Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ηλεκτροδοτηση ακινήτου με άδεια προ του 1995


Soc

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλησπέρα!

Επειδή έχω ψάξει αρκετά αλλά, άκρη δεν έχω βγάλει, μπορεί κάποιος να μου πει,

για μονοκατοικία με έκδοση οικοδομικής άδειας το 1994, τι δικαιολογητικά χρειάζονται για ηλεκτροδότηση ?

Άλλα μου λεέι ο μηχανικός, άλλα η ΔΕΗ και άλλα μου λένε στη ΔΟΥ (ειδικά στη ΔΟΥ και μεταξύ τους λένε διαφορετικά οι υπάλληλοι).....

Έχω μπερδευτεί.... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Συνάδελφοι καλησπέρα!

Επειδή έχω ψάξει αρκετά αλλά, άκρη δεν έχω βγάλει, μπορεί κάποιος να μου πει,

για μονοκατοικία με έκδοση οικοδομικής άδειας το 1994, τι δικαιολογητικά χρειάζονται για ηλεκτροδότηση ?

Άλλα μου λεέι ο μηχανικός, άλλα η ΔΕΗ και άλλα μου λένε στη ΔΟΥ (ειδικά στη ΔΟΥ και μεταξύ τους λένε διαφορετικά οι υπάλληλοι).....

Έχω μπερδευτεί.... :(

α. Για οικοδομές για τις οποίες οι οικείες άδειες πολεοδομίας εκδόθηκαν μέχρι 31/12/94, καθώς και για οικοδομές για τις οποίες δεν έχουν εκδοθεί για οποιοδήποτε λόγο άδειες πολεοδομίας, ανεξάρτητα από το χρόνο ανέγερσής τους.

Για τις παραπάνω οικοδομές πρέπει να αποδοθεί από τον υπόχρεο με έκτακτη δήλωση η τυχόν διαφορά ΦΠΑ λόγω μη κάλυψης του κόστους ανέγερσης με αντίστοιχα δικαιολογητικά δαπανών, εντός δύο μηνών από την έγκριση της ηλεκτροδότησης. Υποχρέωση κάλυψης με αντίστοιχα δικαιολογητικά υπάρχει για οικοδομικές εργασίες που έγιναν από 23/3/90 και μετά.

Σε περίπτωση που από τον έλεγχο διαπιστωθεί ότι το κόστος ανέγερσης της οικοδομής δεν καλύπτεται με αντίστοιχα δικαιολογητικά και εφόσον για την ακάλυπτη διαφορά δεν έχει αποδοθεί το ποσό ΦΠΑ που αναλογεί σύμφωνα με τα παραπάνω, τότε το ποσό αυτό καταλογίζεται με σχετική πράξη σε βάρος του υποχρέου και επιβάλλονται οι νόμιμες προσαυξήσεις (οι οποίες υπολογίζονται από τη λήξη των δύο μηνών από την ημερομηνία έγκρισης της ηλεκτροδότησης), καθώς και οι λοιπές προβλεπόμενες κυρώσεις.

Ο τρόπος προσδιορισμού του κόστους ανέγερσης της οικοδομής που πρέπει να καλύπτεται από αντίστοιχα δικαιολογητικά δαπανών καθώς και όλες οι σχετικές λεπτομέρειες προβλέπονται από τις οικείες διατάξεις (άρθρο 8 παρ. 2 ν.1882/90 και 53 ν.2065/92) και τις σχετικές εγκυκλίους.

Για εργασίες που αποδεδειγμένα έγιναν πριν από 23/3/90 δεν αναζητούνται δικαιολογητικά δαπανών.

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/1707

http://www.all4me.gr/wp-content/uploads/2011/08/dikaiologitikaDEH.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Fazexa, σε ευχαριστώ πολύ!

Οπότε στην ουσία ακολουθείται η ίδια διαδικασία, δηλαδή ΕΚΚΟ, αρχικός πίνακας, τελικός πίνκας, δήλωση εργασιών, όπως και για οικοδομές μετά την 1/1/95 ???

Πρέπει να καλύπτεται το ΕΚΚΟ και σε αυτή την περίπτωση ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Fazexa, σε ευχαριστώ πολύ!

Οπότε στην ουσία ακολουθείται η ίδια διαδικασία, δηλαδή ΕΚΚΟ, αρχικός πίνακας, τελικός πίνκας, δήλωση εργασιών, όπως και για οικοδομές μετά την 1/1/95 ???

Πρέπει να καλύπτεται το ΕΚΚΟ και σε αυτή την περίπτωση ???

β. Για οικοδομές για τις οποίες άδειες πολεοδομίας εκδόθηκαν από 1/1/95 και μετά.

Για τις παραπάνω οικοδομές υποβάλλεται στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. από τον υπόχρεο, μαζί με τη δήλωση (αίτηση) ηλεκτροδότησης, ο τελικός πίνακας ανάλυσης του κόστους κατασκευής στις επί μέρους εργασίες της οικοδομής, με συνημμένη τη δήλωση εργασιών που έγιναν στην οικοδομή και επιπλέον θεωρημένα αντίγραφα του εντύπου υπολογισμού του ελάχιστου κόστους κατασκευής της οικοδομής και του αρχικού πίνακα ανάλυσης κόστους κατασκευής που έχουν κατατεθεί στην Πολεοδομία, καθώς και η οικοδομική άδεια με την έγκριση της αρμόδιας πολεοδομίας για ηλεκτροδότηση.

Η αρμόδια Δ.Ο.Υ., εφόσον κατά τον έλεγχο διαπιστώσει έλλειψη στοιχείων ανέγερσης, καταλογίζει στον υπόχρεο πρόστιμο ισόποσο με το Φ.Π.Α. που αναλογεί στη διαφορά του μη ισοσκελισμένου πίνακα και επ’ αυτού 50% επιπλέον πρόστιμο.

Ο τρόπος προσδιορισμού του ελάχιστου κόστους κατασκευής και οι σχετικές διαδικασίες προβλέπονται από τις διατάξεις της 1137140/2439/ΠΟΛ.1277/5.12.1994 κοινής απόφασης των Υπουργών Οικονομικών και ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε., όπως ισχύει.

Στις περιπτώσεις ρύθμισης αυθαίρετων κατασκευών ή χώρων αυθαίρετης αλλαγής χρήσης που ρυθμίζονται σύμφωνα με τις διατάξεις του ν.4014/2011, καθώς και ρύθμισης χώρων που ρυθμίζονται σύμφωνα με τις διατάξεις του ν.3843/2010, δεν έχουν εφαρμογή ούτε οι διατάξεις της παρ. 2 του άρθρου 8 του ν.1882/1990 ούτε οι διατάξεις των άρθρων 35 και 36 του Κ.Φ.Ε., όπως ισχύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Fazexa να είσαι καλά για την άμεση πληροφόρηση! Σε ευχαριστώ πολύ!

Το κακό είναι στο οτι εγώ θεωρούσα ότι χρειάζεται μόνο δήλωση ηλεκτρολόγου και δήλωση εργασιών, χωρίς να λαμβάνεται υπόψη το ΕΚΚΟ άμεσα, απλά να υποκειται σε μελλοντικό έλεγχο....

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

α. Για οικοδομές για τις οποίες οι οικείες άδειες πολεοδομίας εκδόθηκαν μέχρι 31/12/94, καθώς και για οικοδομές για τις οποίες δεν έχουν εκδοθεί για οποιοδήποτε λόγο άδειες πολεοδομίας, ανεξάρτητα από το χρόνο ανέγερσής τους.

Για τις παραπάνω οικοδομές πρέπει να αποδοθεί από τον υπόχρεο με έκτακτη δήλωση η τυχόν διαφορά ΦΠΑ λόγω μη κάλυψης του κόστους ανέγερσης με αντίστοιχα δικαιολογητικά δαπανών, εντός δύο μηνών από την έγκριση της ηλεκτροδότησης. Υποχρέωση κάλυψης με αντίστοιχα δικαιολογητικά υπάρχει για οικοδομικές εργασίες που έγιναν από 23/3/90 και μετά.

Σε περίπτωση που από τον έλεγχο διαπιστωθεί ότι το κόστος ανέγερσης της οικοδομής δεν καλύπτεται με αντίστοιχα δικαιολογητικά και εφόσον για την ακάλυπτη διαφορά δεν έχει αποδοθεί το ποσό ΦΠΑ που αναλογεί σύμφωνα με τα παραπάνω, τότε το ποσό αυτό καταλογίζεται με σχετική πράξη σε βάρος του υποχρέου και επιβάλλονται οι νόμιμες προσαυξήσεις (οι οποίες υπολογίζονται από τη λήξη των δύο μηνών από την ημερομηνία έγκρισης της ηλεκτροδότησης), καθώς και οι λοιπές προβλεπόμενες κυρώσεις.

Ο τρόπος προσδιορισμού του κόστους ανέγερσης της οικοδομής που πρέπει να καλύπτεται από αντίστοιχα δικαιολογητικά δαπανών καθώς και όλες οι σχετικές λεπτομέρειες προβλέπονται από τις οικείες διατάξεις (άρθρο 8 παρ. 2 ν.1882/90 και 53 ν.2065/92) και τις σχετικές εγκυκλίους.

 

Για εργασίες που αποδεδειγμένα έγιναν πριν από 23/3/90 δεν αναζητούνται δικαιολογητικά δαπανών.

 

Χρόνια πολλά σε όλους και καλή χρονιά!!!!!

  Για ηλεκτροδότηση ακινήτου με εργασίες που έγιναν πριν από 23/3/1990 , γίνεται υπευθυνη δήλωση του ενδιαφερόμενου στη ΔΟΥ ότι δεν έχουν γίνει εργασίες μετά την ημερομηνία αυτή και  υποβάλλονται όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά. Υπάρχει καταλογισμός προστίμου και αν ναι πως υπολογίζεται αυτό???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χρόνια πολλά σε όλους και καλή χρονιά!!!!!

  Για ηλεκτροδότηση ακινήτου με εργασίες που έγιναν πριν από 23/3/1990 , γίνεται υπευθυνη δήλωση του ενδιαφερόμενου στη ΔΟΥ ότι δεν έχουν γίνει εργασίες μετά την ημερομηνία αυτή και  υποβάλλονται όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά. Υπάρχει καταλογισμός προστίμου και αν ναι πως υπολογίζεται αυτό???

 

Μήπως κάποιος έχει ανάλογη εμπειρία? Θα με βοηθούσατε πάρα πολύ!!! Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε αυτές τις περιπτώσεις που μας είχαν τύχει κατά το παρελθόν, προσκομίζαμε αντίγραφο από το βιβλίο του ΙΚΑ που τηρούνταν για την οικοδομή και από το οποίο προέκυπτε οι εργασίες που είχαν γίνει πριν από την συγκεκριμένη ημερομηνία. Για αυτές τις εργασίες δεν χρειάζεται να προσκομίσεις δικαιολογητικά και δεν υπάρχει καταλογισμός προστίμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχει αλλαξει κατι στα δικαιολογητικα για την ηλεκτροδοτηση και πιο συγκεκριμενα δεν χρειαζεται πλεον η βεβαιωση του ΙΚΑ για αποπερατωση της οικοδομης??

ενδιαφερομαι για τη ΔΟΥ Αγ. Στεφανου και επειδη καποιες ΔΟΥ εχουν καποιες ιδιαιτεροτητες εαν καποιος γνωριζει ας με ενημερωσει , γιατι το βλεπω δυσκολο να βγαλω γραμμη και να  ρωτησω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ξεχασα να αναφερω οτι η αδεια ειναι το 1995

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...