Jump to content

Recommended Posts

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αναφορικά με τον συμψηφισμό απαιτήσεων και υποχρεώσεων μεταξύ εταιρειών. Γνωρίζω ότι απαγορεύεται βάση του 2190/1920 με το άρθρο 42β παράγραφος 7 όπου ο Νόμος αναφέρει ότι "Απαγορεύεται οποιοσδήποτε συμψηφισμός μεταξύ κονδυλίων των λογαριασμών ενεργητικού και παθητικού ή των λογαριασμών εσόδων και εξόδων και η εμφάνιση μόνο της μεταξύ τους διαφοράς".

Επιπρόσθετα ο ΚΒΣ στο άρθρο 18 παράγραφος 2 αναφέρει ότι "Κατ’ εξαίρεση των αναφερομένων στο προηγούμενο εδάφιο, επιτρέπεται ο συμψηφισμός αμοιβαίων ανταπαιτήσεων μεταξύ μητρικής εταιρείας και θυγατρικών εταιρειών". Το σημείο αυτό δεν κατανοώ πλήρως καθώς στο προηγούμενο εδάφιο αναφέρεται στην υποχρεωτική εξόφληση για ποσά άνω των 3 χιλ. με έκδοση επιταγής.

Η ερώτησή μου είναι εάν ισχύουν οι περιορισμοί του 2190 σε περίπτωση που και οι δύο αντισυμβαλλόμενοι αποφασίσουν από κοινού να προβούν σε συμψηφισμό των μεταξύ τους υπολοίπων και με υπογραφή συμφωνητικού. Γνωρίζει κάποιος εάν υπάρχει κάποια επιπρόσθετη αναφορά στο εν λόγω θέμα σε κάποιο Νόμο / Π.Δ / ΠΟΛ και τέλος σε περίπτωση που γίνει συμψηφισμός γνωρίζεται τί κυρώσεις υπάρχουν;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to post
Share on other sites

Περίμενε τον νεο ΚΦΑΣ

Αφού δεν το απαγορεύει......, άρα το επιτρέπει???.........

στο άρθρο 10 του νεου ΠΡΟσχεδίου......

6. Για την απόδειξη της συναλλαγής από το λήπτη φορολογικού στοιχείου που αφορά αγορά αγαθών ή λήψη υπηρεσιών αξίας τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ και άνω απαιτείται η τμηματική ή ολική εξόφληση να γίνεται μέσω τραπεζικού λογαριασμού ή με επιταγή έκδοσης του λήπτη του στοιχείου. Σε περίπτωση εκχώρησης επιταγών τρίτων εκδίδεται άμεσα λογιστική απόδειξη εκχώρησης αξιογράφων, στην οποία αναγράφονται τα στοιχεία των εκχωρούμενων επιταγών.

Με επιταγή του αγοραστή ή με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό αποκλειστικά και μόνο εξοφλούνται επίσης, μερικά ή ολικά, και τα φορολογικά στοιχεία αξίας τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ και άνω, που αφορούν αγορές αγροτικών προϊόντων από πρόσωπο που παράγει τα προϊόντα αυτά, καθώς επίσης και το ποσό που αποδίδεται από τον αντιπρόσωπο στον εντολέα, επίσης πρόσωπο που παράγει τα ως άνω αγροτικά προϊόντα, για τις διενεργηθείσες πωλήσεις των προϊόντων αυτών, για λογαριασμό του, με βάση την εκκαθάριση της παραγράφου 7 του άρθρου 6, μετά την αφαίρεση της δικαιούμενης προμήθειας. Από την ως άνω υποχρέωση εξαιρούνται τα πρόσωπα της παραγράφου 1 του άρθρου 3.

Κατ’ εξαίρεση, των αναφερομένων στα προηγούμενα εδάφια, επιτρέπεται ο συμψηφισμός αμοιβαίων ανταπαιτήσεων μεταξύ των αντισυμβαλλομένων.

Link to post
Share on other sites

Η συγκεκριμένη διάταξη του ΚΑΣ υπάρχει και στον ΚΒΣ (περίπου) στο άρθρο 18 παράγραφος 2 όπου αναφέρει το ίδιο πράγμα αλλά μεταξύ μητρικής και θυγατρικής εταιρείας.

Παρόλα αυτά δεν πιστεύω ότι έχει να κάνει με το συγκεκριμένο θέμα καθώς στο προηγούμενο εδάφιο γίνεται αναφορά στην εξόφληση για ποσά άνω των 3 χιλ. με έκδοση επιταγής.

Link to post
Share on other sites
  • 5 years later...
Στις 11/7/2012 στις 11:30 ΜΜ, Ioannis1981 είπε

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αναφορικά με τον συμψηφισμό απαιτήσεων και υποχρεώσεων μεταξύ εταιρειών. Γνωρίζω ότι απαγορεύεται βάση του 2190/1920 με το άρθρο 42β παράγραφος 7 όπου ο Νόμος αναφέρει ότι "Απαγορεύεται οποιοσδήποτε συμψηφισμός μεταξύ κονδυλίων των λογαριασμών ενεργητικού και παθητικού ή των λογαριασμών εσόδων και εξόδων και η εμφάνιση μόνο της μεταξύ τους διαφοράς".

Επιπρόσθετα ο ΚΒΣ στο άρθρο 18 παράγραφος 2 αναφέρει ότι "Κατ’ εξαίρεση των αναφερομένων στο προηγούμενο εδάφιο, επιτρέπεται ο συμψηφισμός αμοιβαίων ανταπαιτήσεων μεταξύ μητρικής εταιρείας και θυγατρικών εταιρειών". Το σημείο αυτό δεν κατανοώ πλήρως καθώς στο προηγούμενο εδάφιο αναφέρεται στην υποχρεωτική εξόφληση για ποσά άνω των 3 χιλ. με έκδοση επιταγής.

Η ερώτησή μου είναι εάν ισχύουν οι περιορισμοί του 2190 σε περίπτωση που και οι δύο αντισυμβαλλόμενοι αποφασίσουν από κοινού να προβούν σε συμψηφισμό των μεταξύ τους υπολοίπων και με υπογραφή συμφωνητικού. Γνωρίζει κάποιος εάν υπάρχει κάποια επιπρόσθετη αναφορά στο εν λόγω θέμα σε κάποιο Νόμο / Π.Δ / ΠΟΛ και τέλος σε περίπτωση που γίνει συμψηφισμός γνωρίζεται τί κυρώσεις υπάρχουν;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...