Προς το περιεχόμενο

Πέρασε το Νομοσχέδιο-ταφόπλακα με 153 υπέρ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι μωρέ Γιάννη...

Αλλά άμα είναι να κάνεις δημόσιες δαπάνες με δανεικά, δανεικό είναι και το ΑΕΠ που παράγεις.....

Από τα πρώτα πράγματα που έμαθα ως φοιτητής ήταν οι θεωρίες του Κέυνς. Δεν τον αγάπησα βέβαια ποτέ αλλά θυμάμαι ότι μια από τις δυο πιό σημαντικές θέσεις του ήταν η άποψη που διατύπωσε μετα το κραχ.

"Για να λυθεί το πρόβλημα της ανεργίας, θα πρέπει να παρέμβει το κράτος και χρηματοδοτώντας την οικονομία και τις επιχειρήσεις να δημιουργήσει νέες θέσεις εργασίας."

Ο καθηγητής μας μάλιστα (Δάσκαλος του Προβόπουλου που τότε τον είχε "τσιράκι" του) για να το κάνει πιό κατανοητό έλεγε πως αν δεν έχεις τίποτα να φτιάξεις και δεν μπορείς να απασχολήσεις τους ανέργους "βάλε τους να ανοίγουν τρύπες και να τις κλείνουν την άλλη μέρα".

ΥΓ: Εξοργίζομαι όταν από παντού μας βομβαρδίζουν με την άποψη ότι το πρόβλημα είναι το χρέος, η λύση είναι η διαρθρωτικές αλλαγές (δηλαδή ιδιωτικοποίηση των πάντων) και ο σκοπός των μέτρων είναι το πρωτογενές πλεόνασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aν ο ακατανομαστος ψηφιζε την Παπαρήγα να είσαι σίγουρος ότι δεν θα ήτανε με το ένα πόδι έξω από τη βουλή.

Εδω την βαρέθηκαν παραδοσιακοί κομμουνιστές ο ακατονόμαστος θα την ψήφιζε? :DΜΑΓΟΣ ΕΙΣΑΙ? ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΕΓΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ο ακατανομαστος ψηφιζε την Παπαρήγα να είσαι σίγουρος ότι δεν θα ήτανε με το ένα πόδι έξω από τη βουλή.

Εδω την βαρέθηκαν παραδοσιακοί κομμουνιστές ο ακατονόμαστος θα την ψήφιζε? :D

Τι σημαίνει "παραδοσιακός" κομμουνιστής;

Ο κομμουνισμός είναι μέρος της παράδοσης; κάτι σαν τα δημοτικά τραγούδια, την παραδοσιακή κουζίνα ή τον καφέ "παπαγάλος";

Υπάρχει αντίστοιχα παραδοσιακός ΠΑΣΟΚος και παραδοσιακός Νεοδημοκράτης; κι πόσο παλιά είναι η παράδοση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημαίνει "παραδοσιακός" κομμουνιστής;

Ο κομμουνισμός είναι μέρος της παράδοσης; κάτι σαν τα δημοτικά τραγούδια, την παραδοσιακή κουζίνα ή τον καφέ "παπαγάλος";

Υπάρχει αντίστοιχα παραδοσιακός ΠΑΣΟΚος και παραδοσιακός Νεοδημοκράτης; κι πόσο παλιά είναι η παράδοση;

Βεβαίως και υπάρχουν...

Να φανταστείς, σε συνομιλία με νεαρό εδώ στο Ηράκλειο, μου είπε αυτολεξί: Ξέρω, αλλά ψήφισα πασοκ.. Δεν πάει αλλού το χέρι...

Άρα, αυτός είναι ένας παραδοσιακός πασόκος... Ψηφίζει από παράδοση.... Ότι ψήφιζε ο παππούς, ο μπαμπάς, συνεχίζει την ιστορία...

Υπάρχει και αυτή η μεριά της παράδοσης.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως και υπάρχουν...

Να φανταστείς, σε συνομιλία με νεαρό εδώ στο Ηράκλειο, μου είπε αυτολεξί: Ξέρω, αλλά ψήφισα πασοκ.. Δεν πάει αλλού το χέρι...

Άρα, αυτός είναι ένας παραδοσιακός πασόκος... Ψηφίζει από παράδοση.... Ότι ψήφιζε ο παππούς, ο μπαμπάς, συνεχίζει την ιστορία...

Υπάρχει και αυτή η μεριά της παράδοσης.....

Αυτος Στεφανε λεγεται παραδοσιακος μαλακας , μην μπερδευεσαι ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος Στεφανε λεγεται παραδοσιακος μαλακας , μην μπερδευεσαι ....

Τη διαφορά δεν κατάλαβα......

Γράφω...

παραδοσιακός πασόκος

Γράφεις...

παραδοσιακος μαλακας

Ποια η διαφορά....?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστείς, σε συνομιλία με νεαρό εδώ στο Ηράκλειο, μου είπε αυτολεξί: Ξέρω, αλλά ψήφισα πασοκ.. Δεν πάει αλλού το χέρι...

Νεαρός ε?

Αφιερωμένο!

http://www.youtube.com/watch?v=waSUoY_i34c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως και υπάρχουν...

Να φανταστείς, σε συνομιλία με νεαρό εδώ στο Ηράκλειο, μου είπε αυτολεξί: Ξέρω, αλλά ψήφισα πασοκ.. Δεν πάει αλλού το χέρι...

Άρα, αυτός είναι ένας παραδοσιακός πασόκος... Ψηφίζει από παράδοση.... Ότι ψήφιζε ο παππούς, ο μπαμπάς, συνεχίζει την ιστορία...

Υπάρχει και αυτή η μεριά της παράδοσης.....

Θα διαφωνήσω

Οι πολιτικές επιλογές γίνονται στη βάση συμφερόντων ή μικροσυμφερόντων ή αντιλήψεων περί συμφερόντων.

Υπ΄αυτή την έννοια όσοι επέλεγαν επί χρόνια ΠΑΣΟΚ (και ΝΔ) το έκαναν εξυπηρετώντας αυτά τα μικροσυμφέροντα.ή μεγάλα συμφέροντα. Ή θεωρούσαν ότι τα εξυπηρετούν γιατί δεν μπορούσαν και δεν μπορούν να δούν το πραγματικό τους συμφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνήσω

Οι πολιτικές επιλογές γίνονται στη βάση συμφερόντων ή μικροσυμφερόντων ή αντιλήψεων περί συμφερόντων.

Υπ΄αυτή την έννοια όσοι επέλεγαν επί χρόνια ΠΑΣΟΚ (και ΝΔ) το έκαναν εξυπηρετώντας αυτά τα μικροσυμφέροντα.ή μεγάλα συμφέροντα. Ή θεωρούσαν ότι τα εξυπηρετούν γιατί δεν μπορούσαν και δεν μπορούν να δούν το πραγματικό τους συμφέρον.

Διαφώνησε όσο θες.....

Εμένα πάντως, αυτό μου είπε.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφώνησε όσο θες.....

Εμένα πάντως, αυτό μου είπε.... :)

κι εσύ τον πίστεψες;

Αν σού 'λεγε ότι περιμένει "εξυπηρέτηση" θα είχες άλλη αντίδραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εσύ τον πίστεψες;

Αν σού 'λεγε ότι περιμένει "εξυπηρέτηση" θα είχες άλλη αντίδραση.

Γιάννη, μη προσπαθείς να ερμηνεύσεις...

Τον ξέρω τον άνθρωπο, αυτό που μου είπε, αυτό πίστευε και ένιωθε....

Άνεργος ήτανε, και άνεργος παραμένει..... Έτσι, για να σε συφιλιάσω παραπάνω.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα πρώτα πράγματα που έμαθα ως φοιτητής ήταν οι θεωρίες του Κέυνς. Δεν τον αγάπησα βέβαια ποτέ αλλά θυμάμαι ότι μια από τις δυο πιό σημαντικές θέσεις του ήταν η άποψη που διατύπωσε μετα το κραχ.

"Για να λυθεί το πρόβλημα της ανεργίας, θα πρέπει να παρέμβει το κράτος και χρηματοδοτώντας την οικονομία και τις επιχειρήσεις να δημιουργήσει νέες θέσεις εργασίας."

Ο καθηγητής μας μάλιστα (Δάσκαλος του Προβόπουλου που τότε τον είχε "τσιράκι" του) για να το κάνει πιό κατανοητό έλεγε πως αν δεν έχεις τίποτα να φτιάξεις και δεν μπορείς να απασχολήσεις τους ανέργους "βάλε τους να ανοίγουν τρύπες και να τις κλείνουν την άλλη μέρα".

ΥΓ: Εξοργίζομαι όταν από παντού μας βομβαρδίζουν με την άποψη ότι το πρόβλημα είναι το χρέος, η λύση είναι η διαρθρωτικές αλλαγές (δηλαδή ιδιωτικοποίηση των πάντων) και ο σκοπός των μέτρων είναι το πρωτογενές πλεόνασμα.

Ωραία, ένα συνεργείο ήρθε έξω από το σπίτι μου, να ξανασκάψει για το φυσικό αέριο, στο ίδιο σημείο που είχε σκάψει πριν από 3 χρόνια.

Όταν τους ρώτησα γιατί ξανασκάβουν, μου είπαν οτι έπρεπε να σκάψουν για 10 ακόμα εκατοστά για να περάσει ένας σωλήνας... 4 ημέρες εργάστηκαν, πόσα τσέπωσε ο κρατικοδίαιτος εργολάβος αναρωτιέμαι...

Θα πρότεινα να ανοίγουν τρύπες στο νερό, για να εργάζονται νυχθημερόν... Τουλάχιστον να μας δουλεύουν full time εργολαβία, όχι ημήμετρα.

Όπως βλέπεις τις οικονομικές θεωρίες, στην Ελλάδα, τις εφαρμόζουμε μερικώς. Τι στο διάολο ήξερε ο Ρούζβελτ, όταν "έχωσε" λεφτά για να ξεκινήσουν μεγάλα κατασκευαστικά έργα (πχ Empire State), προκειμένου να βγεί η Αμερική από την Μεγάλη Ύφεση; Εδώ μας οδηγεί (στην κυριολεξία) ο Μονόφθαλμος.

Εμείς τώρα, τουμπεκί ψιλοκομμένο, 2 εκλογικές αναμετρήσεις και τους ξανάβγαλαν...

Υ.Γ. Doctor, ποιός μου εξασφαλίζει οτι ΑΝΕΛ και ΣΥΡΙΖΑ, δεν είναι οι νέες ενσαρκώσεις ΝΔ & ΠΑΣΟΚ αντίστοιχα, του 21ου αιώνα; ...Μιας και φτιάχτηκαν από τα ίδια υλικά, ο δε Τσίπρας, ακούγεται όλο και περισσότερο σαν τον Ανδρέα του 81....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, ένα συνεργείο ήρθε έξω από το σπίτι μου, να ξανασκάψει για το φυσικό αέριο, στο ίδιο σημείο που είχε σκάψει πριν από 3 χρόνια.

Όταν τους ρώτησα γιατί ξανασκάβουν, μου είπαν οτι έπρεπε να σκάψουν για 10 ακόμα εκατοστά για να περάσει ένας σωλήνας... 4 ημέρες εργάστηκαν, πόσα τσέπωσε ο κρατικοδίαιτος εργολάβος αναρωτιέμαι...

Θα πρότεινα να ανοίγουν τρύπες στο νερό, για να εργάζονται νυχθημερόν... Τουλάχιστον να μας δουλεύουν full time εργολαβία, όχι ημήμετρα.

Όπως βλέπεις τις οικονομικές θεωρίες, στην Ελλάδα, τις εφαρμόζουμε μερικώς. Τι στο διάολο ήξερε ο Ρούζβελτ, όταν "έχωσε" λεφτά για να ξεκινήσουν μεγάλα κατασκευαστικά έργα (πχ Empire State), προκειμένου να βγεί η Αμερική από την Μεγάλη Ύφεση; Εδώ μας οδηγεί (στην κυριολεξία) ο Μονόφθαλμος.

Εμείς τώρα, τουμπεκί ψιλοκομμένο, 2 εκλογικές αναμετρήσεις και τους ξανάβγαλαν...

Υ.Γ. Doctor, ποιός μου εξασφαλίζει οτι ΑΝΕΛ και ΣΥΡΙΖΑ, δεν είναι οι νέες ενσαρκώσεις ΝΔ & ΠΑΣΟΚ αντίστοιχα, του 21ου αιώνα; ...Μιας και φτιάχτηκαν από τα ίδια υλικά, ο δε Τσίπρας, ακούγεται όλο και περισσότερο σαν τον Ανδρέα του 81....

Ωραία........

Εγώ ανέφερα την υπερβολή του καθηγητή ..............

..................

Ο καθηγητής μας μάλιστα (Δάσκαλος του Προβόπουλου που τότε τον είχε "τσιράκι" του) για να το κάνει πιό κατανοητό έλεγε πως αν δεν έχεις τίποτα να φτιάξεις και δεν μπορείς να απασχολήσεις τους ανέργους "βάλε τους να ανοίγουν τρύπες και να τις κλείνουν την άλλη μέρα".

...........

για να τονίσει την άποψη του Κέυνς

................

"Για να λυθεί το πρόβλημα της ανεργίας, θα πρέπει να παρέμβει το κράτος και χρηματοδοτώντας την οικονομία και τις επιχειρήσεις να δημιουργήσει νέες θέσεις εργασίας."

.............

Εμείς τώρα, δεν θα συζητάμε την ουσία της άποψης του Κέυνς αλλά την υπερβολή του παραδείγματος για να τεκμηριώσουμε ότι στην Ελλάδα υπάρχει ρεμούλα και κρατικοδίαιτοι υπεργολάβοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμεση συναίνεση για «μαζική» διαγραφή του ελληνικού χρέους, ζητά πρώην στέλεχος του ΔΝΤ

Ουάσινγκτον

Οι διεθνείς πιστωτές της Ελλάδας πρέπει να συναινέσουν το ταχύτερο σε «μαζική» διαγραφή του χρέους για να καλυφθεί το κενό χρηματοδότησης της χώρας, δήλωσε στο Γαλλικό Πρακτορείο ο Αρβιντ Βιρμάνι, ο οποίος μόλις αποχώρησε από τη θέση του ως εκπροσώπου της Ινδίας στο ΔΝΤ.

«Το ελληνικό χρέος δεν μπορεί να είναι βιώσιμο χωρίς μια μαζική διαγραφή του χρέους, που προσδιορίζουμε ευγενικά με τον όρο αναδιάρθρωση, όποιες και αν είναι οι μεταρρυθμίσεις που η ελληνική κυβέρνηση θα εφαρμόσει», σημείωσε ο Βιρμάνι.

«Εντός της ζώνης του ευρώ, τα ισχυρότερα κράτη έχουν αρνηθεί να αναγνωρίσουν αυτή την πραγματικότητα, ακόμη και αφότου το ΔΝΤ άρχισε, ίσως και λίγο καθυστερημένα, να το παραδέχεται», τόνισε ο κ. Βιρμάνι, ο οποίος ήταν μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου από το 2009 έως και τον Οκτώβριο του 2012.

Σύμφωνα με τον ίδιο, εναπόκειται στις ευρωπαϊκές χώρες, των οποίων τα χρηματοπιστωτικά ιδρύματα εγκατέλειψαν επειγόντως την Ελλάδα και άλλες χώρες που έχουν πληγεί από την κρίση χρέους να διασφαλίσουν «το μεγαλύτερο μέρος» της εν λόγω διαγραφής.

«Όσο περισσότερο καθυστερεί η απόφαση, τόσο το κόστος θα είναι μεγάλο για τους πιστωτές και τον ελληνικό λαό», εξηγεί ο κ. Βιρμάνι σε ένα μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στο Γαλλικό Πρακτορείο.

«Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι στην τρέχουσα κατάσταση στην Ελλάδα, τα νέα κεφάλαια που δίδονται στην χώρα χρησιμοποιούνται κυρίως για την αποπληρωμή απερίσκεπτων δανειστών (και των χωρών που ενδεχομένως να πληγούν από μια μετάδοση της κρίσης)», δήλωσε χωρίς να δώσει περαιτέρω λεπτομέρειες.

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231221356

Y.Γ. Καταντήσαμε να παρακαλάμε να μας σώσει το ...ΔΝΤ από την τρικομματική -βασιλικώτερη του βασιλέως- μνημονιολάγνα κυβέρνηση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία........

Εγώ ανέφερα την υπερβολή του καθηγητή ..............

για να τονίσει την άποψη του Κέυνς

Εμείς τώρα, δεν θα συζητάμε την ουσία της άποψης του Κέυνς αλλά την υπερβολή του παραδείγματος για να τεκμηριώσουμε ότι στην Ελλάδα υπάρχει ρεμούλα και κρατικοδίαιτοι υπεργολάβοι

Να μπούμε στην ουσία λοιπόν....

Πόσο σίγουρος είσαι ότι η τότε πρόταση του Κέυνς για αύξηση των κρατικών δαπανών και επενδύσεων ως εργαλείο εξόδου από την κρίση έχει πλήρη εφαρμογή στην δική μας εποχή...???

Σε ένα περιβάλλον τελείως διαφορετικό από το τότε...???

Γιατί εγώ δεν είμαι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κόλησα για μια στιγμή...

Οι νέοι συντελεστές φορολογίας τελικά ισχύουν από 01/01/12 ή από 01/01/13;

Νομίζω το δεύτερο αλλά μπορεί να μου το επιβεβαιώσει κανείς;

Και μου αρέσει που βάλατε τον Κέυνς στη συζήτηση, ο άνθρωπος ήταν σοφός, αλλά σήμερα είμαστε 80 χρόνια μετά... Δε νομίζω ότι οι διδαχές του είναι ιδιαίτερα χρήσιμες σήμερα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμεση συναίνεση για «μαζική» διαγραφή του ελληνικού χρέους, ζητά πρώην στέλεχος του ΔΝΤ

Ουάσινγκτον

Οι διεθνείς πιστωτές της Ελλάδας πρέπει να συναινέσουν το ταχύτερο σε «μαζική» διαγραφή του χρέους για να καλυφθεί το κενό χρηματοδότησης της χώρας, δήλωσε στο Γαλλικό Πρακτορείο ο Αρβιντ Βιρμάνι, ο οποίος μόλις αποχώρησε από τη θέση του ως εκπροσώπου της Ινδίας στο ΔΝΤ.

«Το ελληνικό χρέος δεν μπορεί να είναι βιώσιμο χωρίς μια μαζική διαγραφή του χρέους, που προσδιορίζουμε ευγενικά με τον όρο αναδιάρθρωση, όποιες και αν είναι οι μεταρρυθμίσεις που η ελληνική κυβέρνηση θα εφαρμόσει», σημείωσε ο Βιρμάνι.

«Εντός της ζώνης του ευρώ, τα ισχυρότερα κράτη έχουν αρνηθεί να αναγνωρίσουν αυτή την πραγματικότητα, ακόμη και αφότου το ΔΝΤ άρχισε, ίσως και λίγο καθυστερημένα, να το παραδέχεται», τόνισε ο κ. Βιρμάνι, ο οποίος ήταν μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου από το 2009 έως και τον Οκτώβριο του 2012.

Σύμφωνα με τον ίδιο, εναπόκειται στις ευρωπαϊκές χώρες, των οποίων τα χρηματοπιστωτικά ιδρύματα εγκατέλειψαν επειγόντως την Ελλάδα και άλλες χώρες που έχουν πληγεί από την κρίση χρέους να διασφαλίσουν «το μεγαλύτερο μέρος» της εν λόγω διαγραφής.

«Όσο περισσότερο καθυστερεί η απόφαση, τόσο το κόστος θα είναι μεγάλο για τους πιστωτές και τον ελληνικό λαό», εξηγεί ο κ. Βιρμάνι σε ένα μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στο Γαλλικό Πρακτορείο.

«Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι στην τρέχουσα κατάσταση στην Ελλάδα, τα νέα κεφάλαια που δίδονται στην χώρα χρησιμοποιούνται κυρίως για την αποπληρωμή απερίσκεπτων δανειστών (και των χωρών που ενδεχομένως να πληγούν από μια μετάδοση της κρίσης)», δήλωσε χωρίς να δώσει περαιτέρω λεπτομέρειες.

http://news.in.gr/ec...?aid=1231221356

Y.Γ. Καταντήσαμε να παρακαλάμε να μας σώσει το ...ΔΝΤ από την τρικομματική -βασιλικώτερη του βασιλέως- μνημονιολάγνα κυβέρνηση....

http://www.youtube.com/watch?v=ZdUT1W8pI7c

Με τούτο το σαράβαλό,

με δανεική βενζίνα,

ένας καρνάβαλος

η τέλεια κομπίνα.

Ταπί και ψύχραιμοι

γυρίζουμε στο σπίτι,

πάλι τους έξυπνους

τους πιάσαν απ΄τη μύτη.

Βαλκανιζατέρ με καμένο μοτέρ

τι με νοιάζει μα τέτοια λιακάδα.

Βαλκανιζατέρ χωρίς αμορτισέρ

Ευρώπη, Βαλκάνια, Ελλάδα.

Με Εκτιμηση,

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

μερικοι εδω διαφωνουν γιατι νομιζουν οτι ξεχωριζουν ?

κουνα που σας κουναγε

http://www.youtube.com/watch?v=RlxTD3uqDQE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικοι εδω διαφωνουν γιατι νομιζουν οτι ξεχωριζουν ?

κουνα που σας κουναγε

Τι εννοεις αγαπητε ?

Με βοηθας λιγο να πιασω το συλογισμο σου?

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο σίγουρος είσαι ότι η τότε πρόταση του Κέυνς για αύξηση των κρατικών δαπανών και επενδύσεων ως εργαλείο εξόδου από την κρίση έχει πλήρη εφαρμογή στην δική μας εποχή...???

...

Χωρίς εθνικό νόμισμα κάτι τέτοιο είναι αδύνατον.

Στη δεκαετία του 30, ο Ρούσβελτ, έφυγε από τον Κανόνα του Χρυσού [Gold Standard] και ξεκινησε το new deal το οποίο όμως δεν σταμάτησε την μεγάλη ύφεση. Δυστυχώς, ο Β' Παγκόσμιος Πόλεμος ήταν αυτός που σταμάτησε την κρίση του 1929, ως νομοτελειακή σταθερά στις μεγάλες κρίσεις στην παγκόσμια ιστορία. Έτσι και τώρα, μόνο με κατά μέτωπον σύγκρουση (ακόμη και στρατιωτική) θα μπορέσει ο ευρωπαϊκός νότος να αντιμετωπίσει τους βορείους "[συν]εταίρους". Ο παρών δρόμος είναι ένα αδιέξοδο, είναι το μονοπάτι για τους φούρνους των οικονομικών κρεματορίων.

Προσπαθήστε να ταρακουνήσετε τους δίπλα σας και να τους κάνετε να νικήσουν τον φόβο τους.

Ο Ρούσβελτ είχε πει στην ομιλία της ορκωμοσίας του τον Μάρτιο του 1933 το εξής :"το μόνο πράγμα που πρέπει να φοβόμαστε είναι ο ίδιος ο φόβος - ανώνυμος, παράλογος, αδικαιολόγητος τρόμος που παραλύει τις ενέργειες που απαιτούνται για να μετατρέψουμε την ύφεση σε πρόοδο" [Τhe only thing we have to fear is fear itself — nameless, unreasoning, unjustified terror which paralyzes needed efforts to convert retreat into advance].

This is preeminently the time to speak the truth, [the whole truth], frankly and boldly. Nor need we shrink from honestly facing conditions in our country today. This great Nation will endure as it has endured, will revive and will prosper. So, first of all, let me assert my firm belief that the only thing we have to fear is fear itself—nameless, unreasoning, unjustified terror which paralyzes needed efforts to convert retreat into advance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις αγαπητε ?

Με βοηθας λιγο να πιασω το συλογισμο σου?

Ελενη

Πριν σας απαντήσει ο συνάδελφος, μπορείτε αν θέλετε, να δείτε και μια βιογραφία εδώ.

Ξανά καλό απόγευμα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν σας απαντήσει ο συνάδελφος, μπορείτε αν θέλετε, να δείτε και μια βιογραφία εδώ.

Ξανά καλό απόγευμα. :)

κ.Μπαμπη ζητω συγνωμη,

Δεν ηξερα οτι συνομιλω με τον χαιλαντερ.

Με Εκτιμηση,

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφου το χρέος δεν είναι βιώσιμο γιατί δεν ψοφάει να τελειώνουμε? :lol:

(To είδα στο FB).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφου το χρέος δεν είναι βιώσιμο γιατί δεν ψοφάει να τελειώνουμε? :lol:

(To είδα στο FB).

Πολύ καλό συνάδελφε. Like όμως ;;; ξέχασες να βάλεις ... <_<

Καλό βράδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...