίξουν.

Την παγίδα που χρησιμοποιούν διάφορα κέντρα εξουσίας επί δεκαετίες, για να πετύχουν τους στόχους τους, στοχοποιώντας συγκεκριμένες κατά περιόδους, πολιτικές, κοινωνικές, επαγγελματικές και άλλες ομάδες.

Αυτή την παγίδα που έπεσαν και ίσως να εξακολουθήσουν να πέφτουν κι άλλοι που θα αρπάζονται από τις "Σειρήνες" που λαλούν αδιάκοπα.

Παγίδα που δεν είναι άλλη από αυτή, "της στροφής του ενός, εναντίον του άλλου".

Ναι, συμφωνώ με τα περισσότερα που γράφει ο αγαπητός συνάδελφος Δημήτρης.

Ναι εκφράζει απόλυτα την αντίθεσή μου στις επιλογές του παρελθόντος, κάποιων.

Ναι εκφράζει απόλυτα και τη δικιά μου αγανάκτηση.

Ναι εκφράζει απόλυτα και τη δικιά μου αβεβαιότητα.

Ναι εκφράζει απόλυτα και τη δικιά μου κραυγή απελπισίας.

Ναι εκφράζει απόλυτα και τα δικά μου ερωτηματικά για το μέλλον μας και το μέλλον των παιδιών μας.

Ναι εκφράζει απόλυτα και τη δικιά μου απαισιοδοξία για το παρόν και το μέλλον αυτού του τόπου, αυτής της χώρας, του μέλλοντος όλων μας.

Άλλωστε πως μπορείς τη σημερινή ημέρα να είσαι ταυτόχρονα και ρεαλιστής και αισιόδοξος.

Δεν μπορώ να συμφωνήσω μόνο, στο να θεωρώ τους συνανθρώπους μου, εχθρούς.

Κανέναν μα κανέναν, απολύτως.

Ούτε τον "μπλε", ούτε τον "πράσινο", ούτε τον "κόκκινο", ούτε καν τον "μαύρο".

Δεν μπορώ να εξισώσω τους συνανθρώπους μου, έστω και με τις λάθος επιλογές τους, με τους δοσίλογους, τους προδότες, τους μηδίσαντες, τους συνεργαζόμενους με τους τοκογλύφους και τους κερδοσκόπους. Αυτοί είναι πλέον γνωστοί. Αυτοί ανήκουν για μένα, σε άλλη κάστα. Αυτοί πρέπει και μόνο, να θεωρούνται οι εχθροί.

Νομίζω ότι το κάλεσμα για αφύπνιση και για διόρθωση των κακών επιλογών του παρελθόντος, πρέπει να γίνει προς όλους τους συνανθρώπους μας, ανεξαρτήτως πολιτικοϊδεολογικών πεποιθήσεων.

Και χωρίς ταυτόχρονα να θεωρούμαστε εχθροί.

Πως μπορεί άλλωστε να καλέσεις τον εχθρό σου, σε σύμπραξη.

Ας κάνει ο καθένας την αυτοκριτική του και ας προσπαθήσει να προσεγγίσει, ποιο είναι το καθήκον, όχι μόνο για το καλό του, αλλά για το καλό και όλων των συνανθρώπων του.

Όλων των συνανθρώπων του, που εκεί περιλαμβάνονται και τα παιδιά του, τα παιδιά μου, τα παιδιά μας, όλοι.

Για το κοινό καλό.

Αλλά πάντα σαν σύμμαχοι. Και όχι σαν εχθροί.

Έτσι μόνο και όλοι μαζί, ίσως μπορέσουμε κάποια στιγμή να ξανασταθούμε στα πόδια μας.

Να μπορούμε να κοιτάξουμε τα παιδιά μας στα μάτια και να δικαιολογήσουμε τις επιλογές μας .

Να μπορέσει αυτή η χώρα να σηκώσει ξανά κεφάλι.

Να μπορέσουν οι απόγονοι μας να βρουν αποκούμπι στα όνειρά τους.

Να μπορέσουν τα παιδιά μας να ζήσουν ...

Κανένας συνάνθρωπός μας δεν πρέπει να θεωρείται εχθρός μας.

Μόνο όλοι μαζί μπορούμε να διώξουμε αυτούς που πρέπει.

Και πιστεύω ακράδαντα, ότι μπορούμε !!!

Ναι μπορούμε.

Ενωμένοι.

Αρκεί να θελήσουμε.

Ας παλέψουμε όλοι μαζί αυτές τις δύσκολες ώρες.

Φιλικά και συναδελφικά.

Καλή δύναμη σε όλες και όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Doctor σε καταλαβαίνω ,

Ομως η Μεγαλύτερη δύναμη των εξουσιαστών ειναι το "διαίρει και βασίλευε".

Εγω προσωπικά όσο και να σιχαινομαι τα βουβαλομορφα με IQ πατάτας μέλη της χρυσής αυγής που περιφέρουν την αγραμματοσυνη τους , δεν τους χαρίσω κανέναν από αυτούς που τους ψήφισαν ή που τώρα τους υποστηρίζουν . Γιατί η εύκολη λύση ειναι να πεις στον άλλον είσαι φασιστας και σε έχω απέναντι. Το δύσκολο ειναι να τον νιώσεις , να προσπερασεις την δική του ευκολία που τον έστειλε στην χρυσή αυγή, και να βρεις κοινό τόπο και να συνεννοηθείς μαζί του , γιατί στο τέλος τέλος όλοι στο ίδιο καζάνι βραζουμε.

Με την ίδια λογική θέλω να συνεννοηθώ με τους συνταξιούχους γονείς μου, θείους, κτλ που τους είπαν ή μέτρα και στερήσεις ή Αλεξης και κόλαση. Θέλω να συνεννοηθώ με τους φίλους, γνωστούς και συνεργάτες που ζυγίζουν αλλοιώς τα πράγματα αλλά από τη σχέση μαζί τους βλέπεις ποιότητες ανθρώπων πολύ ανώτερες απο αυτές που διαθέτουν άλλοι που συμφωνούν με την δική μου "πολιτική" οπτική.

Πάντα σκέπτομαι αυτό που είπε ο Λινκολν σε μια υποστηρίκτρια του, που όταν είδε ότι προσπαθούσε την Ένωση με τους μέχρι πρότινος θανάσιμους εχθρούς του, τους Νοτιους, τον έψεξε και του είπε ότι αυτοί ειναι εχθροί και πρέπει να τους εξαφανίσει. Και αυτός της απάντησε , " μα κυρία μου αν κάνω τον εχθρό φίλο μου , δεν τον εξαφανίζω;".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα τη γνώμη κάποιου φίλου που να έχει ψηφίσει Δημ.Αρ. ακόμη καλύταρα του καλού συνάδελφου Λούκι Λούκ ..... Δεν έχω ψηφίσει Δημ.Αρ. και θα ήθελα τη γνώμη κάποιου που την έχει ψηφίσει ......

Φίλοι Απόστολε and/or Ελένη,

Όπως παρατηρείτε, νοιώθοντας ένα μικρό ψαράκι, (όχι μόνον κατά ζώδιον), προτιμώ να απέχω από τα τσουνάμια ηλεκτρονικής αντι-μνημονο-μονοπωλιακής αγανάκτησης που κατά καιρούς ξεχειλίζουν στο παρόν φόρουμ.

Μοναχά στο παρόν τόπικ, υπό τις πολεμοχαρείς ιαχές του Στάθη, ο καλός μου φίλος doctor, με αποκάλεσε, παίρνοντας μάλιστα και 11 likes, ως εξής:

"Εχθρό του έθνους, εχθρό της δημοκρατίας, εχθρό της στοιχειώδους λογικής, μη ομοεθνή (αλήθεια είναι κατηγορία αυτό; ) δοσίλογο, προδότη, μηδίσαντα, συνεργαζόμενο με τους τοκογλύφους, τους κερδοσκόπους και όλη αυτή την διεθνή των τζογαδόρων, στην ίδια μοίρα με τους μαχαιροβγάλτες τραμπούκους της Χρυσής Αυγής, απέναντι."

Η επίσης καλή μου φίλη Χρύσα κάτι πήγε να ψελίσει, αλλά αμέσως μπήκε στον πάγο, δεδομένου ότι όλα είναι σχετικά. Εδέχθη, μάλιστα και πρόσκληση καταπολέμησης μοναξιάς από άλλον καλό συνάδελφο, με τον οποίο έχουμε βρεθεί, και με έχει κεράσει και ποτό, ο οποίος σε ανύποπτο χρόνο μας κατακεραύνωνε κατ΄εξακολούθηση με τα μανιφέστα μιας οργάνωσης πιο φασιστικής και από τη Χ.Α. , της 17Ν.

Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν ζητώ συγγνώμη και δηλώνω αδυναμία να συμμετέχω σε τέτοια threads.

Επειδή όμως με τιμά η αναφορά σου σε μένα θα πω πέντε πραγματάκια επιγραμματικά, επισημαίνοντας σου επίσης ότι και στο blog της πολύ καλής αυτής σελίδας που μας φιλοξενεί, και την ευχαριστώ γι αυτό, δημοσιεύω κάποιες απόψεις και αναλύσεις μου, αρκετά διαφωτιστικές περί των απόψεών μου.

  1. Τα λεφτά τα χρειαζόμαστε τώρα. Καλώς ή κακώς αυτή είναι η αλήθεια. Χωρίς αυτά δεν υπάρχει μέλλον, και οποιαδήποτε συζήτηση που δεν τα περιλαμβάνει ώς προοπτική είναι αυστηρά θεωρητικού επιπέδου.
  2. Είναι ωραία να είσαι απέξω, έχοντας μάλιστα επιλέξει αυτό, και να λες παχιά λόγια. Όταν όμως θα έρθει ώρα να αναλάβεις ευθύνες είναι καλό να έχει προειδοποιήσει τους ψηφοφόρους, δικούς σου ή όχι, για το τι πρόκειται να κάνεις. Αλλιώς, ή πρέπει να είσαι μέγας λαοπλάνος για να τα γυρίσεις, ή θα θερίσεις θύελλες έχοντας σπείρει ανέμους.
  3. Η κυβέρνηση αυτή είναι κυβέρνηση τετραετίας. Έχει, αφού επιτύχει να πάρει και αυτή τη δόση, όλο το καιρό μπροστά της να προχωρήσει τις μεταρρυθμίσεις που χρειάζεται η κοινωνία, και θα κριθεί τότε.
  4. Τα μέτρα αποτελούν βαρύ πλήγμα, αλλά δεδομένων των συνθηκών, είναι ότι καλύτερο μπορούσε να επιτευχθεί. Αυτό που πρέπει να γίνει τώρα είναι να διορθωθούν τα δομικά προβλήματα της οικονομίας μας, ώστε κάνοντας τη σουμα με το πλήρωμα του χρόνου να βγούμε σε καλύτερες θέσεις ως χώρα.
  5. Προσωπικά, ως μέλος της ΔημΑρ, αν ήμουν βουλευτής θα ψήφιζα ναι και όχι παρών.

Με αγάπη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Τα λεφτά τα χρειαζόμαστε τώρα.(ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΛΕΦΤΑ ΜΙΛΑΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΗΡΑΜΕ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΣΑΝ ΚΡΑΤΟΣ ΛΕΦΤΑ. ΣΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΠΑΝΕ ΣΑΝ ΤΙΤΛΟΙ ΑΕΡΑΣ ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΕΝΑΤΙ ΤΩΝ ΔΑΝΕΙΩΝ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΑΝΕΙΣΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΝ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΟΚΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΤΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΣΤΟΝ ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΦΟΡΟΧΑΡΑΤΣΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΣΤΗ ΣΥΜΒΟΛΗ ΤΟΥ ΤΡΙΚΟΜΑΤΙΚΟΥ ΦΑΣΙΣΜΟΥ) Καλώς ή κακώς αυτή είναι η αλήθεια. Χωρίς αυτά δεν υπάρχει μέλλον, και οποιαδήποτε συζήτηση που δεν τα περιλαμβάνει ώς προοπτική είναι αυστηρά θεωρητικού επιπέδου.
  2. Είναι ωραία να είσαι απέξω, έχοντας μάλιστα επιλέξει αυτό, και να λες παχιά λόγια. Όταν όμως θα έρθει ώρα να αναλάβεις ευθύνες είναι καλό να έχει προειδοποιήσει τους ψηφοφόρους, δικούς σου ή όχι, για το τι πρόκειται να κάνεις.( ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΠΕΡΙ ΝΕΑΣ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗΣ ΚΛΠ.... Αλλιώς, ή πρέπει να είσαι μέγας λαοπλάνος για να τα γυρίσεις, ή θα θερίσεις θύελλες έχοντας σπείρει ανέμους.
  3. Η κυβέρνηση αυτή είναι κυβέρνηση τετραετίας. Έχει, αφού επιτύχει να πάρει και αυτή τη δόση, όλο το καιρό μπροστά της να προχωρήσει τις μεταρρυθμίσεις που χρειάζεται η κοινωνία, και θα κριθεί τότε. ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΤΟΧΗΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΟΝΙΚΟΣ ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΟ ΠΟΥ ΥΠΟΦΕΡΕΙ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 400 ΧΡΟΝΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ..............
  4. Τα μέτρα αποτελούν βαρύ πλήγμα, αλλά δεδομένων των συνθηκών, είναι ότι καλύτερο μπορούσε να επιτευχθεί. Αυτό που πρέπει να γίνει τώρα είναι να διορθωθούν τα δομικά προβλήματα της οικονομίας μας, ώστε κάνοντας τη σουμα με το πλήρωμα του χρόνου να βγούμε σε καλύτερες θέσεις ως χώρα. ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ..............
  5. Προσωπικά, ως μέλος της ΔημΑρ, αν ήμουν βουλευτής θα ψήφιζα ναι και όχι παρών.(ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΙΟ)

Με αγάπη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι Απόστολε and/or Ελένη,

Όπως παρατηρείτε, νοιώθοντας ένα μικρό ψαράκι, (όχι μόνον κατά ζώδιον), προτιμώ να απέχω από τα τσουνάμια ηλεκτρονικής αντι-μνημονο-μονοπωλιακής αγανάκτησης που κατά καιρούς ξεχειλίζουν στο παρόν φόρουμ.

Μοναχά στο παρόν τόπικ, υπό τις πολεμοχαρείς ιαχές του Στάθη, ο καλός μου φίλος doctor, με αποκάλεσε, παίρνοντας μάλιστα και 11 likes, ως εξής:

"Εχθρό του έθνους, εχθρό της δημοκρατίας, εχθρό της στοιχειώδους λογικής, μη ομοεθνή (αλήθεια είναι κατηγορία αυτό; ) δοσίλογο, προδότη, μηδίσαντα, συνεργαζόμενο με τους τοκογλύφους, τους κερδοσκόπους και όλη αυτή την διεθνή των τζογαδόρων, στην ίδια μοίρα με τους μαχαιροβγάλτες τραμπούκους της Χρυσής Αυγής, απέναντι."

Η επίσης καλή μου φίλη Χρύσα κάτι πήγε να ψελίσει, αλλά αμέσως μπήκε στον πάγο, δεδομένου ότι όλα είναι σχετικά. Εδέχθη, μάλιστα και πρόσκληση καταπολέμησης μοναξιάς από άλλον καλό συνάδελφο, με τον οποίο έχουμε βρεθεί, και με έχει κεράσει και ποτό, ο οποίος σε ανύποπτο χρόνο μας κατακεραύνωνε κατ΄εξακολούθηση με τα μανιφέστα μιας οργάνωσης πιο φασιστικής και από τη Χ.Α. , της 17Ν.

Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν ζητώ συγγνώμη και δηλώνω αδυναμία να συμμετέχω σε τέτοια threads.

Επειδή όμως με τιμά η αναφορά σου σε μένα θα πω πέντε πραγματάκια επιγραμματικά, επισημαίνοντας σου επίσης ότι και στο blog της πολύ καλής αυτής σελίδας που μας φιλοξενεί, και την ευχαριστώ γι αυτό, δημοσιεύω κάποιες απόψεις και αναλύσεις μου, αρκετά διαφωτιστικές περί των απόψεών μου.

  1. Τα λεφτά τα χρειαζόμαστε τώρα. Καλώς ή κακώς αυτή είναι η αλήθεια. Χωρίς αυτά δεν υπάρχει μέλλον, και οποιαδήποτε συζήτηση που δεν τα περιλαμβάνει ώς προοπτική είναι αυστηρά θεωρητικού επιπέδου.
  2. Είναι ωραία να είσαι απέξω, έχοντας μάλιστα επιλέξει αυτό, και να λες παχιά λόγια. Όταν όμως θα έρθει ώρα να αναλάβεις ευθύνες είναι καλό να έχει προειδοποιήσει τους ψηφοφόρους, δικούς σου ή όχι, για το τι πρόκειται να κάνεις. Αλλιώς, ή πρέπει να είσαι μέγας λαοπλάνος για να τα γυρίσεις, ή θα θερίσεις θύελλες έχοντας σπείρει ανέμους.
  3. Η κυβέρνηση αυτή είναι κυβέρνηση τετραετίας. Έχει, αφού επιτύχει να πάρει και αυτή τη δόση, όλο το καιρό μπροστά της να προχωρήσει τις μεταρρυθμίσεις που χρειάζεται η κοινωνία, και θα κριθεί τότε.
  4. Τα μέτρα αποτελούν βαρύ πλήγμα, αλλά δεδομένων των συνθηκών, είναι ότι καλύτερο μπορούσε να επιτευχθεί. Αυτό που πρέπει να γίνει τώρα είναι να διορθωθούν τα δομικά προβλήματα της οικονομίας μας, ώστε κάνοντας τη σουμα με το πλήρωμα του χρόνου να βγούμε σε καλύτερες θέσεις ως χώρα.
  5. Προσωπικά, ως μέλος της ΔημΑρ, αν ήμουν βουλευτής θα ψήφιζα ναι και όχι παρών.

Με αγάπη...

Δεκτό και νομίζω ότι πράγματι οι περισσότεροι ψηφοφόροι της Δημ.Αρ. είναι πιο συνειδητοποιημένοι σχετικά με τη ψήφος του από ότι οι ψηφοφόροι των άλλων 2 της συγκυβένρησης ..... Δεν θα μπω σε διάλογο (άλλωστε πλέον ελάχιστη σημασία θα έχει)για τους λόγους που αναφέρεις και ζητώ συγνώμη αν σε έφερα σε δύσκολη θέση αλλά πραγματικά ήθελα να έχω άποψη (επιγραμματική έστω) ας το πούμε εκ των έσω .

Ευχαριστώ για τη τοποθέτηση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τώρα μπορούμε να πάμε να.....αγαπηθούμε. Αγαπητοί συνάδελφοι , είτε κατά , είτε υπέρ του μνημονίου , ΤΩΡΑ αρχίζουν τα δύσκολα! Αυτό είπε εξερχόμενος της Βο(υ)λής των Ελλήνων ο κύριος Στουρνάρας. Οπότε , έχουμε όλο τον καιρό μπροστά μας να μαλώνουμε με τις ώρες για το δένδρο , ΑΕΙτζήδες,ΤΕΙτζήδες,ΙΕΚτζήδες και λοιπές δυνάμεις και στο τέλος να χάνουμε το δάσος. Ας αποχαιρετίσουμε λοιπόν την Αλεξάνδρεια που χάσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Το μνημόνιο αποτελεί μια ατελή και άκαμπτη φόρμα αυτών που έπρεπε να έχουμε κάνει τα τελευταία τριάντα χρόνια, για να εξασφαλίσουμε μια θέση στο παγκόσμιο οικονομικό γίγνεσθαι καλύτερη από αυτή ενός παράσιτου. Τώρα είναι αργά για κροκοδείλιους λυγμούς περί εθνικής ανεξαρτησίας. Είναι λογικό κατ’ αρχάς να φροντίσουμε με κάθε κόστος την παραμονή εντός του ευρώ και των συμμαχιών των ανεπτυγμένων οικονομιών και στη συνέχεια να επανεκκινήσουμε την οικονομία..."

Μαθήματα "ρεαλισμού" και υποταγής από τον Κώστα Στούπα, τον χαρτογιακά μνημονιάκια. Τα τσογλάνια των καντράν του χρηματιστηρίου που ενόσω διαρκούσε το "πάρτυ" έβλεπαν λαμπρές προοπτικές της "ισχυρής" Ελλάδας του Σημίτη και του Καραμανλή, σήμερα δίνουν γην και ύδωρ και θεωρούν την εθνική ανεξαρτησία ως πολυτέλεια. Πιστός στο βρώμικο παιχνίδι των πιθήκων δογματικών του νεοφιλελευθερισμού αναπαράγει την νέα καραμέλα περί ταύτισης των κοινωνικών αγώνων της Αριστεράς με τους μαχαιροβγάλτες τραμπούκους της Χρυσής Αυγής.

Μια μέρα θα πληρώσει κι αυτός ο πληρωμένος γραφιάς της Κατοχής.

http://www.capital.g...aspx?id=1660001

Υ.Γ. Πως να κάμεις αδελφό σου τον προσκυνημένο ωρέ; Πως αφού δεν σκέφτεται αλλά απλώς εκτελεί τα κελεύσματα της προπαγάνδας; Κι ας είναι αδερφός σου. Αυτός δε που βασίζει τα όνειρά του στους μαχαιροβγάλτες της Χρυσής Αυγής είναι κιόλας νεκρός, έχει ξυπνήσει μέσα του το κτήνος. Αντικατέστησε τον διορισμό στο δημόσιο με την νύχτα των κρυστάλλων και την προσμονή για συμμετοχή στο πλιάτσικο και στη λεηλασία του δημοσίου χρήματος με τις ηλιθιότητες περί της "ανωτερότητας' της ελληνικής φυλής...

Y.Γ. Μίλησα για ψηφοφόρους ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Η ΔΗΜΑΡ δεν ευθύνεται για το χάλι που δημιούργησαν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ από το 1974. Αυτό που καταλογίζω στην ΔΗΜΑΡ είναι η πλήρης αναντιστοιχία των προεκλογικών της εξαγγελιών με τα ακριβώς αντίθετα μετεκλογικά της πεπραγμένα. Τέτοια κωλοτούμπα δεν είχε κάνει ούτε ο Καρατζαφέρης...

Για του λόγου το αληθές:

DHMAR.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.. δημοσιεύω κάποιες απόψεις και αναλύσεις μου, αρκετά διαφωτιστικές περί των απόψεών μου.

  1. Τα λεφτά τα χρειαζόμαστε τώρα. Καλώς ή κακώς αυτή είναι η αλήθεια. Χωρίς αυτά δεν υπάρχει μέλλον, και οποιαδήποτε συζήτηση που δεν τα περιλαμβάνει ώς προοπτική είναι αυστηρά θεωρητικού επιπέδου.
  2. Είναι ωραία να είσαι απέξω, έχοντας μάλιστα επιλέξει αυτό, και να λες παχιά λόγια. Όταν όμως θα έρθει ώρα να αναλάβεις ευθύνες είναι καλό να έχει προειδοποιήσει τους ψηφοφόρους, δικούς σου ή όχι, για το τι πρόκειται να κάνεις. Αλλιώς, ή πρέπει να είσαι μέγας λαοπλάνος για να τα γυρίσεις, ή θα θερίσεις θύελλες έχοντας σπείρει ανέμους.
  3. Η κυβέρνηση αυτή είναι κυβέρνηση τετραετίας. Έχει, αφού επιτύχει να πάρει και αυτή τη δόση, όλο το καιρό μπροστά της να προχωρήσει τις μεταρρυθμίσεις που χρειάζεται η κοινωνία, και θα κριθεί τότε.
  4. Τα μέτρα αποτελούν βαρύ πλήγμα, αλλά δεδομένων των συνθηκών, είναι ότι καλύτερο μπορούσε να επιτευχθεί. Αυτό που πρέπει να γίνει τώρα είναι να διορθωθούν τα δομικά προβλήματα της οικονομίας μας, ώστε κάνοντας τη σουμα με το πλήρωμα του χρόνου να βγούμε σε καλύτερες θέσεις ως χώρα.
  5. Προσωπικά, ως μέλος της ΝΔ, του ΠΑΣΟΚ, της ΔημΑρ, αν ήμουν βουλευτής θα ψήφιζα ναι και όχι παρών.

Με αγάπη...

Κάποιος να μου εξηγήσει ποιος φίλος μιλάει..

Ο Μήτσος της ΝΔ..

Ο Μήτσος του ΠΑΣΟΚ..

ή ο Μήτσος της ΔΗΜΑΡ?

Όποιος και νάναι πάντως να τον ενημερώσω ότι

είναι καλό να έχει προειδοποιήσει τους ψηφοφόρους, δικούς σου ή όχι, για το τι πρόκειται να κάνεις
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

There's so many different worlds

so many different suns

and we have just one world

but we live in different ones.

We're fools to make war

on our brothers in arms.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε σεις, θα σας το αποκαλύψω, δεν μπορώ να το κρατάω άλλο μυστικό

ο ακατανόμαστος την Παπαρήγα την καλή ψήφισε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε σεις, θα σας το αποκαλύψω, δεν μπορώ να το κρατάω άλλο μυστικό

ο ακατανόμαστος την Παπαρήγα την καλή ψήφισε

Aν ο ακατανομαστος ψηφιζε την Παπαρήγα να είσαι σίγουρος ότι δεν θα ήτανε με το ένα πόδι έξω από τη βουλή.

Εδω την βαρέθηκαν παραδοσιακοί κομμουνιστές ο ακατονόμαστος θα την ψήφιζε? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άριστοι και Ιθαγενείς

Πόσο γρήγορα ξεφτίζουν τα τσιτάτα. Οι Τεχνοκρατες. Η Αριστεία. Με πόσες παράταιρες ιστορικά αθλιότητες έχουμε βομβαρδιστεί από τους ιεροκήρυκες?

Και τι καταλάβαμε από τα συμπεράσματα της κοινής συνεδρίας Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου-Παγκόσμιας Τράπεζας, στο Τόκιο?

Ότι η παγκοσμιοποίηση θρυμματίζει την αλαζονεία της Δύσης. Ξαφνικά οι οικονομίες χρειάζονται ένα σύστημα διακυβέρνησης. Μαθαίνουμε δια στόματος Λαγκαρντ ότι δεν υπάρχει οικονομία χωρίς πολιτική.

Μαθαίνουμε ότι όταν οι οικονομικές εξουσίες εγκαταλείπουν πληθυσμούς σε συνθήκες επισφαλείας τίποτα δεν μπορεί να είναι ...φυσιολογικό. Οι εγκαταλελειμμένοι συγκροτούν ένα «Εμείς» που καμιά ...τεχνοκρατική λύση δεν μπορεί να το αποτρέψει από το να συγκρουστεί με κατασκευασμένα ή αυθεντικά «Εσείς».

Κανενός είδους δημοκρατία δεν μπορεί να σταθεί χωρίς την κοινωνική δημοκρατία της αλληλεξάρτησης των πολιτών. Οι Μηδοι διαβαίνουν γιατί κανείς πια δεν έχει να υπερασπιστεί τίποτα. Σκλάβοι που μικρή σημασία έχει το που και πως θα πεθάνουν

Και πάνω που οι ...Άριστοι των Τεχνοκρατών, περιφέρονται ως εικόνα του «Άξιον Εστί», μας ανακοινώνουν το ...λάθος! Ένας πολλαπλασιαστής ρε αδερφέ! Κοίτα να δεις που τελικά ότι κόβεις από το κρατικό έλλειμμα ουσιαστικά το κόβεις από το ΑΕΠ. Έγινε παρεξήγηση κι εξήγηση ...δε δόθηκε. Ποιος θα την ζητήσει ακόμη κι αυτήν την...εξήγηση? Οι άστεγοι πιθανότατα δεν θα μάθουν ποτέ το «λάθος». Αυτοί θα πιστεύουν ότι το λάθος ήταν ...η ύπαρξη τους. Αν δε, διέθετα και 10.000 ευρω, θα ανέθετα σε έναν δημοσκόπο να μου ...επιβεβαιώσει τεχνοκρατικά αυτό που γνωρίζω: οι άστεγοι δεν ψηφίζουν

Δεν υπάρχει κανενός είδους ...δημοκρατίας στην φτώχεια και στην εξαθλίωση. Θα γελούσα-αν δεν έκλαιγα- με τα ανθρωπάκια της ρητορευουσας Ευρώπης που τους φρικάρει η ΧΑ. Αν η ΧΑ επενδύει στο ότι οι ...ξένοι είναι κατώτεροι, οι ίδιοι, επενδύουν στο ότι οι άστεγοι απλά, δεν ήταν ...Άριστοι. Τι σημασία έχει το κριτήριο, όταν στην Αξία, βάλεις τιμή?

Τα τείχη της Πόλης θα είναι πάντα οι Πολίτες της. Κανένα σιδερόφρακτο τείχος, πάσης φύσεως μπάτσων, δεν προστάτευσε ποτέ καμία Πόλη. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να την ισοπεδώσει. Και σε αυτά τα χαλάσματα μικρή σημασία θα έχει ποιοι θα επιβιώσουν. Οι ...Άριστοι ή οι ...Ιθαγενείς...

http://agauch-kateri...og-post_17.html

ΥΓ: Εγινε πια καθεστώς η άποψη πως τα εναντίον μας λόγια και πράξεις είναι υπεύθυνη και σοβαρή θέση ενώ κάθε λόγος που δείχνει μια χαραμάδα για να μπεί η ελπίδα, έστω κι αν δεν φωτίσει όλο το σκοτάδι μας, είναι ανευθυνότητα και λαϊκισμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάνω που οι ...Άριστοι των Τεχνοκρατών, περιφέρονται ως εικόνα του «Άξιον Εστί», μας ανακοινώνουν το ...λάθος! Ένας πολλαπλασιαστής ρε αδερφέ! Κοίτα να δεις που τελικά ότι κόβεις από το κρατικό έλλειμμα ουσιαστικά το κόβεις από το ΑΕΠ.

Ναι μωρέ Γιάννη...

Αλλά άμα είναι να κάνεις δημόσιες δαπάνες με δανεικά, δανεικό είναι και το ΑΕΠ που παράγεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...